Qeveria e Tsipras mesazh Tiranës: Respektoni minoritetin grek dhe vërini fre atyre që flasin për Çamërinë

February 7, 2015 10:30

Qeveria e Tsipras mesazh Tiranës: Respektoni minoritetin grek dhe vërini fre atyre që flasin për Çamërinë

Në aktivitetin e organizuar nga Rinia Vorioepirote e Athinës me rastin e prerjes së pitës së fillimvitit, zv/ministri i shtetit në qeverinë Tsipras, Terens Kuik i ka kujtuar Shqipërisë se do të ketë mbështetjen e Greqisë në rrugën drejt Bashkimit Europian vetëm nëse respekton plotësisht  të drejtat e minoritetit grek.

Ai tha se Shqipëria duhet t’i japë fund çdo qasje që synon tjetërsimin e popullsisë greke në jug të vendit përmes ndryshimeve administrative në qeverisjen lokale. Zytrari grek i kërkoi qeverisë shqiptare të ndalë referencat që lidhen me Shqipërinë e madhe dhe t’u vërë fre zërave që flasin për çështjen çame, duke u përpjekur ta ndërkombëtarizojnë atë, raporton Respublica

“Miq-miq, por asnjëherë miqësia e dy vendeve fqinje nuk mund të mbeshtetet ne pretendime territoriale dhe britma ekstremiste”- është shprehur Kuik.

Sipas tij, ngjarje si e ajo e Përmetit ku u dhunua besimi fetar nuk duhet të ndodhin, pasi grekët e Vorio Epirit janë të lidhur ngushtë me Kristianizimin dhe Ortodoksinë.

Terens Kuik është përfaqësues i Partisë së Grekëve të Pavarur (ANEL), në koalicion me Syriza-n e Aleksis Tsipras.

 

Mediat greke

February 7, 2015 10:30
Komento

27 Komente

 1. fazllici February 7, 10:37

  Ky eshte nje Fashist ,nga aleatet paszgjedhor te Tsipras ,qe nuk ka as nje peshe dhe ka 20 vjet qe ha mut.

  Reply to this comment
  • Kreshniku February 7, 14:08

   …..” i ka kujtuar Shqipërisë se do të ketë mbështetjen e Greqisë në rrugën drejt Bashkimit Europian”
   Nje lypsar I zgjebosur qe po hiqet zvarre rrugeve te evropes me nje borxh 300 miliard euro, nje prostitute qe po e shk…jne para e mbrapa gjermane e rus, e s’i ka ngelur pike dijiteti, nuk ka miell te mbaj frymen der ne fund te muajit por ka nje fije ze te lehe si zagari ne erresire! Ky bandilli kujton se i ka punet keq; nuk e ka idene se c’menxyra e presin Greqine. Perpara se te flase per “futje ne Evrope” te hedhe syte perreth e te shohe se c’po ndodh. Se pari Greqia nuk eshte me pjese e BE. Se dyti, paret ne mos nga goja da t’ja nxjerin nga b… Se treti nuk eshte asgje c’u bejne Gjermanet me ate qe do t’u bejne ruset. Dhe kur te perfundoje ne nje baze “muzhike” nga Greqine do t’i heqin “Gr”-ne e do ta therrasin e-qine

   Reply to this comment
 2. aaa February 7, 11:00

  KY IDJOTI FILLOJ TE BEHET ZOT NE SHPIN E TJETRIT??

  Reply to this comment
 3. pro.... February 7, 11:02

  ..paskan dale me” bombe” ne dore !?..po qe gabohen rende..koha do ta vertetoje .Ne nuk jemi si vellezerit SIAMEZE,qe po i doli shpirti Grekut do vdesim edhe ne.Desherojme qe komshite te jene mire dhe te kene tru ne koke ,pasi shoh qe i ka zene tmerri i çamerise.çameria eshte nje kocke qe do ja shqyeje gojen grekut,prandaj te zgjidhe problemet emergjente njehere,se i paska plasur kosherja..ne çdo drejtim..

  Reply to this comment
 4. Arben February 7, 11:42

  SHKO ORE TI.

  Reply to this comment
 5. Pellazgu February 7, 11:59

  Shiko o pleh të zgjidhësh hallin e madh që ke në shtëpinë tënde: “Do “ngordhni” për bukë nëse nuk i bindeni Evropës dhe do t’ju përzënë grekët me shkelma bythëve nga pushteti nëse i bindeni asaj. Hall i madh ky dhe ju morracakët dembelë nuk di sesi do ta zgjidhni. Të fala Qi-prasit, Agimit të Kartë, Dylberëve të Pavarur që përfaqëson dhe Anusit që na pjerdh këtej nga anët tona…

  Reply to this comment
  • Sallakja February 7, 14:25

   Greket.
   Kane nje cerek shekulli qe na mbajne me buke.
   Meritojne pak me shume respekte.
   Perndryshe mund te kthejne mbrapsh te gjithe
   emigrantet.
   Atehere, pellazget do ndryshojne menyren e te
   konceptuarit te problemeve……e jo vetem.
   Dikur ka qene nje proverbe, me pjata, me beshtyma..
   ….e ku di une.

   Reply to this comment
   • Pellazgu February 7, 14:47

    @Sallakja

    Që kur vendosa të komentoja e dija se ndonjë “sallak” (“sallak” – nga turqishta “budalla”) nga ata që u dhjet truri në këtë forum do bënte një koment të tillë, madje e imagjinoja përgjigjen edhe më grekofile. Komenti im nuk i adresohet lexuesve të nivelit tënd, ndaj mund edhe t’ia kurseje vetes “sallakërinë” e radhës…
    Unë nuk ha aty ku hanë qentë, ndaj ai proverbi, që truri yt “sallak” rreket të shkruaj në përgjigje, nuk më përket mua, por atyre koneve si ty që lëpini ku jargaviten qentë dylberë!
    Po nuk e ke ditur, mësoje o trangull: Grekët kanë një çerek shekulli që i rrjepin shqiptarët, duke mos u dhënë hakun. Shqiptarët kanë derdhur djersë dhe kanë siguruar bukën e gojës; nuk i ka mbajtur greku me bukë, siç thua ti o buçe Dylberadhe!

    Reply to this comment
    • Ballist i PENDUAR. February 7, 15:40

     Problemi çam
     ka qene ,
     eshte
     dhe do te jete .
     çamet dhe suliotet ishin paria e Greqise .
     Sot paria ne greqi jane Suliotet . ………………………………………….
     Ky
     problem do te dale nga
     sirtaret sa here ti nevojitet politikes .

     Ne fillim duhet te shikojme politiken
     emergjente te dites .

     [çamerine nuk ka shqiptare ta Harroje ]

     te mesojme nga Gabimet
     ne ekonomine Greke [ borxhet ]

     300 ekonomiste dhe akademik nga e gjithe
     bota ,
     nga James galbraith e Stephany griffith
     Jasques sapir e domenique meda ,
     ftojne qeverite europiane dhe Instituzionet internazionali
     te respektojne vendimin e popullit grek .

     Kerkojme qe shtetet europiane ,komisioni europian
     BCE , FMI ,
     TE RESPEKTOJNE zgjedhjen dhe vendimin e popullit grek per te zgjithur problemin e borxhit .

     Po ju o Shqiptare
     keni menduar se si do ti Paguani
     borxhet , ku POLITIKANET
     JU kane futur me keq se Greku ?
     Sa shpejt nxeheni kur Pjerdhin duke folur
     POLITIKANET ME NGJYRA ?

     DHE nuk ju plas fare ,
     te mesoni se si ju Vjedhin politikanet ,
     me menyra Demokratike ,
     Duke ju thene se greket , jane popull dembel ,
     Pine shume UZO , HANE SHUME PESHK ,
     pRANDAJ E MERITOJNE .

     pO NE SHQIPTARET , qe nuk i bejme keto ,
     pse e meritojme te jemi ne borxhe ?

     Reply to this comment
    • Sallakja February 7, 15:54

     Mire,
     Pellazgu, nuk qenke nivel i ulet fare.
     Bere nje komente duke e ditur se si do
     ta komentonin. Kjo eshte shenje e mire.
     Domethene arsyetimi funksionon.
     Edukata civile le per te deshiruar,por avash-avash
     mund ta kapesh veten.Nuk eshte kurre vone.
     Kur te shkosh ne Tirane, pyet se c’domethene
     sallakja ? Mesohe njehere shqip, se qe e di turqishte
     eshte prap nje shenje e mire.
     He pellazge, behu djali i mbare. Edhe mos harro kurre
     Arsyetimi,llogjika eshte e vetmja diference qe kemi
     me kafshet,
     Tani me thuaj, ishin greket qe erdhen tek ne,
     apo ne tek greket ?
     Ah,
     edhe mos shko kastile ne Tirane, nuk eshte shume
     e rendesishme.

     Reply to this comment
   • cipras February 7, 14:48

    O te shiturit per 300 pare te Janullatosi, o turpi i ketij kombi fisnik: Shqiperia do triumfoje mbi Greqi e Serbi. Shikoni tendencen hiistorike. Ishim 900 mije ne 1912, sot jemi 7 milione.
    Ju jeni damkosur me vulen e tradhetise kombetare.
    As greku e Janullatosi nuk ka besim tek ju se e dine c’ mall jeni. Ju qe keni tradhetuar vendin tuaj nuk mund t’i jeni besnike Greqise.
    Keshtu do te zvarriseni ne llagemet e internetit si anonime e aty do t’ju dale shpirti se nuk keni guxim te dilni hapet kunder Shqiperise.

    Reply to this comment
 6. Esmeri February 7, 12:53

  Po atyre FASHISTEVE te tu te “AGIMIT TE ARTE” ua ke mbyllur HALENE per Vorio Epirin???
  Ti je fashist,o cipras dhe na hiqesh per komunist!
  Shpejt do te dale boja dhe do ta cosh Greqine ne Gremine!!!

  Reply to this comment
 7. lili February 7, 13:22

  Ah ah ah ah! Ky qe kerkon edhe makedonine po na kerkon neve te harrojme historine tone?

  Reply to this comment
  • Desert rose February 7, 14:36

   TETO LILI
   do e harroni historine ,do e harroni
   po e shisni juve vendin ,po e shet vota
   aman me kte kengen
   oooooo sa mire me kene shqiptar
   te dhjere …po krenar
   ate qe nuk ja beri dot serbi Kosoves po ja ben Hashimi
   dhe nga Shqiperia kerkesat per azil jane 8 fishuar ….8 fishuar
   e shikon si vetquhen ata me siper
   rinia vorio epiriote ..
   ai eshte nje vend i nemur ,nuk ka vend per te rinjte ,dhunon grate ,tallet me pensionistet ,nuk ka varr per te vdekurit , dhe Luli i vocerr nuk gjen me as kanace ……po juve ju rrofte partia dhe histeria …ops historia

   Reply to this comment
   • Pellazgu February 7, 14:52

    @Desert rose

    Ti moj trëndafilushe, mos rri në shkretëtirë, por gjej ndonjë vend të lagësht, që mos të të thahen trutë edhe më shumë se ç’të janë tharë. Shkretëtira t’i paska “shkretuar” edhe ato pak mend me të cilat të ka lindur buçja jote antishqiptare…

    Reply to this comment
    • Desert rose February 7, 16:45

     @ Pellazg
     mua me pyesin gjithmone femijet
     ” ju ishit 3 milion dhe nuk mundet dot nje diktator”
     PSE ???
     kur te pyesin ty ,dhe shume nga keta krenaret qe jane 7 milion apo 17 me vone
     Pse u larguat nga vendi i juaj , pse sot nuk ndihemi as shqiptare ,italian ,grek ,amerikan …ose me e keqja ndihemi cdo gje po vec shqiptare jo ,si do ju thuash ti ???
     perse te gjithe jane ne gjendje te mbrojne dhe respektojne vendin e tyre pervec kastes tone politikane ?
     perse ne i kemi zgjedhur ne krye ???

     te kam thene dhe her tjeter
     fjalet e forta tregojne buuuuuuura te dobet

     Reply to this comment
     • Sallakja February 7, 17:29

      ….fjalet e forta……
      Beh, non è vero.
      Tu usi parole forte. Mica sei debole ?
      O questa vale solo per gli uomini ?

 8. cilieta February 7, 13:26

  Si shume perpjekur e ke filluar o djale, po shpejt do te te bjere prapanica ne uje e do te marresh nje ftome qe te te mos dale sa te jesh gjalle.

  Reply to this comment
 9. doktori February 7, 13:46

  te gjithe derrat nje fytyre kane keta jane ata te 100 vjeteve me pare mos prisni se nryshon greku apo vllai i tij serbi shkurt muhabeti rrace muti.

  Reply to this comment
 10. February 7, 13:53

  Kur flasin edhe keta greket per minoritetet , eshte njesoj sikur tja futesh vetes . Minoriteti grek ketu(edhe ne kohen e enverit) eshte trajtuar ne pergjithesi me mire se Çamet dhe Shqiptaret ne teresi. Keta jevgjiter dhe bij sherbetoresh jane trajtuar si te nenes , kurse Çamet jane trajtuar si te njerkes dhe ky idioti del e thote trajtoi akoma edhe me mire por me nje kusht te mos flasesh per Çamet dhe Çamerine .Hajde absurditet hajde!! Kot nuk thone se jevgjit po jevgjit do ngelet , keta edhe ne shtratin e vdekjes vetem te kafshojne dine .

  Reply to this comment
 11. I.Troplini February 7, 14:26

  O greke “te pavarur”, te varur apo Zoti e din se cfare lypsaresh jeni.!!!

  E gjithe Europa ju njeh tashme, me karagjozllekun gjenetik qe ju perfaqseson. Jeni kthyer ne palacot e nje kontinenti dhe prape kini guximin te vini ne Shqiperi per te kerkuar kerkuar “greke”.
  Pshurruni more evgjite. more lypsare qe nuk ktheni borxhet. Pshurruni, bashke me ato mjekrrat e felliqura talibane te Janulles dhe gjithe gojoret shqipfolese, qe per 300 Euro ne muaj, ishin te gatshem te vetedeklaroheshin “voriopidhtare”.
  Ky eshte “grupi i grekeve” ne Shqiperi, qe permendni ju more evgjite. Tani qe nuk ju paguani dot as pensionet e “voriopidhise” sepse keni mbetur me pantallonat ne fund te kembeve, do tu largohen edhe keta vemjet zgjebosese qe ju shkonin pas, persa kohe merrnin “pensionet e Janulles”.
  Europa nuk ka para teper, per evgjite te semure qe shohin enderra ne diellin e ballkanit. Funderrina.

  Reply to this comment
 12. Shpiragu February 7, 14:39

  Greqia po digjet dhe ky krihet! Shpetoni njehere Greqine pastaj bisedojm “…per mustaqet e Celo Picarit…”,ne qofte se do jeni akoma ne pushtet. Por si duken BATHET jane larg PASHKET!

  Reply to this comment
 13. pro.... February 7, 14:44

  …mendoj se greku nuk ka per ti kthyer shqiptaret ,sepse i duhen mbas 100-vjetesh ti hedhin kunder vendit te tyre..,si ç’po bejne nje pjese e politikaneve greke me prejardhje arvanitase..ka frike edhe europen sepse nuk jane te pakte emigrantet greke,jashte kufijve te greqqise.

  Reply to this comment
 14. cipras February 7, 14:55

  Shqiperia nuk trembet nga nje koloni e Gjermanise sic eshte katandisur Greqia.
  Skenari i Ciprasit per te permiresuar jeten e grekeve duke mos paguar borxhet ka deshtuar Banka qendrore europiane ia tha qarte “Paguani borxhin” dhe Greqia nuk ka me se te paguaj vec me buzuqe dhe ciganet e tavernave. Une parashikoj qe ne Greqi brenda ketij viti do te beje edhe dy zgjedhje te parakoheshme.

  Reply to this comment
 15. Zogu February 7, 15:36

  Kam degjuar te flitet se Greqia edhe 6 muaj buke ka dhe me sa duket do ta dorezojne Camerine se nuk i ushqejne dot me buke camet e Greqise. U pa puna do shtohemi si territor dhe si popull,hall i madh na zuri.

  Reply to this comment
 16. padrino February 7, 16:11

  Mirë thotë të bëjmë një forno, për ti kremuar të gjithë minorikarët , duke filluar nga dulja i pari, e janulla qishës ortodhjakse i dyti e të gjithë korofillakët që ka vendi ynë. Che razza di merda , sono questi greci, zingari.

  Reply to this comment
 17. info analitike February 7, 19:41

  Prandaj nuk i ecen muhabeti Rames me Tsipras-in sepse ka frike se mos t’i beje ndonje deklarate ne Tirane si ajo qe Rama i beri Vucic-it ne Serbi duke rrezikuar qe t’i pellcase tullumbacja e nacionalizmit brenda ne shtepine e vet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*