Rakipi dhe Rehovica shkojnë në gjykatë, kërkojnë rikthimin e mandatit

January 23, 2018 10:52

Rakipi dhe Rehovica shkojnë në gjykatë, kërkojnë rikthimin e mandatit

Ish-deputeti Aqif Rakipi ankimon në Gjykatën e Administrative vendimin e KQZ-së për heqjen e mandatit.

Ora News mëson se brenda javës do të ankimojë në Gjykatë edhe ish-deputeti i LSI-së, Gledion Rehovica

Më 5 janar 2017 Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u hoqi mandatin dy deputetëve, atij të Lëvizjes Socialiste për Integrim, i cili kishte fituar mandatin në qarkun e Beratit, si dhe atij të PDIU-së, Aqif Rakipi, i cili e kishte fituar mandatin në Qarkun e Elbasanit.

Me 5 vota pro, KQZ pranoi kërkesën e prokurorisë së Përgjithshme, e cila pas verifikimit të shenjave të gishtërinjve i akuzoi dy deputetët se me emër të rremë ishin ndaluar në shtetin italian rreth 20 vite më parë.

Deputetët e ri që zunë vendin e tyre janë Dritan Bici, i cili zëvendëson Aqif Rakipin në Qarkun e Elbasanit.

January 23, 2018 10:52
Komento

2 Komente

  1. Dodona mbi Tomorr January 23, 18:18

    Paskan mbetur edhe disa juriste te pa prekur nga Vetingu , qe pranojne ryshfete nga keta bosat qe jane mesuar me shitblerje ; funksionaresh shteterore , njerez te drejtesise etj. Prokuria e pergjitheshme te mos lekundet nga vendimi qe ka dhene ! Keto jane me teper forma presioni ndaj saj dhe komisionit qendrodr te zgjedhjeve!

    Reply to this comment
  2. Arber Iliri January 24, 16:05

    Po ndjekjen penale e keni filluar per keta trimat qe kishin detyrim me tregu cfare denime kishin marre.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*