Qeveria miraton rezolutën e rëndësishme për diasporën

July 24, 2018 17:47

Qeveria miraton rezolutën e rëndësishme për diasporën

Kuvendi i Shqipërisë miratoi rezolutën “Për reformën e politikës shtetërore për diasporën”; një dokument i hartuar me propozim të Nënkomisionit parlamentar për Diasporën.

Rezoluta përmbledh faktet juridike dhe veprimet e ndërmarra deri tani, në funksion të legjislacionit të miratuar nga Kuvendi i Shqipërisë.

Mes tyre janë krijimi i kanalit TVSH 3 të radiotelevizionit publik, fillimi i punës në Muzeun Historik Kombëtar, bashkëpunimi midis Ministrisë së Arsimit të Shqipërisë dhe Kosovës për kurrikulat dhe librat për shqiptarët në diasporë, puna për ngritjen e qendrave kulturore dhe e përpjekjet e deritanishme për të drejtën e votës së shtetasve shqiptarë jashtë vendit.

Rezoluta është një dokument i rëndësishëm për avancimin e angazhimeve të Shqipërisë për bashkëpunimin me Diasporën dhe rritjen e aksesit të saj në zhvillimin e vendit.

o.j/dita

July 24, 2018 17:47
Komento

5 Komente

 1. T. Topi July 24, 19:17

  Diaspor moj diaspor,
  T’ka ardh’ dita me bo zbor,
  Ke kanali Te-Ve-Tre,
  Do ngopesh me varieté !

  Me muzike edhe ca humor,
  Ti do dhitesh diaspor,
  Aty s’do mungoje as sporti,
  Si reklame do sherbeje moti !

  Sa per voten mos mprif dhembet,
  Aksesi ty te eshte hequr,
  Shtadhtepese vite me radhe,
  Zeri yt komplet i mekur !

  Plot pese vite kane kaluar,
  Vec me dogma rilindjote,
  Rezolute pas rezolute,
  Gjendja behet me kaote !

  Kaotizem financiar,
  Katastrofe ekonomike,
  Ndrikullat kane dale pa breke,
  Vatani – shtepi publike !

  Reply to this comment
 2. Dn July 24, 22:25

  Diaspora nuk ka nevoje per nje kanale speciale per te,po per nje kanal shtetnorqe te gjithe ta marrim njesoj,dmth te jemi vertete ne rrjedhe me Atdheun e jo bisht sa per me thane. ..qe ndrepritet sipas qefit te Njeshitsi nuk dini as shembull me marr tek diasporet tjera.

  Reply to this comment
 3. alphade July 25, 01:17

  More Pandi ! Mora vesht se shkove ne N/Y dhe more
  takim me nje takem qe as nuk e dine ku bie Shqiperia,
  jane thjeshte “shqipfoles” por qe per Shqiperine nuk i
  plas fare ! Hiqen si “patriote te medhenj”, alla Sali Vici-
  doli por qe ne fakt sa “mbarojne pune,takimin me Pandin
  shkojne falen te greku e serbi ! I sherbejne “pruresit me
  te pare”. Ky ishte takimi i zotit minister Pandi me diaspo-
  ren ne SHBA. Dhente zoti qe ne pelegrinazhin tjeter ne
  Amerike te marre takim edhe me njerez te zakonshem,
  “te zakonshem” sic i pelqen ta quaje Keprymenistri
  “njerezit e thjeshte”. Por kjo s’ka shume rendesi por ajo
  qe deshiroj te spekulloj me kete shprehje se takimet me
  eliten e N/Y nuk perben ndonje sukses kushedi duke pa-
  tur parasysh heterogjenitetin e diaspores shqiptare ne
  SHBA. Any way ……! Pandi i di vete punet e veta dhe te
  qeverise qe i ka dhene votbesimin e te qenurit Minister.

  Reply to this comment
 4. alphade July 25, 01:23

  O top, top mbete o i shkrete ! Ke dashte me u ba poet
  por s’ja ke qelluar fare,poezia te ka dale per ibret. Thirr
  Bacen Sali qe te ndihmoje qe ta katranosesh nje cike
  me mire poezine……!

  Reply to this comment
 5. T. Topi July 25, 18:55

  Dy vargje per inatcorin al-fa-de

  Pér ty tuaf
  (für dich du Affe)

  Poezia s’éshté tagji,
  Pér tuafé té lind me huqe,
  Kush dy vargje s’qéndis dot,,
  Gojén kyc e s’leh si buce !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*