Qeveria e Ramës

December 30, 2018 23:33

Qeveria e Ramës

Pasi “agjëroi” 29 ditë, Edi Rama çeli në të tridhjetën. Ndryshoi thuajse gjithë qeverinë duke dhënë si arsye “që kanë mbushur 5 vite”.

E vërteta është që disa prej atyre që ikën e kishin mbushur kupën e zullumit me akte korruptive dhe me një distancim të pashoq nga vlerat e së majtës.

Por ata në fakt janë nisur nga shembulli i vetë shefit të qeverisë, të cilit ka kohë që vetja po i duket një majë e vogël Olimpi dhe të majtët që e kanë ngjitur aty janë bërë tashmë të padukshëm.

Kemi pritur ndryshime rrënjësore, një rifillesë ndryshe, më të konceptuar drejt së majtës, larg arrogancës dhe hajdutërisë epike, më pranë njerëzve.

Por ndryshimet ministrore që bëri Rama i ngjajnë asaj thënies së vjetër, “u mbars mali e polli një mi”.

Njerëzit e zgjedhur mund të kenë karakterin e tyre, por as mosha, as anonimati i tyre ideologjik nuk premtojnë ndryshime të shpejta.

Aq me pak përfaqësojnë të majtën. Nuk kanë asnjë lidhje me të. As nga vlerat e së majtës, as nga vizioni i saj, as nga përfaqësimi politik dhe mendimi i saj shkencor apo teknokrat.

Anila Denaj, e ardhur nga sistemi bankar privat, e vendosur në postin e Drejtoreshës së Përgjithshme të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor, një nga institucionet më të akuzuara për korrupsion. Ndoshta merita e vetme është që gruaja e tij e pi kafen në të njëjtin vend ku e pi edhe Linda Rama. Gjërat puqen nganjëherë!

Genti Cakaj, një i ri shqiptar nga Kosova, pasi kaloi nga zyra e shefit të qeverisë si këshilltar për emigrimin, tani u befasua që do të jetë ministër, dhe ministër i Jashtëm, por as ai vetë nuk e di se çfarë është e majta në shtetin amë.

Mirela Kumbaro do të zëvendësohet nga Elva Margariti Asllani. Njeriu që u njoh me Ramën përmes një kompanie të bashkëshortit të saj dhe që morën përsipër të gjejnë perdet, kolltukët, abazhurët që donte Rama nè zyrè kur hyri nè kryeministri. Nga perdet kaloi edhe kjo rendin e këshilltares, u stërvit si koordinatore të një projekti mbi fshatrat, tani është ministre.

Shumë nga zgjedhjet e Ramës kalojnë nga histori private të tij: anonimë, për të cilët duhet të hysh në Google për të ditur se cilët janë.

Rama, edhe një herë, ka zgjedhur një qeveri rreth vetes dhe për vete. Nuk ka zgjedhur një ekip për të majtën dhe rreth së majtës. Është një qeveri që sundohet lehtë, por askush nuk e di se sa mirë dhe gjatë mund të qeverisësh me një ekip të tillë.

Si për të vënë një kapak zgjedhjes së tij, Erion Braçe, që, befas, nga luftëtar u bë i heshturi i madh në zgjedhjen e Ridvan Bodes në bordin drejtues të Bankës së Shtetit.

Në qeverinë e re Rama, të riformatuar, do të jenë edhe dy shqiptarë të Kosovës. Ish zëvendësministra që u bënë ministra. Në dy nga dikasteret më të rëndësishme të vendit: në Ministrinë e Punëve të Jashtme, Genti Cakaj, dhe, në Ministrinë e Arsimit, Besa Shahini.

Është hera e parë në shumë dekada që Shqipëria ka në përbërjen e ekipit të saj qeveritar dy përfaqësues të shqiptarëve të Kosovës.
Nuk është një gjetje e re. Shumë dekada më parë, në parlamentin e shtetit shqiptar, kishte gjithnjë disa vende të rezervuara për deputetët, si quhej atëherë, të “Përtej Drinit”.

Dy emërimet, në dy nga dikasteret më të rëndësishme, e ndihmojnë Shqipërinë dhe Kosovën për diçka? Apo e gjitha është një nismë që i shërben imazhit të tij personal? Tipare të një burri shteti apo veprime të një populisti të rëndomtë?

Përzgjedhja e dy figurave, njëres prej të cilave nuk i gjendet as jeteshkrimi nuk është e denjë as për vetë Kosovën, që, nëqoftëse duhej domosdo të ishte në trupën qeverisëse, mund të mendohej dhe, sidomos, të përzgjidhej më mirë. Aty ka figura shumë herë më të merituara, me njohje diplomatike, më të afërta me perëndimin, me njerëz me vizion perëndimor dhe me shkollim të fuqishëm; në Kosovë ka njerëz me staturë të shkëlqyer në fushën e arsimit dhe të dijeve.

Përse i bëri Edi Rama këto ndryshime të thella? Deri në mesin e dhjetorit nuk u dha asnjë shenjë, megjithë paralajmërimet e shtatorit të tipit Llalla, se do të kishte ndryshime. Edi Rama po flinte i qetë mbi dafinat që i kishte thurë për vete, ashtu si edhe tani mendon se do të bëjë gjumë të rehatshëm.

Lëvizja studentore e tundi. Jo me shuplakën që i pëlqen të citojë, sikur ishte një gjë e vogël, por me uraganin që krijoi, qoftë edhe me paqartësitë e saj. Ajo na tregoi të gjithëve se gjërat duhen lëvizur.

Por, ai bëri, edhe një herë, zgjedhjen e gabuar rrënjësisht dhe me gjasa kjo do të jetë zgjedhja e fundit e tij.

Mandati i tretë i tij tani është më larg se më parë. Faji nuk do të jetë i atyre, që, sipas tij, kërkojnë të mbushin administratën me djemtë e tezeve dhe të hallave, por i perceptimit të qeverisjes si një tepsi dhe i drejtimit si një timon.

Nuk ka vuajtur nga presioni i deputetëve apo i funksionarëve, por nga cinizmi i ekipit qeveritar ndaj tyre.

Socialistët e shquar dikur për tolerancë dhe hapje mendimi ndryshe janë futur sot në një vorbull prepotence dhe arrogance; dalëngadalë elita e saj qeveritare u bë si një kopje e shqupasve në pushtet, lideri i qeverisë po kthehet në një mumje berishiane dhe, njerëzit e zakonshëm, nuk kanë nevojë e as mall, as për një shqupim të ri dhe as për një berishizim të së majtës.

Rrënjët e gabimeve dhe të fajeve në qeverisjen e tashme, dhe, në lëvizjet që u bënë, nuk kanë të bëjnë me aspirimin e së majtës, por me konceptin e një njeriu që hyri në derën e së majtës si lideri shpresë, por që, pasi e privatizoi partinë dhe e vuri në heshtje, tani po bën hapat në drejtimin e fajshëm.

Eshtë nisur asaj rruge tash sa kohë dhe nuk e paska ndër mend të kthehet. “Me ne fund Rama i vetem fare ne timon dhe PS u kthye ne kazan. Pas 28 vjetesh perpjekje Sali Berisha me ne fund mund te fleje i qete.PS nuk ekziston me”- shkruante mbreme nje lexues i Dites.

Por…. Rrugëtimi politik i Edi Ramës është e mundur që në këtë periudhë të godasë disa nga principet e njohura të së majtës. Por do të jetë e pamundur të heqë genin e saj, nervin e shquar politik, tolerant dhe atdhedashës; ai, edhe më tej, mund të bëjë matrapazllëqe politike, ashtu si Berisha, mirëpo fryma nuk shuhet dot.

Në fund të fundit ato, të dy, si edhe një sërë politikanësh të tjerë , me të cilët lidhet mjerimi i njerëzve, nuk janë asgjë më shumë se sa portretet e letrave të bixhozit, kthyer me kokë poshtë nga njëri tjetri, por që duan gjithnjë që njëri prej tyre të jetë në këmbë, do të thotë, në pushtet.

Për fat të keq, kështu ka ndodhur.

Rama e ka mësuar një herë rrugën e mërgimit, të largimit nga vendi i tij kur dëshirat e tij nuk janë puqur me realitetin dhe dyert e politikës ishin të mbyllura për të. Dështimi i tij, sido që të ndodhë, nuk do të jetë dështim i socialistëve.

Dita

December 30, 2018 23:33
Komento

87 Komente

 1. biometri December 29, 00:59

  Urgjentisht korigjimi i ndryshimeve kushtetuese dhe hapje e politikes per emra te rinj, konkurente te paster qe ti gjykoj populli jo keta bashibozuke qe kane marre peng gjithcka

  Jane te gjithe njelloj, hajduteria eshte ves i perbashket.

  Berisha sepse eshte nje i semure per pushtet, Rama sepse i pelqen sajdisja dhe luksi.

  Reply to this comment
  • Peza December 29, 08:44

   Ju lumte DITA!
   Qe sot ju duhet te ktheheni me me force si nje uragan i fuqishem ne demaskimin e Rames si fatkeqesine aktuale te Shqiperise,qe pasi rrenoi PS-ne tani luan rolin e shejtan budallait duke u tallur me jeten e femijve tane!
   RAMA SHPORRU NGA PS DHE QEVERIA!

   Reply to this comment
   • Kali Tropojës December 29, 12:33

    Në javët dhe muajt në vazhdim, kritizerët e majtë, të cilët deri më sot kanë qënë paksa të përmbajtur përsa i përket vënies së qeverisë me shpatulla për muri, tashmë do fillojnë të mprehin edhe më shpesh lapsat e tyre të kuq.

    Rrokullisja e papritur me bythë përpjetë e të ashtuquajturës “skuadër rilindjotase”, e propaganduar me aq bujë më 2013-ën si “forcë ngadhnjimtare mbi berishizmin” (!?), rritja masive e pakënaqësisë ke masat, dhe veçanërisht protestat e fundit studentore, intensiteti i të cilave pritet të rimarrë frymëmarrje e të përshkallëzohet në fillim të janarit, mund t’i detyrojë multi-dështakët asocialë të bëjnë ca ndryshime sa për sy e faqe duke lyer dhe përlyer njëkohësisht bishtat e nja dy bythëshiturve.

    Them ndryshime sa për të larë gojvn, se për ndryshime radikale, kjo ish-parti e katandisur tashmë në një bandë të privatizuar, ku harbutojnë lloj-lloj burbonësh, lloj-lloj të panjohurish, lloj-lloj bishtukësh, dhe lloj-lloj matrapazësh, as ka qenë dhe as ka për të qenë në gjendje, për sa kohë edhe ata pak intelektualë të ndershëm që mund t’i kenë mbetur, nuk do të bëjnë të paktën një vetëorganizim, një mini-revolucion të brendshëm, për të vënë mbi baza të shëndosha mënyrën e drejtimit duke i dhënë prioritet përcaktimit me statut të të drejtave dhe detyrimeve të kryetarit dhe kryesisë në veçanti dhe të anëtarëve në përgjithësi.

    Pa përjashtuar me ceremoni “okupatorët” e saj hileqarë, të katapultuar nga hiçi si biçim kuajsh trojanë, ish-partia e punës as do ketë më shanse t’i rikthejë vetvetes të paktën vlerat e dikurshme. Një grupim gjoja politik, ku anti-vlerat dominojnë mbi vlerat, nuk mund të quhet parti, por bandë dhe duke qënë e tillë një popull s’mund të presë prej saj asgjë tjetër përvec prangave ndaj fukarenjve që tentojnë të “vjedhin” makar edhe një kilowat energji elektrike.

    Konteksti i fotos ilustruese në të vërtetë paralajmëron rënien graduake të puplave të simpatizantit të vetëdeklaruar të kreut te kolaboracionit shquptar me pushtuesin, dhe njëkohësisht, stërnipit të karrocierit të jashtëqitjes “number one” të kombit.

    Ashtu siç kuptohet qartë prej titullit të kopertinës, duket se po i vjen fundi kapadajllëkut të ish-mikut pardesybardh te komunistit Sali. Domethënia e këtij shkrimi modest por dinjitoz, nxjerr në pah se po i dridhet toka nën këmbë një karieristi multi-dështak, i cili erdhi në pushtet me premtime të bujshme falë mbështetjes të fuqishme mediatike, por që fill pas saj, ashtu si kundër dhe parashikohej nga eksperte te njohur të ekonomisë, financave, sociologjisë, drejtësisë ligjore, etj., nuk arriti të realizonte dot sukseshëm brenda afateve llogjike as minimumin e mundshëm të asaj që mund të arrinte bile dhe një fshatar i moderuar provincial.

    Edhe pse i pati të gjitha shanset dhe kushtet për t’u bërë dikushi, edhe pse elektorati i majtë, si askujt tjetër më parë, i fali me skepticizëm votëbesimin me shpresë se do mund të shpaloste maksimalisht edhe ato pak vlera që pretendonte se i podedonte, ai preferoi jo të shkelte mbi kalldrëmet ku shkelën për shekuj me radhë bijtë dhe bijat e luftëtarëve për çlirimin e vendit nga pushtuesit, por të devijonte me kokëfortësinë e një mushke nga udha e drejtë e zotit. Koka bën, koka pëson – thotë shprehja.

    Ky ja ka hapur vetes gropën me duart e tij!

    1… Me pazarllëqet e fshehura qiriotase të detit, pazarllëqe këto të mbetura gjoja si në tym (ha ha ha, prit prit se s’ke parë gjë akoma. uji fle, por gazetari investigativ s’fle)…
    2… me ngritjen e varrezave të qiriotëve grekë në tokën arbnore, tokë kjo jo “çiflig feudalësh”, por e përlyer ndër shekuj me gjak të kulluar shqiptarësh,
    3… me sjelljen në atdheun e shitur prej tij të eshtrave të thërmuara dhe të gryera prej krimbave të xhonturkut Mit’hat (po të mbetej me kaq hajde se s’do prishte dhe aq shumë punë),
    4… me nderimet shetërore para arkivolit në pragun e dy festave kombëtare,
    5… me mosrespektimin e veshjes serioze dhe paraqitjen me shallvare në festën e clirimit,
    6… dhe me flakërimin pa një pa dy në kosh të plehrave të një stafi pune, të një skuadre me të cilën mburej dhe krekosej qysh nga fillimi dhe deri para pak ditësh, pardesybardhi ende i parilindur, bëri një si biçim harakiri.

    Pa dashur të përmend një vazhdë skandalesh, një mal me bëma, një halé me zullume, vetëm ato gjashtë konkluzionet e lartpërmendura do të mjaftonin absolutisht për ta detyruar të vetëdorëhiqet nga posti drejtues. Largimi urgjent i tij prej Partise Socialiste është bërë i pashmangshëm. Çdo vonesë është humbje. Humbje votash, humbje besimi, humbje shprese.

    Reply to this comment
   • Bureto December 29, 12:40

    Po mirë mo pezak! Para Ramës cilët ishin kryeministrat e PS që kanë drejtuar Shqipërinë? Ishin jo pak: Fatos Nano katër herë, Ylli Bufi, Vilson Ahmeti, Pandeli Majko dy herë dhe Ilir Meta po dy herë. Pra pesë kryeministra të majtë, të alternuar midis tyre si Nano, Meta dhe Majko, tre më jetëgjatët. A qenë këta të majtë? Po, sigurisht që po. Po ç’bënë si të majtë? VENI VIDI VINCI, pra erdhën, panë dhe fituan. Po të majtët, se sipas jush dhe editorialit, ç’fituan? Po për pjesën tjetër të popullit, cili/cilët duhet të merakosen? Apo mos vallë Berisha, që medemek u ka futur trutë e gomarit ndjekësve të tij (normale kjo), por edhe ju gjoja të ‘majtëve’, se ai na qenkërka ‘i djathtë’! Boll me këtë shpifësirën ‘të majtë’, ‘të djathtë’ në Shqipëri. S’ ka patur dhe nuk do të ketë kurrë! E shumta, e shumta ato janë ideologji në mendjet e njerëzve të paktën prej dy shekujsh (qysh nga revolucioni frances 1793). Kushdo që i ka përdorur i ka përdorur për pushtet, dhe qëllime të caktuara politike, dhe mbasi e ka/kanë marrë atë, i kanë treguar popullit bërrylin. E kanë vënë në punë atë, pra e kanë shfrytëzuar, dhe kësisoj e kanë ushqyer. Këtë kanë bërë të gjithë. Se në fund të fundit parrul!a tjetër e shpifur “Populli në pushtet, Partia në ballë”, u provua njëherë dhe jo pak, por 45 vjet, dhe çfarë solli?! Përveç demagogjisë të një populli të lumtur, sepse kishin të gjithë të hanin bukë, pra nuk kishte uri, tjetra që një iluzion, që disa, edhe pse kanë kaluar afro 30 vjet, nanurisen akoma në ëndrra majtiste.
    PS është një parti e madhe edhe për shkak të trashëgimisë. Ka strujtura rçtë konsiliduara nga qeluza më e e vogël deti në Ansamble e Kryesi. Si ka mubdësi wë e gjithë kjo armatë nuk ia fut këmbët Ramës në një këpucë?! Po ja ta zemë se nuk janë ç’i bëjnë se është shumë i fuqishëm, po kush ia ja dhënë atë fuqi? Të salistët, të majtlt metistë, apo indiferendët. Socialistët ia kanë dhënë. Hiqiani, pra, në jua mbajttë. Dhe kjo nuk ka për të ndodjur. Ju duruat Nanon e Metën e jo të mos duroni Ramën. Tjetër gjë se ky ka për çfarë të kritikohet dhe nëse ka abuzuar, të ndëshkohet. Por deri më sot të dukshme të tij janë karakteri i tij arrogant, por edhe që ka shkelur shumë nga miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij të dikurshëm në kallo. Dhe pikërisht kjo i ka vënë disa prej tyre në një llogore me ‘armiqtë’ e të majtës tuaj, kundër liderit tuaj.
    E lexova edhe editorialin. Përveç se gjeta aty nja 20 herë fjalën “të majtë”, nuk gjeta asnjë analizë sesi mund të dilet nga qorrsokaku ku ju paska futur lideri juaj. Cili brenda PS psh, mund të promovohet që t’u udhëheqë drejt fitores së aspiratave të majta? Dhe nëse ajo ditë do të vijë, cilat do të duhet të jenë objektivat që duhet të arrihen? Po nuk u thanë këto si do orientohet populli ta votojë at? Apo keni frikë se edhe ai apo ajo, do të jetë zhgënjimi i rradhës. Zgjedhjet po vinë si ato lokale dhe pas dy vitesh politike. Për kë do të votojnë të majtët shqiptarë? Rama nuk është Zeusi. Ai rrëzohet shumë kollaj nga ‘froni’ me zgjedhje, ose me protesta, dhe me drejtësinë e re. Por nxirrni në krye alternativën e re. Vetëm kujdes: Hanibal ante Portas! Të pasurit “të uriturit” për pushtet, mezi presin të vijnë që të zgjidhin hallet e popullit. Të ‘majtë’ e të ‘djathtë’. Mjerë këta, që s’vunë mend njëherë.
    Komenti im duket nihilist, por vetëm duket. Ka zgjidhje, më saktë alternativa për të përmirësuar jetën e shoqërisë. Udhëheqës të rinj idealistë, patriotë, të mençur dhe që veten e tyre do duhej t’ia kushtonin vetëm prosperitetit të vendit. Të meritojnë kështu vendin e nderit në Histori. Dalngadalë, por në mënyrë të sigurtë. Kjo kërkon vullnet për ndryshimin e establishmentit dhe kjo bëhet kur forca të reja politike të dalin në skenë. Këta që janë prej 30 vjetësh në politikë, nuk janë të budallenj që të ikin me dëshirë. Me vota po, por kjo kërkon ndryshimin e sistemit. Po këtë kush ta bëjë, se kjo kërkon Kushtetutë të re dhe për rrjedhojë edhe sistem të ri elektoral? Mund ta bëjë populli, me forcën e protestës paqësore, por të fuqishme dhe të gjatë, deri sa t’i detyrojë të futen në parlament, me bisht në shalë, ashtu si u futën në korrik 2016, për Reformën në Drejtësi.
    Dhe meqë e përmenda këtë, edhe kjo do të ketë rolin e vet, mjaft të rëndësishëm, në këtë proces, i cili do jetë i gjatë. Por kjo mund të bëjë shpejt pastrimin e ‘çibanëve’, që kanë helmuar dhe vazhdojnë ta bëjnë, në trupin e shoqërisë.

    Reply to this comment
    • Peza December 29, 13:41

     Po mire more Bureto,qe na derrmove me artilerine e rende duke na kerkuar llogari sikur te ishim dora vete Edi Rama,po ti zotrote pse nuk na jep ndonje alternative te re?
     Ramen e vune ne pushtet mbi 1 milion shqiptrare e jo vetem socialistet!
     Rama u vu ne pushtet ashtu sic u vune me pare Berisha,Nano,Meta etj duke mashtruar popullin me premtime se do behemi Zvicer,por perfunduam ne Zululand!
     Dhe fajin ketu nuk e kemi ne fukarenjte,por sistemi politik,qe u ka dhene mundesi horrave,karrieristeve,sharlataneve etj te grabisin pushtetin edhe me mbeshtetjen nderkombetare!
     Ne fukarenjte kemi per detyre t’i cjerrim masken Rames si njeri qe uzurpoi PS-ne duke e privatizuar ate per interesat e tij personale,mbase edhe te qarqeve te interesuara antishqiptare!
     Rama nuk ka qene dhe nuk eshte socialist,por ai nuk eshte as idealist patriot,se prej 28 vjetesh ai ka dale me kauzen e tij antishqipotare se Lufta Antifashiste ka qene Lufte Civile!
     Qe ketu ka marre fund Rama si njeri qe nuk duhej pranuar ne radhet e PS e jo me te merrte e privatizonte partine dhe pushtetin!
     Rama nuk eshte politikan,por nje delirant i ndyre,nje harbut qe ne fjalorin e tij ka rrugacerine,perbuzjen ndaj fukarenjve dhe qe kurre nuk pranon ndonje kritike apo keshille!
     Rama eshte nje rrezik per Shqiperine aq sa edhe ishte Berisha!
     Se kush mund te vihet pas Rames,kete nuk e caktojme ne me komentet tona!
     Njerezit e afte per te drejtuar vendin duhet ta meritojne vete ate nder duke u ndeshur me antishtetin e Rames,hipokrizine e opozites dhe te shpalosin para popullit idete e tyre per ringritjen e shtetit ligjor,qe Rama e degradoi deri ne rrenim total!
     RROFTE SHQIPERIA E LIRE!

     Reply to this comment
     • bureto December 29, 14:06

      @ Peza. Nuk ishe ti shkaku i komentit tim. Ka raste që i drejtohemi ndonjërit, siç ndodh kur përdoret shprehja: “Bjeri pragut të të dëgjojë dera!”.
      Sa për komentin tim, bën mirë ta lexosh edhe njëherë me vëmendje, se aty do të gjesh, edhe alternativat.
      Shqipëria ka rrojtur dhe do të rrojë, me mua apo pa mua, me apo pa ti. ajo e gjora, ka parë edhe më keq, por ka rojtje e rojtje. Personalisht e dua më të mirë, se ç’është. Vetëm se Parajsa nuk ekziston, por edhe nëse për ndonjë mundet, ajo nuk gjëndet në Tokë.
      Gëzuar Vitin e Ri!

     • shqipe-pelivani December 29, 23:29

      Rrofte Rama,ku shqiptar i madh,qe e mori vendin me nje grope me te madhe nga ajo,qe na i pat lenur bajlozi sejdia,i teri ne sherbim te sali gjirizit… ec Rame,dhe mos i ver re lehjet nga pas edhe t’i gezosh zgjedhjet lokale se sa per zgjedhjet vendore,mandatin e trete tashme e ke ne xhep.

    • T. Topi December 29, 15:25

     Ato “zgjidhjet” e tua Bureto janë njëlloj si ato premtimet bajate të Ramës, të gjitha me “do të” përpara. Sill pak ndërmend ato projeksionet e shesheve imagjinare ne format tre-dimensional, të cilat gazepat bythëshitur ua ofrojnë atyre pak lexuesve sa për të lëpirë buzët.

     Konkretisht, ajo që ti parashtron nuk është zgjidhje, por fasade e zhgarravitur me grafiti. Ne nuk jemi keq për fjalë të përgjithshme, të cilat i sot i lexojnë max. dhjetë vetë, dhe nesër është e garantuar që i merr era.

     Propozimet për alternativa, e më the e të thashë, nuk janë zgidhje. Ashtu sikundër nuk është zgjidhje edhe nëse tërë pjesëtarët e këtij forumi të uleshin këmbëkryq së bashku rreth sofrës, të kuvendonin, të binin të gjithë në një mendje (?), dhe në fund të dilnin me një program individual. Gjë krejtësisht e pamundur, po të mendosh sa lloje nastradinësh kemi mes nesh.

     Per te arritur “zgjidhje” zotëri e para e punës duhen kapërcyer njëra pas tjetrës vështirësi jo të lehta, duhen shtruar rrugë, duhen shembur barikada, duhen hequr gurët nën rrota, duhen gjetur mjetet e nevojshme finnciare, dhe më në fund i duhet bërë thirrje qytetarëve, e pra masës, për mbështetje të pakursyer. Kjo e fundit është padyshim vendimtare, por jo zgjidhja. Se zgjidhja nuk vjen aq kollaj sa na duket. Rama ka eksperimentusar dhe po vazhdon të eksperimentojë me kokën e tij, prandaj dështimin e ka patur dhe do ta ketë 100% të sigurtë. Gjithkush mund të jetë i aftë në një apo dy drejtime por askush nuk mund të pretendojë se është i gjithanshëm dhe para së gjithash kudo i pagabueshëm.

     Kjo lëvizje sa e beftë po aq dhe e detyrueshme do të jetë rrokada e tij e fundit para se të dorëzohet.Mbreti yt tashmë ka dalë lakuriq.

     Reply to this comment
  • Partizani December 29, 08:53

   Dy ministrat kosovare i duheshin Rames ne qeveri aq sa i duheshin edhe PUSHTUESVE NAZISTE dy kosovaret kriminele Rexhep Mitrovica kryeminister dhe Xhaferr Deva minister i brendshem!
   Rama duhet shporrur nga qeveria njelloj si pushtuesit naziste!

   Reply to this comment
   • intelektuali December 29, 11:55

    QYSH KESHTU?

    “…Rama duhet shporrur nga qeveria njelloj si pushtuesit naziste!…”

    qe:

    TE VIJE PRAPE ENVERI DHE KOHA E QEPES E PARTISE SE PUNES

    Aferim!

    Reply to this comment
    • Partizani December 29, 16:49

     Nuk e kisha fjalen per ju kelyshet e nazizmit dhe bashkepuntoreve te tryre,por per shumicen e popullit qe mbushen brigadat,divizionet dhe korparmatat partizane qe cliruan Shqiperine!
     Ndersa rraca jote o HALE e ka dashur Shqiperine te pushtuar,njelloj sic ka qene keto 28 vjet nga pushtuesit berishisto-ramishte!
     Asnje pushtues i huaj nuk i ka bere me shume dem Shqiperise se keta pushtuesit vendas!

     Reply to this comment
     • intelektuali December 29, 18:23

      ASHTU THEM EDHE UNE:

      vetem se:

      Sali VARKARI i Enverit eshte pjella e Partise se Punes, nuk e ke pare ne foton e DITES ne varke duke vozitur ne Drilon me familjen Hoxha?

      dhe:

      Edvini eshte djali i Kristaqit, kriminelit te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles ne vitin 1988, nje vit para se te binte Muri i Berlinit, nderkohe qe pushtuesi gjerman i Hitlerit na la shendene dhe theu qafen i fundit ne 29 nentor te 1944, ne daten e krijimit te Jugosllavise Komuniste te Titos dhe Enverit,

      KUSH ESHTE HALJA TANI?

      O Partizani BOLE i Enverit?

    • shqipe-pelivani December 29, 23:31

     Rrofte Rama,ku shqiptar i madh,qe e mori vendin me nje grope me te madhe nga ajo,qe na i pat lenur bajlozi sejdia,i teri ne sherbim te sali gjirizit… ec Rame,dhe mos i ver re lehjet nga pas edhe t’i gezosh zgjedhjet lokale se sa per zgjedhjet vendore,mandatin e trete tashme e ke ne xhep.

     Reply to this comment
  • Araniti December 29, 19:06

   Gabim editor!!!
   Shume gabim….nuk ka me socialiste,jane tredhur te gjithe…ëëë..ne 1500 anetare asambleje asnje ze i vetem kundershtues…
   Kjo do te thote shume…tregon kalbezim te plote te PS njesonjesoj si PD…
   Shkurt eshte ne grahmat e fundit P.P…
   Edi Rames faleminderit qe e trodhi P.S-ne…i la eunuke…te gjithe….e keshtu vetem ai do jete kaposhi fares per mbareshtrimin…e te rejave socialiste…te cilat pasi kalojne testimin gojor emerohen ministre…

   Reply to this comment
  • Komentuesi December 30, 00:14

   Na çave bythen me kete shkrim.Bera gabim qe e lexova.

   Reply to this comment
   • Kajani January 1, 12:40

    Kemi duruar 5 vjet, nuk eshte faji i Rames qe nuk ka funksionuar drejtesia deri tani kunder korrupsionit te Saliut, Metes e kujtdo. Prisni dhe 3-4 muaj sa te fillojne punen SPAK e Byroja e Hetimit. Pastaj shpertheni ne akuza kunder Rames, Braces, etj ne PS.

    Reply to this comment
 2. Sazani December 29, 01:33

  Llogjikë e hekurt , analizë e përkryer !
  Besoj se është vetë k/redaktori Adrian Thano , bravo !
  S’ka më parti socialiste . Nëpër Shqipëri ka plot socialistë , por s’kanë zë . Zyrat , vulat dhe altoparlantët i ka zaptuar horri ballist , Edvini . Ky ngjanë me piratin Baltazar Kosa , që rreth viteve 1500 , me dredhi , me hipokrizi , me poshtërsi arriti të bëhet Papë .
  Ata që , këtë njeri të vetëdeklaruar si armik dhe përbuzës i së majtës e morën nga rruga dhe e vunë në krye të PS janë debilë si Pandush dhitoristi, apo janë fshatarë injorantë por dinakë , si puna e Gramozit nga Salaria e Selma Musait .
  Sidoqoftë , të dy këta dhe gjithë kryesia e PS janë më maskarenj se Edvini . Një ditë socialistët e vërtetë , me përbuzje do t’i përzënë nga radhët e tyre këto vemje . Tradhëtarët e fëlliqur !

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku December 29, 01:49

  Fajin fillestar e ka Fatos Nano qe e nxorri kete aventurier psikopat nga anonimati i hobos parisian, ku mezi ngopej me makarona dhe fitonte ndonje euro duke bere portrete te shtremta ne rruge, per ta sjelle ne politiken shqiptare dhe pastaj ky ia hengri koken. Te kujton pak ate historine e atij burrit qe gjeti nje gjarper rruges qe po ngordhte nga te ftohti dhe e futi ne gji qe ta ngrohte. Dhe gjarperi pasi u ngroh mire e mire, cfare beri? Pickoi e vdiq bamiresin e tij. Ja ky eshte piktori i deshtuar, teatrali delirant Edvin Rama. O njerez, sa te kete PSne Edvini, mos votoni PS. Detyrojeni PSne ta largoje kete parazit politik.

  Reply to this comment
 4. 21 janari 2011 krim salifashist .. December 29, 02:39

  Te nderuar moderatore !

  Keto probleme me Politike-Arsim-Korrupsion-Formim dhe riformatim qeverie ka ne gjithe boten dhe shohim biles dhe ne Amerike luften e Republikaneve me Demokratet qe kane arritur nivele te papara.

  Por ajo qe nuk eshte pare ne asnje vend te botes pas LUFTES DYTE BOTERORE eshte 21 janari 2011pervec krimit fashist te dinastise berishajve eshte tolerimi nga miqte nderkombetare I ketij krimi por dhe impotenca kriminale e Edi Rames per te cilen duhet ti kerkohet llogari pasi Biberisha po shurron jetimet me koqet e Rames
  .
  Ky koment para disa vitesh tregon se lexuesit e Dites me kohe kane dhene alarmin per Cunamin Rama….por Bedriu-Viktori-Xhevdeti flinin gjume apo belbezonin kengen “Obobo na rrafi Sala..obubu o Daonald Lu”

  _koment Gazeta Dita 12 janar 2016
  ( ne kopertine eshte Donald Luja duke u lepire me Bujar Nishanin per pordhet e reformes se dreqesise)
  .
  pula veze
  e veza pule
  se ngaterruan
  nje formule
  s’jane shkaqe
  por sebepe
  turpi e pacin
  per vete

  Eshte jo vetem utopi por dhe kriminale te marresh flamurin e kesaj reforme kur cdo njeri me intelekt mesatar e di qe…

  1-Ose do deshtoje me turp kjo palo reforme.
  .
  2..Ose po perdoret per te mbuluar super krimet e dinastise Berishajve.
  ***
  Kjo komedi me 2/3 apo 3/5 kujton fatkeqin Arvizu ne nendor 2013 kur kreshniku I haleve Lul Bash Gjeto Muji I shkeli vizen e kuqe ketij ambasdori dhe zoti Mero tha e hengri Basha..por ne fakt e hengri Arvizu qe lepiu ate qe peshtyri.

  Kjo me kujton dhe ardhjen e ekspertizave “profesionale” te FBI fiks para 4 vjetesh dhe Mero tha atehere ne delir..qe erdhen prangat per berishen…por ai fshiu prapanicen me to.
  ***
  Pra kemi te drejte te pyesim zoti artikullshkrues

  Me te vertete nuk e kupton kete DIRTY JOB te ketyre ambasdoreve dhe parise Tiranes apo je pjese e ketij mashtrimi cerekshekullor.

  Dhe 10 dite eshte

  5 vjetori I masakres se 21 janarit qe per mendimit tim fajtore kryesore jane dipllomatet e USA-BE qe toleruan kete krim fashist te Berishes..biles ne rradhen e atyre qe duhet te shkonin ne burg duhet te ishin Arvizu si njeru me I pushteteshen ne shqiperi..dhe Edi Rama per tradhetine pas 23 qershorit.
  ***
  Edwin kristaq aneta Rama (E.K.A.R)
  sipas dhe nje artikulli te lavderueshen te Dita ne 2013..hapin e pare ne shtator 2013 qe duhet te bente ishte Reforma ne Drejtesi,Cmontimi I kupoles kriminale berishiste dhe ndeshkimi I 21 janarit,gerdecit..etj.

  Por kjo nuk ndodhi se E.K.A.R-I pasi shkaterroi ne menyre perfekte PS kreu tre akte te ndyra:

  -u be jelek antiplumbi per salikriminelin

  -u be nje kanibal me enver hoxhen & luften n-cl

  -po pshurr bashke me xhambasdoret mbi jetimet e 21 janarit
  ***
  Pikerisht sivjet Donald Luja I rradhes ka nisur kete mjegullnaje me keto fishekzjarre ku me 21 Janar 2016 shikoni se cfare do bejne ne finale;

  Vitin qe kaloi bene nje tjeter DIRTY JOB qe e beri zv/guvernori ( e kam fjalen per gjermanin HELMUT) miqte e te cilit kapen si terrorist ERMAL ILIR ENVER HOXHEN..dhe e paraqiten si PABLO ESKOBARIN e europes..kur sipas burimeve te sakta ai eshte ndoshta dore e trete qe nuk ka asnje prove ta beje fajtor dhe mbahet ilegalisht I burgosur.

  Nga ana tjeter devili I djallit Berishe (SHKERDHEN BERISHA) ka dhjetra fakte qe duhet arrestohet qe sot bashke me famijen e tij per krime si Gerdeci dhe shperndarje droge me makinen e presidences 1996-1997…

  Pse nuk arrestohet ky monster por ftohet ne ballo nga presidenca….me whoret e tij.
  *****************************************************
  I nderuar moderator
  Mos u bej pale ne kete DIRTY JOB ne reformen e dreqesise..
  Mos u bej pale ne kete DIRTY JOB ne reformen e dreqesise qe po e bejne ca xhambasdore me E.K.A.R-in e tyre te tredhur qe po e bejne jo vetem per te mbuluar krimin fashist te 21 janarit..por dhe po urinojne mbi gjakun e tyre.
  .
  Keshtu si po vene punet nuk eshte cudi qe pas 5 javesh Killeri serial Bash-Berishe te vendose buqeta me lule te viktimat e tij ne 8 vjetorin e ‘FESTES” 21 janarit 2011 dhe Edi Rama te kerkoje falje qe I vrau ato te shkrete…Ne fund te festes te kokpalareve ne emer te perfaqsive porno-perendimore mekembesi I tyre Iliri I monikes do te shprehet :

  This is Mirakell of Demonkraci

  Reply to this comment
  • Edi Durres December 29, 17:07

   Nqs do ti referoheshe te vellait,inicialet do ishin me kuptImplote…OLSI KRISTAQ ANETA RAMA =OKAR dhe do meritonte komplet anacronismo

   Reply to this comment
 5. Socialisti December 29, 03:18

  Ju lumtel DITA,
  Mos ndaloni deri ne largimin e ketij psikopati dhe hajduti teper te rezikshem.
  Banda e Rilindjes dhe Banda PD , LSI duhet te perfundojne ne burg.

  Reply to this comment
 6. tunxh tursuni December 29, 03:29

  po mire-o, pa na beni nje liste se kush mund te behej minister ne vend te ketyre qe ka zgjedh Rama.
  Pa he na thoni ndonje emer e te shohim sa kollaj u beka kritika kur s’ke gje mbi shppine
  He deh, po presim

  Reply to this comment
  • pedaktor December 29, 03:54

   Po mirë mo….meqë ti na “mbron” këta që na paska zgjedh Rama, të lutem na jep ca info mbi këtë Min e Jashtem, të Arsimit, Kulturës dhe këtë të Financave. Se ne as nuk i njohim fare. Kemi votuar ndeshkimin e Berishes. Di ndonjerin nga keta ta ket shprehur kete pritshmeri?
   Kemi votuar per te denuar lidhjet mes oligarkeve dhe politikes
   Di ndonje nga keta qe te ket shprehur kritika ndaj afrimit te Rames me klientet e Berishes?
   Kemi votuar per shperndarje me te drejte te pasurive dhe aseteve te vendit.
   Cili nga keta ka shprehur publikisht nje strategji per kete?

   Reply to this comment
   • Farmacia 5 December 29, 07:14

    Per te financave ta thashe une, por nuk e publikove. I jati i saj ka qene shofer Ambasade dhe Scanie ne kohen e Enver Hoxhes. Ne demokraci eshte marre me biznes privat dhe nuk ka fare lidhje me Gazideden e me cfare ja fusni kot ju.

    Reply to this comment
  • Travell December 29, 20:58

   Bre Tunxh,o im vella!
   Do emra ti?
   Te jap une NJE:
   Te shporret Edi Rama dhe me mire se ai e ben edhe Ver Llapa!

   Reply to this comment
 7. Lex Usi December 29, 05:01

  Sharje, sharje, sharje…
  Asgje tjeter nuk kuptova nga ky kryeartikull.

  Doja fakte, u mbyta me epitete!

  Reply to this comment
 8. info analitike December 29, 05:02

  Bedriu nuk njeh Belinda Ballukun dhe Eduart Shalsin dy olehra hajdute e arrogante. E para u shqye duke vjedhur tek Albkontrolli ku sillet si diktatore e nuk oyet as per eorire e ministra se merr urdhra vec nga kriekaqoli. I dyti u be fli per te sjelke armet kimike e me pas plehrat e botes ne Shqiperi. Mos u merzirni se nuk keni pare gje akoma.

  Reply to this comment
 9. Lili December 29, 05:53

  E majta shqiptare kur nuk mundet te gjindet tek millioneret e PSse…
  Shikoni tek studentet aty keni nje te majte idealiste si ju dikur,jo tek sherbetoret e cdo poshtersije vetem qe te perfitojne nje kacik…

  Reply to this comment
 10. Bujku December 29, 06:25

  Keta nuk largohen me! Duhet ndryshuar Kodi Zgjedhor! Prandaj ska me PS sepse Rama sipas kodit ja u fshin emrin ne 12 te nates Me kete kod parlamenti emerohet nga dy tre kryetar partie. Kjo duhet te jete kerkesa e protestave.Bravo Dita por ky eshte celsi i zgjidhjes.

  Reply to this comment
  • Kajani January 1, 14:22

   O bujk, nuk varen zgjedhjet nga sistemi zgjedhor. Cdo sistem ka te miren e te keqen e tij. Po nuk ta dha populli voten, asnje sistem nuk te ben derman, as maxhoritar, as proporcional e as diagonal. Prandaj merru me punet e bujqesise, se ato te sigurojne buken, jo sistemi zgjedhor.

   Reply to this comment
 11. I majti December 29, 06:54

  Po vertete qeveria Rama, dhe vet ai kane bere gabime te kritikueshme , si cdo qeveri, por kurre , ama kurren e kurres te ngjashme me at te pa udhit e te paraardhesit te tij. Sepse i paudhi, vodhi Shqiperine, vrau njerez te pafajshem, shiti pjese te truallit shqipetar, zhduku lirine e shqiptareve e plote te tjera , qe ne cdo vend te botes demokratke do kishin marre nje ndeshkim shembullor, kurse ne te vertete sy hyri gjemb ne kembe. Rama mori nje shtet te rrenuar, nje grope financiare , qe ibpaudhe qeshej nene ze dhe priste qe qeveria te binte qysh ne fitet e para. Ne td vertete jo vetem we ja doli, por do mbahet mend per reformat e thella te te berit shtet. A u be shteti. Jo plotesisgte por eshte ne rrugen e duhur dhe mjafton te permendim reformen ne drejtesi , qe po implementohet me sukses dhe kur te filloje ndeshkueshmeria , qe i paudhi te rraset brenda me gjithe te paudhet e tij te ketyre 27 vjeteve, te gjithe ne e badhke me ty moderator do themi : bravo i qofte kesaj qeverie e bravo te forte Rames. Kete pres une si i majte , te beret shtet , se pas saj bijne vet te tjerat. Sa per individet qe heq e vendos, ate cdo km ve ata qe nendon se cojne ne fund vendimet e tija.

  Reply to this comment
 12. elis December 29, 07:07

  psh..une nuk jam as i majte e as i djathte, pasi ketu nuk na e eshte praktikuar nga politika cfare eshte e majte dhe e djathte. por edi ramen qe kur ka ardh ne ps une kurre se kam votuar, thjeshte me eshte dukur mashtrues dhe populist fallco. i mori votat me drogen , pasi nuk ka si shpjegohet ai masivitet droge ne vitin 2016-2017. si kryeminstri i vendit tim sinqerisht gezohesha kur prezantonte projektet e medha ne fcb dhe kishte raste kur bindesha qe nese ky i ben ato qe thote e ka hallall voten..po ky njeri nuk realizon..ky vetem ben shfaqje, dhe prandaj jam i kenaqur qe kurre nuk ja kam dhene voten..ky nuk me jep shprese qe une dhe shume tetjere te jetojme me mire ne kete vend..po ju jap vetem nje shembull..shikoni vetem se sa i ka rrit rrogat dhe pensionet ne 5.5 vjet..por mos harroni qe 3% cdo vit cmimet jane rritur.. o edi rama..pse i genjeve keta njerez me premtimet e bujshme te 2013 dhe pastaj sapo e more zbulove qe kishte krize..pse i genjeve keta njerez..pse sthe qe po erdha do laj borxhet njehere..shume mendojne qe i lave borxhet dhe keto te penguan..po ti me ppp na zhyte per gjithe jeten ne borxh..pervec fasadave qe ti i ke qef…dhe ato ne qendrat e qyteteve…asgje ske bere o i paafte

  Reply to this comment
 13. servet December 29, 08:17

  O Tunxh ,mos je gje Rama vet ti qe na thua qe te ti gjejme ty disa emra me te mire se keta qe ke gjetur apo je keshilltar i tij.

  Reply to this comment
 14. ALBAN DEGA December 29, 08:21

  KY ESHTE GENT CAKAJ NGA
  “SHQIPERIA E PERTEJ DRINIT “

  … Zoterinj mendjeshkurter !

  – E vetmja kritike per Edi Ramen
  vonesa, por me mire vone se kurre!

  – Nuk behet Shqiperia me
  partizanllek, por me aftesi!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  “ Zoti Cakaj ka sherbyer si keshilltar politik i Kryeministrit te Shqiperise .
  Para kesaj ka punuar si keshilltar i Shoqerise civile.
  Ai eshte aresimuar ne Kosove, Belgjikr dhe Hungari.
  Ai ka kryer dy universitete dhe ka TRE MASTERA NE FILOZOFI, SHKENCA POLITIKE DHE JURISPRUDENCE !”
  “Mr Cakaj served as a political adviser to the Prime Minister of Albania. Prior to that, he worked for civil society as a consultant. He was educated in Kosovo, Belgium and Hungary, and holds two bachelorʼs and three masterʼs degrees in philosophy, political sciences, and law”
  Sa universitete dhe sa mastera kishte ai qe iku !?
  Cfare vlerash te spikatura apo titujsh kishin parardhesit e tij Lulezim Basha qe beri 13 vjet per te kryer nje Universitet ne Hollande te blere me fajdet e Gjalices dhe Vjerrit !?
  Po Aldi Bumcja i Gerdecit pervec sekretarit te Xenit !?
  Cfare vlerash intelektuale apo diplomatike kishte Ditmir Bushati qe ka 10-15 vjet ne diplomaci!?
  Ate qe nxiti percarjet ndershqiptare ne Kosove me deklaratat per bisedimet dhe marredhenie my Kosove- Shqiperi, ne kundershtim me kryeministrin e Qeverise se tij !?
  Si e ndjeu veten dhe pse nuk dha doreheqjen qe ne castin e Letres se Presidentit te aleatit dhe mikut me te madh strategjik te Shqiperise dhe Kosoves, SHBA-se, Zotit Donald Trump per Presidentin e Kosoves Z. Hashim Thaci, qe perputhej 100 per qind me qendrimin e Edi Rames !
  Nuk po flas per analistat e dy aneve te Drinit, qe ne shumicen dermuese te rasteve bene anuslistat, me perjashtim te ndonje Bedri Islami e …
  Nje shtepi me dy zoter kurre nuk ka bere as nuk mund te beje hajr as perparim ! Rrenohet!
  Asnje karroce me dy kuaj ne kahe te kunderta ! Shqyhet ….
  Cfare risie solli Bushati ne diplomacise shqiptare per mbi 5 vjet qe eshte ne krye te saj!?
  “One of the same” tash 27 vjet !
  Ka kater vjet qe publikisht i kam bere thirrje edhe ne kete gazete per nje audit te te gjitha ambasadave e konsullatave shqiptare per mastrafin qe eshte bere tash e 26 vjet me qindra milione euro deri edhe per kerkesa zyrtare deri edhe te Ministrise se Jashteme per vida qe jane shitur nga 15-25 mije euro copa per imigrante qe brenda 2-3 muajve kane kerkuar Azil Politik ne SHBA e BE ( deri sa u hoqen vizat e tij per shqiptaret ne kete te
  fundit ) duke i paraqitur si gjoja punonjes te tyre apo rrena te tjera….
  Pervecse human- trafik cfare emri tjeter mund ti vihet ketij krimi qe ndeshkohet po aq ashper sa edhe Narko-trafiku ne cdo vend demokratik te Botes !?
  Cfare mund te pritet tjeter kur ish- shefi I diplomacise shqiptare, sot Presidenti i Shqiperise z.Ilir Meta kishte si keshilltar te tij nje vrases, qe kerkohej nga FBI- ja amerikane !?
  Po mashtrimet e ryshfetet e majme me sherbimet konsullore dhe me qerate e rreme …. te diplomateve shqiptare ne Perendim !?
  Sa ka qene dhe eshte efikasiteti I diplomacise shqiptare ne Bote tash e 26 vjet!?
  A nuk ka ardhe koha edhe per nje qilizem te thelle ne diplomacise dhe sherbimin diplomatik shqiptar, qe eshte kthyer ne nje kavalishence per kusherirat e nipat, per miqte e shoket e ata qe paguajne me shume, ne nje cerdhe “ Ambasadoresh te Librave te vet “ apo fjaloreve te vjedhur, qe po na e shesin veten si Henri Kisingerat e diplomacise boterore !
  A e dini vellezer e motra se veprimtaria me e shquar e kusherires se Ditmir Bushatit, ambasadore ne Washington tash mbi 5 vjet per Diasporen ka qene sjellja e disa abetareve per femijet e shqiptareve te Amerikes!?
  E vetmja kritike per Edi Ramen-
  vonesa, por “ Me mire vone se kurre!” thote sovrani. Per me teper “Asnjehere nuk eshte vone per pune te mira !”
  Nuk behet Shqiperia me partizanllek, por me aftesi, profesionalizem, shkence, perkushtim, ndershmeri si per shtepine tende … me atdhetari e demokraci !
  Me keshillen e arte te Xhon Kenedit “ Mos prite cfare do te beje shteti pervty por shih cfare do besh ti per kombinusn tend “ qe do doja ta shihja ne zyren e cdo qeveritari shqiptar nga Presidenti e deri tek kryebashkiaku i
  Mitrovices !
  Midis nje demokrati partiak te afte dhe nje socialisti militant, por te paafte duhet zgjedhur i pari !
  Jo njeriut puna, por puna njeriut te afte per ta kryer ate !
  Gent Cakaj eshte zgjedhja e duhur!
  Aq me teper, nuk ka as kusherinj as nipa ne Shqiperine e ketej Drinit !

  Reply to this comment
  • ppa December 29, 12:03

   Sakte Alban Dega!

   Reply to this comment
  • Vatra December 29, 16:24

   Bravo Alban por te ne dëshirohet e kundërta jo një qeveri e majtë por një alla Salih Berishë ku të gjithë mund të vjedhin nga pak vendin aq ku munden ujin rrymën malin të punojnë prap në plantacionet e Lazaratit kurse bossat të vjedhin miliona parcela buzë Adriatikut të rrisin trafikimin e drogës të rikthehet epiteti Columbi të rikthehet tritoli këta nuk po dojnë me kuptu se së pari duhet fillu nga vehtja çka do thotë sakrificë lipset e si po shifet ne presim ende nga qielli

   Reply to this comment
 15. troja December 29, 08:23

  Nuk u degjua asnje socialist te flase,te protestoje,te ulurase? Rine si te dhjere ne breke,e vetem degjojne?
  Kaq servile,te nenshtruar,te skllaveruar ka kjo parti? Kaq hapur vertetojne se jane aty jo per idealet e se majtes,por vetem per nje cep te tepsise qe ja vjedhin familjes se tyre socialiste.Si mundet te injorohet kjo parti nga njeriu qe u fut vjedhurazi nga dera e prapme e PS dhe direkt ne qoshen e miqve? Qe kushtet sot jane krijuar qe shpetimi i kombit do vije kjo nuk ka me dyshim.Ky njeri dhe kjo klase politike duhet te ndeshkohet.PS,n.q.se duhet te ekzitoje me duhet qe ta hedhe nga dritarja kete Edvin qe shkateroi plotesisht,partine e vegjelise.

  Reply to this comment
 16. Alban Dega December 29, 08:27

  PA SHQIPERI NUK KA KOSOVE !
  PA KOSOVE NUK KA SHQIPERI !

  Jemi bij e bija te nje trolli !
  Jemi vellezer e motra te nje nene !
  Jemi pjelle e nje kombi !
  ..Qofte mallkue kush sjell ngaterrime
  Tek keta vllazen shoq me shoq !
  Bashkimi kombetar nuk eshte sllogane e tupana folklorike , llogje Kavaje e pallavra Sofratike te Sakakeve te te Marreve….
  Ne dy muajt e fundit eshte bere me shume per kete ceshtje se ne 106 vjet shtet i pavarur shqiptar…

  Reply to this comment
  • Sazani December 29, 12:52

   “” Pa Shqipëri nuk ka Kosovë
   Pa Kosovë nuk ka Shqipëri “”

   Thirrje patetike , patriotike , paçka se boshe e antihistorike. Nesër mund të kërkohet që këto fjalë të zjarrta patriotike të përfshihen në himnin e flamurit ! !
   Bollë me pseudo- patriotizma.
   Në s’është naivitet , është sharlatanizëm !

   Reply to this comment
  • mirel December 29, 21:01

   Po ok e trap. Te dyja jane cope cope, te shqyera nga korrupsioni. Asgje te mire nuk i ofrojne njera tjetres pervec eksperiencave korruptive.

   Reply to this comment
 17. Qiftelia December 29, 08:38

  Ndaj te njejtin mendim me nje komentues te mesiperm qe kete shkrim ia dedikon pense se mendjendriturit Thano i cili shkruan ralle por permalle!Analize e perkryer e Tij per grupin e çiftelive te orkestruar prej Rames!Dikur ne monizem kaqene nje kenge rapsodike qe sot medoemos i shkon per shtat atij qe ngaqe eshte shume i gjate nuk shikon dot realitetin socialist nga ku doli jo si mendimtar e vendimtar i saj por si tradhetar e sot shikon pertej ketij realiteti!Kam pershtypjen e qofsha i gabuar qe i shumeprituri Braçe ne qeveri nuik do ta kete te gjate qendrimin e tij ne kete qeveri kukllash qe makiatori ka zgjedhur me duart e tij!Temperamenti e formimi i tij si socialist i vertete do ta nxjerre jashte loje si te padeshirushem ne kete kazan qeveritar te formuar enkas per ti bere aheng pashait!Ose Rama me djallezine e tij kerkon tia heqi qafe nga PS kete militant te devoteshem e te vertet te saj!Legjitimisht lind pyetja :Mos valle ka ardhur koha per te bere rokaten e premtuar me PD duke u lene pushtetin ne tavoline pasi dorezimin e ka filluar me teknicienet shkaterimtare te ekonomise Shqipetare siç ishte rasti i Bodes qe dikur ishte me i perfoluri per korupsionin opozitar!Ka ardhur koha ti kendohet kenga e Ali Pash Tepelenes ketij palloshi;Koka ne Stambolle more ;e trupi ne Berline!Te rezuan o Rame more;se nxive Shqiperine!Duke i lene toto Likes perseri florine!Ndaj dhe Moni uleret ne qershor do nxjerrim zine,katran me boje mavrine!Po e mbyll me nje fjale popullore qe thote :Po shkove per b…..,do e hash ne my…….!

  Reply to this comment
 18. s.g. December 29, 08:40

  Kësaj i thonë hip se të vrava zhdryp se të mbyta por çka është ky shrim pa sens çfarë politike e jashtëme e majtë e djathtë politikat ekonoike sot nuk ndahen majtë djathtë por të suksesëshme dhe pa suksesëshme kurse ato sociaie krejtë simbolike këte e kemi parë te shumë qeveri në venet e zhvilluara ku ma dalluse ishte në Gjermani ku e majta e njërit prej kancelarëve ma të suksesëshëm Schröder aplikoi edhe masa ek jo për atëhere popullore por nxorri vendin nga kriza ek.

  Reply to this comment
 19. Feniks December 29, 08:41

  Asnjehere nuk do kete figura trew PS-se,se PS-ja nuk ekziston sa te jete Rama kryetar atje!
  A e pate gjekundi PS-ne kur Rama nderoi kryekuinslingun M.Bushati dhe na beri thirrje ne bijve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve heroike qe te ULIM KOKEN PARA KETIJ TRADHETARI?

  Reply to this comment
 20. Vatra December 29, 09:03

  Këtu po shifet se ma së shumti po fliten emrat e ministrave nga jashtë e ndonjeri ndoshta mund të mos jet edhe nga Kosova provincialët kjo i pengon dhe tjetëra shqiptarët ende janë ma shum për tituj se për punë por M. Tafai dr. ishte ishte mirë sistemi shkollor çfar punoi ai ma tepër se Nikolla e nëse doni me përvojë ndonji nga Prishtina e keni Agim Veliun Ldk ai ju shton edhe nja 50 fakultete dhe nuk ndëton as një godinë shkolle kësi ju doni

  Reply to this comment
 21. Qente le te lehin Karvani te ec perpara ! December 29, 09:18

  RAMA eshte ne rruge te drejte. Por duhet te kishte vepruar me heret ! Duhet freskuar dhe kontrolluar, puna ! Si duket Rama po flinte gjume ! Bravo Studentet ! Xhap , nga mrapa mos e lini te marr frym ! Shqiperia ka ne cdo minut nevoje per reforma ! Media eshte vertet nje kazan ! Lereni Ramen te punoj ! Mos e lini xhap nga mbrapa ! Bravo studentet ! Bravo Studentet ! Populli ka shance me nje qeveri te re deri ne zgjedhje te aredhshme ! Aty goditeni Ramen ne koqe ! Eshte vendi me delikat ! Te shikojme si do te punoj si do te luaj zarin ! Eshte fatkeqsi ! Nuk eshte faji i Rames !

  Fatkeqsia eshte se nuk ka kush ta konkuroj Ramen ! Nuk ne Shqiperi sot per sot me te mire se Edi Rama ! Prandaj Rama do te fitoj edhe njehere zgjedhjet !

  Reply to this comment
 22. Aliu nga Selenic December 29, 09:22

  Misioini i Rames eshte eleminimi i se majtes shqip[tare.!
  Prej kohesh ka filluar vickrate e veta kunder saje.! Lexojen kete material dhe me thuani ne se nuk eshte keshtu.!

  LUFTA PER TA DOBESUAR TE MAJTEN SHQIPTARE.

  Qe me hyrjen e vendit ton ne Pluralizmin politike lufta eshte bere dhe vashdon te behet per ta dobesuar te majten shqiptare. Kjo per arsye se shqiperia nuk ka Opozite dhe per kete ata,te djethtet me Berishen ne krye shkatrruan edhe guret me iden e luftes kunder se majtes dhe perseri e perser nuk po arrijen qe keta te ndertojen nje opozite qe ti dale zote vendin ne kohe qe ata vijne ne pushtet.
  U perdoren shume makinacione. Berisha Burgosi kreret e se majtes, nder ta edhe Fatos Nanon I cili me sa duket ne Burg beri qef dhe aspak burg.
  Me kujtohet ajo kohe kure socialistet nen drejtimin e Servet Pellumbi , ne lufte per lirimin e Fatos Nanos nuk I lejonin te benin protesta ne qytet pore na detyroni te dilin jashte qyteteve. Keto masa Represive si kunderpergjigje I dhane mundesi Partise socialiste qe te forcohet ne luften e saje per te arritur fitoren ne zgjedhjet e ardheshe,
  Ateher si duhet bere qe te ule KOKEN e majat.
  Per kete ju luten Fatos Nanos , qe ta degradoj Partin socialiste edhe perse ajo ishte ne kulmin e konsolidimit te saje.
  Ne keto Kushte Fatos Nano menjeher reagoi.Ai I drejtoi ne leter PS nga burgu ku e akuzonte Kryesin e saje,se PS-ne e kthyen ne kenet.
  Ne keto kushte reagoi menjeher I ndjeri Dretopro Agolli duke I then. “Ne se PS qenka Kenet ti je Bufe kenet”
  Ngjarjet rodhen si rodhe dhe Fatos Nano doli nga burgu. Pore edhe perse ne drejtimin e Partise ai u hodhe ne sulem kunder antarve me aktiv te Kryesise se Partise Socialiste duke I etiketuar, njerin si “Lavatric” tjetin “sahan Pilafi” e plote epitete te tjera kure e e qoje Partin Socialiste deri ne ndarje, ku LSI u detyrua te dale ne vete.
  Megjithate perseri PS tergoi forece dhe Vitalite pore lufta kunder saj nuk Pushoi.
  Iku Fatos Nano me pershtypje shume te keqia nga PS-ja pore PS vazhdoi ngjitjen e saje.
  Tani ne krye te saje erdhi Edi Rama.
  Edhe ky me sa duket nga dikush eshte porositur qe te majten ta dobesoj. Kjo dobesi u kerkohet si domosdoshmeri per ti len vend te Djathtes qe te vij ne pushte.
  Ne keto Kushte Edi Rama filloi vicklat e veta fillimishte “Pertj te majtes dhe te djathtes.” Indiferentizem ndaj Harojve dhe deshmorve te kombit. Njeanshmeri ndaj veteranve te luftes nacional clirimtare. Mbylli gazeten “zeri I populli” ne kohen e tije u mbushen vendi me buste te tradhetarve dhe krimineleve ne qytete e shqiperise, Socialkistet me me zedhe aktiviste te saje jan te pa pun dhe te poshtruar nga te djathti. Per te ardhur deri ketu tek Mit`hat Frasheri Rehabilitimi I tije eshte nje damke e madhe per te majten shqiptare , me nuance shktarruese pore jami I bindur qe edhe perse ka marre te gjith keto masa per dobesimin e Partise perseri nuk ka per t`ja arritur qellimit.
  Nje shembull. Shkova ne Tirane ne Kombinat tek te afermit e mije aty ku I thojen “Misto Mame” I them nje shoku eja te vizitojen bustin e Misto Mames , pasi ai eshte Hero I Popullit. Shoku me the: Ketu I thone Misto Mame pore pa Misto Mamen. Busti I Mistos eshte hequre qe 10 vjet nga vendi I vet dhe askush nuk ka arritur ta vendose ne vendin e vet,!
  Sote qe u vendos Busti I Mit`hat Frasherit Kryeballistit me te eger gjat luftes Nacional Clirimtare thash me vete: Kryemiistri dhe kryetari I PS te Shqiperise nuk paska “Faj “ qe nuk eshte marre me Misto Mamen se paska qen I zen me Kryeballistin ai qe dogji vrau, perdhunoi shkatrroi gjat luftes nacional Clirimtare shqiptare vllejzerit e vet e tani ne e nderojme per merita qe na gjakosi. Ndersa Misto Mame qe ra heroikishte per liri te vatanit ai buste dergje diku qe askush nuk e dine.!
  Une kem bindje qe Antaret e Partise Socialiste te shqiperise nuk do te dobesohen edhe perse kerkojene kryesocialiste tane te na dobesojen perkundrazi do te forcohenm edhe me shume.!
  Mesazh : Aliu nga Selenica.!

  Reply to this comment
 23. VFLP December 29, 09:23

  Shoku Thano,

  uroj qe keto refleksione te jene fillesa e zgjimit te kujtdo qe ka dy para mend ne koke dhe jo medoemos Socialist.
  Me krijimin e kesaj qeverie Rama po shpreh qarte vleresimin qe ka per Shqiperine dhe shqipetaret.
  Jam plot shprese qe ky ’sinqeritet’ i kryeministrit te marre shperblimin e merituar. Me ne fund le te shpresojme se studentet na kane zgjuar si komb.

  Reply to this comment
 24. Populli para 90 December 29, 09:24

  Hera e parë që mund të flas pozitiv për këtë gazetë.

  Reply to this comment
 25. Aliu nga Selenic December 29, 09:35

  Ketu behet fjale per qeveri te se majtes dhe jo qeveri mikse. Qeveri Mikse behet me marveshje sice e beri Gjermania.
  Ketu lufton e majta per te sjell ne pushtet, ndersa pushteti e dhunon te majte ate qe solli ne pushtet.
  Ore jeni ne vete apo keni lojtur mendesh.!
  Nje gje mendojnei mire.E Djathta shqiptare nuk ka me shume se 20 % elektorate.!
  Keshtu qe 1 Milion Vota jan safi te se Majtes dhe asp[ak te se Djathtes.!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA December 29, 11:45

   I dashur Ali,
   Ti, i nderuar,
   je nder te rrallet qe i ve pikat mbi “i”….
   E pyeten nje here nje nga burrat e shtetit me te mencur te botes:
   Si e mendon ti nje udheheqes te mire?
   Dhe pergjigja ish:
   – Nje udheheqes i mire duhet te kete kapacitetin ta shohe fushen e betejes nga larte…
   Por kjo nuk mjafton pa e pare fushen e betejes edhe nga poshte, me syrin e ushtarit.
   Nje kombinim i te dy ketyre fushpamjeve do te ishte perfekt.
   Te them te drejten, ndihem teper pesimist per te ardhmen e Shqiperise.
   Pse?
   Pas pak muajsh pritet vendimi i Bashkimit Europian, DO TI BASHKOHET SHQIPERIA FAMILJES SE MADHE EUROPIANE APO JO….!?
   Keshtu si po duken bathet, do kete vetem rremuja, anarki dhe do thellohet me keq gjendja….
   Ka nisur nje epidemi e vertete, qe kane per baze protestat e studenteve.Kam degjuar disa takime te Rames me studentet. Ka kerkesa te drejta, por ka edhe nga ata qe kerkojne qiqra ne hell, pa mbajtur aspak parasysh gjendjen reale.
   Rama nuk pjell as Eurto, as Dollare…
   Ai qeveris mbi bazen e mbledhjes se taksave dhe resurseve kombetare.
   Edhe brezi yne ka qene student. Familjet tona na mbanin me sakrifica te medha. Une per vehten time, jo vetem qe nuk doja ti rendoja prindrit, por beja cfare ishte e mundur te fitoja ndonje leke duke shfrytezuar cdo mundesi, pa lene pas dore provimet, shkruaja ku mundja, fitoja dicka me Honorare dhe kur vinte Puna ndonje leke qe kurseja, ua coja edhe prinderve.
   VENDIN TIM TE PUNES,
   PAS STUDIMEVE,
   E GJETA VET ME PERPJEKJET E MIJA…
   Shikoj studentet edhe ne vendet perendimore dhe ketu ku me ka hedhur fati. Studentet paguajne per studimet, ka shume nga ata qe edhe punojne njekohesisht, sidomos ajo kategori qe nuk ndihmohen dot nga prinderit…
   Po te jete per mua, u plotesoj studentve ndonje kerkese te arsyeshme dhe per qiqra ne hell dhe per ata studente qe duane diploma te blera, do tu futja shkopin e policit bythve dhe ujin e zjarrfikseve…
   Shteti i ekonomse se tregut nuk eshte shteti i nje partie , por te jep mundesine te studjosh, te ndihmon aq sa jane mundesite….Nuk e di sa eshte e vertete
   por disa studente qe studjojne ne ShBA dhe qe u njohim prinderit, per shkollen e larte marrin kredi dhe e paguajne pjese pjese kur dalin ne pune. Ata qe nuk e arrijne kete, rrofte shkolla profesionale dhe shtroju Punes….
   Qeveria ne demokraci eshte thjeshte ne rolin e nje qeverisje mbi bazen e te ardhurave. Pushtetin ekonomik e ka privati….
   Nejse, do te deshiroja qe keto trazirat e studentve mos ti manipulojne as Saliu, as Meta, as Lulushi, as Mona Megakusarja…, as Rama ne se ka vjedhur…!
   Shqiptaret kane nevoje per qetesi dhe jo per ata qe i hedhin benzine zjarrit!….
   qe ti shpetojne drejtesise…!
   A mund te me thuash i dashur Ali, kur do ti shikojme ne Rec kokat e krimineleve dhe Hajdutve Sali-Meta-Lulzim dhe Mona Megakusarja… dhe te tjere?!
   Pa hyre baballaret e korrupsionit ne burg,
   SHQIPERIA NUK KA QETESI…!

   Reply to this comment
   • ‎Pu der Bär December 29, 15:53

    Mos ja merr për ters Lio, se Neti fatkeqsisht kujton akoma se jemi ke cirku i Ben Shakës dhe jo në një forum të nderuar, ku çdo fjalë tjetri ta peshon me kandar.

    Po si more shoku Neti nuk ta bën goja ta pranosh hapur, se sa të jetë shoku Rama atje hypur mbi kaposhin e dhjamosur nuk ka për t’u ndëshkuar kurrë as edhe një kokërr e vetme fullhajnash? Dollari makar dhe floriri qoftë.

    Na dashke dhe qetësi ti pa le pa le. Na lër rehat për kokën tënde.

    Reply to this comment
   • Aliu nga Selenic December 29, 16:32

    I nderuar Neti .! Tefalenderoi per vemendjen qe u kushtin komenteve te mija. Jemi ne nje linje.
    Ne ket shkrim dua te shkruaj pak lidhur me perkufiz qe ke dhen te nje burre shteti se si e shikonte ai qeverisjen e mire, kure thua:” Nje udheheqes i mire duhet te kete kapacitetin ta shohe fushen e betejes nga larte…
    Por kjo nuk mjafton pa e pare fushen e betejes edhe nga poshte, me syrin e ushtarit.”
    Nje kombinim i te dy ketyre fushpamjeve do te ishte perfekt.
    Fatkeqesishte mbase gebohem, pore me duket qe Edi Rama eshte bere gjeneral pa qen ushtar asnjeher. Fushpetejn ai e shikon vetem horizontalishte, ndersa vertikalishte asnjeher.!
    Lufta politike ka strategjin e saje marrje dhe mbajtja e pushteti, Pore kjo strategji ka edhe taktikat e forta qe po nuk i dite humbete betejn.
    Edi Rama, Ka nje te met te madhe. E Majta shqiptare shume e fort. Lufta e tije per ta dobesuar dhe per ti dhene krahe se djathtes eshte ashiqare. Pra ketu taktikishte gabohet rende.
    Luftojne te majtet per ta marre qeveri e e ralizojne. Kure vjen puna per tu qeverisur te majteti jan te pa deshirueshem Pra ky eshte nje zhgenjim i madhe qe Edi Rama ase qe e ka parasysh fare.
    Ne se i referohemi taktikave te luftes politike une mendoi.
    a) Duhet te forcohet pushteti me fuqin e se majtes. dukie realizuar tek ata interesat e tyre.Neti( Shqiptaret nuk jan te afte te votojn vetem per idela Jo Ate jane te detyruar te kerkojen edhe intersat e tyre pasi gjendja ekonomike eshte e tille.)
    Pra kure Pushte i se majtes te flak athere taktikishte ke gabuar . Ke marr nga e djathta, pore nje gje duhet.Te djetheve edhe kafen ne se ua dergon ne shtepi megjes per megjes ata ase nuk te votojn dhe keshtu ngelesh edhe pa te majtet edhe pa te djethti dmth drejte nje humbje te sigurte.
    b) Studente nuk jan vetem te djathte pore edhe te majte. Edi Rame i godite ashper pasi ata u hidhen ne protest. Pra ptotesten e rinise(FRESH) Rama nuk e ka lexuer pse dhe c`arsye i shtyre ket te bashkohen me te djethtet.!
    Rame ne vede qe ti afroj dhe i mobilizoi ai i shkrini fare.Kjo eshte gabim fatal qe vjen kryesishte nga qendrim indiferet i Qeverise ndaj FRESH-t
    Sote Edi Rama thot : Kush ka noten 10 do te merret ne pune .Harron Edi Rama se pjes dermues e ekselences jen te djathte. Dhe keshtu pushteti po u jepet atyre me te dyja duaret.
    Se majtes, i rrofet Votimi. E djathta gezon Pushtetin
    Te djathtet me dy perti me qeverin e PS dhe me partin e PD-se kurse te majtet pa qeveri.Me nje parti te fort qe ngelet ne mes te kate rrugev.!
    Ne se jam gabi une jam gati te debatoj me te gjith.!
    Kemi mbeshtetur Edi Ramen ne te gjith shkrimet, pore sote Edi Rama eshte larguar nga e Majta.!

    Reply to this comment
    • Lili December 29, 22:07

     Lufte te majtes Edi Rama? Ku eshte e majta shqiptare sipas jush,tek servilet e PSse,tek millioneret e PSse apo tek memecet e PSse?
     Rrnofshin studentet,te cilet jane te vetmit qe guxojne me artikuluar ide te majta si shkollimi falas ..se per socialistet e kane kaluar ylberin edhe kane kaluar ne socialista ma zi se kapitalistet ultraliberal

     Reply to this comment
 26. Haka Tekizoti December 29, 11:08

  Pa përjashtuar Ramën nga radhët e saj PS-ja do të katandiset në një parti si e drejtuar nga Luli. Le t’i thonë “faleminderit për deri këtu, por të falënderojmë edhe më nxehtësisht nëse vesh çitjanet dhe ikën në drejtim të paditur, pa u futur në listën e të humburve”.

  Reply to this comment
 27. Vasili December 29, 12:20

  Geni i nje narcisti te semure,qendruar per mbi dy dekada ne karrigen e pushtetit,tani cfaqet ne cilesine e nje tumori malinj,qe ka kapur,ne ngerc vdekjeprures te tashmen dhe te ardhmen e ketij vendi.
  Aventure e marre dhe e rrezikeshme kjo me emra ministrash te rinj,qe nuk i priste askush.
  Dhe cuditerisht zevendesohen te gjithe ne nje kohe,veprim i nje diktatori te cartur,qe zgjohet papritur.
  Eshte shume me keq se nje privatizim postikryeministror,pasi pasojat e kesaj aventure krejt te papegjegjeshme i mbarten individit shqiptar dhe vendit.
  Sa te vetmuar e ndjejme kete te semure ne veprimet e tij,mjafton te kujtojme, ovacionet,me te cilet u prit zgjedhja e Braces,i menjanuar gjate gjithe kohes nga poste drejtuese,te cilat nuk ishin shuplaka por grushte te verteta,ne koken e semure te ketij aventurieri qe kerkon te sundoje i vetem.
  Socialistet me kete treguan nje gjysem guxim te ligjeruar,mbasi zakonisht rrine si pula te lagura para tij.
  Kete duartrokitje ata,duhet te vazhdojne ta bejne te plote ,duke e zevendesuar kryeagain e shperfyturuar,qe te ndalin vazhdimin e rrenimit te ketij vendi.
  Ndryshe sic po duket,do ta bejne,ata qe mund te guxojme ti quajme studente,pasi u kane perpara xhambaze qe u shesin diploma.

  Reply to this comment
 28. Kris 1 December 29, 13:38

  Nuk u be kijmeti qe u krijua kjo qeveri e re me keta te rinj e te reja qe nuk jane as te majte e as te djathte se ka Gati 30 jet qe na qeveris FMN dhe qeveritaret here me luge dhe here me garuzhde kane xhvatur ckane mundur nga tepsia.Administrimin e tepsise e ben Rama,Berisha dhe Meta.Rreth saj rrine derra te kenaqur,ministra.
  Pa u hedhur poshte ndryshime kushtetuese te 2008 nuk ka te arthme demokratike
  Kur popullsia e shqiperise ka zbritur 40% Numri i qehallareve ka ngelur 140.Te protestohet me parrullen nje deputet me pak nje shkolle me shume.
  Qendrimi i Rames ndaj reformes elektorale dhe shperdorimet ne buxhet e bejne ate po aq te rrezikshem sa Berisha

  Reply to this comment
 29. intelektuali December 29, 13:49

  QYSH KESHTU?

  “…Rama duhet shporrur nga qeveria njelloj si pushtuesit naziste!…”

  qe:

  TE VIJE PRAPE ENVERI DHE KOHA E QEPES E PARTISE SE PUNES

  Aferim!

  Reply to this comment
 30. Kola December 29, 14:39

  Editoriali i sakte, analize e qarte, nje kembane alarmi. E sakte analiza e Kalit te Trojes. Nuk ka rilindje me te paditur.

  Reply to this comment
 31. Ai vete,shjelqesia i tij December 29, 14:57

  Per gazeten “Dita” dhe vetem ate
  Thenja e Rames ne çdo emision ose kur e pyet populli,si me te qeshur pergjigjet;
  I mire nuk jam,por me te mire nuk keni pasur dhe me te mire nuk do gjeni!
  Per kete ka ndonje kundra argument???
  Ja na beni nje balace me realitetin( ish-jemi)
  __________
  Politika te majta? Konkretisht zoterinj te “dita”…konkretisht!
  Ja me thoni nje ide te majte dhe beshke me te na shpjegini ne detaje, der tek qindarka e fundit,sa do jete kostoja e kesaj politike?
  ( Shpresoj qe te mos thoni merrja atij e jepja ketij…shpresoj)
  ###
  Gazeta dita,dikur u beme aq naiv dhe te nxituar,sa shkaterruam nje shqiperi te tere.Ndaj nuk duhet te nxitohemi….”i mire nuk eshte,por me te mire nuk kemi”

  Reply to this comment
 32. intelektuali December 29, 15:00

  SHQYPNIA PAS LUFTES NUK KA PASUR AS TE MAJTE DHE AS TE DJATHTE

  Enver Hoxha ishte nje diktator qe nuk e kishte haberin per Komunizmin, i pari qe e njohu ishte Zoi Fundo (Llazar) ne France kur ishte sutdent dhe Enveri ja ktheu:

  “PO NE JEMI BURGJEZE O ZAI, NUK JEMI PROLETARE BARKTHARRE.”

  Koha tregoi qe Enveri qe gjate Luftes jetoi si nje levend borgjez tek vila e kunatit te tij BahrI Omari edhe pas Luftes nuk u be asnjehere ithtar i idese komuniste dhe i nderroi partneret si “Mbreti grate” sa here qe shikonte se rrezikohej pushteti i tij personal duke e perdorur si paravan propaganden staliniste nje here kunder Titos, me pas kunder Hrushcovit dhe ne fund kunder Mao Ce Dunit, por nuk pranoi te lidhej perseri me fanatikun komunist Leonid Brezhnjev qe ktheu ne BRSS Kohen e Qepes te Stalinit dhe hapi Luften e Ftohte me Perendimin. Pra Enveri kursesi nuk mund te quhet si nje Lider me ideale te majta.

  Eshte e kote te flasesh per Fatos Nanon si nje njeri me ideale te majta, megjithese rrjedh nga nje familje fanatikesh dhe servila enveriste, sepse i vetmi pasion i tij eshte bixhozi i shoqeruar me vesin e pijanecit dhe hajdutut te paskrupullt qe vodhi edhe ndihmat italiane per femijet e vobekte. Fakti qe ka 15 vjet po jeton me lekat e vjedhura si nje sulltan Arabie ne Vjenen Kapitaliste deshmon mese miri per idealet majtiste te Fatos Nanos.

  Po Like Floriri a eshte i mjate me LSI-ne e tij Socialiste qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si vidhte rysheftin pushtetar me tefter ne dore? Une per vete them se idealistet komuniste si Qemal Stafa e shume te tjere qe vdiqen me idealin komunist ne zemer per barazi dhe dretesi njerezore do te ngriheshin nga varri te lemerisur kur te mesonin se Presidenti i Majte Socialist i Shqypnise sot eshte Mbreti i Ryshfetit ne vendin tone, qe ka mbatur totalisht i izoluar nga Bota Demokratike.

  Mbetet te gjykojme Edi Ramen:

  A ESHTE I MAJTE EDI RAMA?

  Edi Rama gjithashtu rrjedh nga nje familje enveristesh qe fanatizmi ndaj Partise i beri kriminele. Babai i Edi Rames ka firmosur per varjen ne litar te Havzi Neles, poet disident pa patur asnje faj dhe ky denim madhor ne vitin 1988, nje vit perpara se te binte Muri i Berlinit qe tregon per nivelin makaber te fantizmit familjar ku eshte rritur dhe edukuar Edi Rama, por a mjafton kjo qe ta rendisim edhe Edi Ramen tek krahu i majte i politikes dhe ideollogjise se tij si busulle drejtimi i qeveriste socialiste qe ai drejton si Kryeminister i vendit kur pas vitit 1990 Edi Rama ishte nje nga kriticienet e regjimit sadist enverist? A ndryshoi mantalitet Edi Rama kur ra Muri i Belinit dhe a u largua ai nga ideollogjia familjare e prinderve te tij? Fakti qe akoma nuk ka kerkuar falje zyrtarisht per krimet e babait te tij dhe per krimet e Enverit ne Shqypni eshte normale te besojme qe Edi Rama mbetet nje enverist ne botkuptimin e tij dhe te analizojme premtimet e tij elektorale do te thonin se eshte nje Kryeminister totalisht i majte,

  sepse:

  Para se te vinte ne pushtet Edi Rama premtoi “Taksen Progresive” si “shkopi magjik” qe te zbulonte rezervat financiare per refomrat e tij majtiste, takse famoze qe do te godiste pasaniket barkderra dhe do te daroviste barktharret proletare dhe katunare, arsim falas, shendesi falas, pensione falas, pune per te gjithe e plot e plot bamiresi tipike komuniste, ne planin politik Edi Rama premtoi qe do te ndeshkonte Sali Berishen dhe zullumqaret kusare dhe vrastare te Gerdecit dhe 21 janarit

  POR C’NDODHI ME PAS?

  Pikerisht e kunderta: Taksa Famoze Progresive u la ne harrese dhe perfundoi si “Kokoshi ne nje thele” dhe pasanikeve barderra ja uli tatimet, nderkohe qe per miletin barktharre i rriti vazhdimisht si nje cunam i Kapitalizmit Mesjetar. Filloi ta leshoje Shtetin me koncesion tek keta barkderra pasanike qe kishte trasheguar nga Saliu, te cilin jo vetem nuk e nxorri para Drejtesise por lidhi mareveshje me te ne terrin e nates dhe krijoi PPP-te e tij per te kryer investime publike te paguara indirekt dhe pa transaprence nga buxheti i shtetit, i cili per te perballuar kete mesymje investimesh kishte nevoje per rritje taksash dhe tatimesh pikerisht nga shtresa e mesme dhe e varfer e populltaes. Kjo nuk ishte nje ide e keqe ne plan te pare, sepse keshtu kane vepruar edhe BOSA te tjere te shteteve ne kushtet e krizave ekonomike, pershembell Franklin Roosevelt ne SHBA gjithashtu perdori Kompanite me te medha ne SHBA per te realizuar programin e tij historik te investimeve publike “New Deal” qe nxorri ekonomine nga kriza fatale e 1929. Deri ketu OK! nuk ka pse analistet dhe gazetaret ta kundershtojne Edi Ramen per programin e tij te investimeve me PPP-te private qe i japin fryme ekonomise se vendit me investimet publike dhe shteti me pas i paguan nga buxheti i shtetit per sherbimin e kryer.

  PO KU FSHIHET “LEPRI”?

  “Lepri” i Edvinit fshihet tek Kompanise “Bashkim Ulaj&Lukuni” qe duan te kollofisin “Pjesen e Luanit” ne gare te pandershme me te tjeret duke fallsifikuar doumenta dhe vula per tendera qindra miloneshe dhe duke vjedhur identitetin e firmave te huaja per te kryer pastrimin e parave qe vijne nga droga dhe kjo politike e largon Edi Ramen nga e djathta klasike e Perendimit Demokratik,

  CFARE ESHTE ATEHERE EDI RAMA?

  Te majtet i thone tradhetar, te djathtet i thone mafioz te perndjekurit politike i thone mashtrues dhe genjeshtar qe mron me fanatizem Piramiden e Enverit ne mes te Tiranes, kur po shkaterron me tritol ne dore Trashegiminine Kultorore te kryeqytetit si nje fanatik i majte i vertete,

  atehere:

  CFARE KAFSHE ESHTE EDI RAMA?

  qe:

  Sot e urrejne kaqe shume te gjithe?

  Reply to this comment
 33. intelektuali December 29, 15:01

  SHQYPNIA PAS LUFTES NUK KA PASUR AS TE MAJTE DHE AS TE DJATHTE

  Enver Hoxha ishte nje diktator qe nuk e kishte haberin per Komunizmin, i pari qe e njohu ishte Zoi Fundo (Llazar) ne France kur ishte sutdent dhe Enveri ja ktheu:

  “PO NE JEMI BURGJEZE O ZAI, NUK JEMI PROLETARE BARKTHARRE.”

  Koha tregoi qe Enveri qe gjate Luftes jetoi si nje levend borgjez tek vila e kunatit te tij BahrI Omari edhe pas Luftes nuk u be asnjehere ithtar i idese komuniste dhe i nderroi partneret si “Mbreti grate” sa here qe shikonte se rrezikohej pushteti i tij personal duke e perdorur si paravan propaganden staliniste nje here kunder Titos, me pas kunder Hrushcovit dhe ne fund kunder Mao Ce Dunit, por nuk pranoi te lidhej perseri me fanatikun komunist Leonid Brezhnjev qe ktheu ne BRSS Kohen e Qepes te Stalinit dhe hapi Luften e Ftohte me Perendimin. Pra Enveri kursesi nuk mund te quhet si nje Lider me ideale te majta.

  Eshte e kote te flasesh per Fatos Nanon si nje njeri me ideale te majta, megjithese rrjedh nga nje familje fanatikesh dhe servila enveriste, sepse i vetmi pasion i tij eshte bixhozi i shoqeruar me vesin e pijanecit dhe hajdutut te paskrupullt qe vodhi edhe ndihmat italiane per femijet e vobekte. Fakti qe ka 15 vjet po jeton me lekat e vjedhura si nje sulltan Arabie ne Vjenen Kapitaliste deshmon mese miri per idealet majtiste te Fatos Nanos.

  Po Like Floriri a eshte i mjate me LSI-ne e tij Socialiste qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si vidhte rysheftin pushtetar me tefter ne dore? Une per vete them se idealistet komuniste si Qemal Stafa e shume te tjere qe vdiqen me idealin komunist ne zemer per barazi dhe dretesi njerezore do te ngriheshin nga varri te lemerisur kur te mesonin se Presidenti i Majte Socialist i Shqypnise sot eshte Mbreti i Ryshfetit ne vendin tone, qe ka mbatur totalisht i izoluar nga Bota Demokratike.

  Mbetet te gjykojme Edi Ramen:

  A ESHTE I MAJTE EDI RAMA?

  Edi Rama gjithashtu rrjedh nga nje familje enveristesh qe fanatizmi ndaj Partise i beri kriminele. Babai i Edi Rames ka firmosur per varjen ne litar te Havzi Neles, poet disident pa patur asnje faj dhe ky denim madhor ne vitin 1988, nje vit perpara se te binte Muri i Berlinit qe tregon per nivelin makaber te fantizmit familjar ku eshte rritur dhe edukuar Edi Rama, por a mjafton kjo qe ta rendisim edhe Edi Ramen tek krahu i majte i politikes dhe ideollogjise se tij si busulle drejtimi i qeveriste socialiste qe ai drejton si Kryeminister i vendit kur pas vitit 1990 Edi Rama ishte nje nga kriticienet e regjimit sadist enverist? A ndryshoi mantalitet Edi Rama kur ra Muri i Belinit dhe a u largua ai nga ideollogjia familjare e prinderve te tij? Fakti qe akoma nuk ka kerkuar falje zyrtarisht per krimet e babait te tij dhe per krimet e Enverit ne Shqypni eshte normale te besojme qe Edi Rama mbetet nje enverist ne botkuptimin e tij dhe te analizojme premtimet e tij elektorale do te thonin se eshte nje Kryeminister totalisht i majte,

  sepse:

  Para se te vinte ne pushtet Edi Rama premtoi “Taksen Progresive” si “shkopi magjik” qe te zbulonte rezervat financiare per refomrat e tij majtiste, takse famoze qe do te godiste pasaniket barkderra dhe do te daroviste barktharret proletare dhe katunare, arsim falas, shendesi falas, pensione falas, pune per te gjithe e plot e plot bamiresi tipike komuniste, ne planin politik Edi Rama premtoi qe do te ndeshkonte Sali Berishen dhe zullumqaret kusare dhe vrastare te Gerdecit dhe 21 janarit

  POR C’NDODHI ME PAS?

  Pikerisht e kunderta: Taksa Famoze Progresive u la ne harrese dhe perfundoi si “Kokoshi ne nje thele” dhe pasanikeve barderra ja uli tatimet, nderkohe qe per miletin barktharre i rriti vazhdimisht si nje cunam i Kapitalizmit Mesjetar. Filloi ta leshoje Shtetin me koncesion tek keta barkderra pasanike qe kishte trasheguar nga Saliu, te cilin jo vetem nuk e nxorri para Drejtesise por lidhi mareveshje me te ne terrin e nates dhe krijoi PPP-te e tij per te kryer investime publike te paguara indirekt dhe pa transaprence nga buxheti i shtetit, i cili per te perballuar kete mesymje investimesh kishte nevoje per rritje taksash dhe tatimesh pikerisht nga shtresa e mesme dhe e varfer e populltaes. Kjo nuk ishte nje ide e keqe ne plan te pare, sepse keshtu kane vepruar edhe BOSA te tjere te shteteve ne kushtet e krizave ekonomike, pershembell Franklin Roosevelt ne SHBA gjithashtu perdori Kompanite me te medha ne SHBA per te realizuar programin e tij historik te investimeve publike “New Deal” qe nxorri ekonomine nga kriza fatale e 1929. Deri ketu OK! nuk ka pse analistet dhe gazetaret ta kundershtojne Edi Ramen per programin e tij te investimeve me PPP-te private qe i japin fryme ekonomise se vendit me investimet publike dhe shteti me pas i paguan nga buxheti i shtetit per sherbimin e kryer.

  PO KU FSHIHET “LEPRI”?

  “Lepri” i Edvinit fshihet tek Kompanise “Bashkim Ulaj&Lukuni” qe duan te kollofisin “Pjesen e Luanit” ne gare te pandershme me te tjeret duke fallsifikuar doumenta dhe vula per tendera qindra miloneshe dhe duke vjedhur identitetin e firmave te huaja per te kryer pastrimin e parave qe vijne nga droga dhe kjo politike e largon Edi Ramen nga e djathta klasike e Perendimit Demokratik,

  CFARE ESHTE ATEHERE EDI RAMA?

  Te majtet i thone tradhetar, te djathtet i thone mafioz te perndjekurit politike i thone mashtrues dhe genjeshtar qe mbron me fanatizem Piramiden e Enverit ne mes te Tiranes, kur po shkaterron me tritol ne dore Trashegiminine Kultorore te kryeqytetit si nje fanatik i majte i vertete,

  atehere:

  CFARE KAFSHE ESHTE EDI RAMA?

  qe:

  Sot e urrejne kaqe shume te gjithe?

  Reply to this comment
  • Bordellovardi Zogukurves pare December 29, 16:41

   o nastradintelektual !

   Mos u masterbo mor zotnije edhe pse pi viagra antikamuniste non stop ..se do te bjere ndonje damlla !!
   .
   Me qe permend te jatin e Edi Rames se paska varur poetin Havzi nga Kuksi..ju bejme me dije qe ai u vra si terrorist sepse qelloi prapa shpine policin fukara thjesht se i coi nje flete thirrje..Pra Havzi Nela kreu nje akt terrorist qe duhej egzekutuar pasi dhe Amerike rast te tilla marrin denim maksimal.
   .
   Jam dakort qe ishte skandal qe ai u ekspozua ne popull por kjo nuk e mbulon aktin e tij terrorist…Po kush e pirthte Kristaq Ramen ne ato vite o spermazoid i esat pash tradhetarit dhe zog kurvarin..
   .
   Nje pyetje;

   Pse zogu i kurves i burgajetit ka nje derr lapidari qe duhet te kthyer ne shurrtore popullore..
   .
   Vetem varja ne litar e Dom Gazulit nga Zogu apo masakrat ndaj katolike te satrapit Ahmut ku ka djegur dhe njerez te gjalle me bandat e bajraktareve te tij..nuk duhet ti lejohet nderimi…
   .
   Ke te drejte te shani komunizmin me rrenje e me dege por behuni pak te besueshem se po ja fusni vetes dhe shqyptareve.

   Reply to this comment
   • intelektuali December 29, 18:03

    Ore Alban Hamdi Dega, o mavri fanatike qe te vjen era qe nga larg spiuni i Sigurimit Enverit, po lexoje more mavri ketu me poshte se cfare shkruan enciklopedia e lire Wikipedia per Havzi Nelen, ndryshe llogjet e tua per vrasjen e Havzi Neles ngjajne me llogjet e Edvinit kur urdheroi vrasjen e djalit te Bularatit me propagande te pergatitur enveriste qe ngjajne si dy pika uji me te gjitha krimet e Enverit, ja lexo te placin syte e fanatikut budalla, se cfare shkruan Wikipedia ne internet:

    “Havzi Nela (20 shkurt 1934 – 10 gusht 1988) ishte një poet shqiptar disident antikomunist, i lindur në fshatin Kollovoz në rrethin e Kukësit . Ai arriti të përfundojë shkollën fillore dhe të mesme duke jetuar në varfëri të skajshme. Në shkollën e mesme filloi të shprehte kundërshtime ndaj asaj që ai perceptoi si “padrejtësi”, që sipas tij, u krijuan nga regjimi komunisto-enverist. Pas kësaj, ai filloi studimet në Institutin e Lartë Pedagogjik të Shkodrës ( Universiteti Luigj Gurakuqi sot), por u përjashtua për shkak të bindjeve të dukshme rebele dhe kontroverse. Pas shumë vështirësive, ai gjeti punë si mësuese e shkollës fillore në Planin e Bardhë, një fshat i vogël në rrethin e Matit, por u detyrua të largohej nga fshati për shkak të veprimtarisë së dyshimtë antienveriste. Dyshimi u ngrit pasi studentët filluan të lexonin poezinë e tij. Pastaj vazhdoi të studionte në Institutin e Lartë Pedagogjik të Shkodrës me korrespondencë. Ai punoi si mësues në fshatra të ndryshme si Kruma, Lojme dhe Shishtavec deri në vitin 1967, kur ai u zhvendos në Topojan. Topojani ishte vendi ku filluan ngjarjet më dramatike të poetit dhe familjes së tij.

    Havzi Nela ishte vazhdimisht nën vëzhgim dhe shpesh ishte marrë në paraburgim. Ai ishte i kufizuar nga lirite elementare te njeriut dhe censuruar rëndë në atë që kishte shkruar, por gjithashtu ku dhe si mund të jetonte. Pasi studentët e tij lexojnë poezinë “Shko dallandë” (Go Swallow) shkruar nga Filip Shiroka , Havzi Nela dhe bashkëshortja e tij, Lavdie, meqe ishin nën kërcënimin e ndjekjes penale nga qeveria ata rrezikuan jetët e tyre duke udhëtuar dhe kaluar per ne kufirin në Kosovë , Jugosllavi më 26 prill 1967. Ndërsa kalonte kufirin ai shkroi në një copë letre; “Mirupafshim, Atdhe i dashur, po largohem, por me një zemër të thyer”, (Lamtumire atdhe i dashur, se po iki zemërplasur). Ai e vendosi copën e letrës në degën e një peme. Besohet gjerësisht se qëllimi i kësaj ishte shpallja e një dashurie të pavdekshme për vendin dhe popullin e saj megjithatë duke shprehur përbuzjen ndaj udhëheqjes së saj komuniste gjakatare. Së shpejti do të vinte per te dhe familjen e tij një fat tragjik në Kosovë. Ai ishte kapur vetëm përtej kufirit së bashku me gruan e tij ga UDB-ja e Jugosllavise Komuniste. Ata u arrestuan dhe u burgosën në Prizren , Kosovë. Më 6 maj 1967, qeveria jugosllave ra dakord për një shkëmbim që ndërroi Havzi Nela dhe Lavdie Nela për disa të burgosur të Jugosllavisë që mbaheshin te burgosur në Shqipëri. Shkëmbimi u zhvillua në pikën kufitare të Morinës.

    Më 22 maj 1967, poeti u gjykua dhe u dënuane forme te prere nga Gjykata e qarkut të Kukësit me pesëmbëdhjetë vjet burg, me akuza për tradhëti dhe braktisje të vendit të tij, vepra të rënda nën regjimin e udhëheqësit komunist Enver Hoxha . Gruaja e tij Lavdie Nela u dënua me dhjetë vjet burg. Asaj i u ofrua mundësia e një dënimi më të shkurtër nëse ajo do të braktiste dhe do ta divorconte burrin e saj, por ajo i mbeti besnik burrit te saj rebel antikomunist, nuk u pajtua me këtë oferte te ulet dhe amorale dhe e pranoi dënimin e saj. Havzi Nela u burgos në burgun e Burrelit fillimisht pastaj u transferua në burgun e Spaç – Rrëshenit.

    Më 8 gusht 1975, tetë vjet regjimi katil i Enverit i shtoi Havzi Nelës për shkak të përfshirjes së tij te fallsifikuar nga spiunet e Sigurimit brenda burgut në organizimin dhe udhëheqjen e një kryengritjeje imagjinare që ndodhi brenda burgut, gjasme kundër kushteve të tmerrshme në burg. Më 19 dhjetor 1986, ai u lirua më në fund nga burgu, por u kufizua rreptësisht në levizjen e tij jashte fshatit Arren. Kur lajmi erdhi nga nëna e tij që vdiq më pak se një vit më vonë, më 12 tetor 1987, ai u largua nga Arreni për të shkuar për ta parë atë herën e fundit. Kjo u zbulua menjëherë nga qeveria dhe Havzi Nela u arrestua përsëri dhe së shpejti u dënua me vdekje duke u varur.

    Më 24 qershor 1988, gjyqtarët komunistë të Gjykatës Supreme të Shqipërisë, të përbërë nga Fehmi Abdiu, Vili dhe Fatmira Laskaj Robo hodhën poshtë ankesën e Lavdie Neles kundër dënimit me vdekje të burrit të saj. Gjykatesit mendonin se ekzekutimi i Havzi Neles do te ishte një mundësi e mirë për ta bërë një shembull si mase represive per popullin e pakenaqur nga kriza ekonomike. Ata ndërtuan një pajisje trekembesi si ne mesjete në mes të qytetit të Kukësit, ku ai do të varej në publik. Dënimi me vdekje u nënshkrua nga Ramiz Alia dhe Kristaq Rama, babai i Kryeministrit aktual të Shqipërisë, Edi Rama.

    Më 10 gusht 1988, në ora 02:00, ai u ekzekutua. Pasi u ekspozua gjithë ditën më 10 gusht 1988, në mesnatë zyrtarët komunistë morën trupin e tij dhe e hodhën vertikalisht në një vrimë të krijuar me heqjen e një shtylle druri në një vend të pazbuluar. Familja e Havzi Neles u privua nga mundësia për të varrosur trupin e viktimes si te gjithe te tjeret. Trupi i tij mbeti i groposur në një vend të pazbuluar për pesë vjet dhe dhjetë ditë, deri më 20 gusht 1993. Pas përpjekjeve të shumta të qeverisë post-komuniste të Shqipërisë, kjo ishte dita kur më në fund u bë e mundur të kërkohej toka që ishte mbuluar me shkëmbinj dhe shkurre pranë fshatit Kolsh, dy kilometra larg nga Kukësi. Me dekretin presidencial të Presidentit të Republikës së Shqipërisë , Sali Berisha, Havzi Neles iu dha titulli ” Dëshmitari i Demokracisë” .

    Në vitin 2009, në shënimin e 75 vjetorit të lindjes së Havzi Nela, shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare shkroi:” Poeti Havzi Nela është një zile që ende mbetet unazë për shoqërinë shqiptare që të vazhdn të shkelet nga këmbët e shtypësit “.

    HE MO BOLE FANATIKE KE GJE TJETER PER TE SHTUAR?

    Reply to this comment
    • Alban Dega December 29, 20:26

     From: Alban Dega
     Sent: 5/14/2012 10:18:21 P.M. EDT

     EMRI IM SHQIPTAR ME EP EMRIN SHQIPTAR

     – Alban apo Hamdi … Shqiptar apo turk, arab….!!!???

     – Nga Alban Dega, Nju Jork

     “Kur u linde u gezuan edhe traret e shtepise…. ” , me tregonte gjyshja. Ishja femija i pare ne degen e ngushte te fisit Dega. Isha djali i pare pas plot 17 vjetesh qe nuk kishte perkundur djale ne djepin e vet kjo dege e Degave.
     “U gezova shume kur linde”, tregon nena ime. “Kembengula qe ta vinin emrin Agim… Ishte nje betim qe kishim bere me njera tjetren ne tri vajzat e Elez Hoxhes”, Imamit te shquar e te nderuar jo vetem te Berishes por te krejt Malesise se Gjakoves e Kosoves . “Cila te lindte djale e para do ti vinte emrin Agim… Nuk me pyeti askush dhe kur kembengula per emrin tend , i Zoti i shtepise tha se per emrat e burrave vendosin burrat per te grave vendosin grate… Kur lindi vellai yt nuk pyeta askend pervec babait tend Rames. Ia vendosa Agim. Vellait tjeter Besnikut ia vendosi vete edhe me miratimin tim te plote… Kishin ardhe kohe te reja”
     As mua nuk me pyeti kush. Edhe po te me pyesnin nuk dija te pergjigjesha ne ate kohe. Ishja bebe… Nuk flisja ne ate kohe. Akoma edhe sot nuk ka lindur ende nje bebe qe te flase sapo linde… Keshtu me mbeti emri Hamdi.

     Ne kofsh turk !!??

     Asnje shqiptar nuk di se cfare do te thote emri Hamdi. As shume e shume emra te tjere turq a arabe qe perdorim dhe vazhdojme te vendosim edhe sot e kesaj dite. Kemi aq e aq emra te bukur shqiptare me domethenie te madhe: Ilir, Alban, Dardan, Ermal, Sokol, Kreshnik, Liridona…. Ende vazhdojme te shkojme deri ne stepat a shkretetirat arabe per te importuar emrat qe nuk dime se cfare thone as cfare nenkuptojne… Ukshin, Hajdar, Kandar, Syfyr, Safir, Sovjetik deri edhe Maocedun.
     Mbaj mend kur ishja femije, gjyshen time por edhe shume plaka te fshatit qe perdornin si be te fundit ” ne kofsh turk ” kur kerkonin dicka me rendesi nga burrat e tyre. “Ne kofsh turk!” Kishim mbi 50 vjet qe kishim fituar me lirine e pavaresine prej turkut dhe beja e fundit kishte mbetur “ne kofsh turk!”
     O Zot i madh… Nuk kishin mjaftuar 500 vjet roberi e skllaveri nga turku dhe edhe mbas 50 vjetesh e me shume kishim mbetur skllever shpirterore e mendore te tyre. Pushtuesi na kishte ndryshuar jo vetem fene tone te hershme kristiane apo katolike. Zaptuesi na kishte ndryshuar edhe emrat tane autoktone iliro- shqiptar ne emra turko- arabe! Roberuesi na kishte ndryshuar edhe shpirtin, trurin edhe mendesine tone iliro- shqiptare e na kishte futur genin e skllaverise e nenshtrimit ndaj tij…
     “Ne kofsh turk…!” vazhdonte te na roberonte edhe 50 vjet mba fundit te roberise 500 vjecare si ne Shqiperi, ashtu edhe ne Kosove, ne Maqedoni, Mal te Zi, Cameri. Vazhdon te na mbaje edhe sot gati pas 100 vjetesh me fene e imponuar me shpate e me taksa, me ofiqe e per nje dyfek, me emra e me mendesine konservatore nga me te prapambeturat e fanatiket ne kohen e sotme….

     Cfare dhame e cfare morem !?

     Ne prag te njeqintvjetorit te shpalljes se pavaresise se Shqiperise nga thundra barbare turke, qe e festojme me 28 nentor 2012 po mendoja ti beja nje dhurate popullit e kombit tim aq te roberuar e sakatuar si askush tjeter qe nga greket e romanet e lashte e deri tek turku e nazi- komunizmi . I dhame me hir e me shume me pahir asaj perandorie pa ane me mijera e mijera ushtare e jenicere ne lulen e rinise e morem prej tyre qefine e gjak! I dhame qindra vezire e pashallare e morem skllaveri e nenshtrim! I dhame sundimtare e mbreter deri ne Egjiptin e lashte e Liban e morem roberi e zaptim! I dhame shkrimtare e mendimtare si askush tjeter nen hyqmin e saj e morem injorance e padije ! I dhame babain e Encikolpedise e Fjalorit te gjuhes turke vete edhe sot nuk kemi nje enciklopedi te mirefillte mbarekombetare! I dhame edhe reformatoret me te medhenj te politikes se saj, vet Babain e Turqise e turqve Ataturkun e vet akoma vazhdojme te perdorim emrat e tyre te pareformuar e pa kutpim. Cfare dhame e cfare morem!?
     Morem skllaveri e roberi, taksa e harace pa fund. Morem nje fe arkaike e fanatike! Morem pranga e deri edhe emrat e tyre qe nuk kane asnje lidhje as me gjuhen as me shpirtin tone qe gjithnje i ka syte nga Perendimi, pra ne rrugen e Diellit! Morem krejt te fundit pavaresine lirine e munguar e sakatuar nga Perandoria qe aq shume i dhame, por qe shume me teper na mori! A ka me shume se liria e pavaresia!?
     Mendova e mendova aq shume dhe nuk po gjeja cfare dhurate ti beja kombit tim ne kete qindvjetor… Nuk po e gjeja dot … Nuk do ta kishja gjetur kurre nese nena ime nuk do t’ ma kishte sjellur ne mendje… ” Ti nuk e di sa kam qajtur ne heshtje e fshehurazi kur ta vendosen emrin qe une nuk e doja me tha ajo naten e Vitit te Ri 2010… ”
     Ne cast e ndjeva se cfare duhet te beja… Nese as nenen time qe me kishte bere koken as mua qe nuk flisja ne ate kohe nuk me kishin pyetuar per emrin tim, atehere eshte koha qe t’a kthej turkut e arabit prangen e fundit me te cilin me mbanin lidhur: emrin. Vetem nje jave mbrapa me 8 janar 2010 ligjerisht emri im eshte Alban… Alban Dega.

     – Shqiperi o nena ime… Kthim ne origjine !

     Nuk jam e vetmi… Ka edhe shume te tjere qe duhet ta bejme nje gje te tille. Vellazerisht u bej thirrje te gjithe bashkekombesve te mi qe ti bejme kombit e popullit tone nje dhurate te tille para 100 vjetorit te Pavaresise Kombetare. Kur lindem nuk na pyeti njeri. Sot vendosim vet ne Shqiperi, ne Kosove, ne Maqedoni, me Mal te Zi. Neser do ta bejme ate edhe ne Cameri Perderisa kemi gjuhen tone, trojet tona, pavaresine e lirine e tone atehere nuk ka dhurate me te mire per to se emrat tane. Jo vetem emrat por edhe shpirtin, mendesine, lirine shqiptare.
     Dhuarata me e mire per kombin e popullin tone mijeravjecar eshte kthimi ne origjine. Kthimi ne orgjinen tone iliro- shqiptare qe u mbijetoi mijera vjet roberi e skllaveri, sulme e pushtime. Mbijetuam si popull e komb sulmeve e pushtimeve romane e greke, bizantine e sllave, otomane e turkomane, greke e serbe, fashiste e naziste, komuniste e dreqiste … Mbijetuam per nje aresye madhore : ishim po aq ne mos me te qyteteruar se ato… Ishim po aq ne mos me te kulturuara se ato. Ishim po aq ne mos me te perparuar se ato!
     Ndaj te kthehemi ne origjinen tone iliro- shqiptare! Kthimi ne origjinen tone eshte dhurata me e mire, eshte dhurata me e madhe per 100 vjetorin e pavaresise sone! Shqiperi o Nena ime… Ti Shqiperi me ep nder me ep emrin shqiptar… Emrat tane jane hapi i pare drejt shqiptarise… Emri im shqiptar me ep emrin shqiptar… Gezuar vellezer shqiptare !
     Me 28 nentor 2012 festojme 100 vjet pavaresi ! Ti Shqiperi me ep nder… me ep emrin shqiptar! Emri im shqiptar me ep emrin shqiptar!

     PER TOKE E PER QIELL …..!

     – A mund te ndeshej katoliku Gjergj Kastrioti
     me myslimanin Skenderbeu ( !? )

     – Nga Alban Dega, Nju Jork

     “Per Toke e per Qiell”…. ” Pasha buken….”…””Betohem per Atdhe”… “Per Flamur” ose “Pasha Flamurin”…”Per Baba Tomorrin”… “Pasha Tyrben e Shkelzenit” jane betimet me te fundit te cdo shqiptari.
     Edhe ne castet me te veshtira, ne zoret e gazepet me te medha shqiptari pa dallim feje, krahine ideje u drejtohet po objekteve krejt konkrete si “O Tyrbja e Shkelzenit”, ” O Kisha Shen Ndout…”,…. ” O Baba Gramozi…” O Dervishi i Luzhes…. “, ” O Shenjtorja e Vermoshit….”, ” O Zana e Malit….”, ” O Ora e Vlores”….

     Shqiptaret i krijuan Zotat nga vetvetja

     Pikerisht keto vende te shenjta konkrete, pikerisht keta persona konkrete, pikerisht keto objekte konkrete e nganjehere edhe mistike, te zakonshme dhe hyjnore njekohesisht, perbejne ashtin ( kocken ) e formimit shpirteror dhe besimit te nje populli e deshmojne se feja e pare e shqiptarit ka qene paganizmi.
     Te gjithe keto objekte jane konkrete, te prekshme te dukshme e pa perjashtim krejt shqiptare. Edhe pas mijera vjetesh ato jane ruajtur e u kane mbijetuar koherave dhe dyndjeve te feve e besimeve te ndryshme ne shumicen e rasteve abstrakte e te imponuara nga pushtues te ndryshem.
     Konkretisht, si Jezu Krishti ashtu edhe Muhameti si shenjtet apo pejgameret kryesore, si te paret e dy feve kryesore e me me peshe ne Boten e sotme po ashtu kane qene persona konkrete, me histori konkrete, me kontribute konkrete per popujt e tyre.
     Njeri ishte bamires qe shkoi deri ne Kryqezim- Jezu Krishti ne vitin 0 qe ndau dy epoka te medha historike Para dhe Pas Jezu Krishtit. Po te kishte jetuar ne ate kohe Nena e Perboteshme shqiptare Tereza, Gonxhe Bojaxhiu dhe jo Jezu Krishti do te ishte bere simboli ndares dhe bashkues njekohesisht i ketyre epokave, sic eshte bere sot simbol i bamiresise boterore ne sherbim te njeriut.
     Profeti Muhameti perpara se te ishte pejgamer apo hazreti- shenjtori i myslimanizmit, ishte nje prijes ushatarak qe i sherbeu dhe u sakrifikua per popullin e vet, ate arab…. As Jezu Krishti e as Muhameti, ne kohen e vet nuk bene per popujt e tyre as me shume e as me pak se cfare beri Gjergj Kastrioti, Skenderbeu per popullin shqiptar. Jo vetem per popullin shqiptar, por edhe per kristianizmin dhe qyteterimin perendimor qe e mbrojti nga hordhite dhe Sulltanati ( Perandoria ) turk.

     Haracet- shpata turke ose Allahu i imponuar

     Le te shikojme harten e Shqiperise dhe te Kosoves, te Malit te Zi dhe te trevave ku banojne shqiptaret sot ne Ballkan…. Cfare vihet re!? Sa me shpejt ka shkele kemba e turkut, sa me shpejt eshte pushtuar nje treve shqiptare, aq me shpejt fillon perhapja e fese myslimane.
     Perhapja e saj behet shkalle- shkalle ne nje hap me kerbacin dhe kulacin e pushtuesit otoman, parallel me shpaten dhe haracet
     ( taksat ), me ofiqet dhe rekrutimin e sherbetorve te vet…
     Pse Mirdita ne pjesen malore te saj, Malesia e Madhe, Malesia e Lezhes, Lekbibaj e krejt Nikaj Merturi, Rragami i Shales, Kalaja e Dodes, Tuzi me rrethinat e tij, disa fshatra te thella te Gjakoves, Klines… mbeten katolike…. Pamundesia e pushtuesit turk per te shtrire kerbacin dhe kulacin e tij.
     Eshte krejt e qarte si ne pellembe te dores se myslimanizmi ne Shqiperi ishte nje sjellje e imponuar dhe pasoje e pushtimit turk. Mbajme mend ne vegjeline tone jo vetem une, por edhe shume myslimane te tjere shqiptare se si gjysherit tane i drejtoheshin njeri tjetrit me shprehjet ose lutjet “ne kofsh turk” apo ” ne qofsh turki”. Pra feja u orvat te impononte edhe kombesine turke. Pa sukses, por u orvat ama.

     “Ne kofsh turk” !!??

     “Ne kofsh turk!” Kishim mbi 50 vjet qe kishim fituar me lirine e pavaresine prej turkut dhe beja e fundit kishte mbetur “ne kofsh turk!”
     O Zot i madh… Nuk kishin mjaftuar 500 vjet roberi e skllaveri nga turku dhe edhe mbas 50 vjetesh e me shume kishim mbetur skllever shpirterore e mendore te tyre. Pushtuesi na kishte ndryshuar jo vetem fene tone te hershme kristiane apo katolike.
     Zaptuesi na kishte ndryshuar edhe emrat tane autoktone iliro- shqiptar ne emra turko- arabe! Teutat e Agronat, Iliret e Kreshniket, Sokolat e Bilbilat, Rozafat e Valbonat, Tomorrat e Korabat… na ishin bere Ukshina e Osmane, Zahira e Hysena, Hasana e Turkia, Kandara e Syfyra…. Roberuesi na kishte ndryshuar edhe shpirtin, trurin edhe mendesine tone iliro- shqiptare e na kishte futur genin e skllaverise e nenshtrimit ndaj tij…
     “Ne kofsh turk…!” vazhdonte te na roberonte edhe 50 vjet mbas fundit te roberise 500 vjecare si ne Shqiperi, ashtu edhe ne Kosove, ne Maqedoni, Mal te Zi, Cameri. Vazhdon te na mbaje edhe sot gati pas 100 vjetesh me fene e imponuar me shpate e me taksa, me ofiqe e per nje dyfek, me emra e me mendesine konservatore nga me te prapambeturat e fanatiket ne kohen e sotme…….

     Cfare dhame e cfare morem !?

     I dhame me hir e me shume me pahir asaj perandorie pa ane me mijera e mijera ushtare e jenicere ne lulen e rinise e morem prej tyre qefine e gjak! I dhame qindra vezire e pashallare e morem skllaveri e nenshtrim! I dhame sundimtare e mbreter deri ne Egjiptin e lashte e Liban e morem roberi e zaptim!
     I dhame shkrimtare e mendimtare si askush tjeter nen hyqmin e saj e morem injorance e padije ! I dhame babain e Encikolpedise e Fjalorit te gjuhes turke vete edhe sot nuk kemi nje enciklopedi te mirefillte mbarekombetare!
     I dhame edhe reformatoret me te medhenj te politikes se saj, vet Babain e Turqise e turqve Ataturkun e vet akoma vazhdojme te perdorim emrat e tyre te pareformuar e pa kutpim. I dhame qyteterim e kulture …. Cfare dhame e cfare morem!?
     Morem skllaveri e roberi, taksa e harace pa fund. Morem nje fe arkaike e fanatike! Morem pranga e deri edhe emrat e tyre qe nuk kane asnje lidhje as me gjuhen as me shpirtin tone qe gjithnje i ka syte nga Perendimi, pra ne rrugen e Diellit!
     Morem erresire e padije, prapambetje e varferi….
     Morem krejt te fundit pavaresine lirine e munguar e sakatuar nga Perandoria qe aq shume i dhame, por qe shume me teper na mori! A ka me shume se liria e pavaresia!?

     Kulti i jetes- Tungjatjeta !

     Eshte merite e qyteterimit iliro- shqiptar qe shqiptarizmi mbijetoi. Jemi populli e kombi i vetem ne Ballkan qe kurre nuk kemi sulmuar as pushtuar te tjeret! Pse ?
     Sepse Zoti ne qiell dhe Nena Natyre ne toke ishte treguar mjaft bujare me Ilirine e hershme e Shqiperine e mevonshme. Nje klime e persosur dhe teper e shendetshme me kater stine te dalllueshme mire nga njeri tjera, pasuri mbi e nentokesore te bollshme…
     As iliret e as shqiptaret nuk kishin nevoje per pasuri e toka te te tjereve. Kishin malet e larte dhe detin ne cdo ane, lumenje sa te duash e liqene ne cdo skaj,… kishim gjithcka duhej e nevojitej per nje jete normale pa pase nevoje per t’ua rrembyer te tjereve,
     Pse? Nje popull me bukuri natyrore te trupit e mendjes nuk kishte nevoje per te marre me force e me luftra nga te tjeret ate qe e kishte me bollek vet. Shenje qyteterimi e kulture te lashte,
     Jemi populli dhe kombi i vetem ne Bote qe pershendesim ” Tungjatjeta!”. Jeta tek iliret e tek shqiptaret ishte jo vetem nje vlere themelore. Ishte shume me teper. Ishte nje kult, Aq kult sa si asnje popull tjeter ka si pershendetje te pare e te fundit “Tungjatjeta” si kur takohet edhe kur ndahet nga tjetri, qofte i njohur, qofte i panjohur, qofte mik qofte armik!
     Tungjatjeta! Aq kult eshte jeta tek ne shqiptaret sa jemi kombi e populli me numrin me ulet te vetvrasjeve ne Bote per fyrme popullsie!
     Ishte kjo dashuri e respekt per jeten qe e radhit popullin tone ne mes te popujve e kombeve me te qyteteruar te Botes…. Jemi populli e kombi qe mbijetuam sulmet e pushtimet greke e romake, bizantine e sllave, naziste e komuniste…
     Pse!? Sepse ishim po aq ne mos me te qyteteruar, po aq ne mos me te kulturuar, po aq ne mos me te perparuar se ata… Ndryshe sot do te flisnim greqisht apo italisht, sic flet spanjisht sot krejt Amerika Latine, e jo shqip!

     Lindim e vdesim shqip

     Ishte nje kontinent i tere Amerika e Jugut dhe nje pjese e madhe e asaj te Veriut, por sot nga Patagonia e deri ne Rio Grande flasin spanjisht ose portugalisht… Pse!? Sepse qyteterimi evropian spanjoll apo portugez qe me i parparuar se ai Inkas, Aztek, Qechua, Guru … Si i tille i absorboi, i thithi, i aneksoi, i asimiloi!
     Megjithese e coptuar e sakatuar nder kater shtete, shqiptaret flasin, shkruajne, mendojne, jetojne, kendojne, lindin e vdesin shqip edhe ne trojet e veta por edhe ne diaspore, edhe ne rrethinat e Athines, edhe ne zemer te Beogradit, edhe ne jugun e Italise edhe ne stepat e patagpnise edhe ne shkreteerit arable… edhe ne cdo cep te Botes!
     Jo vetem nuk sulmuam, por si askush tjeter mbrojtem qyteterimin e kulturen e popujve e kombeve te tjere… Jemi populli e kombi i Gjergj Kastriotit- Skenderbeut qe mbrojti qyteterimin evropian nga perandoria osmano- turke.
     Eshte merite e po ketij qyteterimi te perparuar qe asnjehere midis shqiptareve nuk ka pasur dhe nuk ka as sot luftera e as kacafytje per aresye fetare… Edhe perpjekjet e disa fanatikeve myslimane te frymezuar nga fundamentalizmi islamik konservator per te futur spica e ndeshje nderfetare kane deshtuar dhe do te deshtojne.
     Pse? Sepse ara shqiptare nuk eshte e pershtatshme, nuk i pranon farat percarese te fanatizamit dhe fundamentalizmit islamik apo te asnje feje tjeter…

     Urtesia e engjejve dhe drita e shqiptareve

     Pse !? Sepse shqiptaret e besojne dhe nderojne Jezu Krishtin si nje bamires dhe sakrifikues edhe i jetes se tij per te miren e njerezimit….
     Sepse shqiptaret e respektojne dhe besojne Muhametin si prijesin e nje populli e nje kombi tjeter per lirine e pavaresine e tij…
     Sepse shqiptaret e respektojne dhe si askush tjeter mbrojten si vetveten cifutet e perndjekur e sakatuar nga bisha naziste dhe holokausti hitlerian,
     Sepse, sepse shqiptaret si popull nuk kane qene dhe nuk jane deficitare ne keto fusha …
     Ata e kane super-Jezu Krishtin e kane super- Muhametin e vet… Emri i tij eshte Gjergj- Kastrioti – Skenderbeu, qe kur u vu ne pikepyetje liria e vendit dhe popullit te vet nuk hezitoi per asnje cast, por braktisi gradat e ofiqet, rehatine e salltanetet e oborrit otoman, braktisi fene dhe idene e pushtuesit te tij dhe u kthye ne fene e te pareve per te mbrojtur token e e lirine e te pareve, Arberine.
     Sic u be me dhune e rrembim, me zor e me imponim nga pushtuesi dhe armiku i popullit dhe atdheut te vet, sic u be nga katolik Gjergj Kastriot ne myslimanin Skenderbeu , ne rastin e pare qe krijoi me deshiren dhe mprehtesine e vet, ai nuk hezitoi te behej me vullnetin e zgjedhjen e vet te lire nga myslimani Skenderbeu ne Gjergj Kastrioti katolik.
     Per 25 vjet me radhe ia vuri kufirin te thana pushtuesit turk duke i kushtuar edhe jeten liderit suprem te Perandorise turke Sulltan Muratit….
     A mund te luftonte myslimani Skenderbeu kunder katolikut Gjergj Kastrioti!?
     A mund te luftonte katoliku Gjergj Kastrioti kunder myslimanit Skenderbeu !?
     A mund te luftoje njeriu kunder vetvetes!? Kurren e kurres. Aq me pak mund te luftoje shqiptari kunder vetvetes per aresye feje ! Ja pse nuk ka lufte fetare ne Shqiperi e trevat shqiptare.
     Ndaj jo rastesisht kryerilindasi shqiptar Naim Frasheri, nje bektashi 24 karatesh ne zemer te Turqise otomane e fillon me keto vargje nje nga kryeveprat e tij ” Histori e Skenderbut”:

     Kendo engjell urtesine/
     edhe gjithe miresite/
     Skenderbene e trimerine/
     qe i dha Shqiperise drite….

     Urtesia , engjejt, trimeria e kryeheroit shqiptar shkrihen ne nje me driten qe i japin keto virtyte e vlera universale Shqiperise e shqiptareve si komb . Sipas kesaj filozofie, populli shqiptar do te kete driten si fanar i pashuar per jete e mot. Se pari driten e diturise.
     Nuk eshte rastesi qe studentet shqiptare historikisht dhe pavaresisht nga sistemet politike, kane shkelqyer ne te gjithe shkollat apo universities ku shkollohen. Me shume se njehere Presidentet e Amerikes kane vlersuar lart kete dashuri te shqiptareve per arsimin, shkollimin, per driten e diturise… “Se drite e diturise perpara do na shpjere!”

     Feja e shqiptarit eshte shqiptaria !

     Pse!? Ne genin shqiptar , ne thelbin e shpirtit shqiptar, ne themelin e konstitucionit shpirteror e mendor shqiptar qendron shqiptarizmi.
     Ne cdo moment me rendesi jetike per fatet dhe te ardhmen e tij shqiptari, pavaresisht nga feja formale kthehet nga abstraktja, nga mistikja, nga e huaja tek ” Per Toke e per Qiell…” tek “Tyrbja e Shkelzenit”, tek “Baba Tomorri”, tek “Kisha e Shen Ndout…”, tek “Zonja Pajtore e Shkodres” , tek Dervish Luzha…. tek tabani i vet .
     Ne cdo moment e pothuajse gjithnje nga abstraktja, hyjnorja, perrallorja shqiptari kthehet tek konkretja, tek tokesorja , tek realja, tek e prekshmja, me cka e ka te lidhur te sotmen e te ardhmen e tij.
     Per hir te ceshtjeve e objektivave madhore, shqiptari nuk heziton te beje edhe te pamunduren te mundur. Ashtu sikurse ringjall te vdekurin per hir te beses e fjales se dhene tek legjendat e tij “Ago Ymeri” shqiptari muros nusen e re e te bukur, nenen e nje bebeje – Rozafen per te ngritur Keshtjellen qe edhe sot mban emrin e saj ne Shkoder.
     Ka shembuj te shumte e sublime te kesaj bote te madhe shpirterore e besimi te shqiptareve. Shkurt, shqiptari arrin deri aty sa i zbret Perendite nga Qielli ne Token e vet per ceshtje madhore e fisnike!
     Pse!? Sepse ne genin e tij, sepse ne thelbin e qenies se tij njerezore shqiptari e ka fene e tij qe u ka mbijetuar te gjitha rrebesheve, te gjitha gazepeve, te gjitha zoreve, te gjitha koherave, te gjitha pushtimeve…. Kjo fe e shqiptareve pa dallim feje, krahine, ideje, perkatesie politike apo ideologjike ka qene dhe mbetet shqiptaria, eshte shqiptarizmi.
     Kjo eshte aresyeja qe edhe sot me shume se nje shekull pasi jane krijuar, tingellojne krejt aktuale vargjet kapidare te Vaso Pashe Shkodranit:

     “… E mos shikoni kisha xhamia?
     Feja e shqiptarit eshte shqiptaria…”

     ” Cmimi Nobel” i Lirise

     Eshte pikerisht kjo esence shpirterore ajo qe i bashkon te gjithe shqiptaret, te gjitha fete. Ajo i bashkon myslimanin me katolikun, bektashiun me ortodoksin, te pafene me liberal me fetarin me konservator. Ndaj eshte bere dukuri e zakonshme qe katoliket te martohen me myslimane, myslimanet te martohen me ortodokse, bektashinjte te martohen me kristiane e anasjelltas.
     Ndaj eshte bere dukuri e zakonshme qe secila fe merr pjese dhe feston se bashku me fene tjeter Krishtlindjet apo Bajramin, “Hashuren” apo “Te Premten e Mire, “Pashket” apo “Hanukanin”. Ndaj asnje cifut nuk u spiunua, nuk u tradhetua nga shqiptaret , e per pasoje nuk e ekzekutua nga nazistet gjate Luftes se Dyte Boterore ne trojet shqiptare. Perkundrazi ata u ruajten, u mbrojten, ne e me bese nga shqiptaret duke i bere nder shqiptarizmit.
     Ceshtja e fese eshte nje e drejte elementare dhe thelbesore e njeriut. Secili ka te drejte te besoje ne fene qe zgjedh vet. Secili ka te drejte te zgjedhe perkatesine fetare. Por cdo shqiptar dhe te gjithe shqiptaret kemi Jezu Krishtin tone, kemi Muhametin tone … Ata jane Gjergj Kastrioti Skenderbeu dhe Nene Tereza, Rilindasit dhe Ise Boletinet, Luigj Gurakuqet e Bajram Curret, Nora e Hotit dhe Xheve Ladrovcat, Mic Sokolet e Adem Jasharet ….
     A e dini cfare thote nje nga politikanet me te shquar ne boten e sotme, shefi i diplomacise franceze, Bernard Kushner ” nese do te ekzistonte nje Cmim Nobel per lirine i pari qe do ta meritonte ate eshte Adem Jashari dhe familja e tij…. ” Po ish- Kryekomandanti amerikan i NATO-s , ” Bota njeh shume heroizma, por ai i Adem Jasharit dhe familjes se tij jane maja e heroizmit boteror “.

     Nena e Perbotshme shqiptare

     Me gjeni nje grua ne mbare boten qe te kete marre titullin me te larte e me fisnik te mbare njerezimit ne ditet e sotme “Nena e Perboteshme Tereza” si shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu….
     Shihni revolucionin qe solli ajo ne Bote!? Miliardere si Verner apo Bill Gejtsi i famshem hoqen miliarada dollare nga llogarite e xhepat e tyre e lane Mikrosoftin qe revolucionarizoi Boten per te ndjekur shembullin e saj, Bamiresine. Ndaj jo rastesisht shqiptaret qysh sot betohen per “shpirtin e Nene Terezes” kesaj shqiptarje te madhe dhe shenjtores me te re ne bote!
     Eshte pikerisht shqiptarizmi, qe na ka bere ne shqiptaret qe kurre dhe asnjehere te mos luftojne per shkaqe fetare me njeri- tjetrin. Kjo eshte vlere mbi vlerat. Ky eshte kult mbi kultet e cdo shqiptari! Pse!? Sepse fe mbi fete e shqiptarit ka qene dhe do te mbetet gjithnje shqiptarizmi!
     Asnjehere nuk e ndesh e nuk mund te ndeshej myslimani Skenderbeu me katolikun Gjergj Kastrioti dhe ansajelltas. Asnjehere nuk mund te ndeshet shqiptari e njeriu me vetveten!
     Ndaj, O Tyrbja e Shkelzenit e o ti Ora e Vlores ta ruajme e lartojme fene mbi fete e shqiptareve kudo ndodhen ne bote…
     Pasha buken, eshte detyre sa atdhetare aq sa edhe mision fisnik! Per Toke e per Qiell po !

     TI SHQIPERI ME EP NDER !

     – Nga Alban Dega, Nju Jork

     Perplasjet, ndeshjet, kacafytjet midis partive dhe politikaneve shqiptare per karrike, privilegje, sallatanete, sundim, perfitime nuk perfaqesojne thelbin e popullit e kombit shqiptar. Ato jane krijesa, persona te perkohshem ndersa shqiptaret si popull e komb jane te perjetshem.

     Asgje nuk eshte e perjetshme !

     Te perjetshem nuk do te thote te pavdekshem. Te perjetshem nuk do te thote te perhershem. Pse !? Pergjigja eshte fare e thjeshte. Vete jeta, rrenja e fjales i perjetshem eshte krejt e perkohshme.
     Edhe kur urojme dike per ditelindje themi: Edhe njeqint. Pra njeqint vjet! E cka jane njeqint vjet?! Per nje person, per nje parti jane shume.
     A e dini Zoti Fadil Lushi dhe ju komentusit e e tjere se asnje parti politike shqiptare nuk i ka mbushur deri sot njeqint vjet…
     A e dini Zoti Lushi se asnje politikan shqiptar nga me i shquari e deri tek i fundit nuk ka festuar as tetedhjevjetorin e jo me njeqintvjetorin! Ndaj edhe njeqint mbetet vetem urim, enderr, shprese jo realitet… Edhe njeqint jane vetem pak me shume se 36 500 dite..
     E cka jane njeqint vjet per historine nje kombi e te nje populli te lashte si shqiptaret,,, Nje regtim. Nje sa hap e mbyll syte, nje hic…
     Ka vetem nje gje te perjeteshme: asgje nuk eshte e perjetshme… Si mund te jete e perjetshme dicka qe ka ne rrenje jeten qe eshte krejt e perkoheshme.

     Gjuha kombetare dhe gjykimi universal

     Gjuha qe perdorim e komunikojme me njeri tjetrin ne shqiptaret eshte gjuha shqipe, si tipari me dallues e nje kombi pavaresisht nga pjeset perberese te tij. Mendimi dhe gjykimi jane universal ne nje Bote qe po zvogelohet perdite e me shume ne saje te teknikes dhe teknologjise… Per te shkuar nga Gjakova ne Prishtine dikur eshte dashur nje jave e tere. Sot gdhihesh e ha mengjezin ne Tokio, drekon ne Paris dhe ha darken ne Los Anxhelos apo Wellington …
     Te folurit e te shkruarit shqip nuk kufizon por e zgjeron, e zbukuron gjykimin universal. Ajo qe kufizon gjykimin e nje personi, cilidoqofte ai mendimtar apo injorant, opinionberes apo opinionlexues , eshte moskuptimi e per me teper keqkutimi i te folurit apo i te shkruarit shqip.
     Ndaj eshte mire te mesojne te lexojme perpara se te shkruajne. Shkrimi dhe komentimi jane nje zanat i veshtire. me i veshtiri i te zanateve. Pse!? Sepse “ parlam volam scriptum manent“, thoshin latinet. Ose “fjalet ( pallavrat ) i merr era, fluturojne , e shkruara mbetet“.
     Kur shkrimi, opinionet mbeshteten mbi fakte konkrete, mbi persona konkrete, mbi ngjarje konkrete, mbi te verteten, mbi fakte historike, ato i qendrojne kohes, mbeten.
     Kur ato jane thjeshte pallavra kafenesh e thashetheme rrugesh atehere ato fluturojne, i merr era. Historia mund te fallsifikohet, mund te transformohet. Mund te shkarrashkruhet por nuk mund te ribehet.
     Ajo eshte shkence si cdo shkence tjeter. Ajo ka ligjet e rregullat e veta. Vetem fakte historike e dokumente te panjohura me pare, por jo fantazirat e cmendura dhe thashethemet e salloneve diplomatike mund ta ndryshojne ate.

     Si nata me diten

     Te besh krahasime midis nje heroi mbarekombetar te padiskutueshem sic eshte Gjergj Kastrioti- Skenderbeu, te cilit i kane thurur himne jo vetem shqiptaret, por edhe popuj e kombe te tjere, me nje shpure politikanesh shqiptare ne Mal te Zi apo Maqedoni, ne Kosove apo ne Shqiperi, per te cilet nuk votojne as grate e femijet e vet, eshte miopi, dritehkurtesi intelektuale. Eshte kohe mese e humbur, qe e merr era.
     Te krahasosh nje epoke te lavdishme historike te Shqiperise dhe krejt Evropes sic ishte ajo e Gjergj Kastriotit- Skenderbeut me nje plan sa djallezor aq edhe qesharak te qeveritareve maqedone apo serbe, sic eshte “Shkupi 2014” apo Enciklopedia serbe e Akademise filoserbe te Maqedonise eshte nje gjykim i cunguar dhe nje kohehumbje mjerane. Eshte si nata me diten !
     Ta quash Gjergj Kastriotin, Skenderbeun si tradhetar sepse e tradhetoi kryearmikun e shqiptareve e te kombeve te tjere te zaptuar e roberuar Sulltanin eshte te jesh nje jenicer i mjere i sulltaneve otomane, do te thote te jesh nje sherbetor mjeran i kraleve te vjeter dhe te rinj te Beogradit. Besniket e jo tradhetaret e tyre jane armiqte dhe tradhetaret e kombit shqiptar, jane Ballaban Pashet e Hamza Kastriotet e djeshem e Sinan Hasanet e sotem.
     Do te thote te flasesh e shkruash shqip, te jesh shqipfoles, e te mendosh e gjykosh otomanisht, serbisht, maqedonisht…. Do te thote te jesh sherbyes dhe argat i armiqeve shekullore te kombit e popullit tend.

     “Hazreti” Muhameti dhe Krye- Profeti i shqiptarizmit

     Po aq ne mos edhe me shkretane eshte gjykimi arabisht i nje tjeter komentuesi qe as ia vlen t’i permendet emri qe ngre ne Qiell Profetin Muhamet, i cili para se te ishte profet, i priu per tete vjet fisit te vet ne luften per mbijetese duke krijuar edhe fene myslimane ne vitin 632 domethene 632 vjet mbas Jezu Krishtit.
     Ishte pikerisht ajo lufte qe e beri ate nga tregtar, predikues edhe prijes e strateg ushtarak, Pejgamer, Hazret domethene Profet te popujllit arab e te krejt myslimaneve kudo ne Bote.
     Vecse edhe sot eshte veshtire te gjesh popull e komb me te coptuar e me te shkaperderdhur se arabet me njeri – tjetrin. Libani, Iraku, Siria, Palestina, Egjipti, Algjeria, Jemeni …. Pakistani per te mos folur per Afganistanin jane shembulli me i qarte e kesaj kacafytjeje pa fund pavaresisht se Muhameti eshte Profeti i secilit e i te gjithe atyre, pavaresisht se arabishtja eshte gjuha e perbashket e shumices dermuese te tyre.
     Kur nuk arriti te bashkoje kombin arab e shtetet e minibotes arabe, si mundet qe Profeti Muhamet te bashkoje gjithe myslimanet e Botes!? Detyre e pamundur.
     “Allah” do te thote Zot ne Arabisht, jo ne shqip. Sic predikonte vete Muhameti i madh “ka vetem nje Allah”, pra vetem nje Zot per mbare Boten, por askush se di realisht se sa “Allahe” kane vete arabet qe ne shume raste e kane falsifikuar e shtremberuar, keqinterpretuar e abuzuar edhe vete Kuranin, librin e shenjte te myslimaneve.
     Me dogmat statike dhe fundamentalizmin e cmendur te disa fanatikeve qe flasin ne emer te lirise por mbjellin roberi, qe perkrahin percet e ferexhete por fshehin ekslpozive poshte tyre, qe predikojne jeten por mbjellin vdekjen e mijera njerezve te pafajshem ne mbare Boten ata po rivrasin vete Profetin e tyre Muhamet dhe emrin e tij te shenjte!
     Nje Allah do te thote nje Zot per te gjithe Boten, si per myslimanin ashtu edhe per katolikun, si per orthodoksin edhe per bektashiun, si per laikun ashtu edhe per teologun, si per fetarin ashtu edhe per ateistin….Zoti eshte nje e nuk behet dy!
     Cfare beri ai per popullin e kombin e vet me shume se krye-heroi i shqiptareve Gjergj Kastrioti- Skenderbeu per 25 vjet ose mbi trefishin e kohes se Hazretit Muhamet.
     Asgje me shume pervec faktit se Gjergj Kastriotin Skenderbeun e pasoi nje sundim gjakatar peseshekullor qe u orvat me cdo mjet te zhdukte cdo gjurme te tij , te zhdukte gjuhen, fete, traditat, zakonet e krejt kombin dhe popullin e tij cka nuk e arriti vetem ne saje te qyteterimit dhe kultures me te larte iliro- shqiptaro.
     Askush si Gjergj Kastrioti, Skenderbeu nuk i sherbeu kombit e popullit te vet . Jo vetem emri por se pari vepra madhore e tij eshte pike bashkimi e myslimanit me katolikun, e orthodoksit me bektashinjte, e laikut me teologun shqiptar pa dallim feje, krahine, idéje, kudo i thuhet bukes buke e ujit uje!
     Ai mbetet jo vetem shpetimtari i lirise e qyteterimit shqiptar , por edhe i qyteterimit evropian per mbi cerek shekulli, por edhe frymezuesi kryesor i Rilindjes se ketij kombi.
     Si i tille , Gjergj Kastrioti- Skenderbeu eshte Krye- Profeti i fese mbi cdo fe te shqiptarit , shqiptarise ose shqiptarizmit, si shtylla dhe boshti, si themeli e frymezimi i tij ne cdo beteje te madhe historike.

     Prova te pakundershtueshme

     Zoti Fadil Lushi, me gjithe respektin te drejtohem krejt vellazerisht jo vetem ty si mendimtar ( njevleresi i fjales se huaj e te panevojshme intelektual ) por edhe cdo shqiptari: sa emra partish apo politikanesh te vjeter e te rinj shqiptar mbajme mend sot ne shqiptaret!? Sa!?
     Sa shqiptare te vjeter e te rinj nuk e njohin e nderojne Gjergj Kastriotin, Skenderbeun, heroin e madh shqiptar edhe sot gati 550 vjet pas vdekjes se tij!? Kjo eshte nje prove e pakundershtueshme e vlerave kombetare e civilizuese te shqiptareve si popull e si komb.
     Respektoj plotesisht mendimin e lire tendin e te cilitdo shqiptar e banori te globit si nje e drejte njerezore themelore, si nje vlere universale e njerezimit. Liria ime qofte e mendimit qofte e veprimit shkon deri aty sa nuk prek e nuk cenon ate te askujt…. Ndryshe une humbas edhe lirine time! Pajtohem edhe me vleresimin tuaj per politikanet dhe partite politike shqiptare jo vetem ne Maqedoni por edhe ne Mal te Zi, jo vetem ne Kosove por edhe ne Shqiperi, jo vetem ne diaspore por edhe ne Cameri. Per inat te sime vjerre shkoj e flej me mullixhine, thote populli yne i mencur!
     Ishte nje parti politike e shqiptareve ne Mal te Zi. Jane bere kater deri tani. Po te ishin bashke do te kishin edhe dy deputete me shume ne Parlamentin e Malit te Zi. Te shohim ku do te ndalen e ku do te dalin…!!! Ishalla jo ne ate hajgaren shume domthenese qe dy shqiptare krijojne tri parti: nga nje secili e nje te dy bashke!
     A nuk ndodhi keshtu edhe ne Maqedoni!? Partite politike shqiptare luftojne me shume kunder nnjera- tjetres se sa kunder politikes antishqiptare te qeverive ku aderojne sa njera sa tjetra…Po te ishin se bashku do te kishin edhe te pakten kater deputete me shume ne Kuvendin e Maqedonise! Bashkimi ben fuqine!
     “A mos vallë lidershipët tonë nuk janë kundër vetvetes! Kundër njëri-tjetrit…\“ pyet ti Zoti Fadil. Se pari ato jane kunder popullit te vet dhe interesave te tij madhore .

     Te gjallet pa emer dhe lavdia e te vdekurve te gjalle

     Ndaj nuk kane emer. Ndaj ata per se gjalli e me makina e kolltuqe luksoze , me saraje e dugaja, me gazeta e rrjete televizive ne sherbim te tyre , me sekretare te bukura e paga mjaft te larta, nuk arrijne as tek thembra e Gjergj Kastriotit Skenderbeut apo Adem Jasharit e familjes se tij.
     U eshte harruar emri per se gjalli sepse e kane harruar popullin e vet e hallet e tij te medha A nuk po ndodhe keshtu edhe me disa politikane e parti edhe ne Kosove… ne Shqiperi!?
     Pikerisht sepse shkojne kunder qyteterimit dhe kultures se popullit te vet, pikerisht sepse mendojne vetem per interesat e castit e jo ato madhore te popullit e kombit te vet, ata nuk i njeh askush, Jane pa emer ose edhe me keq me emer te njollosur nga vete populli qe e harrojne sapo i marrin apo i vjedhin voten.
     Me gjeni nje politikan te gjalle apo te vdekur shqiptar qe ka nderim masiv nga tere shqiptaret si Adem Jashari e familja e tij, qe per lirine popullin e vet sakirifkuan edhe gjene met shtrenjte jeten!

     Monument madhor i qyteterimit – Hyjnesha shqiptare

     Me gjeni nje shqiptar si Nena e Perboteshme Tereza para te cilet u perkulen jo vetem mbreterit e lideret e Botes, Regani, Bushi, Klintoni, Theceri, Miterani, Blejeri, Koli, Berluskoni…. e deri edhe Papa, por edhe maja e mendjes dhe biznesit boteror nga Bill Gejtsi e … Sa miliarda kishte kjo shenjtore e ardhshme shqiptare!? Cfare shpikje apo zbulimi shkencor beri ajo!? As nje kacidhe! Asnje shpikje shkencore as teknike! Bile as femije nuk ka lindur kurre….
     Beri shpikjen me te madhe te njerezimit: humanizmin deri ne veteflijim, njerezillekun e shkalles siperore per te ndihmuar njeriun e pashprese, per te sheruar te semurin pa sherim, te vobektin pa nje cati mbi krye, te braktisurin dhe neperkemburin e Kalkutes apo Xhibutit…
     Beri nje revolucion ne mendesine njerezore duke krijuar kultin e njeriut ndaj njeriut, ndaj vetevetes! Njeriu per njeriun eshte njeri e jo ujk, ishte mesazhi hyjnor i kesaj hyjneshe shqiptare!
     A ka kontribut me te madh per popullin e kombin shqiptar se sa kaq!?
     Nga nje murgeshe e harruar ajo u be nje Perendeshe e Perbotshme! Kush ne Boten e djeshme apo te sotme, ne boten e hershme apo bashkekohore e lartoi veten derisa te quhet “Nena e Perboteshme Tereza” pervec shqiptares Gonxhe Bojaxhiu!? A mund te kete monument me te madh te qyteterimit e njerezillekut shqiptar!? Jo!

     Gonxhja e gonxheve shqiptare

     A ka fjale me te madhe se fjala Nene!?
     A ka emer me te madh se emri Nene!?
     A ka thirrje me hyjnore se Nene!
     … Fjala e pare dhe e fundit qe nxjerr nga goja cdo qenie njerezore …
     Ma,,, Na… Mo… Oh Nena ime! Themi te gjithe ne Tokesoret ne te gjitha e secilen gjuhe njerezore nga Kinezcja e lashte e deri tek Esperantoja edhe ne gezimin me te madh edhe ne hallin me te madh, kur vjen koha per te lare duart me kete jete krejt te perkohshme….
     Vetem nje shqiptare qe kurre nuk lindi nje femije te vet, vetem nje Nene qe kurre nuk u thirr Nene nga krijesa e vet fizike, vetem nje grua shqiptare e pamartuar kurre arriti te behet Nena e Perbotshme, Nena e cdo banori te Globit dhe e mbare njerezimit pa dallim feje, krahine, idéje, pasurie, trashegimie… Nena e Perbotshme Tereze.
     A ka nder , a ka vleresim, a ka lavdi me te madhe per cdo shqiptar e per krejt kombin e qyteterimin shqiptar se kjo fjale lapidare Nene! Nuk mund te kete nje prove me te pakundershtushme se kjo prove mbi provat e shpirtit te madh, e kultures se madhe, e civilizimit te madh, e njerezillekut, e kultit shqiptar per jeten, qe fillon e mbyllet me fjalen hyjnore Nene!
     A mund te kete profet me te madh te njerezimit se Nena e Perbotshme e tij shqiptare Tereza- Gonxhe Bojaxhiu, gonxhja e gonxheve te lavdise shqiptare!

     Detyre e shenjte per cdo shqiptar

     Aq e larte eshte madheshtia e ketyre dy simboleve shqiptare Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe Nene Terezes, sa fqinjet e mbrapshte qe kemi perreth nuk kane lene mjet e falsifikim pa perdorur per ti pervetesuar genet e tyre 24 karat shqiptare.
     Jo vetem fqinjet, por edhe disa pseudo- analiste e pseudo- studjues shqiptare jane vene ne gare kush e kush te hedhe me shume balte mbi figurat e tyre madhore. Te dy palet armiqte e deklaruar deri ne pseudo- enciklopedira edhe Hamza Kastriotet bashkekohore shqiptare jane gati te kerkojne qofte edhe nje gjilpere ne mullarin e kashtes per te tjetersuar figurat e tyre.
     Orvajtje e deshtuar. Kohe humbur. Dielli me shoshe nuk mbulohet… Faktet historike dhe e verteta mund te falsifikohen e tjetersohen perkohesisht. Historia edhe mund te shtremebrohet edhe per peseqint vjet… nga ata qe u orvaten te tjetersojne krejt gjenezen e trojet tona… Por ajo kurre nujk mund te ribehet!
     Eshte detyre e shenjte e cdo shqiptari te ruaje e lartoje keto figura e monumente madhore te kultures, qyteterimit e njerezillkeut jo vetem shqiptar, por edhe mbareboteror! Te tilla jane permasat e tyre!
     Askush me shume se ata nuk na ben te vetedijshem per kombin tone. Askush me shume se ata nuk na ben krenar per Shqiperine…
     Ti Shqiperi me ep nder… me ep emrin shqiptar!

     FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

     – Nga Alban Dega, Nju Jork

     Kosova dhe Shqiperia jane ne momente historike. Kosova sapo festoi dyvjetorin e Pavaresise se. Ne me pak se dy vjet kremtojme Njeqintvjetorin e Pavaresise se Shqiperise.
     Si Kosova edhe Shqiperia jane ne rrugen e drejte dhe te natyrshme drejt integrimit dhe pranimit edhe de jure ne gjirin e Bashkimit Evropian. Sfida te reja e detyra te medha ndodhen perballe shqiptareve ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e kudo ndodhen ne mbare Boten.

     Shpatat e pallavrave …. “ Albanus adversus albanus”

     Tamam ne keto caste historike per popullin e kombin shqiptar ne gazeta e revista, radio e televizione, ne internet e cdo mjet komunikimi shqiptar ka shperthyer si me porosi nje fushate e ethshme sulmesh e kundersulmesh me natyre jo vetem fetare, por edhe kombetare.
     Si me porosi e si me urdher ne shqiptaret kemi nxjerre shpatat e pallavrave e fyerjeve ndaj njeri tjetrit. Nje fjalor i piste me sharje ofendime, me shprehje banale e shpifje nga me te ultat per gojen e nje rrugaci e jo me te nje qytetari eshte bere pasqyra me e keqe e antikultures dhe kacafytjeve ndershqiptare. Shyqyr qe jane vetem pallavra rrugesh e jo shpata verteti se do te kishte vajtur gjaku deri ne gjurin e pleshtit.
     Ne vend te diskutojme e japim mendime, ne vend te debatojme e paraqesim rrugedalje e sugjerime si te pershpetojme integrimin evropian dhe begatine e popullit shqiptar ne keto momente krize te pergjithshme ekono- financiare, ne vend te mendojme e veprojme cfare mujnd te bejmeperkombin epopullin tone, kemi nxjerre shpatat e pallavrave dhe nuk leme felliqesire pa hedhur ne fytyrat e njeri- tjetriet. Nje politike tipike shqiptaret kunder shqiptareve, apo “albanus adversus albanus“.
     Pamja me e shemtuar e kesaj fushate shpifarake ka marre hov javet e fundit me sulme e kundersulme te karakterit politik e fetar kunder njeri tjetrit. Ditet e fundit kesaj beteje te Don Kishotit kunder Mullinjve te Eres i jane shtuar e po i hedhin benzine edhe disa prifterinj e hoxhallare qe jane shquar per gjithcka por jo per atdhetari.
     Ka prova e fakte te shumta per veprimtarine e tyre percarese e fanatike. Ka incizime e regjistrime filmike te deklaratave te tyre qe nuk mund ti mohoje askush, por nuk eshte as koha e as vendi te merremi me gjera te tilla ne momentet e sotme. Ato na cojne vetem mbrapa e jo perpara si popull e si komb!
     Jane disa fakte e gjera qe duhet t’ia leme per gjykim edhe Gjykatesit Suprem- Zotit. Atij nuk i shpeton asnje mekat, por as miresi e jona!

     Te mos bejme argatin e armiqve tane!

     Eshte fakt e realitet i pamohueshem historik qe asnjehere ne historine shqiptare nuk ka pasur kacafytje e perleshje nderfetare. Ti hedhish benzine zjarrit e percarjeve nderfetare ne kohen e sotme te lirise e demorkacise, kur secili ka te drejte te besoje e nderoje fene apo sektin qe deshiron eshte jo vetem marrezi, por edhe sherbimi me i keq ndaj ceshtjes kombetare shqiptare.
     Ka kaluar shekulli qysh kur rilindasit Vaso Pashe Shkodrani shkroi vargjet lapidare:
     …. Mos shikoni kasha e xhamia
     Feja e shqiptarit eshte shqiptaria!…
     E klunderta eshte nje sherbim i paguar apo vullnetar qe ne shqiptaret u bejme armiqeve tane shekullore qe hedhin gurin e fshehin doren, qe na yshtin e ndersjene kunder njeri- tjetrit. Ndaj eshte detyre atdhetare e detyrim kombetar te heqim dore nga kacafytje te tillla. I bej thirrje ne menyre te vecante Lidhjes Came Groups Yahoo. com , gazetave dhe mjeteve te informimit masiv ne Kosovo e Shqiperi qe te mos harxhojme energji e hapesira mediatike me akte te tilla antishqiptare.
     Terr informativ ndaj atyre qe orvaten te terrojne e percajne popullin e kombin shqiptar. Te mos bejme argatin e armiqve tane qe jo vetem ushqejne kete percarje, por edhe ferkojne duart nga sherbimet qe u bejme me ose pa dashje, me ose pa porosine dhe doresine e tyre. Jemi shume pak per tu percare edhe me tej!
     Nuk eshte rastesi fakti qe ndersa Greqia po perpelitet ne daret e krizes dhe ndodhet ne buze te falimentimit ekonomiko- financiar si shtet, ne shqiptaret e sidomos camet e sakatur prej tyre si askush tjeter kacafytemi me njeri- tjetrin.

     Vret plumbi… edhe fjala vret !

     Pa u bere java nga protestat masive qe kane perfshire Athinen, por edhe qytete te tjera greke eshte ndezur edhe lufta verbale me karakter fetaro- kombetar, Vret plumbi por edhe fjala vret . Nganjehere edhe me shume se plumbi. Fjala e lige, percarja, kacafytja vret per se gjalli.
     Si nje dore shtrige qe trazon shqiptaret ne dy per te mos thene ne te kater anet e shqiptareve, kjo beteje mediatike eshte ndezur dhe po acarohet perdite e me shume deri ne tejskuqje jo vetem ne trojet shqiptare por edhe deri ne Vancouver e Danimarke, Nju Jork e Brazil, Detroit e Berne.
     Te gjithe i dime autoret dhe regjizoret e kesaj kacafytjeje qofte edhe verbale! Ata kane emer e mbiemer qe i dime te gjithe. Ne vend qe te denoncojme krimin e genocidin serbo- grek kunder shqiptareve te Kosoves e Camerise, te Maqedonise e Malit te Zi, ne vend te bejme thirrje per bashkim e unitet gjithshqiptar i versulemi njeri- tjetrit dhe nuk leme felliqesire pa vjellur ndaj shoqi- shoqit. Hedh nje shashke ish- UDB-ja e BIA serbe apo Asfalia greke, funamentaliste talibaniste apo prifterinj qe ia kane shitur shpirtin djallit ne kete lume te turbullt dhe hidhemi mijera shqiptare per ta nxjerre duke u kacafytyr kunder njeri – tjetrit.
     Pse u dashka te kerkojme vrasesit e e para e te pasluftes vetem tek vellezerit shqipare tek shqiptaret e jo tek ata qe kane gjakosur, vrare, perdhunuar, sakatuar ne menyre masive e pa dallim popullin tone te Kosoves e te Camerise prej me shume se nje shekulli!

     Mesime dhe deshtime

     Kemi mijera e mijera viktima me autore te deklaruar e mirenjohur boterisht , Beogradin dhe Athinen, terrorizimin shteteror serbo- grek dhe per 10 a 15 shqiptare, cilidoqofte personaliteti apo kontributi i tyre, kerkojme vrasesin midis nesh !?
     Ne vend te hapim syte e te mesojme nga miqte e aleatet tane shkojme kunder tyre por se pari kunder vetes. A e pate sa prerazi e burrerisht reagoi shefi i diplomacise franceze Bernard Kushner ndaj provokimit qe i beri korrespondetni serb i “Zerit te Amerikes” lidhur me gjoja zhdukjen dhe transplantin e organeve te serbeve ne “shtepine verdhe” te Matit!? “ Ti je i cmendur dhe provokator“, i tha pa asnje hezitim para kamerave e mikrofoneve. Cili minister apo qeveritar shqiptar do te kishte vepruar aq prere e burrerisht para nje provokacioni te tille!?
     Edhe kur reagojne diplomatet apo qeveritaret tane u versulen shqiptareve qe perpiqen te mbrojne dinjitetin kombetar e jo provokatoreve qofshin edhe qeveritare te larte sic ndodhi ne rastin e deklaratave te Berluskonit per trafikun e bukurosheve shqiptare. Askush nuk kerkon qe Kryeministri Berisha te reagonte e krijonte incideent me shakane e Berluskonit. Aq me pak mund te pajtohet me sulmin e tij krejt personal kunder shkrimtares e analistes Elvira Dones.
     Edhe me skandaloz jane sulmet e ish- shefes se diplomacise greke Bakojanis lidhur me anullimin e marreveshjes se Otrantos. Ne vend tu pergjigjej me vendosmeri e prere deklaratave te saj provokese, qeveria e diplomacia e Tiranes perdor fjale per fjale etiketat e saj krejtesisht antishqiptare per “ extremistet shqiptare” qe mbrojten integritetin dhe sovranitetin territorial te atdheut te vet, qe eshte detyre paresore e strategjike, mision kushtetues e akt i shenjte i cdo qeverie e qeveritari. Plagjiature e peshtire! Servilizem i pafytyre! Mungese dinjiteti minimal kombetar e qytetar! Turp e faqja e zeze!
     Jo Evropa por as prindi qe te ka bere koken e femija qe eshte gjeja me e shtrenjte ne keto Bote nuk te do pa dinjitet e personalitet, pa qene dikushi.

     Vrasja per se vdekuri dhe percarja per se gjalli

     Na vrane e na sakatuan per se vdekuri. Po na percajne edhe per se gjalli, Ne vend te bashkojme forcat e veprojme si nje trup i vetem , si bijte e nje nene e te nje kombi, kacafytemi me njeri tjetrin, shajme me liber shtepie e rregjistra partish njeri tjetrin, kacafytemi me njeri tjetrin.
     I gezohemi vrasjes me arme por edhe me fjale te njeri tjetrit, Nuk leme reng e kurth pa perdorur per ti futur sterkembeshin njeri- tjetrit… E nderkohe armiqte tane shekullore ferkojne duart. Hedhin gurin e fshehin doren. Gjuajne plumbin e na futin fitilat e percarjes dhe kacafytjes me njeri tjetrin. Ne kacafytemi. Ata ngrohin duart ne zjarrin qe nisin vete ata qe askush nuk e” shuan” me benzine me keq se ne shqiptaret me semundjen tone foshnjarake “ Albanus adversus Albanus“.
     Ka ikur nje here e pergjithmone koha e poltronave te perjetshme. Ne demokraci cdo karrike, cdo poltrone, cdo post eshte i perkohshem! Dje ai , sot ti, neser une, pasneser djali jot e deri ne pafundesi. Poltronat, perfitimet jane te perkoheshme…. Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Malesia, Cameria … shqiptaria jane te perjetshme!

     Burra grash … nje Nene e Perbotshme!

     Nje mandat eshte normal. I dyti duhet te jete perjashtim e jo rregull, tamam sic na e jep shembullin e gjalle Nena e demokracise Boterore, SHBA-ja, qe e kemi zgjedhur si model. Aq me teper qe asnjehere gjate pese shekujve te fundit nuk kemi nxjerre ndonje Xhorxh Washington apo Abraham Linkoln. ndonje Ruzvelt apo Bill Klinton…
     Kemi nxjerre shume burra grash, por asnje burre te vertete shteti. Nuk perfshij ketu brezin e ri te politikaneve shqiptare. Kane dhene prova. Priten vepra me te medha!
     Po kemi nxjerre nje nene te perboteshme, nje shenjtore me te cilen duhet te mburremi cdo shqiptar: katolik apo mysliman, ortodoks apo dervish, me fe apo laik. Mallkuar qofte ai shqiptar qe perdhos emrin dhe vepren e saj madhore e te shenjte qe i ben nder e lavdi emrit shqiptar kudo ne Bote!
     Cfare poltrone kishte Nena e Perbotshme shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu!? Vetem ate te sakrifices e vuajtjeve per te ndihmuar me te vuajturit e kesaj Bote. Asnje shqiptar e nderkombetar as ne Lindje as ne Perendim nuk eshte sot me e njohur dhe me e nderuar se Nene Tereza shqiptare. Para saj perulen me nderim presidente superfuqish e multimiliardere, mbreter e mbreteresha, shkencetare e akademike, gjenerale e admirale… nje bote e tere! E nderuar deri ne shenjterim boteror!

     Vigjilence… Syceltesi

     Pse kjo mendesi shqiptari kunder shqiptarit, albanus adversus albanus!
     syceltesi ! Te mos biem viktima te politikes perca e sundo te armiqeve tane, por edhe te vetvetes!
     Askush ne bote me shume se ne shqiptaret ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi, Cameri e bile edhe ne diaspore nuk e ka paguar me shtrenjte haracin e kesaj politike “perca e sundo” te armiqeve tane! A nuk eshte turp i madh, a nuk eshte marre per ne te bejme argatin e armiqve tane!?
     Te denoncojme cdo krim e cdo kriminel pavaresisht nga kombesia, rraca, feja, mendimet e anetaresia politike, por kurre te mos biem viktima te politikes “perca e sundo” te armiqve tane te mirenjohur!
     Kurre te mos bejme lojrat e argatin e Beogradit e Athines dhe armiqve tane qe per perfitime politike, per karshillek politik, per interesa ekonomike e poltrona vetanake ti akuzojme, shpifim, te bejme helaqe vellain e motren tone!
     Te mos viktime e lojerave te pista dhe dores se zgjatur te zeze te sherbimeve sekrete antishqiptare! Te hapim syte….Vigjilence…. Syceltesi!

     Reply to this comment
 34. katarakti December 29, 15:09

  Ne kohen e sotme e majta apo e djathta nuk perbejne ndonje ndryshim te madh. Keto jane terma dhe ideologji te shekullit te kaluar. Sot nevojitet nje ekonomi e fuqishme prodhuese, private dhe publike, dhe nje kontribut i perbashket dhe i barabarte ne taksa i te gjithe popullsise. Nje qeveri e majte nuk duhet te taksoje vetem ata qe rrojne me te ardhura qe nuk e tejkalojne mimimumin jetik. Kaq. Por eshte idiotesi qe te mbash falas ne universitete 140 000 studente sa ka vendi. Per te cilet nuk ka nevoje as ekonomia dhe as shoqeria. Shteti financon falas vetem studentet me ekselente, te cilet duhet qe pas studimeve te kontribuojne ne perparimin e vendit. Ne rast se largohen per ne Kanada apo Gjermani te jene te detyruar te paguajne dyfishin e kuotes se financimit te ofruar nga shteti per arsimimin falas te tyre. Nga ana tjeter eshte tejet e vertete qe ata qe Rama zgjedh dhe mban afer jane anonime dhe njerez pa identitet te spikatur qe nuk kane shkelqyer ne ndonje fushe. Por cila do te ishte nje qeveri e majte si duhet? Cilet mund te ishin ministrat e duhur ne nje qeveri te tille hipotetike? Askush nuk i eshte pergjigjur kesaj pyetjeje. Me duket se sot politika shqiptare eshte e mbushur me karabusha si Salianji, Grida Duma, Balla apo ai deputeti socialist i Fushe Krujes, emri i te cilit nuk me eshte kujtuar kurre. Tani qe eshte bere e qarte si drita e diellit qe ne Shqiperi nuk do te kete kurre drejtesi, qe Lulit, Berishes, Metes dhe kompani nuk do tu preket as edhe nje fije floku, per mendimin tim veprimi i pare per te cilin duhet luftuar eshte ndryshimi i kodit zgjedhor. Pra te kalohet nga proporcionali i tanishem me lista te mbyllura ne sistemin maxhioritar. Ku zgjedhesi te kete te drejte te votoje per kandidatin me te mire, me te te afte, me te ndershem etj etj. pavaresisht se kujt partie i takon. Duke zgjedhur nje Kuvend cilesor, i perbere nga figura te pa korruptuara, do te kemi edhe nje qeveri cilesore. Me sistemin e tanishem zgjedhor kemi 2 apo 3 kryetare partish qe jane kthyer ne pronare te Shqiperise. Do te ishte mire qe studentet dhe mbare populli te dilte ne demonstrata te fuqishme per kete qellim. Dhe kushdo qe nuk do te pranonte kete ndryshim, qofte Rama, Meta, Berisha apo Luli, do ta kishte hak ta terhiqnin zvarre ne bulevard. Shqiptaret nuk duhet te lejojne qe tu marrin peng demokracine. E vetmja gje qe kane ne dore, nje here ne 4 vjet, eshte vota. Prandaj nuk duhet te lejojne qe vota e tyre te manipulohet ne nje forme ose ne nje tjeter. Dhe numri i deputeteve duhet te zbrese nga 140 sa eshte sot ne 100 ose ne 80=te. Boll me pashallare dhe “ladies” firmato. Pra para se te ankohemi nese Rama eshte i majte apo i djathte, do te ishte mire qe te luftohej me te gjitha fuqite per ndryshimin e kodit zgjedhor. Te tjerat vijne me rradhe.

  Reply to this comment
  • Minjtë le të gafuren, haleja mbetet po e qelbur December 29, 16:53

   Mos pyete gje si e kishte emrin ai desputeti asocial zotrote?

   Pse lodhesh kot mer plak, ja ta thomi un emnin.

   Prit pak… Si e kishte mer yahoo…. Thuje dreqin… Rrinte ulur ne nje qoshe majtas po s’ja degjuam nje here te vetme se si e kishte zerin. Mbante kapele… Heeeee po e gjeta…

   Kaubojs i thonin…Me thene te drejten edhe une s’ja di emrin. Pyete nje here Ramen se ndoshta ja mban ai mend 😉

   Reply to this comment
 35. Flete Rrufeja e “Dites” December 29, 16:36

  KRYEREDAKTORI I GAZETES “DITA” KA BERE NJE KRITIKE TE TIPIT BOLSHEVIK, LENINIST-STALINIAN.
  Shikoni hijenat Saliiste sesi hidhen pas “kermes” se hedhur, jane te lumtur dhe mendojne se ky eshte fundi i Edi Rames. Njerezit sot nuk jane naive. Krijimi i Spakut dhe mekanizmave per denimin e Tradhetareve dhe Vrasesve te Shqiptareve ka aktivizuar te gjithe armiqte e Shqiperise ne Serbi, Greqi, Rusi e kudo per ta penguar sepse do te jete fundi i asaj qe ata kane krijuar me shume mund, sa me afer vjen dita aq me shume ata luftojne dhe duket se po ia ngushtojne cdo dite rrugen Shqiperise drejt bashkimit Evropian, kurre Greku e Serbi nuk do te jene miqte tuaj.
  Edi Rama nuk eshte perfekt, jam shume dakort qe ka shume te meta por eshte me i Miri midis gjirizit politik qe e rrethon.
  Ku e la Sali haleja Shqiperine me qershor te 2013, arka bosh dhe 700 Milion Dollare Borxh,
  Sot Shqiperia po ecen me kembet e veta.
  Mona-Meta dhe Saleh-Basha jane alernative juaj vendosni vete

  Reply to this comment
  • Dn December 29, 22:21

   Ka nje mije menyrame te ardhur fundi…
   Tash per ty cka eshte fundi? Kur je i detyruar me ndryshuar gati gjithe qeverine qe vete qe zgedh per ´sukseset’ e saj nuk eshte fundi per ty? Kur ke gjithe rinine ne proteste kunder teje nuk eshte fundi per ty? Kur ke gjithe populli qe do te largohet nuk eshte fundi per ty?
   Jo se per ty mjafton nje snapchat te Rames edhe te duket summumi i suksesit…

   Reply to this comment
 36. Rapsodi December 29, 17:13

  Aferim thotë nastropordha,
  që mos zgjohet prap enveri,
  më shpejt shet kombin dhe nderin ,
  se të dhjesë në brek prej tmerri 😉

  Reply to this comment
  • intelektuali December 29, 18:03

   Ore Alban Hamdi Dega, o mavri fanatike qe te vjen era qe nga larg spiuni i Sigurimit Enverit, po lexoje more mavri ketu me poshte se cfare shkruan enciklopedia e lire Wikipedia per Havzi Nelen, ndryshe llogjet e tua per vrasjen e Havzi Neles ngjajne me llogjet e Edvinit kur urdheroi vrasjen e djalit te Bularatit me propagande te pergatitur enveriste qe ngjajne si dy pika uji me te gjitha krimet e Enverit, ja lexo te placin syte e fanatikut budalla, se cfare shkruan Wikipedia ne internet:

   “Havzi Nela (20 shkurt 1934 – 10 gusht 1988) ishte një poet shqiptar disident antikomunist, i lindur në fshatin Kollovoz në rrethin e Kukësit . Ai arriti të përfundojë shkollën fillore dhe të mesme duke jetuar në varfëri të skajshme. Në shkollën e mesme filloi të shprehte kundërshtime ndaj asaj që ai perceptoi si “padrejtësi”, që sipas tij, u krijuan nga regjimi komunisto-enverist. Pas kësaj, ai filloi studimet në Institutin e Lartë Pedagogjik të Shkodrës ( Universiteti Luigj Gurakuqi sot), por u përjashtua për shkak të bindjeve të dukshme rebele dhe kontroverse. Pas shumë vështirësive, ai gjeti punë si mësuese e shkollës fillore në Planin e Bardhë, një fshat i vogël në rrethin e Matit, por u detyrua të largohej nga fshati për shkak të veprimtarisë së dyshimtë antienveriste. Dyshimi u ngrit pasi studentët filluan të lexonin poezinë e tij. Pastaj vazhdoi të studionte në Institutin e Lartë Pedagogjik të Shkodrës me korrespondencë. Ai punoi si mësues në fshatra të ndryshme si Kruma, Lojme dhe Shishtavec deri në vitin 1967, kur ai u zhvendos në Topojan. Topojani ishte vendi ku filluan ngjarjet më dramatike të poetit dhe familjes së tij.

   Havzi Nela ishte vazhdimisht nën vëzhgim dhe shpesh ishte marrë në paraburgim. Ai ishte i kufizuar nga lirite elementare te njeriut dhe censuruar rëndë në atë që kishte shkruar, por gjithashtu ku dhe si mund të jetonte. Pasi studentët e tij lexojnë poezinë “Shko dallandë” (Go Swallow) shkruar nga Filip Shiroka , Havzi Nela dhe bashkëshortja e tij, Lavdie, meqe ishin nën kërcënimin e ndjekjes penale nga qeveria ata rrezikuan jetët e tyre duke udhëtuar dhe kaluar per ne kufirin në Kosovë , Jugosllavi më 26 prill 1967. Ndërsa kalonte kufirin ai shkroi në një copë letre; “Mirupafshim, Atdhe i dashur, po largohem, por me një zemër të thyer”, (Lamtumire atdhe i dashur, se po iki zemërplasur). Ai e vendosi copën e letrës në degën e një peme. Besohet gjerësisht se qëllimi i kësaj ishte shpallja e një dashurie të pavdekshme për vendin dhe popullin e saj megjithatë duke shprehur përbuzjen ndaj udhëheqjes së saj komuniste gjakatare. Së shpejti do të vinte per te dhe familjen e tij një fat tragjik në Kosovë. Ai ishte kapur vetëm përtej kufirit së bashku me gruan e tij ga UDB-ja e Jugosllavise Komuniste. Ata u arrestuan dhe u burgosën në Prizren , Kosovë. Më 6 maj 1967, qeveria jugosllave ra dakord për një shkëmbim që ndërroi Havzi Nela dhe Lavdie Nela për disa të burgosur të Jugosllavisë që mbaheshin te burgosur në Shqipëri. Shkëmbimi u zhvillua në pikën kufitare të Morinës.

   Më 22 maj 1967, poeti u gjykua dhe u dënuane forme te prere nga Gjykata e qarkut të Kukësit me pesëmbëdhjetë vjet burg, me akuza për tradhëti dhe braktisje të vendit të tij, vepra të rënda nën regjimin e udhëheqësit komunist Enver Hoxha . Gruaja e tij Lavdie Nela u dënua me dhjetë vjet burg. Asaj i u ofrua mundësia e një dënimi më të shkurtër nëse ajo do të braktiste dhe do ta divorconte burrin e saj, por ajo i mbeti besnik burrit te saj rebel antikomunist, nuk u pajtua me këtë oferte te ulet dhe amorale dhe e pranoi dënimin e saj. Havzi Nela u burgos në burgun e Burrelit fillimisht pastaj u transferua në burgun e Spaç – Rrëshenit.

   Më 8 gusht 1975, tetë vjet regjimi katil i Enverit i shtoi Havzi Nelës për shkak të përfshirjes së tij te fallsifikuar nga spiunet e Sigurimit brenda burgut në organizimin dhe udhëheqjen e një kryengritjeje imagjinare që ndodhi brenda burgut, gjasme kundër kushteve të tmerrshme në burg. Më 19 dhjetor 1986, ai u lirua më në fund nga burgu, por u kufizua rreptësisht në levizjen e tij jashte fshatit Arren. Kur lajmi erdhi nga nëna e tij që vdiq më pak se një vit më vonë, më 12 tetor 1987, ai u largua nga Arreni për të shkuar për ta parë atë herën e fundit. Kjo u zbulua menjëherë nga qeveria dhe Havzi Nela u arrestua përsëri dhe së shpejti u dënua me vdekje duke u varur.

   Më 24 qershor 1988, gjyqtarët komunistë të Gjykatës Supreme të Shqipërisë, të përbërë nga Fehmi Abdiu, Vili dhe Fatmira Laskaj Robo hodhën poshtë ankesën e Lavdie Neles kundër dënimit me vdekje të burrit të saj. Gjykatesit mendonin se ekzekutimi i Havzi Neles do te ishte një mundësi e mirë për ta bërë një shembull si mase represive per popullin e pakenaqur nga kriza ekonomike. Ata ndërtuan një pajisje trekembesi si ne mesjete në mes të qytetit të Kukësit, ku ai do të varej në publik. Dënimi me vdekje u nënshkrua nga Ramiz Alia dhe Kristaq Rama, babai i Kryeministrit aktual të Shqipërisë, Edi Rama.

   Më 10 gusht 1988, në ora 02:00, ai u ekzekutua. Pasi u ekspozua gjithë ditën më 10 gusht 1988, në mesnatë zyrtarët komunistë morën trupin e tij dhe e hodhën vertikalisht në një vrimë të krijuar me heqjen e një shtylle druri në një vend të pazbuluar. Familja e Havzi Neles u privua nga mundësia për të varrosur trupin e viktimes si te gjithe te tjeret. Trupi i tij mbeti i groposur në një vend të pazbuluar për pesë vjet dhe dhjetë ditë, deri më 20 gusht 1993. Pas përpjekjeve të shumta të qeverisë post-komuniste të Shqipërisë, kjo ishte dita kur më në fund u bë e mundur të kërkohej toka që ishte mbuluar me shkëmbinj dhe shkurre pranë fshatit Kolsh, dy kilometra larg nga Kukësi. Me dekretin presidencial të Presidentit të Republikës së Shqipërisë , Sali Berisha, Havzi Neles iu dha titulli ” Dëshmitari i Demokracisë” .

   Në vitin 2009, në shënimin e 75 vjetorit të lindjes së Havzi Nela, shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare shkroi:” Poeti Havzi Nela është një zile që ende mbetet unazë për shoqërinë shqiptare që të vazhdn të shkelet nga këmbët e shtypësit “.

   HE MO BOLE FANATIKE KE GJE TJETER PER TE SHTUAR?

   Reply to this comment
   • ALBAN DEGA December 29, 19:50

    REPLIKE ME NJE INTELEMAGAR QE ESHTE KREJT JASHTE TEME!

    INTELEGOMAR PO TA PLOTESOJ DESHIREN !

    Sent from my iPhone

    Begin forwarded message:

    From: [email protected]
    Date: March 4, 2012 at 1:38:02 AM EST

    OPINIONE

    TERRORISTET JANE TERRORISTE !

    – Hivzi Nelaj ka qelluar me arme zjarri policin … Edhe ne SHBA merrte denim kapital…

    – Nga Hamdi Dega, Nju Jork

    Kam lexuar me dhjetra shkrime, analiza, intervista lidhur me ekzekutimin e Hivzi Nelajt. Kohet e fundit kam lexuar edhe disa intervista te ish- bashkeshortes si dhe te ish- policit te qelluar me arme zjarri per tu vrare nga Hivzi Nelaj. Kam lexuar edhe nje koment poetik te Sekretarit te Përgjithshëm i Shoqatës Mbarëkombëtare Integrimit të Burgosurve dhe Përndjekurve Politikë të Shqipërisë, Zotit Besim Ndregjonaj me titull ” A varet poeti…. !?” botuar ne gazeten “Panorama”. Vajtimi i fundit sot ne Kosovapress nga Zoti Blerim Cocaj e ngre ne qiell Z. Nelaj si poet i shquar, si intelektual i madh, si hero qe ra viktime e ish- diktatures komuniste per aresye politike… Cila eshte e verteta !?

    Ringjallja e te vdekurve dhe varrosja e te gjalleve

    Ndersa nuk leme akuze e shpifje, hamendje e trillim pa sajuar per koriifejte e gjalle te poezise e letrave shqipe, rendim te nderojme, ngrejme ne qiell e himnizojme cdo te vdekur qofte edhe terrorist. Vdis te te nderojme, i thone kesaj maniere qe tregon se cilido qe respekton me shume vdekjen se jeten ia shkurton jeten vetvetes. Bejme thirrje per ringjalljen e te vdekurve kur nuk leme gje pa bere per te varrosur per se gjalli te gjallet qe jane ku e ku me lart se te paret.
    Ne emer te luftes kunder komunizmit bejme thirrje te hapen dosjet brutale te ish- Sigurimit te Shtetit, por heshtim per dosjet makabre te nenes se tij PPSH-se qe komandonte dhe bente ligjin edhe ndaj tij. Kerkojme te perjashtojme nga jeta ish- operativet e gjore qe nuk ishin vecse ushtare te partise kur ish- sekretaret e PPSH-se i kemi ne krye te kupoles se shtetit.

    Shqiptaret e nenes dhe shqiptaret e njerkes

    Dy standarte. Dy ligje… Dy pale shqiptare: disa te nenes e disa te njerkes. A ka lufte me te ndyre klasash se kjo ( !? ) Po . Ajo e ish- diktatures , por te pakten ajo e kishte te sanksionuar deri edhe ne Kushtetute. Jo vetem lufte klasash, por edhe diskriminim politik, shoqeror, moral cka eshte shkelja me e rende e te drejtave themelor te njeriut.
    Hapja e dosjeve ne menyren si po behet sot eshte sherbimi me i vyer ndaj komunizmit. Pse ? Sepse, pikesepari ajo godet ish- te persekutuarit politike, ish -” armiqte e kllases”, ish te vuajturit realisht te vuajtur… Pse !? Ata ishin edhe aktoret edhe viktimat kryesore te dosjeve dhe rekrutimeve…. Me ligj dhe me ish- platformen makabre te ish- Byrose Politike ka qene e ndaluar rekrutimi nga ish – Sigurimi i Shtetit nga radhet e PPSH-se, me perjashtime teper te rralla.

    Objekti dhe subjekti kryesor i “syrit” te PPSH-se

    E dyta, kujt do ti besonte “armiku i kllases” per t’ia hapur zemren dhe shpirtin e lenduar e sakatuar(!? ) Nje ish- komunisti, nje ish- anetari te PPSH-se apo njerezve te seres se vet (!? ) Mbi 95 per qind e agjentures dhe te rekrutuarve nga ish-policia e fshehte e ish- diktatures komuniste ka qene me cene e deri me biografi te pergjakur. Ata ishin objekti dhe subjekti kryesor i syrit dhe veshit te kudondodhur te ish- PPSH-se. Hapja e dosjeve do ti rikthente ata ne objekt e subjket kryesor te nje goditjeje e diskiminimi te ri edhe ne ditet e sotme.
    Ne demokraci secili ka te drejte te shprehe mendimet e veta te lira. Askush nuk ka monopolin e se vertetes pervec vete te vertetes dhe forces se pakundershtueshme te fakteve. Po permend vetem dy- tre prej fakteve qe dalin nga keto intervista te dy protagonisteve qe lidhen me arrestimin, denimin dhe ekzekutimin e Hivzi Nelajt, per poezine krejt mediokre e gati folklorike te te cilit, po shkruhet keto dite sikur Hivzi Nelaj te kishte qene profesori i Naim Frasherit, Migjenit, Ismail Kadarese apo Dritero Agollit e jo nje poet popullor, e nje poezi me teper folklorike dhe nivel krejt medioker.

    Le te flasin faktet

    Arratisja dy a tri here e tij nga Shqiperia, pritja ne hotel jo ne biruca, kerkesa e UDB-es per t’i sherbyer asaj si agjent, kthimi mbrapa ne Shqiperi, qe pohon ish- bashkeshortja e tij lene te kuptohet se Hivzi Nelaj, eshte rekrutuar dhe ka qene ne sherbim te Beogradit dhe sherbimit te fshehte te tij gjakatar uDB-es, e cila i ka lyer duart deri ne berrylla me gjakun e vellezerve e motrave tane shqiptare ne Kosove, Maqedoni, Mal te Zi…. Pse!?
    Sherbimet sekrete ish- komuniste, qofshin liberale qofshin brutale, kane pasur nje rregull dhe ligj te pashkruar : nese u refuzon sherbimin te leronin bicimin, domethene te zhduknin: aksident, infarkt, hemoragji cerebrale… ne grope!
    Te qellosh policin ne cdo shtet demokratik te botes quhet akt terrorist dhe denohesh me denimin maksimal. Ne te gjitha makinat e policise ne Nju Jork shkruhet: Njofto per cilindo person qe ka qelluar mbi policin: shperblimi 10 000 dollare!

    Simboli i shtetit dhe cnderimi i nderimit

    Polici nuk eshte thjesht sherbetor i shtetit, eshte figura, perfaqesuesi me tipik, simboli i shtetit. Qe ne momentin qe qelloi me arme zjarri mbi policin, qe vetem Zoti ne qiell e shpetoi nga vdekja, Hivzi Nelaj e kishte vetpercaktuar denimin e tij kapital per terrorizem.
    Kushdo ka denuar nje terrorist, nje bandit, nje kriminel ne cdo kohe dhe brenda kufirit te ligjit ka kryer me nder vetem detyren ndaj ligjit. Cnderimi i nderimit eshte denim me vdekje i ndershmerise dhe atdhetarise, eshte hakmarrje primitive eshte vetvrasje kolektive.
    O njerez, te mos i bejme tradhetaret e spiunet, vrasesit e kriminelet, banditet e terroristet heronj! U japim kurajo, i stimulojme edhe banditet e terroristet e sotem te vrasin e presin me mendimin e gabuar se jane heronj!
    Heronjt jane heronj! Spiunet jane spiune! Tradhetaret jane tradhetare! Terroristet jane terroriste! Ata denohen ne cdo shtet te botes si terroriste!

    SHKRUAR E BOTUAR PER HERE TE PARE ME 9 JANAR 2009

    KUR NJE GRUA FLET SI BURRAT DHE BURRAT FLASIN SI GRATE E KEQIJA

    NUK KA FAJ EDI RAMA SE CFARE KA BERE I JATI !

    – Flet e shoqja e poetit te varur ne litar nga ish- diktatura

    Fatmira Nikolli

    Nuk ka faj Edi Rama se çfarë ka bërë i ati. Unë e falenderoj që erdhi të vizitojë ekspozitën e shkrimtarëve. Më vjen keq që nuk isha aty, sepse po të isha, do i tregoja ku është fotografia e tim shoqi dhe do i flisja për të. Së paku ai u kujtua të vinte, ndryshe nga shumë deputetë demokratë që nuk erdhën fare. Unë nuk e prisja këtë, jo nga ata”, – kështu shprehet Lavdie Nela, teksa flet për të shoqin, Havziun.

    Çfarë ka mbetur pa u publikuar nga ato që ka shkruar ai?

    Unë i kam të gjitha në shtëpi. Kam vetëm letrat e tij që kemi shkëmbyer bashkë. Këto dua t’i botoj. Unë e kaloj jetën me kujtimet e tij. Nuk jam në punë, sepse nuk kam gjetur mbështetje nga deputetët, e as nga qeveria. Unë jetoj me ndihmat e të afërmve. Asgjë s’ma kthen në jetë atë, por do doja të më lehtësonin dhimbjet.

    JA PRA SI FLET GRUAJA E HAVZI NELES PAVARESISHT KUSH ISHTE AI.

    SHIHNI SI FLET NJE GRUA E KEQE SI KADILLI BIRI I NJE BANDILLI QE E DENONCON PA MESHIRE E BURRERISHT ZOTI BLLOSHMI…
    E DINI SI I QUAN SALI KADAFI SHQIPTAR KETE KATEGORI ” “LAVIRE BULEVARDI”…
    KADILL BANDILLI ESHTE NJERI PREJ CETES SE KETYRE LAVIREVE QE KA NE BALLE KRYETARIN E TYRE PREJ VICIDOLI!

    Reply to this comment
    • intelektuali December 29, 21:20

     Po hane pyka llogjike spiunat e Enverit o spiuni i Sigurimit Alban Hamdi Dega qe u vetzbulove dhe dole nga ilegaliteti enverist,

     UNE TE JAP WIKIPEDIAN TI ME PERGJIGJESH ME DACIBAO DHE LLOGJE ENVERISTE

     Po pse me llogje enveriste do ta zhvillosh debatin, o spiuni i Enverit, Alban, Hamdi Dega?

     Reply to this comment
     • Alban Dega December 30, 00:23

      A THUA VIKIPEDIA ESHTE ENCIKLOPEFIA BRITANIKE !?

     • intelektuali December 30, 10:17

      Wikipedia eshte me teper se Enciklopedia Britanike e nje shteti te vetem,

      sepse:

      ESHTE ENCIKLOPEDIA E GJITHE BOTES DEMOKRATIKE DHE E MEDIAS DHE INFORMACIONIT TE LIRE

 37. met bathorja December 29, 18:06

  si shpjegohet qe ky kodosh Rama te gjithe ministrat, drejtoret e digastereve,vendet e punes ku ka leke i merr nga drejtoret e zv e tij e kur ishte kryetar bashkie. Kaq te zot jane keta thua?? Korrupsioni ka filluar qe kur Rama u be kryetar bashkie dhe tani vazhdon duke i mbuluar pislleqet njeri tjetrit. Keshtu ka bere karagjozi Rama me te gjitheish vartesit e tij,Kodhelin, Shalsin, Manastirliun,Spiropalin,Lamen, Gonxhen,e ca kurva e kurvare te tjere te cilet vetem per te drejtuar shtetin nuk jane.

  Reply to this comment
 38. I.Troplini December 29, 18:24

  Qe nuk ka lidhje me te majten ne shtetin ame!!!!

  Kjo eshte “kritika” qe i behet kandidatit te ri per minister te jashtem, per te dale ne “konkluzionin” e malit qe u bars dhe polli ate te voglin, bishtgjatin.
  Zoterinj te DITA,
  E MAJTA POLITIKE SHQIPTARE, nese ka egzistuar ndonjehere, nuk ka lene dicka ne kujtesen tone, qe do ia vlente te diskutonim, nese dikush ka lidhje me te apo jo. Formati dhe pershtatshmeria e nje kandidati per minister te jashtem, nuk mund te jete nje llafollogji boshe , pa kuptim dhe pa sens. Nese, Fatos Nano, na paskesh qene nje kandidat i “i denje” per te drejtuar ate qe vetequhej e majte, atehere te me ndjeni, por cdo pijanec ordiner qe vuan nga kleptomania profesionale, mund te ishte nje kandidat i duhur, per te qene anetar i forcave politike shqiptare.
  PERTEJ SE MAJTES DHE SE DJATHTES.
  Kjo ishte nisma e kryeministri apo thene me shqip,,,,andej kendej gjithandej.
  Shqiperia, nuk ka as te majte dhe as te djathte, ne aspektin politik. Per te pasur nje sitem te tille krahesh, nevojitet nje shtet funksional dhe ligjshmeri garantuese. Te dyja palet ne tribunen politike shqiptare, kane bere gjithcka, per ta minuar shtetin dhe per te rritur protagonizmin individual, varesine ndaj bajraktarit kryetar, qe “ka gjithmone te drejte”.
  Gerti Cakaj, eshte jo vetem nje risi ne ministrine e jashtme shqiptare. Ai, me formatin e tij, eshte simboli i asaj qe kerkojme te gjithe, shqiptare qe i sherbejne shqiptareve, pa dallim feje, krahine apo ideje.
  Per vallen e Kretes, kishim Ditmir Bushatin. Per politike te jashtme, do kemi Gerti Cakajn.
  Nuk do ishte keq, qe ne vend te Spiropaleve, te kishim me shume kandidate si ai per ministrine e jashtme.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 29, 19:16

   O zoti Troplini,

   Po thashethemet qe jane gjysma te te vertetes thone se Gerti prej Kosove se nuk flet rrjedhshem as shqypen dhe as anglishten,

   SI DO TE MERRET VESH ME KATUNARE DHE NDERKOMBETARE?

   Reply to this comment
   • Alban Dega December 29, 20:11

    THONE !

    Thuhet, me kane thene, i thash, sic thone , sic u thash sic me thane… quhen dhe jane thashetheme o intelegomar!
    Thashethemet nuk jane fakte aq me pak te verteta o INTELEMAGAR !

    Reply to this comment
    • intelektuali December 29, 21:23

     ME JEP DO KOSOVARE
     T’I VEJ BOTES ZJARRE!

     He mo Hamdi Gega i Deges se Brendeshme a e ke degjuar kush e ka thene kete thashetheme?

     Reply to this comment
 39. Bordellovardi Zogukurves pare December 29, 21:24

  Bordellovardi Zogukurves pare

  o nastradintelektualegeni !

  Sa per dijeni si ty si Hamdi Degen ju vleroj si komentues qe keni lexuar shume por keni mungese intelekti ( trapa ju them me perkedhelje nje i zi dhe nje i kuq)..sepse me rromanet kilometrike te komenteve qe keni bere..po beni dhe do beni ..sikur te kthehej ne Energji..nuk do kishte nevoje te punonte kush ne Shqiperi.
  .
  Per Havziun.
  Ishte kriminale varja e tij ne kohen e Ramizit dhe Sul Bushatit dhe e denoj si veprim..por persa I perket aktivitetit te Neles ne kohen e Enverit..shteti I asaj kohe eshte treguar I moderuar qe nuk e ka egzekutuar flasim sipas ligjeve.

  .Kurse per ministrin e jashtem te tanishem ke nxjerre kova qelbi dhe po I rrit vleren
  .Perderisa ju Shqyptaret keni katilin Zog ne mes te tiranes “me shpate te koqet” nuk duhet ta hapni sqepin..sepse ky ZOG KURVET si thonte Gjergj Fishta jo vetem djersinte kur hidhte firmen por eshte I vetmi mbret gazep ne bote qe nuk ka shkruar asnje flete me doren e tij

  Ja piktura qe I bente Fishta ne ate kohe per zogun tuaj te kurves
  “Ky babën gjaks, gjyshin katil, stërgjyshin mizuer … hasëm të kulturës …”; ata nuk përfaqësonin asnjë interes të popullit shqiptar, po një interes të ngushtë bejlerësh që donin me ruejtë ato previlegje që i kishin sigurue tue i shërbue pushtuesit otoman, kryesisht në një rreth nepotik: Ahmet Zogu, nipi i Esat Pashë Toptanit, dhandrri i Shefqet Verlacit, kunati i Ceno bej Kryeziut, një qerthull mehmurësh anadollakë, të shitun te serbi deri në ditën e vdekjes. Ndërkohë, tue qenë meshtar në Qelëz, meshtari-deputet Dom Gjon Gazulli kreu atë akt që për kohën ishte një veprim revolucionar i pashembullt: Hapi në qelë (shtëpinë ku banonte vetë, ashtu si banë edhe shumë klerikë të tjerë) shkollën e parë mikse në botë…ect

  e fundit

  Te siguroj se ky ministri i ri i jashtem do ta beje punen me mire se miku juaj Halefred Serreqi apo miki i Hamdiut Besnik Mutstafa
  .
  tung

  Reply to this comment
  • intelektuali December 29, 22:09

   O Oponenti i te gjitheve kuqezi:

   BEJI TE FALA KESHILLTARIT TE EDVINIT DHE KOSOVARIT DRU ME PRE, BATON HAXHIU

   dhe:

   Ja edhe nje material krejt te vertete nga media jone kombetare jo si llogjet enveriste te alban Hamdi Deges nga Dega e Brenshme, qe te freskohet pak truni:

   “…Me logon “Soros” lidhet edhe vetë Ministri i ri i Jashtëm, Gent Cakaj. Ne media jane publikuar gjatë ditës së Premte të dhëna që lidhin Cakaj me KFOS (Fondacioni Shoqëria e Hapur për Kosovën-Soros).

   Në këtë pikë, “puzzle” bëhet më i plotë. Kryeministri Edi Rama, mik i Sorosit, nëpërmjet këshilltarit të tij Baton Haxhiu, nxitës i paktit Thaçi-Vuçiç për shkëmbim territoresh, I konsideruar në Kosovë edhe si “spiun i serbëve”, emëron Ministër të Jashtëm Gent Cakaj, pinjoll i Soros-it dhe “beniamin” i Haxhiut.

   Diplomacia shqiptare ka një rol thelbësor në çështjet rajonale e sidomos ato që lidhen me Kosovën. Diskutimet për shkëmbim territoresh kanë përfshirë një numër të lartë zyrash diplomatike ndërkombëtare, të cilat, natyrisht, diskutojnë edhe me autoritetet shqiptare qëndrimet e tyre mbi këtë çështje.

   A do të jetë Gent Cakaj një “informues” për autoritetet serbe dhe Soros-in mbi qëndrimet dhe opinionet e zyrtarëve ndërkombëtarë për tezën Thaçi-Vuçiç për “korrigjim kufijsh”? Ky është shqetësimi real që kanë sot diplomatët shqiptarë e kosovarë, të cilët njohin qëndrimin e Edi Ramës e Baton Haxhiut mbi projektin e presidentëve të Kosovës e Serbisë…”

   dhe:

   Mos u merzit nga shkrimet dhe replikat pa zarar te komentuesve ne gazeten DITA,

   sepse:

   Nuk jane si fallsifikimet e Bashkim Ulajt, Oligarkut te Edvinit,

   qe:

   PO KOLLOFISIN DHE TELENDISIN BUXHETIN E SHTETIT

   Reply to this comment
 40. Sazani December 29, 21:47

  PËR BRAÇEN , ZV. E EDVINIT !
  Edvini dhe paria e sotme e PS do përfundojnë në hale , ty Braçe ku të shpije mushka ?!
  Çoç na dukeshe , por , paske qënë ordiner , tamam i denjë për të qënë zv. i Edvin ballistit që i vuri kazmën PS .
  Paske qënë edhe kriptokarrjerist . Ne idiotët që kemi votuar juve thoshim me njëri- tjetrin , prisni , prisni se akoma s’ka folë Braçja !
  Që je i shkurtër , është budallallëk t’a përmëndësh dhe populli ynë kurrë s’i ka përgojuar , përkundrazi i kraheson me florin e vogël , por , ti o Braçe e paske edhe mëndjen më të shkurtër se trupin . Historia njeh te shkurtër që kanë tronditur botën- Napoleoni , Lenini etj etj etj dhe mbanim sytë tek ti !
  Për ne deri dje s’ishe xhuxh por gjigand , kurse sot je më të vërtetë një xhuxh .
  Jazëk të qoftë , turp të keshë , tradhëtar !

  Reply to this comment
  • Sazani December 30, 20:14

   P. S .
   Ju drejtohem të gjithëve , pamvarësisht bindjeve politike – nëse në zgjedhje , listat e kandidatëve do dalin nga zyrat e Edvinit , Lulushes dhe Mona çizmes , të bojkotojmë zgjedhjet . Të ndryshohet Kodi Zgjedhor .
   Kjo kërkesë të jetë ultimative , ndryshe mafiozët e politikës do vazhdojnë të tallen me ne . Bollë janë tallur, të marrim fatin tonë në duart tona !

   Reply to this comment
 41. alphade January 1, 00:27

  Edi Rama, si kryeminister duhet t’ja leshoi karrigen,,Erion
  Braces sepse Ai vete eshte i konsumuar keqazi dhe fakt
  eshte se nga kryesocialist,Edi Rama ka “kapercyer Ylbe-
  rin” dhe nau shndrruar nga mengjezi ne darke ne krye-
  Ballist !!! Tash kemi nje krye- zogist, Saliun e Vicidolit, nje
  kryeballist,”sherbestar te kombit” , Edi Ramen, tash na mbetet te zgjedhim nje kryesocialist qe vertete t’i sherbe-
  je interresave dhe aspiratave te socialisteve te vertete.
  Dhe une si shqiptar anonim kam besim se duke vene ne
  krye te socialisteve Erion Bracen socialistet do ta ndjejne
  veten te identifikuar me te : Por sigurisht duke e cuar deri
  ne fund vettingun e politikaneve duke filluar me Sali Vici-
  dolin, Ilir Floririn, Lul Bashicin, Edi Ramen e keshtu me
  rashe deri te politikani i fundit….!!! SPAK-u dhe BHK – urgjentisht duhen krijuar “ad- hock”……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim