Që prej vitit 2012 në krye të detyrës, kryeministri japonez jep dorëheqjen, ja arsyeja

August 28, 2020 16:00

Që prej vitit 2012 në krye të detyrës, kryeministri japonez jep dorëheqjen, ja arsyeja

Kryeministri japonez, Shinzo Abe ka njoftuar dorëheqjen e tij për arsye shëndetësore.

Ai u shpreh se nuk dëshiron që sëmundja e tij të ndikojë në vendimmarrje dhe i kërkoi falje popullit japonez që nuk ia doli të përfundonte mandatin e tij.

65-vjeçari vuan prej vitesh nga koliti ulcerativ, një sëmundje inflamatore e zorrëve, por tha se gjendja e tij ishte përkeqësuar kohët e fundit.

Vitin e kaluar, u bë i pari kryeministër që mban kaq gjatë postin në Japoni. Detyra e tij filloi që në vitin 2012.

Edhe në vitin 2007 dha dorëheqjen e tij nga një mandat i mëparshëm si kryeministër për shkak të vuajtjeve nga sëmundja kronike me të cilën ka jetuar që kur ishte adoleshent.

Abe njihet si një konservator dhe nacionalist i vendosur, dhe për stimulimin e rritjes me politikën e tij agresive ekonomike të njohur si “Abenomics”.

j.l./ dita

August 28, 2020 16:00
Komento

1 Koment

  1. izet August 28, 22:32

    i urojme shendet te plote……

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim