“Qeveria të rivlerësojë PPP-të, fond për të prekurit nga tërmeti”

December 4, 2019 19:45

“Qeveria të rivlerësojë PPP-të, fond për të prekurit nga tërmeti”

Në emisionin “Top Talk”, ish-zv.ministrja, Irena Beqiraj u shpreh se qeveria duhet të negociojë me firmat e ndërtimit që koston e shtëpive që do të ndërtohen, ta paguajë në disa këste.

Ndërsa qeveria në favor të këtyre firmave të ulë taksat fiskle, që të mbetemi me besimin që çdo gjë do të bëhet me kosto më të ulët.

“Qeveria mund t’i kërkojë firmave ndërtuese ulje çmimi dhe t’ia paguajë borxhin e krijuar në disa këste. Ndërsa qeveria në favor të këtyre firmave të aplikojë ulje të taksave fiskale. Besoj që do të ketë edhe lëvizje të banesave, sipas mendimit tim zona e Kënetës nuk duhet të jetë më e banueshme. Banorët e këtij komuniteti duhet të vendosen në një tjetër komunitet. E rëndësishmja është që personave që do t’ju sigurohet strehimi të ndihen mirë dhe rehat me to”, tha ish-ministrja.

Gjithashtu ajo shtoi:

“Unë mendoj që të kemi në rivlerësim të PPP-ve nga ana e qeverisë. Koncesionet që ishin menduar që do të jepeshin për vitin 2020 të bien dhe këto para të krijojnë një buxhet të vogël, pra një fond monetar që do të përdoret për pasojat që shkaktoi tërmeti”, u shpreh Beqiraj.

j.l./ dita

December 4, 2019 19:45
Komento

6 Komente

 1. Aladini me Eskorte December 4, 19:55

  Ka mendjen e vet nastradini i perparimit
  mos i jepni mend kot
  dhe ka “popullin” me vete – thone
  nuk di nese behet fjale per popullin e mendimit apo per gagacet e nastradinit
  Rrofte partia
  Rofshin vilat e lalzit surelit dhe long hillave
  Jeni ju pa jemi ne
  Paguaj hotele me 5 yje nga taksat qe te bej shou nastradini i perparimit
  Paguaj PPP miliarda dhe jeto ne pallate si te Thumanes qe te majmen shoket e nastradinit
  Rri arrest shpie para TV dhe adhuro nastradinat e politikes qe te ka lene ne fund te Europes, qe te vret me korrupsion dhe pastaj vjen te qan ne varrim

  Reply to this comment
 2. Adih December 4, 23:34

  Eh o milet i rrenuar nga termeti ,dunjane do hame ne me keto badakcinj ..Filloi loja me keq se te ASTIRI ne Tirane .Kjo llacka thot se keneta nuk duhet te jete e banueshme ,dihesh prej kohesh ,nuk eshte e re per ne Po pse i late ,kush ,si qysh e tek ??..
  O moj pate ish zevendes ministre ,pse moj per gafat e politikaneve , qe nuk ka funksionuar shteti ,qe nuk kane zbatuar ligjin ,kane shkelur kushtetuten ,dhe vetem per VOTA ,,do pagojme ne te tjeret akoma me taksat tona.Tek keneta moj pate duhen miliarda euro ti shperngulesh vetem keta zaptuese ne vend tjeter .Keta kane shtepi ne Veri ,ku ne vere shkojne e vjelin frutat e perime ne veri dhe ne dimer vine ne kenete . Degjo moj llacke ,ty duhet te vije gjynah vetem per familjaret qe kane blere apartamente ,kane kyrsyer nje jete te tere ,,ku nuk kane mundesira e shtepira te tjera dhe jo per keta ,qe zaptuan , xane troje pa para ,pa leje .Shko moj zonjushte ti pagojne politikanet ,e vetem politikanet keta tek keneta e Durrsit .Ka shkuar thika ne palce .Vdiq Enver Hoxha dhe ju akoma i keni mendjen tek kooperativat bujqesore .shko merja dhe jepja vilen e Sali Larqoftit te gjiri i Lalzit dhe jepjau ketyre te kenetes .Se truall i xanum ,eshte si ne LALEZ ,po ashtu ne kenete ..Su beme nje here njerez ne ,nivel i ulet .????

  Reply to this comment
 3. Fati December 5, 08:25

  Shko mi laraske, nuk ke tru as sa nje zog. Mbylle sqepin qe te eshte hapur sapo te shporren per budallalleqet dhe paaftesite e tua.

  Reply to this comment
 4. imagjino p-p-p ! December 5, 10:37

  BJONDE POR EDHE KEMBENGULESE !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim