Rama: Ali Sami Yen, Ati i të gjithë aktiviteteve sportive në Turqi

March 20, 2017 21:18

Rama: Ali Sami Yen, Ati i të gjithë aktiviteteve sportive në Turqi

Kryeministri Edi Rama ka pwrkujtuar sot nwpwrmjet rubrikws sw tij nw Facebook, Amarcord, djalin e Sami Frashwrit, dijëtarin dhe promovuesin e sporteve, Ali Samiyen.

“AMARCORD

131 vjet më parë lindte në Stamboll, një zotëri i vërtetë në elegancë dhe një dijëtar dhe promovues i sporteve, Ali Sami Yen, djalë i Sami Frashërit dhe bashkëshortes së tij të parë, Emine Veliut.

Ndonëse emri i tij është pazgjidhshmërisht i lidhur me krijimin dhe sukseset e para të klubit sportiv të Gallatasarajit, Ali Sami Yen do të shquhet si Ati i të gjithë aktiviteteve sportive në Turqi, duke i dhënë një hov spektakolar edhe emancipimit të rinisë, në një epoke kur bota e vjetër otomane po i linte vendin afirmimit të shoqërive të reja dhe individit”, shkruan Kryeministri Rama.

March 20, 2017 21:18
Komento

4 Komente

 1. asd March 20, 23:03

  Do mërziç vëllanë, vëlla Erdoganë.

  Reply to this comment
 2. Arben March 21, 06:56

  PO KJO NUK ESHTE E VERTETE, SEPSE SHQIPETARET KANE QENE TE PUSHTUAR PER 500 VITE DHE KANE HEQUR TE ZITE E ULLIRIT.

  I ATI, SAMI FRASHERI, KA SHKRUAR ENCIKLOPEDINE E PARE TE TURQISE, DHE KA THEMELUAR UNIVERSITETIN ME TE MADH TE STAMBOLLIT.

  HAHAHHAHAHAHA

  Reply to this comment
 3. Arben March 21, 16:25

  LESHOJINI O TE LODHUR.

  Reply to this comment
 4. Paul Tedechini March 22, 09:07

  Shpallen heroj ata qe i sherbyen Turqise Osmane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*