Rama bën të ditur masat e reja për COVID-19. Kur do të hapen kufijtë dhe plazhet? Fundjava pa makina në fuqi deri vitin tjetër

May 24, 2020 20:56

Rama bën të ditur masat e reja për COVID-19. Kur do të hapen kufijtë dhe plazhet? Fundjava pa makina në fuqi deri vitin tjetër

Kryeministri Edi Rama thotë se fundjava pa makina mund të kthehet në një normë, edhe pas përfundimit të pandemisë së koronavirusit.

Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Edi Rama, i cili tha në një komunikim me qytetarët nga Facebook-u tha se fundjava pa makina do të vazhdojë edhe për dy javët e ardhshme, për t’u rikthyer pas sezonit të verës.

Nga tetori deri në mars të 2021-shit, fundjava pa makina mund të jetë realitet, minimalisht për të dielat.

“Fundjava pa makina do të mbetet në fuqi edhe dy të shtuna e të djela për t’u rikthyer pas sezonit të verës, çdo të dielë minimalisht nga tetori deri në marsin e ardhshëm, si një moment i përjavshëm kushtuar ajrit pa tym makinash, të moshuarve, fëmijëve dhe mjedisit tonë”, tha Rama..

Edi Rama ka bërë të ditur se, nga data 1 qershor do të ketë masa të reja për COVID-19.

“Ne jemi duke hedhur hapat sipas një plani të mirë menduar. jemi gati të hapim kufijtë tokësor, por duhet të marrim dhe miratimin e vendeve të tjera. Edhe nëse duam ne të hapemi, nuk hapen të tjetër. Shengeni deri më 15 qershor që është i mbyllur dhe fluturimet po ashtu. Nga 1 qershori hapim kufijtë tokësor me vendet fqinje tonë, por ende jo plazhet. Kam marrë të shara nga plazhistë pse i kishte ngritur policia nga plazhi në Dhërmi. Askush në botë nuk i ka hapur plazhet. Këtë javë mbyllim edhe sistemin e administrimit të plazheve dhe parimin e ‘rërës së xanum’ do i ndëshkojmë pa asnjë kompromis. Nëse ne do i hapim nga 1 qershori vetëm për hotele dhe pas 10 qershorit për të gjithë nga të gjithë”, deklaroi Rama.

 

May 24, 2020 20:56
Komento

15 Komente

  • beni May 25, 09:29

   logjike anti ekonomike kur dihet qe pjesa me e madhe e qyteteve ne shqiperi ekzistojne nga prurjet qe vijne nga qytetaret e tiranes. Nese ata nuk kane te drejte te levizin atehere turizimi hoteleria gastronomia ne keto qytete do te marre nje goditje te madhe

   Reply to this comment
 1. Banori May 24, 23:08

  Toke e xanum gjirin e Jales zoteri.
  Pse nuk i heq atje cadrat dhe shezlongjet?
  Mblidhet droga dhe kurveria atje.
  Duhet te kalosh tre postblloqe t vesh ne detin qe na e ka.falur zoti dhe natyra.
  Atje shko hiqi cadrat jo tek ne fukarenjte pa perkrahje qe qarkullojme ca qindarka ne sezon krahasuar me miliardat tuaja.
  Shko atje po ke bythe.
  Legen burre.
  Ne vend te heqesh cadrat andej heq drejtoret e hipotekes se Vlores se nuk firmosin pronen e vjedhur te arij maskarait qe eshte miku yt.
  Plehre e kaluar plehut, u djegsh ne ferr, qelbesire e ndyre, drogaxhi

  Reply to this comment
 2. Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL. May 24, 23:13

  Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL.

  Reply to this comment
 3. Lili May 24, 23:50

  Krejt plazhet e Frances gati jane hapur qe ma shume se nje jave, po ky kopjiaç halla efekti i droges nuk e ka lesh uar qe t’a marre vesh!
  Sa per ajrin , shiko pak me permiresuar cilesine ekarburantit qe e paguajme si n’evrope per nje kualitet zero, e qe demton ma shume apo shiko pak per ngrohje ma pak ndotjes se qymyri e drute, Di gje mbi cilet studime te ka dale se veturat kane ndotje ma te nalt se kamionat e betonizerve tu?!

  Reply to this comment
 4. mirel May 25, 07:45

  Talle menderen me te lumte. Plazhet jane hapur ne tere boten.

  Reply to this comment
 5. Barty 72 May 25, 08:24

  Ho komunist ho morr i kuq rrobet komunistave qe me kan perdhunu familjen ho plera hahahaha

  Reply to this comment
 6. Loni May 25, 08:57

  Sot nje faqe turistesh sllovske e ceke po diskutonin mos vinin ne Shqioeri nisur nga kjo deklarata e Skenderbeut…..besoj dhe e keqinterpretuar….duhet kujdes me deklarata…ata e kishin marresi shtyrje karantine

  Reply to this comment
 7. juventus May 25, 15:57

  Meqenese shqiperia nuk ka burra qe te heqi qafe nje hale si Edi Rama duhet te gjejme nje snaiper me pagese qe te na pastroje shqiperine nga keto plehra.Nqs ky pl;ehre me ato kurva ne parlament apo qeveri do i izoloje shqiptaret cdo te diele atehere ky do ishte fundi i pickec Anetes.Do e terheqin zvarre njerezit kete moster deri sa te jape shpirt bashke me Taulantin e spiropalin.

  Reply to this comment
  • Miri May 25, 22:13

   Ore juventus (berisha)
   Mblidh mendjen e kokes
   E keqja qe I keni bere atij vendi do kohen te rekuperohet
   Bashkim Fino ka faj ne 98 qe nuk e coi ne gjyq ushtarak vicidolsin.po koha do vije

   Reply to this comment
 8. alphade May 25, 16:50

  Nje mase jo e mire por e shkelqyer ! Do te ishte mire qe
  kjo mase te ishte e perhereshme sidomos per kryeqyte-
  tin,TIRANEN.
  Me pare kete propozim e ka bere Lali Eri ! Nje bravo
  kozmike …!!!

  Reply to this comment
 9. Bujar Çibani May 25, 18:10

  O Dijetar, O Lider Botëror, MËSO SE VENDET FQINJE I KANË HAPUR PLAZHET ,BARET,TAVERNAT ,TË GJITHA ,BILE PO FINANCOJNË DHE ME AHUMA MBI 500 EURO TURIZMIN E BRËNDSHËM, NUK KANË HAPUR VETËM KUFIJTË PËR TË HUAJT.
  O MADHËRI ,ATA KËSHILLTARËT IDIOTË QË KE RRETHEPËRQARK TALLIN [email protected]ËN ME TY DHE PO SHKATËRROJNË EKONOMINË KOMBËYARE NGA THEMELET .
  HAPE SHQIPËRINË O GALLOF HAPE SE PO E SHKATËRRON FARE EKONOMINË E SËMURË RËNDË TË SHQIPËRISË.

  Reply to this comment
 10. imuniteti natyror May 26, 16:37

  O i gjithedituri, i gjithepushtetshmi dhe gjithezgjidhshmi, lideri pa koke. A ke ti zoteri nje argument shkencor per moshapjen e plazheve. Na sqaro pak cili virolog te ka thene se virusi jeton ne uje te kripur, e ne rere? Apo ke piperon ti, sharlatanin e oborrit, qe asnje deklarate nuk e ka shkencerisht te argumentueshme. Kush ta jep ty te drejten te privosh qytetaret nga nje pasuri qe i ka dhene natyra e i perket vetem asaj, jo ty e like kokelopes, zamir manes, e zenit me kunatin e tij. Zotrote kur vjen ne Vlore e do rrugen zbrazur nga autostrada deri ne Dhermi, se helbete te prishet pamja se si piktor i deshtuar qe je nuk sheh dot midis njerezores dhe natyres. Per vete vini te blinduar gjer ne dhembe me gjithe shpurren tuaj te babezitur te sahanlepiresve, per te cilen virusi ka imunitet t’u afrohet ne ato drekat tuaja sodomiste. Ke hyr aq ne rol sa po e beson dhe vet qe ajo qe thua ti eshte e verteta e padiskutueshme. Fatkeqesia e shqiptareve qe kane humbur ne hipnozen apatike te televizioneve dhe atyre palo mjekeve qe per nje grush kockash edhe te gjallin e vdesin me pahir. Te ka bere ty sot figuren me groteske, qe ia kalon dhe vellait te madh Orwellian. Armiku nuk eshte virusi, armiku sot eshte injoranca, ne drejtim.ne mjekesi ne televizion,qe do na diktojne ne cdo hap ne kete situate te absurdit boteror….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim