Qosja: Fjala e Ramës, një katarsis politik dhe moral për shqiptarët

Redaksia Online November 16, 2013 10:10

Qosja: Fjala e Ramës, një katarsis politik dhe moral për shqiptarët

Akademiku kosovar, Rexhep Qosja, e cilëson 15 nëntorin ditë hiistorike për shqiptarët dhe kryeministrin e tyre. Në një letër të botuar sot në GSH, Qosja vlerëson protestën masive të të rinjve kundër armëve kimike dhe dënon përpjekjet e opozitës për ta përdorur si kauzë atë që u nis nga qytetarët. Qosja thotë se fjalimi i djeshëm i Ramës para shqiptarëve ishte një katarsis, një respetkim i vullnetit të popullit nga politikani largpamës që drejton vendin.

“Me interesim të madh i kam përcjellë të gjitha ato që ndo-dhën dhe u thanë rreth shpërbërjes së armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Me interesim të madh i kam përcjellë protestat e të rinjve – të studentëve e të nxënësve dhe të prindërve të tyre. Por, me interesim e kam përcjellë edhe punën e Kuvendit të Shqipërisë, e në kuadrin e tij edhe tragjikomedinë historike politike të një numri të deputetëve të Partisë Demokratike.

Me interesim e kam përcjellë edhe përpjekjen e Sali Berishës dhe të nënbishtit të tij, Lulzim Bashës, për t’i manipuluar protestuesit e rinj në Tiranë. Më gëzoi shumë vetëdija e lartë e të rinjve, të cilët, prej mesit të tyre i përjashtuan dy protagonistët kryesorë të komprometimit të kulturës demo-kratike shqiptare. Me interesimin më të madh e kam pritur dhe e dëgjova fjalën e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për shpërbërjen e armëve kimike të Sirisë në Shqipëri dhe për të gjitha ato që në Shqipëri e në botë ndodhën dhe u thanë për këtë çështje. Kam fjalë të mira, vetëm të mira për protestat e të rinjve, por kam fjalë të këqija dhe vetëm të këqija për ata, që në përpjekje e sipër për t’i shfrytëzuar këto protesta e për t’i kthyer në fushatë kundëramerikane, nuk ngurruan të helmojnë shpirtin e të rinjve me propagandë përplot gënjeshtra, mashtrime dhe urrejtje. Kam fjalë të mira dhe vetëm të mira për protestat e të rinjve, por do të kisha edhe më shumë fjalë të mira dhe vetëm të mira për ta, sikur protesta të tilla të kishin bërë edhe gjatë viteve të kaluara: protesta të tilla kundër politikës së rrenave, shpifjeve, mashtrimeve, korrupsionit, mosdurimeve, urrejtjeve, me çka, vrasësi i protestuesve, Sali Berisha, me argatët e tij politikë gjatë 23 viteve po e helmonte shpirtin e shqiptarëve.

Fjala e Edi Ramës mbas gjithë këtyre për të cilat fola, ishte një katarsë politike, shpirtërore dhe morale për të rinjtë shqiptarë, për të gjithë shqiptarët. Ishte kjo një fjalë historike, vërtet historike, me kuptimin e saj, me moralin e saj, me politikën e saj. Kryeministri Edi Rama u paraqit çka ai në të vërtetë edhe është: intelektual i rendit të parë, demokrat i rendit të parë, politikan largpamës, përfaqësues i denjë politik, shtetëror e intelektual i Shqipërisë sot. Ai diti për mrekulli të respektojë vullnetin e popullit, por ai diti për mrekulli të lartësojë përkushtueshëm politikën dhe miqësinë pambarimisht të shtrenjtë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Shqipërinë dhe për popullin shqiptar në përgjithësi. Dita e sotme ishte një ditë historike për Edi Ramën, por një ditë historike edhe për demokracinë shqiptare. Fjala e Edi Ramës, e shqiptuar sot (dje) në ora 17:00, është fjalë që dëshmon se Shqipëria e çshtetëruar prej Sali Berishës po bëhet sot shtet kulturor demokratik, kurse politikës së tij primitive po i sjell vdekje komike trashëgimtari gojështhurur dhe mendjerrudhur!”.

Redaksia Online November 16, 2013 10:10
Komento

59 Komente

 1. gazetari November 16, 09:48

  Ishte nje fjalim madheshtor ai i Edi Rames. Nje fjalim i padegjuar qysh prej “ligjerimeve” te Fan S. Nolit. Shqiperia eshte me fat dhe shpresa te medha qe me ne fund, ka nje udheheqes, nje lider si Edi RAMA, Ky eshte nje shans historik, pas kaq shume vjetesh lengate e tiranie, nene sundimin e krimineleve Ahmet Zagolli, Enver Hoxha e Sali Berisha.

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku November 16, 13:45

   Or Edi a te ta japi nji kshill yne tyne mre çuno i gjate tirone
   Here tjeter tregoju ma i kujdesshem dhe ma i pergjegjshem si Burre dhe si Kryeminister n’ato veprime qe merr dhe qi t’kerkojn tu bosh ndere si Rob Zoti qi je,pernryshe nuk ta hap telefonin ai Nallbani.
   Jo per ndonji gjo por un jom Pickologe me dipllom fallco
   Ne fjalimin tat,na nxorre mbrom ne tepsi nji dafllak te parrujtun,mushun me shkurre ene ferra.
   Thone se pulat kanjiher i bojn vezet ene i mshfein qi t’mos jua han moca,ene pastaj dalin ene kakarisin afer vendit ku i bojne ato.Kshtu ishte dhe fjala jote,per mbajtjen fsheftas te premtimit qe ju kishe dhon amerikonve derisa me ne fund ishe i detyrumun tu thuje JO ardhjes se armve kimike.
   Megjithate respekt o Edo.

   Reply to this comment
   • Dielli mbi KORAB November 16, 14:50

    Hej or Zotni Qosja e te qofsha fale,se e ditke greqishten ma mire se une qi me ka dal tulla ene m’asht shtrembnue kurrizi tu punue atje ne token helen.
    Ne shqiptaret kur themi “katar” nenkuptojme te zezen,kur greknit kur thone katharis kuptojn pastrimin.
    Pra na thuaj a ke folun si shqiptar apo si grek??
    Per mue ti je idoli im i gjalle,por dhe ti njeri je dhe gabon i nderuar Akademiku Rexhep Qosja

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. November 16, 17:16

     @ Dielli mbi Korab! Ti mor kurrrizshtremberum te pakten drejto gjuhen kur flet me akademikun dhe rilindasin shqiptar te koheve moderne Prof.dr. Rexhep Qosen! Ti mor zotni, duhet te kuptosh nje gje se nuk mund te jesh ne ate nivel sa te “qortosh” apo t’i besh verejtje nje akademiku ,(qe eshte njohes i disa gjuheve), per prdorimin e fjaleve qe pavarsisht se kujt gjuhe i perkasin, perdoren ne mjaft gjuhe te tjera te botes, pra jane te nderkombetarizuara.

     Reply to this comment
     • Dielli mbi KORAB November 16, 18:19

      te kan vendos me lujt rolin e policit ty more vezhgues F ne forumin e Dites??
      Askush nuk eshte i pakritikueshem,as Rexhep Qosja.Un se kam fyer Akademikun,por kam shpreh mendimin tim,prandaj qetsohu or F.

     • DREAM November 16, 21:36

      hahahhahahahhahahhahahhahhahhahhah
      Veshguesi …hahhhahahah po si guxon ky komentuesi tu fyeje …kromunistn Qose ???

      Pushkatim ,pushkatim per kte “armikun e kllases”
      jane fjale te nderkombtarizuara ???
      hahahhahaaaaaaaaaaahahahahahhahahah
      eshte njohes i disa gjuheve ..serbisht ,rusisht …di dhe pak shqip ….po me mire greqisht ..hahahahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaha

      Akademikun e stalinit !

     • Vëzhguesi F. November 16, 22:40

      Ke pare ndonje ender moj lavirke qe hap goje dhe kembe deri ne shqyerje?! kujdes me enderat se mos na mastrubohesh moj mantinute e ndyre semaforesh. Te kam thene mos guxo se nuk kam filluar ta qep kostumin qe te kam prere.

     • DREAM November 17, 06:46

      Uaaaaa ,po pse u nxehe kaq shume ???
      Po ty partia dhe te ka shkolluar ,vetem kto fjale te ka mesuar …keq shume keq ,jo per mua se ata si ty me gajasin se qeshuri ..nuk me fyejne dot

      Masturbimi ndihmon shendetin ,ndikon direkt ne humor …praktikojeni ndonjeher …nuk thote gje partia ,nuk eshte shfaqe e huaj .

      Po mos te guxoja …do isha si ty ..larve e indoktrinuar !

    • arber November 16, 20:01

     hahaha ik ore mistrec

     Reply to this comment
 2. kot November 16, 10:13

  Pse nuk dhe mendim o Akademik perpara se te shprehej Rama. Pastaj o Akademik ne nuk po kapim nje problem madhor;Ne cillin vend te Europes demokratike vendos NJESHI.?
  Ne cilin ligj apo cillen kushtetute vendos nje njeri? As njeri tjeter nuk kishte idene se cdo behej.Te gjithe vartesit e tije dhe Meta e presidenti nuk dinin asgje.Te gjithe ministrat thonin se Rama do marre nje vendim ashtu e keshtu por vete skishin asgje ne dore.Kulti i indivit u ushqye o Akademik.Populli i dha nje mesim te math Rames.Populli i tha nuk mund te behesh as si Shahu i Iranit as si Enveri i komunizmit as si Mobutu i Kongos;Z Akademik fole mbas pilafit dhe sna the asgje.Grushti qe mori turinjeve Rama do ja leje gjithe jeten sindromen e dhimjes te hundes

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. November 16, 17:30

   Or ti “kot” qe flet apo perrallis kot. Qe ia fut kot me broçkullat e tua, qe kerkon me kotesirat e tua te bindesh ata qe nuk kane nevoje per kotesira te atyre qe kane lindur kot, jetojne kot dhe do te vdesin kot. Ky mor kot, qe me duhet te lodhem kot duke te spjeguar ty, ka nje mandat qe quhet Kryeministri i vendit, i nje qeverie legjitime i zgjedhur me vote plebishitare legjitime te nje mazhorance legjitime. Eshte i mandatuar nga mazhoranca qe e ka zgjedhur ne ate post, qe te flase ne emer te saj dhe per probleme delikate te marre vendime ne emer te saj. Dhe kur vendimet, mor kot i kotesive por dhe krimeve te atyre qe qeverisen me kerbaç mbi popullin deri dje, eshte ne sinkron me ate qe do populli i tij, nuk ka nevoje per megafone te prishur zhurmues qe bejne zhurme KOT!

   Reply to this comment
 3. N.VJOSA November 16, 10:46

  R E S P E K T
  KETIJ NJERIU TE MADH TE KOMBIT SHQIPTAR,
  KETIJ MENDIMTARI TE MADH. ..
  REXHEP QOSJA YNE, AKADEMIKU YNE I SHQUAR, I ZE VEND FJALA…
  Rexhep Qosja yne eshte nje shkenctar i vertete, nje njohes i mrekullueshem i Shqiperise, i kultures se saj, i Historise se saj….
  Eshte nje pasuri e madhe qe Kombi yne ka sot, kete vazhdues te denje te rilindasve tane!…
  Ndersa per Edi Ramen do te thosha se ai eshte sot per sot Politikani me i ekuilibruar,
  i talentuar si organizator!
  Bashkohuni shqiptare rreth ketij Politikani te talentuar…!
  Mos u dekurajoni nga gabimet qe mund te beje, …edhe gabmet jane per njerzit, madje jeta e nje shoqerie nuk mund te mendohet pa gabime, fjala eshte sa me pak gabime….
  Une shpresoj shume se Shqiperise i ka ardhur i Zoti, Kryeministri qe shqiptaret , po ta degjojne dhe respektojne, po te P U N O J N E DHE TE SHFRYTEZOJNE PASURIT E TYRE, DO TE BEHEN SHPEJT SI GJITHE EUROPA, QE ENDERROJNE….
  POSHT VARRMIHSI PRIMITIV I SHQIPERISE, SALI M A S H T R U S I, PĔRÇARSI…!
  Rrofte Edi Rama, Fan Noli i ri i Shqiperise!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 16, 14:26

   Ndaj te njejtat vleresime me ju per prof. Rexhepin i nderuar N. Vjosa pa perjashtuar ne kete vleresim dhe edi ramen. Me edi ramen nuk jam dakord me vonesen e informimit cka solli situaten ne nje pike jo lehtesisht te zgjidheshme. Edi duhet te mesoje te keshillohet dhe te degjoje! Kaq!

   Reply to this comment
 4. Ahmet November 16, 10:57

  Nuk i heq asnje presje mendimit te gazetarit.

  Kam bindje te plote se me kete njeri te madh kemi shansin e fundit per t’u bere shtet modern europian.
  Si nje ekonomist me pervoje ne poste te ndryshme te administrates ne ekonomine shqiprate nga ndermarrje te vogla e te medha deri per 16 vjet rrjesht si drejtor e kryespecialist ne disa dikastere qendrore, i kerkoj Edit te marre me shume mendime nga specialistet e çdo fushe dhe pastaj le te vendose si ta gjykoje vete. Kjo menyre veprimi do t’ia ndriçoje rrugen ne hamulline qe eshte krijuar si rrjedhoje e keqadministrimit te ekonomise ne shqiperi.

  Reply to this comment
 5. kot November 16, 11:14

  Ky njeriu i math qe thone disa komentues ishalla e largojme shpejt se per sa fat kemi qe eshte kryeminister e pame mire.Dhashte zoti e ky karrierist dhe aventurier iken shpejt se ne se kesaj here nuk e late ta helmonte Shqiperine me pasoje per vite me rradhe kush e di se cdo gjeje tjeter gje per tja bere gjemen. Shqiperise dhe shqiptarve Ky per pushtet ky pusht desh na helmoji vetem te shkonte per vizite te Obama.Ky aventurier tashti te shkoje ne hale te shpise bardhe ne se e lejone se tek zyra nuk e qas njeri.Obama dhe SHBA e kuptuen se eshte mashtrues,frigacak,cinik dhe i pa bese

  Reply to this comment
  • Labi Vlore November 16, 11:17

   Edi Rama ka per te ikur nga pushteti shume shpejt.Ne vitin 2029-te.

   Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. November 16, 17:38

   Ti kot i kotesive dhe megafon kot i prishur i krimineleve fantazo, shih endera me sy hapur por dhe fol kot me vehte se te bene mire kunder shperthimit te skizofrenise per shkak te humbjes se karrikes si nje ish bythlepires i bastardeve berishiane. Tashti dhe tutje, opozita duhet te mblidhet urgjent dhe te organizohet me nje kryetar te ri se ndryshe nuk mund e afrohet as ne wc e aeroporteve amerikane dhe jo ne Shtepine e Bardhe. Ndersa pushtetin jo pas 8 vjetesh por as pas 24 vjetesh nuk mund ta shohe dot, ose do ta shohe aq sa mund te shihet maja e veshit pa pasqyre, me kete klloun lidership qe qendron pas bythes se kriminelit te ketij populli.

   Reply to this comment
 6. tanino November 16, 11:18

  pershendetje pa fund per kete rini te mrekullueshme shqiptare dhe vleresim i madh gjithashtu edhe kryeministrit qe degjoi zerin e popullit te tij.nje dite vertet historike per kombin tone

  Reply to this comment
 7. Horri i Bulevardit November 16, 11:46

  TE rinjve Ju falet, se ata ose kane qene TE vegjel, ose skishin lindur akoma ne fund vitet 80:-Te, ata Nuk e kane pare profesrin e Akademise se Arteve, ne kohen, kur si asnje, tha me ze Te larte troc dhe pa asnje hezitm, Enver Hoxha eshte Diktator, Te lirohen Te burgosurit politike, ishte koha kur Berisha Ende udhetonte me FIAT:-in e sigurimit Te shtetit, ishte koha kur Berisha kerkonte ti conte pershendetjet e studenteve partise se punes dhe sekretarit Te saj, ishte koha kur studente me profesorin e tyre rebel, Te perkujtoni Beatlles dhe liderin e tyre .jon Lennon. Ishte koha kur Berisha me koleget e tij Te sigurimit, perzinin nga foltorja Edi Ramen, se e dinin QE Do tju njolloste partine e punes dhe Sekretärin e saj.
  Por ne me Te vjeterve QE i pame me syte tane, ato kohe, QE ishim pjesmarres direkt ne ate transformim historik, sduhet Te habitemi me fjalimin e kryeminstrit Rama, ne e dinim, QE Ky kryeminister vjen nga nje habitat komplet i ndryshem nga ai QE kemi pare deri me sot, kryeminstri yne vjen nga habitati demokratk me i perparuar, vjen nga nje kulture e persosur perendimore.
  Per kete une Nuk u habita nga fjala e kryeministrit Edi Rama, se ai eshte Edi Kristaq Rama, Nuk eshte Sali Berisha, QE Nuk e di Ku prehet babai i tij.
  Nuk u surprizova nga kryeministri Edi Rama, se ai mendon si une, ai mendon si rinia e viteve 80:-Te, QE syte o kishte tek perendimi, kryeminstri Edi Rama shpreh ate QE une dhe qindta mijra Te tjere mendojme, Ai eshte perfaqesuesi me dinjitoz i brezit töne, QE respekton brezin QE na rriti, respekton brezin e ri, QE erdhi Mbas viteve 90:-Te, respekton popullin e tij.
  Kryeminstri foli si europian, se ai e ka Te qarte se rruga drejt Eurpoes demokratike, shkon krahas me deshiren e shqiptareve.

  Reply to this comment
 8. kot November 16, 12:12

  Labo;
  Per sa tash rrin Rama tash po e shef shpejt.Moti i mire shifet ne nadje(mengjes) thone ne Shkoder. Ka kalue ne heshtje nga se te gjithe ishin tuj u marre me helmet nje kerkese e BE qe thote ;Te arrestohen boset e droges.Kush jane keta boset Be e dine mire por dihet publikisht se jane te Rilindjes

  Reply to this comment
  • Labi Vlore November 16, 17:06

   Po perse nuk ja beri kete kerkese BE-ja Shqiperise pergjate tete viteve qe ishte ne pushtet Saliu??Pse i la per tete vite te lire BE-ja dhe Saliu Baronet e Droges qe po shkaterronin Shqiperine??Perse nuk i arrestoi Baronet e Droges se Rilindjes Saliu jot shpellar pergjate tete viteve qeverisje???Apo BE-ja priti tete vjet sa te vinte ne pushtet Rilindja qe te bente kerkesen per arrestimin e Baroneve te Droges??Por une ju njoh shume mire.Kjo eshte shpikja e re qe po hidhni ne qarkullim,per ti dhene mbeshtetesve te PD-se sado pak shprese se do te riktheheni perseri ne pushtet shume shpejt.PD-ja perseri ne pushtet……Harrojeni.Nuk ka per te ndodhur kurre me.Ju keshilloj ti pergatisni batanijet,carcafet dhe Jorganet Baces Sali,sepse se shpejti do nderroje rezidence.Adresa e Rezidences se tij te re do te jete.Burgu i Bences,Rrethi Tepelene,Krahina e Laberise,Shqiperi.

   Reply to this comment
 9. Rehat November 16, 12:23

  Jeni nje akademik i nderuar zoti Qosja,por njekohesisht mund t’ju them qe ju ka gelur ora mbrapa.Dyshoj se edhe kryeministrit tone modern kur i dridhen leqet e kembeve nga i pjerdhuri ish kryeminister,do te thote qe nuk lirohet dot ga komleksi i ketij te fundit. Ne na duhen burra shteti qe te na drejtojne me maturi dhe nuk na duhen burracake qe fshihen mbas arrogances se pushtetit. Sidoqofte ky eshte fillimi i fundit dhe jo fundi i fillimit.

