Pyetësori efektiv/ Bëni këtë test me 10 pyetje për të zbuluar nëse fëmija juaj është autik

February 8, 2018 20:45

Pyetësori efektiv/ Bëni këtë test me 10 pyetje për të zbuluar nëse fëmija juaj është autik

 

Ky pyetësor mund të jetë më efektivi për të zbuluar çrregullimin e autizmin sa më herët tek fëmijët.

Sikundër nuk ka një test mjekësor për ta diagnostikuar autizmin, universiteti i Rutgers ka bërë këtë pyetësor me 10 pyetje, i cili ne 88% të rasteve identifikon autizmin.

Sipas ekspertëve sa më herët të kuptohet autizmi tek fëmijët, aq më shumë ndihmë mund t’u jepet atyre.

Qarkoni fjalën e cila përshkruan fëmijën tuaj tani.

Fëmija im…

1- Tregon me gisht apo me gjeste gjërat për të cilat shfaq interes osë për të marrë vëmendje: Jo Ndonjëherë Po

2- Ka reagime të çuditshme ndaj tingujve (duket sikur nuk dëgjon ose ka hipersentitivitet): Jo  Ndonjëherë  Po

3- Qesh dhe mban kontakt me sy me njerëzit: Jo  Ndonjëherë  Po

4- Përgjigjet kur e thërrisni në emër: Jo  Ndonjëherë  Po

5- Tregon interes kur shikon fëmijë të tjerë që luajnë: Jo  Ndonjëherë  Po

6- Pëlqen të luajë “kukafshehtazi”: Jo  Ndonjëherë  Po

7- Përdor 3 fjalë rregullisht dhe i thotë saktë ato: Jo  Ndonjëherë  Po

8- Flet me fraza (psh dua lëng, iki, paçim): Jo  Ndonjëherë  Po

9- Qesh kur të tjerët qeshin: Jo  Ndonjëherë  Po

Nëse shumica e përgjigjeve është “jo” duhet të këshilloheni me specialistin.

a.s/dita

February 8, 2018 20:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*