Qeveria i jep statusin “varrezë historike” vendprehjes së ushtarëve grekë

December 20, 2017 20:01

Qeveria i jep statusin “varrezë historike” vendprehjes së ushtarëve grekë

Zbardhen vendimet e mbledhjes së Këshillit të Ministrave, mes të cilave është edhe ai për ‘varrezat historike’ për prehjen e ushtarëve grekë.

Ky vendim u mor në mbledhjen e 13 dhjetorit nga qeveria shqiptare në kuadër të një marrëveshjeje të bërë në kohën e qeverisë Berishës, ndërsa i është dhënë statusi ‘Varrezë historike’ për ushtarët e rënë në vitet 1940-1941 në fshatin Bulart në Bashkinë e Dropullit.

Por vendimi në fjalë kufizon ndërtimin e varreve greke në Bularat, ndërkohë që Greqia kërkoi ndërtimin e varreve në Përmet dhe në Këlcyrë.

VENDIM

PËR DHËNIEN E STATUSIT “VARREZË HISTORIKE” VENDPREHJES SË USHTARËVE TË RËNË GJATË LUFTËS ITALO-GREKE TË VITEVE 1940-1941, ME VENDNDODHJE NË FSHATIN BULARAT, BASHKIA DROPULL

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të marrëveshjes së bashkëpunimit, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë, për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941, dhe për ndërtimin e vendprehjes për ta, brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, ratifikuar me ligjin nr.10256, datë 25.3.2010, të ligjit nr.139/2015, “Për vetëqeverisjen vendore”, ligjit nr.115/2014, “Për ndarjen administrativo-territoriale të njësive të qeverisjes vendore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, dhe të nenit 3/ç, të ligjit nr.9220, datë 15.4.2004, “Për administrimin e shërbimit të varrimit”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, ministrit të Brendshëm, ministrit të Mbrojtjes dhe ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Këshilli i Ministrave

VENDOSI:

1. Dhënien e statusit “Varrezë historike”, vendprehjes (varrezës) së ushtarëve të rënë gjatë luftës italo-greke të viteve 1940-1941, me vendndodhje në fshatin Bularat, bashkia Dropull.
2. Ngarkohen Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Ministria e Brendshme, Ministria e Mbrojtjes, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme dhe Bashkia Dropull për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”.
KRYEMINISTRI
EDI RAMA

Në mungesë dhe me porosi

ZËVENDËSKRYEMINISTRI
SENIDA MESI

 

December 20, 2017 20:01
Komento

25 Komente

 1. “greqia”e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar December 20, 20:54

  O ram po keto varreza jane te mbushura me kocka qensh dhe gomaresh. Po eshte turp te ulesh koken para “grekeve “

  Reply to this comment
 2. Gjeneral Telini December 20, 20:54

  O tradhetare,o tè shitur, o edvin kurva.ca ndryshimi ka piktori rilindjes mavri, nga salehu ,apo lulushi,mah.po pak teritor ka mare gerqia e dules, janullatosit,like defterit .po late name tradhtar tè Shqiperise,ngri kisha greku ,vareza,minoritete, e plot pretendime tè tjera ,kurvat qe na kane drejtuar keto 27vjet , e po’ na drejtojne dhe sot vetem plotesojne orekset greqise .qeveritar kryeshkerdhata,.

  Reply to this comment
 3. mirel December 20, 21:13

  O plere e kombit, o sperme greke e serbe
  O Edi Ra Muti qe na shiti si bagetite
  O shiptare te matufepsur nga breket e monikes
  hani mut nashti
  o qelbesira njerez
  ptuhhhh, kerma me e madhe e ketij vendi
  As Berishes nuk i afrohesh per nga karakteri, se ai e deklaronte hapur ate qe do bente
  Te gjithe e dinim qe e kishim armik. por ti or mut muti i zogist i ndyre e vazhdove traditen e bythqirjes te greket e serbet
  Ti do pushkatim si Avni Rustemi Esat Pashes.

  Reply to this comment
 4. Karikaturisti Karikaturon një Karikaturë Karakteristike. December 20, 21:21

  VENDIMET E NJË “RILINDASI” KARIKATURIST !!!
  PUSHT-ETARI PO BENE GJITHÇKA PER PUSHT-ET !!!

  Reply to this comment
 5. Sh[presoj te ma botoni December 20, 21:27

  C’ behet keshtu me keto tradheti e servilizma qe ulin per toke dinjitetin shqiptar.
  A mund t’i shkonte nder mend grekut te kerkonte varreza te ushtarakeve greke ne Shqiperi ne kohe te Enverit?.
  Kam vetem nje fjale per qeverine:
  Turp per ju e turp edhe per ne popullin!

  Reply to this comment
 6. Stina December 20, 21:32

  Nuk ka qeveria toka per pronaret reale, por po i jep prona Greqise ne trojet e shenjta tonat, nw Kelcyre e ne jug ku greket therren qindra civile te pafajshem per te bere pastrimin etnik.
  Kam besim se kjo politike do te deshtoje shume shpejt.
  Ne nuk do ta lejojme kete skandal..

  Reply to this comment
 7. Petro December 20, 21:37

  Te ngrihemi ne demonstrate kunder varrezave te tjera greke ne Shqiperi.
  Te gjithe ne kembe ne qofte se na k mbetur ndonje fije atdhetarije.
  Atdheu mbi te gjitha!
  Nuk kemi frike nga asnje bllof grek me Veto e fqinjit tone te kolonizuar nga financat gjermane

  Reply to this comment
 8. miri December 20, 21:50

  Ku Romushi do te na dale me i keq se salushi si duket.Cdo gje eshte e lejuar per shkatrrimin dhe zhdokjen eShqiperise.Ajo miqesia me Vucicin e ka bishtin mbrapa.Lavdi Enver Hoxhes, gjeniut te kombit shqiptare.

  Reply to this comment
 9. Hormova qan December 20, 21:58

  Po eshte e vertete . Nje cerek ore larg varrezave eshte Hormova ku ne vitin 1914 andartet greke kane THERRUR dy qind civile me pabesi>

  Reply to this comment
  • Hormoviti i vertet December 21, 01:41

   Ju islamiket jeni ata që masakruat Kristian Orthodhokset Hormovit edhe Lekliot!
   Ptu, kriminela islamik qe hiqeni si gjoja viktima!

   Reply to this comment
   • Toger Lukashi December 21, 14:12

    Pse e ngateron genocidin e adnarteve greke me fene ti ore legen? Kush i therri hormovitet nuk i masakruan greket qe ju versulen vorio epirit ne pragun e luftes se pare boterore?
    Ik degjo pleqte dhe plakat e Horrmoves e Kardhiqit te Vjirokasters si shajne kur urrejne dike me gjithe zemer “greku i 14-tes” i thone. Ti po na flet per konflikt imagjinar fetar. Ishte etnik konflikti. Kunder grekeve kane luftuar me qindra patriote shqiptare ortodokse ashtu sic ka pasur dhe te shitur dhe spiune te grekeve qe i perkisnin besimit Islam. Po greku e turku keshtu ka dash ti ndaje gjithmone shqiptaret ne te Krishtere e Muslimane per ti hedhur ne vellavrasje per interesat e veta iredentiste. Sa here i eshte dashur grekeve dhe Kishes se tyre e kane gjetur gjuhen me sulltanet kunder shqiptareve, te njejat politika po bejne dhe sot pas nje shekulli. Ortodokset ne Shqiperi jane shqiptare patriote njesoj si dhe muslimanet. Ortodokset minoritare nuk jane shqiptare . Po ashtu dhe muslimanet qe punojne kunder historise se popullit shqiptar, kunder Skenderbeut dhe perpjekjes se Rilindaesave tane te ndritur jane veçse plehra dhe mbeturina te perandorise osmane.

    Reply to this comment
  • Nje peshtyrje në fytyren e Edi Ramës December 21, 14:50

   Mos ki merak “Hormova qan” , se hormovitet e therur , do te prehen te qete” , ne vorrezat e Kelcyres , me … , vetem nje ndryshim te vogel , sikur kane qene ushtare greke dhe jane vrare , per ” te ruajtur trojet e tyre” ne vitin 1940 !
   Nuk merret vesh , se ku merren vendimet kaq jetike per vendin tone ; ne Athine , apo ne Tirane ! ! ! Ky eshte edhe sovraniteti e pavarësia e shtetit tone qesharak !

   Reply to this comment
 10. Bismarku December 20, 22:02

  Dhe thone qe Shqiperia ka pak toke. Shikoni me sa bujari qeveria shqiptare i fal toka Greqise per varreza greke.
  Ku po shkon ky vendi yne?

  Reply to this comment
 11. Iliri December 20, 22:41

  Edhe pse parimisht jam kundër, le të jenë! Mbase grekët nxjerrin mësime se çdo përpjekje për t’i pushtuar tokat shqiptare do të rezultoj me varre!

  Reply to this comment
 12. socialist December 20, 22:56

  Edvin Rama i paska lene tradhetite e medha per mandatin e dyte. Po tregohet me i ndyre se Sali Berisha. Po ku te perplaset ky popull, qe bie nga shiu ne bresher, qe nuk di kujt ti besoje, qe te gjitha partite mendojne per axhendat e tyre te ngushta, qe populli eshte krejt i shpartalluar e i paorganizuar, e i sabotuar. O Edvin, nuk na duhet BE-ja, nese kushti eshte dhenia e tokes dhe e detit Greqise. BE-ja te kerkon vete nese zhvillohesh e forcohesh me pune ne vendin tend,e jo duke u shitur, o tradhetare.

  Reply to this comment
 13. . December 21, 00:04

  marreveshjen e varrezave e keni “dhurate” nga sala, ai e nenshkroi qe ne 2010en. Rama s’ka nga leviz bishtin,
  gomere lexues qe s’informoheni

  Reply to this comment
 14. N.VJOSA December 21, 03:19

  I lexova nje per nje komentet dhe shkrimin per varrezat greke.
  Une them se eshte nje veprim qe duhet respektuar vendimi i Qeverise Shqiptare.
  E para , ato jane varreza te ushtareve te luftes Antifashiste midis pushtuesve fashist dhe grekve qe ishin ne nje lufte per te kundershtuar nje fuqi pushtuese!
  Ne Shqiperi ka dhe varreza te tjera, te francezve, anglezve, nuk e di ka patur edhe te tjera…Nuk mbahen qendrime te ndryshme per francezet, ndryshe per greket!
  Eshte nje gjest qe do ti beje edhe greket te bejne akte qe ti sherbejne miqesise dhe mirkuptimit…Kam pare ne Vidohove kokallet e ushtareve greke qe luftuan ne provokacionet e 2 Gushtit te 1949-es…Nuk mund te barazosh ato luftime dhe ato te Venizellosit me Luften Italo-greke!…
  Nga ana tjete ne shqiptaret nuk duhet te harrojme se kemi ne Greqi afro Nje milion emigrante, te mos flasim per arvanitasit dhe arbereshet e Peloponezit…Lexoja para ca ditesh nje studjues ku vetem ne ishullin e Salamines, afer Athines, ne mos gabohem , numeroheshim m ijera familje arvanitase dhe po keshtu ne rrethinat e Selanikut e kudo ne Greqi…
  Asnje te mire nuk sjellin qendrimet e ashpera midis fqinjve…Perkundrazi aktet miqesore reciproke sjellin nje klime paqeje dhe bashkpunimi.
  Ne shqiptaret dallohemi per ndjenjat humanitare, jemi Atdheu i Nene Terezes, por pa ulur asnjeher vigjilencen ndaj korbave te zinj greke!…
  Gjestet miqesore duhet te jene ne nje klime reciproriteti…!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 21, 10:36

   ha rrofsh ti që na qetsove!!
   neto përse nxehesh,përmbahesh deri diku,kur të kritikoj,deri në sharje, unë??
   përse nuk përdor këto thënjet e tua monomentale”Ne shqiptaret dallohemi per ndjenjat humanitare, jemi Atdheu i Nene Terezes, por pa ulur asnjeher vigjilencen ndaj korbave te zinj greke!…”e pordhë syfyri??
   apo thjeshtë e merr për personale,kurse gërkun dhe dashin tënd të kopesë e merr për vari karët??
   që ti nuk je budalla?!
   për këtë jam i bindur por që duhet të jesh diçka tjetër!?
   për këtë duhet të sigurohem!!
   neti më ngjan njëlloj me ata që krijuan qeveri me italianin,vetëm e vetëm për të bërë shqipërinë e madhe,aspak për të ruajtur pronat dhe privilegjet e tyre,aspak për ti rikëthyer ato që kishin humbur!!
   i vetmi ndryshim është se ti nuk ke prona e privilegje direkt në shqipëri!!ti e bën thjeshtë për “ideollogji”ose më mirë të themi për PËRKATËSI!thjeshtë për të mbrojtur qelbësirën që ti mendon se është tëndja!!
   neti çfar do të bësh kur të jepet deti??
   do të shkosh ti kërkosh falje atyre të cilëve nuk ju ke lënë gjë pa sharë,atyre ndyrësirave të saliut,alpini me shokë???
   apo një të dredhur dhe ku jemi parë??

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 21, 11:06

   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

   « Back

   Reply to this comment
  • mirel December 21, 14:04

   Po ik o N.Vjosa boll u hape bythsh si kurvat.
   Dashka te respektoje luftetaret greke ky
   Nuk paskan mbarim loqet dhe pushtat.

   Reply to this comment
 15. Adih December 21, 03:23

  O Kryeminister ,tradhtar . . Po i le kalin e trojes Grekve ne teritorin Shqiptar ..Shiko brenda dy ditesh reagimin e grekve .. (deri tani jane tre)

  1 Min i jashtem grek ,falenderon ,per vorrezat Greke ne teritorin Shqiptar ,i kaperdisur si gjel deti.

  2. qeverisa greke ,te provokon , per heqjen e ligjit te luftes dhe te ve si kusht detin dhe te shohim thote .

  3 Janullatosi ,po sot, te permend ,kane lene djerr dhe kane ikur grekerit ,nga fshatrat e tokat e tyre, qe ndodhen ne shqiperi. Te permend , e te kritikon ,pse nuk po ndan pronat ,tokat grekeve .Besoj se e kupton ,ku do te dali ky prift grek .

  Neser ,si dihet ,cfare pretendimesh kane greket ??!!.
  Si nuk i permendet nje here ,hordhite greke ,vrasjet e deri gra shtatezana ,per camet ,dhe per kollofitjet ,pronat e tokat qe i kane vjedhur cameve .Per gjenocid ,nuk ndiheni ju , kurse keta ushteret greke nuk jane vrare nga shqiptaret..Apo te vjen zor e turp nga janullatosi , qe te permend pronat ti jepen grekeve ,dhe kane besoj te drejte ,te tallen me te gjithe ju neokomunistet e rinj ,
  Cfare muti doni ju , per ceshtjen came ,ju spo i jepni pronat shqiptareve ketu ne shqiperi , palere e na beni moral ,pa te drejte ,e na kerkoni llogari per pronat came.????!!!
  Ja kaluat Enverit ,babait te juaj shpirteror , Mer e lexo si e lavderojne enverin komentuesit me lart, natyrisht ty te behet qejfi ,kurse une .kurren e kurres nuk do ja i permendja emrin diktatorit e njekohesisht babait te juaj shpirteror.. Jazek te qofte o Rama .,

  Cohuni o popull ,Shqiperia ne rrezik..Harram qumshi i nenave.

  Reply to this comment
 16. anticensurë25642654 December 21, 09:37

  “KRYEMINISTRI
  EDI RAMA

  Në mungesë dhe me porosi

  ZËVENDËSKRYEMINISTRI
  SENIDA MESI”
  qelbësira qelbësirë mbetet!!
  nuk ka bythë të vërë firmën e vetë!
  që nesër të thotë “ishte një tarrallake aty nga mesi që e firmosi!!unë nuk dija gjë!”njëlloj si enveri këtu tek ne ose titua në jugosllavi!!

  oj ti pikë e shkëdhyer,shiko datat dhe do të shohësh se janë të periudhës që është kërma në pushtet!!

  Reply to this comment
 17. anticensurë25642654 December 21, 15:12

  lavdi ushtarëve grekë!!! (më falni, po nuk e kam seriozisht kur i quaj gërk)!!
  edhe unë vetë nuk e di mirë çfarë dua këto kohët e fundit!!
  më ka zënë histeria!!
  më shpëtoni!!

  Reply to this comment
 18. dashamires December 21, 17:38

  Kush ju ka thene mor te mjere se Ed Rama eshte patriot? Dikush thote se Rama uli koken para grekeve. Jo mor shoku jo, Edi Rama para grekut ashtu si para Vucicit, nuk uli koken por uli breket. Gje qe Rama nuk perton ta beje, e ka huq nga rinia…

  Reply to this comment
 19. Hammerhaituri December 22, 09:18

  S’beni mire o djem!
  Greket i kemi vellezer kur kemi pasur nevoj na jane gjendur. Arvanitasve tane jua mesuan greqishten per se mbari ne pa luftetaret grek nuk do fitonim pamvartesin !Gjuha shqipe pa ata nuk do egzistonte sot ne meshat ortodokse. Camet tane i moren per dore kur ishin ne hall dhe iu treguan rrugen e me se fundi na mesuan te kendojme edhe labce .Ftesa qe i kane bere jugut tone nga shkumbini e poshte nuk per tu harruar more more ..mosmirnjohes!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim