VIDEO: Takohen Rama e Basha

June 6, 2016 17:12

VIDEO: Takohen Rama e Basha

Edi Rama dhe Lulzim Basha janë takuar sot për të diskutuar kërkesat e reja të PD lidhur me atë që njihet tashmë nga publiku si reforma në drejtësi.

Rama ka mbërritur në orën 17:00 në Pallatin e Kongreseve dhe shoqërohej nga zëvendëskryetari i LSI-së, Petrit Vasili dhe kryetari i Komisionit të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj.

Kryetari i PD ka mbërritur rreth 10 minuta më pas dhe shoqërohej nga kreu i grupit parlamentar Edi Paloka dhe deputeti Oerd Bylykbashi.

Takimi po zhvillohet në një nga ambientet e Pallatit të Kongreseve, në sallën ku ka qenë i vendosur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Sipas Ora News kreu i PS dhe ai i PD-së kanë shtrënguar duart para se të futeshin kamerat e më pas janë lejuar mediat që të bëjnë plane dhe foto.

salla-620x348

June 6, 2016 17:12
Komento

6 Komente

 1. malsori June 6, 17:29

  lulja nuk eshte dakort per reformen.ai ka probleme me drejtesine:-ka vjedh 230 milion euro ne rrugen e kombit-ka shitur detin jone greqise-ka vrare 4 protestues te pa armatosur ne bulevard,lulja nuk ja ve litarin ne gryk vetes se tij.prandaj rama ose referendum ose zgjedhje te parakohshme.malsori.BOSTON

  Reply to this comment
 2. xhimi June 6, 17:53

  Vazhdon takimi i shtetit me antishtetin, reformisti antireformistin,krimineli me jo kriminelin,rrogetari me hajdutin i vituari per te drejtuar me ate qe duhet ti bindet ligjeve te shkruara por jo te zbatuara. Ky takim eshte nul. Bindjen time do e provoj koha. Me kete takim,Rama humbet vlera politike,kurse Basha perfiton politikishte nga ky takim. Referendumi,duke hedhur per votim edhe varjantin e antireformisteve perkrah variantit te komisionit te specialisteve eshte me e mira dhe garantoje se vitimi do jete pro reformes se komisionit dhe ndheshem. Une jam i sigurte se refirma ska per tu bere. Popuulit i mbetet te ngrihet mbi polutiken,ta shtype ne jembe ate e te marrin fatet e veta ne dire. Nga nderkombtaret skemi presim.

  Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA June 6, 18:18

  NUK ESHTE KOHA PER PISEDIME ZOTI RAMA!

  – Reforme ne drejtesi sot… Ose zgjedhe te parakoheshme e referendum mbarepopullor per Reformen ne drejtesi nje minute e me pare !
  – Sali Berisha eshte nje tiger letre!
  – Enough to it’s enough…. Boll me !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Populli nuk te votoi te lutesh Edi Rama! Kemi boll hoxhallare, prifterinj, popa, dervishe !
  Te votoi te qeverisesh . Qeveris ! Po si mund te qeverisish?
  Nuk ka pase edhe nuk mund te kete qeverisje demokratike pa Drejtesi e shtet ligjor ashtu si nuk mund te kete as sovranitet pa shtet!
  Nuk behet as reforma, as Drejtesia, as shteti me lutje ndaj atyre qe rrenuan e zhbene te pakten pese here kete shtet ne 25 vjetet e fundit…

  Kusaria pa kufi dhe minat me sahat

  Nuk behet e as mos te shkoje ndermend qe kusare qe kane vjedhe, jo 250 , por te pakten 500 milione euro te Autostrades se Kusarise se Kombit, atdheshites si Sali Berisha apo Lulezim Basha, Arben Imami e co. te kapur ne flagrance nga Gjykata Kushtetuese, vrases perserites te 4 shqiptareve me 2 prill 1991, te atdhetarit Remzi Hoxha ne vitin 1995, te mijera shqiptareve ne 97-en, te 26 viktimave te Gerdecit, te 4 protestuesve te 11 janarit 2011… te rrenimit dhe kalbezimit te cdo hallke te shtetit shqiptar te pranojne heqjen e parzmores se Impunitetit per kete Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit.
  Minave me sahat qe ka lene ne cdo hallke e ne cdo hap te shqiptareve, kjo “bande gangsteresh” po i shtojne cdo dite mina te reja!
  Grushti institucional i shtetit i javes se fundit ku u mobilizua cdo gangster politik, familjar, mediatik i ” kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”. ofensiva komplotuese e cdo skalioni te saj me nje agjent te UDB-s se Milloshevicit qe beri prokurorin e Ministrit te Brendshem me te suksesshem te kesaj qeverie Saimir Tahiri, krahmarrja sa e trashe edhe cinike e kapterr Nishanit ne bashkepunim me Ajazin e Llallen, te gjithe nen komanden e Mareshallit te Beogradit, Moskes…. jane ” Flamuj te kuq”, sic thone amerikanet, alarm e kushtrim per cdo shqiptar qe e do sadopak ate vend te bukur e ate popull pa shtet ligjor e pa Drejtesi!
  Nuk ka shqiptar e nderkombetar…. edhe lopa e sheh dhe e di se kush dhe perse po e saboton, po e vonon me cdo mjet e me cdo cmim Reformen ne Drejtesi!

  Qeni qe leh nuk kafshon!

  Sali Berisha e ka emrin dhe mbiemrin qe cuditerisht kane frike t’ia permendin edhe Ambasadoret!
  Pse!?
  Sepse leh shume si qente me hijen e vet nen Hene! Jo nga trimeria por nga frika!
  E qeni qe leh nuk kafshon, thote sovrani
  E aq me pak lukunia e tyre! Banda e gangstereve, ceta e atdheshitesve, lukunia e atdherrenuesve, skalionet e atdhekalbezuesve te cdo pori te tij, Mafia qe ka korruptuar edhe vete korrupsionin si fjale e si koncept jo vetem ligjor por edhe gjuhesor, arrin deri aty sa me nje pafytyresi te pashoqe te akuzoje qeverine dhe mazhorancen se e ka vonuar Reformen ne Drejtesi!
  Kesaj i thote populli me ta lene kopilin ne dere!
  Gjysma e se keqes! Cinizmi dhe arroganca, shejtanbudalleku dhe idiotesia donkishoteske e liderit de jure te saj Lulezim Basha kalon cdo kufi te aresyes njerezore kur ben thirrje per ta vonuar edhe me shume se nje vit tjeter reformen, pra impunitetin e kesaj Mafia te cmendur nga frika dhe paniku i ndeshkimit ligjor te krimeve te saj madhore ndaj shqiptareve dhe Shqiperise!
  Zot ruajna nga marrezira te tilla te diktuara nga Padrinoja i saj!
  Hajde te fitojme kohen e humbur dhe vonesen e qeverise per Reformen ne Drejtesi duke e vonuar edhe mbi nje vit tjeter… Eshte mesazhi me i fundit i SHQUP-it.
  Edhe Don Kishoti i Mances do te cohej lugat dhe do te kerkonte titullin Akademik perballe kesaj cmendurie te Lugatit te Vicidolit, te recituar keq nga Shvejku i tij Lulezim Basha. Aq shume e kane kalbezuar shtetin shqiptar sa virusi i kalbjes u ka depertuar edhe ne qelizat e trurit te vet!
  Ja pse Reforma ne Drejtesi eshte nje emergjence Kombetare.Sot!

  Neser eshte kurre !

  Neser eshte vone!
  Ja pse Reforma ne Drejtesi eshte jetike per shqiptaret dhe Shqiperine!? Sot!
  Neser eshte kurre!
  Pa drejtesi e shtet ligjor nuk ka e nuk mund te kete qeverisje!?
  Pse!?
  Nje shembull per shkelqimin e zi te antishtetit Dosja Fullani…
  Banka e Shtetit Shqiptar i bleu qeverisje ( Shtetit te Saliqit ) Hotel Dajtin, prone e shtetit shqiptar, per te cilin askush nuk ofroi as 5 milione dollare per ta blere…. Taksapaguesve fakira shqiptare iu vodhen me mashtrim, fallsifikim, shperdorim te shumefishte e shume palesh te detyres ne bashkepunim kriminal te mirefillte ne vlera shume te nedha me shume se 6 fishi i vleres se tregut te nje prone shteterore.
  Fullani mori me qera sa Frengu pulen per vite te tera hapesira tek familja dhe klientit e saj per Banken e Shtetit Shqiptar qe do te kishte kushtuar shume me pak po te ishte ngritur e re nga themelet. Shperdorim i dyfishte ne vlera te medha e ne bashkepunim kriminal safi!
  Bankes se Shtetit Shqiptar i vidhen diten per Diell e naten per hane, nen hunden e nen kembet e karrikes se zyres dhe nen kembet e krevatit te zyres, Lexo q… Ihanes se tij gati 8 milione dollare vlera monetare dhe policia me te drejte e ndalon per shperdorim detyre.
  Prokuroria nis hetimet dhe e arreston me burg , sic e parashikon Ligji. Cfare ndodhe?!
  Mafia Politiko- Financiaro- Mediatike e Padrinos cohet ne alarm. Ne skene futet Maliqi, Luigji i 14-te, domethene Saliqi dhe minat me sahat qe i ka lene te gatshme ne cdo hallke te Drejtesise shqiptare…

  Dukuria Fullani dhe Palla ne letargji

  Gjykata e nxjerr te pafajshem! Prokuroria “harron” me porosi apourdher te beje apel!
  Kryeprokurori Adriatik Palla i zgerlaqur keq nga ” Zeri i Amerikes” belbezon ” tani eshte shume vone… Nuk mund te bejme asgje”
  Hajde kryeproku-hor krimi hajde!
  Po a nuk ta mundeson Ligji Shqiptar dhe nderkombetar qe ta rihapish dosjen nga e para ore proku-hor Plepash!?
  Jo vetem kete , por edhe dosjen e “Beut te Saukut” ku Fullani ka pase dore deri ne supe dhe e shpetoi jo vetem nderhyrja e nje poltbyroisti por edhe roli si hafije e Sigurimit te Shtetit!
  Cfare ndodhe tani… Oreksi vjen duke ngreje… Zollumi keputet prej se trashi, thote sovrani!
  Fullani kerkon jo vetem rikthimin ne vendin e meparshem te Kusarise masive mbi 50 milione dollareshe por edhe demshperblimin prej 500 000 dollaresh ” sepse i ka ikur oreksi”, sic mashtrim mjekja e udhezuar nga Kryeavokati i Fullanit.
  Nje shembull i gjalle I filozofise Popullore : krimineli kthehet gjithnje ne vendin e krimit…
  Nje gabim fatal I Fullanit…
  Nje rast i mrekullueshem per prokurorine per te rifilluar hetimin nga raporti mjekesor qe eshte denoncuar publikisht ne media si fiktiv, mashtrim dhe eshte dorezuar edhe ne Gjykaten Administrative te Tiranes!
  Tani as Adriatik Llalla nuk ka me shfajsim “nuk mund te bejme asgje”!
  Sa qindra milione dollare pagoi e po paguan Qeveria juaj dhe zoti kryminister per borxhet e pashlyera ndaj bizneseve vetem per rruget qe mburret Berisha e ju i paguat!?
  Po per CEZ- in e Albprtrolin, per ARMO-n, per prona te tjetersuara nga gjykatesit e Baba Dokut dhe pagesat per vendimet e Strasburgut?
  Po per Shendetesine e sakatuar e aresimin e Plepave e Akademive te Domosdoves?

  Zgjidhja e Sovranit

  Po per…. E di qe nuk jane parate e Rames e as te Ilirit por te taksapaguesve shqiptare, por jetoj jo vetem me hallet e tyre edhe me kokecarjet tuaja…
  Deget i kemi te perhapura ne pese kontinente por rrenjet i kemi ate ate toke e ne ate truall flori e perle natyrore!
  A ka shembull me te qarte se cfare sjell mungesa e Drejtesise dhe Shtetit ligjor!
  A ka kushtrim me te madh per qeverine dhe Kuvendin e Shqiperise per te miratuar nje ore e me pare Reformen ne Drejtesi!
  Si?
  Me konsensus?
  “Keshtu” ” sic themi ne e asesi ndryshe” eshte diktat jo konsensus!
  Me lutje!?
  Miresine, lutjet, tolerancen Padrino I sheh si dobesi, e i shkel me kembe!?
  Cila eshte zgjidhja!?
  Zgjedhje te parakohshme, ka thene Pandeli Majko para disa muajsh dhe analisti mendjemotehte Andrea Stefani ne nje analize para dy ditesh tek gazeta ” Dita”!
  Majko e quajti kete zgjidhje si Plani B!
  Mendime te aresyeshme, por jo zgjidhja e plote!
  Zgjidhja e plote e ketij ngerci politik dhe ligjor, pervec zgjedhjeve te parakohshme Parlamentare kerkon ne te nje jeten kohe edhe Referendum mbarepopullor per Reformen ne Drejtesi!
  E vetmja e “keqe”qe mund ti vije Shqiperise eshte se ato do te shumezonin me zero opoziten destruktive e shtetrrenuese te Mareshallit.

  Durimi kinez i Z. Lu dhe Tigri prej Letre!

  Cdo lutje per bisedime ( pazarlleqe ) te reja politike do te sillte jo vetem vonesa te reja, por edhe cenim te metejshem te thelbit dhe qellimit te saj madhor per Drejtesi e shtet ligjor ne Shqiperi, sic ka ndodhur te pakten kater here gjate ketyre 15 vjeteve te fundit!
  Enough it’ s enough, thone miqte dhe aleatet tane strategjike amerikane!
  Edhe durimi kinez i Ambasadorit te nderuar amerikan, Shkelqesise se tij Donald Lu ka nje kufi !
  Pervoja tragjike shqiptare e 97 – 98- es deshmoni qarte se Sali Berisha nuk eshte aq trim dance shet veten…Krejt e kunderta!
  Vetem hungerimat e tij jane prej Tigri.
  Ne te vertete, Sali Berisha eshte vetem nje “Tiger prej Letre! sic thone kinezet e mencur e me qyteterimin me te lashte te njerezimit!
  Diktati, politika “keshtu e asesi ndryshe” ,” si them une ose nuk ka rrugedalje tjeter ! ” jane atavizma enveriste!
  Cdo tolerance, cdo mirekuptim ai e quan dhe sheh si dobesi dhe e perdor per te fituar kohe e shtyre per ne kalendat greke!
  … Enough it’s enough!
  Boll me!
  Eshte koha per veprime jo per pisedime!
  Pisedime… nuk eshte gabim ortografik. Nje fjale e re shqip per pazarlleqe te felliqta, per bisedime te pista pa bereqet, per te vra kohen e te ardhmen e shqiptareve dhe Shqiperise!
  Shkurt e shqip: Jo me pisedime!
  Le te flase sovrani me voten e tij te lire!

  Sent from my iPhone

  Reply to this comment
 4. Paulsad June 6, 19:09

  Nuk I lejon agjentura serbe se I futen te gjithe bashkepuntoret ne burg dhe ska nga te mari informacion.

  Reply to this comment
 5. Genti June 6, 19:17

  Po ku eshte morali i ketij takimi per kete te bekuar reforme ne drejtesi,filo nga lulezim basha nje individ qe ka vjedhur+vrare qe ka mbyllur dosjet me RAPORTE MJEKESORE+PROCEDURA,oerd bylykbashi ne kohen kur Fatmir Xhafa ishte min i drejtesise vellai i bylykbashit ishte ne kerkim nderkombetare+interpoli,,tjetri ed paloka nuk mbahet mend sa here ehte denuar ky narko-alkolist ,edhe hajde te beje hajer ky komb sac ka bere kto 26-vjet.

  Reply to this comment
 6. Socialisti June 7, 06:47

  PO KY FYTYRE BAJGA I LSI

  CFARE KERKON NE PS ??????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*