Rama akuza të forta PD-së: Bën atë që nuk e bën opozita e asnjë vendi

June 27, 2018 18:36

Rama akuza të forta PD-së: Bën atë që nuk e bën opozita e asnjë vendi

Kryeministri Edi Rama, gjatë një takimi me anëtarët e qeverisë dhe grupin parlamentar të Partisë Socialiste, foli pasditen e së mërkurës duke thënë se “data e çeljes së negociatave është vendosur me afat kohor”.

“Opozita ka përbaltur vendit duke thënë se u shtynë negociatat. Morëm dritë jeshile për çeljen e negociatave. Datat për çeljen nuk janë asnjëherë imediate, por pas rekomandimit ka gjithmonë një hapësirë në mes. Vendosja e datës në 12 muaj nga sot është absolutisht një zgjidhje optimale, e cila e blindon perspektiven e Shqipërisë drejt BE”, është shprehur ai.

“Si mund të shtyhet një datë që nuk është vendosur akoma? Si mund të pranohet që të ndizet drita jeshile për një vend të mbytur me korrupsion e krim? Miqtë tanë ndërkombëtarë na pyesin se si ka mundësi që opozita jonë e do me kaq pasion mosçeljen e negociatave? Si ka mundësi që bën këtë që nuk e ka bërë asnjë opozitë e vendeve të tjera? Ka mundësi sepse kjo është mundësia e vetme për këtë opozitë. Tamam si mallkim që na ka ndjekur rrugë më rrugë”, deklaroi Rama.

“Nuk ka shqiptar me mend në kokë që mbyll sytë e veshët përballë kësaj fitoreje. Nuk humbasim 12 muaj, por kemi kohë 12 muaj për thellimin e reformave”, theksoi Rama.

o.j/dita

June 27, 2018 18:36
Komento

20 Komente

 1. Arben June 27, 18:47

  Shqiperine NUK ka nevoje ta perbalte njeri.

  Mjaftojne 300,000 te larguar ne 5 vite DHE tonelata e

  hashashit DHE kuptohet cfare malli jemi.

  Po jepini talleni q……eni DHE rriheni kete.popull

  Se injorant eshte.

  Reply to this comment
  • Foti June 27, 23:31

   Po ti or Arben, je i punesuar tek PD-ja per te komentuar neper gazeta? Aman ore me jep ndonje numer telefoni, se jam duke kerkuar pune! Per te share Edi Ramen?
   Nga mengjezi e deri mengjezin tjeter, e bej une pa merak, vetem te me paguajne, por jo te me mashtrojne si Babalen!

   Reply to this comment
 2. Nje shqiptar June 27, 18:50

  Vendosja ne afat kohor eshte sigurisht sukses, madje shume i madh, i Qeverise shqiptare.

  Reply to this comment
  • info analitike June 28, 06:45

   Pse qy i 28 qershorit 2018 cfare qe, a nuk ishte afat kohor? Ore e kuptoni se cfare shkruani apo jo. Ju ka budallepsur nje i semure mendor.

   Reply to this comment
 3. tali June 27, 18:54

  Ne mesazhin qe dergon z.Kryeminister jam plotesisht dakort,por ne piken kur permend afatin kohor prej 12 muajsh ne dispozicion nuk kam shprese sepse do kalojne edhe 112 muaj e zotrote nuk mud ta mbashe premtimin per te ndeshkuar kokat e krimit e korupsionit sepse zotrote ke vetem çelsat e kashtes ne kete pike e asgje me shume!Ke shume armiq rreth vehtes ketu ne shqiperi e pengues qe mbrojne me çdo kusht mosndeshkimin e kokave te krimit e korupsionit!Sistemi EDUSH,sistemi!

  Reply to this comment
 4. Socialisti i Ndershem June 27, 19:15

  Ne nje nga filmat tane eshte kjo shprehje :” More, po prifti a eshte popull”?
  Sot ka ardhur koha te pyesim ” More, po socialistet e thjeshte a jane popull”?
  Me siguri qe nuk jane popull. Se po te ishin popull do te vepronin si te tille dhe jo si militante te verber dhe shurdhmemece. Po te ishin popull nuk mund te duronin talljen dhe neperkembjen e nje kryepsikopati qe aksidentalisht u be kryetar i tyre. Po te ishin popull do te shikonin te pakten njehere te vetme interesin e tyre dhe te vendit dhe jo te bythes se kryetarit.
  Pra socialistet nuk jane popull, ata jane thjesht nje tufe bagetish qe shkojne nga j’u thote cobani.

  Reply to this comment
  • Besniku June 27, 21:47

   Kryepsikopat e quan petritka, dhe ti shok I tij je qe gjykon si antishqiptar.
   Sa per socialistet( te majtes), qe jane shumica e shqiptareve. E shumica vendos, apo nuk e di kete zotrote, e as te ferdhellen per sa thua

   Reply to this comment
   • Socialisti i Ndershem June 27, 22:32

    Po pra, shumica jane socialiste dhe duke qene idiote, zgjedhin nje kryeidiot.
    Prandaj dhe Shqiperia eshte bere nje vend nga ku vetem IKIN.
    Prandaj Shqiperia eshte bere hambar droge per gjithe Europen.
    Prandaj Shqiperia eshte shitur copa – copa me PPP.
    Prandaj Shqiperia eshte vendi ku gjeja me pa vlere eshte bere jeta e njeriut.
    Prandaj Shqiperia eshte bere vendi ku te lumtur dhe te plotesuar ndihen vetem budallenjte.
    Prandaj ….. eeeeee jane shume, vazhdoj neser se u lodha.

    Reply to this comment
    • Foti June 27, 23:33

     Po ti or babam, je i punesuar tek PD-ja per te komentuar neper gazeta? Aman ore me jep ndonje numer telefoni, se jam duke kerkuar pune! Per te share Edi Ramen?
     Nga mengjezi e deri mengjezin tjeter, e bej une pa merak, vetem te me paguajne, por jo te me mashtrojne si Babalen!

     Reply to this comment
 5. Fidel Kastro June 27, 19:17

  A e mbani mend o milet kur u rrit energjia elektrike nga 74 lek ne 95 lek kwh si e justifikoi Rame droga? Nuk u rrit energjia u mesatarizua!!!! Ndersa tani justifikohet; Nuk humbasim 12 muaj, por kemi kohe 12 muaj per thellimin e reformave.. Me shejtan budalla kryeminister nuk kam pare!! Ore ky e di popullin per budalla???

  Reply to this comment
 6. Lexuesi i durueshem June 27, 19:44

  300.000 te larguarit dhe KANABIS ne tere vendin kane vulen, firmen emrin dhe mbiemrin e saliveremi, duke filluar nga Lazarati e deri ne Dukagjin.
  Qeveria aktuale e shkaterroi perandorine e kanabisit te qeverise dhe politikes se salikrimit dhe i kushtoi jete njerezish, duke filluar me Lazaratin.
  Ish qeveria e krimit heshtete ne dukje, por perkrahte kultivuresit e Lazaratit, ndersa ne krye te detyres binin heronjte, qe kerkonin zbatimin e ligjit.
  Shqiperia me kete qeveri ka bere hapa perpara dhe kete nuk e them une, as Edi Rama, as PS, por e thone faktet dhe vezhguesit nderkombetare, qe ia duan te miren vendit tone.
  Te tjeret, me ne krye 2B dhe te gjithe babalet e tjere jane dashakeqes, keqberes te Shqiperise dhe popullit e rinise shqiptare.
  Per keqberesit dhe perkrahesit e tyre duhet te veproje ligji, jo diskutimet, jo perplasjet, faljet e perkedheljet.
  Ku e gjejne te drejten babalet e krimit, qe dhunojne Parlamentin e Shqiperise, sa here qe delegatet e Kuvendit mblidhen, per te diskutuar ligje e per te marre vendime te rendesishme per vendin?!
  Keta jane aresyeja, qe u shty edhe nje vit hapja e bisedimeve per anetaresimin e vendit tone ne BE dhe asgje tjeter.
  Sa te sqarohen permes gjykates shpifjet dhe trillimet e armiqve te brendshem, te perfaqesuar nga kreret e krimit, sapo kriminelet te veshur me mandat te vene ne qeli, Shqiperia e ka rrugen te hapur ne Familjen e Madhe Evropiane.
  Deri atehere organet ligjzbatuese duhet te punojne fort, pa humbur aspak kohe, per te vene perpara DREJTESISE shkelesit e ligjit, pa asnje kufizim per shkak te pozites shoqerore, politike, ekonomike etj.
  Ne duhet te jemi te denje per te qene pjese e BE.
  Me njerez hileqare, brutale, egoiste, injorante dhe te dhunshem nuk shkohet ne Evrope.

  Reply to this comment
 7. info analitike June 28, 06:42

  Nje shqiptar me mend ne koke nuk i degjon me brockollitjet e ketij psikopati, megalloman ne delir madheshtie. Vendimi i BE-se eshte i qarte. Nuk ke arritur ato qe te jane kerkuar, duku vitin tjeter e te shohim cfare ke bere e jo hajde pas nje viti se e ke te garantuar sic e shet qy.

  Reply to this comment
 8. Alban Dega June 28, 08:06

  From: Alban Dega
  Date: April 26, 2018 at 1:44:50 PM EDT

  KALI I TROJES DHE TOPTANI I TROPOJES !

  – A mund tu besohet atdheshitesve te vetdeklaruar e vetdemaskuar Berisha- Basha- Noka e Paloka…rit…?

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Dr. Prof. Superakademiku i rrenave , shpifjeve, trillimeve nga me djallezoret Sali Berisha, alias Saladini, nuk nxjerr fjale nga goja pa rre dhe perballe te cilit edhe Babai Boteror i Rrenave Nastradin Hoxha i Anadollit do te mbetej ne klase.
  Hajde po te doni mos i besoni Kapitenit dixhital Lulezim Basha, Kolonelit Dixhital Flamur Noka e Mareshallit Dixhital te Beogradit e Athines Sali Berisha!
  Ata nuk jane tradhetare! Grade shume e ulet per ta…
  Ata qendrojne shume me lart:!
  Me deklaratat e tyre ne protestat e Himares, balle per balle me Otranton, dhe ne Kuvendin e Shqiperise, Sali Berisha e lukunia e tij hoqi edhe maskat e fundit dhe fituan graden me te larte te tradhetise kombetare !
  Atdheshites te kapur ne flagrance nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise me vendim unanim 9:0 !
  E ish-Kryeministri i Shqiperise merr guximin qe me ze e figure behet kryeavokat i Kalit te Trojes, i nje shteti qe mban ne fuqi gjendjen e luftes me shtetin qe duhet te ishte i tij, Shqiperine e pushtuar dhe e ka hequr ate prej dekadash me agresorin e tij e pushtuesin e Shqiperise !!!
  Sali Berisha per Babe Beogradin e Nene Athinen shkon deri aty sa te akuzoje Gjykaten Kushtetuese te emeruar e zgjedhur nga ai dita vete, se eshte shitur tek Edi Rama e PS -ja sepse nuk lejoi shitjen prej tij dhe banda e tij ala Lulezim Basha , Flamur Stanishic Noka, Arben Imami, Edi Palokari, Alibej Turku…e co tek Kali I Trojes qe mban ne fuqi, pra de jure eshte ne lufte me Shqiperine qe aq shume i dha lirise dhe pavaresise se fqinjit tone jugor dhe mori. genocidin e token e djegur, komplote, provokacione, “ zorre litare shqiptaresh”, pabesi ala Kale Troje ne cdo hap e ne cdo cak !
  Sali Berisha paguan per shperndarjen e fotove te patentave te Tahirit kur rreth 9 milione shqiptare i pane e degjuan falas deklaratat e tij antishqiptare e filogreke me ze e me figure kunder vendimit ligjor te pakontestueshem e te padiskutueshem te Gjykates Kushtetuese, te emeruar e per zgjedhur prej tij vete !!!
  Jo vetem mbi 9 milione shqiptare por mbare Bota pane fytyren e vertete te Sali Zerves, te Sali Venizellosit, te deputeteve te PDSH -se ne Himare qe ua kaluan edhe Agimit te Arte neonazist kunder Shqiperise !
  Cfare nuk pritet nga nje zjarrvenesi i vendljndjes se tij dhe Atdheut te tij qe cberi mbi 13 here Shqiperine ne me pak se 25 vjet !?
  Cfare nuk mund te pritet nga Kali i Trojes dhe Kryetradhetari e krye atdheshitesi Esat Pashe Toptani i Tropojes Sali Berisha dhe “Banda e Gangstereve” te tij
  Ata jane Atdheshites te vetdeklaruar !
  Ata jane Atdheshites te vetdemaskuar !
  Ata jane jo vetem Atdheshites por edhe vrasesit e Shqiperise !
  Ata jane fatkeqesia, kobi, katrahura e Shqiperise !
  Ata jane ata qe mos qofshin !
  Lanet !

  Reply to this comment
 9. Alban Dega June 28, 08:07

  Mendime me gjuhen e fakteve

  NJE OPOZITE MAKABER KOBEZEZE …

  – Sali Berisha nuk eshte ilaci as doktori, por vete virusi dhe semundja e PDSH-se

  – Lulezim Basha eshte vetem qehajai i Berishes ne krye te cifligut te Berishes PD !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nuk eshte e vertete qe Shqiperia nuk ka opozite. Mungesa ose mospasja opozite eshte gjysma e se keqes.
  E keqja me e madhe per Shqiperine eshte se gjate pese vjeteve te fundit e sidomos gjate vitit te fundit kur iu shuts edhe LS-TEPSIA ka opoziten me destruktive, rrenimimtare, shtetzhberese, shtetrrenuese, thellesisht antishqiptare e thelbesisht antievropiane e sidomos antiamerikane qysh kur ishte ne pozite e aq me teper pese vitet e fundit !
  E keqja me e madhe e Shqiperise dhe qeverise se sotme, me e mira dhe me atdhetarja, por jo pa te meta e gabime edhe te renda, ne historine e saj, ka nje opozite pa alternativa, pa program, pa ide, me shume koka qe ka ne krye kryepeshkun Sali Berisha qe vendos per gjithcka duke deklaruar se ai nuk ka gisht ne vendimarrjen e saj.
  Nje opozite qe vetem ben thirrje per revolución te armatosur e permbysje me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike, nje opozite qe perdor shashka e cizme, miell e televizore kunder ministrave e kryeministrit ne Kuvend, qe pushton foltoren e tij, qe perdore gure e drure, grushta e veze ne komisionet e tij, qe kercenon me braktisjen e tij.
  Nje opozite qe ne vend te prodhoje alternativa zhvillimi e perparimi me te mira se qeveria, prodhon video e audio te falsikuara ala Babale e behet hajgare ne syte e mbare shqiptareve kudo ndodhemi …
  Nje opozite me nje lider qe vjedh edhe votat ne gjirin e saj, vjedh familjen e vet politike, sic vodhi e plackiti djersen e mundin e popullit e shtetit te vet Shqiperise !
  Nje opozite pa asnje strategjike e taktike te suksesshme krijuese te veten qe vjedh edhe strstegjine e saj nga Sputniku e RIA=KGB e te, GRU-ja e Putinit.
  A nuk ishte kjo opozite dhe líderet laramane te saj qe vetem tri ore mbasi Sputniku leshoi ne efir Fake News, mashtrimin e Kremlinit per “ fillimin e luftes civile ne Shqiperi dolí me strategjine e “ mosbindjes civile” si rrugen e saj revolucionaro- bolshevike per permbysjen me dhune te saj qe i vuri zjarrin e flaken Kalimashit dhe gomave te makinave ne te kater anet e Tiranes !?
  Ngado te shkosh e ngado qe ta shikosh te del nje opozite destruktive, rrenuese, destabilizuese, dizinformuese, komplotuese !
  Pra nuk eshte se nuk kemi opozite !
  Kemi opozite por nje opozite vajmedet, nje opozite te veteshartalluar nga vetvetja dhe lidershipi i saj… nje opozite qe mos qofte !
  Nje opozite makaber, kobezeze qe jo vetem gezohet e feston, por edhe zmadhon, shumefishon, trillon, perhape cdo lajm te keq kunder popullit e shtetit te vet!
  “Pajtohem” me Sali Berishen se nuk ka gisht ne vendimarrjen e opozites. !
  Pse!? Sali Berisha ka jo vetem gishtat e duarve por edhe te kembeve, duar e kembe… ka fjalen e fundit ne cdo vendim e veprim te PDSH-se si lideri i saj de facto.
  Fatkeqesia e oponenteve te kesaj politike te PD-se ne gjirin e saj eshte se akoma e shohin Sali Berishen si shpresen, si ilacin e semundjes se rende dhe shpetimit te PD-se!
  Ne fakt, Sali Berisha, jo sot por qysh kur u “zgjodh” si kryetar i PD-se me garancite e UDB-es serbe e Rajerson MCartit nen tavoline dhe me koburen e Azem Hajdarit mbi tavoline si kryetar i saj, eshte shkaku, eshte bakteri, eshte virusi i semundjes se degjenerimit dhe gremisjes jo vetem te PD-se, por edhe te Shqiperise mbi 13 here ne 13 vjetet e sundimit te Sali Berishes, ose shkurt Salikracise!
  Sali Berisha eshte vete semundja e opozites.
  Lulezim Basha, Flamur Noka, Edi Paloka, Enkeled Alibeaj, Ervin Salianji, Grida Duma… jane vetem marioneta te Sali Berishes .
  Nga parti shtet ne diktature per 13 vjet te sundimit te Partise Sali Berisha u kalua ne sundim te tij absolut, u kalua ne Njeri Shtet.
  Nese ne diktaturen me te cmendur komuniste ne Evrope zbatohej parulla “ Kur flet Enveri e vendos Partia ngrihet ne kembe e gjithe Shqiperia !“ ne demokraturen e Berishes u kalua ne parullen “ Kur flet Berisha e vendos Salia ngrihet ne kembe e gjithe gangstere Mafia ! “
  Ky eshte thelbi, palca e Salikracise pa maska e pa rrena ala “une nuk kam asnje rol ne vendimarrjen e PD-se !”
  A e vini re se ne cdo moment me rendesi per Shqiperine, ambasadori SHBA-se , aleatet e mikut tone strategjik , Zoti Donald Lu takon Sali Berishen e jo Lulezim Bashen!
  A e keni vene re po ashtu se edhe vete Lulezim Basha ne cdo rast vendimarrjeje ose veprimi me rendesi te PD shkon e falet tek Sali Berisha me zyren e tin e jo me SHQUP !
  Sali Berisha e ka kthyer PD-ne ne nje ciflig te tij e te familjes se vet ndersa Lulezim Basha eshte vetem qehajai i cifligut te tyre.
  Pa e kuptuar kete te vertete te madhe sa edhe te hidhur, kurre PD- ja nuk do ta rimarre veten dhe nuk do te ngreje koken !
  Sundimi dhe vendimarrja e nje personi per gjithcka ne cdo partí ose shtet eshte thelbi e shpirti i autokracise dhe diktatures jo i demokracise, i pushtetit te popullit, me popullin e per popullin .

  Reply to this comment
 10. alphade June 28, 09:31

  Alban ! Te gjitha i thua mire ne komentet tuaja ekstensive
  por une vetem dua te bej nje korigjim qe per mendimin
  tim modest perben thelbin e ceshtjes :
  Ju vertete si komentator qe jeni,besoni se ende PD-ja
  eshte nje Parti ?! Vertete,kjo ka si program e statutin e saj ne perputhje me PPE- te?! Ma do mendja se ne ke-
  te pike gaboheni ? PD- ja nga nje parti dhe shprese e
  shqiptareve,objektiv per te cilat u krijua ka kohe qe ka
  pushuari si e tille dhe tash eshte shndrruar thjeshte,ashtu
  si edhe LSI-ja ,ne dy banda per te bunkerizuar pasurine
  e krereve te tyre. Tash keto dy banda kane vetem nje
  objektiv: ta mbajne Shqiperine dhe shqiptaret larg Euro-
  pes dhe Amerikes, te mbrojne me zjarr e hekur pasurine
  e grabitur, te nulizojne totalisht Reformen ne Drejtesi dhe
  sidomos vettingun, qe perben “black holy-n” e gjithe kesaj zhurme qe prevalon sot ne tere jeten politike,socia-
  le, ekonomike ne Shqiperi. Sapo ta cojne ne “skrap” kete
  reforme dhe vettingun,cdo gje ne kete vend kthehet ne nje “oaze te amshuar” ! Boset e mafias shpetojne pasuri-
  ne,i shpetojne edhe burgut dhe cdo gje fillohet nga e para: Lufta per pushtet sepse monstrat nuk rrine dot pa
  pushtet. Bajraktarizmi i ka rrenjet e thella ne Shqiperi dhe
  sidomos ne individe te caktuar qofte ne Veri apo ne Juge.
  Sepse me te eshte lidhur jeta e tyre,mbijetesa e tyre,pa-
  surimi i tyre ne menyren me te lehte e te shpejte.
  Edhe nje here e perseris: Duke te njohur si komentator
  e analist ju propizoj ta rishikoni kete percaktim duke i quaj
  tur PARTI dhe jo ” BANDA” te lartpermendurat…..! FLM..
  PERSHENDETJE….,!!!

  Reply to this comment
 11. alphade June 28, 09:46

  Korigjim: ne rreshtin e fundit ka nje lapsus: ne vend qe
  keto dy parti kane pushuar si te tilla dhe jane shndrruar
  ne BANDA…! E perserish : nga PARTI jane shndrruar ne
  BANDA …..!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim