Qeveria pension të posaçëm për artistë dhe sportistë të njohur

December 27, 2017 21:20

Qeveria pension të posaçëm për artistë dhe sportistë të njohur

 

Këshilli i Ministrave në mbledhjen e datës 20 dhjetor vendosi që të miratojë një pension të posaçëm për disa artistë dhe sportistë.

Lista e personave që u është akorduar pension i posaçëm shtetëror përbëhet nga emra të njohur, ndërsa është një shpërblim për kontributin e tyre ndër vite.

Vendim i Këshillit të Ministrave

Nr. 771, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror znj. Yllka Mujo………………. 12175

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 772, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror znj. Adelina Mamaqi…….. 12175

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 773, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror znj. Anita Dibra

(Tartari)…………………………………………………………………………………………………………

12175

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 774, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror znj. Xhuljeta Kulla………… 12175

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 775, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror znj. Kozara Kati……………. 12176

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 776, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Xhemal Mato……………. 12176

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 777, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Naxhi Bakalli…………….. 12176

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 778, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Faruk Kalleshi…………… 12176

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 779, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Dhimitraq Dhionis

Orgocka……………………………………………………………………………………………………….. 12177

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 780, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Agron Dine……………….. 12177

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 781, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Bujar Kokonozi………… 12177

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 782, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Viktor Zhusti…………….. 12177

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 783, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Ahmet Pashaj……………. 12178

Vendim i Këshillit të Ministrave

 1. 784, datë 20.12.2017

Për dhënie shtese pensioni të posaçëm shtetëror z. Robert Papavrami…….. 12178

 

December 27, 2017 21:20
Komento

17 Komente

 1. As December 27, 21:40

  Mire qe ju jepni pension te vecante ca punonjesve te artit dhe sportit, por si nuk jepni nje pension suplementar per inxhinjerat e industrise se naftes, e industrise elektrike, e industrise minerale, mjeksise dhe agronomise te cilet kane mbajtur dhe mbajne peshen e zhvillimit ekonomik te vendit ku hane dhe keta artiste dhe sportiste. Te paret duhet te jene njerezit e punes dhe ekonomise, pastaj artistet dhe sportistet

  Reply to this comment
  • Alfred Papaci December 28, 06:05

   Xhemal mato pension te posacem? Po jepini dhe lopes dhe kalit dhe bejeni komplet. Ky eshte hajdutllek me brire. Nuk ka pension te posacem. Pensioni jepet sipas kontributeve. Keta artiste, sportiste, apo edhe kurvare e kurva qofshin, kane derdhur sigurimet dhe kaq meritojne, si gjithe bota. Turp.

   Reply to this comment
  • Guri December 28, 07:24

   T’u lumte As! I ke rene pikes. Kesaj qe po ndodh i pershtatet me se miri fabula e meposhtme:

   GJETHET DHE RRËNJËT

   Një ditë të bukur verore,
   Gjethet i thanë puhizës mëngjesore:
   “Ne pemës i japim bukurinë
   dhe hije i bëjmë bariut në vapë,
   Nga ne hijeshohet gjithë lugina,
   Prej nesh edhe pema duket më e lartë.
   Nën hijen tonë kafshët mblidhen,
   Këtu edhe fëmijët valle hidhen.
   Mbi ne bilbili këngës ia thotë,
   Pa ne dhe ti erë s’bën dot,
   Prandaj dhe nderimet neve na takojnë.”
   Në këtë kohë një zë si jehonë
   Doli nga rrënjët dhe u ngjit përpjetë”
   “Si guxoni të mburreni ju fletë?
   Ne e thithim ushqimin nga toka,
   Që ju atje lart bleroni.
   Prandaj sado të jeni ju të forta,
   Po të thahemi ne, edhe ju mbaroni”.
   Perkth. Guri

   Reply to this comment
  • miriblond December 28, 10:23

   Shume dakord. Pa dashur te ule vlerat e artisteve edhe ata qe kane ndertuar kete vend meritojne te respektohen. Madje e them shpesh ne bisedat qe bej me kolege dhe miq se me shume meritojne ing dhe ekonomistet dhe te tjere qe lane rehatin dhe familjen per te punuar per ndertimin e veprave te medha, te cilat vazhdojne edhe sot te jene baza e ekonomise. Artistet kane bere punen e tyre si gjithe te tjeret (kush shume mire, kush mire dhe dikush eshte harruar) dhe jane shperblyer me respektin e popullit dhe artdasheseve.

   Reply to this comment
  • Nje shqiptar December 29, 16:43

   Te lumte AS. Eshte nje vendim shume i turpeshem i Qeverise se Edi Rames. Shqiperine e ndertuan nga zero ata qe punuan kantiereve dhe jo ata qe shetisnin ne bulevardin e Tiranes. Kam nje mik qe ka punuar 35 vite si ingjinier ne tere hidrocentralet e medha. Ai nuk ka veshur asnjehere kostum dhe nuk din as te lidhe kravaten. Sot merr nje pension prej 25000 mije lekesh qe nuk i mjaftojne as per te paguar shpenzimet e ngrohjes. Ky vendim i qeverise eshte nje fyrje e rende edhe per ate. Pensionet e posacme i meritojne me perpara shume te tjere dhe jo lista e paraqitur. Njoh nje Mendoje se pensionet ne teresi duhen rishikuar dhe te pershtaten me koston e sotme te jeteses dhe te mos denohet me varferi tani ne pleqeri nje brez qe i ka dhene shume vendit.

   Reply to this comment
 2. Paul Tedeschini December 27, 21:51

  Pse hiqet busti i HEROIT KOMBETAR SKENDERBEUT dhe vendoset portreti i parlamentarit turk-osman deputeti i xhon turqve Ismail bejler Qemali ?

  Reply to this comment
 3. mretnia shqypnise e shqyptarve December 27, 22:04

  yllka mujo si nana mbretneshe e 1ra ne listet

  Reply to this comment
 4. waw ! ku i dhemb Shqiperise e ku krruhet kryeministri ! December 27, 22:55

  nji akrobaci a radhes
  per t’ju shmangur Skandalit te presidentit te antishqiptareve meta ,ne skandalin e tradhetis me grekun janullatos .
  saher shteti Shqiptare ndodhet perball nji Situate te tille problematike per vendin e kerkon reagimin e kryeministrit te shtetit , z:kryemnister i largohet ,dredhon si ka ndodhur shpesh her dhe kapercen ne te tjera dege . Ktu dicka nuk shkon z:kryeminister . Shqiptaret ndihen te Tradhetuar nga gjithe kjo klase / bandash politike

  Reply to this comment
 5. Adih December 27, 23:03

  Metode komuniste , thote ,urdheron me shkop magjik sekretari i pare dhe hop ,cdo gje …..????P.ensioni jepet njelloj per te gjithe bazuar nga rregullat ne fuqi ,vitet e punes e tj,…..Cfare ka bere Robert Papavrami ,veze te kuqe . pervec treciklit qe ka pasur ,si ka dhene as edhe nje fije ndihmese artit . Apo ka lozur solo ,dhe nepermjet lojes se tij ne violine (qe i ka luajtur rushin) ,si virtuoz boteteror ne na njohu bota ne shqiptaret ??????? ,si Maradona e Mesi qe njihet , , me shume Argjentina . Ritja per heren e dyte o Rame prap pensionin Nexhmije Hoxhes e Vita Kapos..Ska faj ti ,qe te votojne ty keta pensioniste o ???????
  Ashtu si letrat higjenike , te legalizimeve ,ne token e te treteve ,qofte edhe ne toka shteterore , si ashtu edhe per pensionet ti ngresh ti me urdhnin tend, nuk ke te drejte ligjore . Kuptoje ,se me qene Kryeministri i nje vendi ,je thjesht drejtor i te gjithe vendit ,dhe je si te gjithe te tjeret i punesuar . Mesojeni kete Ramen se po le nam ju te PS se na u ngjall si Stalini dhe si Enveri.

  Reply to this comment
 6. Arber I December 27, 23:19

  Bravo!

  Reply to this comment
 7. Kris 1 December 28, 00:42

  ky eshte kryeministri me i pacipe qe ka pasur ndonjehere shteti shqiptar.Ka 5 vjet qe me zgjedhje selektive don te krijoje diferencim midis lensionisteve me zgjedhje selektive.Ky nuk ka as turp e as bese.

  Reply to this comment
 8. alphade December 28, 01:48

  Z. K/ minister,mos harroni t’i jepni nje pension te “posacem” te dyte , Maxhun Pekes, Uriah Hippit
  te te gjitha kohrave ! Cdo rregjimi ky pike servili
  i ka thurur ditirambe e hosana,por mbi te gjitha
  regjimit hajn e gjakatar te Sali Vicidolit.

  Reply to this comment
 9. Ani December 28, 07:21

  Dhe, sa te talentuar ka, qe kontribuojne me modesti ne te gjitha fushat, jo me pak se keta qe marrin pension special…! Me keq akoma, sa te talentuar ka, qe krijojne, por nuk u hapen dyert, per shkak te rrupmalles se trasheguar dhe qe vazhdone ende? Historia e artit boteror sjell shembuj te shumte per njohjen e krijuesve te jashtezakonshem, te cilet vdiqen ne varferi dhe u bene te mirenjohur pas vdekjes, nderkohe, qe shume prej atyre qe moren “pensione speciale”, iu harrua emri.

  Reply to this comment
 10. info analitike December 28, 09:57

  Po bejtexhiun si nuk e paska vleresuar qy Kriepsikopati! Bejtexhiu mbeti duke i thurur vargje ndersa qy i gjati vlereson Bert tradhetarin. O burra shoke Indignez-vous! qysh thoshte ai burgjezi Stefan Heseli (Stéphane Hessel)

  Reply to this comment
 11. Kimi i Tirones... December 28, 12:50

  Me keto dacibaot e Kim Youngut albanez nuk do vonoje dita qe do t’i qani me lot Nanon dhe Berishen.

  Nuk e besoni? E po me vjen keq t’ua them po qenkeni tamam rrota ka….

  Reply to this comment
 12. anna December 28, 16:52

  AI PAPAVRAMI nuk meriton asgje,pervecse nje gjygji per nxjerje pasurie jashte shteti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*