Rama: Arkitekti i Teatrit po realizon projektin e shekullit në New York

July 23, 2018 19:48

Rama: Arkitekti i Teatrit po realizon projektin e shekullit në New York

New York-u ka zgjedhur arkitektin danez Bjarke Ingels për projektin më të madh të shekullit 21, atë të transformimit të të gjitha parqeve urbane në formë digash, për të parandaluar përmbytjet.

Pikërisht, arkitekti danez ka projektuar godinën e Teatrit të ri Kombëtar në Tiranë.

Lidhur me këtë ka reaguar Kryeministri Edi Rama në një postim në “Instagram” duke iu përgjigjur edhe akuzave të pak ditëve më parë të kreut të PD, Lulzim Basha i cili është shprehur se “arkitekti danez po kthehet në një bashkëpunëtor i vjedhjes së tokës së teatrit në Tiranë”.

“Arkitekti i Teatrit të Ri Kombëtar, Bjarke Ingels, po realizon projektin e shekullit në New York, transformimin e vijës ujore të kryeqytetit të botës në një digë të gjelbër për mbrojtjen nga dallgët e larta… ndërsa në Shqipëri Lulzim Basha betohet ta shpallë persona Non Grata”, deklaron Rama.

l.h/ dita

July 23, 2018 19:48
Komento

17 Komente

 1. Lili July 23, 20:02

  E mbas?
  Pse ky ka nje projekt te madhe n’amerike duhet te pranojme vjedhjen e pasurise publike ne e te e lejojme me ba 8 kulla ne toke publike Fushen shpk…

  Reply to this comment
 2. Arben July 23, 20:16

  RROFSHIN KULLAT 60 KATESHE.

  RROFTE EDKOKAINA.

  Reply to this comment
 3. info analitike July 23, 20:54

  Kripsikoja kerkon te fshehe pisllekun e vet pas shkelqimit te Arkistar-it danez.

  Reply to this comment
 4. Kris 1 July 23, 22:02

  Udheheqesi i shekullit ka zgjedhur arqitektin e shekullit per te mbuluar vjedhjen e tokave publike.Artistet dhe populli nuk merren me arqitetin por me vjedhjet dhe arrogancen psikopatike qe ke .

  Reply to this comment
 5. Teatri do ndertohet dhe zhurma mbi te s'do justifikohet July 23, 22:07

  Nji nder elementet qe dallojn e len te kuptohet Kultura e nji populli eshte Akitektura e qytetit ,shtetit ne pergjithsi .

  (kafshet lehin kunder gjithckaje qe ka pamje Njerezore
  )

  te kemi te bejme thjeshte me konflik interesi ! 😉

  Reply to this comment
  • Arben July 24, 08:03

   O edkokaina, nuk ka njeri gje kunder teatrit,

   Shqipetaret jane kundra grabitjes qe po ben me

   truallin e teatrit, dhe do ta marresh vesh edhe ti kete gje

   shume mire.

   Reply to this comment
 6. te shikoj ne sy July 23, 22:24

  Jashteqitje ndodhet dhe ketu tek komentet. Vere dhe eshte nxehet, por keta njerez te tille do gelen. Kurrizos, vetem varri u ndreq kurrizin dhe keta ashtu do ngelet. Ne do ti degjojme dhe do ta fshijme me fjalet e tyre qe s’merren vesh se çfare duan te thone. Teatri do behet, Drejtesia do behet, Shqiperia do behet,… ndersa kundershtaret pa logjike do çperbehen vete deri ne therrime.

  Reply to this comment
  • Lili July 28, 07:47

   Teatri do behet se vendose ti ,ne pronen tone? Ku mendon ti qe je? Edhe ti do me shkue n’evrope duke grabit per fusha and co pronen publike..
   Po ti qenke jo vetem debil po edhe bashkpjesetar ne krimet.
   Teater sa ma shume te behen po jo si mjet per me tjetersuar pronat per interesat private.

   Reply to this comment
 7. nji ndjenje e cfilitur perplasur andej -kendej qe kur s'gjeti prehje nga ajo dhimbje July 23, 23:35

  Jam i lumtur qe s’ndaj oxigjenin me ata frymore ,

  qe vetem nga pamja e jashteme duken si njerez ,

  mnga konstrukti i trupit , Kane dy kembe ,dy duar dhe nji koke qe asnji s’mundet ta dij se cafr organi fshihet Brenda .

  Eshte e tmerreshme te jetosh ne ate vend ,
  por akoma me e tmerreshme te vdesesh pran tyre …

  Dikur kur isha fare i ri adoleshent , kisha nji perfytyrim

  jo ashtu si duhet mbi Djallin , ishte koha kur un i isha kushtuar shume leximit romaneve . Diku lexova ne nji leter shkembim te dy te dashuruarve ,Djalli eshte plak ,ne do ndertojme nji Bote me te mire njerezore ,
  ku vlerat e njeriut te dominojne Boten ,(nuk ishin komuniste ,behej fjale per lidhjen e nji gjermani me nji greke te ndare nga njeri -Tjetri ne luften e dyte Boterore ) .
  Sot mendoj se, sa naiv jemi ne njerzit ,ne deshirat tona , Djalli eshte kudo mbi toke edhe nen toke ,ai ngre krye saher ne njerezit

  mbyllim syte para tija.
  Ndoshta eshte koha qe shqiptaret ,te ndermarin nji Aksion masive (nji art revolucioni ) kunder fares se Djallit hedhur ne token Shqiptare …

  Reply to this comment
 8. kasem gahinji July 24, 08:05

  nuk shan njeri arkitektin, vec debil bashes. por projekti i teatrit nuk duhet shkeputur nga projekt i zhvillimit te zones nga vija ministri e brendeshme-bashki,deri te toptani center. si do te jete,cfare do te behet. keshtu shuhen llogjet. mos u beni te bezdisshem me deklarata dhe kunderdeklarata.

  Reply to this comment
 9. Dn July 24, 08:29

  Te shikoj ne sy,
  Ha sa sloganet e kohes po te mungojkan…ty vete tregon ketu cfare kurriz kriminelesh ke.
  Po Drejtesia do te behet edhe Rama fusha berisha and co ne burg do shkojn,se evropa kur nuk pranon njereze qe ndryshojne ligjin brenda nates,qe shesin atdheun per interesat e tyre,
  Hajt se kemi perballuar shume fortuna si komb,edhe keta horra i perballojme,se termeti keto kulla do i rafshoje,se edhe ne cilesi jane vjedhje…

  Reply to this comment
 10. Dn July 24, 08:31

  Oh ! Nuk e kemi ditur se paguajme taxa e kryeminister per tcu kundesur per karrieren e dashnorit te tin dikur.

  Reply to this comment
 11. gjergji July 24, 09:12

  Idiotet,pyllaret dojne shtepia me qerpic,sepse kullat ju “marrin frymen”,dojne ngjitur me m..in,se pa te nuk bejne.Duan pyll qe te mshifen.I pengojn kullat e larta,i pengon pastertia,i pengon bukuria.Ne vend qe te themi qe ndertesat shume kateshe I bejne vendet e pasura e te zhvilluara themi po prishen shtepit prej qerpiqi te Tiranes.i mjeri ai shtet me at popull qe per gjithecka e percdo gje vetem kundershton nje mendim te mire,vetem prej psikozes se kundershtimit.Sa keq

  Reply to this comment
 12. Fidel Kastro July 24, 14:29

  Era e qelbur e halese, e korrupsionit te Rame tepsise se rilindjes nuk mund te parfumoset me Projektin e Shekullit ne NEW YORK.

  Reply to this comment
 13. Lili July 24, 22:30

  Gjergj budalli,
  Parizi,eshte i mbrojtur nga kullat shumekatesh qe jane vetem ne periferi ne disa lagje si la defense et porte dcitalie.krejt qendra eshte e ndaluar per kulla.Mos duhet te kuptojme se Parizi ,ku disa lagje si montmatre jane me qerpiq na qenka i mbrapambetur ?

  Reply to this comment
 14. intelektuali July 25, 10:52

  Shpetoje Shqypnine o Zot nga ky megalloman budalla dhe te korruptuar deri ne palcen e kurrizit!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim