Pyetje PD-së: Po Komisioni i Venecias ka qenë ndonjëherë shqiptar?!

June 29, 2016 00:03

Pyetje PD-së: Po Komisioni i Venecias ka qenë ndonjëherë shqiptar?!

PD ka shtuar së fundmi zërat se nuk mund të votojnë një reformë të hartuar nga ndërkombëtarët, pasi cënohet sovraniteti i vendit.

Andrea Stefani në një analizë botuar sot në DITA vë ndërkohë në dukje paradoksin e këtij qëndrimi duke patur parasysh që edhe Komisioni i Venecias për “nenin 88” të të cilit këmbëngul PD është një institucion i huaj.

“Po përpiqen të gjejnë shpëtim në atë që klasikisht ka qenë dhe mbetet streha e fundit e horrave, te patriotizmi. Nuk do të votojmë kurrë një reformë në drejtësi që të jetë hartuar nga ndërkombëtarët! – kanë nisu të bërtasin nga majat e SHQUP-it këta “patriotë”, duke harruar se deri dje i referoheshin edhe Komisionit të Venecias. Mos vallë ky i fundit ka qenë ndonjëherë shqiptar?! – shkruan Stefani në DITA.

Por mos prit koherencë nga të korruptuarit dhe sharlatanët – shton ai më pas dhe shton se “asgjë nuk i shërben më shumë sot Shqipërisë se sa një reformë që themelon një drejtësi të pavarur që do spastronte stallat e politikës nga bajgat e korrupsionit “patriotic. Edhe sikur të qe hartuar nga marsianët!”

Dita

June 29, 2016 00:03
Komento

3 Komente

 1. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... June 29, 02:10

  …z. Andrea ai qe ka hartuar nenin 88 eshte skipetar per pederastet krimenele te SHQUP-it, ky nen u duhet te tjerat jane loqe Kavaje.

  Reply to this comment
 2. Nje qytetar June 29, 06:34

  E po Venecia ka qene aleate me Skenderbeun , prandaj e don Sala ,sepse sic thone maloket etij , Ai eshte Skenderbeu i sotem !

  Reply to this comment
 3. Shqupi June 29, 09:37

  Kur shikon keto fytyra, këta manipulues te llahtarshem shqipfoles, por edhe te dokumentave te institucioneve amerikane dhe europiane, habitesh se si “standardet” e hipokrizizë te Lulezim Bashes, ketij Robert Çamçakezi qe vjen verdalle neper ”kantjere”(personazh i filmit ”Harizonte te Hapura” te realizmit socialist), kesaj pjelle deshtake te nje ”mostre” si Mareshalli -”qenit qe te ha tines”, ketij ”manjaku paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE, nuk paskan kufi………

  Kur historia nuk njihet, ajo perseritet. Vini re ngjashmerine, jo vetem vizive:

  -Enver Hoxha thoshte qe ka studiuar ne Perendim. Ketu nuk mund te leme pa permendur sjelljen e tij ekzeplare prej nje bukeshkali tinzari dhe vrasesi me bamiresin e tij Bahri Omari(kunati i tij), qe e efinancoi, e strehoi dhe e çoi ne shkolle ne France.
  -Lulezim Basha, thote se ka studiuar ne perendim. Ketu nuk mund te leme pa permendur sjelljen e tij ekzeplare prej nje bukeshkali tinzar dhe te pacipe me bamiresin hollandez, qe e mori nga Rinasi, ku punonte si kamarjer, e strehoi dhe e çoi ne shkolle ne Hollande.
  -Enver Hoxhen, ndonse ishte nje i panjohur ne jeten politike te kohes, e futi ne politike dhe e vuri ne krye te PKSH Miladin Popoviç, mbasi e njihte mire karakterin e tij prej servili dhe te binduri ndaj jugosllaveve.
  -Lulezim Bashen, ndonse ishte nje i panjohur ne jeten politike, e futi ne politike dhe e vuri ne krye te PDSH Sali Berisha, mbasi e njihte mire karakterin e tij prej servili dhe te binduri, per me teper kishte rekomandimin e Argites(Lady Macbeth).

  Per ata qe skane as sy, as veshe dhe as tru:

  -Së pari, njeriu që u përdor si “mishi i dhisë” në lëvizjen studentore dhe më pas në partine demokratike, u kthye më pas në “ustai i mishit të dhise” në demokracinë shqiptare, ka një ngjashmëri të çuditëshme me personazhin më negativ të Charles Dickens-it në novelën e tij David Copperfield(1849)-Uriah Heep, të cilin “mishi i dhisë” duhet ta këtë lexuar, si tifoz i letërsisë që prezantohet sa herë ka rast.

  Uriah Heep – Është Arkitipi i hipokritit, fillimisht një njeri i përkushtuar deri në pështirosje, si sekretari i Z.Wickfield dhe dalë nga dalë ortak i tij, ai gradualisht zbulon karakterin e tij të dobet dhe të dyfishtë të një njeriu të paskrupullt, arrogant dhe shpirtzi, deri sa mbasi falsifikon dokumentat, përvetëson pasurinë e tij dhe familjes së tij. Përfundimi? Shumë i thjeshtë. Mbasi zbulohen fallsifikimet, ai përfundon në burg.

  -Së dyti këtu është me vend referimi tek një pasazh nga nga fjalimi i Fan Nolit për moralin dhe patriotizmin, në Parlamentin e Shqipërisë(1923):

  Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.

  Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar te shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtore të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.

  -Së treti, me “bëmat” e tij, “qëni që të ha tinës”, justifikon edhe përcaktimin e Fan Nolit(1924), dhe eshte perfaqesuesi tipik i pjeses me te padenje te asaj krahine, sikurse ndodh ne çdo krahine tjeter :
  A të duhen sharlatanë,
  Që të lëpihen në çdo anë,
  Që të përçajnë vatanë,
  Ke sa të duash Tropojanë.

  Noli kete percaktim nuk e ka per te gjithe tropojanet(por vetem per bastardet), mbasi ai ka shkruar edhe Elegji per Tropojanin Bajram Curri, Dragoin e Dragobise-trim tribun i vegjelise, qe u vra nga forcat zogiste dhe agjentet serbe te prire nga Ceno beg Kryeziu, ne vitin 1925 ne Dragobi.

  Litari po mblidhet, ngadale-ngadale por pa ndaluar. Drejtesia vonon por nuk harron. Minjte po dalin nga “galeria”. I uroj “mareshallit antishqiptar” te jetoje sa me gjate qe te provoje 313.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin