“Radikalizmi Fetar dhe Ekstremizmi”, Tahiri: Duhen eliminuar ndasitë mes besimtarëve

July 10, 2015 09:33

 “Radikalizmi Fetar dhe Ekstremizmi”, Tahiri: Duhen eliminuar ndasitë mes besimtarëve

Shqipëria, edhe pse është vend shembull sa i takon harmonisë fetare është në listën e vendeve me probleme sa i takon radikalizmit.

Ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri gjatë fjalës së mbajtur në konferencën “Radikalizmi Fetar dhe Ekstremizmi” tha se “për të luftuar ekstremizmin duhet krijuar një sistem arsimor i shëndoshë dhe efiçent, që promovon vlerat shoqërore dhe modelet e mira Europiane”.

“Duhet një sistem drejtësie i fortë dhe të pakorruptueshëm, që bënë drejtësi, pasi kështu do rritet besimi i qytetarëve tek institucionet. Duhen institucione fetare që përveç harmonisë fetare të promovojnë edhe vlerat e shëndosha të shoqërisë, duke eliminuar ndasitë mes tyre”, u shpreh Tahiri.

Ministri u shpreh se Qeveria ka hartuar një plan masash për të parandaluar këtë fenomen dhe një strategji afatgjatë për ta eliminuar ekstremizmin në vendin tonë, duke rritur bashkëpunimin me të gjithë aktorët që kanë kontribut në rritjen e luftës ndaj radikalizmit dhe ekstremizmit.

Në këtë pikë Tahiri tha se toleranca fetare në Shqipëri është element kyç kundër ekstremizmit, por ai shtoi se do të përndiqen rigorozisht sipas ligjit personat që synojnë pjesëmarrjen në luftërat e grupeve ekstremiste.

July 10, 2015 09:33
Komento

8 Komente

 1. cajani July 10, 09:49

  feja islame ka kushtetute kuranin. jo librin(kushtete tuten) e rames.

  Reply to this comment
 2. Arben July 10, 10:30

  ALLAHU EKBER

  Reply to this comment
 3. Mark uk July 10, 12:30

  E vetmja gje qe duhet bere eshte te jemi ku na takon e jo te flasim per Europen e zemren ta kemi ne turqi,sikurse edhe ky trapi qe e ben lemsh me ate qe ka shkruar.

  Reply to this comment
 4. Mark uk July 10, 12:35

  Arben:Shko ne turqi e te pastrohet vendi nga mbeturinat turke.Na cave menermethanen duke perdorur nje gjuhe qe vjen nga azia.Lutu ne shqip nese je shqiptar apo jeni vetem nje shqipfoles qe e pac haram gjuhen e nanes.

  Reply to this comment
 5. nje ish myslyman July 10, 14:12

  Jo , more Mark uk , ky Arbeni qe thua ti , eshte nje idiot islamik qe ka bere shkolle fetare ne Turqi dhe e ka trurin te shpelare nga ideologjia e shemtuar qe i eshte imponuar . Per mendimin tim , eshte nje person potencialisht i rrezikshem , qe duhet survejuar nga organet kopetente . Ky bashibozuk turk , hedh here pas here nga nje doze helmi ne forrumet e gazetave , duke derguar nga nje telegram ku idiotlleqet i shkruan me germa te medha dhe qe perfundojne ne shumicen e rasteve me fjalet Allahu Ekbar , qe ja kemi keshilluar gjithmone t’i fute ne by..e . Edhe sot po i themi , ato dy fjale futi ne by..e , se neve nuk na plasi ka.i per Allahun tend kriminel e pedofil .

  Reply to this comment
 6. Ateisti mysliman.... July 10, 22:18

  Ketu behet fjale per terrorizem islamik, qe perben rrezik per paqen boterore,….dhe per njerez shqipfoles qe jane bere kontigjenti kryesor ne rajon per furnizimin e isis….Terrorizmi fetar islamik e merr frymezimin nga religjioni i tij, dhe promovohet anembane trevave shqipfolese,…..Prandaj kjo kolere boterore, te keqen t’a kerkoje brenda vetes, dhe jo ne ndonje “planet” tjeter….T’a kerkoje tek literatura qe e shperndajne falas, tek fondacionet “bamirese” islamike, qe ne me te shumten e rasteve jane te lidhura me terrorizmin, t’a kerkojne tek njerezit e fese se tyre, qe jane pergatitur ne skutat me te erreta te botes…..Keto e shume shfaqje te tjera si keto shfaqen ne drite te diellit perdite dhe boterisht, dhe askush nuk ngrihet t’i denoncoje publikisht, por fshihen pas gishtit te “shqiptarise”…..Ambientet publike jane ndotur nga gjithfare parullash islamike, sa te duket sikur je ne ndonje vend arab, dhe askush nuk flet….Bllokohen zonat publike me pilafin e ramadanit, dhe askush nuk flet….Pellitjet arabe te shumefishuara me amplifikatore, ndotin ambjentin anembane, dhe askush nuk flet….Atehere kujt i hyjne ne pune terma te tilla te neveritshme ,si “tolerance”, “bashkejetese”, e gjithfare llogjesh te tjere hipkrite dhe tinezare qe i serviren publikut???…..

  Reply to this comment
 7. pro dhe kunder July 11, 07:13

  ateisti mysliman ..analizoje edhe njehere komentin tend,pasi ne te nuk shpreh nje mendim,por nje urrejtje qe s’ta ka kush borxh,pasi ekstremistet shume palesh nuk jane fetare por kriminele te fshehur ne ç’do lloj feje..dhe ti nuk ke te drejte te anatemosh nje pjese te kombit me epitete te qellimshme..kur te jepet mundesia.

  Reply to this comment
 8. Mark uk July 11, 12:36

  pro dhe kunder:Je munduar deri diku te tregohesh me nivel,po prap ke shkuar atje ku ke zemren.Sot ne bote ka vetem ekstremizem islamik .Ektremista ka kudo ne bote po nuk jan te grupuara e nuk veprojn ne emer te fes.Ju ket e dini shume mire,mos u mundo te cfajsosh ken duke shtuar se ka edhe ne besimet tjera.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*