Qentë e rrugës nuk do të vriten, por do të sterilizohen

November 8, 2015 17:23

Qentë e rrugës nuk do të vriten, por do të sterilizohen

Bashkia e Tiranës gjen zgjidhjen për qentë e rrugës. Bashkia e Tiranës, Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorëve dhe Ministria e Bujqësisë do të angazhohen për implementimin e një projekti që synon sterilizimin e 10 000 qenve të rrugës.

Duke marrë parasysh qëndrimet e shoqatave për mbrojtjen e të drejtave të kafshëve, bashkia ka parashikuar sterilizimin e kafshëve të rrugës nga një grup kirurgësh veterinarë.

“Kemi identifikuar tek Instituti i Kërkimeve të Veterinarisë një hapësirë e cila mund të trajtojë deri në 1200 qen në vit. Propozimi ynë është ky: Për të vaksinuar që fillimisht të sigurohemi për ata që merren me veterinari e dinë që leshmanjoza dhe shumë problematika të sëmundjeve të kafshëve janë shumë të rrezikshme për njeriun dhe të fillojë me një proces masiv vaksinimi të qenve, por edhe sterilizimi. Po përgatisim një ekip kirurgësh veterinerë. Një qen i sterilizuar të paktën ndalon shumimin”, tha kryebashkiaku Veliaj për “Orën”.

November 8, 2015 17:23
Komento

10 Komente

 1. KontiMonteKrabes November 8, 17:27

  O kafshe qe mbroni kafshet, a keni provuar ndonjehere dhembet e qenit o qen me dy kembe qe shisni pordhe si mjedisore, keni formur shoqata per te vjedhur leket e popullit dhe jeni kthyer ne qen bir qeni, o u shkerdheshfa idete tuja te qelbura.

  Reply to this comment
 2. Daku November 8, 17:28

  Ha ha ha, ja doli nje variant i ri per Ramen. Te shtoje nje ministri tjeter . Ministrine ” per ti dhene uje qenve “. Kjo me siguri per aleatin e ri, Timin e PDIU-se.

  Reply to this comment
 3. Hurma Arabie. November 8, 18:14

  Po sterilizimi do te behet tek qente e SHQUP-it?

  Reply to this comment
 4. Albanistan November 8, 18:49

  Ore njeri po ti s can b… Per njerzit qe po kafshohen por per qente.do te besh tender vaksinash? Ku ke pare ti o i shetitur qen rrugeve ne bote. Po xhanem qente jane zbukurimi qe meritojme

  Reply to this comment
 5. Mark uk November 8, 19:07

  Ju caktoheni me vendim partie te kujdesesh per kta meqense i ke shoke.

  Reply to this comment
 6. Taip November 8, 19:44

  Nuk jane qener por jane deputetet e zones inspektojne punimet

  Reply to this comment
 7. Pellumb Zaimi November 8, 20:01

  Sterilizoni politikanet jo keto kafshe te gjora. Politikanet jane kafshet me te rrezikshme te Shqiperise dhe perhapesit me te medhenj te semundjeve gjithfarellojeshe. Nje politikan i sterilizuar dhjete mije shqiptare me pak te kafshuar,te infektuar e te varferuar? Tung !

  Reply to this comment
 8. Mark uk November 8, 20:44

  hurma arabie:Ka mundesi se po ti vrasin shoket.

  Reply to this comment
 9. Hurma Arabie. November 9, 02:37

  Mark uk te ardhur koha te tridhesh si qente e rrugeve, por ti i tredhur je nga poshte e nga trute.

  Reply to this comment
 10. Mark uk November 9, 09:10

  Kur te duash ti tregoj i kam ne rregull o turki i arabis.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*