Qeveria do të rikonstruktojë vilën e Enver Hoxhës

May 20, 2015 22:08

Qeveria do të rikonstruktojë vilën e Enver Hoxhës

Në mbledhjen e sotme të qeverisë, është ngarkuar Agjencia Kombëtare e Planifikimit të Territorit për kryerjen e procedurës së prokurimit për realizimin e konkursit të projektimit, për përfitimin e projektit zbatues për rikonstruksionin e disa godinave të një rëndësie të veçantë në qytetin e Tiranës, përkatësisht:

a) Vila nr.31, në administrim të Drejtorisë së Shërbimeve Qeveritare;

b) Ish-Lidhja e Shkrimtarëve, në administrim të Ministrisë së Kulturës;

c) Muzeu Historik Kombëtar, në administrim të Ministrisë së Kulturës;

ç) Teatri Kombëtar i Operas e Baletit dhe Ansambli Popullor, në administrim të Ministrisë së Kulturës;

d) Pallati i Brigadave, në administrim të Drejtorisë së Shërbimeve Qeveritare;

dh) Gjykata e Lartë, në administrim të Ministrisë së Drejtësisë.

Qeveria ka vendosur që Ministrisë së Zhvillimit Urban, në buxhetin e miratuar për vitin 2015, për Agjencinë Kombëtare të Planifikimit të Territorit, t’i shtohet fondi prej 65 000 000 lekësh, për përballimin e pjesshëm të shpenzimeve për realizimin e procedurave të prokurimit.


May 20, 2015 22:08
Komento

54 Komente

 1. Dielli mbi KORAB May 2, 12:31

  Komunizmi u sfidua,askush nuk kerkon kthimin e atij sitemi.
  Por fakt eshte qe Shqiperia nuk ka ecur perpara,ka bere regrese te frikshme.
  Krimet dhe tragjedia qe shkatoi komunizmi duhet te trajtohen dhe gjykohen,ashtu siç duhet te VLERSOHEN te gjitha ato te mira qe kishte ai sistem.
  Nuk mund te mohohen 45 vite ku u ndertua dhe u zhvillua nje shoqeri edhe pse ishte Diktatur populli shqiptar u shtua ne numer duke arrit ne mbi 3 milion ne vitin 1991.
  Enveri ishte DIKTATOR,por ky DIKTATOR as nuk vodhi as nuk u pasurua por punoi per Shqiperine.Ai beri shume gabime dhe krime,por beri dhe shum te mira per Shqiperin.
  Sot ne vitin 2014 figura e ketij VIGANI te shqiptarizmit vetem lartsohet.
  Ai beri shtet,ai civilizoi shoqerin shqiptare.Kapitulli i diktatures komuniste u mbyll me ardhjen e pluralizmit politik.Po a eshte demokracia alla shqiptaro-amerikane me e mire se komunizmi??
  Sot shani ke te doni se nuk ju fut njeri ne burg,por hani plumbat ne pabesi me vetgjygjsi…Sot kufinjt i keni hapun dhe mund ti kaloni pa patun frike se do ju vrasin ushtaret shqiptar,sepse kete gje e bejne greknit dhe maqedonasit duke ju perdhunuar grate ne prezencen tuaj dhe duke ju çburrnu.Enver Hoxha gaboi dhe gabimet jane njerzore por ajo qe beri ai sistem duke dergu shkolla dhe drite ne çdo cep te Shqiperise eshte legjendare.Un nuk jam as komunist as Enverist,jam vetem nje shqiptar qe linda i tille dhe qe me dhimbset atdheu im.Un jetoj prej 20 vitesh ne nje nga shtetet me te pasura ne bote,dhe di ta bej dallimin nga ajo qe kishim deri ne 91 dhe nga ajo qe na erdhi me pas.Komunizmi shqiptar ishte i eger sepse i eger ishte dhe rrethimi dhe presioni qe na benin te huajt.Ata nuk donin qe Shqiperia te demokratizohej sepse kjo rrezikonte pushtetin e tyre kapitalist dhe popujt ndergjegjsohen per disnivelin e madh mes nje pakice qe zotrron shume dhe nje shumice qe vetem mbijeton.Sot kemi nje realitet qe e verteton kete.Europa e droges,prostitucionit,hajdutave dhe bankierve te plotfuqishem,…europa e lypsare,europa e racistave.
  Un nuk dua qe Enveri te ringjallet,por dua qe ta mundim ate sepse deri tani Enveri na ka munder te gjithve.

  Reply to this comment
  • Lleshi May 2, 13:49

   Or ti DIell mbi Korab ! Enveri s’ka bere asnje krim ! Di ti te kete sulmuar Enveri ndonje vend apo ndonje person ? Enveri thjesht iu pergjigj pushkes me pushke ! Ti perpara se te na flasesh per “krime’ interesohu nje here ne Ministrine e Drejtesise tende dhe nxirri sa eshte numri , sa jane pushkatuar , sa jane burgosur dhe sa jane internuar ! Krahasoji per numrin e popullise dhe shiko per cfare “krimesh” jane denuar ! Pastaj ec e na fol si kompetent !

   As mua nuk me lidh ndonje gje me Enverin , por njeriu , ne rast se quan veten te tille eshte mire te flase sakte , ndershem , dhe te verteten ! Pse populli shqiptar braktisi rrugen e socializmit si sistem politik qe mbeshteti deri ne 1990-ten , kjo nuk do te thote qe te jemi genjeshtare dhe te paskrupull , sepse shoqeria njerezore pergjithesisht i urren dhe quan antivlera te dy keto gjera !

   Apo sot keto jane vlera ? Behuni nje here burra dhe flisni si burra se per kurve behesh brenda sekondes dhe klientin e pare e gjen me celular , apo sa zbret tek shkalla e shtepise ! Eshte kollaj fare !

   Reply to this comment
   • Taku Rrumbullaku May 2, 14:04

    O Llesh, ti paske shku fare per lesh, thua qe Enveri s’ka bere te keqija? Leshi nderro baterite se te kane ra krejt. Me vjen mire qe artikullshkruesi gati gati revoltohet per profanimin qe i kane bere me shale viles historike ku u vendos per Shqiperine ne me se 40 vite.

    Reply to this comment
    • Lleshi May 2, 15:10

     Ha…ha..ha… cfare te bash te gjith per lesh jemi tuj shku !

     Reply to this comment
     • Terapija May 2, 20:58

      E ke radhen ti o kafsha ne formen njeri o
      lleshi a leshi,mere si te duash,per te bene
      terapine,per tu sheruar nga gomardheku i
      races tende brez pas brezi.Ti je nje nga
      reshterat e Pellumb kapterit,ne mes te keij
      populli shqiptar.

      @ lleshi a leshi.

  • Komunist May 2, 15:18

   Zoteri “Dielli mbi KORAB”
   Me dashamiresine me te madhe do te te thoja se kush kthen koken pas tek diktatura eshte i deshperuar. Jo shqiptareve por tere botes diktaturat i kane sjelle vetem vuajtje e mjerim . Kaq mjafton per te kuptuar edhe diktatorin shqiptar. Mbestesni nismen “Nismetaret” dhe shume gjera do kthjellohen rruges pasi diktaturat gjithnje kane qene mister. Nese zbulohen misteret e diktatures ” kuota 0″
   “Jon Megou” “Mehmet Shehu” ” Firmat Rentiere” “Transferimi i pushtetit me marveshje” “vrasjet politike ” e shume te tjera jam i sigurte se shqiptaret do zgjohen nga narkoza qe i kane vendosur sundimtaret pergjate 70 viteve te fundit.

   Reply to this comment
 2. V.Duka May 2, 12:42

  Nuk do ta lere opozita te realizohet kjo mundesi dukem perdore argumentin se
  ” Edi Rama filloi konkretisht te vendos diktaturen enveriste”
  Me respekt V.Duka

  Reply to this comment
 3. pejgamberi May 2, 12:50

  DRAKULLA I SHQYPNISE

  ne fakt kjo eshte nje ide e mire, por qe e kane perdorur rumunet me pare per kontin e tyre famkeq DRAKULLA dhe qe keshtjella e tij ne Karpatet Lindore vizitohet nga milona vete turiste nga e tere Bota. Prandaj edhe mire do te ishte qe vilen e enver Sadistit ta quanin si vila e DRAKULLES SE SHQYPNISE, megjithese nastradini ka mjaft dyshime per suksesin e kesaj nisme, sepse do te ishte njesoj sikur t’i beje reklame bunkerit te Hitlerit ne Gjermani apo Stalinit ne Rusi, te cilet mesiguri jane shume me gjakatare bashke me Enver Hoxhen e Shqypnise se DRAKULA i Rumanise.

  Reply to this comment
 4. adi May 2, 12:56

  Juve te Dita-s dhe qeverise se rilindjes ju digjet b….tha per ish-te perndjekurit, te pakten mos u tallni me to.

  Reply to this comment
 5. Xha Temja May 2, 13:08

  E qe thua ti mor djalëëë , po te kishit mende juve , do t’i ishit futur punes me kohe si ne kohe te Enver bablokut , po juve keni vetem bithe ! Dhe me parate e bithes keni bene ortakeri me keta te huajt qe iu japin ca therrime dhe ca leshime , qe bashke me ta , per ta baterdisur kete vend ! Dy milione e gjysem shqiptare i debuat nga vendi , ne kohen qe ai kishte nevoje te ndertohej ! I çuat skllever ne rruget e botes e tanine hani munë ! Ju qe kur vdiq Enverua keni harruar kujt i thone “mendje” dhe kutja i thone “pune” ! Jane dy gjera qe i perkasën vetem njeriut Oooo artikullshkrues !

  Luajeni dhe shiteni bithen , se ne u mbledhte ndonjehere puna , nuk do dini ku te futeni ! E pastaj dilni e çirruni prape se ju persekutuan ! Te talleni me Shqiperine dhe popullin e saj ka Faturen e vet puna ! Keshtu e genjente mendja edhe Seit Bej Drizen ne 1943 kur kapardisej me gjermanin ne krah dhe varte dhe pushkatonte po bijte e ktij populli ! Tundeni , tundeni bithen se me ate dini te paguani !

  Reply to this comment
 6. Mark uk May 2, 13:16

  Aq sa ju kan dhimbsur te pernjekurit politik aq i dhimbsen rilindjes si dhe artikull shkruesit sh E Hoxha.

  Reply to this comment
  • Lleshi May 2, 14:17

   Ne po na shkon Atdheu per lesh dhe ti na can trapin me te persekutuarit ! Sot eshte i persekutuar gjithe populli shqiptar ! Apo nuk e shikon se cfare po i punojne fara e te shiturve antishqiptare ? Po e grabisin deri ne palce bashke me te huajt , po e dhunojne ne rruge , ne shtepi , neper gjykata e spitale dhe e kane detyruar te braktise vendin ! Hapi kufijte dhe do ta shikosh se cfare ndodh ! Dhe bashkepunetore me keta zorzope jane edhe keta “ish-te perekutuarit” dhe ti ! I genjen i huaji me nje cope mish , larot ! Prandaj e kane shkermoqur dhe zhdukur shtetin shqiptar !

   Reply to this comment
 7. Ben May 2, 13:52

  Kjo pamje duket si nje shtepi azilantesh ne Gjermani a Zvicer.
  A mund te krahasohet me vilen e Genc Rulit, Gjin Gjonit e compani?

  Reply to this comment
 8. Et'hem May 2, 14:20

  Më ’97 ne muajet Maji-Korrik u ndodha ne Greqi.Vija per her te pare ne kete vend dhe nuk kam shkuar ne asnje vend tjeter veç vendit tim.Atje u bashkova me 15 shqiptar te shkuar me pare se une,me mosha e profesjona te larta dikur.U hoqa si n/oficer ne ushtri dhe ne fillim flisja me pak se ata.Filloi debati politik nga ata dhe une degjoja me vemendje.Midis tyre shquheshin per PD-ist 2 persona,por njeri ishte me i flakt.Me ne fund hyra ne debat edhe une me ate te flaktin PD-is.Ithash-nese fiton F.Nano e ta ben rrogen 1000 dhrahmi-a behesh me te?,Jo me tha.Po me 2000,3000..Jo qe jo ngulte kembe ai.Pasi u lodha me te,shoket e tjere me terhoqe nga ky person dhe me than:”Ju nuk e njihni ate”,Ai ka qene ne burg per pederast aktiv.Po pse nuk me that me pare-u thash?Ja nga shumica e ketyre peronave burgaxhij eshte formuar fillimisht PD-ja.E pra Enveri nuk i lejonte te lire keto mostra prandaj e urrente kapitalizmin.Nje shok tjeter me çoi ne 2-3 hotele dhe aty pash se ne çdo 50m ishte vendosur nje prostitut shqipetare-diten dhe nen semafor-naten.Vura duart ne koke.Me tej pash disa shtepi publike te ligjeruara nga shteti..! Por sa femra shqiptare ka neper bote?E po Enveri nuk i lejonte keto prandaj veç te tjerave e urrejne..!

  Reply to this comment
 9. Gashi May 2, 15:11

  A e perkthen ndonje njeri fjalen “performon”, sepse gazetari qe e ka perkthyer kete shkrim nuk e ka ate aftesi.

  Reply to this comment
 10. Niko May 2, 15:16

  E ke gabim..Ben ajo pamje kaq e thjesht thot shum per shqiperin dhe shqipetaret duke dal nga injoranca dhe padituria qe e beri shqiperine me personalitet kudo ne bote Ndersa sot jemi ber njerzit me te urryer ne bote Me ardhjen ne pushtet Sali shpellarit vendi yne morri tatepjeten duke shkateruar gjithcka e ndertuar nga partia komuniste me von socialiste SHkateroi industrin ekonomin ushtrin shendetsin pyjet minjerat hidrocentralet shkollat qe populli te mbetej pa dituri dhe kesaj ja ariti Nje popull pa arsim dhe kulture nuk mund te kete zhvillim ketu flasim per arsim jo me dije por me korrupsion duke lene dhe Benin mos mendohet shum per vilen e te madherishmit ENVER HOXHA.

  Reply to this comment
 11. Komunist May 2, 15:19

  Me dashamiresine me te madhe do te te thoja se kush kthen koken pas tek diktatura eshte i deshperuar. Jo shqiptareve por tere botes diktaturat i kane sjelle vetem vuajtje e mjerim . Kaq mjafton per te kuptuar edhe diktatorin shqiptar. Mbestesni nismen “Nismetaret” dhe shume gjera do kthjellohen rruges pasi diktaturat gjithnje kane qene mister. Nese zbulohen misteret e diktatures ” kuota 0″
  “Jon Megou” “Mehmet Shehu” ” Firmat Rentiere” “Transferimi i pushtetit me marveshje” “vrasjet politike ” e shume te tjera jam i sigurte se shqiptaret do zgjohen nga narkoza qe i kane vendosur sundimtaret pergjate 70 viteve te fundit.

  PËRGJIGJJUNI

  Reply to this comment
  • Lleshi May 2, 15:33

   Une nuk iu heq asnje presje ketyre fjaleve te tua ! Keto pandehma sigurisht kane nje gje te pasqaruar , mbrapa , por dhe POOOR i madh madje , qe Enver Hoxha i solli Shqiperise nje zhvillim te jashtezakonshem ne te gjitha drejtimet , e futi ne boten e qytetruar dhe forcoi faktorin shqiptar ne Ballkan edhe kjo eshte E VERTETE E PADISKUTUESHME !

   Te gjithe ata qe pretendojne se mund ta kishin bere me mire , i kane pasur shancet si para 1939 , si 1939-1944 , ashtu edhe 1990-2014 . Sot Shqiperia , krahasimisht , ka nje regres total skandaloz ne te gjitha fushat , ne raport me ate kohe ! Sot po , ka me shumice “tanga” me fije sintetike kineze dhe wisky qe behet tek bregu i lumit !

   Reply to this comment
  • Lleshi May 2, 15:45

   Harrova te shtoj se Shqiperia ka sot edhe me shume krim , krim te organizuar , vrasje dhe vetvrasje me shumice , ne turme dhe tek e tek , si ta dush , braktisje te vendit si ne kohen e pushtimeve te medha ! Edhe ajrin qe thithim , e kemi te jashtem se e kemi te perzier me tym makinash dhe karburanti qe vjen po nga jashte ! Pra shkurt ne jemi bo totalisht te “jashtem” , prandaj kemi mbet dhe pa Atdhe !

   Reply to this comment
 12. Agim Hamiti May 2, 15:53

  Shikoni kete video dhe te kuptoni pse vriste dhe priste Enveri https://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 13. lume e det May 2, 16:26

  zoti qe na krijoi na dha sy te shikojme na dha veshe te degjojme dhe mendje te llogjikojme,dhe te analizojme çfaredo lloj kontaktim me historine njerezore.dy polet e kunderta (fashizem dhe komunizem)shkencerisht jane me çnjerezoret qe ka pare historia globale…e para e perdori njeriun edhe per sapun etj,etj,etj.e dyta u mundua te nderonte njeriun nga qiliza gjer te shpirti dhe ta perdorte ate si qeet ne parmende me force…etj,etj,etj (qe i dim shume mire se cfare).rasti i shqiperis eshte nje gje e vecante sepse shqiperia gjithmone ka qene nje vend ndryshimi gjithmone qe me kohen osmane gjer me sot.osmanet sollen nje fe e cila nuk ekzistonte ne asnje vend evropjan perendimor ose lindor.e detyroi (me menyra te ndryshme) shqiptarin (pjeserisht 70%)ti nderonte fen.pra enferi gjeti nje popull te percar te dermuar analfabet dhe krijoi te ashtuquajtur “komunizem”diktatori.si pasoje?te kemi sot me 2014 analfabetizem ne kulm injorance ne kulm dhe varferi,tre pika mbi te cilat shkel “komunizmi”diktatorial.

  Reply to this comment
 14. ali May 2, 16:32

  Te vendosen o zoti ”pejgamer” ne muzeun dy ”DRAKULAT” SHQIPTARE ME QE DONI JU:
  ATE TE ”ENVERIT” DHE ”SALIUT TEND ” !

  Reply to this comment
  • pejgamberi May 2, 18:03

   Saliu o Mik nuk eshte i pejgamberit apo i nastradinit ne DITA, por Miku i familjes Hoxha, Sekretari i Partise se Punes dhe kuader besnik i Sigurimit te Shtetit qe kerkoi varjen ne litar te mikut te nastradinit dhe trimit antikomunist te trakteve me kafka Hysen Shoshori, prandaj propozimi yt pranohet menjehere ne unanimiet te plote nga te gjithe antienveristet dhe antikomunistet shqyptare dhe te huaj.

   Pershendetje nga nastradini.

   Reply to this comment
 15. baba nga durrsi May 2, 19:46

  ATA QE ERDHEN PAS enverit E BONE ME KEQ SE AI, PRANDAJ NDERMJET 2 TE KEQIJAVE PO ZGJEDHIM TE KEQEN ME TE VOGEL !

  Reply to this comment
 16. lume e det May 2, 20:24

  domethene ose qor ose i verber,qe te shkojme ne ndonje spital per vizite dhe te bejme kuren e duhur nuk diaskutohet fare eee?le te leme “doktorin”saliferin te na beje si na beri per 23 vjet operim te thelle simbas qejfit te tij!!!

  Reply to this comment
 17. Kanan May 2, 21:02

  Para se te vdiste Enveri. la nje thenie prej profeti… aii tha ky popull 5 vjet do me qaje. .. 5 vjet do me shaje. . dhe gjith jeten do me kerkoje..

  Reply to this comment
 18. shaban May 2, 21:13

  Enveri beri shume te mira aq sa asnje tjter ne bote psh,solli dritat qe vendet kapitaliste nuk i kishin, njerezit u bene te gjithe me shkolle pavaresisht se shumica e benin naten dhe paguanin kushedi sa leke se i duhej per te marre kategorinesepse edhe po te ishe specialist pyetja e pare ne provim ishte nga marksizmi ,na mesoi te rrinim ne rradhe per nje kile mish apo qumesht ,na mesoi te spiunojme njeri tjetrin,na beri ti blejme veprat e tija dhe gazeten zeri i popullit me zor ,na detyronin te shkonim (vullnetar)ne aksionet per ndertimin e socializmit ,na la ne nje mireqenije aq te mire sa askush nuk(guxonte) ankohej edhe pse flinin 6-7 persona ne nje dhome edhe pse duhet te paguanin pare per nje autorizim televizori sepse per lavatrice apo frigorifer as qe behej fjale.Ja pra gjith keto te mira qe na solli komunizmi dhe enveri,

  Reply to this comment
  • Sallakja May 3, 09:19

   Eh, mer Shaban,
   Te falte Zoti te falte.
   Keshtu po. Ja ke numuru te gjtha, si ke lon gjo
   pa permen. Bravo Shabe.
   Po te ishte Enveri gjalle, ti sot do punoje ne
   maje te traktorit, per vitin 2035, por mos ki frike
   Nuk ka mo Enver, ka vdekur.
   Pranej Shabe shkruj ne blog ca te dush, je i lire ta
   shash Enverin ene ka nona.
   Eh mer Shabe, si ubo kjo pune.

   Reply to this comment
 19. enea May 2, 21:45

  Nese ju pretendoni qe Shqiperia sot eshte vend demokratik, me vjen keq per ju

  Reply to this comment
 20. Aedinise May 2, 23:03

  ENVER HOXHA s’kishte nevoj me “vra’ vet se kishte sali berishe, stefanaqe pollo, çajuper rusmajle, fahri imamer, thanas naner e sa e sa te tjere…………….
  Kur te pergojoni ENVER HOXHEN lani gojen me sapun RROGOZHINE, moret vesh apo jo or tej?

  Reply to this comment
 21. Ben May 3, 08:19

  I nderuar zoti Endri,
  sipas jush vilat e rrogetareve pushtetare te 2014 duhet te jene
  me luksoze se nje shtepi shteterore e nje kryetari shteti te viteve
  1970. Nuk ka te beje me kalimin e kohes. Keshtu i bie qe nje
  minister i Obames ose Putin te kene shtepi me te mira se Shtepia
  e Bardhe apo Kremlini.

  Reply to this comment
 22. sopiqoti May 3, 08:20

  Enver Hoxha DY gjera te medha beri per popullin shqiptar: udhehoqi Luften Nac.Clirimtare kunder pushtuesve te huaj dhe bashkepuntoreve te tyre dhe udhehoqi popullin ne ndertimin e Shqiperise se re te prapambetur ne shekuj dhe te shkateruar nga luifta.POR beri dhe NJE gabim te madh:mbas vitit 1956 zhvilloi me ashpersi luften e klasave jo vetem “kunder armiqve” por edhe brenda nesh.Le ti japim atij ate qe meriton per sejcilen pjese.

  Reply to this comment
 23. Sallakja May 3, 09:24

  Nje gje nuk ja fale Enver Hoxhes,
  qe nuk i futi te gjithe Shqiptaret ne burg

  Reply to this comment
 24. tili May 3, 09:48

  gabimi fatal qe ju te gjithe beni eshte se krahasoni enver hoxhen me demokracine e sotme!
  mos harroni, se si Enveri, si keta te sotmit jane njelloj! jane te gjithe bijte e tij!
  ne shqiperi nuk ka demokraci, por komuno-kraci!

  perpara se vila e enverit te perdoret per qellime turistike, duhen lare hesapet me diktaturen,
  duhen hapur dhjetera monumente per krimet e diktatures, te ekspozohen edhe ato per qellime turistike,
  pastaj ia vlen te perpdoret edhe vila e diktaorit per qellime turistike,
  sepse i bei, qe shtepia e vrasesit t’ i tregohet botes,
  ndersa shtepite e viktimave, ose te pakten, burgjet ku ata u dergjen per vite te tera, ose vendet ku u egzekutuan, te mos ekspozohen, egzistojne aSGJEKUNDI!

  ne jemi, vendi, ku shtepute e vrasesve kthehen ne tempuj, ndersa shtepite e viktimave , germadha

  Reply to this comment
 25. aratisur,syrgjynosur May 3, 12:45

  ENVER HOXHA duhet vlersuar ne te gjitha drejtimet ,per ti dhene dhene ate qe i takon figures se tij .me vdekjen e tij shqiperia mori fund ,thjesht jemi nje nocion gjeografik ,kane kaluar 24vjet demokarci alla ceku bardhe cfare fituam ne anen matriale apo te lirise se fjales ,ku nuk llogaritet sa shqiptar jane vrare e masakruar gjate ketyre viteve te pluralizmit ramizist ,berishist ,nanoist dhe tani me piktorin megalloman .

  Reply to this comment
 26. ermir May 20, 22:04

  Populli thotë se mendja është gjë e madhe, që me terma postmodernë përkthehet: mendja si aset i madh!. Në të vërtetë, është më i madhi. Dhe tek ne shqiptarët duket se është kryer eksperimenti që ka vërtetuar katërcipërisht këtë aksiomë. Fakti se në mburremi kur themi se posedojmë asete natyrore të gjithanshme e të panumërta, tokësore e mbitokësore, nuk bëjmë gjë tjetër por veçse pohojmë një fatalitet tonin: që na mungon mendja, si më kryesori aset për t`i shfrytëzuar ato që gjenden jashtë nesh dhe për dobinë tonë.

  Vila e Enver Hoxhës është një prej trashëgimive të sistemit në trajtë relikeje, si ndoca të tjera që i kanë rezistuar valës shkatërrimtare të 20 viteve. Shumë vende të lindjes, kanë shtënë në punë mendjen duke i kapitalizuar shumë relike të komunizmit në trajtë vatrash të vizitueshmërisë turistike, duke përfituar prej tyre të ardhura po aq sa mund të ishin rentabël (kur është fjala për ish-komplekse industriale) në një ekonomi të caktuar. Ndërsa ne, disa i zhdukëm, disa degraduam, e me ca të tjetra nuk po dijmë çfarë të bëjmë. E kur nuk bën gjënë e duhur, do bësh më pas çdo gjë veç asaj të duhurës, siç ishte rasti i ca medemek performancave artistike në ambjentet e brendshme të vilës, që për kushtet e krizën e gjithanshme që po kalon ky vend, nuk dihet se kujt i hynin në punë dhe se ç`mesazhe të shëndetshme për mendjen a shpirtin e miletit përcillnin!

  Me asetin e mendjes, por dhe atë të një dëshire të mirë e të qashtër, shumë relike të saj kohë, mund të shndërroheshin në vatra muzeale, që me një mirëmenaxhim, të arrinin të thithnin kontigjente të larta vizitueshmërie turistike. Dhe ajo që është më kryesorja, çdo e ardhur të shkonte për krijimin e një fondi që do destinohej vetëm e vetëm për të dëmshpërblyer ish të përndjekurit politikë. Sikur vetëm Spaçi e vila e Enver Hoxhës të ktheheshin në muze në funksion të kësaj skeme, një masë e madhe të vuajturish të asaj kohe do u ishin paguar vitet e burgut. Spaçi nuk ekziston më, por vila është ende aty, me fat që nuk është tretur nga barku i ndonjë gërdalle tranzicioni të të panginjurve. Dhe nëse kjo qeveri e vlerëson mendjen si aset tek vetja, mund ta bëjë atë që nuk u bë në kaq vite, me atë që ka mbetur, pa u kalamendur në idera pa bukë me ca snobizma të shplara e shpifura bashkë. Eshtë sa logjike, humane e simbolike njëherësh, që në vilën ish-diktatorit e hapësirën përreth, të ndërtohet dhe adaptohet një muze i komunizmit, ku të gjitha të ardhurat nga vizitueshmëria të shkojnë për të përndjekurit politikë. Kësaj i thonë të përformosh me mendje, e jo këmbëpërpjetë e me shalë faqe botës!

  Reply to this comment
 27. ligji May 20, 22:04

  Po Piramida nuk jane leket e djersa e Popullit aty apo ajo eshte e Hpxhes jo or jo aty jane leket e popullit ,…dhe gjaku ajo duhet te restaurohet e para…..,

  Reply to this comment
  • strategu May 20, 22:06

   Ligji, e kini shumë drejt? Por këtu punët fillohen nga bishti ose nga mezi dhe nuk fillohen nga piramida që është në zëmrën e Tiranës! Një vendqëndrim ditor i qindra të rinjve etj. Tung!

   Reply to this comment
 28. Aqo May 20, 22:06

  I trem hija e Tij.

  Reply to this comment
 29. KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) May 20, 22:06

  Vila re riparohet dhe duhet ti kthehet Familjes Hoxha,
  Enveri luftoi dhe punoi 40 vite per Shqypnin.
  Do ju mallkoj historia po nuk e vendoset ne vend figuren e tij si Komandant Legjendar.
  Ai ka bo shum krime,..por jo ma shume se Berisha qi jeton ne vila lukserioze se bashku me fmijt e tij.
  Enveri duhet shpall Shenjtor dhe Pejkamer i Shqyptaris

  Reply to this comment
 30. 5 May 20, 22:07

  madheshtia enver hoxhes duket te pasuria marramendese e nipit te zogut dhe djallit te berishes shkerdheni dhe ar qites te vilat e tyre te pafund

  gjysem shekulli ne pushtet dhe asnje lloj pasurie….nexhmija ngeli te pularia

  nja lajm I fundit se nipi zogut ka nxjerre vilen qeveritare ne shitje duke e konsideruar prone te familjes nje ndertese te bere nga italianet per shtetin shqiptar eshte rrenqethese

  vilat e berishajve me trojet perreth ne gjirizin e Lalzit jane te pabesueshme

  nuk besoj se do I shqitet shqiptareve fara e keqe e tribaleve te zogut e berishes…

  berisha + zogu = shenjterimi I enver hoxhes

  Reply to this comment
 31. Mollosi May 20, 22:07

  Aq luftoi per Shqypnine, sa qe pas renjes se diktatures nuk mund ta gjeje nje shqiptar qe nuk kishte deshire te ikte nga Shqypnija !
  Ai ishte e keqja me e madhe per shqiptaret dhe per Shqiperine.

  Reply to this comment
 32. Pëllumb zaimi May 20, 22:31

  Madona prej Sauku? Ju ndjek vazhdimisht dhe kënaqem me humorin tuaj sarkastik të mbushur gjithë filozofi e zhargon popullor dhe me gjykime të drejta! Nderime!

  Reply to this comment
 33. EH TUNGJATJETA May 21, 03:38

  Kohet e fundit sidomos pas masakrave te 21 janaritdhe gerdecit te kryer nga gestapo e berishes (dhe i mbrojtur hapur nga dipllomatet haleate) ka nje shperthim popullor ne mbrojtje te figures se Enver Hoxhes.

  Kjo eshte rritur ne progresion gjeometrik sidomos pas 23 qershorit kur enverbolengrenesi Edi Rama ka hiperbolizuar krimet e “diktatorit’ per te mbuluar ( nga frika apo paranoja) tradhetite e perbindeshit berishe.

  Nuk mjaftoi nje kryqzate cerekshekullore kanibaleske nga ca elez bibere dhe makartiste te semure psiqikisht por u desh dhe amb.ne largim Arvizu qe u tregua trim me kufomen e EH se kur ishte gjalle i rruajten leshte.

  Ajo qe eshte reale ne lidhje me Enver Hoxhen eshte nje pale e trete qe nuk ka konflikt interesi dhe per kete mjafton te kujtojme disa thenie brilantete kuazi fashistit Montaneli i cili edhe pse urrente Enver Hoxhen ka pranuar burreshtetesine e tij;

  Indro Montaneli

  -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti

  -e fitoi pushtetin si partizan

  – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

  -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet

  -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  -Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

  -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

  -Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

  -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

  -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

  -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

  -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

  -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

  -kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

  KUR LEXON KETO RRJESHTA TE MESIPERM KETO AMBASADORE ,POLITIKANE PRIFTERINJ , HOXHALLARE DHE SHTETARE SHQIPTARE DUKEN SI MORRA BYTHE TE ENVER TRIMIT..SIDOMOS PAS SULLTANIT ERDOGAN QE I VURI NE RRJESHT PARINE E TIRANES ASHTU SI DHE FUCKJANULLATOSI

  Reply to this comment
 34. lili May 21, 06:18

  Keta si ne PD se ne PS kur Jane ne krize na sjellin Enver Hoxhen,sepse kjo i bashkon!edhe perdorin en vérin per me ‘nda’ kishe popullin ne demokrat a socialiste,Kurse ne fakt duan vetem me krijuar nje zgedhje binareqe mbyll rrethin pervers te tyre!
  Dellni nga rrethi i se keqes,thuani jeni ‘Njesoj’: kopilat renégat te sistemit qe u polli ,thuani nuk ju durojme me! Votoni te pavarur!

  Reply to this comment
 35. Dino May 21, 07:03

  O Mjerana qe po shani enverin,juve duhet te jeni nga ata te pa shkollet dhe pleshtat qe edhe pse injoranta,enveri ju mesoi te lanit bythen dhe te lanit dhembet e verdhe dhe te shkruani.
  ketu… po respektohen lloj lloj qelbesirash ne bote nga hitleri,stalini ,sllobodani,vrasesi breivik ne norvegji dhe disa nga juve shani enverin qe i dha shqiptareve dije dhe krenari.hani te skaduarat e samir manes,pini ujin me shurre,rrini si lopet neper kafene gjithe diten dhe vriteni si ne siri dhe keni goje te shani enverin.po juve keni marre rruget e botes per nje kafshate more ju marrte lumi dhe asnje nuk ka lumturi larg atdheut se jeni skllever moderne .
  shqiptaret qe kujtojne se enveri ishte i keq pritni se akoma nuk keni pare akoma kapitalizem te eger,do vije edhe ai edhe pak kudo ju lere pa toke dhe pa shtepi,ku shitet deti,nafta,uji,miliarda hyjne po njerezit akoma po vdesin per buke,ku gati 1,5 milione ushqehen jashte shtetit dhe brenda shqiperise akoma nuk ka nje fabrike kavanozash.nje popull qe nuk prodhon do te zhduket heret apo vone.enveri ishte i vetmi qe ishte burre nga te gjithe hajdutet qe qeverisin halene shqiptare qe nga 1912 deri me sot.te gjithe vdiqen si kurvat dhe iken si hajduta,shiko,zog,nano etj etj.enveri u varros si i ka hije nje biri te shqiptarise.nuk vodhi as nuk la gje .pas enverit e morri muti halene shqiptare dhe ramiz qenin serb.shtepia te restaurohet dhe nuk ka shqiptar me llogjike qe te mos e pranoje kete.enveri i dha shqiperise me shume se sa i keni dhenur cdo majmun nga juve qe e shani ketu.ik nxirrni motrat ne burdello,shitni droge dhe vidhni shtepi e nxijini emrin shqiperise dhe pastaj shani enverin.o zot u ngriten qelbesirat te bejne demagogji.me enver hoxhen vendi kishte zot dhe emer si kristal te paster,sot keni plehrat,dhe plehrat tip salih,edi,ilir,shkelzen,monika etj etj.qelbesira dhe katundare qe ju vrasin dhe tallen me juve.enveri keta nuk i kishte as per kanale ,lere me ti linte te qeverisnin.shani ramiz serbin sa te doni po me enverin lajeni gojen se ju dha drite dhe ju rriti o kodosha te dhier pula qe karkarisni dhe vetem gelasa beni.

  Reply to this comment
 36. Pac May 21, 07:30

  Perparimi me mjerimin jane gjithmon ne lufte , Enveri qe zhvillimi i shpejte i Shqiprise me pune e kerkese llogariet , pas Enveri mjerimi qe shikohet edhe te komentuesit , motoja e pas Enverit vidh sa me shum te merresh pozite , shaj te dukesh sa me demokrat ,Enveri i pa shkolle mori Shqiprine nga mesjeta dhe e arsimoj , zhduku semundjet , injorancen e gjakmarrjen , , trefishoj token bujqesore dhe industrializoi bujqesine dhe vendit , lidhi me rruge e hekurudha Shqiprine fuqizoj ushtrine sa per here te pare Shqipria mundi te vetmbrohej , Sportet , kultura u bene masive per te gjithe aq sa edhe sot mbas 40 vjetesh terheqin njerezit filmat plot terheqes te asoj kohe , ato qe beri Enveri me brezin e punes te asoj kohe duhen shekuj tranzicion te arihen pa borxhe . Nuk ka njeri me mend qe don komunizmin ose diktaturen po puna ehte mos ti ngatrrojme gjerat , te dahen me qetsi dhe me dashuri e keqja dhe te mirat .

  Reply to this comment
 37. lumi May 21, 07:49

  PUTHE NIKOLL TFALT ZOTI TFALT

  Reply to this comment
 38. lato May 21, 08:41

  Ne 1990 nuk mund ta imagjinoja se do te kishte me keq se Enveri.Po ja,qe ka.

  Reply to this comment
 39. "Horri i Bulevardit" May 21, 09:18

  Enveri kishte dhene urdherin, qe armiqte te eliminohen, por kush ishin ata qe i gjenin keta armiq, mos u mundoni shume ti kerkoni, i keni ne politike si demokrate dhe i pari i zbulimit te armiqve, ishte vete salehu.
  Sa per vilen, ate Enveri ja mori kuislingut shefqet verlacit, por nuk ja mori Enveri, ja mori shteti dhe deri sa familja e Enverit doli nga ajo vile, ishte shteterore dhe nuk u privatizua nga banoret e pushtetshem, qe jetuan ne te.
  Imagjinoni familjen e salehut, te jetoje ne nje vile, me qira.

  Reply to this comment
 40. Arberdr. May 22, 14:05

  Keto jane pune komunalje.Por basha ka perenduar,nuk ja vare
  partia ase qeveria jo e jo.kryetri I bashkish nuk duhet te jet I parties
  qe nuk eshte ne fuqi. Berisha nuk ndihmonte Ramen anasjelltas
  cdo parti,nuk ndihmon opoziten.Kosova te hepin rruge nuk fiton
  dita e mire duket ne mengjes.Enveri me Berishen jan si buka prej
  nje brumi.
  D Diktature e enverit esht trashigim i J.stalinit.Enveri nuk ke qene
  komandant(ne vendim thuhet shtabi pergj.i Usht.Na.Cl. me komandat
  general Major S.Miosiu,Komisar Gjen.Kolonel E.hoxha, doc.
  A.Sh.Sh. dhe Ushtrise) por pasi mesoj stilin e komendimit ne ushtri
  nga general Moisiu e anshkaloj komandantin dhe jepte urdhra ne
  emer te komisarit.
  Enverin e mesoj dhe Titiua kur i tha: “Me o f I c e r e t e
  k a r r j e r e s te m b r e t r I s (Zogut aut.) nuk drejtohet
  ushtria s o t “,Tiua kishte hallin qe shqiperin(ushtrin) ta
  drejtonin cobejt,farktaret,furrcinjet Jugosllav (cfare
  h i p o k r i z i j e, dje ne lufte kishte nevoj Eneveri,ushtria e
  populli e sote braktiseshin).Enveri qysh gjat luftes I anash kaloj
  ata qe dje ishin kunder monarkise e pushtimit Italian e gjerman
  qe e ndihmuan na.Cl.
  Te parin sulmoj ne heshtje Gjeneralin strateg Spiro Moisiun
  Komandatin e Ushtrise, dhe terrori vazhdoj k o m an da t e t
  t j e r e Ushtarak(te karrjeres): Dali Ndren,Gjin Markun,
  Tahir Kadaren,Veli Niman Docin,Sulejman Vuciterrnen,Islam
  Radovicken,Mestan Ujanikun,,Halit Gjolenen.
  Keta jane disa nga oficerete karrjeres qe hodhen bazat e
  drejtimit ushtarak te luftes clirimtare dhe ne forma te ndrySHME
  (ne bashkpunim me PK.Jugosllave e Udb-sigurimin Jugosllav
  me skenarte pregatitur),shume u neutralizuan,denigruan,degraduan,.
  u burgosen,internuan u eliminuan ne menyre misterize enigmetike
  ( Prof. kolonel Thanas Leci,prof. Proletar Hasani,Historianet :
  Dashnor Kaloshi,Fation Muhamati etj

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*