Rama çon në Presidencë kërkesat për dekretimin e ministrave

January 5, 2019 11:25

Rama çon në Presidencë kërkesat për dekretimin e ministrave

Edi Rama ka dorëzuar në Presidencë kërkesat për dekretimin e ndryshimeve në qeveri.

Ndërsa votimi i shkarkimeve dhe emërimeve të ministrave të rinj pritet të ndodhë më 21 janar në Parlament, kur nis edhe sesioni i ri parlamentar, burime nga kryeministria konfirmojnë se kërkesa e depozituar në Presidencë ka të bëjë me emërimin e 8 ministrave të rinj dhe Erjon Braçes si zv/kryeministër.

Dekretimet e Metës sipas afatit kushtetues, priten të miratohen brenda 7 ditësh.

Ministrat që largohen;
Lindita Nikolla
Sonila Qato
Ditmir Bushati
Mirela Kumbaro
Arben Ahmetaj
Damian Gjiknuri
Niko Peleshi
Senida Mesi

Ministrat e rinj;
Besa Shahini
Eduard Shalsi
Gent Cakaj
Elva Margariti
Anila Denaj
Belinda Balluku
Bledi Çuçi
Elisa Spiropali
Erjon Braçe, zv kryeministër

o.j/dita

January 5, 2019 11:25
Komento

9 Komente

 1. Zef Kastriot Gjergj Shpatari January 5, 13:21

  Veliaj sa vjen e bëhet më i rrezikshëm për pozitat e Edi Ramës.

  Kalbëzimi i pushtetit të Ramës për shkak të serisë së skandaleve, bjerrjes së propagandës, mashtrimeve, lidhjeve me krimin dhe krijimit të pëeplasjeve sociale në vend, ka bërë që Erion Veliaj të llogarisë edhe një herë afatet për t’u ngjitur në krye të PS.

  Duke shfrytëzyar pushtetin në bashki, Veliaj po forcon raportet me faktorë mediatikë, forume të caktuara të PS dhe eksponentë me peshë të PS.

  Gjithashtu, Veliaj po sulmon fort në prapaskenë besnikët e Ramës. Aleanca e Veliajt me Fatmir Xhafan tashmë është publike. Veliaj po shfrytëzon edhe krisjen e madhe të Ramës me 7 ministrat e shkarkuar, si mumdësi për t’iu afruar më shumë qëllimit për rrëzimin e Ramës nga kreu i PS.

  Nga ana tjetër Edi Rama, si me të qeshur, e kërcënoi Veliaj se do ta varte në një nga pemët që kishte mbjellë vetë, nëse avanconte me planin kundër tij. Po gjatë këtyre ditëve, Rama ka urdhëruar ndryshimin e statutit për t’i prerë rrugën Veliajt për t’u ngjitur drejt kreut të PS.

  Rama ka ngritur një grup pune të përbërë nga Alfred Peza, Arben Pëllumbi, Bledar Çuçi, Blerina Gjylameti, Elisa Spiropali, Ilir Beqaj, Senida Mesi etj., për ndryshimin e statutit.

  Publikisht thuhet se ndryshimet do të bëhen për reformimin e FRESH dhe të forumit të gruas, por në fakt qëllimi kryesor është marrja nën kontroll të forumeve dhe largimi prej tyre të elementëve që nuk mbështesin Ramën.

  Gjithashu, do të ndryshohen pika dhe kritere për kryetarin e partisë. Grupi i punës do të vendosë disa kritere që duhet të plotësojnë kandidatët për kryetar të PS, me qëllim që të mos plotësohen nga Veliaj

  Reply to this comment
  • Spiro January 5, 14:58

   E doje Liken e LesheLisè PRESIDENT tè Shqipèrisè , edhe pse ELEKTORATI SOCIALIST qè ti ZAGAR more VOTAT , ishte 100% Kundra! Tè RROFTÈ LIKJA tani , dhe mbaje fort KRYEHAJDUTIN e THESARIT tè SHTETIT

   Reply to this comment
  • Lili January 6, 10:49

   E ka tradite familjare varrjen ne shesh te disidences edi Rama..
   Kur ke ate trashegimi,jane do fjali qe nuk duhet t’i permendish….qofte per teqesh..

   Reply to this comment
 2. Kokpalari 21 janarit January 5, 13:43

  Respekte Dita.

  Vazhdoni sic e keni nisur mos mbani ane, bjeruni te gjitheve.

  Ndrrohen ministra bejme tifozlliqe ne komentuesit ama vazhdojme jemi te fundit ne rajon e ne Europe.

  Deshmia me kokeforte e deshtimit te qeverive te ketyre 30 viteve shënohet me klasifikimin tone në krye të varfërisë për Europën.

  Kjo renditje i shpall kryeministrat e ketyre viteve ngs Berisha, Nano, Meta, Rama etj më të dashurit për oligarkët e tyre dhe më të urryerit për Shqiptarët. Te paret per pasurine vetjake dhe te fundit per pasurine e qytetareve shqiptare.

  Kështu sipas të dhënave nga Statistikat Europjane , veriu i Shqipërisë është rajoni më i varfër në Europë, ku të ardhurat e banorëve janë sa 24% e mesatares së Bashkimit Europian.

  Rajoni i tretë më i varfër i Europës është Jugu i Shqipërisë, me 29.52% të mesatares së Bashkimit Europian.

  Të ardhurat për frymë të Shqipërisë janë sa rreh 30% e mesatares së BE-së, duke e renditur edhe si shtet si më të varfërin e Europës. Serbia dhe Maqedonia e kanë këtë tregues në rreth 37% dhe 35% përkatësisht, ndërsa në mal të Zi është rreth 40%.

  Keto kane rendesi, tifozlliqet partiake pastaj jane lligje kavaje.

  Reply to this comment
 3. Zalo January 5, 14:40

  GAZETA DITA èshtè GAZETA NUMÈR 1 Sot pèr Sot , sepse èshtè nè krahun e SHQIPTARËVE dhe SHQIPÈRISË ! Jam shumè dakord me parakomentuesin , kur thotë që BJERUNI KOKÈS që të gjithëve HAJDUTËVE , HORRAVE MASKARENJËVE , FUNDËRRINAVE tè POLITIKËS PROSTITUTË 28 VJEÇARE ! ! ! Mos shikoni fare se çfarë janë , apo çfarë hiqen se janë : tè Majtè , tè Djathtè , Anarkist , Fashist apo i Qendrës ! ! ! Për mua HAJDUTI i SHTETIT ështè i NEVERITSHËM dhe i URRYER në kulm , sepse HAJDUTËRIA dhe KORRUPSIONI Shtetëror është mè i RRÈZIKSHÈM se gjithçka tjetèr ! HAJDUTËRIA , PLAÇKITJA dhe KORRUPSIONI në Zyrat e SHTETIT , sjellè RRËNIM të një SHOQËRIE të tërë , sjellë KRIMINALITET , sepse Vendet e Varfëra në çdo Cep të BOTËS , kanë KRIMINALITETIN më të madh , për sa kohë kanë si MINISTRA , HAJDUTËR të Pështirë alla PETRIT VASILI ! ! Dhe SHQIPËRIA për FAT të KEQ , ka mbi 5.000 PETRIT VASILA që kanë VJEDHUR dhe GRABITUR MILJARDA €URO dhe $ , që nga 1991 e deri më tani , dhe asnjë nga këta KRIMINELË GRABITQARË NUK èshtè Dènuar akoma ! ! ! Edhe Unë Personalisht dhe Familjarisht e kam VOTUAR PSnë edhe në 2013 edhe në 2017 , por Unë Nuk e VOTOVA PSnè dhe PALLAVESHI Edi Rama për të RICIKLUAR dhe PROMOVUAR , KRYEHAJDUTÊT dhe KRYEKRIMINELËT siç janë RIDVAN BODE dhe VISHO AJAZI LIKA! ! ! Dhe kjo mè bèn tè dyshoj fort qè EDVIN RAMA èshtè njè KRYEHAJDUT dhe KRYEHORR qè èshtè palè me HAJDUTÈT e Shqipèrisè dhe me HORRAT BIZNESMENÈ , qè me anè tè KONÇENSIONEVE , TENDERAVE dhe PPPve të KRRIMIT , ju Pijnè GJAKUN SHQIPTARËVE ende , edhe pse po arijmè nè Dekadèn e Tretè tè ShkèrLLatoKracisë qè gjoja na prunë PROSTITUTAT dhe DOBIÇAT qè kanè QEVERISUR Shqipèrinè këto 28 VJET ! ! ! ! ! RESPEKTE pafund për GAZETÈN DITA , sepse èshtè GAZETA mè Asnjèanèse , dhe èshtè nè Krahun e POPULLIT SHQIPTAR .

  Reply to this comment
 4. Zalo January 5, 14:43

  GAZETA DITA èshtè GAZETA NUMÈR 1 Sot pèr Sot , sepse èshtè nè krahun e SHQIPTARËVE dhe SHQIPÈRISË ! Jam shumè dakord me parakomentuesin , kur thotë që BJERUNI KOKÈS që të gjithëve HAJDUTËVE , HORRAVE MASKARENJËVE , FUNDËRRINAVE tè POLITIKËS PROSTITUTË 28 VJEÇARE ! ! ! Mos shikoni fare se çfarë janë , apo çfarë hiqen se janë : tè Majtè , tè Djathtè , Anarkist , Fashist apo i Qendrës ! ! ! Për mua HAJDUTI i SHTETIT ështè i NEVERITSHËM dhe i URRYER në kulm , sepse HAJDUTËRIA dhe KORRUPSIONI Shtetëror është mè i RRÈZIKSHÈM se gjithçka tjetèr ! HAJDUTËRIA , PLAÇKITJA dhe KORRUPSIONI në Zyrat e SHTETIT , sjellè RRËNIM të një SHOQËRIE të tërë , sjellë KRIMINALITET , sepse Vendet e Varfëra në çdo Cep të BOTËS , kanë KRIMINALITETIN më të madh , për sa kohë kanë si MINISTRA , HAJDUTËR të Pështirë alla PETRIT VASILI ! ! Dhe SHQIPËRIA për FAT të KEQ , ka mbi 5.000 PETRIT VASILA që kanë VJEDHUR dhe GRABITUR MILJARDA €URO dhe $ , që nga 1991 e deri më tani , dhe asnjë nga këta KRIMINELË GRABITQARË NUK èshtè Dènuar akoma ! ! ! Edhe Unë Personalisht dhe Familjarisht e kam VOTUAR PSnë edhe në 2013 edhe në 2017 , por Unë Nuk e VOTOVA PSnè dhe PALLAVESHIN Edi Rama për të RICIKLUAR dhe PROMOVUAR , KRYEHAJDUTÊT dhe KRYEKRIMINELËT siç janë RIDVAN BODE dhe VISHO AJAZI LIKA! ! ! Dhe kjo mè bèn tè dyshoj fort qè EDVIN RAMA èshtè njè KRYEHAJDUT dhe KRYEHORR qè èshtè palè me HAJDUTÈT e Shqipèrisè dhe me HORRAT BIZNESMENÈ , qè me anè tè KONÇENSIONEVE , TENDERAVE dhe PPPve të KRRIMIT , ju Pijnè GJAKUN SHQIPTARËVE ende , edhe pse po arijmè nè Dekadèn e Tretè tè ShkèrLLatoKracisë qè gjoja na prunë PROSTITUTAT dhe DOBIÇAT qè kanè QEVERISUR Shqipèrinè këto 28 VJET ! ! ! ! ! RESPEKTE pafund për GAZETÈN DITA , sepse èshtè GAZETA mè Asnjèanèse , dhe èshtè nè Krahun e POPULLIT SHQIPTAR .

  Reply to this comment
 5. Oparaku January 5, 19:00

  Po ndonje vendim per shkarkimin e ketij kur do ta shikojme.Se me te tnene te drejten .ky dhe Mona na jane bere shume te merziteshem.

  Reply to this comment
 6. Oparaku January 5, 19:00

  Po ndonje vendim per shkarkimin e ketij kur do ta shikojme.Se me te tnene te drejten .ky dhe Mona na jane bere shume te merziteshem.

  Reply to this comment
 7. Oparaku January 5, 19:00

  Po ndonje vendim per shkarkimin e ketij kur do ta shikojme.Se me te tnene te drejten .ky dhe Mona na jane bere shume te merziteshem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim