Rama në Newsweek: Europa, e lodhur nga zgjerimi? Ballkani lodhet nga durimi. Pas kësaj vjen gjakderdhja

Will Nicoll August 18, 2015 22:22

Rama në Newsweek: Europa, e lodhur nga zgjerimi? Ballkani lodhet nga durimi. Pas kësaj vjen gjakderdhja

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është një politikan pasionant, me qëndrim prej statuje dhe i veshur hijshëm, me një gjatësi që i kalon dy metrat. Si thotë specialisti britanik i politikës Alastair Campbell në librin e tij “Fituesit dhe si ja dolën ata”, Rama nuk është vetëm udhëheqësi më i gjatë botëror, por, si një ish-lojtar kampionatit të basketbollit, i vetmi kryetar qeverie i cili e ka përfaqësuar vendin e tij ndërkombëtarisht në sport.

Në vitin 1993, kur Rama po bënte emër në rrethet ekstravagante të Tiranës, Fred C. Abrahams, i cili ishte një këshilltar i posaçëm i Human Rights Watch në Shqipëri, e kujton atë të veshur me “një T-shirt me figura që qëndronin në pozicione të ndryshme seksuale”. Tani kryeministri 51-vjeçar preferon kravata të ndritshme në ngjyrë të purpurt, me një shami të kuqe në xhepin e xhaketës dhe kostume elegante. Si shtati i tij, ashtu dhe personaliteti e kanë bërë Ramën një nga liderët më të njohur të Ballkanit, por në zyrën e tij të pastër dhe modeste, e cila mbikëqyr Bulevardin e Tiranës “Dëshmorët e Kombit”, është e pamundur të harrosh të kaluarën e tij të pazakontë politike.

Para se të hynte në politikë, Rama ishte një artist i respektuar me ekspozita në Paris, Frankfurt dhe Nju Jork. Ai ende shkarravit dhe ngjyros në letrat e tij të punës, veçanërisht në axhendën e tij të përditshme. Këto ngjyra janë shndërruar në sfondin e mureve të zyrave. Në sfondin e koncerteve për violinë që luhen në korridoret fqinje dhe në jehonën e meremetimeve që bëhen, Rama diskuton vizionin e tij për Ballkanin. “Si këtu dhe në Kosovë, ne duam të kemi marrëdhënie të shkëlqyera me të gjithë,” më thotë Rama. “Ne besojmë fuqimisht se ajo që ka qenë gjithmonë një arsye për mosmarrëveshje, për luftërat, konfliktet, gjakderdhjet, urrejtjet, ndarjet, keqkuptimet-mund të bëhet një burim i madh për marrëdhënie të shkëlqyera. Pakicat tona etnike duhet të veprojnë si ura”.

Me kufijtë që e ndajnë me katër vende të Ballkanit dhe e tronditur në dy dekada qeverisjeje të dobët, Shqipëria u bë një shtet problematik që ushqeu konfliktin në ish-Jugosllavi, duke vepruar si një territor tranzit për grupet e organizuara kriminale të angazhuara në trafikim njerëzish, kontrabandë armësh dhe droge. Që nga viti 2013, nën drejtimin e Ramës, Shqipëria ka kërkuar të bëhet një vend model për t’iu bashkuar BE-së, për çuarjen përpara të reformave politike dhe ekonomike. Tani Shqipëria kërkon njohje ndërkombëtare për përpjekjet e saj, dhe ajo është e paduruar në këtë rrugë-sidomos tani që zgjerimi i BE ka ngecur për një kohë të pacaktuar nga katastrofa ekonomike në Greqi. Me 7 milionë shqiptarë etnikë të shpërndarë në të gjithë gadishullin e Ballkanit dhe trazirat që ranë në sy së fundmi në muajin maj në Maqedoni, kjo mendohet se është një kohë kritike për Shqipërinë, ndërsa BE-ja rrezikon të tëhuajësojë mbështetësen e saj më të madhe në rajon.

I zgjedhur në vitin 2013, Rama shpartalloi kryeministrin në detyrë të Shqipërisë, Sali Berishën, në një lumë votash elektorale që e panë koalicionin e tij të partive të krahut të majtë të fitojë 83 nga 140 vende të parlamentit, dhe 57.6 për qind të votave. Evoluimi i Ramës nga artisti-basketbollist në politikan filloi kur ai fitoi garën për bashkinë e Tiranës në vitin 2000 dhe me shpejtësi e vendosmëri u angazhua në lidhje me rindërtimin e qytetit të degraduar, me një mistri, me një rul dhe trapan. Rama urdhëroi të pikturoheshin fasadat e ndërtesave në qytet me ngjyra pastel-kryesisht të gjelbër, të verdhë dhe vjollcë, dhe ai krijoi mbi 9 hektarë parqe dhe hapësira publike në një qytet që ai e krahason me “një pazar osman shumë kaotik.” Përfitimet pasuese që ishin për këmbësorët, si dhe në rritjen e biznesit të vogël, bënë që Rama të fitojë titullin e kryebashkiakut botëror në vitin 2004. Përkundër këtyre sukseseve të hershme, ai nuk ishte i përgatitur për shkallën e plotë të problemeve të Shqipërisë, kur ai u bë kryeministër. Kundërshtari për një kohë të gjatë, Berisha, ishte mundur, por institucionet janë shkatërruar nga korrupsioni, klientelizmi dhe lidhjet me krimin e organizuar.

edi-rama-albania

“Financiarisht, na duhet të merremi me një lëmsh të jashtëzakonshëm”, thotë Rama. “Qeveria e mëparshme kishte krijuar një sasi të madhe borxhesh – 700 milionë dollarë për punët e papaguara publike, shërbimet e papaguara në spitale dhe arsim, dhe për borxh [tatim mbi vlerën e shtuar] ndaj kompanive të cilat nuk ishin të rimbursuara …. Në sektorin e energjisë Kompania jonë e shpërndarjes kishte trashëguar një borxh prej 1 miliard dollarësh për shkak të vjedhjeve dhe humbjeve në sistem”. Për më tepër, dështimi institucional kishte bërë që komuniteti i biznesit të ndjehej si subjekt i një gjuetie shtrigash. “Njerëzit ishin viktima të grabitjeve, të një shume gjobash të pajustifikuara dhe ryshfetit”, thotë Rama. Doganat dhe administrata tatimore ishin të korruptuara, ndërsa “policia e shkatërruar nga lidhjet me krimin e organizuar.”

Në vitin 2013, Shqipëria qëndroi në vendin e 116 nga 176 vende në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit, që botohet çdo vit nga Transparency International. Nga janari 2015, qëndrimi i Shqipërisë është përmirësuar duke shkuar në vendin e 110. Rama ka kaluar reformat institucionale dhe përpiqet të frenojë bizneset korruptive. Sikurse i tha Top Channel të Shqipërisë, nga hetimet e fundit të qeverisë së tij në “universitetet private” të Tiranës, gjeti disa praktika alarmante. “Ne kemi punëtorë të këtyre universiteteve, si bojaxhinj apo hidraulikë, të cilët nuk janë paguar në të holla, por me diploma”, shpjegoi Rama. “Disa studentë kanë paguar për diplomën e tyre me lopë, dele, oriz apo edhe dru zjarri. Ne kemi regjistrat ku thuhet: ’Shefi tërhoqi 10 diploma’”. Të 17 qendrat tashmë janë mbyllur. Ka shenja të tjera të përparimit në fushën e rendit dhe ligjit: Policia patrullon rrugët e Tiranës, shoferët përballen me gjoba, është ndaluar pirja e duhanit në vendet publike, masa këto që janë zbatuar në mënyrë rigoroze, ndërsa hetimet evazionit fiskal po japin rezultate serioze.

Abrahams thotë se ai beson se edhe pse shenjat e para janë pozitive, suksesi i qeverisë duhet të monitorohet. Perëndimi u ngut të përqafonte Berishën, i cili u përshëndet si një punëtor që solli mrekullinë ekonomike në fillim të viteve 1990 dhe u kthye në pushtet si kryeministër në vitin 2005. Në vitin 1997, presidenti i atëhershëm Berisha ra nga pushteti pas rënies së skemave gjigante piramidale të cilat qeveria e tij i kishte mbështetur. Dy të tretat e shqiptarëve humbën në total më shumë se 1 miliard dollarë kursime, ndërsa 2,000 persona u vranë në trazirat e mëvonshme. Siç shpjegon Abrahams, në librin e tij “Shqipëria moderne: nga diktatura në demokraci në Europën moderne” (dhe më thotë, përmes emailit), tani për tani “mbështetje e kujdesshme dhe e kushtëzuar në vend të zellit optimist” është ajo çka meriton kjo demokraci e re.

“Unë mendoj se optimizmi sot për qeverisjen e Ramës, dhe mbështetja që ai është duke marrë nga shtetet perëndimore, është i justifikuar, në një farë mase”, thotë Abrahams. “Rama është një qeveritar shqiptar shumë i ndryshëm nga ata që kanë qenë para tij”. Megjithatë, Abrahams shquan një dilemë. “Në të njëjtën kohë, ai është gjithashtu një produkt i atij sistemi të trazuar politik, me ndarjet e saj, armiqësitë dhe aleancat financiare. Atij i është dashur të bëjë marrëveshje dhe ato merret me mend, kufizojnë manovrimet e tij.”

Një rrjedhojë e sistemit zgjedhor shqiptar është se qeveritë e koalicionit janë normë. Ilir Meta, i cili është kryetar i Kuvendit të Shqipërisë dhe ka qenë një ish-kryeministër, kaloi besnikërinë e tij nga Partia Demokratike te Partisë Socialiste e Ramës në vitin 2013, duke bërë që Rama të fitojë zgjedhjet. Meta ka qenë i shoqëruar nga akuzat për korrupsion. Ndërsa u çlirua më në fund nga Gjykata e Lartë e Shqipërisë prej akuzës se gjoja nxiti një pagesë lehtësuese prej 700.000 euro për të patur favore në një marrëveshje për të ndërtuar një termocentral, incidenti shkaktoi demonstrata gjithandej në vitin 2011-të cilat ishin të kryesuara nga vetë Rama, atëherë në opozitë. Gazetat tabloide shqiptare shpesh spekulojnë në lidhje me natyrën e kësaj aleance, por Abrahams sugjeron se aftësia e Ramës për të punuar së bashku me Metën tregon një aftësi për kompromis në një vend ku mungesa e dialogut shpesh ka shkaktuar ngecjen e progresit.

Alastair Campbell, i cili është i mirënjohur si ish-strateg politik i Toni Blerit, ndihmoi Ramën të krijojë fitoren e bujshme në vitin 2013. Ai më thotë në një intervistë telefonike, se si ata u takuan për herë të parë gjatë një pushimi në një konferencë të Tiranës. Rama kishte humbur garën për kryetar bashkie me Lulzim Bashën dhe ishte i zhgënjyer nga gjendja e politikës shqiptare. Ata më pas ranë dakord të punojnë së bashku, dhe Campbell përshkruan “brutalitetin absolut” të politikës shqiptare. “Edi është duke u përpjekur si për të fituar kundër këtij lloj qëndrimi, ashtu dhe për ta ndryshuar atë. Ndaj i duhet të jetë njëherësh shumë i rreptë, por edhe shumë i ndjeshëm”, thotë ai.

Ndër sfidat me të cilat po përballet Rama është se si të zgjidhë tensionet etnike me fqinjët e tij ballkanikë. Vetëm disa ditë para se ai të shkonte për të takuar homologun e tij serb tetorin e kaluar, takimi i parë i tillë në 68 vjet, një ndeshje kualifikuese Kampionati Europian mes dy vendeve u braktis pasi një dron i telekomanduar fluturoi mbi fushë ndërsa mbante poshtë flamurin e Shqipërisë së Madhe -një referencë për idenë nacionaliste të një territori të zgjatur që mbulon të gjitha trevat ku jetojnë shqiptarët, duke përfshirë edhe Kosovën. Një lojtar serb uli poshtë flamurin, ndërsa grindjet midis lojtarëve çoi në anulimin e lojës. Vëllai i Ramës, Olsi, u akuzua, pa bazë, se kishte komanduar dronin, ndërsaq kryeministri shtoi përpjekjet për të zgjidhur tensionin përmes bisedimeve me kryeministrin serb Aleksandër Vuçiç dhe kancelaren gjermane Angela Merkel.

Rama thotë se Evropa duhet të bëjë më shumë për të mirëpritur vendet e Ballkanit. “Sot, ne kemi një paqe në këtë rajon që nuk e kemi pasur në historinë tonë”, thotë ai. “Dhe kjo nuk është rezultat i ndonjë fryme të shenjtë prej nesh. Ne nuk jemi engjëj dhe kurrë nuk do të jemi, por kjo paqe është rezultat i aspiratës së të gjithë njerëzve në këtë zonë që të jetë pjesë e Evropës. Nëse Evropa do të vazhdojë të tregojnë lodhje nga zgjerimi, ajo rrezikon ta shohë këtë rajon të lodhur nga durimi. Nëse durimi humbet, Ballkani do të identifikohet gjithmonë me gjakderdhjen”. Rama bën një pushim të shkurtër. Balli i tij përshkohet nga brazdat, ndërsa sytë e tij duken më të zgjeruar dhe të zhytur në mendime. “Të lejosh shpërbërjen e Ballkanit dhe harmonisë fetare të tij, do të ishte një tragjedi për secilin prej nesh”.

Will Nicoll August 18, 2015 22:22
Komento

48 Komente

 1. info-analitike April 17, 11:31

  Po ne mediat perendimore eshte theksuar fakti se numri i larte i azilanteve tregon deshtimin e qeverive ne Ballkanin perendimor. Nje kryeminister deshtak qe ne vend qe ti dedikohet ekonomuse dhe shtetit ne kolaps merret me vetepromovime ekspozitash personale.

  Reply to this comment
  • Kris 1 April 17, 16:38

   Sa ka paguar qeveria per kete Newsweek ku artikujt politik dhe intervistat e vulehumburve nuk I lexon njeri?
   clidhje kane besimet fetare te ballkanit me paqes me europe?
   A mund te ushqeje europa shtete si vendi I Rames ku krimi eshte ne politik e pushtet?

   Reply to this comment
  • helidoni April 17, 16:44

   Ashtu si vete shqiptaret, edhe europianet jane ende peng e politikes se shkuar, te ish sigurimsave qe ndoqen politiken e mbylljes se dyerve per nderkombetaret, duke ndermarre politika qe ishin vecse komuniste dhe krejt ne kundershtim me politikat e BE-se.

   Reply to this comment
  • pur pur April 17, 16:45

   Deri me tani qeveria ka marre vleresime me notat me pozitive dhe eshte ne rrugen e mbare te integrimit, por ndoshta duhet te vazhdohet te provohet qe ky model qeverisje s’ka asnje ngjashmeri me modelin qe krijoi saliu & co.

   Reply to this comment
  • xhorxhina April 17, 16:47

   Sot ne kemi nje kryeminister qe na perfaqeson me dinjitet ne rang nderkombetar, por te kujtohemi cfare kishim deri me sot, qe na e ka demtuar imazhin. Por jeni ne rrugen e duhur dhe me siguri s’do hezitojne me qe te implementojne politikat e zgjerimit.

   Reply to this comment
   • Dikushi August 19, 03:11

    Dolen edhe websat e Rames te komentojne pozitivisht, kalamanjte dhe legena qe shiteni per 5 lek te komentoni procka ketu. “Jeni ne rrugen e duhur…implemetojme politikat e zgjerimit” thote kjo lart. Leri moj keto moj laraske apo legen me emer “xhorxhina” se ky kollovari Edi Rama po e tregon cdo dite qe nuk ka haber fare nga ekonomia dhe jo me te politika. Nje pyetje kam per ty: ato pushimet me se i pagovi Edi? Me leket e Lindas apo me shurren dhe mutin e Zahos?

    Reply to this comment
 2. Lleshi April 17, 11:50

  Cfare po e tremb Ramen qe po kerkon me ngut t’i hapin deren ?
  Keshtu eshte o Rama , kur kurre nuk mendove dhe menduat per shtepine tende , kerkon strehe tek shtepi e botes ! Madje me lutje dhe nuk te qasin ! Mjerane !

  Reply to this comment
  • Eri April 17, 15:10

   Llesh vetem lutje s’eshte kjo qe po perserit Rama cdo here. Eshte qasje e re duke u treguar skeptikeve qe sa eshte i interesuar Ballkani per BE-ne aq duhet te jete dhe BE-ja per Ballkanin. Rama po u thote mos tallni tajaren duke shtuar pika dhe prioritete kot me kot cdo here, por hapni negociatat dhe pershpejtoni hapat se kercenimet per renien ne ndikimet ruso-fondamentaliste te shteteve te Ballkanit do u sillte dhimbje koke me te madhe se sa antaresimi i ketyre 4-5 shteteve qe popullsine totale te gjitha se bashku nuk e kane as sa 2 kryeqytete te vendeve te BE-se.

   Reply to this comment
   • tonio April 17, 16:41

    shqiperia e madhe eshte makthi i tyre jo projekti jone, besoj se nuk ka me vend per koment, nuk e kuptoj pse duhet te kete frike be-ja nga zgjerimi i ballkanit, shqiperia eshte e madhe tashme dhe asnje nuk e mohon dot

    Reply to this comment
 3. Pëllumb zaimi April 17, 12:14

  Pse me pensione qesharake njëqind euroshe doni të hyni në B E ju z. Rama? Pse me pandëshkueshmërine e kryekriminelëve e të kriminelëve doni të hyni në BE ju z. Rama? Pse me një drejtësi të shpêrfytyruar dhe me korrupsionin që ka kapur majën e Dajtit doni të hyni në B E ju z. Rama? Pse me bunkarte e me gjetheshtêpi pa ekonomi,pa bujqësi me standarte, pa industri e me papunësi tmerruese rinore , doni të hyni në B E ju z. Rama? E pamundur! E pamundur sepse B E edhe ashtu si është ka shumë sëmundje jo më të fusë edhe vënde të tjera si ne me sêmundje shtesë! Prandaj mblidh mend e kresë, kthjellohu dhe mendohu si të kërkosh hesap që gjerat të fillojnë kêtu të rregullohen e njerëzit të punësohen! Ka boll pasuri Shqipëria por nuk di të gjejë idetë e shfrytëzimit qeveria! Përndryshe harroje B E-në! Tung!

  Reply to this comment
 4. gjermani i fundit April 17, 12:46

  Nuk eshte keq ti mesosh Evropes se cfare e c’duhet te beje,se ata nuk hane vaktin pa degjuar keto mendime filozofike.Besoj se pas ketij forumi me teme “Evropa, qellimi dhe rruga”i keputet edhe nje dreke per koke te drekes buze detit e u zgjidh dhe kjo pune madhore.

  Reply to this comment
 5. intelektuali April 17, 13:09

  EDI RAMA E KA KUPTUAR TE “VERTETEN” LAKURIQE NE DALLIM NGA ENVER HOXHA

  Shqypnia ka qene pjese e pandare e Evropes perpara se hordhite lindore dhe gjakatare te Stalinit me pabesine e Jugosllavise komuniste te Titos dhe me ndihmen bythashitese te pederastit Enver Hoxha te implementonin totalisht MURTAJEN bolshevike aziatike ne trojet tona duke e transformuar Vatanin si nje CIFLIG oriental te familjes sadiste ne pushtet qe solli ne fund te viteve 90-te edhe falimentimin e ekonomise dhe renimin e shtetit. Qe nga ajo kohe Shqypnia jone dikur si nje LULE MALI ka marre pamjen e nje shteti rrumpalle tip Kandahari me ndertime te shemtuara betoni dhe qytete groteske qe te kujtojne filmin e skorcezes BANDAT E NJU JORKUT. Edhe ate qe ndertoi Italia e Duces dhe qe ishte pjesa me e buklur e qyteteve tona eshte ne rruge te prishet dhe te shuhet perfundimisht nga injoranca dhe idiotesia e pushtetareve shqyptare, pinjolle te denje te diktatorit Enver Hoxha qe drejtojne sot shtetin tone pa fat.

  CFARE PO KERKON EDI RAMA METHIRRJE DESHPERIMI PER BE-NE?

  Me siguri nuk kerkon leka, as ndihme financiare, sepse BB dhe FMN e kane hapur thesin dhe po i hedhin paret badiava duke e ditur se keto ndihme po i gelltit mafia me pushtet si nje kulceder qe nuk ngoset. Po cfare po kerkon Edi Rama atehere kur mafia i ka hyre ne Kuvend me Frrokun dhe Vellezerit e tij kriminele me vule ne balle? Kur Sali Vrastari eshte bere si gjeli maje plehut dhe di vetem te akuzoje nga poltrona e Kuvendit me ligjerata te gjata qe i lejon Kryetari i Kuvendit Like Floriri qe te gjithe shqyptaret e pane dhe e degjuan si vidhte paret e ryshfetit sikur t’i kishte LEKAT e babes se vet. Kur Ridvan Bode eshte pasuruar nga vjedhjet si nje sulltan Arabie dhe kur as ai vete me siguri nuk e di sa LEKA ka vjedhur bashke me Saliun dhe Lulzim Bashen. Kur Kusari i bankes se shtetit Adrian Fullani i ka shpetuar ndeshkimit dhe po ha taven e tij te peshkut ne ndonje restorant buze detit duke i u kenaqur milionave te vjedhura bashke me familjen e tij lakmitare. Kur komisiari i policise se Kombinatit ndodhet nen dhe i vrare nga Frroku dhe Vellezerit e tij qe po shijojne demokracine enveriste shqyptare. Kur media shqyptare dhe emisionet famoze Top Story dhe Opinion ngjasojne me kotece pulash me debate politike debile idiote deri ne mes te nates qe te kujtojne se ne vendin tone pervec politikaneve dhe analisteve dallkauke nuk punon KURGJE tjeter per te kontribuar sado pak per te rritur GDP-ne tone kombetare qe ka mbetur ne vend numero qe nga Koha e Qepes e Enverit. Atehere:

  CFARE PO KERKON EDI RAMA METHIRRJE DESHPERIMI PER BE-NE?

  Reply to this comment
 6. Zoro April 17, 13:49

  Kur Greqia hyri ne BE ishte trok, merrte grur dhe miser nga koceket e Shqiperise, mbahej vetem me turizem dhe te ardhurat e emigracionit.Ngriti kater baza ne teritorin e saj dhe u fut sic ishte.
  Ty o “lesh” mbase nuk te pelqejne ato qe bene dhe thote Rama, por ato qe thua ti nuk ka shqiptar ti kaperdije, ju salistanet kete gjuhe keni, dhe dijeni se kjo qe bene Rama nuk eshte lypje ; Saliu, per 8 vjet vrau, vodhi, mashtroi, shkaterroi ushtrine, arsimin, shiti vendin dhe i la financat bashke me Boden kur therret qameti; dhe si mund te na fusnin ne BE ne ate gjendje. Kjo BE nuk duhet ta kishte perkedhelur saliun por ti kish treguar vendin qe kur shkeli rezolutat e OKB-se.
  Shqiperia duhet futur ne BE se Ruset jane afruar portave te Ballkanit, shikoni se cfare bejne Serbet, Greket dhe Maqedonasit.

  Reply to this comment
 7. faro April 17, 13:53

  Edi Rama eshte i pari udheheqes shqiptar, qe zbulon nje te vertete absolute, lidhur me interesat e ngushta te partive europjane per te mbledhur vota, qe bien krejtesisht ndesh me interesat strategjike te vete te ardhmes se Europes se bashkuar. Ai eshte krejtesisht i qarte se e ardhmja eshte e bashkesive sa me te medha perballe fuqive te medha qe ka sot bota nga Azia ne Amerike. Bashkimi i Gjermanise me Francen ne BE, eshte sa nje shembull i shkelqyer kaq edhe nje zgjidhje e guximshme per te ardhmen. Ky model unifikimi duhet cuar deri ne fund duke perfshire te gjithe Ballkanin, madje akoma edhe me i leverdisshem do te jete po te perfshije edhe Turqine.

  Reply to this comment
 8. Arben April 17, 14:06

  BE-JA PO SHPERBEHET PER VETE OR MIK,

  SHIKO KETEJ NGA SHQIPERIA SEPSE PER ATE TE KEMI VOTUAR.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 17, 15:31

   SHPERBERJA E BE-SE U FANEPSET VETEM ENVERISTEVE

   Ishte nje kohe kur Baba Marksi e parashikonte fundin e pashmangshem te Kapitalizmit kur proletariati boteror do te kepuste zinxhiret dhe vargonjte dhe do ne Bote do te triumfonte Komunizmi, por historia tregoi se kishte gabuar totalisht.

   Ishte nje kohe tjeter kur Stalini i Rusise bolshevike mendoi qe te falimentonte sistemin kapitalist dhe te luftonte Kapitalizmin duke krijuar shtetet komuniste te Evropes Lindore dhe sistemin ekonomik famoz KNER, por historia tregoi se falimentoi komunizmi dhe jo kapitalizmi dhe socializmi bolshevike perfundoi si kokoshi ne nje thele dhe iku per dhjame qeni.

   Por ishte nje kohe kur Enver Hoxha perbetohej para popullit shqyptar dru me pre qe do te ndertonte socializmin fitimtar me forcat e veta, sepse Kapitalizmi dhe Imperializmi ishin tigra prej letre, por gaboi edhe ai dhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin.

   Prandaj keto llogje me falimentime dhe shperberje komunistesh i kemi degjuar kohe me pare dhe po i degjojme sot nga greket e Syrizes komuniste qe tani kane nderur BYTHEN per lemosha dhe ndihma nga BE-ja, por qe per fat te keq nuk i honeps dot me kush.

   Reply to this comment
   • Arben April 17, 19:52

    NE VITIN 1989 KOMUNISTET E NJE QYTETI TE SHQIPERISE I BENE PETICION RAMIZ ALISE, SE ISHIN KUNDER BASHKIMIT TE GJERMANIVE.

    KAQ MUND TE NDIKOJE EDHE RAMA TEK BE-JA.

    BE-JA, ASHTU SIC E NJOHIM SOT, KA MARRE RRUGEN E TATEPJETES O BYRAZER, NUK KA RENDESI CFARE THONE FARE, RRUGA QE KANE MARRE DO TI COJE NE DESTINACION.

    Reply to this comment
   • askushi August 20, 11:13

    …e ku di ti mor pseudo-intelektual se çfare eshte kapitalizmi apo alias “Nastradin”. Me vjen keq qe po replikoj por je shume shume vite drite larg ndaj realitetit te hidhur qe na rrethon. Kapitalizmi perndimor lulezoj keto 200 vjet sepse ka kaleruar dy kuaj: i pari eshte revolucioni teknologjik e industrial dhe i dyti eshte zbulimi i hidrokarbureve ku nafta eshte kryesorja. Kali i pare po ecen me rritme marramendese por te dytit po i vjen fundi dhe bashke me te edhe kapitalizmit tend. E njejta gje edhe per teorin komuniste te Marxit çifut qe e njohu ate per skaj te Engelsit. Ketyre sistemeve po u vjen fundi por frika eshte se po marrin me vete edhe boten e gjalle ku shoqeria njerezore ben pjese. Mbas disa vitesh nese nuk permbyset pushteti politik i kesaj kaste kapitaliste, “socialiste” apo “komuniste” e kines dhe e kores se veriut, ti dhe une do jemi duke pershendetur nga bota tjeter. Do besh mire te marresh me teper informacion dhe per rrjedhoj te jesh me koshjent apo INTELEKTUAL. Te keshilloj meq paske kohe te shkruash se patjeter duhet te jesh ndonje pesionist i persekutuar i diktatures enveriste por jo vetem ty por te gjithe komentuesve te marrin koshjent ne kete site interneti: https://www.thevenusproject.com

    Reply to this comment
 9. ardi April 17, 16:42

  kemi kryeminister qe na perfaqeson. dhe shqiperia me edi ramen do shkoj me lart

  Reply to this comment
 10. ardian April 17, 16:45

  zoti kryeminister ti vazhdo me reformat se te mirat do vijn,l askush nuk te ndal ne rrugen tende te drejte

  Reply to this comment
 11. arben April 17, 16:46

  Edi Rama eshte politikani qe i duhet shqiperis. ai po qeveres per qyetetaret e shqiperis

  Reply to this comment
 12. arjan April 17, 16:46

  ka lezet te dalesh dhe te perfaqesosh denjesisht vendin tend . dhe kete e ben vetem EDI RAMA

  Reply to this comment
 13. alesia April 17, 16:50

  Edi Rama eshte kryeministri me i mire dhe qe ka punuar me shume per shqiptaret ne keto 25 vite demokraci. Qente le te lehin karvani shkon perpara.

  Reply to this comment
 14. DIKUSHI April 17, 16:56

  ankohu per te gjithe qe te mos ankohet njeri per ty dhe me pas bej cte duash “ky eshte parimi”. Z. Kryeminister shqiptaret trajtoj minimalisht njesoj si trajtohen ne kampet e rrefugjateve ne Gjermani aty ndihen me njerez dhe te respektuar nga administrata, se sa ketu.

  Reply to this comment
 15. padrino April 17, 18:04

  Sì ka mundësi që “patrioti i madh” edvin piktor pardesy bardhi , ka futur në rilindje, e në qeveri shumë ortodhjakser, e filogrekër, kurse ne të ashtuquajturit mysliman, na do vetëm për vota , apo na konsideron raja. kurse ithtarët e kryqit të janullatosit e të dule dhjakut i ka vendos në poste komanduse, sja lexoj dot librin piktorit të ripjelljes, aleatit të lilo floririt .

  Reply to this comment
  • Eri April 17, 21:18

   Perpjekje mjerane per te hedhur tym me ndasine fetare. Cani, Beqaj, Tahiri, Veliaj, Ahmetaj, Felaj, Bushati, Naco c’mbiemra te duken?
   Ty e te gjithe atyre si puna jote ua ka treguar “filogreqizimin” e tij me vepra dhe jo me llogje blogjesh.
   Dhe per ta mesuar…pardesybardhe kane qene Berisha-Pashko-Hajdari dhe Selami. Ramen harroje ta kesh pare ndonjehere me pardesy ne ate kohe. Ke ngaterruar filmat zogu, shko hap ndonje liber para se te flesh gjume.

   Reply to this comment
 16. Kris 1 April 17, 18:11

  jam me mendimin e Pellumbit dhe intelektualit.Rama po tall bithen me nje popull te lodhur dhe u tregon se fajin e ka Europa.Ky eshte nje sharlatan qe popullit i thote do te shkoni ne Europe dhe vet shkon ne vendet arabe.
  Stop votave Rames dhe Berishes se u lodhem me keta aktore tragjiko komike.

  Reply to this comment
  • Eri April 17, 21:20

   Ne Arabi ka 100 vjet qe falet Amerika o qyq vec per parate qe kane, jo me Rama me nje hale’ me halle qe i kane lene paraardhesit per t’i zgjidhur.

   Reply to this comment
 17. Lili August 18, 22:37

  Kur fajin duan me lane ne dere te tjeterkujt! Faj per deshtimet e 75 viteve MBRAPSHT nuk i ka evropa po koka politik shqiptare e gatuar tek steppet lindore… Perkunder perpjekjet e Juaja per me mbuluar deshtimet tuaja,nuk do kete gjakderdhje po vetem drejtesi,se pa vu drejtesia nuk dillni prej mutit ku e keni fut vendi!

  Reply to this comment
 18. Zogu August 18, 22:52

  I bashkohem atyre komentuesve qe e shohin qarte paaftesine e Rames dhe per rjedhoje tentativen e tij per tja hedhur fajin ” armikut te jashtem” ne ket rast Europes. Rama deshtoi me doganat,me tatimet, me reformen klienteliste te arsimit,me shendetesine e korruptuar po aq sa te korruptuarit qe e rrethojne ne kryeministri dhe jashte saj. Shumekush thote se ai deshtoi me dekriminalizimin e politikes por une them se ai nuk ka deshtuar mbasi ai eshte rekrutuesi i ketyre hajvanerve drogaxhinj e kurvare qe sot shume syresh jane edhe deputete. Ram bytheci duke qene dhjaks e ka te domosdoshme te rrethohet nga te “fortet” se e kane rrahur qe te vogel Qyqin,nuk ka faj. Megjithese jam kunder Ilir Metes nuk mund te mos e them ate qe shoh rrotull tij ! Asnje te “forte”,plot servila e njerez kot ashtu si edhe jo pak te rinj te etur per karriere politike. Kjo tregon qarte se kush eshte Burre sot ne pushtet dhe kush eshte dhjaks qe i nxjerr dhembet popullit fukara. Trimeri e madhe eshte te burgosesh ata qe nuk mbushin dot barkun me buke dhe qartazi nuk kane asnje kacidhe per te paguar drita etj. Uroj per shqipetaret qe ti therrasin mendjes sa me shpejt e te zgjedhin njeriun e duhur per ti drejtuar. Une jam kunder LSI por ne ket kohe krize ekonomike vetem Ilir Meta mund ta drejtoje Shqiperine drejt nje ekonomie me te mire. Meta Kryeminister do te rriste mirqenien e gjithe shqipetareve. Mjafton te shohesh mireqenien e mbeshtetesve te LSI dhe ta krahasish ate me gjendjen mjerana te militanteve te PS. Nderkohe te gjithe perfaqesuesit ne qeveri te PS ku shumica e tyre anetare te G99 dhe Mjaftit,pasurohen marrezisht….! Spiropali e doganave milionere,Shehaj e tatimeve po ashtu, Veliaj i dasmes se Mamit pasur nuk di me se ku ti coje parate. Zgjohuni o Popull se eshte per te ardhur keq se sa poshte keni perfunduar……!!!

  Reply to this comment
 19. M.Bocari August 18, 23:08

  A ka mundesi te me spjegoje nje nga simpatizantet e BE se cfare prisni nga integrimi? Ne fakt kete duhet te ma sqaronte ministria e integrimit dhe Kryeministri, por fatkeqesisht deri tani nuk ka ndodhur. Ne baze te njohurive qe une kam per kete, ky antaresim eshte vetem nje forme e skllaverise moderne. Kush ma provon te kunderten. Te gjithe ata qe levdojne bashkimin me BE me duken sikur po lexojne veprat e Enverit, d.m.th. vec euforise boshe nuk kuptoj asgje nga keto komentet.

  Reply to this comment
  • [email protected] August 19, 07:03

   per Marko Bocarin !

   si pyetje eshte teresishte skeptike dhe ne nji fare menyre ke te drejte !
   Por,kur kemi parasysh nji Shqiperi te shqyer totalishte ,si nga ana ekonomike dhe ajo politike e territoriale,i bie te numrojme miliona probleme ,qe nuk i kane fqinjet tane !

   Ti z. Bocari thua se do te jemi skllever moderne !

   Nuk po pyet njeri se eshte skllav modern apo skllav klasik !
   Njeriu shqiptar ,do te punoje.
   TE MIRAT NGA B E !

   Futja ne BE ,ka tmerresishte shume lehtesime.
   frutat,perimet dhe cdo gje blegtorale[te kontrolluara]i ke te siguruara te shitura.

   Fshatari;do te kete mundesine per te blere nji traktor apo cdo gje qe munde te mendoje se munde te punoj dhe te fitoj ndershmerishte.[tani nuk e ka].

   Fshatrat ,detyrimishte do te financohen per tu lidhur te gjitha me rruge te asfaltuara,[ku tani ka fshatra ,ku nuk futet as gomari,ose si i thone ;hecen pula e fushes me frena dore ].

   Si popull punetor ,qe eshte shqiptari,vendi munde te mari nji hov,perpjete nga ana ekonomike.

   Munde te thuash se te marrash kredi,do ta paguash me %,por kjo gje keshtu behet ne cdo raste kredimarrje !

   Dhe miliona te mira ,qe shqiptari si nji qenie e krijuar ,rritut dhe mesuar ne krize,do ti kthente buzeqeshjen ketij vendi teper,teper ,te drobolitur cfilitur e te lodhur nga luftera e paqe te rreme !

   Reply to this comment
 20. Drini August 19, 01:46

  Rama te beje punet e veta pastaj tu japi mend europes,Po qe se je mire ne strehen tende gjithmone u paraprin te keqijave ekstreme,po Kur ske kapacitet me i bo punet qe te takojne gjithmone fajin e Kane te tjeret.Fjale boshe,Rama,Politikan i deshtuar,Berisha,Nano,Meta plehra politike.

  Reply to this comment
 21. DRENICA E KUQE August 19, 08:22

  Shkrim megaloman dhe i pasakte, sidomos kur autori pa pike pergjegjesie dhe njohurish elementare historike thote: “Shqipëria u bë një shtet problematik që ushqeu konfliktin në ish-Jugosllavi, duke vepruar si një territor tranzit për grupet e organizuara kriminale të angazhuara në trafikim njerëzish, kontrabandë armësh dhe droge.” Jo, ore zoteri, nuk eshte keshtu siç e pershkruan ti Shqiperine dhe shqiptaret. Duhet ta dini, kur shkruani, se Shqiperia e ka per obligim Kushtetues t’i liroje e bashkoje tokat e veta te pushtuara nga ish-Jugosllavia dhe Serbia, nga Greqia dhe Bullgaria e Mali i Zi se ato shtete pushtuese te tokave shqiptare jane shtete problematike sepse mbajne te pushtuara toka puro shqiptare dhe ti gabon rende kur e quan Shqiperine “shtet problematik…”
  Nuk kane thene kot se koti, dhjete here mendo e nje here shkruaj!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 22. ana August 19, 10:54

  O Zot,si jane versulurca perendimore duke lustruar Ramen!Sa paguhen valle?Si nuk folen nje fjale per ekonomine ne rrokullisje,por vetem per shkarravinat e kokeministrit tone te nderuar?

  Reply to this comment
 23. Socialisti August 19, 11:18

  Show Bize hipokritesh. Rama eshte skizofren dhe piktor halesh.
  Populli po vuan per buken e gojes duke mare arratine me keq se me ate dite ziun qe kishim.

  Reply to this comment
 24. ijs August 19, 12:57

  Ke po kercenon kryemisri i Albanistanit i vene ne detyre nga oligarkia mafioze boterore financiare! Kujton se mund te kercenoje europen veriore, sic bente Tschipras tere kohes duke ja vene fajin te tjereve per mizerien e vendit te tij( tani ra squk dhe ai), kur nderkohe kasollja tij po digjet tere kohes! Ka filluar ti ngjaje Berishes duke u bere nje Don Kishot, qe lufton tani jo me mullinjte e eres por me zjarrin e kasolles se vet.
  Kujt do ti shpalle lufte ky kryemiser ? Ballkanit?
  Ti ske b.. sot per tu mbrojtur kasollen tende qe po digjet tere kohes e jo me per te bere ndonje lufte ne ballkan! Nese do kete ballkani gjakderdhje atehere ai qe do derdhe lume gjaku do jete ky popull fakir qe eshte sot ne diten me te zeze te historise se tij nga shpura e juaj mafioze, sherbetore e denje e klikes mafioze boterore. Apo do e kercenosh europen me emigracion gje qe ka 25 vjet qe po e ben, pra nuk eshte ndonje gje e re per europen!
  Nuk pranon europa sharlataner dhe skllever si te barabarte ne tavoline, se ata racen e sahanlepirsave ju shpura jote e kane vdekje dhe alergji.
  Duhet te vijne te tjere njerez ne pushtet qe shqiperia te marre nga europa te drejtat qe i takojne. Keshtu qe shko bej lypsarin andej nga lindja mesme se keshtu eshte raca juaj e njejte si ajo e Esat Pashe Toptanit!

  Reply to this comment
 25. Shahisti August 19, 12:58

  Rama eshte nje njeri qe gjithe jeten ka vuajtur nga kriza identiteti. Kjo i ka kultivuar deshiren per te qene ne qender te vemendjes dhe per egzibicionizem. Eshte fatkeqesi per popullin shqiptar dhe Shqiperine qe per rastesi, a per llogari te perpikta te qarqeve antishqiptare ne krye te vendit dhe pushtetit eshte nje person pa asnje njohuri esenciale ne shtet-drejtim. Edvin Rama e drejton qeverine ne menyren me amatoreske te mundshme. Kam frike se nuk di as tabelen e shumezimit….

  Reply to this comment
 26. metlaj August 19, 13:47

  EKSPERIENCa e jetes na meson se udhetari dhe iftuari ne gezime nuk e njehe realitetin NUK e njohe artikull shkruesin por krijova qe ka mare rolin e mbrojtesit dhe madheshtin e ndividit dhe jo dhenien e ndihmes se popullit Kemi nevoj per dashamires me kontibut dhe jo per shperndares dekumentash

  Reply to this comment
 27. nostradamus August 19, 20:47

  Pa futur ne hapsane simbolin e krimit e hajnise, Berishen, Edi Rama s’ka dhe s’do te kete
  gje ne terezi……!!!!!

  Reply to this comment
  • Shahisti August 19, 21:44

   Me Berishe o pa Berishe, Edvin Rama as ka pasur as ka per te pasur gje ne terezi. Po do t’i vije koha edhe ketij te shporret si te gjithe te tjeret para tij e te haje parate qe vjedh andej ketej. Populli ngelet me gisht ne goje gjithnje.

   Reply to this comment
 28. LABI August 20, 14:24

  Perendimi dhe Europa, Russia dhe Kina, filozofet, teologet, politikanet e polishejtanet nuk e zberthejne dot trurin e Rames. Rama eshte nje profet qe kurr me pare nuk e ka pare ku planet…

  KOHA DO VERTETOJE SHUME GJERA. LE TI JAPIM KOHE TE NA DREJTOJE!

  Reply to this comment
  • mirel August 20, 14:44

   si profet qe eshte te pakten te na spjegoje ato theniet qe ngre Drenica e Kuqe me siper: “Shqipëria u bë një shtet problematik që ushqeu konfliktin në ish-Jugosllavi, duke vepruar si një territor tranzit për grupet e organizuara kriminale të angazhuara në trafikim njerëzish, kontrabandë armësh dhe droge.”
   Dhe kete tjetren: “Të lejosh shpërbërjen e Ballkanit dhe harmonisë fetare të tij, do të ishte një tragjedi për secilin prej nesh”.
   a kane perkthim fjalet e profetit?

   Reply to this comment
 29. LABI August 20, 16:48

  O njerez miope,
  kuptoni ku jemi,
  ne nje udhekryqe,
  qe nuk dime nga te vemi!

  E per kete gjendje,
  te mos fajorojme njeri,
  por vetem veten tone,
  qe votuam per skllaveri!

  Dikush ketu na thote,
  BE- eshte skllaveri,
  e dua une ta pyes….
  Ku jemi nje tani?????

  Ku jemi ne vertete,
  di njeri t’me thote,
  ne se jami njerez,
  apo jemi robote???

  Pa shtete e pa kufi,
  pa arme, e pa ushtri,
  pa industri, e pa pujqesi,
  pa arsim e shendetesi…!

  Minierat per te huajt
  pa taks, me concensione,
  ne skllever te mjeruar,
  goje mbyllur punojme!

  Te ardhme per femijet,
  drogen e krimin kemi,
  me thuaj mor Bocari,
  ne “Demokraci” jemi?????

  Inteletualet shkuan,
  moren rruget e botes,
  ne kemi mare kembet,
  e po i biem kokes!!!!!!

  Kurre nuk kemi dashur,
  mendjen e evoluar,
  gjithmone kriminelet,
  ne kemi votuar!!!

  E c’do beje Rama,
  ne gjendjen e katandisur,
  kur s’kemi as andra,
  per thesin e grisur???

  Ne si komb vertete,
  jemi ulerime,
  e per prockat tona,
  fajesojme fqinje!

  Europa dihet,
  tru nuk do te mesoje,
  por kerkon vec skllever,
  qe ti komandoje!!!

  Po per fat te keq,
  shekulli i zhvilluar,
  ka dhe plote robote,
  te telekomanduar!!!,

  E pikerishte sot,
  kjo eshte historia,
  do na mare Eurogropa,
  apo skllaveroj Salihja???

  E tamam ketu,
  i madh eshte problemi,
  qe as me, as Rama,
  nuk dime ku te vemi!?

  Te shkojme ne Europe,
  i thelle e eshte lumi!!?
  Te qendrojme ne vend,
  po na shfaros plumbi!!?

  Po na shfaros plumbi,
  i Sale kompanise,
  qe do perseri,
  votat e njerezine!!!!

  Por se kete radhe
  stil ndryshe ka zgjedhur,
  shume nga te tijte,
  ne forum ka derdhur!

  Dalin ne forume,
  ca emer shejtane,
  duan helmi i tyre,
  te helmoje dynjane!!!

  Bejne dhe reklame:
  “S’eshte e mire Europa,
  qendroni me Salen,
  se do shembet bota”!!!

  Nuk na falet me,
  ende ne gjume te jemi,
  po me shume pergjegjesi,
  per veten te kemi!

  Ne te gjithe e dime,
  Edi s’ben dot “namin”
  ndaj do ti shtrijme kembet,
  sa kemi jorganin!!

  E per fat te keq,
  shekulli qe kaloi,
  jorgane te gjate la,
  por Sala e shkurtoi!!!!

  E kur themi Sala,
  shqiptare me tabane,
  te mos lem menjane,
  edhe miqte tane!!

  Te mos leme menjane,
  ehhh, miopine tone,
  diagnozen e keqe,
  qe ende na mundone!

  Ne piken ku helmi,
  vertete na ka cuar,
  le te shpresojme, Europa,
  vjene per te na “ndihmuar”!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*