Qeveria: Furgonët po bëjnë konkurrencë të pandershme

April 10, 2014 08:13

Qeveria: Furgonët po bëjnë konkurrencë të pandershme

Pasi ka shqyrtuar kërkesat e depozituara nga autoveturat 8 plus 1, Ministria e Transportit shprehet e vendosur për të mos lejuar operimin e tyre në linjat e rregullta ndërqytetase.

‘Ky lloj transporti është jashtë çdo kushti normal të udhëtimit, të konfortit dhe me kosto më të lartë ku çdo udhëtar, për të njëjtin udhëtim, duhet të paguajë më shtrenjtë se në transportin me autobus. Mbi të gjitha ky lloj transporti përmban kompromentimin më të rëndë të sigurisë në rrugë të udhëtarëve’, thotë Genc Çaushi, këshilltar për Mediat në Ministrinë e Transporteve.

Për të gjithë pronarët e autoveturave 8 plus 1, Ministria jep opsionet se si mund të ushtrojnë aktivitetin e tyre. ‘Autoveturat taksi të operojnë në linja të rregullta brenda qarkut ku ndodhet Bashkia qe i ka licensuar për shërbimin taksi; të vendosë në gjendje pune taksimetrin; ofrimin e operimit të autoveturave me 8+1 vende në disa shërbime për të tretë: transportin nga hotelet në drejtim të portit apo aeroportit; transportin në grup i udhëtarëve për në dhe nga qendrat e mëdha tregtare apo turistike në periferi; transporti i punonjësve për në dhe nga vendet e punës’, tha Caushi. Vendimi i Qeverisë për të mos lejuar furgonët të ofrojnë shërbim ndërqytetas, si më parë u kundërshtua nga drejtuesit e këtyre mjeteve dhe shkaktoi protesta, të cilat kulmuan dhe me bllokimin e akseve kryesore hyrëse të kryeqytetit në muajin mars. 

April 10, 2014 08:13
Komento

2 Komente

  1. jul cezari April 10, 09:09

    Shteti ndertohet vetem duke zbatuar ligjet, e nqs keto ligje nuk zbatohen, per shkelesit ka vetem nje rruge ,TE PERBALLET ME LIGJIN,QOFTE KY KUSHDO, QYTETAR I THJESHTE,DEPUTET ,KRYETAR SINDIKATASH SINDIKALIST,apo ku ta di une, por ligji duhet zbatuar me te gjithe rreptesine dhe korrektesine e tij………e jo vetem nga MIN e TRANS POR NGA TE GJITHA INSTANCAT

    Reply to this comment
  2. jul cezari April 10, 09:44

    VAZHDON Sot operohet ne kushtet e konkurences te bazuar ne ligj e jo ne rrumpallellik qe do te thote qe kur vedos te besh nje aktivitet te caktuar me pare duhet ya mbeshtetesh ne ligj ,e nqs ligji ka hapesira vendos e beje ,perndryshe bej dicka tjeter ,e perseri konsultohu me ligjin, Nuk arrij te kuptoj se si KR i BSPSH G.KALAJA i zhdukur prej 8 vjetesh na del ne skene me thirrje kundra ligjit,dhe ligji nuk vepron mbi te ,…..po cdo te thote kjo,kush eshte ky qe therret antiligjin ,……nuk arrij te kuptoj se si deputete te PD por edhe vete PD VIHET NE MBROJTJE TE ANTILIGJIT,cpo behet ne kete vend??? po satelitet e PD pse i jane bashkuar antiligjt,e aq me teper te nje ligji te aprovuar dhe amenduar prej tyre ne v 2008 ??? ……Z.BASHA duke mos zbatuar ligjet fituan zgjedhjet francezet dhe hungarezet e djathe,qe ti i trumbeton si fitoren tende???….., po ti je ne mijra KM larg tyre ,se ti don mjergull ,don rrempallhane ne rrugen tende qe te mund te mbulosh sa te mundesh zullumet e tua e te klanit tend………O ZOT NJEREZIT PO DALIN NGA BINARET, ………ti leme furgonistet te punojne 2 vjet per te lare kredine cirret GEZIM KALAJA po keta jane te ikur fare nga truri………..eshte njelloj si te thuash….lazarati e mbolli kanabisin ,lereni ti rritet ,ta korre ,ta perpunoje,ta paketoje e ne fund te shese …..sepse e ka blere faren……..PO PSE KESHTU BEHET SHTETI??????

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*