Qosja: Berisha me politikat e tij ka dobësuar bërthamën etike të jetës së kombit

Redaksia Online April 13, 2013 10:09

Qosja: Berisha me politikat e tij ka dobësuar bërthamën etike të jetës së kombit

“Kryeministri Sali Berisha jo vetëm se bëri çmos me gënjeshtra e trillime, për të shfajësuar ata që do të shtien vrastarshëm kundër protestuesve, por një numër të tyre i lartësoi me medalje shtetërore dhe i shpërbleu edhe me një rrogë më shumë.

Ishte ky njëjtësim provokues për opinionin i kryeministrit të shtetit me vrasësit e shtetasve të tij.

Dhe si të mos njëjtësohej ai me vrasësit?

As ministri i Rendit Publik, as oficerët e Gardës e as vetë vrasësit nuk do shtinin kundër protestuesve sikur të mos kishin pajtimin e shqiptuar a të heshtur të njëjtësuesit me ta- të kryeministrit, i cili prej ndërtesës së Kryeministrisë, kohë pas kohe, e shikonte dramën tragjike që po ndodhte para dritareve të tij të kobshme”. Këshu shkruan akademiku i njohur kosovar, Rexhep Qosja, në parathënien e librit “Shqipëria dhe Kosova – si janë dhe si duhet të jenë”. Libri pritet të prezantohet të enjten tjetër në Tiranë.

Në një pjesë të parathënies, e botuar sot në GSH, Qosja shkruan se kryeministri Berisha me politikën e tij dhunuese e shpërfytyruese, me sharje, me fyerje, me shantazhe, me kërcënime e mashtrime e ka cenuar kulturën tonë politike.

Qosja shkruan se Berisha ka dobësuar edhe bërthamën etike në jetën tonë kombëtare.

 

Redaksia Online April 13, 2013 10:09
Komento

2 Komente

  1. Alb April 13, 11:45

    Respekte per akademikun Qosja. NJe njeri teper inteligjent i ka bere Sali Berishes (psikologjise se tij ) skaner. Askush si Rexhep Qosja nuk e ka demaskuar kete Tiran te rrezikshem per popullin e vet.

    Reply to this comment
  2. Mark.uk April 13, 17:21

    Vertet Qosja eshte akademik i zoti,po eshte ma islamik se vet arabet.Me Berishen u prishen se nuk u lidhe me Azine.E keqja e madhe e Berishes eshte futja ne konferencen islamike.Po ishte fillimi dhe nevoja te ben te besh te tilla faje.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim