Ndryshohet ligji për BSH, krijohet mundësia edhe për Guvernator të huaj

November 27, 2014 16:14

Ndryshohet ligji për BSH, krijohet mundësia edhe për Guvernator të huaj

Me kërkesë të 29 deputetëve të Partisë Socialiste,   mazhoranca ka hequr kufizimin që këshilltarët apo Guvernatori i Bankës së Shqipërisë duhet të jenë patjetër me shtetësi shqiptare.

Në këtë mënyrë i hapet rruga realizimit të idesë së shefit të qeverisë shqiptare për të zgjedhur një Guvernator të huaj.

Iniciativa e mazhorancës për të ndryshuar ligjin e Bankës së Shqipërisë vjen pas tre takimeve të kryemistrit Rama me Presidentin Nishani.

Kreu i shtetit tha dy ditë më parë se do të dekretojë emrin e ri të Guvernatorit të ri javën e ardhshme dhe la të kuptohet e nuk ka gjetur konsensusin me kreun e mazhorancës për kandidatin që do të votohet.

Sipas Kushtetutës Presidenti ka të drejtën të dekretojë një emër të cilin parlamenti e voton ose e rrëzon.

Aktualisht në Bankën e Shqipërisë janë katër vende vakante ku një do ta zgjedhë qeveria, dy parlamenti dhe një vetë Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë.

Ndërkohë, miratimi i ndryshimeve në ligjin për Bankën e Shqipërisë kërkon 84 vota në Kuvend, vota që në numër, mazhoranca e majtë i ka në koalicionin qeverisës.

November 27, 2014 16:14
Komento

34 Komente

 1. Vladimir September 8, 19:11

  Bravo! Para disa ditesh ne nje nga forumet sygjerova pikerisht nje governator ekspert te huaj, mundesisht gjerman, per disiplinen dhe korektesen qe i karakterizon. Boll humbem kohe me njeri tjetrin, ne dalim te gjithe kusherinj e “nuk ja prishim qejfin mikut”. Guvernatori duhet “ta presi pemen me gjithe mend” si tregohet historia.

  Reply to this comment
  • Agimi September 9, 22:04

   Une mendoj se sa rendesi ka zgjedhja e nje guvernatori te ri (shqipetar mundesisht), po aq eshte e rendesishme edhe se sa efektiv do te jete ndeshkimi i Fullanit. Vendosja ne pozite e nje drejtuesi te ri n’en dijenine qe “para-ardhesi yt i vuri kasmen bankes dhe s’i beme dot gje”, eshte po aq e rrezikshme sa vendosja e nje drejtuesi te korruptuar.

   Reply to this comment
 2. Denis September 8, 19:35

  a dini te me gjeni ndonje shembull te ndonje vendi tjeter ne bote qe ka guvernator te huaj? Eshte turp dhe fyese per cdo shqiptar qe ka investuar ne karriere bankare apo akademike.

  Le te ike edhe Rama me gjithe politikanet shqiptare e te vijne te na drejtojne te huaj fare.

  Turp per kete nivel injorance dhe inferioriteti qe tregojme.

  Reply to this comment
  • Sallakja September 8, 20:01

   Bravo.
   Komplimenti Denis.
   Ketu jemi katandisur,keta jane politikanet tane.

   Quando la plebaglia vuol mettersi a raggionare,
   tutto è perduto.
   Voltaire.

   Reply to this comment
   • SEKRETARJA ..me floke te palara September 8, 20:30

    Sbagliato Sallakja
    Ka te drejte Rama ,
    ose me sakte ka shume pak qe mund te beje . Duhet te vije dikush i paperlyer me klanin e Sales ,Rames ,Metes ,Nanos e di une me sa jane .Sepse cilindo qe te gjejne ,
    sigurisht qe do e perflasin ,perlyejne
    pervec faktit qe kemi pak ,shume pak te ndershem nga ata qe jane ketu .Po flasim per nje vend tejet delikat …nuk do emerojne thjesht nje sekretar .Sidoqofte e veshtire ,shume e veshtire ngelet zgjedhja ne mes ktyre klaneve .Do ngjallte armiqesi dhe lufte ende pa hyre ne ate zyre .Te lutem ,mos me thuaj qe beson ne kto populizmat e akademikeve qe qenkan investuar ne studime dhe doktoratura
    vend tjeter qe nuk paska governator te huaj ,sepse ne nuk jemi si vendet e tjera ,nje renie e atij institucioni do sillte nje 97 te re
    eshte mrekulli ose e paspjegueshme ,ose hipoteza me e keqe ,nuk po duan te na thone asgje ,sesi po qendron ende ne kembe .
    Le te sjelli dhe ndonje alien po pati mundesi ,sepse e kemi te nevojshme ,te domosdoshme !

    Reply to this comment
    • Sallakja September 8, 21:40

     Sbagliato Sallakja ?
     Quando mai. Io non zbaglio, e non solo
     per il fatto che sono molto intelligente.

     Può darsi che hai raggione tu. Io non conosco
     bene questi “clan”. Tu vivendo li, magari sei più
     informata (anche se a volte la rabbia ti condiziona)
     Pero, non mi piace questa fiducia cieca nello straniero.
     Malattia che la nostra nazione porta addosso da secoli.

     Ah,
     che sono intelligente, lo so.
     molto,ho dei forti dubbi

     Reply to this comment
    • Pëllumb zaimi September 10, 09:31

     @Denis ? @@ Në një mendje me ju “Denis”? Snobizmi shqiptar dhe qeveritar me guvernatorë e palloshë të huaj është i turpshëm për ne!? Jo po edhe familjet shqiptare ku i zoti i shtepisë nuk është administrator i mirë duhet të marrin burra të huaj për t’i administruar!? Këtu nuk është puna se nuk gjendet një guvernator,-këtu puna është se shteti nuk është i aftë të vërë rregull. Guvernatorë Shqipëria ka mender sa të dhj…sh por snobët tanë janë të neveritshëm në servilizmin e tyre ndërkombëtar!? E di si vënë mënd keta shtetarët tanë,-duke importuar para guvernatorit nga një burrë të huaj për t’iu administruar familjet e tyre!!? Shteti bëhet me burra shteti dhe jo me shfaqje perversiteti? Nderime!

     Reply to this comment
   • Lymi Tutit September 8, 21:16

    Moj bij, po ene ty te “ngaterroka kjo shqipja e flamosur”!!! U jom pa shkoll po di qe Volteri ka fol gjuhen e frongut ene jo taljonçe…

    Reply to this comment
    • Sallakja September 8, 22:30

     Pa shkolle i thoncin…
     Lymo, nuk e dike keq o Lym, po cere
     t’boj une qi nuk e di kte gjuhen e frongut po
     di vetem taljoncen. Ene kte njashtu copa copa.
     Kaihere shqip kahiere talioce si tna vij per mar Lymo.
     Po si mer Lym nuk e dike tina cer oshte Sallakja,
     Lymi Tutit ka qene prej Tirone,ka pas mledh kanocet
     ke pazari vjeter ne cer domethone sallakja duhet ta di.
     Po ska gajle, avash avash ke per ta msu.

     Reply to this comment
  • nastradini September 8, 20:14

   Ja japin shtetesine dhe pasaporten per nje minute Guvernatorit te Huaj. Ceshtja eshte se ku do te gjejne nje SUPERMEN te tille, si nje nuse e re me kerkesa nga dhenderi:

   Te jete e ndershme
   Te jete e re
   Te jete nikoqire
   Te jete e mencur
   Ta kete trupin si selvi
   T’i kete komet si shishe shampanje
   Ta kete te rruar taze
   Te paraqitet ne cast urgjentisht

   Reply to this comment
  • ADRIAN September 8, 22:35

   guvernatori i bankes se Anglise eshte kanadez sa per info

   Reply to this comment
   • Denis September 9, 07:13

    Te kerkoj ndjese Adrian por ndoshta duhet te hulumtosh me shume dhe do te mesosh:

    1. Babai i Mark Carney, Bob ka qene me nenshtetesi angleze dhe prandaj Mark ka dy nenshtetesi (kanadeze dhe britanike).

    2. Kanadaja eshte pjese e Commonwealth dhe gjithashtu nje monarki kushtetuese me Elisabeten II si kreu i shtetit.

    Prandaj edhe zoteria eshte guvernator i Bankes se Anglise edhe pse vjen nga Kanadaja.

    Respekte,

    Reply to this comment
   • Full(hani) pedofil September 9, 19:50

    @Ardian
    Eshte shume e vertete por me nje shtese te vogel se ai (Mark Carney)gezon double citizenship (Canadian & Irish citizen). Kjo per te qene te sakte me ato qe shkruajme.

    Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 10, 09:26

   Në një mendje me ju “Denis”? Snobizmi shqiptar dhe qeveritar me guvernatorë e palloshë të huaj është i turpshëm për ne!? Jo po edhe familjet shqiptare ku i zoti i shtepisë nuk është administrator i mirë duhet të marrin burra të huaj për t’i administruar!? Këtu nuk është puna se nuk gjendet një guvernator,-këtu puna është se shteti nuk është i aftë të vërë rregull. Guvernatorë Shqipëria ka mender sa të dhj…sh por snobët tanë janë të neveritshëm në servilizmin e tyre ndërkombëtar!? E di si vënë mënd keta shtetarët tanë,-duke importuar para guvernatorit nga një burrë të huaj për t’iu administruar familjet e tyre!!? Shteti bëhet me burra shteti dhe jo me shfaqje perversiteti? Nderime!

   Reply to this comment
  • niku November 28, 14:13

   Hollanda e ka te huaj (gjerman) si shembull

   Reply to this comment
 3. Meteh September 8, 19:37

  Emerimi e nje Guvernatori te mire Gjerman do te ishte mjafte domethenes,pasi Gjermania & Merkel kryeson EU & se Gjermanet shquhen per korrektese,disipline shembullore ne pune.Perveç tjerash, ata bejne 10′ pushim & 50’pune,ndersa ne shqiptaret 10’pune & 50’pushim.Kete e kemi mesuar nga historia e dikureshme nga librat e XHAXHIT.

  Reply to this comment
 4. XUME PROTOPAPA September 8, 19:55

  PAS PRINCIT WILHELM FRIEDRICH HEINRICH MBRETERON CHERIE BOOTH BLAIR

  Per ata qe nuk kane degjuar per Princ Vidin, desha ti kujtoj se ishte nje gjerman si Merkeli, ndersa shume pak mund te jene njohur me babain e Sherry-t , Anthony, aktor anglez qe ka luajtur rol ne filmin e Monicelli-t “Vajza me pistolete” me protagoniste Monica Vitti-n.

  Nga i ati Sherry ka perfituar mireperdorimin e pistoletave, andaj edhe ne rastin e Bankes se Shqiperise, nuk eshte e thene qe te mos kete urdheruar çunin e Kristaq Rames me pistolete ne koke, te zgjedhe ndonje anglosakson per ta drejtuar ate.

  Ne fund te fundit shqiptaret per Sherry-n jane te gjithe pak Edi Rame e shume Endrina Fuge, me ndonje rast te veçante Ilir Meta-iste ar kerkues, trushplare, balerine, hajdute!

  Me dy “rhubarb crumble”, me tre “plum cake” dhe pese “the blueberry muffin” ( embelsira angleze), e embla si edhe emri qe mban Sherry (Qershi), po arrin t’ja nenshtroje kete shtrydhje tubete piktoresh te quajtur Ed-piktori, dhe me te nje popull te tere, pangopesise se saj e sidomos te bashkeshortit te saj, per parate e shqiptareve.

  Edhe pse i akuzuar per vjedhje, duke e vene nen kontroll te rrepte te nje paneli mbikqyres shqiptar-dashes, rolin e Guvernatorit te Bankes se Shqiperise, pa asnje medyshje mund ta ushtroje me sukses Gjergji Bojaxhiu, shqiptari i dipllomuar ne amerike.

  Me mire nje shqiptar se nje princ Vid apo mbretereshe Sherry Booth Blair.

  Reply to this comment
 5. nastradini September 8, 20:08

  A I DUHET ME TE VERTETE SHQYPNISE SE VORFEN NJE GUVERNATOR I HUAJ?

  Ne pamje te pare si nje aparence emergjente do te thonin me ze te plote: PO! kategorike, Sepse po te shikosh Zevendes-Guvernatoren ftyrkeqe te Saliut qe ka zene vendin e Fullanit te ze frika e kthimit te Piramdave te 97-s ne vendin tone kur kjo zonje famoze e keshillonte Saliun dhe e garantonte doktorin nga Tropoja se kishte gjetur ELEKSIRIN ekonomik cudiberes shqyptar per te dredhur tespijet ne kafe dhe per te fituar LEKA badiava me Piramidat alla VEFA, SUDJA, POPULLI XHAFERI, SILVA e te tjere. Nga ana tjeter kush garanton se kjo zevendese besnike e Fullanit qe nuk hapi gojen asnjehere per kuserine makaber ne Banken e shtetit nuk eshte pjestare e Bandes hajdute te Thesarit te Shtetit? Ne nje shkrim me pare nastradini tha se emerimi i kesaj ftyrkeqeje nga Presidenti eshte njesoj sikur:

  T’JA VARESH ULKONJES MELCITE NE QAFE NE PERPUTHJE ME LIGJIN DEBIL

  Nga kjo pikpamje edhe nisma e Edi Rames duket si krejt llogjike per te gjetur nje Guverantor te huaj qe nuk do te lakmoje te vjedhje LEKAT e shqyptareve si albanezi servil i te gjitha pushteteve Ardian Fullani Yne. Mirpo te kerkosh ne Bote si cifuti ne shkretetire nje Guvernator hem te ndershem hem profesionist me shkolle dhe diplloma, mastera e doktorantura famoze (jo dru me pre si Fullani Yne) nuk eshte nje pune e lehte ose sic me thonte gjyshja PALO GJE. Prandaj edhe Edi Rama nuk ben keq te kerkojne nje variant tjeter alternativ se BOLL i harxhuam LEKAT e miletit me konsulenca kryeministrore e doganore, me lobime paresore dhe dytesore te cilat e kane telendisur Buxhetin e Shtetit si Kokoshi ne nje Thele. Ne kete fill mendimi pse te mos shtrohet ceshtja thelbesore:

  KUJT I DUHET BANKA E SHTETIT?

  Ahme Zogu e themeloi ne vitin 1925 si nje Institucion Financiar qe te lehtesonte tregetine e biznesit dhe siguroi qe Thesari i Shtetit te kishte aq FLORI ne rezervat e tij sa ishin edhe monedhat prej floriri dhe argjendi te LEKUT ne qarkullim brenda dhe jashte vendit. Me LEKA shqyptare ate kohe mund te psonisje jashte shtetit pa teklif pa patur nevoje per kambizm-a dhe exchang-e, sepse te gjitha firma e huaja preferonin te paguheshin nga biznesi shqyptar me monedhen tone kombetare me autoritet te larte.

  Sot ne kushtet kur LEKU-T shqyptar nuk ja pjerdh me kush ne Bote dhe kur biznesi shqyptar sa mbledh xhiron e dites vrapon menjehere tek kambisti me i afert per te kthyer LEKAT ne valute tjeter dhe kur Banka e Shtetit po vidhet si magjyp hindie nga drejtuesit e saj me urdher nga pushteti mafioz politik, llogjikisht lind pyetja:

  KUJT I DUHET BANKA E SHTETIT?

  me gjithe administraten e saj super te paguar nga taksapaguesit mjerane dhe me shpenzimet makaber nga Buxheti i Shtetit ne afera te korruptuara me hotele te falimentuara, ne qera fantastike dhe remonte kozmike ne nje kohe qe po ta shikosh me gjakftohtesi llogjike BSH i duhet vetem klases politikes per vjedhur LEKAT e shqyptareve dhe per te emeruar faresisin me soje e sorollope nga pas. Cila eshte zgjidhja qe t’i pritet koka korrupsionit fatal qeveritar me BSH?

  Me parate qe kane mbetur ne Thesarin e Shtetit te blehen ne BE kartmonedha ne EUR dhe te hidhen sa me shpejte ne qarkullim, pak a shume sic eshte ne Kosove dhe Mal te Zi, por edhe ne shume vende te tjera te Botes, ne Republikat Banane ku vepron USD ku komandojne politikane dhe qeveritare totalisht te korruptuar sic eshte pak a shume ne Shqypni sot. Kjo gje do te nderpriste vjedhjet e Thesarit te Shtetit dhe do t’i kursente mjaft LEKA shqyptareve per administraten fiktive te kesaj banke. Nga ana tjeter nuk do te kishte nevoje me ne te ardhmen qe Bujar Nishani dhe Edi Rama te garantonin me per pavaresine qesharake te Bankes se Shtetit.

  Me pas Banken e Shtetit mund ta benin Muze te krimeve te komunizmit dhe enverizmit ne vendin tone.

  Reply to this comment
 6. Sallakja September 8, 20:33

  Si eshte ajo historia….

  Kam qene keto dite shume i preokupuar,per faktin
  se cili politikan i yni do te ngarkohej me detyren per
  te zgjedhur Governatorin e Bankes Shqiptare?
  Lexoj sot ne gaz. Dita se governatori do te jete i huaj
  e do ta zgjedhe Ilir Meta.
  Preokupimi im u zhduk, tani jame shume me i qete.

  …….e ujkut,qafes dhe e melcive ?

  Reply to this comment
  • SEKRETARJA ..me floke te palara September 8, 21:27

   Sbagliato Sallakja
   do tu duhet ta sjellin nga jashte ,pikerisht qe mos te jete klani i LSI
   {dikur me tregoje qe politika lexohet mbrapsht}
   Ata jane si re karkalecesh ,perpos guvernatorit ,do gjendeshim me nje keshill te diplomuar te Kristali ose pa diplome fare ,me punonjes anonime dhe me te gjithe ata qe jane ende aty qe lejuan kte mega skandal .Do ishte me keq se me qokat e Fullhajnit .Po me cudit me vezhgimet e tua ,ke qene shume i mprehte
   Sei innamorato ,hai la testa fra le nuvole in questi giorni 🙂

   Reply to this comment
   • Sallakja September 8, 21:57

    No.
    No,no,no hai letto male, e non capisco perche ?
    Innamorato ?
    Sono della teoria che l’amore non esiste.
    Ma questa e un altra storia
    Ciao, notte.

    Reply to this comment
 7. Jozi September 8, 20:35

  EDI VER ARJAN GJONCEN GUVERNATOR ESHT FLORI 24 KARATSH PER GJITH SHQIPTARET ESHT PETAGOG NE NJE NGA UNIVERSITETET METE MIRA NE LONDER NE ELESI

  Reply to this comment
 8. P September 8, 21:03

  PO NDRYSHUAT LIGJIN PER EMERIMIM E NJE GUVERNATORI TE HUAJ
  JU LUTEM ZGJEROJENI EDHE PER PRESIDENTIN E REPUBLIKES.
  ME NJE GUR VRASIM DY ZOGJ,SE KY DHIHET NE BREKE
  KUR E SHEH NE FOTOGRAFI LUGATIN E JO ME KUR E KA PARA.
  ME TE GJITHE RESPEKTIN QE MERITON.

  Reply to this comment
 9. labinot September 8, 22:30

  Meqe e pleqeruat mire kete pune, te jete i huaj gubernatori,ne e kemi nje te huaj ketu dhe kemi 23 vjet,qe s`e shkulim dot.Vini shen Kozma Janullatos,e rruan mjekren,e gris kambillafne per gubernator.

  Reply to this comment
 10. myftari italy September 8, 23:43

  jo vetem kurvenatori te vije nga jashte, po te gjithe,deputet,ministra,kryeministri,kryeparlamentari,mundesisht te jene ortodoks,si dulja,bollanua,janullatosi si ju Z PIKTOR I RILINDJES MAVRI,ose myslyman si salehu,lul shalengjituri,ose si kac islami,per mendimin tim likja i florinjve,burri monalizes eshte tamon per kurvernator,eshte as, se di ti qeftisi mire gjojnat,me defter ne dor.SHQIPERIA NOCION GJEOGRAFIK,SHQIPTARET TURM E……………………..

  Reply to this comment
 11. shpatar September 9, 09:48

  Sic jemi katandisur cdo gje bene vaki .Erdhem tek fajalet e urta qe ka nxjerre populli .Kur digjesh nga qulli do ti fryme dhe kosit .Merimanga e hajdutve eshte shtrire ne cdo fushe dhe shqiptarve po u zihet fryma .Nuk ke kujte ti besosh financat .Fjalet pa brum qe jane thene dhe thuhen nuk kane asnje vlere para pasurise se nje vendi .
  Nuk eshte ide e keqe qe te na administrojne specialist te huajte kur shqipfolsit sillen si te huaj me pasurine e vendit .Me sa kuptoje nuk ka shqiptare te paster te marri kete pergjegjsi kur ne Shqiperi qarkullojne dhe brenda sistemit te BSH para te pista .Kete e vertetoje mavriu Santos.Jam me ate qe ne cdo qelize te hyjne specialist te huaj dhe vendimet ti marri Kuvendi .Kjo praktike eshte aplikuar nga BE per vendet qe rane ne recensjon dhe po jep rezultate positive .Atje kur hajdutet jane te lidhur dore per dore azgje nuk ndryshon .Me dhimbje do te pranojme cdo asistence te huaj qe te behemi njerez per se mbari .

  Reply to this comment
 12. Jozi September 9, 10:21

  Guvernatori i ri Bankes Shqiptare eshte Arian Gjoncaj shef katdre ,L .S .E .London

  Reply to this comment
 13. Lleshi September 9, 13:58

  Me nje fjale po ligjerojme kolonine ? Une propozoj qe dhe Kryeministrin dhe qeverine dhe parlamentaret t’i marrim nga jashte ! Si faze e dyte them qe edhe prokuroret gjyqtaret dhe policet , po keshtu t’i marrim nga jashte ! Sa i takon ushtrise edhe per kete ta marrim nga jashte !

  Keshtu ka lezet , pastaj shqiptaret te marrin armet dhe te luftojne per liri !

  Se me thon te drejten edhe keshtu nuk shtyhet , me sherbetore te huaj me pasaporte shqiptare ! Me mire le te jene gjerat hapur ! Vleresohet sinqeriteti i pushtuesit!
  Shqipni moj e mjera Shqipni ….!

  Reply to this comment
 14. Arben September 9, 20:43

  Une propozoj te marrim nje guvernator nga planeti Mars dhe i zgjidhim hallet

  Reply to this comment
 15. drenica September 10, 08:41

  Po si more guvernator i huaj,a u shua ky vend,a ka me Shqiperi……….?

  Reply to this comment
 16. Roni September 10, 09:14

  Gary (Geri) Kokalari eshte Guvernatori i Ri i BSH.Per 1 Jave eshte ne krye te drtyres…Urime Gary!Na duhet nje Gjirokastrit me formim Amerikan ne krye te Lekeve.

  Reply to this comment
 17. Asambleja kuislinge September 10, 10:18

  Mbi mua kanë qëlluar drejt e në shënjë predhat e topave të “Denisi”, “Pëllumb zaimi”, “Lleshi”. Këto ishin të kalibrit më të rëndë !! Tung,tung,tung! Bum,bum,bum!

  Reply to this comment
 18. [email protected] November 27, 21:48

  i

  jepini ,mos nguroni !
  me mire nji guvernatore …..kines …..se sa hajdute te pangopur….sqiptare…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*