Qeveria raporton për betejën kundër korrupsionit

December 10, 2014 12:18

Qeveria raporton për betejën kundër korrupsionit

Në ditën e anti-korrupsionit, kryeministri Edi Rama ka organizuar një konferencë, ku të gjithë ministrat kanë dhënë llogari se çfarë është bërë gjatë këtij viti në luftën kundër korrupsionit.

Pjesa më e madhe e ministrave kanë thënë se korrupsioni mund të luftohet me reforma dhe me bashkëpunimin e qytetarëve.

Ministri për Çështjet Vendore dhe Koordinatori Kombëtar kundër Korrupsionit, Bledi Çuçi gjatë forumit kundër Korrupsionit u shpreh se në muajin janar do të vihen në veprim aplikacione të reja të cilat do të ndihmojnë në krijimin e të dhënave apo statistikave për rastet e korrupsionit.

Në çdo kohë do të kemi një statistikë të vërtetë se sa raste ka pasur dhe sa raste janë gjykuar. Më në fund me të shtypur një buton do të publikojmë një sistem të harmonizuar, nuk kushton asgjë. Personave përgjegjës u lehtësohet puna”, u shpreh Bledi Çuçi

Ai theksoi se pa vendosur besimin te qytetarët nuk do t’ia arrijnë objektivit në luftën kundër korrupsionit.

Kemi 20 vjet që përpiqemi të rivendosnim besimin te qytetarët. Pa rivendosur këtë besim nuk do ia dalim të arrijmë objektivin”, u shpreh Çuçi.

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj ka vënë theksin në reformimin e sistemit shëndetësor, veçanërisht përsa i takon uljes së çmimit të barnave.

Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni në fjalën e saj theksoi se institucioni që drejton ka marrë një sërë masash me karakter edukues për minimizimin e këtij fenomeni.

Gjermeni tha se për këtë qëllim është ndërmarrë një fushatë ndërgjegjësuese e informuese.

Ndërsa ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri deklaroi në konferencën kombëtare anti-korrupsion, se tashmë vullneti politik e bën ndarjen nga e kaluara, kur korrupsioni prekte majat e pushtetit.

“Korrupsion ka, por ata që e marrin përsipër e bëjnë me koston e tyre personale, dhe kjo ka një afat, do ta bëjnë deri në ditën që do dalin para drejtësisë’, tha Tahiri.

Ministri u shpreh se janë dorëzuar 9 kallëzime për 33 ish-zyrtarë të institucionit që drejton, për dëmin financiar që shkon deri në 29 milion dollarë, ndërsa borxhi i trashëguar për fatura të papaguara është 31 milion dollarë.

December 10, 2014 12:18
Komento

16 Komente

 1. linda December 10, 13:15

  Sidomos ky kumarxhiu ahmetaj eshte shume i besushem.

  Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi December 10, 13:15

  Beteja antikorrupsion vazhdon,kallzimet vazhdojnë,ndërgjegjesimet antikorruptive parakalojnë,rrjetat janë hedhur por… Hiç!? Asnjë peshk në rrjetë,asnjë pusht e pushtetar në burg,asnjë hajdut nuk shohim? Vazhdon strategjia e ngopjes me dëngla antikorruptive!? O milet,dëgjoni e mbani vesh saliu dhe imami nuk kanë vjedhur asgjë? I korruptuar është populli dhe leshi!? Të korruptuar janë komentuesit? Të korruptuara janë gazetat dhe gazetarët që mbushin faqet e përditëshme me të korruptuar? E korruptuar është “dita antikorrupsion”? I korruptuar është “plaku i vitit të ri”? S’ka asnjë për besë as në parti,as në ministri? Hiç ore hiç!

  Reply to this comment
 3. Pëllumb zaimi December 10, 13:19

  VR !!! Beteja antikorrupsion vazhdon,kallzimet vazhdojnë,ndërgjegjesimet antikorruptive parakalojnë,rrjetat janë hedhur por… Hiç!? Asnjë peshk në rrjetë,asnjë pusht e pushtetar në burg,asnjë hajdut nuk shohim? Vazhdon strategjia e ngopjes me dëngla antikorruptive!? O milet,dëgjoni e mbani vesh saliu dhe imami nuk kanë vjedhur asgjë? I korruptuar është populli dhe leshi!? Të korruptuar janë komentuesit? Të korruptuara janë gazetat dhe gazetarët që mbushin faqet e përditëshme me të korruptuar? E korruptuar është “dita antikorrupsion”? I korruptuar është “plaku i vitit të ri”? S’ka asnjë për besë as në parti,as në ministri? Hiç ore hiç!

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. December 10, 14:15

   Pellumb Zaimi .

   Pershendes me kete VARGJE Kumandarin TONE , NASRUDDIN i Pare.
   Keto Vargje Kumandari INe i thoshte si prifti qe kendonte Rosarion çdo dite .

   Ku ti kerkoje rrenjet e tua Parti ?
   si nje rrap madheshtor mbi kete toke te lashte ..
   Ti ngrihesh buz rruges ku shkojne shtrengatat ..
   ato rrahin te te shkulin
   por ti veç vaditesh h prej shqotes se tyre
   e mes shqotash rritesh .

   Reply to this comment
   • Cœur December 10, 18:18

    Pershendes dhe une me disa vargje HALEatin kryesor
    te RRRRRRRRRilindjes qe dje dhe sot qeveris me bllok ne dor

    Nuk ka faj LSI_ja
    dje me bllok ishte rruspija
    tani e martuar pak me te ngjeshme
    e ka emrin Kurve e Ndershme !

    Shtet ,do bejme shtet …me bllok ne dore
    dhe ca pak ore …seks

    Reply to this comment
 4. Pëllumb zaimi December 10, 13:22

  @@@ ??? VR !!! Beteja antikorrupsion vazhdon,kallzimet vazhdojnë,ndërgjegjesimet antikorruptive parakalojnë,rrjetat janë hedhur por… Hiç!? Asnjë peshk në rrjetë,asnjë pusht e pushtetar në burg,asnjë hajdut nuk shohim? Vazhdon strategjia e ngopjes me dëngla antikorruptive!? O milet,dëgjoni e mbani vesh saliu dhe imami nuk kanë vjedhur asgjë? I korruptuar është populli dhe leshi!? Të korruptuar janë komentuesit? Të korruptuara janë gazetat dhe gazetarët që mbushin faqet e përditëshme me të korruptuar? E korruptuar është “dita antikorrupsion”? I korruptuar është “plaku i vitit të ri”? S’ka asnjë për besë as në parti,as në ministri? Hiç ore hiç!

  Reply to this comment
 5. antikomunist December 10, 13:23

  LUFTA KUNDER KORRUPSIONIT QE KERKON BE-JA NUK BEHET ME FOTOGRAFINE E ENVERIT NE DORE O KRYEMINISTRI EDI RAMA.

  As me dekoratat e sekretares se Enverit, Vito Kapo per TRIMERITE e saj ne krimet monstruoze te MONSTRES me fytyre bukuroshi Enver Hoxha qe jo vetem kishte korruptuar gjithe shtetin por e kishte bere Vatanin si nje CIFLIG personal te familjes se tij sadiste.

  As me VAJTIMET si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal te Enverit qe vrau dhe masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit.

  As me HOMAZHET e ministrave dhe deputeteve debile dhe fanatike tek lapidaret komuniste me fotografine e Enverit ne dore dhe me shalin e kuq ne qafe dhe me grushtin lart mbi koke.

  As me FESTIME frenetike te 29 nentorit te ZI jugosllav qe implementoi MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe falimentoi ekonomine e renoi shtetin si kurre me pare ne histori.

  As duke i akuzuar si TRADHETARE ata qe nuk jane dakord me ty o Edi Rama per festimet e turpit te 29 nentorit te ZI jugosllav dhe me komunistet qe duan te rilindin fantazmen e Enver Hoxhes 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

  Vendosmeria e qeverise per ndeshkimin e vjedhsave te energjise elektrike duhet te pershendetet dhe te perkrahet nga shoqeria shqyptare qe jeton me standardet e mesjetes si nje fis prej Afrike ZULU pikerisht nga politika jone mafioze kombetare qe keto 25 vjet te tranzicionit rrumpalle i INKURAJONTE talebanet dru me pre qe te mos paguanin energjine ne shtet per arsye te votave elektorale. Pe vite me radhe ishte kjo politike mafioze kombetare qe e fshihte problemin e vjedhjeve masive te energjise me “HUMBJE NE RRJET” dhe me “qellimet e keqia” te ARKMIKUT te jashtem duke damkosur CEZ-in qe kishte investuar LEKAT ne nje vend pa kurfare disipline dhe morali qytetar. Dhe tani te vjen peshtire te shikosh keta fajtore me Saliun ne krye te akuzojne te tjeret: “KAPENI HAJDUTIN!” kur hajduti kane qene vete ata. Prandaj edhe pyetja ne kete teme qendron e paprekur akoma qe nga 23 qershori kur Edi Rama erdhi ne pushtet me premtimin per rikthimin e Drejtesise ne vendin tone:

  PSE EDI RAMA NUK NDERMORRI ASNJE NISME PER NDESHKIMIN E SALIUT DHE BANDES SE TIJ KUSARE, VRASTARE DHE HILEQARE?

  Ne vend te kesaj po shikojme nje loje si “Mesalla me Dy Faqe”, nga njera ane Edi Rama i kerkon falje ne Berlin Merkelit dhe BE-se per krimet e komunizmit dhe nga ana tjeter sapo vjen ne Rinas hedh LEKAT badiava per te festuar si gabelet ne dasem 29 nentorin e ZI qe mbollu MURTAJEN bolshevike ne Shqypni. Pse keshtu? Kjo eshte ceshtja dhe asnje arritje socialiste:

  As suksesi i policise ne Lazarat

  As prishja e ndertimeve mafioze pa leje

  As nisma per ndeshkimin e hajduteve te energjise elektrike

  nuk mund te mbulojne turpin dhe rezilin nga politika jone kombetare qe mban akoma ne qender te Tiranes Piramiden e MONSTRES gjakatare Enver Hoxha duke e nderuar bile kete BISHE me titullin HERO i popullit me vendim te Kuvendit Popullor te Like Floririt

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi December 10, 13:26

  Antikorrupsioni vazhdon dhe populli këndon @@@ ??? VR !!! Beteja antikorrupsion vazhdon,kallzimet vazhdojnë,ndërgjegjesimet antikorruptive parakalojnë,rrjetat janë hedhur por… Hiç!? Asnjë peshk në rrjetë,asnjë pusht e pushtetar në burg,asnjë hajdut nuk shohim? Vazhdon strategjia e ngopjes me dëngla antikorruptive!? O milet,dëgjoni e mbani vesh saliu dhe imami nuk kanë vjedhur asgjë? I korruptuar është populli dhe leshi!? Të korruptuar janë komentuesit? Të korruptuara janë gazetat dhe gazetarët që mbushin faqet e përditëshme me të korruptuar? E korruptuar është “dita antikorrupsion”? I korruptuar është “plaku i vitit të ri”? S’ka asnjë për besë as në parti,as në ministri? Hiç ore hiç!

  Reply to this comment
 7. Pëllumb zaimi December 10, 13:34

  O milet,-dëgjoni e mbani vesh/ Antikorrupsioni vazhdon dhe populli këndon @@@ ??? VR !!! Beteja antikorrupsion vazhdon,kallzimet vazhdojnë,ndërgjegjesimet antikorruptive parakalojnë,rrjetat janë hedhur por… Hiç!? Asnjë peshk në rrjetë,asnjë pusht e pushtetar në burg,asnjë hajdut nuk shohim? Vazhdon strategjia e ngopjes me dëngla antikorruptive!? O milet,dëgjoni e mbani vesh saliu dhe imami nuk kanë vjedhur asgjë? I korruptuar është populli dhe leshi!? Të korruptuar janë komentuesit? Të korruptuara janë gazetat dhe gazetarët që mbushin faqet e përditëshme me të korruptuar? E korruptuar është “dita antikorrupsion”? I korruptuar është “plaku i vitit të ri”? S’ka asnjë për besë as në parti,as në ministri? Hiç ore hiç!

  Reply to this comment
 8. Pëllumb zaimi December 10, 13:43

  Moderatori thotë koment i përsëritur dhe asnjëri prej tyre nuk ka mbrritur !!!??? O milet,-dëgjoni e mbani vesh/ Antikorrupsioni vazhdon dhe populli këndon @@@ ??? VR !!! Beteja antikorrupsion vazhdon,kallzimet vazhdojnë,ndërgjegjesimet antikorruptive parakalojnë,rrjetat janë hedhur por… Hiç!? Asnjë peshk në rrjetë,asnjë pusht e pushtetar në burg,asnjë hajdut nuk shohim? Vazhdon strategjia e ngopjes me dëngla antikorruptive!? O milet,dëgjoni e mbani vesh saliu dhe imami nuk kanë vjedhur asgjë? I korruptuar është populli dhe leshi!? Të korruptuar janë komentuesit? Të korruptuara janë gazetat dhe gazetarët që mbushin faqet e përditëshme me të korruptuar? E korruptuar është “dita antikorrupsion”? I korruptuar është “plaku i vitit të ri”? S’ka asnjë për besë as në parti,as në ministri? Hiç ore hiç!

  Reply to this comment
 9. Ballist i PENDUAR. December 10, 13:45

  Antikomunist , Nasruddin translatori .

  Gezonem shume kur shikoje qe i ndron LLagapet , si ne 1950 , ne luften qe te Rezonim Antikrishtin Enver qe Vrau kunatin e tij Bahri omari .

  Kumandari Yne ishe o Nastro , e Kumandar ke ngelur .

  Nuk e Harroje kur ngelem te RRethuar nga Bora dhe dimri i Madh ne Shpellat ,
  e Malcise ,

  Por ti Nasrtro nuk ishe i Zoti per Pushke ,
  Ti ishe i Zoti per penen dhe Kumandar i mire Kur ndanim Qingjat ne pjese ,
  te Barabarta ,

  Atehere , na mundi Enveri ,
  Por edhe tani qe Enveri ka vdekur Po te munde o NASTRO .
  Enveri i pa shkolle u a Hodhi te gjithe Intelektualve me diplloma Perendimore ,
  ne shkollat me te mira .

  Te lodhi Enveri , o Kumandar Nasruddini ,
  Por ate qe ti nuk i Fal dot , eshte se i sherbeve i bindur , besnik , dhe Falas ,
  duke i bere perkthime , Dhe duke i shkruar Historine , Ate qe kerkon ta zhbesh Tani ,
  U mundove shume o Kumandar Nasruddini , duke luftuar me Antikrishtin Enver .
  Ne Legalistet dhe Ballistet do te Dekorojme me medaljen :
  Monedh Napolon Zogu i I

  Reply to this comment
  • antikomunist December 10, 14:52

   Jam dakord me ty qe Enver MONSTRA ishte shume dinak dhe i paftyre dhe u a HODHI intelektualeve shqyptare qe donin nje Shqypni Demokratike dhe Antikomuniste sic po kerkon te behet sot, 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit, por qe BE-ja dhe Bota akoma nuk po e pranon sepse ka shume dyshime per sinqeritetin e BOSAVE te politikes shqyptare si “Mesalla me Dy Faqe” qe nga njera ane kerkojne falje per krimet e komunizmit dhe nga ana tjeter vajtojne si kukumjacka pylli per Enver Hoxhen dhe dekorojne me medalje trimerie sekretaren e tij Vito Kapo bashkepuntore ne te gjitha krimet monstruoze te bukuroshit prej Gjyrokastre.

   Por Enver MONSTRA me dinakerine e tij prej debili dhe pa kurfare shkolle apo dipllime intelektuale ja HODHI ne plan te pare Vatanit sepse me 29 nentorin e ZI jugosllav dhe LANC-in e tij kriminal implementoi MURTAJEN bolshevike qe po e vuajne sot te gjithe shqyptaret.

   Per ballistet e nastradinit nuk ke te drejte se ballist me te madh gjate luftes ne histori se Enver Hoxha nuk ka pasur, sepse nga te gjitha analet e mirefillta historike del ashiqare qe enveri me Nexhmijen e tij ka jetuar nga 1941 deri ne 1944 ne vilen e kunatit te vet Kryeballist dhe Kryefashist i qeverise kuislinge me merein Bahri Omari, por per fat te keq enveristeve nuk u vjen zeri fare kur eshte fjale per te hulumtuar kete figure te nderlikuar te historise se popullit tone dhe bamires bujar i Enver Hoxhes, qe kunati i tij sadist dhe gjakatar i theu kockat e trupit nje nga nje sepse e i tha qe do t’i nxirrte te palarat per spiunimin e Qemal Stafes dhe te komunisteve te tjere tek fashistet qe e pengonin drejt pushtetit te tij absolut mbi Shqypnine.

   Besoj se isha krejt etik dhe i qarte ne pergjigjen qytetare.

   nastradini

   Reply to this comment
 10. Ballist i PENDUAR. December 10, 16:26

  Antikomunist i Mundur e i Sakatuar nga Betejat Nasruddin .

  Ato qe premtoje Enveri , jetova ne kohen e tij dhe i pashe .

  I shihja puntoret ne Mengjes , kur mbasi kishin ngrene Paçen , pinin edhe Dopion e fernetit me Kafe , dhe Vraponin per ne Pune .

  Ku , nuk kishte taksa ,
  me rrogat qe merrnin e nxirrnin muajin , pa menduar te Kursenin Leka ,
  sEPSE PUNA ishte e siguruar .

  Por edhe pensioni ishte i siguruar ,
  Ty Nastro besoj se Enveri ta dha pensionin ? apo jo ………..

  E sa per kete Demokracine qe ti Predikon o Nastro ,
  Une nuk e kam pare edhe se Kam gjesdisur shume shtete qe ti u thua
  Demokratike .

  Pashe ne Greqi shqiptaret qe rrinin tek Omonia si skllever .

  Pashe Shqiptare duke u mbytur ne det , Per nje pune e nje cop Buk .

  Pashe Motrat tona shqiptare , qe Hoqen breket rrugeve te Europes ,
  qe te Kenaqeshin ” Kapitalistet ” Europiane

  Pashe , Qe te jesh pak i Lumtur , duhet te Blesh mall Lazarati .

  Pashe e po shohe o Nastro se si Ta vene TRITOLIN KAPITALISTET
  e PA NGOPUR , nga lufta per Leka .

  Pashe Nastro qe Demokracia Ka Zot Lekun ………………..

  Do te numeroje Akoma se ç’fare kam pare o Nastro ??

  Ne qoftese eshte kjo Demokracia ,
  qe ti predikon ,
  Ne nga fashati Ine kesaj i themi ……….

  Vdekja jote , Jeta Ime . …
  ose

  Ishim Mire kur ishim keq .

  Nuk besoj se Une edhe ti , dhe brezi yne do ta shikoje demokracine ne
  shqiperi .
  Ashtu si Komunizmi edhe Demokracia eshte bere UTOPI .

  Reply to this comment
  • antikomunist December 10, 18:00

   O Ballist i PENDUAR qe me dukesh me shume si nje Enverist i VONUAR po per cfare Demokracie albaneze e ke fjalen ti? Kam shkruar edhe me pare se enveristet duhet t’i kerkojne falje popullit shqyptar qe lejuan pjellen e Partise se Punes Sai Berisha dhe Mikun e afert familjar te MONSTRES tone nga Gjyrokastra qe te hype ne Kalin e Pushtetit dy here radhazi, nje here me ndihmen e Ramiz Alise dhe heren e dyte me ndihmen e Fatos Nanos te dy Kuadro Besnike te Partise se Punes.

   Prandaj AMAN dhe te LUTEM shume mos ja ngjit Sali Komunistin nastradinit si MUT pas kepuce, as Demokracine e tij Bolshevike qe shkon dhe ben homazhe tek varrezat e xhelateve te Enverit per 29 nentorin e ZI jugosllav qe mbolli MURTAJEN komuniste ne vendin tone dhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin duke i lene shqyptaret pa breke ne BYTHE, prandaj edhe motrat tona shqyptare nuk kishin se cfare BREKESH te hiqnin ne Vendet Kapitaliste kur u larguan nga PARAJSA enveriste krejt BYTHEJASHTE me eksodet e llahtarshme te viteve horror 90-te.

   Reply to this comment
 11. Mark uk. December 10, 16:33

  —————————————

  Bravo Z.Rama,

  “Njeriu i vetem” qe do shpetoje Shqiperine nga “Rrumpalla Ligjit”.

  “Njeriu monument” qe do fuse Shqiperine ne “shinat” e demokracise moderne Europiane.

  ————————————————————————————————

  Reply to this comment
 12. alfade December 11, 03:39

  O njerez te qeverise valle nuk e kuptoni apo beni sikur nuk e kuptoni apo s’doni ta kuptoni
  se ku qendron e keqja e ketij vendi ,ajo qe ne filosofi quhet ”hallke kryesore” e zixhirit ,
  zgjidhja e se ciles , ben qe te zgjithen te gjitha hallkat ebtjera te ndervarura ! Ju e dini , e
  deklaroni dite per dite dhe ne mbarimin e dites , ajo qe quhet ”hallke kryesore” e ze gjumi
  letargjik . Keni muaj te tere qe flisni e flisni , shkruani dengje gazetash, jepni intervista
  majtas e djathtas , betoheni e pergjeroheni se do ta shperbeni fund e kryes sistemin e
  Antidrejtesise per ta shndrruar ate ne ”DREJTESI” , ku te gjithe qytetaret te jene te barabarte
  para ligjit por ne mbarim te dites cdo gje sfumohet . Vetem ”cironkat ” shkojne ne burg, ve-
  tem plebejt zene qelite , vetem atyre iu rrembehen edhenkafshata e fundit, ndersa dinosauret
  jo vetem nuk i hyn gjemb ne kembe por perkundrazi i bejne karshillek pushtetit ,kercenojne,
  vene tritole, vrasin ne mes te dites dhe ne naten e erret me shi , dhe ne fund te dites ”herojt
  e lodhur” , si : ”yjet rrine dhe veshtrojne”’…….! O tepora , o mores ! Quo vadis ?….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim