Qyteti ku jetohet në -55 gradë dhe 2 muaj errësirë totale çdo vit

January 27, 2016 00:21

Qyteti ku jetohet në -55 gradë dhe 2 muaj errësirë totale çdo vit

I izoluar, i ndotur dhe mbi të gjitha i ngrirë, Norlisk, 250 milje në jug të Arktikut është depozita më e madhe e nikelit, bakrit e palladiumit në botë.

qyteti1

I vendosur në skajin më verior të tokës, Norilsk, ku temperaturat mesatare janë nga -10 deri -55 gradë celsius është një qytet ekstremesh me 170 mijë banorë.

qyteti2

2 muaj çdo vit qyteti gjendet pothuajse në errësirë për shkak të netëve polare dhe 8-9 muaj të vitit është i mbuluar nga bora dhe akulli.

qyteti3

Banorët e Norilsk vuajnë vazhdimisht nga sidroma e natës polare si ankth, nervozizëm dhe pagjumësi, në varësi të stinëve, ndërsa mungesa e stimujve emocionalë dhe psikologjikë gjenerojnë shumë raste të sëmurësh me depresion.

qyteti4

qyteti5

January 27, 2016 00:21
Komento

1 Koment

  1. perkthyesi January 27, 10:32

    Keni nje lapsus! 250 km ne jug, e jo ne veri te Arktikut! Faleminderit per mirekuptimin!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*