Qeveria sqaron Kishën Ortodokse: Nuk bëjmë hesapet tuaja

October 16, 2015 20:00

Qeveria sqaron Kishën Ortodokse: Nuk bëjmë hesapet tuaja

Qeveria i është përgjigjur Kishës Ortodokse. Kjo e fundit reagoi ndaj fjalimit të djeshëm të kryeministrit Rama në parlament, duke thënë se ai ka gënjyer kur tha se kasha nuk ka bërë asnjë investim gjatë këtyre dy viteve, për restaurimin e kishave apo manastireve.

Në reagimin e saj, qeveria thotë se nuk bën hesapet e kishës, pasi nuk është e drejtë e saj, por se kryeministri ka folur vetëm për mbështetjen që qeveria ka dhënë për restaurimin e disa objekteve. “Kisha Ortodhokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar me anë të një deklarate­protestë në përgjigje të fjalës së Kryeministrit përgjatë interpelancës së djeshme në Parlament.

Në deklaratë Kisha shprehet se përmes ngritjes së fondeve nga donatorë të ndryshëm në mbarë botën, janë restauruar mbi 60 manastire, kisha të shenjta dhe monumente kulture në zona të ndryshme të Shqipërisë. Kryeministri nuk mori përsipër dhe as ka se si merr përsipër të informojë publikun se sa investime ka bërë për llogari të sajën Kisha Ortodhokse Autoqefale në infrastrukturën e objekteve në dispozicion të saj. Kjo është çështje e Kishës dhe qeveria nuk ka as detyrën e as të drejtën të ndërhyjë apo të informojë mbi këtë çështje.

Kryeministri, gjatë interpelancës me deputetin Vangjel Dule, thjesht informoi ndër të tjera se Kisha duleOrtodhokse Autoqefale ka bërë në mars 2014 një marrëveshje me qeverinë përmes Ministrisë së Kulturës për bashkëpunim të ndërhyrjeve të shpëtimit apo të restaurimit të kishave monument kulture që ishin në situatë emergjence, duke shtuar se deri më sot Kisha nuk ka marrë pjesë në asnjë operacion të financuar nga qeveria gjatë këtyre dy vjetëve. Qeveria ka vijuar ndërkohë me financimin e restaurimeve të kishave­monument kulture nga buxheti i shtetit, në mbrojtje të trashëgimisë kulturore.

Po ashtu, Kryeministri theksoi se ky fakt nuk është një kritikë ndaj Kishës, por vetëm një fakt i vërtetë që tregon përkushtimin e qeverisë në raport me monumentet e kulturës që janë edhe në përdorim të Kishës Ortodhokse Autoqefale”, thuhet në reagimin e zbardhur në faqen Transparenca.al.

October 16, 2015 20:00
Komento

19 Komente

 1. i ri October 16, 20:50

  Kush i monitoron keto shkrime ne Dita,,,?
  Z gazetar ne fjalorin tone zyrtar shkruhet shqip,,,,,kisha ortodokse,,,,,jo greqisht ,orthodhokse apo po legalizoni edhe gjuhen greke te kisha ortodokse autoqefale shqiptare e GREQISE,,,,,,,,,,!?
  THIRRINI MENDJES,MOS MASAKRONI GJUHEN NE SHERBIM TE ARMIQEVE TE SAJ ,,!

  Reply to this comment
  • mandi October 16, 22:18

   O Idjot do apo nuk do, ne shqip dhe ne c’do gjuhe te botes do te perdoresh terma Greqisht se ndryshe nuk mund te komunikosh ose te shprehesh Ide.

   Aty duket suksesi i Greqishtes, kur shahet dhe nga ana tjeter eshte Jetesore perdorimi i saj ne mbijetesen e nje Kombi.

   Lexo ne Internet o Idiot “45000 greek words in english dictionary”

   D.m.th. edhe te zgjebosur edhe fodulla.

   Reply to this comment
   • refreni October 16, 23:00

    Pse shkruan kot kur nuk ke haber nga gjuhesia?
    Ato fjale nuk jane krijuar nga greket e lashte as nga keta te sotmit por nga europianet perendimore (angleze, gjermane, franceze etj.) , jo sepse nuk mund t’i krijonin ne gjuhet e tyre, por per dy arsye
    1. per te krijuar terma nderkombetare te perdorshme nga te gjithe dhe
    2. per nder te grekeve te lashte.
    Po kjo vlen edhe per termat latine qe perdorim sot (kalkulatrice, linguistike, semikonduktor, rekonjicion, parlament, juridik, interpelance, konsensus, etc).
    Sepse greket e lashte nuk kishin as dinin c’ishte radio, televizioni, automobil, telefoni, etj., qe t’i krijonin ato fjale)
    Dhe ME E RENDESISHMJA eshte se ato fjale (po i quaj te mireqena statistikat e tua) ti nuk e di (as Janullatosi “i kulturuar” nuk e di) se mbi 50 perqind e tyre jo vetem qe nuk jane greke por jane me burim TE PANJOHUR dhe mendohet se jane kryesisht me burim oriental (sic eshte edhe alfabeti grek i huazur nga fenikasit).
    Te rekomandoj te lexosh Mallory dhe Adams dy nga indoeuropianisteet me te njohur ne boten e sotme:
    Me poshte ke citatin ekzakt dhe vepren e numrin e faqes
    “…there is a substantial portion, estimated by some at greater than 50%, of the Greek vocabulary that cannot be compared with that of other IE stocks.”.(Mallory, J.P. and Adams, D. Q. (1997). Encyclopedia of Indo-European Culture. Fitzroy Dearborn, Chicago-London, p. 243).
    Lexoje ne qofte se nuk je nga ata traktoristet qe u bene prifterinj me kurs 6-mujor.

    Reply to this comment
   • jetnor October 16, 23:10

    Ky djali na qenka shume i kenduar na paska kenduar 45000 fjale greke ne “english dictionary” duhet ta urojme per kete. Gjuha greke ashtu si latinishtja apo tani se voni me anglishten or Zoteri, eshte e perdorur ne shkence dhe ne mjekesi dhe kjo nuk eshte merite e grekeve por e mendjeve te ftohta te shkences boterore per nje mirekuptim ne boten e madhe dhe te shumellojshme gjuhesore. Shume vende i japin ate theks gjuhesor qe i pershtatet greqishtes ne gjuhen e tyre dhe pergjithesishte SHQIPJA si gjuhe ka theksin UNIVERSAL. Po te sjell pak shembuj qe te kuptosh me gjere (varet nga gjendja jote mendore) Orthodhoks ne Shqip ortodoks ,pedhiathri (pedhi jatro) pediatri Kardhiolog kardiolog dhe shume te tjera qe edhe ne anglishte kane te njejtin theks.

    Reply to this comment
   • Niku October 16, 23:34

    “Mandi” more “Mandi” ortodoksi, ky tip i “zgjuar” qe don te na ndryshoje gjuhen!!!!!

    Reply to this comment
   • mirel October 17, 14:53

    Ke te drejte: Orthodhoks thuhet ndryshe: Or ti I dhoksise

    Reply to this comment
   • Dardhari October 17, 15:41

    Na Rofsh trapin me ato 4500 fjale Greke ne Anglisht se baza eshte shqipja

    Reply to this comment
  • ... October 16, 22:32

   Ja qe nuk shkoj deme “shkulja” e veshit qe i beri Vangjel Dulia dje ne parlament Edi Ebu Ramyt.

   Per cudi komentet e djeshme negative per Dule kishin arritur kulmin, dhe sote per te drejten qe po i jep edhe vete Rama komunitetit Orthodhoks nuk po degjohet njeri. Kjo tregon se sa Milet i Dalldisur dhe i pa Informuar qe Jemi.

   Bravo Vangjel Dules qe lufton i vetmi per vendosjen ne vend te nje padrejtesie Historike.

   Reply to this comment
   • Miri October 16, 23:13

    Ajo qe doni te thoni se 2 vitet e fundit po veshtiresoheni me donacionet perkthehet me faktin qe keni falimentuar bashke me falimentimin e shtetit grek qe eshte edhe i vetmi donator i juaji dhe kauzes helenizuese qe mbart Janullatosi. Ju keni mese 2 vjet qe po beni raprezalje, po shkurtoni e shantazhoni me buke personelin dhe po mbyllni cdo shkolle e konvikt qe sju sjell fitim. Jeni bere si nje kompani ne prag falimenti por qe keni turp ta thoni se ju bie shenjteria e Janullatosit qe i shtriu kembet me shume se jorgani.
    Tani shpresoni te mbaroni sa me shpejt hidrocentralet qe firma greke Aktor po i nderton po me leke publike greke, ne menyre qe te hidhni korrent ne rrjet e te merrni fitimet duke u shitur energji shqiptareve. Jeni bere biZnesi personal i Anastasiut, qe mori Kishe dhe e ktheu ne firmen Janullatos Shpa me aksione sig 100% te zoteruara prej tij, para me te cilat mban peng kishen.
    Nje pike nuk sqaroni ne deklaraten qe e ka shkruar vete Fortlemeria juaj. Pse sa here qe ka probleme kisha, ne Greqi perfshihet KM grek, ndersa ne Tirane, urdheroni ish dhjaksin dhe perkthyesin tuaj qe e katapultuat ne politike te bertase per ceshtjet kishtare? A jane ceshtjet e ortodoksise shqiptare tager i kryetarit te partise se minoritetit grek? Pse nuk ju mbeshtet asnje deputet ortodoks shqiptar, qofte edhe i opozites? Sepse nuk e ndjen asnje deputet, madje asnje shqiptar ortodoks Koash-in si shtepine e vet, por e percepton si nje prone te rrembyer nga Janullatos dhe Athina ndaj dhe thone qe lerini te hane kokat derisa tu dale tymi. Dhe mos bertisni shume se ne do bejme sehir derisa kjo prone e ortodokseve shqiptare tu kthehet serish ne dore pronareve te saj qe jane te lenduar qe as ne kishe nuk shkojne dot me se e shikojne Fortlemerine tuaj edhe si shenjtor neper ikona madje. Ndaj tallje mbolle, perqeshje e nenqeshje do korresh derisa te te vije dita qe te japesh llogarine tende jo para MPJ greke sic ben deri tani, por perpara Krijuesit qe nuk e besove kurre dhe bile doje ti zije vendin neper kisha te shqiptareve. Po mos ki merak se bibliografia e studimeve qe do shkruajne historine tende, e kalon shume numrin e titujve te atyre 5 librushkave propogandistike qe ke shkruajtur ti dhe mercenaret qe paguan me para greke. Ja, kapitullin e pare e filloi vete KM dhe shteti shqiptar qe di me teper se cthote per cdo paudhesi qe po ben per cerek shekulli kunder kesaj toke.
    Duke filluar me varrezat greke e zhvarrimet e shqiptareve, e deri te deklaratat per Aristotel Gumen dhe urdherat qe jepni per pikturimin e afreskeve murale te kishave te fytyres se Janullatosit ne vend te ikonave te shenjtoreve. Ju keni krijuar nje kishe e fe te re qe beson te Janullatosi dhe jo me te Krishti.

    Reply to this comment
 2. diti October 16, 21:12

  ndoshta kryeministrit nuk i interesojne keto, por interesat e superdeputetit per te prishur dhe uzurpuar objektet fetare. Besoj se ato restaurime bejne krenar cdo shqiptar sepse i tregojne botes identitetin e ketij kombi dhe e bejne te jete i natyrshem me kontinentin Europian. Ndoshta mund te merziten disa te paditur dhe ne menyre te vecante ata qe nuk e ndjejne veten trashegimtare te kesaj kulture. Pergezime dhe mirenjohje institucionit te Kishes Ortodokse qe ben te tilla restaurime. Jane dhe shume te tjera qe kane nevoje edhe pse kemi pare edhe disa qe urrejne nje kulture te tille dhe shkaterruan disa objekte me vlera..

  Reply to this comment
  • gorezi October 16, 21:50

   Objektet fekare,edhe ne i uzurpon Kokedhima,mbeten prape shqiptare.Ca merr Janulle grekopederogerdalla,behet greke.

   Reply to this comment
  • mandi October 16, 22:25

   Kryeministri fillon te mbledhi Idjotesit qe ka bere dhe ka thene per ceshtjen e Kishes se Dhrimadhes. Nuk eshte hera e pare qe e bene keto gafa. Kujtoni me Dronin ne Beograd dhe nga ana tjeter sjelljen prej “lepirsi Serb” ne Elbasan Arena.

   Do apo nuk do Kryeministri Shqipetar nuk mund te beje Kapadanlleqe me Kultet e Krishtera, sic bene me popullin Shqipetar, po mire qe e kuptoje, me mire vone se sa kurre.

   Reply to this comment
   • Loni October 16, 23:16

    Mandaqis,
    Meso te shkruash!

    Reply to this comment
   • jetnor October 16, 23:28

    Do me falesh per komentin jam keqkuptuar. Tani e kuptova se ju 300 evroshat keni nderruar stil. Nuk e pastron dot eren e kermes qe lini mbrapa edhe ERDOKAN ta vini emerin ne komentet tuaja, ju paska vene ne sherbim 24 oresh IQIRI Janull. Beni detyren shqipshkruajtesa sa te jene evrot e Janulles do tu kemi ne komente. 50 vjete spiune te ENVERIT tani qelbesira te Janulles ky eshte karakteri juaj.

    Reply to this comment
   • Niku October 16, 23:37

    “Mandi” more “Mandi” qe “zgjuaresine” e ke te maja e flokeve.

    Reply to this comment
 3. demo October 17, 05:31

  Kush ja dha pronesine mbi kisha Anastas Janullatis?Le te mbaje kishat greke qe ka ndertuar me fondet e patrikanes antishqiptare me qellim grekezimin e Shqiperise.Ka ndertuar Kishe ne Peqin,ku 50 km rreth e rrotull nuk gjen nje ortodoksian. ka vendosur nje piramide greke mu ne Peqin.Kishat e vjetra te tradites jane prone e popullit shqiptar dhe duhen ruajtur me kujdestare nga shteti.Janullatos dhe copejte e tij jane kujdesur ti rrenojne ato dhe ti grabisin veprat e rralla te artit,ikonat,ikonostaset,kembanat..Edhe kur s`kane mundur i kane shkaterruar,sic ndodhi me afresket e Onufrit ne kishen e Valshit.Qellimi i grekeve, uzurpatore te kishes shqiptare, eshte te fshijne cdo gjurme te krishterimit te hershem ne Shqiperi dhe te shpallin Anastas Janullatos
  rilindes te krishtit.Nuk e shihni se urrejtja e tij drejtohet kah themeluesit e autoqefalise se kishes shqiptare,imzot Noli,Ikonom Vasil Marko,Vissarjon Xhuvani,Kristofor Kiss,at Ambrozi,,,te cilet nuk i permend kurre,.Pamvaresisht se mallkon diktaturen enveriste qe prishi kisha dhe ndaloi fene,fshehurazi ai e uron 1000 here enver hoxhen qe nderpreu nje tradite te kishes kombetare shqiptare dhe uron pasardhesin e tij Berisha,qe e beri pronar me ligjin 7501 te kishes shqiptarte.

  Reply to this comment
 4. ilia October 17, 10:39

  Shteti duhet t`i jete mirenjohes KOASH-it per sponsorizimin 11 milione euro, per restaurimin e “monumenteve te kultures”, sepse eshte detyre e shtetit t`i mirembaje dhe jo vetem e Kishes. Kjo gje nuk ndodh, perkundrazi K/m hedh shashka per t`i percare orthodhokset mes kombesive, si shqiptare e greke, e duke emertuar padenjesisht e fyer vendet tona te shenjta.

  Reply to this comment
 5. petrika October 17, 11:53

  Dua ti them atij mandit se ne greqisht nuk egziston germa ”D”prandaj greket nuk thone dot ORTODOKSI por thone ORTHODHOKSI por kur e perdorim ne shqiptaret,nuk ka arsye pse te mos e perdorim ORTODOKSI,sic eshte ne shqip.Ai si bythlepires i priftit grek arallatus janusqetullas,qe eshte,duhet ta dije mire se ketu behet fjale per nderhyrje te shtetit grek,ne punet e shtetit tone,me anen keti prifti,qe njekohesisht eshte edhe kryespiun i grekeve ne vendin tone.

  Reply to this comment
 6. petrika October 17, 12:25

  Ata 25000 mije minoritare qe ndodhen ne vendin tone,e qe i sherbejne me aq zell kishes dhe qeverise greke,te mos gezohen para kohe me prifterinjte spiuna qe kane ne vendin tone.Nje dite do te dale edhe ligji per fene ketu ne vendin tone,ligj i cili do te permbaje kritere, te cilat nuk i permbush dot ai kryespiuni juaj,ai fortqelbesira e tij dhe kryearmiku i shqiptareve ANUSUS ,Ligji mund te vonoje,por ne do ta nxjerrim atehere kur te na volase neve.Sa per dijeni ai prift aq shpirtzi ,megjithese ka bere disa here kerkese per te marre shtetesine shqiptare,i eshte refuzuar dhe nuk ka per ta marre kurre ate,por edhe nese nje dite do ta marre,ai nuk mund kurre te marre dot kombesine shqiptare dhe kombesia parashihet qe te kerkohet ne ligjin per fene.Ne do te vendosim ne vend te tij nje ortodoks me kombesi dhe shtetesi shqiptare,i cili tu gjeje vendin spiuneve qe ka vendosur ai fortlemeria e tij dhe kryespiuni i grekeve ne vendin tone.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*