Qeveria kalon tokën në pronësi të bashkisë, hapet rruga për shembjen e TK

May 8, 2020 21:49

Qeveria kalon tokën në pronësi të bashkisë, hapet rruga për shembjen e TK

Qeveria i ka kaluar në pronësi Bashkisë së Tiranës godinën e Teatrit Kombëtar si dhe sipërfaqen e tokës rreth tij. Vendimi është publikuar ne Fletoren Zyrtare dhe ky kalim është bërë me kushtin për ndërtimin e një godine të re.

Krahas kësaj, është vendosur një klauzolë që Bashkia e Tiranës nuk mund ta shfrytëzoj hapësirën për qëllime të tjera, apo t’ia japë për shfrytëzim palëve të treta. Në pikën dy të vendimit përcaktohet se: “Bashkisë Tiranë ndalohet të ndryshojë destinacionin e pasurisë së përcaktuar në pikën 1, të këtij vendimi, ta tjetërsojë atë apo t’ua japë në përdorim të tretëve.” Vendimi i Këshillit të Ministrave mban datën 8 maj dhe i hap rrugë shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar.

Fati i godinës së Teatrit Kombëtar ka qenë një mister për më shumë se dy vjet. Gjithçka nisi me një plan të qeverisë së kryeministrit Rama për të prishur godinën e vjetër dhe ta kthente atë në një godinë bashkëkohore dhe moderne që i përshtatej kohës. Por jo të gjithë ishin dakord me planin. Disa artistë kërkonin rikonstruksionin e godinës së vjetër dhe shpalljen e saj monument kulture. Disa të tjerë ishin në të njëjtin mendim me kryeministrin Rama.

Fusha sh.p.k ishte kompania e cila mori përsipër ndërtimin e Teatrit Kombëtar dhe në këmbim të këtij investimi, ajo do të ndërtonte 6 kulla në truallin që i përkiste teatrit. Në Parlament u kalua një ligj që i jepte të drejtën kësaj kompanie të paraqiste ofertën e cila do të shqyrtohej nga një komision shtetëror. Ligji, i rrëzuar nga Presidenti, u shqyrtua dhe nga Bashkimi Evropian, i cili solli rekomandimin e tij ku pjesa kryesore ishte hapja e garës dhe jo paracaktimi i kompanisë që do ta ndërtonte.

Pas këtij opinioni, qeveria miratoi një ligj tjetër ku hapte garën, por përsëri ligji i ri u rrëzua nga Presidenti, i cili e dërgoi edhe në Gjykatën Kushtetuese. Në këtë çështje është përfshirë edhe OSBE, e cila bëri thirrje për transparencë në garë, por edhe Europa Nostra, zëri evropian i shoqërisë civile, e angazhuar në trashëgiminë kulturore, që u shpreh e shqetësuar nga planet alarmante për të prishur Teatrin Kombëtar.

Në një moment u duk sikur qeveria ishte e vendosur tashmë për të prishur ndërtesën. Në korrik të 2019 ajo dërgoi forcat e policisë për ta rrethuar godinën. Ajo ishte dita kur për herë të parë do të shihnim një përleshje mes policisë dhe artistëve. Artistët të cilët vendosën që kauzën e tyre në mbrojtje të teatrit ta çonin deri në fund krijuan Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit. Nga data 8 shkurt e 2018-s, ata protestuan çdo ditë. Pas shumë sfidash dhe pas plot dy vjetësh qëndresë, Bashkia e Tiranës njoftoi tërheqjen nga projekti i ndërtimit të teatrit me PPP, dhe shpreh se do ta ndërtojë me fondet e shtetit. Por edhe pas këtij njoftimi, disa nga artistët nuk janë dakord për vet faktin se ata i qëndrojnë opinionit të tyre se godina nuk duhet shembur, por duhet rikonstruktuar.

e.k. / dita

May 8, 2020 21:49
Komento

22 Komente

 1. Juventus May 8, 22:32

  Po mire more plehra,po mire more pis kryemenister cfare deshe te tregosh me kete ghe qe ti nuk do tja dish per agje dhe se je mbret me pronat e shqiptareve? Shume shpejt do vije koha qe nuk do dish ku te futesh,vetempo u fute nga ajo e Anetes more plehre

  Reply to this comment
  • Roma May 8, 23:17

   Juventus i dal nga shpella :

   te shkerdhefte Kina cte permban pragu

   ty e gjithe atyre qe perfaqson nji karaputane si ty !

   mos te shkerdhehej jot eme aty brenda ne ate kasolle ?

   Reply to this comment
 2. Liri May 8, 22:46

  Kryeminiater korrupsionit sic duket po i kruhet bytha vete te iki ne p. E semes O do ta vjedhi ate cope toke pasuri publike o s ka. Kush ja ka lene token ketij bq kristaqi apo aneta ? Ajo eshte prone publike more legen i ndyre !!! Por mesa duket e ke kuptuar qe i ke ditet e numeruara

  Reply to this comment
 3. mirel May 8, 23:13

  E kaloi token e Anetes ne pronesi te Veli Fikut. Rrofte korona qe te grabisin serbes serbes cfare tju teket. Keta duan gjuhen e drurit, cdo gjuhe tjeter eshte e pavlere.

  Reply to this comment
 4. cim peka May 9, 01:33

  per mua me mire te prishet se ska vlere historike si e thone ata bq e teatrit ..po nuk dua qe ai bq 99 lali euro ta bej pallat.. nje lulishte do ishte ideale

  Reply to this comment
 5. Adih May 9, 02:30

  Jo me ofendime me ate fjalor te piset ,dhe pa edukate ,ti o komentues larte meje .Turp .pse me aq esterizem lavderon Ram mavriun ti ?.
  Nje gje dihet ,Ramuti donte te ndertonte 6 gradacela ne token e Teatrit ,shejtan budalla ,pa ja u permendur qe Tirana ka ajrin me te piset ne te gjithe boten ,kanceri po i mbyt shqiptaret mbare .Dhe pardje ky Rama mori zemer si pushka jevgut, ku STRASBOURGU i nxori driten jeshile per ceshtjen e pronave ,pamvaresisht eshte kondra ligjit te kushtetutes shqiptare ,per te vjedhur e shkretetuar cdo gje ,cdo truall qe ti dali perpara ketij sulltani , qe Spiropali e quan “SKENDERBE” .Kjo eshte e verteta .Ky eshe me i poshter se Sali larqofti . Ky pashah ,shejtan budalla monopolizoi te gjitha lodrat e fatit ne doren e tij te vetme .Kujdes prej keti psikopati ,eshte i rrezikshem e mbi te gjitha shume hakmares e inatci . .Eshte vetfajtor , ai qe nuk e kupton .

  Reply to this comment
  • kush te lejo ty ktu te diskutoh me gjuhe qytetari hej kaqol ? May 9, 09:48

   po ti shikon surrati tat ne paqyr cfar jee tu pellit vet ?

   YYYYYYYYYYYYYYY rraca e mutit

   s’boheni njerez ju kuuuuuuuuuuuuuuuuuurr .

   veetem kjo gjuhe lejiohet ne mediat shqiptare .
   kte do Greku

   gjuhen e konfliktit banalitetit e luftes mes shqiptareve

   pyet njiher pronarin e ksaj medie pastaj vazhdo i qet

   te hash ate qe ha gjithmon

   Reply to this comment
 6. TURI EMIGR May 9, 04:20

  PSE NJE GAZETE SI DITA LEJON TE BOTOHEN SHARJE VULGARE,ORDINERE,

  Reply to this comment
 7. Arben May 9, 06:22

  Litari litari

  Reply to this comment
 8. EThem Lalaj May 9, 08:45

  DITA: “Teatri”kjo stall kuajesh e Musolinit duhej prishur me kohe.Por opozita meqense nuk ka asnje kauze tjerer,merret me mbrojtjen e germallave te vjetra ku te jene e si te jene ato mjafton qe RAMA te mos bej asnje ndertim te ri BASHKOHOR.
  -Eshte e qarte se Saliu i fut hundet kudo per ti prishur pune qeverise dhe Shqiperise si çka bere ne 30 vjet duke shkaterruare çdo gje sipas porosive te agjenturave te huaja.
  -Rama dhe Veliaj duhet ta shembin orgjentisht stallen e kuajve te Musolinit dhe te ndertojne KT E RI MODERRN.
  -FLB-DITA

  Reply to this comment
  • Lani May 9, 11:37

   Cfar mendon ti nje tjeter modern.Ai do jeie nje betonishte qe te vrete syrin nga jasht(sipas projktit te ri).Duhet nje teater ku te gershetohet tradita me modernen,duhet te llogaritet edhe e ardhmja.Jo si sheshiSkenderbe qe eshte nje katastrofe.Basha e beri perkohesisht si tha atehere dhe mire e beri.shishi i ri duheshte me pare nje parking nertokrsor disa katesh si bejne gjithe bota ne aso vendesh dhe pastaj tjerat……

   Reply to this comment
  • mirel May 9, 14:43

   Etem kurva e Ramutit, kete Teater te Musolinit e mbajti Enver Hoxha, ndersa Mithat Ramuti qenka ofenduar remde, pas 50 vjet shfaqjeje kumder Musolinit.
   A mor dhiar i mbaruar. Te jesh ka debil muk e besoj
   Je qen bir qeni i paguar.

   Reply to this comment
 9. Juventus May 9, 08:53

  Roma pmv kush je nuk ke pse te reagosh ne ate menyre. Dhe nqs je firma qe do besh ndertimin ju prifte e mbara,nuk kam asgje me ate qe ben biznes. Personalisht nuk kam asnje lidhje me teatrin as une dhe as familja ime .

  Reply to this comment
  • Roma May 9, 10:51

   Juventus ,

   as un nuk kam asnji far interesi e lidhje me KM ,

   por me gjuhen e shkerdhatave te zbritur nga malet ,

   qe nuk njohin asnji lloj Kulture Qytetare siedhe si

   komunikohet mes qytetaresh ,madje guxoni te shkoni aq larg sa ti ofendoni tjetrin ,pamvaresishte se kush eshte ky nji qytetare i thjeshte apo KM ;

   nga Nena !!!!!!!!!!!!!!!!!!!


   Nqs ti ,apo tjer te sojit tat ,kane dicka kunder politikes

   se qeverrise, kometon si njeri e me nji gjuhe te kulturuar

   njerezore e jo me gjuhen e dhunes mosrrespektit njerezore por kafshes se eger qe nuk njeh asnji lloj

   emanipimi qytetare e familjare

   E JO GJUHEN E SHPELLARVE PRIMITIVE


   Shpresoj te kuptosh tashme persen ?

   Reply to this comment
 10. Babale May 9, 12:42

  ..Akoma nuk e kane prishur!?

  Reply to this comment
 11. Genti May 9, 13:19

  Mos u merrni me teatrin e tyre. Dilni ne protesta kunder politikes dhe qeverise se shitur e mbushur me kriminele. Ata jane tradhetaret e kombit dhe te njerezve. Duhen vene para drejtesise per krime kunder kombit dhe njerezve, qeveria e shitur Shqiptare, Parlamenti i shitur, Presidenti i shitur Shqiptar, opozita e shitur Shqiptare dhe te gjthe funksionaret e larte te shtetit Shqiptar. Ata jane armiku. Jemi ne 98% e ketij vendi kunder tyre. Lereni teatrin, fokusohuni te koka e gjarprit. Policia dhe ushtria ti therrasin mendjes, sepse ata jane bashkepuntore ne krim me kriminelet.

  Reply to this comment
 12. Zigur Qarri May 9, 18:24

  Une, mirel dhe gjithe shqupisat e tjere trushplare qe i shkojme nga pas Salikriminelit betohemi se:
  Grate, motrat, tezet, hallat, kusherirat etj, etj, i japim poooor gerdallen kasolle qe quhet “Teater” kurre nuk e leshojme. Kujdes Ramut se do te shkoje gjaku deri ne gju te pleshtit po e preke. Ne jemi Partia Demo-kar-tike dhe te vetmit ne rruzull qe luftojme per idiotesira te ketilla. KUJDES.

  Reply to this comment
 13. tomorraku May 9, 20:23

  Po shembeni se na plaset me haurin e kafsheve!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim