Rama: Në dy vitet e para të qeverisjes përfundojmë reformën e tokës

Redaksia Online June 9, 2013 11:44

Rama: Në dy vitet e para të qeverisjes përfundojmë reformën e tokës

Gjatë një takimi me banorët në Llakatund të Vlorës, kreu i PS-së, Edi Rama, tha se Berisha përpiqet t’u bëjë bisht përgjegjësive të tetë viteve qeverisje, duke i faturuar opozitës fajin për dështimet.
“Saliu thoshte nuk ka ujë ku qeverisën socialistët, ata e kanë fajin. Mori angazhim në 2005, kur u tregonte duart shqiptarëve shikoni sa të pastra i kam, më jepni të drejtën të udhëheq, tani thotë e kanë fajin kryetarët e bashkive dhe të komunave. Po në Shkodër dhe Kukës që janë kryetarë bashkie demokratët, ata e kanë fajin. Po në Peshkopi, ai e ka fajin. Kjo është mënyrë e ulët për t’u ikur përgjegjësive. Për mua tek uji ndahet mesjeta nga qytetërimi modern. Në Orikum janë rishfaqur zonat malarike, mesjetë është kjo. Ne do e mundim këtë errësirë. Qoftë nga mungesa ujit e dritave apo e shtetit”, tha Rama.

Duke qëndruar në reformën e tokës, Rama tha se gjatë dy viteve në vijim, qeveria socialiste do ta përfundojë atë, duke i dhënë certifikatën e pronësisë çdo pronari.

“Do japim pronësinë, do bëjmë transparencë të plotë me pronën posaçërisht në bregdet. Brenda 2 vite të para të mandatit qeverisës do të përfundojmë reformën e plotë të tokës, duke iu dhënë certifikatën e pronës në dorë. Marrja e tokës nga familjet e pafuqishme të fshatit që trajtohen si të ishin bujkrobër nga disa kryetarë komunash dhe kalimi i tokës për hesapet e tyre tek të afërm tek miq partie biznesmenë, me ca kontrata skandaloze në dëm të zhvillimit nuk do të tolerohet. Ky katërvjeçar do të jetë kthimi i deputetëve në unë për të trajtuar këto probleme”, tha Rama

 

 

 

Redaksia Online June 9, 2013 11:44
Komento

19 Komente

 1. brukli June 9, 12:22

  Reforma e tokes eshte reforma qe duhet te mare zgjidhje menjehere, sepse ka 22 viteqe genjehen shqiptaret per ceshtjen e tokes dhe askush nuk i ka dhene nje zgjidhje.

  Reply to this comment
  • Gerta June 9, 13:04

   Une se kuptoj pse keto 22 vite nuk eshte mbajtur premtimi i certifikimit te pronesise.

   Eshte gjeja me e thjeshte per t’u bere, dhe Rama ka ofruar nje zgjidhje shume te vlefshme.

   Fundja nuk jemi 100milion njerez qe jetojne ne Shqiperi, jemi rreth 3milion.

   Reply to this comment
   • Bruna June 9, 13:05

    Eshte qesharake qe qeveria ne ikje nuk i ka kryer keto hapa kur ishin per t’u kryer.
    Eshte qesharake qe ende mund t’i mbajne shpresat tek manipulimi i zgjedhjeve per te zhvatur mandatin e trete.

    Reply to this comment
 2. rea June 9, 12:23

  Pas 23 qershorit do te mare fund katrahura qe eshte bere me tokat, si dhe do te marin fund genjeshtrat e nje pas njeshme ne lidhje me zgjidhjen e kesaj ceshtje, vetem premtime dhe asnje pune…duhet Rilindje.

  Reply to this comment
 3. enriku June 9, 12:23

  kryeministri i ardhshem i shqipetareve, zoti rama ka per te bere per shqiperine ate qe beri per tiranen. do e rilinde! shqipetaret te kene besim te plote tek ai dhe jo tek genjeshtrat e saliut!

  Reply to this comment
 4. dea June 9, 12:24

  Partia socialiste ka nje program te detajuaqr ne lidhje me ceshtjen e prionesis ne shqiperi, per te zgjidhru katrahuren e mishmashin e ktrijuar dhe per ti dhene fund konflikteve dhe vrasjeve per ceshtje pronash duhet te votojme Skuadren e Rilindjes.

  Reply to this comment
  • oli June 9, 12:49

   berisha ka bere kerdine me lek me legalizimet e tokave , ja ke dhene njerzve qe skan pasur fare lidhje me ato prona, ai po ben dhe ka bere cdo gje kundra ligjit stop rilindja po afron arben malaj nuk eshte pjese e saj

   Reply to this comment
 5. klara June 9, 12:25

  Pas 23 Qershorit do te mare fund dhe situata e pronave dhe tokave, ku ne tapi e ka dikush tjeter, per ta punuar e punon dikush tjeter, me 7501 e ka dikush tjeter, e hajt e mreve vesh ti tani se e kujt eshte toka.

  Reply to this comment
 6. brukli June 9, 12:26

  Me ardhjen e partis sociliaste ne pushtet do te kemi mundesi te gjithe qe te gjejme nje zgjidhje per konfliktet qe kemi per ceshtje pronesie e toke…Rilindje

  Reply to this comment
 7. DANJA June 9, 12:27

  VOTO SKUADREN E RILINDJES JEPI MUNDESI PARTIS SOCIALISTE TE VERE NE ZBATIM PLANIN E SAJ PER ZGJIDHJEN E CESHTJES SE PRONESIS…..ME 23 QERSHOR VOTO PARTIN SOCILAISTE, VOTO ME TE MIRET.

  Reply to this comment
 8. AMBRA June 9, 12:28

  Me 23 qeshor do te mare fund dhe ceshtja e prones time, une paguaj taksat e tokes ndersa token e punon dhe e mbane dikush tjeter, ky eshte absurditet dhe ndaj shqiptaret vriten cdo dite per tokat dhe pronat…Rilindje per nje zgjidhje sa me te mire.

  Reply to this comment
 9. leo June 9, 12:42

  bravo Rama jeni lideri ideal qe i duhet ktij vendi qe eshte rrenuar nga keqqeverisja e Saliut me kompani

  Reply to this comment
 10. mandi June 9, 12:50

  tani eshte mese e qarte keto jane shenjat e para qe saliu e ka kapur paniku i humbjes , dhe po mundohet te vjedh e te bej korrupsion , po njerzit e kane kuptuar qe duhet te zbatohet ligji qe gjerat te shkojne mire dhe i kane pare sa rruge jane inaguruar dhe sa jane shtruar ,

  Reply to this comment
 11. andresa June 9, 12:54

  Do te clirohen shqitaret nga konflikti me njeri tjeterin ku ne shumicen e rasteve eshte arsyeja prona…Ndaj voto Skuadren e Rilindjes sepse ajo e ka nje program te qarte se si ta zhgjidhe kete cceshtje qe pushteti nei ikje nuk rendi kurre se premtuarii dhe asgje nuk beri…Rilindje

  Reply to this comment
 12. vini June 9, 13:29

  bbravo edi rama per kurajon qe po tregon dhe guximin te premtosh gjera qe qeveria e mjeranit sali berisha nuk i realizoi keto gjera ,kjo e ben ate lider t evertete se po premton gjerat baze dhe jetie te shqiptareve

  Reply to this comment
 13. albana June 9, 13:31

  esht e eturpshme q eakoma te premtohet reforma e tokees ne 2013 por gjithsesi ske cben dhe e gjitha kjo esht per fajin e qeverise ndaj eshte shuem jetike per fshataret ndaj edi rama po e propozon ate

  Reply to this comment
 14. elona June 9, 13:32

  sali berisha e ka lene bujqesine ne mjetim te vazhdueshem dhe kjo eshte bere 8 vite me radhe ndaj ai duhet te paguaj me cmim t emadh pse la bujqesine ne nje gjendje kaq t ekeqe saqe nuk esht ebere as reforma e tokave

  Reply to this comment
 15. ergi June 9, 13:34

  eshte katastrofale kur degjon se akoma ka premtime per reformen e tokes por qe eshte shume e rendesishme ndaj shqipatret dueht ta dine se pergjegjesia kryesore esht eqeveria berisha per ekte gje dhe nuk eshte aspak e kendhsme

  Reply to this comment
 16. arber June 9, 13:36

  te gjithe fshataret duhet t emebshtesin edi ramen dhe nismen e tij per kryerjen ereformes se tokes dhe nuk duhet t engurrojne per te votuar edi ramen dhe partine socilist eper alternativen e shkelqyer qe ofrojne flae programit per nje rilidnej shqiptare

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim