Rama-Basha, njoftojnë bashkarisht në 01:20 pas mesnate arritjen e një marrëveshje. Rama lëshon edhe datën e zgjedhjeve

May 18, 2017 01:42

Rama-Basha, njoftojnë bashkarisht në 01:20 pas mesnate arritjen e një marrëveshje. Rama lëshon edhe datën e zgjedhjeve

Pas një dite të ngarkuar me deklarata dhe kundërdeklarata, letra dhe komunikime në rrjetet sociale dhe me një konfuzion lidhur me ofertat në tavolinë, Edi Rama dhe Lulzim Basha u takuan kur askush nuk e priste.  

Në tryezën e 11 partive nuk u arrit një vendimmarrje e saktë për shtyrjen e zgjedhjeve. Kryeministri Edi Rama nuk ka pranuar të lëshojë më shumë se dy javë.

Ndërkohë që negociatat nuk janë ndalur vetëm me takimin e krerëve të partive parlamentare. Kryeministri Rama ka kërkuar në mbledhje një takim “kokë më kokë” me kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Me sa duket, dy forcat kryesore kanë vendosur që të sheshojnë mosmarrëveshjet, duke realizuar pakte jo me të gjitha forcat parlamentare. Takimi ka zgjatur deri në orën 01 e 17 minuta të mëngjesit të sotëm dhe mbajti pezull të gjithë qytetarët që prisnin një marrëveshje.

Pas daljes nga takimi Rama dhe Basha ishin të qeshur duke thënë se kishin rënë dakord për paketën McAllister Plus.

Edhe pse nuk u bë e ditur asnjë detaj, burime pranë dy partive bëjnë me dije se është rënë dakord për shtyrjen e zgjedhjeve dhe për plotësimin e paketës McAllister Plus.

Basha tha se marrëveshja do të firmoset ditën e sotme dhe deri sapo kjo të bëhet nuk do të ketë më komunikime për mediat. Kur u pyet për shtyrjen e zgjedhjeve, Basha tha se edhe kjo pikë do të jetë sipas paketës McAllister Plus.

Këtë gjë e konfirmoi edhe Rama. Ajo që dihet është se përveç se do votohet vettingu do të kemi dhe ndryshime në qeveri. I pari që do të lerë postin do të jetë zëvendëskryeministri Niko Peleshi.

Po ashtu dhe kreu i KQZ duhet të jap dorëheqjen për t’ia lënë vendin një demokrati. Edhe pse opozita mori shumë favore, ajo që dihet tashmë është që nuk do të kemi qeveri teknike dhe as republikë të re./DITA

May 18, 2017 01:42
Komento

44 Komente

 1. Fredi May 18, 01:56

  Nuk ka me republike te re?

  MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS

  Reply to this comment
  • ULLI MAGNA May 18, 09:27

   MJAFTON TE REGJISTROHET FAKTI PUBLIK QE ‘KUMBARET ZYRTARE’ TE ‘MARREVESHJES POLITIKE SHQIPTARE 17 MAJ 2017’ PER ‘VOTEN E LIRE DHE TE NDERSHME’ (po n.q.s. vota eshte e lire a nuk eshte automatikisht edhe e ndershme ?!), JANE zz. FATMIR MEDIU dhe AGRON DUKA LIND NATYRSHEM DESHIRA TE PERIFRAZOJME METAFORIKISHT KENGEN E ‘KESHILLTAREVE’:

   ‘… TI O POPULL LAMTUMIRE
   ME DROGE TE MIRE E TE LIRE,
   JEMI “BIJTE” E KESAJ TOKE,
   QE IA SHKATERROJME VOTREN E FEMIJTE CDO “LOKE” …’

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 18, 10:34

    “Takimi ka zgjatur deri në orën 01 e 17 minuta të mëngjesit të sotëm ”
    është njoftimi
    “May 18, 2017 01:42 ”
    është publikimi i artikullit!
    pra nuk ka të bëjë me 17 maj,por me 18 maj!!
    a thu 18 maji ta çojë në PS(pi… të sëmës) 1 pirdhin??

    Reply to this comment
 2. Atdhetari May 18, 02:01

  Ate qe deshen e moren! U bene pjese e qeverise pa asnje te drejte nga sovrani! Kjo do te trumbetohet prej cadres si fitore e karikatures se demokracise.
  Po t’u qep i ligu, nuk te ndahet, deri sa te te behet pjese e rruges tende, ne menyre qe t’a kete me te lehte misionin e tij te pengimit per te ecur perpara.
  Vaj medet o popull, po i dhate vota kesaj shemtire me salihin e lylin ne krye!
  Mjerimi e krimi do te te ndjeke ne rrugen tende me kete bande. Mos e votoni!

  Reply to this comment
  • korçari May 18, 09:39

   Eshte nje marreveshje e cila shmang dhunen dhe shume probleme per 4 vitet ne vazhdim .Ai qe ka fituar eshte POPULLI dhe ekonomia shqiptare pasi nuk eshte humbje apo “dorezim”te shtyhen zgjedhjet per 2 jave pasi vota do t’a vendose se kush eshte fitimtari dhe uroj dhe shpresoj qe kesaj rradhe te mos kete as 50 mije vota per PD-ne dhe nuk do te kete alibi per vjedhjen e zgjedhjeve .Drejtesia e reformuar do t’a kete fjalen e saj me parlamentin e ri .

   Reply to this comment
   • Laçi May 18, 10:17

    ç’fare flet more Korqar?
    ç’fare marveshje thua ?
    Edi Rama kishte nje marrveshje me Popullin ,
    dhe politika vetem me popullin duhet te beje marrveshje .,
    DHE JO MARRVESHJE ME DYER TE MBYLLURA .

    Reply to this comment
   • parttizani May 18, 11:10

    Te rosh vete o byrazer , se bletet te paskan lene shendene , po ligjin 449 si do tja bejme ?

    Reply to this comment
  • Merqez Katunari May 18, 12:46

   Blini gazeten tomorri me lajme te reja Hitleri takohet me Ducen…..ah mjere ky vend per politikanet dhe per popullin kamikaz qe u vete pas sic benin ne kohen e endhjerit

   Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku May 18, 02:09

  “Po ashtu dhe kreu i KQZ duhet të jap dorëheqjen për t’ia lënë vendin një demokrati. Edhe pse opozita mori shumë favore, ajo që dihet tashmë është që nuk do të kemi qeveri teknike dhe as republikë të re./DITA”

  Ky paragrafi i fundit (i sipercituar) me kujton ate barcaleten e vjeter te arixhiut qe udhetonte me te shoqen bukuroshe. Rruges i ndalon beu i fshatit dhe i pelqeu aq shume arixheshka saqe vendosi ta bente aty ne vend. Mori nje shkop, vizatoi nje rreth per toke dhe i tha arixhiut futu aty dhe saken se del nga rrethi pa te thene une. Arixhiu u bind. Beu e shkalafiti arixheshen sa desh, u vesh dhe iku. Arixhesha i thote arixhiut, po s’te vjen turp o ditezi, beu me palloi sa desh dhe ti nuk bere as gek as mek. Eeeee ashtu thua ti tha arixhiu, po une e shkela vijen e rrethit dy here dhe beu nuk me pa.

  Reply to this comment
 4. kodra pas bregut May 18, 02:21

  Rebusi u zgjidh mu ashtu sic dhe une e kishja parashikuar .Thjesht fare !
  Rama pak e nga pak u ZBYTH duke ja dhene LULIT Pushtetin ne tavoline .
  Hic ,po HABILI Vdiq .
  Nuk i dha asgje LULIT i cili perfaqeson 25 % te elektoratit ,
  I dha Kryetarin e KQZ-se ,ZV K/Ministrin dhe 4 Ministri ,DMTH 60 % te Qeverise .
  Ah harrova ,qe RAMA u ZBYTH dhe nga data e zgjedhjeve te cilen LULI tani qe mori Pushtetin Di ai se si ta hedh VALLEN ,duke e shtyre daten e zgjedhjeve per ne kalendat greke .
  Nuk eshte vetem kjo sepse LULIT i ka ardhur oreksi ( natyrisht duke ngrene ) qe neser te thote se duam kushte per VOTIM ELEKTRONIK dhe per kete nuk duhet gje por vetem nja 4-5 muaj .
  Bravo o FRIKACAK qe te dha voten Shqiperia dhe ti njelloj sic JA DHE BASHKINE LILIT ne 2011 ,( Bashkia ishte 1/12 pjese e terrotorit ) ,tani po ja jep PUSHTETIN ne TAVOLINE ,duke e tradhetuar elektoratin si By..pambuk qe je .
  Kur je kaq FRIKACAK pse nuk ja le PARTINE dhe PUSHTETIN ndonje GJALMEZIU tjeter ,trim dhe jo pordhalec si ty ?
  Nuk bere ndonje gje te re por bere ate qe beri NANUA ( te cilin mbasi SALIU e q,u dhe ne thyb ,kur e futi ne burg ,Ky NANUA si dhurate e kenaqi SALIUN ne 2005 duke ja dhene PO ne TAVOLINE PUSHTETIN ,por mbasi e filloi “”MARRJEN e KTHESES ” qe ne 2002 me KATARSIN e famshem ((( qellimi justufikon mjetin ))) dhe mbas kesaj RAMA pret qe ta votojne Perkrahesit te cilet kahere me veprimet e tija i ka TRADHETUAR .

  Reply to this comment
 5. fteri May 18, 02:26

  Rroftë buldazjri amerikan për të dyja palët ,druri ka dalë nga xheneti ,kështu është mësuar klasa e re politike Shqiptare . Tani është më lehtë për të gjithë shqiptarët të jetohet në shqipëri pasi do të kemi shtet ligjor ,do kryhet weting-u, jo gjungël të krimit të gjithë do marrin drejtësinë që u takon .

  Dyert e europës i kemi të hapura … por akoma nuk na kan ftuar brena !!! Populli u shurdhua tre muaj nga propoganda shterpë , e lagu , se lagu ,çadra do mbledhi hekurat do na hiqet nga bulevardi . Populli të shtërngoi edhe një vrimë të rrypit me votimet e reja .!!!!

  Reply to this comment
  • Loku May 18, 11:22

   a man o ftero a munesh dot me na shpjegu
   se ò’fare do methen Veting plus ligji 449 ?

   Kujdes vella , se pleqeria eshte e keqe …..
   Hiqi protezat , kur te fillosh e te mendosh me menjen tande

   Reply to this comment
 6. TLN May 18, 02:49

  Njerez votoni PD ne zgjedhje se eshte me e ndershme te sjellesh Berishen ne pushtet me voten tende sesa te ta sjelle Rama pasi te genjen e te merr voten.

  Reply to this comment
 7. rez May 18, 05:29

  Sa u gezokeni qe nuk do te kete republike te re. Ju pelqeka shteti i bere carcaf ne keto 27 vjet si duket. Derrave ju pelqen llumi qe keto kater vite eshte shtuar sa per 23 vite te mara se bashku. Mjafton te permendesh faktin qe kemi nje ligj dekriminalizimi per te kuptuar se shteti eshte totalisht i kriminalizuar. Si lum ju qe do te vazhdoni te majmeni ne llumin e Rilindjes edhe per ca kohe.

  Reply to this comment
 8. E verteta May 18, 06:12

  Rama deshtim I plote..Zhgenjim i madh.per nje karrge kapitullove.Te mposhti Saliu
  dhe ty. Mbaroi dhe vetingu
  Turp!!!!

  Reply to this comment
 9. Jemi ne Demokraci apo ne anarki dhe diktature? May 18, 06:41

  Te dy plehrat te dhjere por krenare, perseri populli e ka brenda, sa krahu i perthyer dysh.
  Nje milion vota jane kot jane hedhur ne koshin e plehrave, ne Demokraci nuk vendos vota nuk ka ligje dhe Kushtetute, vendosin bisedat ne tavoline dhe kush fut me shume uje nen rrogoz, kete leksion na e dha BE dhe Amerika, ja u shkerdhefshim per te mira dhe ne gezime.

  Reply to this comment
 10. arben May 18, 07:10

  Më në fund edhe shqiptarët mësuan të bëjnë politikë në demokraci.Asnjë nga politikanët nuk doli i humbur por të gjithë fituan nga një copë prej tortës që u ishte vënë përpara.Të humbur dolën vetëm ata që i mernin seriozisht këta politikanë kur grindeshin si çakejtë para presë.Rroftë Amerika që edhe këtë radhë e shpëtoj Shqipërinë nga shqiptarët e çmendur.

  Reply to this comment
 11. Preng Pjetri May 18, 07:19

  Me date 22 prille gazeta
  boto shkrimin tim.
  Te titulluar: A duhet jape doreheqje zoti Rama.
  Mora dhjetra komente madje edhe ca “lavderime” alla shqiptare.
  Sot data e zgjedhjeve u ndryshua.
  Pra 18 qershori ra.
  E thenur ndryshe çka i intereson politikaneve u arrit.
  PD doli e fituar!
  Faleminderit miqeve qe komentuan dhe paragjykuan pa emra konkret

  Reply to this comment
 12. Arber I May 18, 07:30

  Fitore e shkelqyer e Ali Baba Saliut dhe djalit shpirteror te tij ne tavoline!

  Reply to this comment
 13. Shqiptari May 18, 08:04

  Loje kurvash.Kriminelet duan te bejne paqe ne zonat e tyre te vrasjeve.Turp kush u beson.E dogjen Shqiperine per 27 vjet dhe keta yani bejne rolin e viktimes.Turp dhe duhet te qeroen te gjithe.

  Reply to this comment
 14. info analitike May 18, 08:11

  Shoke te Dites, c’qe kjo gurgule!
  Si ka mundesi qe pas gjithe artikujve te Dites plot ultimatume, kompllote me armiq te brendshem e te jashtem Rama doli i ridimensionuar nga kapriciot e tij prej deliranti. Ku shkoi Vettingu, bete dhe rrufete kunder opozites? Kryenecesia e tij e marre per te shkuar ne zgjedhje me cdo kusht ne qershor, packa se shkelej kushtetuta ne disa aspekte. Uroj qe edhe konet Balla e Brace te bejne pak pushim.

  Reply to this comment
  • Devolliu May 18, 09:59

   caro Bruto ,
   faji nuk eshte tek Yjet , eshte tek ne .

   Bruto anali – Eshte sistemi , Info SISTEMI .
   Por ti je mesuar , armikun e kerkon Gjithmone tek Enveri , dhe per kete te ndihmon shume edhe Kumandari Tajvanist .

   sot mbas 27 viteve , edhe se jemi te dy te Uritur per Pune , Drejtesi , ……………
   ndodhemi te ndare ?

   Caro Bruto — Omofobist enveristi .

   Armiku nuk eshte ai qe ka Uri , por ai qe zgjedhim te beje Politika te heqe Urine .

   Armiku nuk eshte ai qe eshte i Deshperuar ,
   por ata qe hedhin popullin ne deshperim .

   Armiku nuk eshte emigranti qe largohet nga shqiperia , por ata qe e detyrojne te Ikin nga shqiperia .

   Armiku eshte kush provokon emigrimin , dhe jo kush iken ne emigrim .

   Kjo eshte Kryevepra e KAPITALIZMIT ,
   QE TE bene Ty TE MENDOSH QE ARMIKU
   eshte poshte teje ,
   dhe jo ai qe eshte SIPER TEJE ,.

   Edhe dje ne Darke , politikanet tane
   si keto 27 vite , rane Dakort se si ta ndajne TORTEN .

   Po populli ç’fare do te haje ?

   Politikanet tane jane te Organizuar ,
   kurse Ne populli jemi te ç’organizuar .

   Reply to this comment
 15. anticensurë25642654 May 18, 08:20

  “Pas daljes nga takimi Rama dhe Basha ishin të qeshur”
  shikoni foton dhe përfytyroni sikur “ishin të qeshur” të ishte sipas asaj që njohim ne!
  thuhet që kushtetuta është ligji themeltar dhe të cilën nuk mund ta shkelë askush!!pra që të bësh diçka që nuk është në kushtetutë më parë duhet ta përshtasësh atë e më pas të veprosh!!
  në shqipëri veprohet me “konsesus” shkelja sistematike e saj!!
  sidoqoftë “ylli në ngjitje”,duam sduam fitoi!!falë dëshirës maniakale për të ndenjur në pushtet të çunit të tironës ka mundësi të kemi një “1 prill” të ri!!
  një aleancë PS-PD dhe një LSI në opozitë!!që të dy ish armiqt këthehen në miq dhe do të përpiqen ti nxjerrin qumshtin e nënës like floririt për ato që ka zhvatur këto 8 vitet e fundit!!ndoshta do të jetë konsensusi për të thënë se “vetingu” u vu në zbatim!përfytyroni se si do të “mashtrohen”europianët kur të shohin hapjen e hetimeve ndaj presidentit!!
  kuptohet që në të njëjtën kohë do të kemi amnistimin e të gjitha krimeve të sali berishës,dhe lulkës natyrisht!!

  Reply to this comment
 16. Envision May 18, 08:34

  16 Korriku nuk eshte dy jave por 4.

  Reply to this comment
 17. specialisti May 18, 08:52

  Urime.
  Te gjthe kane fituar.
  Fituesi me i madh eshte populli qe do te shkoje te votoje pa konfrontime, per ate parti qe mendon se do te beje me shume per ate si popull.
  Rendesi te madhe ka edhe vetingu

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 18, 10:29

   ti po që i ke vënë pikat mbi g!!
   bravo!!
   çfar fitore ka arritur populli??
   që të kënaqet me atë që i fusin??
   rroftë monika kryetarja nënkryetare e LSIsë!!

   Reply to this comment
 18. sigurimsi i PD May 18, 08:53

  dy maskarenj qe e lodhen popullin me kryenecesit e tyre.
  nje popull budalla qe beson keta hajdute e kriminel ,nje popull qe eshte gati te vritet per te mbrojtur pasurit dhe krimet e politikaneve.
  Dhe mbrapa ketyre eshte nje i tret qe eshte kryemaskarai i te gjithe shqipetareve saleh komunisti.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 18, 10:41

   o lal nuk të ka tradhëtu saliu ty!
   më duket se më maskara se saliu është ky që i ke dhënë votën!!këtij kërkoi llogari lali!
   saliu do të shpëtojë bythën e tij!
   ky ça të sëmës do që luan me atë që i ke besuar ti??

   Reply to this comment
 19. Orli May 18, 08:54

  “Arrihet marrveshja” ndersa une them:”arrihet pazari”

  Reply to this comment
 20. gjermani i fundit May 18, 09:18

  Paketa McAllister po zevendeson Marlboron. Me ti q..re t’emen, nuk merren vesh shqip palacot e politikes, vjen nje amerikan qe per here te pare fluturon ne Shqiperi me nje thes me m..t, c’a do ti baasho, tre kile m..t? Okay, ma tre e gjysem, gjysmen qe tepron jepja Sales. Po ti Edoooo, sa kile do? Boll e kam gjys kile… Okay, na dy kile qe te mos harxhoj prape benzine avioni t’ju sjell nga thesi tjeter..

  Reply to this comment
  • Devolliu May 18, 10:13

   Gjerman i Fundit .

   Krizat e sotme , jane nje menyre Qeverisje ,
   per te Rrotulluar Parlamentin dhe Demokracine .
   Vete demokracia ,
   nuk eshte gje Tjeter vetem nje Hile e politikes ,duke vendosur nje SISTEM te ” zgjuar ” DINAK e SKLLAVERUES .

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 18, 10:31

   gjermono,
   a di gjo ça mendo ai i madhi N.Vjosa??
   u bo ca ditë që i ka lon komnetet.me siguri që ka ndonjë kampionat gjimnastike për 56 vjeçarët!!me siguri o tu u stërvit e ska kohë!!

   Reply to this comment
 21. demo May 18, 09:26

  NQS.ka mbetur PS,te mblidhet e te largoje kete frikacak qe ben si trim,qe zgerlaqet rrugeve,se ua la partine ne tavoline.Votat e popullit i hedh ne xhepat e Saliut.Kjo marreveshje eshte anti kushtetuese.

  Reply to this comment
 22. Fuck Mark uk, Crusader, Coeur & LOVE May 18, 09:54

  1000000 shuplakat qe POPULLI i dha Partise Pederasto-Dhjerokratiste, t’i marri e t’i fusi ne BYTH TE VET. Perpara se Rama t’u fusi dicka tjeter. Ai vend KA MARR FUND PERFUNDIMISHT e S’BEHET ME.

  Reply to this comment
 23. Mark uk May 18, 10:40

  Pse nuk i lironi ato cka une shkruj , kush me ka sha asht i sham

  Reply to this comment
 24. Mark uk May 18, 11:06

  Nuk e kuptoj pse shkrun ne emrin tim une po nilloj do te them qe komunistat duhet te largohen e te shkojne ne korene e veriut duke marre edhe qente me vehdi

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 18, 12:02

   nuk të marrin dot komunistët me vetete,o moarki, se kimi me vezë nuk lejon hyrjen e qënve në korenë e vëriut!!

   Reply to this comment
  • Idjotizmi nuk ka fund May 18, 12:27

   O Mark idjoti ! Ti , me kopene e derrave te dale nga shpella , qe e mbani veten per nacionaliste , shkuat nga ky vend dhe emigruat ne gop te memave , “komunistet”,sipas teje , te shkojne ne Kore te Veriut dhe Shqiperia t`iu mbetet Serbeve e Grekeve ! Kjo eshte zgjidhja , sipas kokes tende pa tru ?! Vetem nje idjot si ti , nuk e kupton dot , qe eshte ky popull qe e solli dhe e mbajti per mjaft kohe regjimin e kaluar,deri kur popullit iu mbush mendja se duhej ta braktiste , e braktisi pa lufte e trazira vella vrasese . Tani , gomare si ti , bejne thirrje ta boshatisin kete vend dhe ta popullojne ujket e arinjte e shpellave ku je rritur ti , ose ta ndajne mes tyre serbet dhe greket . A mund te gjendet gomar e injorant me i madh se kaq ?!

   Reply to this comment
 25. Cadra ka per te gjithe po ska cadrista May 18, 12:23

  Shyqyr. Vetem rama mos te jape dorheqjen po ni te behet.
  Niko pelesho e niko pepambuku le te ike vetem me i madhi i te mbedhenjve jo.
  Tani socialistet do flene rehat se e ardhmja e koncesioneve eshte e ndrirur. Rrofte e di rama udheheqi i madh i popullit( budalla).
  Rrofte partia socialiste.
  Popull koqe

  Reply to this comment
 26. Remi May 18, 14:09

  Nuk e marr vesh ti je votu nga populli pse duhet.me be marrveshje me nje parti me 5 mije votues nje parti si ato100 te tjerat nuk ka dyshim qe je njelloj me ta as ti nuk e deshe vetingun sepse te deklarosh 3000 euro ti duheshe me u vetvarur si ata qe nuk kishin buk me ngrene apo me pagu elektrikun

  Reply to this comment
  • Tafil Buza May 18, 15:09

   Remi ti je populist .
   kjo llogjike qe del jashte asaj qe ne Propagandojme eshte POPULISTE .
   Edvini po lufton per te miren e te varferve ,
   duke bere Kosh me kostumin qe i ka dhuruar Soros .

   Reply to this comment
  • Tafil Buza May 18, 15:11

   Remi ti je populist .
   kjo llogjike qe del jashte asaj qe ne Propagandojme eshte POPULISTE .
   Edvini po lufton per te miren e te varferve ,
   duke bere Kosh me kostumin qe i ka dhuruar Soros .
   Kur ke 4 vjete qe s’ke kuptuar ,
   veshtire se ti do te kuptosh se kush ta Fut o shoku .
   Sali Lul Basha te Heqe breket , Edvin ta fut me Rilindje .

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*