  Reply to this comment
 10. gjin musa November 16, 12:36

  SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NE KETO 101 VJETE SHTET VETEM ME 23 QERSHOR KEMI ZGJEDHUR NJI BURRE SHTETI TE MODERUAR DHE DEMOKRAT. AI QUHET EDI RAMA,NJERIU QE GJUNJEZOJE SALI BERISHEN DHE TANI PA ASNJI MEDYSHJE EDI RAMA DO TA DERGOJE SALIUN PRAPA HEKURAVE TE QELIS SE BURGUT.
  PERFUNDIMISHTE SHQIPERIA DHE SHQIPTARET PO VENDOSIN DEMOKRACIN E VERTET,LIRIN E FJALES DHE TE VEPRIMIT,NDESHKIMIN E ATYRE QE SHKATERRUAN EKONOMIN SHQIPTARE,TE ATYRE QE VRANE DEMOSTRUESIT NE SHESHE,TE ATYRE QE NDERTUAN GERDECIN MBI GJAKUN E 26 TE VDEKUREVE,KU FAMILJA BERISHA ISHTE IDEATORE,PO KY BERISHE DOGJI NE FLAKE GREVISTET E PERNDJEKUR NGA SISTEMI KOMUNISTE,PA DASHTE TE MOSE HARROJME NGJARJET E 97.
  PO KY SALI BERISHE DHA URDHER TE BOMBARDOHET VLORA E PAMVARESIS.PO KY ANTI SHQIPTARE SHITI KUFIT DETAR,PO TI SALI BERE FASLLICIN E SEBIS PRONARE TE PRONAVE SHQIPTARE.
  PO CILA GJYKATE DO TE DENOJE TY?
  TE DERGOJME NE HAGE ESHTE LARGE!DUAME TE SHOFIM KETU NE TIRANE SI TE PA NDEHUR PER KRIMET KUNDRA NJERZIMIT……..PO PA ASNJI MEDYSHJE TI JE NJI GADAFE QE SA PO VJEN DHE POI AFROHESH FUNDIT TANE TE ZYMET.PO TI ME LULZIMIN DESHE TE CORODITESH RININ STUDENTORE,DESHE TA NDEZESHE FLAKE TIRANEN DHE GJITHE SHQIPERIN,PO DESHTOVE OI DESHTUAR,TI ANRRON AKOMA PUSHTETIN TANE TE ZYMET.
  KOHA DHE DJALLEZIT TUAJA KANE MARRE FUNDE,PASE KETIJE FUNDI DO BEHET GJAMA E JOTE,KY POPULLE DO SHFRY DUFIN MBI TY DUKE JA BESUAR DREJTESIS GJYKIMIN TANE.

  Reply to this comment
 11. Tani November 16, 13:09

  Z Rama fillo demontimin e KIMISTAVE , blu me ne krye SANITARIN e bllokut komunistin morracakun me IPOD ne dore.

  Reply to this comment
 12. lisdushku November 16, 13:31

  Rama doli njemihere me i forte nga keto protesta se nga 1miljon votat e 23 qershorit,Fitoi respektin e qytetareve dhe brezit te ri ,se ne shqiperi me ne fund po fryn era e demokracise perendimore,era e lirise,popullit po i ndegjohet fjala>Ky eshte brezi i qytetareve,intelektualeve,qe nuk duronin diktaturen ,qe protestuan per lirine e mendimit ne 90 ,frymezues te studenteve liberatore.Shihni mire skenen e ndotjes se protestes studentore nga skilja plake e Vicidolit me shpuren e tij.E perzune me neveri!Keshtu u fut ne levizjen e dhjetorit kjo mynxyre kombetare per te devijuar rrjedhen,qellimin rezultatin,pafajsine.Se c`qe kjo mynxyre ,ky hibrid i malinjitetit patriarkal me arrivizmin komunist,e shprehu profeti i kombit,akademiku Rexhep Qose me thenien lapidare:Nuk ka ma zi se komunistet antikomunisre!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 16, 14:38

   Ndaj te njejtat mendime me ato te komentit tuaj z. Lisdushku por nese me lejoni ju kujtoj se thenia ne fund te komentit tuaj nuk eshte e prof. Rexhep qoses por e vaclav havelit. Prof . Rexhepi e ka trajtuar ate tepër prandaj duket sikur eshte thenie e tij. Nderime dhe ju kerkoj ndjese nese korrektimin nuk do ta pranoni!

   Reply to this comment
 13. opozitari November 16, 13:50

  Te lumte pena dhe mendja akademik i nderuar! Brvo Edi, ndjehemi krenar me ty ne krye! Je mendjehapur dhe largpames, por jam i bindur qe je i ndergjegjshem qe punet e mira qe padyshim ke marre persiper te besh, duan kujdes dhe kembengulje, pasi ke shume njerez qe gjoja te duan e perpiqen te te ndihmojne, por fatkeqesiht po mundohen te te pengojne. Por, sic thote populli: Qente le te lehin, karvani shkon perpara…

  Reply to this comment
 14. nuri November 16, 14:00

  Qosja nje njeri i madh i letrave shqipe ndersa per ceshtjet politike dhe sociale nje marksist dhe enverist i pandreqshem.

  Reply to this comment
 15. labi italy November 16, 14:01

  TE KOMENTOSH PER KEQ SHKRIN E REXHEPIT DO TE THOTE QE TE JESHE JNE ALABAK RRUGESH ,NUK KA BIRE NENE QE MUND TE VERI NE DYSHIM FJALET E KETIJ MENDMTARI TE MADH TE KOMBIT TON ,KETIJ NJERIU QE PA AS ME TE VOGLIN INTERES JA KA KUSHTUAR GJITE JETEN E TIJ KOMBIT ,.TE GJITHE JU O SAHAN LEPIRES ,O NJEREZ QE JENI RITUR NEPER MJET KURUPSIONIT DHE QE DONI TA SHIKONI KOMBIN GJITMON TE TRAZUAR SEPSE NGA KJO GJENDJE E TRAZUAR KENI PERFITUAR DHE KENI VENE PASURI ,PO NGATERONI REXHEPIN ME VETEN TUAJ,SEPSE JU DALLOHENI NGA MENYRA SI SHKRUANI DHE SI SHPREHENI CFARE KATEGORIE U PERKISNI .,REXHEPI ESHTE NJE FIDURE MBARE KOMBETARE QE RRALL HERE DO TI VIJE KOMBIT TONE ,PO JU NUK E KENI HALLIN KETU- JU E KENI SE JU IKEN PRIVILEGJET NGA DUART …………

  Reply to this comment
 16. Mark uk November 16, 14:42

  Te gjith ata qe kritikojn Berishen ju I quani burra shteti.Te gjith e dine se Qosja u prish me Berishen kur ky akademik ne vendin e tij nuk ja vare njeri.Qosja kerkoj qe Shqiperia duhet te bashkohet vendeve Islamike e jo Europes.Me habit nje I denuar per vjedhje ne komunizem kerkon te coj ne burk ate qe u vu ne krye te studentve ne 90 dhe permbysen ate rregjim te urryer qe sot kerkon te ngjadhet,po I treguen mijra e mijra shqiptare qe mbushen sheshet spondalisht.

  Reply to this comment
 17. DhShtembari November 16, 14:47

  Fjalimi i Kryeministrit tone, zotit Rama, kishte klase te larte. Pergatitur me mendim te fuqishem atdhetar dhe shqiptuar me fraza poetike. Te tille fjalime perfshihen ne fondin me te mire te oratorise politike shqiptare, fjalim i denje per t’iu dhene leksion gazetarise politike.
  Akademiku Rexhep Qose, nje nga figurat me te medha te kohes sone ne boten shqiptare, ben nje vleresim te shkelqyer te asaj qe ngjau ne Shqiperi. Nje vullkan i vertete manifestimi popullor shpertheu ne Shqiperi, nje manifestim i zhvilluar me kulture te larte demokratike dhe i mbyllur ne menyren me dnjitoze. Berisha dhe nxenesi i tij besnik, Basha, u orvaten ta devijonin kete manifestim, duke i dhene frymen e tyre te ketyre 23 vjetve, por deshtuan. Ja, kete na shpreh me ligjerate brilante i madhi Rexhep Qose. Gjithesesi, fitoi Kryeministri, fitoi e majta, por pse te mos e pranojme; fitoi mbare populli. Se Edi Rama eshte jo vetem i te majteve, por i tere populit. Me ne fund Shqiperia u be me Kryeminister te denje.

  Reply to this comment
 18. tol francezi it November 16, 15:32

  avash ,avash edvini rama po e kalon ngjalen e ilir metes,i befte mire

  Reply to this comment
 19. Vlora November 16, 16:07

  Edi Rama eshte kryeqytetar dhe rrjedh nga nje familje e rangut te larte.Ai kerkon me te miren per shqiptaret e per shqiperine ,se sa per vehten e tij ,i ka ne terezi punet.Por sa kohe Berisha te jete jashte hekurave,kjo qeveri sdo te kete qetesi ne punen e vet,as ne si popull e as vete ky vend nuk do te kete paqe,as edhe nje dite te vetme.Edi po punon me administraten dhe drejtorat e Berishes prandaj dhe i nxorren ne shesh te rinjte duke lene mesimin.
  Lindita Nikolla nje porosi per ty:
  Leri konkurset e “ndershme” por zhduk urgjent te gjithe drejtoret qe na bene katrahuren,i hoqen shqiperise shansin per te dale nga fukaralleku ku na ka zhytur Sali krimineli,qe vetem shqiptar nuk mund te jete.

  Reply to this comment
 20. arianit November 16, 16:16

  O qosje ja ke fut kot fare, pale na ke fol edhe per moral,
  HAHAHAHHAHHA per cfar morali e ke fjalen???????
  per moralin qe te pershtatet ty, apo atyre qe e mendojne
  si ty!!! me qe je dhe akademik, mund te na thuash se
  cfare perfaqeson morali per ty???? dhe per ato qe
  kan nje moral te ndryshem nga i yti, cfar mund te thojne???

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. November 16, 17:44

   @arianit! Je nje cope idioti dhe per idiote te kallepit dhe soit tend, si me moral dhe pa moral nuk ka asnjefare rendesie. Moralizimi nje idioti eshte njelloj si t’i thuash nje dythundraku pse bene bajga ne rruge.

   Reply to this comment
   • arianit November 16, 19:57

    Vëzhguesi F
    Dhe pastaj!!!!! Asnje gje nuk kuptova!!! vec se ke perseritur
    disa here fjalen “idiot” hahahahaha vetem ketu eshte
    i gjith arsyetimi yt.

    Nje bravo te madhe, e fitove cmimin e injorantit, hahaha
    aq shume te rendon injoranca sa te ndjek si hije nga mbrapa.
    HAHAHAHHAA

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. November 16, 22:51

     arjanit! “Dhe pastaj”- eshte pyetje apo çfare toge fjalesh qe i ve pike çuditese, o injorant i gjuhes shqipe. Pas pyetjes vihet pikepyetje. Po ta jap pergjigjen. Replika ime eshte nje lloj kusuri per imoralitetin tend idiotesk qe shpreh ne paçavure-komentin tend.
     Medemek nuk ke kuptuar gjë! Po mire pse qesh si i dale mendsh apo histerik? Aha, do te jesh ndonje nga policet e Saliut qe i ka zene reforma! nga ata qe lane dhite dhe u bene zabit. Se ata qeshin keshtu kot me kot se u kujtohet ndonje budallallek i tyre apo ndodhia e ndonje “Endre”!

     Reply to this comment
     • arianit November 17, 09:30

      O profesor i gjuh letersise, e kam gabim un qe nuk vura pikpyetje por e ke gabim edhe ti.
      Sepse (Dhe pastaj), mund te shoqerohet
      si me pikpyetje dhe pikecuditese ne te
      njejten koh,, ok Vezhguesi FRESHI-sti

      hahahahha QESH more Vezhgues permanetnt
      se sa per histeri, faktet flasin vete, ja
      shif me sa vete ke replikuar ti dhe sa un.

      A nuk eshte histeri kjo e jotja duke ju
      qepur nga mbrapa cdo komentuesi???

 21. marko November 16, 16:26

  BUKURIA E DEMOKRACISE KJO ESHTE , QE TE KETE DIVERSITETE NE MENDIME DHE NJERZIT TE SHPREHEN LIRSHEM DHE PASTAJ VENDOS SHUMICA. PERSA I PERKET PROF; R.QOSES NE JEMI SHUME TE VEGJEL QE TI BEJME VREJTJE DHE AQ ME KEQ ME FJAL BANALE SIC LEXOVA ME LART.

  Reply to this comment
 22. iliri November 16, 17:09

  Demokracia eshte e domozdoshme ne nje vende si yni qe ka nje demokraci te brishte ,por nuk duhet te abuzojme me te.protestat vetrtet treguan se kemi arritur nje standarte. Ndoshta munde te kemi humbur ne nje aspekte por fituam ne nje tjeter.Politikanet tane duhet te gjejne menyren per ti bere me transparente gjerat qe neser te mos themi qe gabuam dhe na iku ky shanse nga duart.

  Reply to this comment
 23. O halim qe sdi kendim November 16, 17:21

  Jo fjale banale, jo. Keshtu na porosit Ed Halimi….

  Reply to this comment
 24. Pranvera November 16, 17:27

  Eshte kenaqesi kur flasin te mencurit, dhe eshte po aq kenaqesi te degjosh budallenjt duke share te mencurit,
  Uroj jete te gjate Akademikut Qosja. Por vepra e Qoses eshte e pavdekshne. Kete e themi ne sot, ndera brezat qe vijne do thoje KESHTU KA THENE PROFESOR REXHEP QOSE. Lum si ju Zoti Qose dhe mjer ata qe ju i quani pa vlere

  Reply to this comment
 25. Niku November 16, 17:30

  TE LUMTE PRANVERA

  Reply to this comment
 26. Mark uk November 16, 17:33

  Me vjen keq per ju komentuesit militant me pages qe nuk paten raste te merrnit 2000 leksha, sepse ortegu popullor ishte i madhe.

  Reply to this comment
 27. ksi-ksi November 16, 19:51

  ne fakkt,kur flisni ju,z.qosja ,sala (sali-miu )nuk e gjen dot vrimen ku te futet.

  Reply to this comment
 28. idajet November 16, 20:01

  akademiku eshte vertet nje shqiptar i nderuar dhe i respektuar ………….

  Reply to this comment
 29. Marin November 16, 20:07

  Faleminderit akademik Rexhep Qose!

  Reply to this comment
 30. thesar November 16, 20:10

  Je i madh Rexhep Qosja.
  Njerez si ty i duhen kombit shqiptar dhe jo si sali berisha, ali ahmeti dhe ahmet zogu qe shesin interesat e shqiptareve.

  Reply to this comment
 31. Mimoza November 16, 20:25

  Do Zoti qe Edi Rama te kete vene mend dhe te punoje e te qeverise ne menyre demokratike dhe jo te perpiqet te beje cdo gje me koken e tij se nuk eshte Kashei i pavdekshem. Ato nje milion qe e votuan i cuan ne shesh perpara Kryeministrise perfaqesuesit e tyre dhe e tunden. Nje here o dy here te tjera e do ta nxjerrin nga zyra luksoze.

  Reply to this comment
 32. tan KAVAJA November 16, 21:28

  SYT MU MBUSHEN ME LOT nga fjalet plot kuptim dhe plot kuptim te madhit QOSE , por edhe lemshi mu mblodh ne fyt nga urrejtja kundrejt atyre batakcinjeve BERISHA & CO qe akoma nuk kane marre denimin qe meritojne .

  Reply to this comment
 33. Strazimiri me foke November 16, 22:01

  Maloku Mark uk mos shko ne bordello me pagese, se do te dali Gruaja jote per sex, toc dhe pederast, shko anetaresohu tek shoqata si motra e PD-s, tek LGBT or tiiijjj.

  Reply to this comment
 34. Gava November 16, 22:22

  Edi Rama e tregoi vehten burre i vertete shteti.Shqiperia me nr fund gjeti ate qeveruses qe i duhet.Plehrat e mullarit me pleh sali, le te llapin se as i kercet trapi Edi Rames.
  URIME EDI RAMA! Na ke lumturuar!

  Reply to this comment
 35. mara November 16, 22:34

  JETE TE GJATE I UROJ NJERIUT ME TE MADH TE KOMBIT SHQIPTAR Z REXHEP QOSJA KRENARI PER KRYEMINISTRIN TIM PER HERE TE DYTE FITUES PAS 23 QERSHORIT

  Reply to this comment
 36. nastradini November 17, 00:40

  PSE REXHET QOSEN NUK E LLOGARIT NJERI AS NE VENDIN E TIJ DHE AS NE BOTE?

  Pergjigja eshte fare e thejshte: Sepse flet vazhdimisht brockulla me ngjyra politke, qe tregon se jeton ne Kohes e Qepes te Josip Broz Titos te Jugosllavise qe ne fakt e beri profesor famoz. Lajthitjet e Rezhep Qoses filluan kur i shpalli lufte Ismail Kadarese, por me shume u bene te dukshme kur tentoi te futej ne politke dhe morri si pergjigje vetem shpulla dhe dogitje nga elektorati kosovar. Tani i ka mbetur te shkruaj hartime me ngjyra patriotike per ngjarje jashte kufijve te Kosoves. Qe te dalim ne teme: Pse i ka pelqyer kaq shume fjalimi i pendimit te Edi Rames ne kryeministri, qe Fatos Lubonja e quajti si fjalimi i Hitlerit para vdekjes ne bunkerin e tij? Kjo eshte ceshtja qe duhet te hulumetohet me vemendje nga media dhe analistet, pse jo nga llapeqenet e Mero Bazes ne median elektronike pa ofenduar dhe fyer njeri tjeterin me pasione partiake, sepse a nuk e pate? Shume idhtare te Saliut si Henri Cili pershembell me te tjere nga pas i dolen ne mbrotje kauzes se Edi Rames per PO!-ne e tij per dislokimin e LHL-ve te Asadit ne Shqypni. Prandaj ne kete llogjike ceshtja nuk eshte ceshtje PARTIE por asht krejt prej DASHNIE. Kush eshte dashuruar pas te gjatit Edi Rama nuk mund te duroje liliputet qe i kundervihen atij me lloje-lloje argumentash ekologjike. Prandaj edhe gjeten ARMIKUN e KAUZES dhe e shigjetuan si Opozita e Saliut dhe hijes se tij Basha, qe deri ate kohe i hante meraku i fatit te pallatit te tyre te ndertuar mbi det. Kjo Opozite Famekeqe ishte edhe ajo qe organizoi debilet dhe dallkauket si nje popull mosmirenjohes per te STERILIZUAR Shqypnine tone te piset ibret me LHL-te moderne te Asadit njehere e pergjithmone me Pastrues dhe Higjeniste nderkombetare si SHBA dhe OKB. Ky ishte pak a shume edhe KATARZISI qe doli nga fjalimi i Edi Rames qe nastradinit nuk i duket aspak si nje INDULGJENCE pendimi, por si nje thirrje apo KUSHTRIM enverist per te rritur vigjilencen ndaj ARMIKUT te Kllases. Megjithate Rexhep Qosja mban te drejten e mendimit te vet.

  Reply to this comment
 37. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. November 17, 02:21

  ” Erresira mbi Korab + Enderrim -tari “”
  Ne fakt edhe ju na duheni qe te hyni ketu n ekete blog sepse ne nuk kemi me ke te MERREMI.
  Me palltin e LUL BASHES EDI do te merret ne nje kohe qe LUL DOMATES do ti dhemb shume ,njelloj sikur ti kedh futur thiken ne zemer .
  Sa per ate se kush eshte REXHEP QOSJA une e njoh ,por a ka burre nene te me spiegoje mua pse 85% e Kosovareve qe erdhen ne Shqiperi kur iu perzuri Milloshevici ,urrenin REXHEP QOSEN ,U.C.K-ne dhe donin IBRAHIM -XHAFER-DEVE-RUGOVEN .
  I jep dot njeri dum kesaj apo jo ,sepse edhe une kam mbajtur si shumica e Shqiptareve kosovare dhe nuk kam bere asgje me shume se nje detyre qe do ta benin edhe Kosovaret po te ishim ne ne vend te tyre .
  Edi Rama do e tregoje me vepra se nuk eshte kot aty sepse e ka qe TEJ -TUH ,e ka si nga SOJI i Nenes edhe , Rraca e BABES .

  Reply to this comment
 38. Labi November 17, 08:22

  Labi
  Rrofte Edi Rama,poshte komunisti Sali berisha.

  Reply to this comment
 39. Mark uk November 17, 10:26

  strazimiri me toke: Ti shko e puno token se une po vazhdoj aty ku ju mendoni,aty kam gjetur gruen e motren tende.Me vjen keq qe po shkrej kshtu,po ju e meritoni.Atyre ju kerkoj te falur,nese nuk je i shtepis se femijes qe ka shume mundesi si nuk i nifni prinderit

  Reply to this comment
 40. namik hala November 17, 11:32

  kenaqesi qe ne mesin tone kemi nje ze kaq

  Reply to this comment
 41. namik hala November 17, 11:36

  sot me shume se kurre do i jepja nje 10 te madhe z, RAMA megjithese mendoj se nje PO, NA NDERONTE ME SHUME……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim