Ky do ta sfidonte edhe Rosinantin

March 7, 2018 11:25

Ky do ta sfidonte edhe Rosinantin

Luli rrotullohet,
në një vend si rrotë,
se të njëjtat gjëra,
çdo ditë na thotë!

Po që kur u kap,
këtu kokaina,
Luli na ka thënë,
veç super marrina!

Ky do ta sfidonte,
edhe Rosinantin,
kur na thotë-se droga,
kish këtu garantin?!

Po në deklaratë,
kemi handikap,
kur kishte garantin,
vallë pse u kap?!

Po ai e thotë,
sërish e sërish,
dhe për garant-Ramën,
do ketë parasysh!

Lulka për rutinë,
mbase e thotë kot,
nëse e mendon,
është tamam idiot!

Është tamam idiot,
që flet badihava,
dhe mendon se jemi,
popull budalla!

E sjell drogën Rama,
që nga Kolumbia,
dhe pastaj në Durrës,
kap drogën e tija!

Me këtë logjikë,
rrofsh se na kënaqe,
po s’i ha njeri,
këto tullumbace!

Sot me qeverisjen,
ka gjëra që s’shkojnë,
po kur ka suksese,
përse t’i mohojmë!

Lulashi e di,
si ka funksionuar,
kur kishte një post,
për të garantuar!

Ndaj në qejf të tij,
vazhdon deduksionin,
për të mbyllur skemën,
e harron aksionin!

E mendon të shitur,
Luli lemeria,
edhe miliardat,
i pastron Bashkia!

Këto miliarda,
janë virtuale,
po nuk do t’ja dijë,
hiç-ky karnavale!

Dhe nxjerr përfundimin,
kryetari i Lanës,
se shpëtimi i vendit,
është largimi i Ramës!

Tani thjesht’ ke mbetur,
një mashtrues karriere,
se s’ke gjë në torbë,
edhe kësaj here!

Asnjëherë në zgjedhje,
s’ke për të fituar,
se në çdo variant,
të kemi provuar!

Po pas nja tri vitesh,
mund të ndodhë vërtetë,
të mërzitet Rama,
edhe ta lërë vetë!

Një rrezik nuk është,
Shtëpia Qendrore,
që s’ka marrë-me Lulin,
as minifitore!

Betejat e tua,
s’i kemi harruar,
Republikë të re,
na kishe premtuar!

Po ti çdo “aksion”,
e lë dhe tani,
nëse të fal Rama,
dy-tri ministri!

A.DUKA

March 7, 2018 11:25
Komento

13 Komente

 1. shqipe March 7, 13:06

  tashmme,gjith’ e njohim,
  ket biçim hajduti
  qe dhe ne PD.
  nje dite pune, s’e futi.

  Sa erdh prej Kosove,
  (Madje,brenda dites)
  E mori Pd-ne
  Dhurat prej Argites…

  Muuu, mbi tavoline,
  ja vu, baba horri,
  the sakaq pronar,
  behet lulash morri…

  S’po flas per bashkin,
  (Ate,me dhjete vota!)
  Qe beri te tallet,
  me te, gjithe bota

  Le pastaj te zezat
  qe I pruri radhe…
  Kur u vetvulos
  dhe is tradhetare.

  Se n’a shiti detin,
  çakall i çakallit…
  Qe i’u befte havale
  nje plumb qorr,ballit.

  na vodhi,na vrau,
  ky krimbç I pleut
  ndersa bijte tane
  perpeliten dheut…

  tani,siç e shihni
  kerkon te vi prap!
  lepuri vetingut
  Zheng’ I mbet ne bark.

  Eshte bere si i çmendur
  e shihni si flet?
  Si dhe vet i ati
  tash bere per rahmet!..

  Dhe mbeti gjithe diten
  duke lemur,ham!
  Diteziu lepur
  te dale s’ja mban…

  Ja shkon te i zoti
  Haka,qe s’do fjale
  ja po vet I zoti,
  do hyj nag ka dale.

  Vertete s’kemi pare
  ende,gje akoma
  por ama ligesia,
  sa eshte fut ne koma…

  nuk ka me shmangje.
  (erdh fund I zullumit!)
  “Qesh”,Ka then ky popull,
  – veç, kush qesh i fundit-

  Nese para kohe,
  Dikush u zgerdhika
  Do sterroset neser
  Sa te zbardhi drita…

  Reply to this comment
 2. Shahisti March 7, 15:12

  Bravo bejtexhi, e kreve detyren edhe per sot. Shishja dhe paketat e cigareve u siguruan edhe per sot, Luli eshte idiot, po kush te lexon dhe levdon ty eshte edhe me idiot.

  Reply to this comment
  • kerri March 8, 10:31

   Vazhdo shahun ti, leri ç’bejne te tjeret. Shahu eshte fiskulture e mendjes, ka thene Lenini, zbatoje se qenke pjerdhe nga mendja.

   Reply to this comment
 3. N.VJOSA March 7, 16:43

  Cfare te thuash per keta njerez primitive!…
  Na turperuan a i vrafte Zoti!…
  Saliu thote do vrisja Ramen me snajper se me preku Kullen qe me la Sheqerja…!
  Lulush Karabush Rosinanti thote:

  E sjell Drogen Rama
  Qe nga Kolumbia
  Dhe pastaj ne Durres
  Kap Drogen e tija!…

  Ju vrafte Zoti or njerez te poshter!…
  Nis dita e re me lajme me Saliun dhe krimet e tij!…
  Vazdhdon me akuzat bajate dhe shpifjet e paskrupullta te ketij Karabushit tjeter!…!
  E nxit ate vend me boje te zeze e me katran, a ju vrafte Perendia, ne se ka Perendi!…
  Ju degjon gjithe bota se cfare halelleqesh nxirrni nga goja!
  E kthyen Parlamentin ne nje Nevojtore te stermadhe!
  Edhe Skenderbeu e Nene Tereza, do dridheshi ne Varr po tu degjonin!
  Sepse e ngriten aq lart Shqiperine dhe tani Sali Qeni me kulishet e tij hedhin tonelata me balte vetem qe te marrin nje karrige Pushteti…
  Por me te poshter jane dhe keta soji i nastradinve , shahisteve e infove,
  Q o r r a , qe i ndjekin pas!…
  Keta kane perborxh ta rrafshojne Shqiperine vetem qe tu shkoje egua e tyre!…
  Kam ketu perpara nje memorje te shkruar para mijera vjetesh , te Kultures njerzore, se sa e vemendshme ka qene Bota qe te afirmojne Kulturen dhe jo Antikulturen, vrasjet, hakmarrjet primitive dhe krimet e paskrupullta…
  Para 25 shekujsh Njerzimi shkruante MEMORJEN E VET:
  1.
  Kushtojini vemendje mendimeve tuaja, sepse ato behen fjale…
  2.
  Kushtojini vemendje fjaleve tuaja, sepse ato kthehen
  ne VEPRIME…
  3.
  Kushtojini vemendje veprimeve tuaja, sepse ato kthehen ne ZAKONET tuaja…
  4.
  Kushtojini vemendje zakoneve tuaja,
  sepse sepse ato do te jene KARAKTERI juaj….
  5.
  Kushtojini vemendje karakterit tuaj ,
  sepse ai do te jete F A T I juaj…!
  ( te shkruara te Talmudit, si rregulla e veprime te perditshme, qe vijne nga filozofia e judaizmit, dhe e Babilonise se lashte…)
  Dhe hajde krahasoji me Moralin primitiv te Sali Satanait dhe te ketij Lulush Rapatush Rosinantit…!
  Medet, medet, cfare cmendurish…llomotisin cdo dite!… Shqiptareve te thjeshte ua nxoren trute,
  i cmenden po e po , por po cmendin edhe Boten!…
  Medet, medet…

  Reply to this comment
  • Tartufi March 7, 17:52

   Perpara disa vitesh o Neti,qendroja shume gjate me Sadik
   Levin,,, cifutin e zgjuar qe kish dhene mesimet ne Ricmond Hill ne klasat per mesimet e librave te orjentimit
   [ Kabalaja ne ndricimin me krijusin ] Eshte nje gje interesante e perkryer se si nje popull kaq i perndjekur nga popujt e tjere,per ti rembyer [ orjentimin njerezor qe
   ruhesh nga Rabinet e tij te shperndare ne te gjithe boten,per te fshehur librat e tyre te orjentimit. ] Rembimi me i madh i tyre u krye nga Tempullaret kriqetare te Europes. Une e grija duke pjetur Levinin e perkryer ne
   kete bote te Kabalase,per ato qe te drejtonin per te kuptuar te gjitha te SHTREMBERUARAT e nje njeriu nga vijne dhe si mund te drejtohen !! Ja lexoje kete .
   Ata qe kane vendosur te me ndjekim [ Mua ,, zotin, ]
   Mos te me pjesin per gomarin,qe eshte i lidhur tek nje dru me litarin e te zotit,, kurre ky gomar do te clirohet nga litari qe e mban te lidhur pas drurit i zoti !! Une kete
   udhezim e kam kuptuar ,ne formen time te te ndjerit ne
   lirine e kompletuar,pa as nje litar ne qafe te nje shpirti te gjalle ,Nuk ka ndrishim gomari i lidhur ne anen e djathte te profetit nga gomari i lidhur ne anen e majte te profetit . Sa me shume te jeshe i lidhur pas litarit te te zotit,aq me shume do te jeshe i lidhur me barin qe do te te racionoje zotrija. Pershendetje Neti ,nuk ka si orjentimi ne kete bote ,

   Reply to this comment
   • N.V. March 7, 18:04

    Bukur, Tartuf,
    me pelqen interesi yt per dije dhe morali qe percjell.
    Te pershendes edhe une dhe te uroj gjithe te mirat!…

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku March 7, 23:01

     O Neti, perse nuk e pyet Tartufin, cili eshte gomari ne kete rast? Meqe duket qarte qe nuk e ke kuptuar hiç.

     Reply to this comment
     • N.V. March 8, 10:05

      Jo Xhuxh,
      e kam kuptuar shume mire,
      gomere ka plot edhe majtas edhe djathtas, ashtu sic thote Tartufi,
      por ti lexoje me mire,
      se mua nuk me lidh dot pas litarit ,
      shyqyr Zotit,
      sepse nuk ja kam interesin kujt, sepse fitoj me shume se sa fiton Kryeministri i Shqiperise, plus kam dhe dy biznese te vogla te mijat…Kaq sa per dijeni…
      I ngaterron librat shpesh ti Xhuxh, me dashje APO pa dashje, nuk e di si te them…

     • anticensurë25642654 March 8, 10:29

      këtu më ke pëlqy qënje!!
      e fortë në tërë kuptimin e fjalës!!

     • anticensurë25642654 March 8, 10:31

      net histeria
      “se mua nuk me lidh dot pas litarit ,”
      këtu ke të drejtë!!tmerrësisht të drejtë!!
      ty nuk ka nevojë të të lidhim me litar pas hurit!!
      ti je ulur sipër hurit!!

     • anticensurë25642654 March 8, 10:52

      ben duka ben tradhëtari
      a i ke lexuar 10 pikat e ksenos??
      a e ke lexuar vendimin e kushtetueses??
      apo ske kohë!!
      duhet me i thurr vargje legjandarit mik që i ka mbetur qefi??

 4. Kris 1 March 8, 02:50

  Halli eshte qe e kuptojne valle kete gomaret e lidhur majtas dhe djathtas?

  Reply to this comment
 5. info analitike March 8, 15:34

  Kriepsikopati do te shkonte me tutje se Luli duke sfiduar edhe patkonjte e Rosinantit me atlete e tij te bardha. Ah i shkreti bejtexhi qe po shkon me shpejtesi drejt demences.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*