‘Qan Sofia ke jataku, ububu se erdh Shijaku’, ironizon Artan Lame

March 7, 2018 12:38

‘Qan Sofia ke jataku, ububu se erdh Shijaku’, ironizon Artan Lame

Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame kujton në këtë 7 mars një moment të veçantë të historisë së vendit.

Ai “zhvendoset” në 7 marsin e 1914, kur zbriti në Durrës “furst Wilhelm Friedrich Heinrich zu Wied, prinz von Albanien”, i caktuar nga Evropi për të na qeverisur”, dhe nuk e kursen aspak ironinë.

Postimi i Lames;

PRINZ VS HAXHI

Më 7 mars 1914 zbriti në Durrës “furst Wilhelm Friedrich Heinrich zu Wied, prinz von Albanien”, i caktuar nga Evropi për të na qeverisur.

Në krye të 6 muajve iku nga sytë këmbët me miletin që këndonte:

“Po shef Vidi nga kalaja,

ububu se erdh Kavaja.

Qan Sofia ke jataku,

ububu se erdh Shijaku.

Mol më mol këndon bilbili,

rroft e qoft Haxhi Qamili.”

Epo ndonjë arsye ka pse vazhdojmë të jemi të fundit në rreshtin e dynjakllëkut…

s.a/dita

 

March 7, 2018 12:38
Komento

16 Komente

 1. uAhahahahahahaha .thuaj qe s'jan karagjoza nastradinat March 7, 12:57

  ky eshte nji shartimi
  i perversit te anadollit me sharlaTanin
  alla turka .
  me vjen cudi perse ky surrat uturak nuk eshte pjes e
  bandes shpellarit ,
  sepse ndan te njejtat ndjesi mbi mentalitetin dhe
  sharlatanizmin qe i karakterizon

  Reply to this comment
 2. ja pra se cilet perbejne qeverrine Shqiptare ! March 7, 16:13

  na shkruj dicka mbi mrekullite
  e idhullit tat Esta Pash Toptanit o fshatar i dhim ,
  qe qelb ngado cfaqesh cendin tim

  Reply to this comment
 3. betixho March 7, 16:29

  Z.Lame-kuptuan gjë këta komentuesit.

  Reply to this comment
  • Niko Shpiragu March 7, 18:20

   Betixho, ata e kane te fiksuar ne mendje qe te kritikojne e mallkojne cdo njeri qe nuk eshte me Saliun. Keshtu qysh ne fillim ata e kan gati komentin e tyre. Ata nuk e lexojne fare cfare eshte shkruar. Bej prove te shkruash ndonje artikull ne mbrojtje te Saliut,por ver emrin e ndonje ministri socialist dhe ata prap do ta mallkojne se nuk e lexojne fare ate edhe pse po lavderohet lideri i tyre i dashur. Mos prit ndonje gje nga ata.

   Reply to this comment
 4. Adih March 7, 17:57

  Ky Lame Lamashi ,sduhet te komentoje ,ska surrat fare . Ky bandill ,pa pike turpi po ben me shpate te hekurt bolshevike legalizimet ,si me qene babai e patishahu i kombit ,,ku po shkel kushtetuten , ndihmon abuzuesit te kondra ligjshem ,hajduteve te trojeve ,dhe nga ana tjeter perdhunon pronaret dhe shkel te drejtat e njeriut .;mos u merzit o Lame lamashi , do vije edhe koha e drejtesise ,do pergjigjesh per te dhene llogari ne te ardhmen , Koha e drejtesise vonon po nuuk harron.

  Reply to this comment
  • Plehr lind e plehr vdes March 7, 19:36

   kermat e politikes ,
   ata qe iken ne boten tjeter
   siedhe kta qe ala sot jane gjalle ,

   i moren tokat e tyre ,me cmimet Europiane lol !!!
   kurse ky fshatar i ndyr ardhur nga fundi Botes
   dhe qe X hajvan i vendos ne ate poste ,i ka ulur cmimet per meter katrore te tokave ,
   duke i shvleresuar fare ,ne cmime nga me qesharaket ,
   ne nji kohe ,kur Gjysherit tane i kane bler ato me Flori ne dore . Kjo eshte skandalozja me kta funderina kta mbeturina te nji Kombi tjeter qe sot flasin Shqip per qe ndihen ndryshe mbi kte Toke . Ky eshte tipiku i plehrave .
   Perse nuk u be i njeti vleresim i tokave si ne qytet por edhe ne fshate ,
   me cmimin qe i mori Sabro Godoleshi ,Jozefina Topalli .Bamir Topi ,etj etj etj ?
   Cfar eshte Shqiperia nji ciflig i shkerdhatave politikan qe ta rrotullojne tabelen e cmimeve sipas oreksit te tyre kur vjen Puna per popullin ?!
   Ptuu rrac kurvash ,ju s’mundet te jeni politikane kurr por plehra sharlatan.

   Reply to this comment
  • Plehr lind e plehr vdes March 7, 19:43

   Adih ,
   mos me keqkupto ,

   e kam me ate trimin e Haxhi Qamilit aty larte ,
   qe nji idiot e ka ven ne poste qeverritare

   Reply to this comment
 5. enverdjali March 7, 19:26

  O komentues Injorante a e kuptoni ca ka shkruar Tan Lamja apo thoni ato qe keni ne mendjen tuaj injorante!!!???

  Reply to this comment
 6. fteri March 7, 19:41

  Adih !
  …..nuk je në rregull me fiqirin ,shko e vizito-kaploqen !,se ke ngatrruar lëmshin e urrejtjes e marifeteve të retorikës ,ku nuk respektohet e vërteta mbi personazhin e figurën e Artan Lames .

  Ti e fillon me ofendime jo me argumenta ,
  ku përdor ,lamashi,surrat,bandill,turpi ,shpatë dhe hekur etj…
  Po bolshevizmi kur e bëri legalizim prone ?
  Po me padishahun e turqisë ç’far pate ?
  Po kjo fjalë Kondra si shkruhet shqipë ?

  Adih !…..
  Kur nuk ti di shqipen e njësuar ,si mund të quash “lamash ” A.Lamen ,një njeri të edukuar ,shembullor dhe korrekt .

  Ti tregon dobësinë tënde përball botimit të këtijë folklori të vjetër ,kulturës së Lames,që njerzit i çmojnë shumë këto vjersha tëvjetra për shkak të orjentalizmave të përdoruara të kohës,psh. “qan -sofia -ke jataku-ububu-se-erdh-shijaku ! “….

  Merita ka edhe si Drejtor i aluiznit ,legalizim të mijra ndërtimeve që lindin pas 90-tës ,si kërpurdhat pas shiut,dhe me këto vështërsi shteti shqipëtar i duhejnjë zgjidhje me A.Lamen në krye po kapërcen këtë rrebesh të konflikteve të historisë së legalizimeve .

  Ai ja arriti të qetësoi dhe krijoi urbanistikën e re në një vend nga më të vjetrit e ballkanit ku çdo shqipëtar ta gëzojë Shqiprinë ,shtëpinë dhe pronën që ka .

  Është për tu përgëzuar fakti se ai kapërcej kaosin e një luftë vllavrasëse.Pra Artan Lame në këtë vështrim ,është një misionar i Paqës.

  Kurse ti si njeri i pa skrupullt ,përdor një tok fjalësh pa kuptim e sharje ,me anë të cilave ti përpiqesh të japësh të drejtë vetes e shtresave gjakpirse të kaluara ,të falementuara ndaj sistemit politik e shoqror të djeshëm dhe të sotme .Sharjet ,e revoltat jan forma shfrytëzimi e mashtrimit , nuk i shërbejnë zgjidhjes e ralitetit shoqror për mbjellin kaosin.

  Reply to this comment
 7. fteri March 7, 19:46

  Adih !
  …..nuk je në rregull me fiqirin ,shko e vizito-kaploqen !,se ke ngatrruar lëmshin e urrejtjes e marifeteve të retorikës ,ku nuk respektohet e vërteta mbi personazhin e figurën e Artan Lames .

  Ti e fillon me ofendime jo me argumenta ,
  ku përdor ,lamashi,surrat,bandill,turpi ,shpatë dhe hekur etj…
  Po bolshevizmi kur e bëri legalizim prone ?
  Po me padishahun e turqisë ç’far pate ?
  Po kjo fjalë Kondra si shkruhet shqipë ?

  Adih !…..
  Kur nuk ti di shqipen e njësuar ,si mund të quash “lamash ” A.Lamen ,një njeri të edukuar ,shembullor dhe korrekt .

  Ti tregon dobësinë tënde përball botimit të këtijë folklori të vjetër ,kulturës së Lames,që njerzit i çmojnë shumë këto vjersha tëvjetra për shkak të orjentalizmave të përdoruara të kohës,psh. “qan -sofia -ke jataku-ububu-se-erdh-shijaku ! “….

  Merita ka edhe si Drejtor i aluiznit ,legalizim të mijra ndërtimeve që lindin pas 90-tës ,si kërpurdhat pas shiut,dhe me këto vështërsi shteti shqipëtar i duhejnjë zgjidhje me A.Lamen në krye po kapërcen këtë rrebesh të konflikteve të historisë së legalizimeve .

  Ai ja arriti të qetësoi dhe krijoi urbanistikën e re në një vend nga më të vjetrit e ballkanit ku çdo shqipëtar ta gëzojë Shqiprinë ,shtëpinë dhe pronën që ka .

  Është për tu përgëzuar fakti se ai kapërcej kaosin e një luftë vllavrasëse.Pra Artan Lame në këtë vështrim ,është një misionar i Paqës.

  Legalizimet një domosdoshmëri dhe rrugë pa kthim !

  Kurse ti si njeri i pa skrupullt ,përdor një tok fjalësh pa kuptim e sharje ,me anë të cilave ti përpiqesh të japësh të drejtë vetes e shtresave gjakpirse të kaluara ,të falementuara ndaj sistemit politik e shoqror të djeshëm dhe të sotme .Sharjet ,e revoltat jan forma shfrytëzimi e mashtrimit , nuk i shërbejnë zgjidhjes e ralitetit shoqror për mbjellin kaosin.

  Reply to this comment
 8. Kris 1 March 7, 19:48

  Kot nuk e ka marre Edi ne staf.Eshte kusheri me Dalaj Laman.

  Reply to this comment
 9. fteri March 7, 19:58

  Adih !
  …..nuk je në rregull me fiqirin ,shko e vizito-kaploqen !,se ke ngatrruar lëmshin e urrejtjes e marifeteve të retorikës ,ku nuk respektohet e vërteta mbi personazhin e figurën e Artan Lames .

  Ti e fillon me ofendime jo me argumenta ,
  ku përdor ,lamashi,surrat,bandill,turpi ,shpatë dhe hekur etj…
  Po bolshevizmi kur e bëri legalizim prone ?
  Po me padishahun e turqisë ç’far pate ?
  Po kjo fjalë Kondra si shkruhet shqipë ?

  Adih !…..
  Kur ti nuk di shqipen e njësuar dhe vjershat popullore që qarkullonin gojë më gojë ,si mund të quash “lamash ” A.Lamen ,një njeri të edukuar ,shembullor dhe korrekt .

  Ti tregon dobësinë tënde përball botimit të këtijë folklori të vjetër ,kulturës së Lames,që njerzit i çmojnë shumë këto vjersha tëvjetra për shkak të orjentalizmave të përdoruara të kohës,psh. “qan -sofia -ke jataku-ububu-se-erdh-shijaku ! “….

  Merita ka edhe si Drejtor i aluiznit ,legalizim të mijra ndërtimeve që lindin pas 90-tës ,si kërpurdhat pas shiut,dhe me këto vështërsi shteti shqipëtar i duhejnjë zgjidhje me A.Lamen në krye po kapërcen këtë rrebesh të konflikteve të historisë së legalizimeve .

  Ai ja arriti të qetësoi dhe krijoi urbanistikën e re në një vend nga më të vjetrit e ballkanit ku çdo shqipëtar ta gëzojë Shqiprinë ,shtëpinë dhe pronën që ka .

  Është për tu përgëzuar fakti se ai kapërcej kaosin e një luftë vllavrasëse.Pra Artan Lame në këtë vështrim ,është një misionar i Paqës.

  Legalizimet një domosdoshmëri dhe rrugë pa kthim !

  Kurse ti si njeri i pa skrupullt ,përdor një tok fjalësh pa kuptim e sharje ,me anë të cilave ti përpiqesh të japësh të drejtë vetes e shtresave gjakpirse të kaluara ,të falementuara ndaj sistemit politik e shoqror të djeshëm dhe të sotme .Sharjet ,e revoltat jan forma shfrytëzimi e mashtrimit , nuk i shërbejnë zgjidhjes e ralitetit shoqror për mbjellin kaosin.

  Reply to this comment
 10. Adih March 7, 20:55

  fteri @….. Paske ndertuar e vjedhur edhe ti ne token ,e pronarit ,e as nuk e diskutoj . Pse je aq i acaruar .I keni ditet e numuruara ju o fteri ,qe keni shkelur ligjin .Mbaje mend ske per ti gezuar ,do me kujtosh per safermi . Ti po se po ,por edhe shoket e peshqit e medhenj te ketij Lames nuk do i gezojne ,dje pa breke ne bythe e sot me saraje e miliona ,i pret te gjitheve Reci i Shkodres .Prandaj Amerika dhe BE ,po ben me vendosmeri reformen ne Drejtesi ,po ashtu dhe Vettingun .Po te them edhe nje gje ,qe ty nuk te pelqen . Perendimoret e kane vendosur ,kesaj here ,shkuljen me gjithe rrenje te katovicareve ,te ketij tranzicioni post komunist , dhe ti zevendesojne , me poitikane te rinj ,te paster ,me principe perendimore ,per te qene te qete ne shekuj ne Ballkanin Perendimor .E une i falenderoj .Zoti e bekofte Ameriken dhe popullin Amerikan per jete te jeteve . ..Po te them edhe nje gje tjeter, Z Vlahutin ,deklaroi para 10 ditesh : Mos shkuarja e prones tek pronari, pengon ekonomine shqiptare dhe eshte padrejtesi brutale . Apo je kunder kesaj zonje ,o fteri mukaberi..Apo dhe kjo zonje si dhe mua ,sic shkruan ne paragrafet e fundit , ti o fteri paraqitesh me keq se cuni i Stalinit dhe i Dulles ,““ti japesh te drejta vehtes e shtresave gjakpirese te kaluara ,te falimentuara ndaj sistemit politik e shoqeror te djeshem dhe te sotme “.Bravo fteri ,une gjakpiresi i se shkuares , me vendosmeri te them ::, Nuk do i gezosh shtepine e trojet qe i ke te jashte ligjeshme ,mbaje mend ,dua te ndihmoj ,mos te vije si bombe ,eshte ceshtje pune muajsh, e jo vitesh ,pra para pregatitu o fter .Bera gabim qe te ktheva pergjigje ,e pranoj qe jam budall,,se nuk ja vlen me u marre ,me njerez ,te kuq qe dashurojne kooperatvat bujqesore dhe cdo gje te jashte ligjeshme ,e mbi te gjitha ,te shkeljes se kushtetutes sic eshte rasti Lame dhe deshira e jote personale . ??Ben mire te mos komentosh as edhe nje here ,se njerez si ty ,nuk i sherbejne shoqerise ,nuk e ndimojne as edhe dreqin ,e shejtanin me te bir.

  Reply to this comment
 11. fteri March 8, 18:18

  Qan Adih ke jataku -u bubu se na morën tokën ?

  Adih ,përse more mavri ,nuk kupton kapitalizmin ?

  Kush paguan dhe i pëlcet parat ballit ai bëhet pronar, ,edhe unë i kam plasur parat ballit dhe jam pronar i shtëpisë time sot e mot.

  Rroftë Legjendari Enver Hoxha që bëri reformën agrare dhe ju a dha popullit varfër .Shqipëria është e të gjithve !
  Si veproi pushteti popullor me tokat :
  Nga tokat e shpronësuara familjet e varfra dhe ato pa tokë përfituan 155 159 ha tokë, 238 727 rrënjë ullinj dhe 5 923 kafshë pune. Sektori i shtetit përfitoi 17 500 ha tokë dhe 235 500 rrënjë ullinj.

  …Pas reformës agrare, shqipëria bëri një transformim rrënjësor,u eleminuan vllavrasjet e hasmëritë ,populli u bë grusht i bashkuar me unitet respekt e dashuri.
  Një shembull vetëm nga Lushnëja !

  *****Edhe pse ka kaluar thuajse një çerek shekulli nga viti i ndërrimit të sistemit politiko-ekonomik, bujqësia e blegtoria në rrethin e Lushnjës sot ,është në gjendje të mjeruar. Nuk e ekzagjerojmë aspak, kur themi se është në gjendje vërtet të mjeruar!

  Krenari statstikor !……..

  Një çerek shekulli mbas ditës së çlirimit të Atdheut, domethënë në vitin 1969, në rrethin e Lushnjës kishte 1670 traktorë, 110 autokombajna, 137 makina shirëse, 210 kultivatorë të tërhequr nga traktorë.

  Ish këneta e mallkuar e Tërbufit !!!…
  qe shndërruar në një ndërmarrje të madhe bujqësore, ku merrej një prodhim sa ai i disa rretheve të veriut të mara së bashku.

  Një çerek shekulli mbas çlirimit u arrit të prodhohej mesatarisht në shkallë rrethi 41 kv grurë për ha dhe 48.7 kv misër për ha. Kodrat, filluar nga ura e Shkumbinit, vazhduar deri në Lushnje dhe përfunduar në Kashtëbardhë u veshën me mijëra rrënjë ullinj, me disa ha vreshta dhe me pemë të panumërta frutore.

  …Pas proceseve demokratike, toka endé pa zgjidhje,ADIH ankohet ?

  Mbas 27 vjetësh të kthesës së vitit 1990, sipërfaqja e tokës, që dikur mbillej deri në skarpatet e kanaleve, është copëzuar në rripa – rripa ngastrash, shumica të papunuara! Ish-Ndërmarrja Bujqësore “29 Nëntori”, ku qenë siguruar rendimente të nivelit europian në kulturat bujqësore e në blegtori, sot është shndërruar në djerrinë të stërmadhe!
  Kanalet arterje si gjaku për tokën !

  Ish-kanalet ujitëse e kulluese, që gjarpëronin si arterie në të gjithë Myzeqenë e Lushnjes, sot janë shndërruar në hendeqe me ujë të ndenjur, më të shumtët – mbuluar me barishte e deri me shkurre,megjithë se ju ashtë kaluar pronarve !

  Rezervuari i madh i Thanës, që dikur e dërgonte ujin deri në skajin më perëndimor të rrethit, sot pret t’i vihet në gatishmëri rrjeti ujitës e kullues i kanaleve. Pyjet shekullorë të kodrave të Kryekuqit e të Spolatës kanë vite që janë zhdukur!

  Toka bujqësore është kthyer në truall me ndërtime pa kriter, ndërsa pjesa tjetër që ka ngelur tokë arë është gardhëzuar aq ngushtë, sa mekanizimi dhe modernizimi i bujqësisë është i pamundur. Ka shumë propagandë për gjoja zhvillimin e zonave të fshatit, në rrethin e Lushnjës, por realiteti është krejt ndryshe.

  Gjithsesi, le të shpresojmë se më mirë do të bëhet.Më në fund gëzua tokën atijë që e punon !

  Reply to this comment
 12. fteri March 8, 18:36

  Qan Adih ke jataku -u bubu se na morën tokën ?

  Adih ,përse more mavri ,nuk kupton kapitalizmin ?

  Kush paguan dhe i pëlcet parat ballit ai bëhet pronar, ,edhe unë i kam plasur parat ballit dhe jam pronar i shtëpisë time sot e mot.

  Rroftë Legjendari Enver Hoxha që bëri reformën agrare dhe ju a dha popullit varfër .Shqipëria është e të gjithve !
  Si veproi pushteti popullor me tokat :
  Nga tokat e shpronësuara familjet e varfra dhe ato pa tokë përfituan 155 159 ha tokë, 238 727 rrënjë ullinj dhe 5 923 kafshë pune. Sektori i shtetit përfitoi 17 500 ha tokë dhe 235 500 rrënjë ullinj.

  …Pas reformës agrare, shqipëria bëri një transformim rrënjësor,u eleminuan vllavrasjet e hasmëritë ,populli u bë grusht i bashkuar me unitet respekt e dashuri.
  Një shembull vetëm nga Lushnëja !

  *****Edhe pse ka kaluar thuajse një çerek shekulli nga viti i ndërrimit të sistemit politiko-ekonomik, bujqësia e blegtoria në rrethin e Lushnjës sot ,është në gjendje të mjeruar. Nuk e ekzagjerojmë aspak, kur themi se është në gjendje vërtet të mjeruar!

  Krenari statstikor !……..

  Një çerek shekulli mbas ditës së çlirimit të Atdheut, domethënë në vitin 1969, në rrethin e Lushnjës kishte 1670 traktorë, 110 autokombajna, 137 makina shirëse, 210 kultivatorë të tërhequr nga traktorë.

  Ish këneta e mallkuar e Tërbufit !!!…
  qe shndërruar në një ndërmarrje të madhe bujqësore, ku merrej një prodhim sa ai i disa rretheve të veriut të mara së bashku.

  Një çerek shekulli mbas çlirimit u arrit të prodhohej mesatarisht në shkallë rrethi 41 kv grurë për ha dhe 48.7 kv misër për ha. Kodrat, filluar nga ura e Shkumbinit, vazhduar deri në Lushnje dhe përfunduar në Kashtëbardhë u veshën me mijëra rrënjë ullinj, me disa ha vreshta dhe me pemë të panumërta frutore.

  …Pas proceseve demokratike, toka endé pa zgjidhje,ADIH ankohet ?

  Mbas 27 vjetësh të kthesës së vitit 1990, sipërfaqja e tokës, që dikur mbillej deri në skarpatet e kanaleve, është copëzuar në rripa – rripa ngastrash, shumica të papunuara! Ish-Ndërmarrja Bujqësore “29 Nëntori”, ku qenë siguruar rendimente të nivelit europian në kulturat bujqësore e në blegtori, sot është shndërruar në djerrinë të stërmadhe!

  Kanalet arterje si gjaku për tokën !

  Ish-kanalet ujitëse e kulluese, që gjarpëronin si arterie në të gjithë Myzeqenë e Lushnjes, sot janë shndërruar në hendeqe me ujë të ndenjur, më të shumtët – mbuluar me barishte e deri me shkurre,megjithë se ju ashtë kaluar pronarve !

  Rezervuari i madh i Thanës, që dikur e dërgonte ujin deri në skajin më perëndimor të rrethit, sot pret t’i vihet në gatishmëri rrjeti ujitës e kullues i kanaleve. Pyjet shekullorë të kodrave të Kryekuqit e të Spolatës kanë vite që janë zhdukur!

  Toka bujqësore është kthyer në truall me ndërtime pa kriter, ndërsa pjesa tjetër që ka ngelur tokë arë është gardhëzuar aq ngushtë, sa mekanizimi dhe modernizimi i bujqësisë është i pamundur. Ka shumë propagandë për gjoja zhvillimin e zonave të fshatit, në rrethin e Lushnjës, por realiteti është krejt ndryshe,jo veëm në lushnje ,por edhe në tërë shqipërinë !

  Gjithsesi, le të shpresojmë se më mirë do të bëhet !

  Më në fund gëzuar tokën atijë që e punon ,shtëpinë e lagalizuar dhe atdhun e shtrejtë ,larg çifligarve,agallarve , injorant bajrektarve ,dhe klasës politike të degjeneruar e korruptuar ,mirnjohje dhe rroftë populli shqipëtar, amin !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*