Dilni sot dhe shihni kodrat e Liqenit / E pastaj lexoni vargjet e Migjenit!

May 1, 2018 12:19

Dilni sot dhe shihni kodrat e Liqenit / E pastaj lexoni vargjet e Migjenit!

Dihet që Një Maji,

është ditë për protestë,

po punëtorët tanë,

e kanë ditë për festë!

 

Sherr e demonstrata,

bëhen në Perëndim,

këngë e mish e valle,

në Atdheun tim!

 

Punëtorët tanë,

super të gëzuar,

sot i gjen kudo,

në gosti të shtruar!

 

Shpirtin e protestës,

në gosti tregojnë,

se dhe sindikatat,

këtu s’ekzistojnë!

 

Shpirti i punëtorit,

gëzon e gëzon,

borgjezinë e re,

askush s’e shqetëson!

 

Janë për ulurimë,

rrogat dhe pensionet,

rreth shishes rakisë,

i bëjmë aksionet!

 

Këtu ndrin e bardha,

s’ka asgjë të zezë,

në paqe parajse,

punëtorë e borgjezë!

 

S’flet njeri për taksat,

që gjithnjë janë çuar,

sepse sot e kemi,

ditë për të festuar!

 

S’flet kush për jetesën,

për kushtet e punës,

sot është ditë e festës,

nuk është ditë e dhunës!

 

Sot është ditë feste,

paqe e vërtetë,

sot s’mund të kërkohet,

rrogë e trembëdhjetë!

 

Sot ka mish të pjekur,

se s’është ditë dhune,

dhe nuk mund të flitet,

për kontrata pune!

 

Këtu që të gjitha,

po na venë vaj,

ndaj në ditë feste,

u kthye Një Maj!

 

Demonstrata ka,

në Angli e Francë,

këtu marshalla,

piknik e vakancë!

 

E gjithë industria,

këtu u shkretua,

dhe klasa puntore,

tok me të u shua!

 

Dogji-shkatërroi,

çdo gjë të Enverit,

dikur sindikata,

e mender Valerit!

 

Kundër vetes tyre,

punëtorët u çuan,

dhe degën ku rrinin,

me qejf e sharruan!

 

Qeveria rron,

si do Zoti vetë,

kur s’ka sindikata,

rron dhe njëmijë vjet!

 

Sot gjithë Europa,

është në protestë,

vetëm ne fakirat,

pimë raki në festë!

 

Dilni sot dhe shihni,

kodrat e Liqenit,

dhe pastaj lexoni,

vargjet e Migjenit!

 

Dhe imagjinoni,

skenat migjeniane,

skena që janë bërë,

edhe më mjerane!

 

A.DUKA

May 1, 2018 12:19
Komento

11 Komente

 1. intelektuali May 1, 14:08

  NUK DIME SE KUJT JA DREJTON KETE ANKESE
  EDVIN DELIRANTIT APO SINDIKATES SE PABESE
  SE KY VES BOLSHEVIK I FESTIMIT TE NJE MAJIT
  S’VJEN NGA PERENDIMI POR NGA LINDJA E DJALLIT

  Reply to this comment
 2. I.Troplini May 1, 16:43

  Paske lejuar komente kètè herè,

  mirè e ke bèrè. Ky atdheu qè thèrrisni Zotrote nè vargjet tuaja me rastin e 1 majit, èshtè atdheu i shqiptarève, jo i zogjve tè Janullève me mjekèrr dhe çallma, qè i sjell stuhia nga lindja dhe perèndimi.
  Duka. Edhe komunist, edhe zog Janulle, nuk shkon. Njèra, ka rrènjè shqiprare dhe mund tè pranohet, edhe pse me kritikè. Kjo e dyta, èshtè lojè gojoresh dhe injoeantèsh. O jam shqiptar, o jam me mjekrrat dhe çallmat qè vijnè nga lart e poshtè?

  Reply to this comment
 3. Shahisti May 1, 18:35

  Po pse o bejtexhi, ne kohen e Legjendes Bytho cfare behej per 1 Maj, parada, fishekzjare, festa me gjize e me speca te skuqur, apo s’kishte ca sindikata qe te shkaterronin fare. Ik or Enverist, pirdhu, si nuk e ke marre vesh akoma qe ajo qe predikon ti ka vdek me kohe e nuk ngjallet me e si nuk te vjen turp qe rren si derri per dite.

  Reply to this comment
 4. nje banor i Tiranes May 1, 20:35

  Qe te tre ju , kodoshet e perhershem qe villni vrer , merrni nga nje brisk nga ata me 5 lama , dhe ia ruani Arbenit lart e poshte e poshte e lart . Koha juaj , o pinjolle te tradhetareve e kuislingeve antishqiptare , nuk kthehet me , do te mbeteni tere jeten duke vajtuar e nxjerre m.t nga goja . Hajt , ne te semave te vini , mos haroni te merrni me vehte edhe infoanalicarin (infoanalileshin) .

  Reply to this comment
  • Shahisti May 1, 22:58

   ti o banor i Tiranes nuk e shef qe po vjell vete se nuk te ka mbet gje tjeter pervec nje nostalgjie prej kurvash? Po qe per te rrume merr ti briskun thirre edhe kete bejtexhiun per ndihme dhe duku e na i rruaj nga nje here te gjitheve neve. Koha e fashisteve ka ik me kohe po edhe juve vejushat e Enver Bythos çirreni kot se nuk ka kush ju qin më.

   Reply to this comment
 5. shqipetar Kanada May 2, 08:40

  Intelektual pordha!
  —————
  Te njoh mire ke qene tere jeten sherbetor i kalanit KAPO qe i lanje breket qe i nderronte 10 here ne dite dhe tani jeton me lemoshat e nipit te shokut Hysni Kapo numurit dy pas shokut Enver…..
  Je kaqe idjot sa te jane zene hundet e veshet e truri asfalt me alzajmer sa thua :1 Maji eshte bolshevik e nuk e ke degjuar emerin ÇIKAGO dhe Amerike ku u bene keto protesta per here te pare dhe nga erdhi kjo feste nga andej Ameika ku u perkthyen per here te pare veprat e MARKSIT-IDJOT!

  Reply to this comment
 6. intelektuali May 2, 18:43

  Gjithe vendet e BE e festojne historikisht 1 Majin .
  Tag der Arbeit
  Labor Day

  Gjithe keto vende si Gjermanie, Franca, Austria, Spanja e Kane dite pushimi:
  Public Holiday.

  Dhe me sa duket shahisti eshte me injorant se intelektuali qe NUK lexoi shtypin se si U festua 1 Majin ne Paris, Hamburg, Berlin:

  Me Protesta e demostrata.
  Eshte dita e punetorve.

  Shahistit i paska humb mbreti e mbreteresha

  Reply to this comment
  • Shahisti May 2, 18:59

   Jo or taj, une e kom edhe mretin edhe mretneshen, kam edhe karin, po deshe gjo zotrote a noi femer qe ke aty afer. Nuk te kujtohet ty qe ne kohe te Enver Bythos 1 Maji festohej me parada e me speca me gjize. Apo ne ate kohe i merrje ere mamit aty ke fustoni afer venit?

   Reply to this comment
 7. intelektuali May 2, 19:10

  Gjithe vendet e BE e festojne historikisht 1 Majin .
  Tag der Arbeit
  Labour Day

  Gjithe keto vende si Gjermanie, Franca, Austria, Spanja e Kane dite pushimi:
  Public Holiday.

  Dhe me sa duket shahisti eshte me injorant se intelektuali qe NUK lexoi shtypin se si U festua 1 Majin ne Paris, Hamburg, Berlin:

  Me Protesta e demostrata.
  Eshte dita e punetorve.

  Shahistit i paska humb mbreti e mbreteresha

  Reply to this comment
 8. Mbreti May 2, 19:18

  Ti shahistit je vrima Ose Vera. Dhe ate shko e futja meshkujve dh e femrave te fisit nese ke,
  Rrugac fjalendyre.
  Ose gjej nonj lop a pel se Duke qene nga mbrapa sta shikojne fytyren e mutit e NUK tremen.
  Jot om ISH tu i marr ere ketij timit, mbas kaq vitesh me baben tat ISH e mallume e pervlume e shkreta.

  Reply to this comment
  • Shahisti May 2, 23:06

   Me mallengjeve ti me edukaten tate te leshit. Ik e qihu ti me noi gamor se e dashke palle te modhe e kjo e imja nuk del. Po pate noi moter edhe mund ta kenaqim.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*