Rama: 113 HEC-e kanë marrë leje në zonat e mbrojtura

July 28, 2015 11:06

Rama: 113 HEC-e kanë marrë leje në zonat e mbrojtura

Kryeministri, Edi Rama ka deklaruar se së shpejti qeveria do të dërgojë në parlament projektligjin për krimet mjedisore.

Gjatë një konference për zhvillimin e burimeve natyrore, Rama tha se qeveria nuk do të lejojë investime që dëmtojnë natyrën.

“Qeveria po punon për të vendosur rendin ligjor në këto terrene, në mënyrë që zhvillimi i HEC-eve dhe minierave të mos cenojë të ardhmen e vendit dhe të mos jetë në kurriz të gjeneratave të reja. Kemi si shembuj shumë kompani që i kanë shkaktuar dëme të rënda vendit. Janë 113 HEC-e që kanë marrë leje në zonat e mbrojtura dhe që nuk kanë respektuar kontratat. Gjithashtu, ne po përgatisim një seri aktesh nënligjore për të bërë rivlerësimet përkatëse”, tha Rama.

Ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri ka bërë me dije se, është kryer monitorimi i të gjitha kontratave që u janë dhënë bizneseve në zonat e mbrojtura. Ndërsa, ministri i Mjedisit, Lefter Koka ka vlerësuar se, kujdesi ndaj mjedisit është parë si një proces i izoluar ndër vite.

July 28, 2015 11:06
Komento

10 Komente

 1. Monika Kryezeza July 28, 11:40

  P!ER KE HEC-E FLET ATO QE NDERTOI UDHEHEQESI YT SHPIRTEROR SSali Berisha apo ato qe do ndertoje Xeni dhe Zahua!?Nderro urgjent keshilltaret dhe dergoi ne shtepi 100 perqind Blushat e karablushat qe te rrethojne e 25 vjet tallen me kete popull se si e ke zene jo vetem ligjeslaturen nuk e mbaron por do e mbyllesh me me turp se sa ‘babai’ yt i viteve ’90 Sali Neroni

  Reply to this comment
 2. Vullnet July 28, 11:51

  Po Lengaricen ? Do ta shpetoni kete mrekulli te natyres ?
  Po veten tuaj do ta shpetoni nga ky turp qe te pakten te mos ju peshtyne mbi varr brezat qe do vijne sic i bene shurren Enver Hoxhes mu ne koke te varrit ?

  Reply to this comment
 3. Lili July 28, 13:21

  Edhe sa i keni derguar ne prokurori per keto dème te shkatuar shqiptareve?asnje!pse?

  Reply to this comment
 4. Darius July 28, 13:57

  Po kujt po i plas trapi sa hece jane dhene e ku jane dhene!
  Jo 113 po 111111333333 nuk qenka dhene.
  Tani SHOKU RAMA ti je Coban i Kopese se Albanistanit apo Zedhenesi i Stanit???
  Ik futi ndonje vize te bardhe te vish ne vete bashke me Salen,se Likja ka fillu Nargjilene.

  Reply to this comment
 5. info-analitike July 28, 14:02

  Po edhe Rama vuri dore ne objektin e mbrojtur ashtu sic u shpall ne shtyp gara per projektin e ndertimit ne hyrje te Liqenit te Tiranes. Ky eshte shteti dhe rendi ligjor per te cilin brockollit gjatoshi???

  Reply to this comment
 6. Dita July 28, 14:09

  Asgjë s’kan bër pa gabime.

  Reply to this comment
 7. Arben July 28, 16:18

  ARBEN NDOKA, PS

  ESHTE I DENUAR PER TRAFIK QENIESH NJEREZORE DHE PROSTITUCION NGA GJYKATA E ROMES PER 7 VITE E GJYSEM BURG.

  AKTUALISHT DEPUTET NE PARLAMENTIN SHQIPETAR.

  Reply to this comment
 8. Albi July 28, 16:53

  Dhe pas kesaj deklarate, Damiani u nis per nje fundjave te zgjatur ne Paris nen shoqerine e Samir Manes, pronari i disa minierave ne Shqiperi. Urime, integrime!

  Reply to this comment
 9. korçari July 28, 19:34

  Dhe perfunndimi:nuk mund te anullohen kontratat se jane firmosur nga qeveria e meparshme,njelloj si me kontratat e tjera te Saliut.

  Reply to this comment
 10. denglat July 29, 07:15

  a quhet krim mjedisor
  shkaterimi i kurrores se gjelbert ne kodrat saukut
  shkaterrimi i zones se kopshtit zoo dhe botanik
  shkaterrimi i zones se malit te dajtit,kodrave te tufines qe ishin frymemarja e tiranes.
  kush e beri kete masaker dhe te tjera mjedisore.
  tirana eshte kthyer ne beton,e prishje lulishte e kulla pa lidhje urbanistike ,si nje shenje e keqe edhe per ndonje hallexhi i varferise qe ju sollet ne keto vite,ku ngjiten lart per ti dhene
  fund jetes mizerable,qe edhe kjo nuk eshte zgjidhje ose eshte e gabuar.
  bojaxhi deklaroji ju z.kryeminister dhe ish berisha.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*