Nikolla fton studentët për “dialog, jo në shesh”, Rama i “përshëndet”

December 7, 2018 13:22

Nikolla fton studentët për “dialog, jo në shesh”, Rama i “përshëndet”

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla është shprehur e gatshme të takohet me studentët por ka deklaruar se nuk mund të shkojë tek ata në shesh.

Në një aktivitet në Parlament, ministrja Nikolla është pyetur për protestën e studentëve, të cilët janë çuar në një lëvizje të fuqishme në të gjithë vendin.

“Jam e gatshme të takohem kudo me studentët, por nuk është etike që unë të shkoj në shesh tek ata”, ka deklaruar Nikolla.

Ajo tha se, Këshillat Studentorë mund të reagojnë për çdo gjë.

Po vij nga inspektimi në disa godina. Ku do të shpenzohen 18 milion euro me kushte dhe standarde të mira. Përveç ndihmës nga partnerëve dhe buxheti i i qeverisë shqiptare do krijohen kushte të mira dhe Shqipëri do të behet me ligj për rininë. Kam bëre një tur me dëgjesa dhe do kërkojmë llogari sesa dhe si te gjithë aktorët kanë realizuar përgjegjësitë e tyre Arsimi cilësor mbetet sfidë dhe kemi shumë për të bërë, por reforma po jep frytet e saj”, deklaroi Nikolla.

Ajo deklaroi sërish se beson fort se studentët kanë të drejtë.

“Besoj fort se studentët kanë të drejtë. Protesta është legjitime dhe ka qenë katalizator që të hapim dialog për arsimin e lartë. Sa janë të përputhshme kurrikulat dhe shumë çështje të tjera. Jam e gatshme dhe ky moment shërbeu për një moment të ri reflektimi nga unë e para. Studentët duhet të jenë njerëz që të dinë shumëçka që ndodh në Universitete. S’kam asnjë problem të dal të takohem në fushë as në mal, por mendoj nuk është etike që të merresh vesh në atë mënyrë. Të vendosemi ne kushte të paqta dhe për të dëgjuar njëri tjetrin e për tu parë në sy. Jam duke pritur që Këshillat Studentorë si të duan ata të sjellin përfaqësuesit e tyre dhe të diskutojmë shumëçka. Kjo nuk është tërheqje është adresim. Të zgjedhin rrugën e tyre për te qëndruar ne sheshe dhe mejdenan por duhet të fillojmë dialogun.”, theksoi ministrja.

Ndërkohë edhe hryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetet sociale për protestën e studentëve që po mbahet para ministrisë së Arsimit.

Rama ftoi studentet në një takim të hapur, por pa drejtues e padagogë.

“Një përshëndetje studentëve që sot janë në rrugë. Uroj që të kenë vullnetin për të protestuar për edhe për të dialoguar. Shqetësimi adresohet përmes dialogut. Dua që ta dinë se kam shumë për t’u thënë por patjetër kam shumë për t;i dëgjuar ballë pa përballë pa administratorë, pa pedagogë. Studentët që i zgjedhin vetë. Prej 5 vitesh kemi garantuar protestën pa plumba apo prej hakmarrjes politike. Protesta e ka pasur të garantuar pacenueshmërin e statusit të saj. Unë dua që ata ta dinë se kam shumë për ti dhënë, por patjetër kam shumë dëshirë t’i dëgjoj, ballë për ballë, pa censurë për opinionin publik, pa drejtues, pa administratorë, pa pedagogë. Pra studentët e zgjedhur prej vetë protestuesve si të duan dhe kë të duan, pa asnjë filtër partiak apo administrativ. Si kryeministër dhe student protestues, duke dëgjuar njëri-tjetrin dhe duke u bërë bashkë mund ta përshpjetojmë punën kolosale në të mirë të Universitetit. Eshte e drejta e pacenueshme e studentëve të qëndrojnë në rrugë. Kjo zyrë është e imja, por pushteti i kësaj zyre është i kujtdo”, deklaroi Rama

l.h/ dita

December 7, 2018 13:22
Komento

18 Komente

 1. asd December 7, 13:26

  Dorehiqu. E shkaterrove, varferove dhe korruptove arsimin bashke me gjatoshin.

  Reply to this comment
  • dsa December 7, 17:45

   ASD do veme Ylli Spangon ose Xhelal Mzatin. Keta dythundrake ripertypes do ti apo Ed Paloqen me Grida Sumen. Yt vemje blogu qe ushqehesh ne gjirizin vicidolist.

   Reply to this comment
 2. Vasili December 7, 14:07

  Kur themi qeveri nen kuptojme ramen,ku ministrat perdoren nga ai si marioneta dhe mbas shpine shumica e tyre,punojne privat.
  Ndonse vet,nuk le tv per tu prezantua,r ku alabaket e perhershem aty e trajtojne kryeministrin si qenie inferiore,ai vet nuk le asnje minister te prononcohet per punet e ministrise.
  Pra eshte shndrruar tani ne nje karnaval qe jep te tillla cfaqie,punet e shtetit ´´drejtojne te tjeret´´
  Ja para dy ditesh,fyente studentet ne ate qe kerkonin.
  Sot del ne ekstremin tjeter,ne krah te tyre.
  Eshte nje narcist i semure i tejlodhur,qe ka kohe qe eshte i pavetdijshem,per pozicionin qe mban dhe ate qe ben,duke perbere gjithnje rrezik ne rritje per kete vend te coroditur.

  Reply to this comment
 3. Bertixho December 7, 14:49

  Me mire ate takimin ta realizojne ne ndonje ambient te hapur, se po qe e vertete ajo qe tregoi Rakipi para disa javesh, Ed diareja do kete ndryre ne mes te kryeministrise.

  Reply to this comment
 4. Emiljano Zapata December 7, 14:51

  E gjithe klasa politke Shqiptare duhet te thyej qafen nga skena poltike. Jeni hajdute e bij HAJDUTESH komunist , pa perjashtim, si ne Shqiperi ashtu dhe ne Kosove.

  Reply to this comment
 5. Fatmir Lohja December 7, 14:56

  Zoti piktor!nuk ke asnje lloj morali te pershendesesh famijet tane .pa asnje lloj etike,ne emer te ne prinderve te tyre,taksa pagues te rregullt, nga kroacia,u shprehe se po ruan taksat tona!o zoti piktor!meqe ke femije me gra te ndryshme,perseri duhet te na kuptosh se ne nuk pranojme te na fyesh femijet tane,sepse ju ne kabinet keni grumbulluar mesues injorante,me grada shkenore te kopjuara germe me germe.

  Reply to this comment
  • Fatmir(jo ky rrocka me siper) December 7, 17:47

   Fatmir Lohja apo Fatmir Loqja??? Ky eshte problem qe duhet zgjidhur

   Reply to this comment
  • Ok December 8, 14:19

   E SIGURT QE TI SKE FEMIJ FARE,,,SA PER MESUES INJORANTE,,,I EMEROI SAL GERDECI , ME DIPLLOMAT ME KRISTALAT,ME QELQET, È KU DI UN, SE NUK I NUMEROJ DOT SA UNIVERSITET U BENE,,,, BLI DIPLLOMA DHE I BENIN TURSHI SE NUK U HYNIN NE PUN ASNJERIT,,, KUR DOLEM KAQ POPULL STUDIUES NE MER JAHU,,,,EDHE AI QE BLEN TE MESMEN, SHKON DHE NE UNIVERSITET,,,,SE NE TIRON BOHET JET NOTE PLAKO,,, TASHTI NA NXJERRIN MESUES QE MARIN 500 EURI PER PROVIM,,, PO’ I MARIN, DHE NUK ESHTE È DREJTE,,,, POR TI SA MEZI KE KALUAR TE MESMEN,,,DHE VAZHDON UNIVERSITETIN ME MENDIMIN TÈ BLESH PROVIMET,,, JA AFRON TI ATO 500 EURO,,,SE SKA SÌ TÈ JETE NDRYSHE,,, NE KOHEN E XHAXHIT PO’ SE KISHE MESATAREN 8,7 MINIMUMI, E HARROJE UNIVERSITETIN,,, TÈ PRISTE FABRIKA,,,OSE LOPATA,,,

   Reply to this comment
 6. info analitike December 7, 16:03

  Ja ku perfundoi megallomani lllafazan si puke e lagur! Po qy sikur i quajti ngekes e katranjose per te cilet nuk donte te shpenzonte para publike! Cfare e gjeri qe i zbuti ronet e i fton te bisedojne? Takim midis ngekesve dhe koojaceve plagjaruriste? Ku u katandis e zgerlaqur rilindja! Ore po edhe lali Dhjeri eshte mekur e nuk del me me ato idiotesite e veta! Nos e ndjen edhe ai veten tek pakica e hajduteve cecene?

  Reply to this comment
  • info dallaverja December 7, 17:49

   info haleja te erdhi zeri i mekur I shpellarit. Mos gezo para kohe. Rrames do ti rruani bolet ti dhe keta mbetesit ne klase. Ramen e rrezon vota popullore jo ju minjte e blogut. Yt shpfifesire e degraduar.

   Reply to this comment
   • info analitike December 7, 18:33

    hahaha i shkreti vezhgue cfare pune te veshtire ka marre persiper! Edhe pse partia e perdhunoi dhe e shkeleu perseri i rri pas si qeni. Edhe ti ne gjurmet e Sevos.

    Reply to this comment
 7. I juaji Edi Rama December 7, 16:46

  Me falni qe kam munguar ne komente sot, por me eshte dasht te ndrroj disa here benevreket.

  Reply to this comment
 8. Lili December 7, 19:36

  Edhe ´ngeleset ´ i ka pershendet?

  Reply to this comment
 9. Kris 1 December 7, 20:21

  Shoh se disa mbeshtetes te paguar te Rames sulmojne cdo komentues qe prek sadopak sulltanin e tyre.Gjuha qe perdorin eshte gjuha e nje pushtetiqe po i vjen mortja .Si e klanit te Saliut me 97.Vellezer jane!

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic December 8, 01:19

  Edhe te ngelesh ne provime edhe te peguajnte tjeret per ty, kjo nuk eshte vjedhje.?

  Reply to this comment
 11. Arben December 8, 10:23

  Litari litari litari litari litari litari litari litari litari

  Per edkokainen dhe lalidhjerin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim