Rama dhe Renzi bien dakord për njohjen e pensioneve mes Shqipërisë e Italisë

December 30, 2014 16:28

Rama dhe Renzi bien dakord për njohjen e pensioneve mes Shqipërisë e Italisë

Lajmin më të mirë për mijëra emigrantë shqiptarë në Itali e dhanë sot kryeministri shqiptar Rama dhe ai italian Renzi, kur deklaruan se dy vendet kanë rënë dakord për njohjen e pensioneve të emigrantëve në vendet respektive.

Kjo është një nga marrëveshjet më të rëndësishme që arrihet mes Shqipërisë dhe Italisë, duke qenë se në shtetin fqinj jetojnë mbi 500 mijë emigrantë të cilët do të përfitojnë nga njohja e pensioneve mes dy vendeve.

Të dy kryeministrat e kanë dhënë lajmin e mirë edhe nëpërmjet një video selfie.

Në vijim të një pune të admirueshme për njohjen e viteve të pensionit e bërë gjatë këtij viti për emigrantët shqiptarë që punojnë dhe paguajnë taksa në shumë vende të botës, sot ramë dakord që projekti i vendosur në tavolinën e përbashkët të të dy ministrave të vijojë me negociatat e të dyja palëve. Kjo i shërben si një numri të madh emigrantësh shqiptarë në Itali, por dhe një numri të konsiderueshëm italianësh në Shqipëri”, theksoi Kryeministri Rama.

Ndërsa kryeministri italian Renzi tha se ministrat e Punës së dy vendeve, Poletti dhe Veliaj, po vijojnë intensivisht negociatat për nënshkrimin e marrëveshjes së pensioneve.

1604428_10152477697485667_6679876462179392108_n

.

 

December 30, 2014 16:28
Komento

12 Komente

 1. Violeta December 30, 16:40

  Braviiiiiiiii, komplimenta qeverise tone!!!

  Reply to this comment
 2. Erlind Mushti December 30, 16:50

  Urime dhe suksese z. Kryeminister, na i deshen 23vjet emigrim por me ne fund jemi te sigurt per punen dhe leket qe derdhem ne vend te huaj. Faleminderit. Erlind Mushti BA

  Reply to this comment
 3. Rush December 30, 16:58

  Po sikur te na e bashkoje Albanien me Italien ore kryeminister do te bje shume mire. Vetem se ne kete rast do te duhet te kenaqesh me qenien si zvkryeminister.

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic December 30, 17:20

  Nje ogur i mire per ne shqiptaret. Keshtu Edi Rama po e fute shqiperin ne evrope shkall shkalle. Keto jen elemet te futjes ne BE.!

  Reply to this comment
 5. shpatar December 30, 17:39

  Lajmi per njohjen e viteve te sherbimit per emigrantet ne Itali eshte nje dhurate qe pritej prej shume viteve.Ndoshta dhe Greqia, e fundit ne njohjen e konventave nderkombetare, do te beje te njejten gje . Kjo histori fillon nga Samiti i Thesaloniqit ku qeveria Nano, me nje indiferentizem te pashpjegueshem ,nuk e ngriti si ceshtje per emigrantet shqiptare ne Greqi.Ndoshta ndryshimet politike ne Greqi do te realizojne kete te drejte te pamohueshme .

  Reply to this comment
 6. breshka e vjeter December 30, 19:03

  te dashur komentues,falenderimi i takon vetem kryeministrit italian renzi,sa per qeverin shqiptare ajo eshte e gateshme me te gjitha qeverite ,por cdo gje varet nga ato ,duan apo sduan ti njohin vitet e punes,prandaj kur te votohet ne itali te gjithe ne shqiptare me citadinanze italiane duhet te votojme renzin.GEZUAR.

  Reply to this comment
 7. inf December 30, 20:08

  Ed Rama eshte shpetimi i Kombit anembane
  kurse zuzar kusari tradhtari bisha verremliu salih e berikombin qamet i zi
  ky njeri gerrdalle dhe palaço duhet var ne pyll te gopit ky ka dale ky katnar e bir kurve
  Vdekje kesaj qelbesine e psikopati vdekje sa me shpejt kesaj letyre era Cjap i eger
  PTYYYYYYYYYYYY ROPT E GOPIN E SA

  Reply to this comment
 8. ben tironsi December 31, 07:32

  Prisni mor njerez mos u gezoni akoma Sala ska dhen mendimin e tij ne FB kurse juve zoteri inf ju mbeshtes cdo fjale dhe vucitoli pak e ka gellbaza e qelbur .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*