Rama (ai që thotë “nuk jam prokuror e gjykatës”): Dënime të ashpra kush guxon dhunon mjekët

March 26, 2019 11:53

Rama (ai që thotë “nuk jam prokuror e gjykatës”): Dënime të ashpra kush guxon dhunon mjekët

Mjekët nuk janë figura e djallit, që na paraqesin në rrjetet sociale”.

Kështu u shpreh sot kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me bluzat e bardha.

Rama nënvizoi faktin se qeveria i mirëkupton dhe i mbështet protestat e mjekëve.

Numri një i qeverisë theksoi se mjekët ia kanë dalë të qëndrojnë në krye të detyrës.

Kryeministri shtoi se do të ashpërsohen masat ndëshkimore në Kodin Penal për ata që guxojnë të ushtrojnë dhunë ndaj bluzave të bardha.

Ndëshkime të ashpra për dhunuesit, siguri për personelin mjekësor”, tha Rama.

Bën përshtypje fakti që kur i kërkohet ndëshkimi i paraardhësve të tij në pushtet, Rama thotë “nuk jam prokuror e gjykatës”, ndërsa për krime shumë më të lehta, ashpërsia e fjalëve të tij dhe “kopetencat” zgjerohen në mënyrë të dukshme.

b.b/dita

 

March 26, 2019 11:53
Komento

16 Komente

 1. SS March 26, 12:11

  ]NUK KEMI PARE ASNJE NDRYSHIM QE NGA KOHA E SALIUT E DERI TANI PUNONJSIT E SHTETIT ZYRTARET O ZOTERI PREJ LETRE TA DUSH NJEHERE E MIRE E TA DEGJOSH PO SKE VESH E SY TE SHIKOSH SE ASNJE NUK E NJEH ,NUK KA FRIKE QE TE ZBATOJE LIGJIN ,PUNOJNE ME DY STANDARTE VETEM PER PERFITIME MATERIALE NUK U RRUHET FARE PER ANKESAT E POPULLIT SIDOMOS ME PRONAT E TJ…CFARDOLLOJI QOFSHIN ATO POLICET E TU NUK E RRUAJNE FARE ME NJE FJALE SHTET NUK KA POR BANDA HAJDUTESH QE POPULLIN PO E MASHTROJNE TI SI k/???/ VETEM DELIRON ME VEHTE TENDE 24 ORE NE DITE TE RROSH VET SE MENDJA TE KA IK….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Rama ben ligje jo denime March 26, 15:24

   Rama ben ligjet nuk denon z. gazetar i Dites. Dhe ligjin mund ta beshb te forte apo te dobet. Ata bluzat e bardha jane vellezerit, baballaret nenat e motrat tona dhe ata nuk jane aty te vrasin njerez. Si do te vinte ty zoteri gazetar nese lexuesit qe nuk do pelqenin nje shkrim te vinin dhe te rrihnin ne redaksine tende. Prandaj ju lutem mos leshoni helm kot.

   Reply to this comment
 2. Optimisti March 26, 12:30

  A e di kryeministri qe po nuk futen nga familjaret e pacientit nje shume te majme ne xhep, doktoret nuk e prekin pacientin me dore, rrezik e lene te vdes? A e di kryeministri qe doktoret marin ne dite ndoshta me teper se 50000 leke te rinje kete ndersa pacientet kete shume nuk e marrin as per nje muaj? Ka informacion kryeministri per korrupsionin masiv tek bluzat e bardha? Po vete bluzat e bardha cfare mund te thone per kete problem?A e dine doktoret shprehjen qe mjer ata qe kane nje te semure ne shtepi se te rjepin ne spitale dhe ngelesh fukara gjithe jeten? I shkreti njeri ka shqetsim me te madh kur eshte ne spital jo semundjen por sa do te paguaj , si do tja jap parat doktorit, kur dhe ku do tja jap, po infermjereve, po pastrueses sa do tu jap? Ah shqiptaret e shkrete dhe engjujt me bluza te bardha!

  Reply to this comment
 3. demo March 26, 12:33

  Masat ndeshkimore i merr DREJTESIA,Z.kryeminister!
  Ju jeni krejt i pafuqishem te ndermerrni masa ndaj DHUNUESVE.
  Apo e harrove avazin 6 vjecar me DREJTESINE,per vrasesit e 21 Janarit,Gerdecit,grabitesit e rruges se kombit etj?
  Ti gjallove dhe do te hikesh krejt i pafuqishem per te ndeshkuar KRIMIN DHE KORRUPSIONIN nga ajo zyre.

  Reply to this comment
  • Aladini me.eskorte March 26, 13:02

   I merr drejtesia po Rama ka numrat per t bere ligje.
   Drejtesia eshte mekanizem
   Me keto mend te percipta qe keni ju komentuesi me siper, lulzojne sharlatanet ne qeverisje

   Reply to this comment
   • mirel March 26, 13:13

    Numrat i ka o i mencur, po nuk i kane punuar per te denuar Berishen &Co.
    I perdor per halkexhinjte qe ngelen ne medyshjen te rrahin doktoret dhe te rrojne, apo te rrine urte e te vdesin.
    Ti ke do zgjidhje?
    Une mendoj qe shumica duhet te niset te rrahe Ramutin njehere, pastaj tja nxjerri inatin doktoreve

    Reply to this comment
 4. 56 rroga shtesë dhe 1.000.000 rroçka mangut... March 26, 12:42

  Po ky sikur s’ishte as hetues, dhe as prokuror mër jaho…

  “Nëse… (ore po ky sikur e kishte inat kete fjale) do të themi se nuk ka korrupsion në shëndetësi, do të themi një gënjeshtër të madhe”… ose e thne ndryshe… “Po te kishte halla koqe, do t’i thonim daje.”

  Ja dhe te pathenat e fshehura brenda thenies:

  – Hallall t’ma beni te nderuara rrocka, por ashtu si dhe paraardhesi im, une nuk kam kellqe per te luftuar me sukses korrupsionin.

  – Hallall t’ma beni te nderuara rrocka, por fshati qe duket s’do kallauz, keshtu qe edhe po te dua t’ju hedh pak hi syve, kete s’e bej dot, se e di qe do me merrni perpara me domate te kalbura.

  – Hallall t’ma beni te nderuara rrocka, por kur une ju premtoj “cilësi, siguri, profesionalizëm për qytetarët dhe personelin mjekësor” – ksaj i ka dek nona… Ne mos sot mot (dmth. kur te qethen vicat) ajo do bohet patjeter.

  – E shikoni te nderuara rrocka, se sa “i sinqerte” jam une me ju?

  Reply to this comment
 5. emigrant March 26, 13:06

  Po per vrasjen e njerezve qe ti nxorre ne shesh me 21 janar duhen ndeshkime te forta?
  Apo lere, ti s’ke lidhje me drejtesine

  Reply to this comment
 6. Adi March 26, 13:13

  Ky palaço, me karakter si poturet e tij, erdhi në pushtet me mashtrimin se do të dënonte plaçkitësin Berisha, dhe synon të mbajë pushtetin me premtime të tilla fyese.

  Reply to this comment
 7. info analitike March 26, 13:46

  Nje i cmendur qe u jep leksione mjekeve 😛
  Vetem ne Albanistan ndodhin cudira te tilla.

  Reply to this comment
 8. Zigur Qarri March 26, 13:51

  Poooooo……“Mjekët nuk janë figura e djallit, që na paraqesin në rrjetet sociale”,por ishe ti more hipokrit,more demagog,i pari qe i fute
  ne Listat e Djallit,sa erdhe ne pushttet!!!Ishte pikerish vete inkuizitori Edvin Rama,qe filloi linçimin e Mjekeve si ne “Rrevolucionin kultuore
  kinez” ,duke i publikuar ne listen e 100 zyrtareve te denoncuar nga “qytetaret”,Mjeket e nderuar Mentor Petrela dhe Roel Zoga!
  Luan Dragushen e sulmoi Shteti more ndyresire dhe jo halabaket,sepse ne krye te tij eshte kryehalabaku i droguar.
  Neurologu Mentor Petrela, ka bërë reagimin e parë publik, pas “listës së zezë” publikuar nga kryeministri në rrjetin e tij facebook.
  “Populizmi eshte nje menyre cinike per te luajtur me zemerimin e nje mase amorfe qe e perkedhelin me emrin popull qe jo rralle
  eshte perdorur per te hequr qafe eliten”uzurpatore”.Shkaku eshte urrejtja e perjetshme dhe zilia ndaj talentit. Per te evituar
  gomarllekun me te cilin ky populizem ushqehet me mjetet e sotme te komunikimit influencuar dhe nga “Bota eshte e sheshte”
  e Thomas Friedman i kam refuzuar keto mjete.Sot e gjej vehten i korruptuar. “virgo et incorrupta “paradox i skuadronit FB.Volteri
  ne letren drejtuar d’Alembert 18 korrik 1766 shkruan”…barbaria po behet e padurueshme nga heshtja jone, neser ajo do te na
  there kur ti vije qejfi madje juridikisht”.Ne historine e familjes pas ardhjes se komunisteve ne ’44 gjysherit, klasa e permbysur e
  perjetuan me etiketa te varura ne qafe “gjakpires te popullit” me pas me gjyqe, deportime, burgje, internime, keshtu qe kjo e
  sotmja me duket lule.Ajo qe me shqetesoi eshte mentaliteti i skuadronit i Saint Just” Mbreti duhet te gjykohet si armik”.
  Jetojme ne demokraci, disa “realiste” jane pjesa me antidemokratike sidomos kur ndjekin shijen e plebes, harrojne se ka padi
  difamacioni edhe pse Nietszche autokracine e shtetit e perkufizon “perbindshi i ftohte”.Skuadra FB kurre nuk do te kete shansin
  te degjoje korin e se vertetes qe I drejtohet Eteoklit ne Shtate kunder Tebes “Ti nuk do te quhesh nje i poshter sepse jetove me
  arritje”.

  Reply to this comment
  • prizem March 26, 20:14

   Mos e permend Mentor Petrelen se te ze haku i mijera shqiptareve qe kane paguar per te operuar familjaret e tyre me parullen epike te Mentit “dua 1 milion, po vdiq 500 mije ti kthej”….mor sikar qorri i perrenjve psisqik te pashtershem.

   Reply to this comment
 9. bureto March 26, 13:57

  Shprehja e vënë në kllapa qysh në titull, pa paragjykuar arsyen, shpreh një nonses, sepse vërtet Rama dhe asnjë kryeministër nuk është apo ushtron detyrat e gjykatësit apo prokurorit, por si kryetar i maxhorancës parlamentare inicion ligje që janë me interes publik, të cilat i adresohen parlamentit si organi më i lartë kushtetues, i cili dhe i miraton. Kështu ka qenë e kështu do të jetë sa kohë do të jemi republikë parlamentare.
  Të vijmë tek problemi. Fakti shqetësues se njerëz të ndryshëm të papërgjegjshëm godasin e dhunojnë verbalisht mjekë e infermirerë ku shkojmë kështu?! A i kuptojmë pasojat? Në këtë rast kush duhet të ndërhyjë përveç se atij që ka pushtetin? Ndaj shprehja e vënë në kllapa qysh në titull, është minimalisht një miopi.

  Reply to this comment
 10. PERSE March 26, 16:34

  PERSE DUHEN LIGJE KUR NUK ZBATOHEN NGA NENPUNESIT E SHTETIT E ME TEJ…???????????????????

  Reply to this comment
 11. info analitike March 26, 20:15

  Me vjen shume keq per shume mjeke qe i njoh si njerez te mire e te perkushtuar sepse politika i ka futur aq thelle kthetrat ne sistemin shendetesor saqe karrieren e bejne ata qe i servilosen me shume partise ne pushtet. Mbushja e sistemit shendetesor me turma militantesh ne rang rajonal ka perkeqesuar akoma me keq gjendjen. Ka shume per te shkruar e thene per gjerat qe nuk shkojne dhe se si kriekaqoli po kontribon perdite e me shume ne perkeqesimin e situates. Me vjen keq kur shoh mjeket te kacafyten mbledhjeve per hir te partise e te interesave te ngushta personale. Natyrisht pacientet paguajne harac nga kjo situate. Jane te pakte guximtaret qe denoncojne situaten e rende sepse kane frike nga raprezaljet politike te shokut Edver.

  Reply to this comment
 12. Pac Jenti March 26, 22:08

  Po pacientet cili ligj i mbron? Rrit denimet per mjeket qe kerkojne para nen dore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim