RAI: Thesari i fshehur në fund të detit, në brigjet shqiptare

July 5, 2018 17:43

RAI: Thesari i fshehur në fund të detit, në brigjet shqiptare

Rainews.it ka shkruar se një grup arkeologësh kanë kërkuar gjatë një konference, ku fokusi ishte në arkeologjinë nënujore, që autoritetet shqiptare të krijojnë një muze për të ruajtur dhe ekspozuar artefaktet romake e greke, si dhe reliket antike që gjenden në fund të detit të tyre.

“Ka ardhur momenti të ndërtohet një muzeum për turistët shqiptarë dhe të huaj. Shumë amfora ndoshta janë tashmë të trafikuara, shumë prej tyre i shohim si dekorime nëpër restorantet përgjatë detit. Shqipëria është duke u përpjekur të mbrojë dhe kapitalizojë pasurinë e saj”, ka theksuar në konferencë arkeologu Neritan Ceka.

Arkeologët kanë paralajmëruar se kjo pasuri e madhe në pjesën jugore të vendit, afër kufirit me Greqinë, mund të jetë lehtësisht e shkatërrueshme nga grabitësit, keqbërësit dhe kërkuesit e thesareve.

Presidenti i RPM me seli në Florida, James Goold ka deklaruar se objektet e sipërpërmendura datojnë që prej shekullit VIII para Krishtit e deri në Luftën e Dytë Botërore.

Ai vijon të thotë se reliket antike mund të shërbejnë si atraksione të mëdha turistike, por vetëm nëse vlerësohen siç duhet.

Instituti kërkimor italo-shqiptar, L’RPM Goold ka evidentuar 22 relike dhe qindra amfora në det të hapur, nga kufiri i Greqisë deri në Gjirin e Vlorës.

Konkretisht flitet për vazo prej balte, të cilat paraqiten të gjata dhe të ngushta.

Këto vazo përdoreshin dikur për të transportuar vajin e ullirit dhe të verës përgjatë rrugëve tregtare ndërmjet Afrikës së Veriut dhe Perandorisë Romake, ku Shqipëria (Iliria) gjendej e pozicionuar në mesin e tyre.

s.a/dita

July 5, 2018 17:43
Komento

6 Komente

 1. Aleksander Thana July 5, 18:27

  Hiqnii dore nga termi greko-romake dhe detyroni edhe te huajt te mesohen me termin Kultura Ilire. Kane qene ilire, greke, romake, fenikase etj.

  Reply to this comment
  • Besniku July 5, 20:56

   Krejt sakte.
   Neritan Ceka ne gjithe librat e tij as nuk be dyshimin me te vogel, te te trajtuarit greke o romake te gjetjeve o kulturave te trajtuara ne zonen bregdetare Ilire.
   Dhe vazhdon ta beje e sot e kesaj dite, pavaresisht zbulimeve te reja qe hedhin drite mbi bazen e fuqishme jetesore e kulturore te zonave ku kane ardhur kolone greke.
   Ne studimin e vitit 1988 te Mojkom Zeqos theksohet qartesisht se kolonet greke te ardhur nga Kelkyra. ( Korfuzi) ne Dyrah ose Epidnam, ne shekullin e VI -VII, pse , ishin liburne, pra nje fis tjeter Ilir.
   Nuk e di ne se Ceka e trajton kete çeshtje ne nje konference nderkombetare per perfitim personal, o jo,
   Por nje gje eshte e sigurte.
   Ne kete menyre greku vazhdon te perfitoje, kurse ne te luftojme me mullinjte e eres

   Reply to this comment
 2. Hammerhaituri July 5, 18:59

  Behet me “interesante” Kur thuhet greko-romake! Problemi eshte se keto deshmi te vjetra jane ne thellsi te vogla dhe vidhen kollaj!

  Reply to this comment
 3. Pellazgos July 5, 19:40

  Periudhe Helene do te thote qe gjuha,shteti,institucionet ishin Greke zoti Aleksander dhe Ilyria jone jo e Sulejmaneve dhe Hamzave eshte pjese e Mithollogjise dhe Historise Greke.
  Eshte si te thuash qe ne kohen e komunizmit kishte parti balliste.
  Gjuha shqipe dhe Alfabeti i saj eshte ne shekujt e 19 dhe te 20te.

  Reply to this comment
  • Epiriot me Zemer e Shpirt July 6, 00:47

   Yörük shepherd in the Taurus Mountains.

   Main areas inhabited by Yörük tribes in Anatolia today
   Yörüks
   The Yörük, also Yürüks or Yuruks are a Turkic people ultimately of Oghuz descent, some of whom are still semi-nomadic, primarily inhabiting the mountains of Anatolia and partly Balkan peninsula. Their name derives from the Old-Turkic verb from Eastern Turkish dialect (Çagatay dialekt)- yörü “yörümek”, but Western Turkish dialect (Garbi Türkçe) yürü- (yürümek in infinitive), which means “to walk”, with the word Yörük or Yürük designating “those who walk, walkers”.

   The Yörük to this day appear as a distinct segment of the population of Macedonia and Thrace where they settled as early as the 14th century.While today the Yörük are increasingly settled, many of them still maintain their nomadic lifestyle, breeding goats and sheep in the Taurus Mountains and further eastern parts of mediterranean regions (in southern Anatolia), in the Pindus (Epirus, Greece), the Šar Mountains (Republic of Macedonia), the Pirin and Rhodope Mountains (Bulgaria) and Dobrudja. An earlier offshoot of the Yörüks, the Kailars or Kayılar Turks were amongst the first Turkish colonists in Europe,(Kailar or Kayılar being the Turkish name for the Greek town of Ptolemaida which took its current name in 1928) formerly inhabiting parts of the Greek regions of Thessaly and Macedonia. Settled Yörüks could be found especially near and in the town of Kozani

   Cobanis stepis alias ..pellgacja..vlaxo ine vlaxo ..kurbatis ..hyzmeqar erdhket ketyre anev me fermanin e vellezervetuaj turkmen te stepave.Tashi beni grekun .por ne jeni ngafisi yorukeve.Endacaket bredhesit ;lart eposhteme hajvane.Populli i hajvanve.
   Dialkti Alban eshte ai ilir i dalmacise o jezid.Por kur nuk di ja kercet kot.Dialkti malokist ne fakt eshte dialekti moldavo turkmeno vlleh.Albanishte arixhizuar.Ende sot i thoni * arbinishi ejo arbereshi(albaneve).
   Meso njeher pastaj fol per shekujt e 19 edhe 20.

   Reply to this comment
  • Astronauti July 7, 13:49

   Ilira seshte e esadistve si ty, prandaj mos thuaj Iliria “jon”, sepse pavaresisht qe e quan vehten pellasgos, ske asgje pellazgjike, ilire, shqiptare apo patriotike.
   Sulejmani apo Solomoni dhe tempulli i tij mbarboteror ne Izrael, nuk jan turp por nder, sepse çifutet edhe nese sjan ilir, jane te moçem e te fisem boll.
   Sa per Hamza Kastriotin, ti me dukesh kopje identike e tij, te pakten nga komentet qe ben ketu.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim