Qyteti ku bashkëjetojnë të kundërtat… Si e përshkruante Tiranen e viteve 20’ shkrimtari Joseph Roth

February 11, 2020 22:49

Qyteti ku bashkëjetojnë të kundërtat… Si e përshkruante Tiranen e viteve 20’ shkrimtari Joseph Roth

Shkrimtari austriak Hebre, Joseph Roth e përshkruante kështu Tiranën e viteve ’20:

“Nje qytet qe i perket Lindjes dhe qe mundohet te shkoje drejt Perendimit, ku lagje te reja moderne mbijne brenda nates, gjysem fshat dhe gjysem qytet, i mbushur me ngjyrat e nje jete te larmishme, ku çdo qytetar duket sikur di te luaje nje instrument muzikor, ku krishterimi bashkejeton me islamizmin, ku grate e emancipuara bashkejetojne me grate e mbuluara nga koka deri tek kembet, ku emigrante me veshje ekstravagante te sapo kthyer nga Amerika sjellin moden e re perendimore dhe rrefejne histori te ndryshme nga jeta e tyre ne mergim, ku aventuriere nga Europa mblidhen atje per te bere nje Zot e di se cfare, ku aparati shteteror eshte gjysem-i-korruptuar, gjysem-autoritar por qe ne nje Europe ku demokracia po perendonte dhe barbarizmi politik po agonte, duket ende si nga me tolerantet ne kontinentin Europian. Perendimoret nuk e kuptojne dot Ballkanin, “primitivitetin e tij aq te nderlikuar”

Në foton e mëposhtme Joseph Roth me kostum shqiptar:

 

February 11, 2020 22:49
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*