Rama do që shqiptarët “të argëtohen me Saliun”. Po shqiptarët çfarë duan?

October 1, 2016 09:09

Rama do që shqiptarët “të argëtohen me Saliun”. Po shqiptarët çfarë duan?

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar gjatë pasdites së të premtes, një takim me fermerë të Qarkut të Fierit.

Gjatë këtij takimi ai ka folur edhe për aktualitetin politik. Rama foli për importin e mbetjeve, kultivimin e hashashit, ngjarjen tragjike të vdekjes, akuzat e opozitës dhe kritikat ndaj medias. Ai nuk ka lënë pa thumbuar Sali Berishën, që sipas Ramës, është bërë gazi i botës.

“Ne duam që njerëzit ta shohin dhe të argëtohen dhe jo të marrin seriozisht marrëzitë e tij. Aq më tepër që ju ndryshe nga unë dhe Gramozi (Ruçi) nuk e keni të detyruar që ta keni afër, ju e keni me një sustë. Ju lodhi prraf sustën shkoni te ‘Bang Bang’ dhe shikoni kartona se aty janë shokët e Saliut. Ça të them unë…”, u shpreh Rama ndër të tjera.

Megjithëse një premtim qendror elektoral, dënimi i Berishës, nuk është më temë e preferuar për retorikën politike të Edi Ramës dhe të mazhorancës që ai drejton pas 23 qershorit 2013.

Shqipëria nuk është gati. Problemi tek ne është drejtësia – thuhet shpesh.

A është plotësisht kështu? A është vetëm situata në Drejtësi arsyeja pse Sali Berisha dhe ministrat e tij nuk po shkojnë atje ku duhet të ishin?

Drejtësia është një sistem jo i centralizuar; do ishte e tepërt të besoje se dikush mund ta kontrollojë këtë sistem të gjithin, ose njëherë e përgjithmonë.

Është e vërtetë që ka gjykatës që janë hedhur tashmë pa kthim në anën e krimit, – si dhe ka të tjerët që janë ende me një këmbë apo me të dyja në anën e ligjit. Cila nga këto dy kategori nuk do ta dënonte Berishën?

Gjykatësit e kriminalizuar? Të mësuar me shërbimet politike dhe peng i tyre, ndoshta ata do ishin më të zellshmit për ta dënuar Berishën me sinjalin më të parë politik të mazhorancës së re.  Për pjesën tjetër të gjykatësve nuk ka arsye  të mos zbatojnë ligjin nëse vjen fjala tek një proces gjyqësor ndaj Berishës apo një ish-ministri.

Kjo drejtësi, edhe kështu siç është, e dënon që ç’ke me të Sali Berishën.

Nuk është situata në drejtësi arsyeja pse Berisha apo Ruli, Imami apo Halimi, etj, nuk po shkojnë në burg.

Arsyeja është politike dhe duhet kërkuar tek politika, jo te drejtësia.

A e duan Rama e Meta arrestimin dhe gjykimin e Berishës? Duket qartë që jo.

Për këdo tjetër jashtë oborreve politike, ndëshkimi i tij, do të ishte lehtësim për një gjeneratë të tërë të zhgënjyer shqiptarësh nga demokracia.

Dita

October 1, 2016 09:09
Komento

62 Komente

 1. kokpalari i 21 janarit December 1, 02:05

  Sala do arrestohet vetem nese duan padronet e tij ne Beograd dhe Uashington.
  I njejti lob qe e shtrydhi si limon ne kurriz te popullit shqiptar, do ta flaki nese rrethana politike do ta kerkoj ndonjehere kete gje.
  Perndryshe asgje nuk ndodh.
  Rama do bej batutat e tij prej karagjozi dhe do perpiqet te na kaloj ujin nen rrogoz per ate qe i kerkojne here amerikanet here evropianet.
  Muxhahedinet na i mbolli ketu, tani do fusi dhe plehrat.
  Zelli i ketij palacoje per te mbrojtur nje X projekt per te cilin vete ka thene te kunderten 3 vjet me pare eshte vertet neverites

  Reply to this comment
  • Realist-i December 1, 16:22

   Nqs vertet ai edhe te tjere lihen jashte qellimisht, per perfitime politike atehere kjo Qeveri nuk eshte e drejte dhe nuk e meriton besimin e popullit!

   Por kam frike se Meta eshte mbrojtesi i tij (tyre) kryesor. Ne fund te fundit i ka nje borxh te madh

   Reply to this comment
  • intelektuali October 2, 09:28

   Po Fullan Kusarin e Bankes se Shtetit, amerikonet e shpetuan nga prangosja dhe ndeshkimi i Drejtesise?

   apo:

   Nuk i pe mafiozet Edi Rama dhe Sali Berisha ne bashkepunim me ryshfetciun kameleon Like Floriri si bashkepunuan ne terrin e nates per te shpetuar kusarin e Thesarit te Shtetit me finte enveriste, nderkohe qe Drejtesia Mafioze Komuniste ne Shqypni prangoste mjerane dritash anekend Shqypnise dhe kjo reklamohej nga sekseret e Edvinit si nje arritje famoze e pushtetit te tij?

   Reply to this comment
 2. shtetari December 1, 02:28

  pas BE – vendimit te BE per Shqiperine, eshte e kote me e lene ate gerdalle, shpellar, cecen, idiot te perjetshem te lire – burge per te eshte yll.

  Cili sisitem drejtesie ne BOTE do te linte te lire nje kriminel te perkushtuar – ai eshte kriminel serial ….s akrime ka kryer …gishtat e shumkembeshit nuk mjaftojne jane pak…

  Reply to this comment
 3. ali December 1, 02:36

  Gjarperit duhet t’i pritet koka ! Pastaj te tjeret ndjekin rregullin ”domino” !!!

  Reply to this comment
 4. bluee December 1, 04:22

  Ne burg ! Sot apo neser.

  Reply to this comment
 5. fat man December 1, 03:37

  Ne bote mendonin qe Kadafi, Ben Ali, Sadam etj. ishin te paprekshem por u lincuan nga vete populli dhe asgje nuk ka per te ndodhur edhe ketu, hekuri rrihet sa eshte i nxehte. Populli dhe drejtesia nuk duhet te terhiqen para nje krimineli, ligji eshte i bararbarte per te gjithe. Perse Berisha dhe banda e tij kriminale qe vodhen, grabitem, shiten dhe vrane per 8 vite rrjesht me pushtet te vjedhur nga vota e vjedhur nuk duhen te gjykohen dhe nje “hajdut Pulash” apo nje person per arme mbajtje paleje, per krim ordiner, apo per ofendim , te shpallen fajtore nga gjykata dhe denohen, kjo nuk eshte demokraci, ky nuk eshte shteti i se drejtes dhe shteti ligjor. Saliu si kriminel dhe tradhjetar se bashku me bythelepiresit e tij bashkepunetor qe i kane akoma duart me gjakun e qytetareve te vrare duhet te jene pas Hekurave te Burgut, nga kush tremben, frike dyuhet te kesh kur shkel dhe nuk zbaton ligjin.

  Reply to this comment
 6. raimondi Vlonjati December 1, 03:40

  Ashtu eshte problemi nuk eshte tek drejtesia , sepse kur thua tek drejtesia e paraqet ceshtjen e arrestimit te Sales si nje ceshtje ‘teknike” kur ne fakt nuk eshte keshtu

  Ketu nuk kemi te bejme me teknikalitete qe prokuroria nuk do e denoje dhe ne kete rast dhe Sala do fitoje me shume pike

  Sepse nqs , ti pretendon se ke akuza te argumentuara ne ato akuza ja cojme Strasburgut,se jemi ne Europe,
  e cila eshte nje Arbiter per ne
  qe ti hetoje ,duke akuzuar direkt Institucionin e Prokurorise si bashkepuntore ne krim, nqs Prorkuria tregohet e shurdher ndaj akuzave te faktuara —

  Dhe ne kete menyre qeveria shqiptare fiton pike jashtezakonsht shume,……

  Por problemi eshte tek Politka sic thote Thano,sepse ne jemi nje popull idolator dhe cuarja e Sales per hetim do conte ne nje perplasje ne popull dhe do krijonte nje tension social te panevojeshem

  Por edhe tamam tek niveli jone i prapambetur ne politke nuk eshte problemi ,ky eshte edhe nje problem per popuj me te pjekur politkisht se ne , si psh ne Greqi

  Dhe une do sjell nje shembull kur ne Greqi kerkonin te denonin kryeministrin perpara Micotaqit ,se nuk me kujtohet emri i tij ,per korupsion ,
  dhe erdhi nga USA nje greko-amerikan me dosjen ku vertetonte se Ish-kryeministri grek kishte bere nje korupsion prej 50 milion dollare…..

  Por Prokuroia greke e pushoi ceshtjen , nuk e vazhdoi me , sepse do shkaktoheshin trazira dhe tensione ne popull…dhe do prishej kohezioni i shoqerise greke
  Dhe u treguan inteligjente qe nuk e ben gjyqin dhe ta denonin ish -kryeminsitrin

  Tani kur ne Greqi sistemi drjetesise nuk e mori perisper ta denonte , sepse shkaktonte tension ne popull,
  aq me shume nuk duhet mare persiper ne Shqiperi nje inisiative e tille,
  sepse ne e kemi unitetin si popull shume te dobet dhe cuarja e Sales ne gjyq do na conte ne lufte civile

  Zgjuarsia eshte qe te faktohen shkeljet qe ka bere Sala dhe te behet nje denim moral,Kjo gje do i sherbeje me shume shoqerise shqiptare si majtas edhe djathtas , se sa po ta denosh Salen

  Dmth ti thuhet Sales ja kua jane shkeljet e tua , ti je fajtor , por per hir te elektoratit tend qeveria po t eben vetem nje denim moral qe nejrezit qe te vijne pas ta dijne se kush jeni ju –Dhe kaq ,

  Nga ana tjeter ka edhe nje teori ne filozofi , nga filozofi gjerman Karl Poper, i cili trajton Holizmin qe
  rethon Lideret ne stanin e tyre

  Cdo godtije kunder Lidereve shkakton kunderreagimin e gjithe mases se njerezve qe i rethon ata
  Ndaj kjo eshte nje arsye me teper perse nuk duhet goditur Sala dhe nuk duhen degjuar ata europianet qe bejne keto thirje ,
  sepse jemi ne shqiptaret qe e dijme ku na pikon catia

  Por natyrisht te tjeret me poshte hierarkise se Sales nqs kane bere shkelje te cohen ne prokurori pa asnje hezitim –Dhe prokuroria te beje c’te doje

  Ne te njejten kohe , eshte mire qe ato fakte per korupsion ti cohen edhe EU-se , ne meneyre qe edhe ata te njihen me akuzat e drejta qe po ben qeveria e re ne menyre qe tu thueht atyre ,se nuk ka ansje anshmeri ne kete mes

  Porse nga ana tjeter do thosha se Saliu i njef mire ligjet dhe nuk ka bere shkelje qe vertetohen , ku te jete firma e tij

  Une me aq sa e njof Salen ,mendoj se ai nuk ka bere shkelje direkte

  Por ama , nqs ne do kishim nje qeverisje te majte te vertete qe te kishte filozofine e drejtimit socialsit euro-perendimor,
  duhej qe Sala te diskretitohej per reformen ekonomike kriminale qe zbatoi ne Shqiperi, jo per keto gabimet e korupsionit qe mund te kete bere

  Ajo reforme shkateroi Industrine e Shqiperise, Mekanizmin e bujqesise, Shendetsine, arsminin, Sherbimin shendetsor ne fshatra,
  shkaterimin e ndemarjreve bujqesore ne agrume dhe ne drure frutore ne menyre totale,

  Sala Shkaktoi nje papunesi te pergjitheshme , vetem e vetem qe Sala te zbatonte dogmen e tij te privatizmit total dhe pa regulla fare

  U prishen gjithe ato fabrika cimentoje qe ishin ne pune , fabrika vaji, fabrika sapuni,qe punonin shkelqyer,
  Fabrikat e perpunimit te frutave e perimeve, dhe kombinate Konservash,Kombinate tekstile .Fabrikat kimike , Uzina e perpunimit te Naftes -Fabrikat e peprunimit te mineraleve

  Me skandalozja ishte kur ndersa gjithe Ballkani ishte perfshire ne lufte dhe lufta po afrohej ne Kosove,
  Sala vazhdonte gjasme ne emer te reformes te shakteronte armatimin e rende te Shqiperise –E katandisi vendin me pushke druri,kur ai duhej te riste gadishmerin e ushtrise sone dhe te interesohej te merte ndonje amratim modern–Ne emnyre qe ne te ishim te gatshem per luften q epo vinte ne Kosove
  Dhe ne duhej te futeshim ne lufte , –Se duke mos u futur ne lufte u turperuam ne sy te botes .Lam nam

  Po ashtu Saliu prishi akademite ushtarkae t e aviacionit dhe ate detare, duke perodur justifkimin se nuk do e militarizojme vendin duke i lejuar keto akademi

  Kur ju ankuan oficeret e Aviacionit ne Vlore minister Zhulalit dhe i thane :Ta mbajme akademine dhe pergatisim pilote per turizmin ketu , por edhe per italine(..sepse itlaianet kishin shprehur deshiren qe te trajnonin ne akademine e aviacionit ne Vlore pilotet e tyre per avjone private te vegjel )
  Zhulali pranoi i shkreti, por ju tha oficereve :..Te pyes njehere Berishen –dhe vajti i tha Berishes
  Berisha i kishte thene :…Nuk do e militarizoj vendin une duke lejuar ate akademi, ndaj do e prishim

  Tamam nje deficent , por edhe shume dinak

  Ai ishte skandaloz fare ne keto qe bente –ishte me te verte i cmendur ,dhe ai keto cmenduri po na i mburr
  dhe na i ngre ne qiell sikur keto na nxoren en drite ne
  Keto cmendurite e tij na kane hedhur ne kete humnere qe tani kemi vajt ne nivelin zero dhe hajde te ngrihesh

  Ndaj ketu Sala duhet diskretituar per ate qe ka bere me kete reforme tip Neroni qe e coi Ekonomin ne nivelin zero,duke e kthyer Shqiperine ne “toke te djegur”,, duke i bere nje skaner punes se tij 23 vjecare

  Ku ne vitin 1990 Enciklopedia Britanike thoshte se :…Enver Hoxha e ktheu Shqiperine nga nje gjys relike te feudalizmit otoman\,
  ne nje vend Modern Indsutrialo-Agrar…

  _Pra ne 1990 , sipas Enciklopedise Britanike Sala e mori Shqiperine nje vend modern industiralo-agrar –sic thote Enciklopedia Britnaike ..dhe e ktheu ne nje vend ..pa industri dhe pa bujqesi …Ne nje vend ne vitin zero

  Sepse defekti i ekonomise sone nuk ishin ndermarjet , por ishte menyra e centralizaur e shperndarjes se te ardhurave –Kjo ishte defekti i Komunizmti tone , qe na linte ne te varfer, sepse gjithe te arhdurat i merte shteti

  Sepse ndermarjet shteterore qe shkateroi Sala me privatizimet e tij , ishin ne 90% te tyre rentabel
  dhe ne po ti kishim ato ndemrarje do ishim tani shkelqyer ,
  se do prdhonim cimenton per ndertim ne Shqiperi , Konservat ne Shqiperi, Sapunet dhe detergjentet lares ne Shqiperi , tekstilet do prodhoeshin ne Shqiperi,
  Celiku i cilesise normale per ndertim do prodhihej ne Shqiperi ,
  Tubat plastike te Sode PVC-se se Vlores do prodhoheshin ne Shqiperi , Telat e bakrit dhe te cdo lloji ne Shqiperi _Prodhimet e qelqit ne Shqiperi , Prodhimet te industrise se lehte e ushqimore ( Letrat, , kompensatot, vera, pije alkolike, recelnat kompostot etj) beheshin ne Shqiperi etj etj

  ——Dhe cilesia e ketyre prodhimeve ishte shume e larte
  Dhe me vone keto fabrika e uzina me shitjen e prodhimeve jashte do rinovoheshin me teknologji me moderne …aq me teper qe edhe Kina tani eshte ne krye te teknologjise boterore
  Une i shikoj ketu ne USA prodhimet qe vijne ketu nga gjithe bota, dhe pa asnje dyshim vere se prodhimet tona qendronin shume me larte se keto qe vijne nga bota ketu ne Usa

  Dmth ne duhet te mos e preknim sektorin shteteror ,por kush donte te punonte privat –le te punonte

  Keto fabrika e uzina i kishte ndertuar populli shqitpar dhe ti ngeleshin shtetit ,
  ndersa privati le te dnertonte vete te tijat –Nuk e ndalonte njeri , por jo te merte ato qe kishin ndertuar populli per 50 vjet me nje leter me vlere qe jepte Sala

  __Ndaj sipas meje Sala duhet diskretituar per reformen ekonomike kriminale qe ndoqi , duke hedhur 1/3 e popullsise jashte Shqiperise –Per kete nuk duhet lene te iki nga kjo bote pa u diskretituar ,
  por jo te ndeshkohet __Ndeshkimi te jete moral –sepse vetem ndeshkimi moral e shendosh jashtezakonisht shume shoqerine tone,
  se tregon qe Kritika qe i behet Sales nuk eshte me tendence , dmth nuk ka si force levizese hakmarjen
  por Drejtesine ,dhe ne e Meshirojme ate per hir te nje te ardhme te begate per te gjithe shoqerine shqitpare ne rajonin e Ballkanit

  Si thuhet ne Bible :…Meshira qofte dy here e bekuar , se bije si dy gisht vese poshte ne fushat ku gjenden mekataret…..bashke me Salen lol

  Sipas meje Meshira qe predikon kristianizmi eshte nje nga elementet kryesore qe ka bere te mundur daljen nga eresira e egersise Mesjetare dhe ndertimin e e kesaj shoqerie moderne ne Kontinentin Europian

  Dhe ne jemi pjese e Europes dhe ne kete rast dhe ne momentet historike qe gjendet populli yne
  eshte nje domsdoshmeri jetike aplikimi i Meshires….kundrejt Sales

  Ky eshte nje moment qe te gjithe ne, por sidomos per ata qe kane dicka ne dore ne kete rast duhet te llogjikojne si politikane , si atdhetare dhe si drejtues shpirterore te popullit tone

  Thote diku Saadiu :
  Sa njerez ne sy , na duken me faj
  Por po te thellohesh , pendohesh pastaj ( pavaresisht se Sala eshte fajtor)
  Duhet durim per shigjetar ne ze
  S’e shtiza qe del harkut …….s’kthehet me…. –Ndaj duhet vet-permbajtje )

  Reply to this comment
  • Jashar kuca December 1, 16:06

   Ti more raimond Vlonjati megjithe kete rezume qe po shkruan,pa diskutim qe duhet te jeshe pjese e listes se Fariut,Artanit,Yllit.Precit,Frrokut,Lesit.Shkullakut,Blendit,Arjanit,Arturit e plot bythelepiresve te rrezilit,gjakpiresit,spiunit,tradhetarit,komunistit qe i ka zene frymen ketij kombi.Me sa lexoj ne arsyetimin tend ke qene pjese e popullarizimit te ligjeve te Dulles dhe duke e bere me zell ateheren kerkon ta zbatosh edhe sot. Ti e di mire se cfare i duhet bere ketij njeriu,por shpreson se mbase shtyhet edhe ca se akoma se keni hequr shpresen e fundit,deri sa ke gjalle e aktive koleget e Tu te sipershenuar.Edi Rama ka shansin e fundit kete radhe ose do te mbetet ne histori ose do te ngarkoi plackat duke mbajtur ne kurriz te gjitha palacolleqet e ketyre maskarenjve te Katovices……!!!!

   Reply to this comment
   • ortes December 1, 17:44

    Kjo rezyme eshte ne vazhden e skenareve serbe per te mbrojtur Sali Berishen deri ne fund!!!
    Para zgjedhjeve ,ne pa mundesi ta mbronin Berishen nga KRIMET E SHUMTA TE TIJ,derdellisnin se “SE MOS EDI RAMA ESHTE ME I MIRE!
    Edi Rama eshte 20 perqindesh,ka fituar miliona nga ndertimet pa leje etj!!!
    KUSH THA SE EDHE EDI RAMA NUK DO BEHET ME I KEQ SE BERISHA PO TE MARRE PUSHTYETIN???
    Prandaj meqenese jane njelloj te dy,le te rrije Berisha ne SUNDIM se ia ka marre doren!!!
    TANI DEL VARIANTI I RI:TE MOS DENOHET SE DO KETE REAKSION!!!
    KY ESHTE KRIM TJETER I SHKATERRIMIT TE SHQIPERISE!!!
    Ky kriminel duhet denuar maksimalisht se ka mbjelle ZI ne Shqiperi!!!
    Ata qe duan ta mbeshtesin e te ngrene doren kunder shtetit ligjor,T”U PRITET KOKA!!!
    Le te guxojne te ngrene KOKEN CUBAT E GARDES PRETORIANE FASHISTE,si ne 97-ten dhe do shohin se cfare PERGJIGJE DO TE MARRIN NGA POPULLI!!!

    Reply to this comment
    • raimond vlonjati December 1, 21:59

     Po ketu nuk eshte problemi te presesh koka , por te jesh i drejte me kundershtarin dhe te mendosh per te ardhmen e kombit tend …por juve jeni te verbuar nga urejtja…se jeni edhe njerez shume primitive dhe injorante….Por une besoj se Edi Rama e ka aq pjekuri sa te mos bjere ne kurthin e njetezve te mbushur me hakmarje dhe te fusi popullin ne nje konflikt te rezikshem….

     Reply to this comment
     • LORA December 2, 12:44

      Po mire te tjeret,,,po ti qe e perjeton kaq shume sinoptiken e brekedhjerit te historise nga se je i verbuar??????Dukesh shqeto qe jeton ne nje trup me te;me te njejtat kasavete si ai.

     • raimondi Vlonjati December 2, 19:14

      Je normal ti ? Une nuk jam me Salen , dhe as me ruhet fare per te, , por ato akuza qe ngrini ju me Mero halabakun nuk qendrojne fare

      Sala nuk ka bere asnje shkelje ne lidhje me Gerdec , 21 Janarin, etj

      Ju kerkoni te beni nje denim kolektiv ,megjithe familjen e tij, sikur jemi ne diktature —

      Femijet e tij nuk jane pjese e adminsitrates,
      ndaj nuk ke te drejte ti akuzosh per korupsion ,

      Nga ana tjeter Sala ne ate pozicion qe eshte nuk ka pas nevoje te firmosi vete per te bere korupsion,
      por ka perdorur firmat e vartesve te tij

      Keshtu qe ju nuk e denoni dot Salen per azgje se ai nuk ka firmosur azgje gabim

      Porse Sala mund te denohet moralisht per reformen ekonomike qe perdori duke na cuar ne zero…

      Nejse varja -Ju e keni mendjen vetem per te zbuluar …”armiqte”, ….edhe per te share

     • LORA December 3, 12:04

      Faleminderit pernjimend, per informacionin o Raimond,sidomos per ate te “firmave te vartesve te tij” .
      Nuk e marr vesh se pse te duhet ,ne nofken tende,prapashtesa Vlonjati.Duhet te kesh nje fobi te hershme nga vlonjatet.Une jam vlonjate dhe e kuptoj fare mire fobine tende.TUNG.

     • raimondi Vlonjati December 4, 01:57

      Une nuk kam asnje fobi per vlonajtet, se jam qytetar vlonjat , —Dhe po te isha nga ata qe kisha fobi nga juve …Une i kam pas njerez te mij disa nga ata qe e vune Vloren ne reshtore ne 1997 .. dhe me ane te tyre i vija fobite e mija ne vend , po te kisha __Por nuk kam aspak fobi
      Por nga sa shkruan ti qe qenke vlonjate, dhe sa vlonjate kam pare qe shkruajne ketu, plus depudetet e Vlores qe jane pyke ne diell , me keq se ju ketu
      me eshte mbushur mendja top , se ajo shprehja qe thuhet per vlonjatet aty qenka e vertete —

      E di ate shprehjen si eshte …? –Nuk po ta them se duhet ta dish

      Dhe duke vendos une ate prapashtesen vlonjati,
      dua te tregoj se ka edhe ndonje vlonjat qe nuk eshte mbushes topi sic thote ajo shprehja , por jo se jam me Salen

      Megjtihse ne Vlore gjysma e qytetit eshte me Salen, sidomos aty tek Skela
      ndersa gjysma tjeter eshte me Edin

   • aqif_kopertoni December 2, 04:36

    Pse merreni me raimond k…. Kur i kthen përgjigjen i duket se ka thënë diçka me vlerë që e kundërshton.

    Reply to this comment
    • As Poet, As Analist September 30, 20:05

     O Raimond Vlonjati
     ti nuk je Vlonjat
     se mbas çdo komenti
     bëhesh më bajat!

     Ti dukesh nga shkrimi
     që je kar-afil
     emrin me të vogël
     shkruan si debil.

     Ti nuk je Vlonjat
     je gojë nevojtore
     Vlorës nga askush
     s’i është bërë rreshtore!

     Nëse e kujton
     nëntëdhjete e shtatën
     kundër Vlores trime
     Saliu zhveshi shpatën..

     Ata që në Vlorë
     mbështetën Salinë
     nënat edhe motrat
     Vlonjatët u’a qinë ..

     Ti je nga ata
     palo langaraqë
     nëna edhe motra
     të janë mbarsur paq !!

     Thua je nga Vora
     edhe zënë e trash
     ti je lango rruge
     je edhe kromash..

     Nuk mban Vlora ime
     si ty langaraq
     Vlora, rracën tënde
     e ka bërë helaq…..

     Nëse do përgjigjesh
     mos trash zënë me mua
     se t’i një Vlonjati
     s’i vjen gjer në thua..

     Po ta përsëris
     me mua ul zënë
     shko bëj test nga je
     shko bëj AND-nënë!…

     Reply to this comment
 7. rey December 1, 04:01

  BOLL SE NA LODHET.KY ESHTE NJE MISION QE DUHEJ TE KISHTE PERFUNDUAR.BURGU ESHTE PAK PER KTE MONSTER.

  Reply to this comment
 8. mendim i lire December 1, 07:25

  Kurrsesi jo! Nuk ja vlen te fusesh ne burg Berishen, se e ben hero kot pastaj! Pastaj drejtesia eshte komplet ne doren e tij. ILIR META nuk do ta lejoje kete, se ja di per nder qe e ndihmoi atehere kur doli videoja per te. Berishes do t’i dhembe shume me teper po u fut ne burg ndonje nga femijet e tij per korrupsion sesa per veten e vet. Lereni plakun gjakatar te marre dhe dinak, te jete i lire por pa pushtet, se ashtu vuan me shume ai. Po edhe per ndonje Bode, po u fut ne burg nuk i dhemb aq shume PD-se! Partite tek ne, pasi bejne zullume, krime dhe korrupsion kur jane ne pushtet, duhet te vetepastrohen nga forumet e tyre, kur kalojne ne opozite. Mirepo kjo nuk ndodh, sepse klani mekatar qe rri ne krye te partise, e ruan me cdo kusht pushtetin ne parti, pikerisht per te mos u ndeshkuar dhe per te perfituar perseri ne te ardhmen. Fatkeqesia me e madhe eshte se ky klan, apo bande partiake, qe eshte e shkeputur edhe nga idealet dhe interesat e partise se vet, si ne rastin e PD-se, e quan veten “opozite”. Ne fakt opozita duhet te jete brenda partise, qe te pastrohet partia nga banda kryesore 7-8 veteshe berishiste, pastaj, pasi ta kete bere kete PD-ja mund ta quaje opozite. Se deri tani eshte ne opozite me popullin, dhe jo me Partine Socialiste. Nga ana tjeter, zgjidhja ideale per te shpetuar paq nga drejtesia keta njerez te urryer, qe kane vrare dhe vjedhur per 8 vjet, pra banda e berisheve qe rri ne krye te PD-se, e ka gjetur zgjidhjen dinake per te shpetuar, dhe per t’i hedhur hi syve dhe vete PD-se se gjere. Sulmi agresiv me shpifje dhe fyerje ndaj qeverise dhe Edi Rames, qendrimi destruktiv, ndaj gjithckaja qe perfaqeson ajo! Mbrojtja me e mire eshte sulmi ! KUPTONI O NJEREZ APO JO! SE KETU KA KOMENTUES ZILIQARE QE KUR BEN KOMENTE TE GODITURA, TE SULMOJNE ME FYERJE DHE SHARJE, NGAQE JU VJEN INAT SE NUK BEJNE DOT KOMENTE TE MENCURA! HAJT TUNGJATJETA!…

  Reply to this comment
  • Hithri December 1, 12:48

   Ke bere nje koment te mire or mik, por nuk te kuptoj se perse e ke futur kete komentin me germa te medha!!!!???? Kujt i drejtohesh?

   Reply to this comment
 9. Alban December 1, 07:52

  Problemi eshte Politik (aleanca e PS+LSI); problemi eshte juridik (vetem me nje Kushtetute te re mund te shkarkohen Presidenti, Kryetari i Gjykates se Larte, Kryeprokurori e te gjithe te tjeter te emeruar me nje shumice te thjeshte votash nga RD+LSI, te dominuara plotesisht nga vullnet i Sali Ram Berishes).

  Reply to this comment
  • Muji &Halili December 1, 10:50

   Problemi është vetëm tek drejtësia.Nëse nuk hiqet ai Nishan leshi dhe të tjerët pas tij në KLD e më tej, nuk do mund të kemi një gjykim të drejtë të SB dhe bandës së tij.SB jo vetëm duhet të dënohet por të rikthejë me sekuestro gjithshka që ka vjedhur klani i tij këto 20 vjet.Ato kanë vjedhur pa hesap pasurinë kombëtare dhe për këtë duhet të ndëshkohen.

   Reply to this comment
 10. Arben December 1, 08:44

  Do vije ajo dite, asaj nuk i shpetoi as Beruskoni.

  Reply to this comment
 11. Mero Sherbetori December 1, 08:56

  Sa i takon lepirjes, nuk besoj se Sali Berisha ka patur sherbetor me te madh ne jete se vete Mero Bazen qe del sot (ne fakt ca kohe me pare) per arsyet e tij personale si kundershtar i tij. Eshte ky Mero Baze qe solli ne gazetarine shqiptare praktiken e hyrjes ne familjen e njerezve dhe krevatin e tyre. Ky sherbetor i bindur verberisht ndaj familjes Berisha nuk e kishte per gje te akuzonte Edi Ramen per atesine e te birit dhe te tjera ndyresirelleqe mbi te cilat Berisha mbeshteti sulmet politike mbi Edi Ramen ne parlament apo gjetke. Te gjitha sulmet personale te Berishes mbi kundershtaret politike, te gjitha perfoljet e karakterit moral apo familjar kane patur si burim Mero Bazen, te veteshpallurin “puppet master” sic i pelqen te quhet ne mjedise te ngushta. Prishja e pazareve me Argita Berishen, rivaliteti me pjesen tjeter te familjes per ndikimin tek Berisha, e nxori Bazen ne anen tjeter te konfliktit politik. Kjo nuk fshin innovacionin e tij per te hyre nepermjet medias ne shtratin e kundershtarit. Kaq kujtese e kane keta njerez dhe e mira e gazetes eshte qe rron ca gjate ne kohe. Nuk ka ne Shqiperi njerez te paster, nuk ka as te bere vetem pak pis. Ata njerez te rendesishem qe mund te ndikojne ne fatet e nje kombi jane te gjithe te felliqur. Me ke do vendosesh drejtesine ti, me Ilir Meten qe e pa gjithe populli sa i paster eshte? Kaq shpejt u harrua blloku i tij? Si mund te riciklohet akoma Arben Ahmetaj? Si mund te degjohet akoma Petrit Vasili qe vodhi me te gjithe shpuren e tij sa plasi ne Ministrine e Shendetesise? Harruat shitjen e fabrikes se tullave 2 milione euro nga Dritan Prifti? Dritan Prifti u betua qe kishte pare Edi Ramen duke pire droge. Ke Dritan te besoj une, ate qe denonconte Edi Ramen per perdorues droge apo ate qe kishte gjetur tek Edi Rama shpetimtarin e kombit? Ke Mero Baze te besoj une? Ate qe denigronte liderin e dikurshem te opozites Edi Rama apo kete qe do te laje hesapet e shtepise se prishur ne Golem, makinen e djegur, shtypshkronjen e mbyllur. Edhe Enver Hoxha i qeroi shoket dhe bashkepunetoret me te ngushte. Sa me afer majes, aq me i ngushte vendi dhe me e madhe mundesia te biesh dhe te thyesh koken. Mero Baze ishte me i aferti i Berishes. E humbi privilegjin tek Berisha kur ketij iu rriten femijet dhe e nxoren ne pension Meron. Ky vend ka mbaruar moralisht. Vetem Eulex apo ndonje strukture e ngjashme i ben pune ketij vendi. Nese dikush pret ta beje Rama & Meta, aq vlen te bashkohet edhe Nard Ndoka me Fahri Balliun.

  Reply to this comment
 12. kreshnik spahiu December 1, 10:04

  une mendoj ta cojm he per he ne cmendim pastaj ne burg nuk durohet me ky spiun i serbeve mos ta lem jasht se qelb dunjan

  Reply to this comment
 13. Luan Shmilli-Itali December 1, 10:09

  Shqipëria i ka është gati!

  Analiza pa përfundime të qarta, sidomos ajo e z.Baze, se “Shqipëria nuk është gati,” pothuaj i përngjet valës së një pjese të shtypit kroat, para se të arrestohej ish kryeministri i korruptuar:” Megathirrja ishte “Kroacia nuk është gati, provokon rrevolta, perplasje!”
  Por u arrestua nga drejtësia kroate dhe asnjë rrebelim nuk ndodhi, përkundrazi Kroacisë iu hapën të gjitha portat në BE; u bë antare e plotë e saj! Drejtësia nuk u lakua, pasi me korrektesë si për të gjithë qytetarët, zbatoi ligjin dhe sot vendi ndihet i obliguar të jetë denjësisht mes vendeve të përparuara duke përshpejtuar reformat dhe nxitur punësimin e qytetarëve.

  Këto dihen. Por përse atje (vend ballkanik) arrestimet e KASTES ndodhën natyrshëm, dhe tek ne “rrezikojnë”? Sepse Sovrani kroat që kish ndjer në mishin e tij pabarazinë, rënien e nivelit të jetesës, korrupsionin qeveritar që kish gërryer bazat e ekonomisë dhe shoqerisë civile, e shihte cështjen si prioritet shtetror, dhe aspak tribal. Dhe duhet thënë se në Kroaci nuk ishin bërë krime të përbindshme; nuk ishte vrarë për arsye, neglizhencë. a urdhër kryeministri, qytetarë e fëmijë, apo protestues të pafajshëm! Asnjë qytetar kroat nuk mund të akuzonte ish kryeministrin e tij, qoftë për një humbje jete nga drejtimi qeveritar! Ishte thjesht korrupsion dhe shoqeria e civilizuar kroate si dhe pjesa dërrmuese e Sovranit, për këtë i kërkonte dhe ja arriti, drejtësisë së saj, dënim të ish kryeministrit!

  Natyrisht, Shqipëria dhe shqiptarët nuk janë Kroaci, le më Itali ku Berluskonit, ish kryeminister, i dha meritën ligjore dhe vetëm për një proces përfundimtar( ka si deklaron 25 të tillë) katër vjet burg dhe vet parlamenti italian e nxori “fishek” si të ndëshkuar nga ligji edhe prej parlamentit, ndaj duhet kuptuar me pak dëshpërim dhe nervozizëm civil, ajo skajshmëri deklarimi e z.Baze, sepse “mospërgatitja” e Shqipërisë rrjedh pikërisht nga sistemi korruptiv dhe kriminal që ka ngritur vet Berisha, për vetmbrojtje të tij personale dhe të ashtuquajtures BANDE që ai ngriti në dëm të shqiptarëve dhe KOMBIT shqiptar!

  Dhe kjo është deridiku e vërtetë, pasi ndëshkimeve “private” apo tragjikes “gjakmarrje” që ka gërryer dhe gërren përbrenda Kombin shqiptar, pothuajse po i “vdes” forca! Pra duhet ligji të jetë vërtet i barabartë dhe ndëshkues për këdo që e shkel apo inkriminon atë. Dhe këtë kush mund ta bëjë? Sigurisht, drejtësia! Ndaj,mendoj se kur z.Baze deklaron se “Shqipëria nuk është e përgatitur”, kjo nuk mund të jetë absolute. Mendoj, gjithshtu se z.Thano është më pranë asaj që duhet bërë. Sëpari se njëmilion vota kundër vazhdimit të Berishës kryeministër ishin dhe mbeten verdik kokfortë se Shqipëria jo vetëm nuk e ka dashur Berishën( ka vjedhur perherë votat,kur ka ardhur ne pushtet) por, kuptohet qartë, ka kërkuar pikërisht ndëshkimin e tij, madje ashpër, sepse i tillë ishte dhe rezultati aq sa vet Rilindja ka deklaruar se nuk e priste. C’ka këtu të mos kuptohet( sepse nuk kemi test me kokfortë prej votës së Sovranit) se nuk është Shqiperia, as shqiptarët ata që nuk kërkojnë ndëshkim shembullor të ish kryeministrit ( mjafton akuza:”Ka vrarë shqiptarë dhe ka pasuruar oborrin”) por është drejtësia, ky segment i qelbur tashmë i ngritur posacërisht prej tij dhe për këtë nuk mjaftojnë Stashenkat e të tjerë “leca culo e leca piedi”,( lëpirsa b. e lëpirës këmbësh), por gjithë struktura piramidale e drejtësisë, si vërtetohet nga faktet televizive më të fundit ka degraduar…Këtu dhe vetëm këtu rri “mospergatitja e drejtësise, por këtu gaboj unë; inkriminimi i drejtësisë ” duhet thënë gjë që kerkon urgjencën operuese! Dhe kjo arrihet, nëse votbesuesit e emërtuar Rilindje vërtet “operojnë” pacientin DREJTESI, duke hequr gjithë qelbin e grumbulluar e bërë trupit ” tranfuzion gjaku” të ri.
  Kjo duhej të ishte në metrat e fundit rinovativ, ndërsa duket se është ende e pafilluar. Përse duhet të pyes tanimë Sovrani dhe unë këtu, me gjithë respektin personal ndaj ministrit aktual të drejtësisë.
  Nuk ka kohë më Shqipëria dhe shqiptarët të vazhdojnë rrugët e vjetra, rreshqitëse dhe plotë baltovinë ku “qerret” e Berishës kërkëllijnë muzgjeve të errta, se ” e kemi ne në dorë, drejtësia do tregojë “burrërinë” dhe ” besën” edhe duke e mbrojtur me devijime ligji Berishën”, si dëgjihen rëndom “leca piedi” të tij të deklarohen dhe mbrojnë ende në shtypin konformist dhe medjat e tij vizive!
  Sovrani i paorganizuar ende në strukturë të tij kopetitive foli qartë më 23 qershor! I përket Rilindjes të mbaj premtimet dhe të thellojë “operacionet” e difusionit të gjakut Sovran, duke i kërkuar drejtësisë qe e ka rinovuar: ZBATIM LIGJI-BARAZI PER TE GJITHE! Dhe kjo fillon me akuzat ndaj ish kryeministrit stalinist Berisha! Ndryshe Shqiperia e sotme me qeverisje të Rikindjes, nuk pranohet në BE; më tej, ajo nuk respekton verdiktin sublim të Sovranit. Atëherë Sovrani me demokraci të drejtperdrejtë do të zbres vet në fushë! Tsunami i tij do ndëshkoj dhe “Rilindasit” e mefshtë!

  Reply to this comment
 14. horri bulevardit2 December 1, 10:43

  dakord jam . Nuk eshte problem sistemi Drejtesise. Fundja per te denuar Saliun mjafton nje prokuror dhe nje gjykates nuk duhet i gjithe sistemi. Per mua problemi eshte te vullneti politik.
  Por dita e gjykimit per kete monster duhet te vije

  Reply to this comment
 15. Deda December 1, 11:12

  Te arrestosh Berishen eshte sot nje domosdoshmeri. Ky spiun i serbit nuk le gje pa thene per udheheqesit e luften N.Çl. dhe hiqet si patriot. Spiuni eshte qenia me e neveriteshme e shoqerise sidomos ne demokraci.

  Reply to this comment
 16. dritani December 1, 11:47

  Dita keni plotesisht te drejte. Arrestimin e Berishes dhe te kujtdo tjeter, ashtu si dhe te Ilir Metes kur u kap me bllok ne dore, apo te Fatos Nanos kur shtypi nje njeri ne Shkallnur, apo te Lul Bashes qe vodhi 240 milion euro, qe urdheroi dhe dirigjoi vrasjet ne 21 janar, te Fatmir Mediut e Shkelzen berishes qe vrane 26 sklleverit e tyre ne Gerdec, nuk e lejon politika, ajo eshte e nejta moster por e ndare sa per efekt “demokracie” majatas e djthtas, se ne fakt jane shoke, ortak biznesesh, kurushi, vellezeri, burre e grua, dashnore e dashnorë, hajdut qe vjedhin se bashku ne mirekuptim. Politika i bllokon keto arrestime. ata qe vijne ne pushtet, mbrojne hajdutet dhe krimnelet e pushtetit qe iken dhe anasjellatas, keshtu ka ndodhur e po ndodh ne Shqiperi, Saliu beri sikur denoi ish bllokistet, socialistet ne vitin 1997, bene sikur nuk kishte ligje qe duhej denuar saliu per krimet. Ne vitin 2005, saliu beri nuk zbulonte dot krimet e bandes se Fatos Nanos. Pushteti i rames, me duket se po hedh tymnaja sikur nuk ka drejtesi per te denuar krimet e Sali Berishes. Po bejem nje krahasim: Perse per ate qe vret komshiun per nje gardh ka drejtesi dhe e denon. ndersa per djalin e Saliut dhe per Mediun qe vrane ne Gredec, nuk ekziston drejtesia, pra nuk vepron? Perse nuk vepron edhe per vrasjet e 21 janarit? eshte poltika qe bllokon drejtesine, sespe jane te lidhur ne interesa e miqesira te dy palet majatas e djthtas dhe nderrojne sa per sy e faqe marrjen e pushtetit me mirekuptim ne cdo 8 vite, bejne sikur luftojne ashper, por ne fakt bashgkeqeverisin interesat e tyre, duke tallur bythen me popullin. Eshte koah qe populli te ngrihet e ti arrestoj vet keta zagare majtas e djathtas dhe ti var ne litar per krimet qe kane bere, kane 24 vjet qe mashtrojne, vrasin, vjedhin dhe sundojne sikur jane pronare te vendit e skllvapronare te ketij populli te mjere e te nenshtruar..

  Reply to this comment
 17. GJINOJA December 1, 13:31

  Rama nuk ka bole vete per kete gje ndaj thote “argetohuni” qe te mbuloje impotencen e vet totale ne kete pritshmeri te votuesit te tij.
  Vetem nese do vendosin amwerikanet kryhet kjo pune. Atehere edhe Rama do behet trim se ate do nxjerrin perpara per tia dhene meritat gjasme burri i ri i shtetit.
  Se muxhahedinet ua mori amerikaneve, plehrat po ua merr evropianeve.
  Pse mos jete “burre shteti” Rama per ta
  po per ne, per ne shqiptaret e ngrate kush mendon? Ne qe numerojme qindarkat ne muaj?

  Reply to this comment
 18. salihe bushtra December 1, 13:08

  problemi eshte tek lenda e pare ; shqiptari

  Reply to this comment
 19. Albi December 1, 14:00

  Ilir Metes se pafajshem Berisha i intereson jashte? Hmmm, nuk e di pse po ka nje gje qe nuk shkon ne kete mes.

  Reply to this comment
 20. I drejti December 1, 14:13

  A duhet arrestuar Berisha? Nese kemi bere kete pyetje automatikisht kemi prjashtuar prezumimin e pafajsise. Pra kemi thene se Berisha eshte fajtor dhe ka konsumuar kryerjen e nje krimi. Te gjithe biem dakort qe ai ka konsumuar jo nje krim, por dhjetra apo qindra te tille ne karrieren e tij postkomuniste. Lind pyetja: A e mori vete armen Berisha dhe na e drejtoi ne popullit duke na vrare ekonomine dhe industrine, duke na vrare bujqesine, duke na vrare drejtesine, duke na vrare sigurine dhe ushtrine, duke na vrare kulturen dhe artin, duke na vrare qytetarine, dhe ne fund duke na vrare edhe ne Gerdec e ne Bulevard. Ai ishte urdherdhenesi, por ekzekutoret ishin lakejte e tij. Berisha eshte nje fenomen. Eshte fenomeni i tranzicionit. Prandaj duhet denuar Berishizmi.
  Berishizmin e sheh, kur ajo nena e prapambetur me femijen e saj perdore, sulet te kaloje rrugen sapo hapet drita e kuqe. Berishizmi eshte tek sistemi arsimor i çthurur teresisht ne Shqiperi, dhe qe ne vend qe te paise, shet diploma. Eshte tek mungesa e motivimit te rinise per tu punesuar e per te filluar nje jete te ndershme. Eshte tek te gjithe ata te cilet vine ne pushtet me te vetmin qellim, te pasurohen shpejt nga mundesite qe te krijon qeverisja. Eshte tek drejtesia e korruptuar ne kocke. Eshte tek vilat, shtepite, pronat e gjyqtareve, prokuroreve, policeve, ministrave e tere monstrave qe prodhoi babezia e tranzicionit. Te gjithe keta ne nje menyre apo ne nje tjeter kane shkelur rregullat apo kane kryer krime. Ata nuk u ndeshkuan. Berishizmi prodhoi pandeshkueshmerine.
  Por ne nuk mund te presim te edukohemi njehere dhe me pas te vendosim drejtesi. Drejtesia duhet vendosur duke ecur paralel me denimin e krimeve aktuale, dhe atyre te te shkuares se afert. Dhe njekohesisht te punojme dhe per edukimin. Kjo eshte sfida e qeverisjes dhe e shoqerise. Ka dy vullnete ketu per te vendosur drejtesine, edhe pse eshte e veshtire. Vullneti i drejtimit politik dhe atij qeverises nga njera ane, dhe vullneti popullor nga ana tjeter. Supozojme se tani i kemi te dyja. Vullneti popullor padyshim nuk mungon. Por nese do te mungoje vullneti politik dhe qeverises, atehere kalojme ne nje situate te re politike. Atehere vime tek ndryshimi i perfaqesimit politik. Ne jemi ne rrugen e kerkimit te bashkimit te te dy vullneteve. Nese te dy vullnetet do te jene bashke, atehere do te goditet Berishizmi.
  Po le te behemi konkret. Le te fillojme me rihapjen, rihetimin e 21 Janarit, ta zbardhim ngjarjen ne detaje ne te gjithe dinamiken e vet, ne menyre objektive e te gjitheanshme. Te denojme gardistet, kuliçet, dhe te gjithe ata qe qelluan e vrane popullin ne demonstrate. Edhe ne rast se hetimi dhe denimi nuk shkon deri tek Berisha, denimi i autoreve te 21 Janarit eshte pike kthese ne luften kunder Berishizmit. Le te filloje te hetohet Gerdeci dhe te gjithe ata te cilet inicuan me akte normative te qeverise, biznesin e vdekjes. Le ti çojme ata para drejtesise. Perseri e kemi denuar Berishizmin. Dhe te vazhdojme keshtu per te gjitha krimet kudo dhe per çdo motiv qe ndodhin. E kemi denuar Berishizmin dhe fenomenin.
  Sa per Berishen si njeri. E denuam me nje denim te perjetshem. E kemi shporrur njehere e mire nga mundesia qe shqiptaret ti besojne me. E kemi denuar me pamundesine qe te kryeje krime te tjera.
  Por nese hetimet do te na çojne tek ai, sigurisht qe duhet denuar edhe fizikisht.
  Nese do te mungoje vullneti politk dhe qeverises, ne populli duhet te kerkojme nje zgjidhje te re politike.
  Te zgjedhesh ata te cilet do te te drejtojne politikisht, nuk eshte dashuri. Eshte praktike dhe ne shqipetaret nuk kemi kohe per te humbur.

  Reply to this comment
  • I drejti2 December 2, 13:16

   Bravo, kjo eshte rruga ku duhet te eci qeveria Rama, ne te kundert duhet zgjidhje tjeter politike. Qeveria dhe politikanet ne pushtet le te na e kursejne kete mundim. Edhe nje here BRAVO per komentin.

   Reply to this comment
 21. Vëzhguesi F. December 1, 16:02

  Pershendetje zoti Thano!

  Qe Sali Berisha, si shtetas i ketij vendi por dhe si ish kryetar shteti dhe ish kryeminister i vendit ka konsumuar vepra te renda penale qe shkojne nga me ordineret deri tek ato kriminalet, kjo nuk do shume mend, madje kete e kupton dhe nje i dehur deri ku nuk mban me dhe jo me njerzit me pese pare mend ne koke dhe aq me teper ata qe kane funksione ne organet e drejtesise.
  Dhe kur flas per Sali Berishen, nuk kam parasysh vetem individin Sali, por dhe pjesetaret familjes se tij biologjike dhe politike.
  Me bemat e tyre, apo e thene ne terma juridik, me veprimet dhe mosveprimet e tyre, ata i kane shkaketura ketij vendi dhe populli nje dem te jashtzakonshem qe varion nga shkaterrimi dhe vjedhjet e ekonomise kombetare, tregetia mafioze me pronat e shqiptareve dhe trojet e Shqiperise deri tek vrasjet e tipeve mafioze te individeve me funksione politike, vrasjeve masive (Gerdeci), vrasje e njerzve te pafajshem dhe deri tek aksidentet me pasoje humbje jete njerzish ne rruget automobilistike dhe minierat e vendit, duke i vene vulen me krimet elektorale per vjedhjen e votes dhe garantimin e pushtetit te tij.
  Eshte naivitet, per te mos thene nje lloj hileje e trashe, mendimi i ndonjerit se Sali Berisha nuk paska firmosur dhe prandaj pergjegjesi mbajne vetem ata qe kane hedhur firme.
  Ketu nuk behet fjale per ndonje defiçit qe njerr nje audit dhe duhet te merret ne pergjegjesi penale autori pergjegjes i adminsitrimit te mallit apo objektit, apo institucionit.
  Ketu behet fjale per nje politike te caktuar qe arrin permasat e genocidit dhe te krimit shumeplanesh.
  Dhe po te ishte per plakun Mere me ose pa tespie, ai vazhdon te provokoje ne te gjitha format per te terhequr vemendjen nga analiza dhe hetimi i krimit te kryer ne shume fusha, duke mirpritur arrestimin e tij, per te mbuluar se paku krimet e familjes se tij biologjike, por dhe te oborrit politik.
  Pra e thene me shkurt Sali Berisha e kerkon me qiri burgosjen e tij, per te mundesuar shpetimin e te tjereve.
  Sepse sipas gjykimit te tij, familja e tij politike e inkriminuar totalsiht me nivelin e tij, do ta prdoret kete akt te thjesht ligjor, pra arrestimi e Sali Berishes , si nje ure zjarri per te vazhduar djegien dhe shkaterrimin e Shqiperise, duke mundesuar plotesimin deri ne nje te misionit qe i kane ngarkuar ata qe e katapultuan ne pergjegjesite politike dhe shterore qe ka patur dhe ka.
  Dhe qe te dale tek mendimi im pak me ndryshe do te thoja,se ne Shqiperi nuk eshte vetem drejtesia qe çalon deri ne paralize, por dhe politika qe ka prodhuar kete fare drejtesie.
  Tek ne politika dhe drejtesia perveçse nene dhe bir jane dhe si dy binjake ap vellezer siameze qe kur ftohet njeri teshtin tjetri.
  A nuk eshte kreu aktual i shtetit, Bujar Nishani, qe drejton nje nder institucionet me te larta te drejtesise, nje produkt i shemtuar te kesaj politike te shemtuar?
  Çfare drejtesie mund te kerkosh nga nje militant partiak, qe ashtu si ne kohen e Enverit politiken e partise ka ne plan te pare?
  Po Prokurori i Pergjithshem aktual qe si ai qe ka vite qe nuk degjon dhe nuk flet, hesht para ketij mali me krime, apo merret me sardele duke perkedhelur dhe ushqyer peshkaqene, a nuk eshte produkt i kesaj politike dhe ketyre politikaneve te shemtuar jo ne paraqitje por neveprime?
  Dhe kur flas per shemtire, kam parasysh forcen politike qe i ka propozuar dhe emruar(zgjedhur) me forcen e kartonit te siguruar nga vjedhjet e votes.
  Po krahu qe duhet te kryej operacione te rendesishme dhe te guximshme a ka shemtira te perafert me krahun tjeter?
  Sigurisht qe ka .
  Ndaj te paret duhet te pergjigjen ata qe nisin dhe shfrytezojne kolltukun e parlamenti duke shkruar romane, ndersa per detyrimet qe kane leshojne slogane me lojra fjalesh per te krijuar korrace mbrojtese ndaj krimineleve pergjegjes, me gjoja toleancen, bashkepunimin, paqetimin e plot pallavra te tjera.
  Ja merrni mendimin e deputetit Ben Blushi per kete gje, se ai vetem kur nuk shkon uje ne vijen e tij dhe kur e gerricin flet.
  Arrestimi i Sali Berishes nuk mud te jete nje aspekt i shkeputur se nuk ka nevoje njeri per show me kerrma politike.
  Ai duhet te jete produkt i reformave te medha te politikes, se pari ne gjirin e forcave te aleances qe ka pushtetin, i ndryshimeve kushtetuese, permbysjeve dhe refomave te thella ne fushen e drejtesise duke shmanguar dualizmin e tipit Ministri drejtesie-
  Keshilli i larte i drejtesie, rritjen e rolit te Kuvendit dhe komisioneve te tij, gjetjen e nje figure jo vetem simbolike per postin e larte te Presidentit, arrestimin dhe gjykimin e te gjithe atyre pushtetareve te korruptuar dhe inkriminuar qe kane qene dhe jane afer ish kryeministrit Berisha etc.
  Pra arrestimi i Berishes dhe i familjareve te tij te perzjere me krimin dhe korrupsionin duhet te jete nje proçes ne vazhdim dhe jo nje detyrim apo kerkese e institucioneve nderkombetare.
  Ndryshe termi Rilindje shqiptare do te mbetet nje slogan si shume slogane te tjera elektorale qe jane shkrire si kripa ne uje keto 23 vjet pluipartitizem.

  Reply to this comment
 22. foleja e zogut December 1, 15:17

  O mjerane, rotacioni u be se deshi Berisha, vetem nje qime ne çdo vend po te”i preket Berishes, atehere ata qe shpetoj Berisha per 23 vjet te gjejne vrime ku te futen, do te lajne gjynahet qe i bene ketij vendi per 50 vjet komunizem dhe 1997-2005. beni mire ta hrroni kete kenge sa pastaj ka se kush ua kendon.

  Reply to this comment
  • Arli December 1, 16:13

   Foleja e m.tit, e dime se sa trim je qe kercenon para kompjuterit, por ceshtja eshte se Berisha ka bere krime, dhe nuk ka lidhje me politiken, por me dinjitetin njerezor.

   Reply to this comment
 23. AP December 1, 18:23

  Nje bande kriminelesh, me ne krye horrin Sali Berisha, ka 25-26 vjet qe po terrorizon shqipetaret!
  Deri me sot i fituar ka dale hajduti dhe vrasesi Sali.Deri me sot populli eshte terhequr ndersa Saliu, edhe kur ka qene me breke neper kembe, perhere ka sulmuar!
  Akoma na behet thirrje per terheqje?! Se mos na ndodh ajo, apo kjo!!
  Terheqja per shqipetaret eshte baras me vdekjen!
  Qameti u befte por drejtesia te vihet ne vend! Pa vonese, nje ore e me pare!!!

  Reply to this comment
 24. arben December 1, 18:16

  Ju nuk e kuptoni se shqiperia eshte me keq se ne vitet 90 ta ne vitin 90te ishte shpresa ishin mundesit per nje jete me te mir ishte optimizmi ishin pasurit qe kishte vendi brenda si ato natyrore dhe ato njerzore , por tani mbas 23 vjeteve eshte vra shpresa eshte shkatruar gjithcka eshte vjedhur gjithcka eshte tjetersuar gjitthcka , jane denigruar disa breza ku eshte shum veshtir qe te kethehen ne normalitet ku rinia edhte e keq edukuar nga ky rregjim vrastare ku eshte plackit pa meshir taksat e qytetarve dhe djersa e emigranteve eshte shkatruar cdo qytet dhe cdo krahine eshte shkatrruar natyra eshte vrare populli dhe lene ne meshir te fatit ,, po te ishte be lufte ne shqipri do te ishte shum me e ruajtur se sa sot ne kete demokraci kriminale te dy partive kriminale ne pushtet tash 23vjet , dhe me mbeshtetje ndrekombetare , pra ne keto 23vjet vetem masakra dhe shkatrrime jane bere ne ate vend duke ja nisur nga arrsimi me disa universitet private qe vetem degjenerim kan sjell ne shqiperi dhe spitalet ku vetem mjek nuk ka ,ata jan me keq se kasapet qe therin bageti te marrim komunat apo bashkit ku ne 365 ditet e vitit nuk i gjen ne per zyra , qe paguhen me taksat e qytetrve , te marrim artistat apo kengetaret qe vetem te tille nuk jan , mos te flasim per policet apo gjygjtaret se ata jene me keq se kafshet e egra qe nuk kan minimalen e kominikimit, , po deputete apo analiste apo medjat apo gazeteret jane me keq se ato kurvat qe presin per ndonje klient me pare qe te mushin ,per itelektuale nuk kemi pse flasim fare apo shoqeri civile apo sindikata , pra ky eshte salinizmi ne shqiperi qe don nje qeveri shum te pergjegjshme qe ta cbej kete qe kan mbjedhe dhe populli po e vuan me gjak dhe me djerse duke e derdhur ne dete keto 23 vjet , prandaj jemi me keq se ne vetet 90 se jane harxhuar si burimet njerzore po ashtu dhe ato natyrore dhe financjare ,shko neper bote te qas jeri as nuk done me ta pa syrrati se vendet jane te mbi populluara dhe nuk kan nevoj per njerz . a ka rrug dalje une them se po por demi eshte be i pa korrigjushem , por vetem me protesta dhe ne zgjedhje te reja ku njerz te pa perlyer me keto banda qe kan dominu politiken shqiptare e ne vecanti keto vite demokraci munde te kethet shpresa e humbur me koh , sa per keta qe jane ne pushtet as nje ndeshkim nuk do ju bejne vellezreve te tyre siamez qe quhet ppsh ps dhe pd koha nuk pret .

  Reply to this comment
 25. Niko Maloku December 1, 18:32

  A nuk mendoni se ka edhe menyra te tjera denimi per nje kriminel politik si sali Berisha, pervec dergimit ne gjykate ? Sigurisht qe ka. Ka rruge te tjera me te cilat mund te kursehen prokurore, gjykates, avokate, eksperte dhe turma te marresh qe te therrasin ” Dum Baben !”. Atehere, perse nuk zgjidhet kjo rruga e dyte?

  Reply to this comment
 26. Horri i Bulevardit December 1, 18:46

  Te arrestosh Sali Berishen, nuk eshte e veshtire, fakte ka plot, qe ne cdo vend demokratik, do te kishte marre disa denime me burgim te perjetshem.
  Por problemi ne Shqiperi eshte se duhet te jape mesazhin e duhur, kur nderkombetaret na shohin me lupen e nje orendreqesi per cdo veprim qe bejme.
  Mund ta arrestosh sot dhe nje gjykate tjter edhe ajo e Strazburgut ta nxjerre te pafajshem.
  Prandaj kete rradhe mos te ndodhe sic ndodhi me Fatos Nanon, qe ne fund, ishin taksapaguesit shqiptare qe paguan demet e drejtesise, jo gjyqtaret e urdhewruar politikisht.
  Tani fati i Sali Berishes dhe familjes se tij biologjike dhe politike eshte vendosur, duhet vetem te rrjeshtohen provat simpas rradhes dhe rendesise, qe kur Saliu dhe pinjollet e tij te perballen me drejtesine, mos te kene asnje argument ligjor, per ti shpetuar ligjit, gjithashtu edhe nderkombetaret te jene plotesisht te qarte se denimi i Sali Berishes dhe pinjolleve te tij, eshte nje denim i merituar.
  Qeveria Rama, kete rradhe sduhet te beje spektakel vetem per viktimat berishiane, por ta denoje me faktet qe nuk mungojne, qe denimi ti pergjigjet hakmarrjes popullore.

  Reply to this comment
 27. kalios December 1, 20:15

  Shenim i Dites bindes per cdo lexues.Fajin pes mos denim te figurave te politikes qe e kane mbushur kupen me korrupsionin e kryer e ka vete politika dhe natyrisht dhe drejtesia qe eshte po kaq e korruptuar dhe i bejne leshime njera tjetres sepse ne shume raste kane qene te perfshire se bashku ne korrupsione ,tenderash apo nderhyrjesh per te zbutur denime duke marre rryshfete ne bashkepunime te shpeshta drejtesi dhe politike.Prandaj mazhoranca e sotme nuk duhet te nguroje per pergatitjen e dosjeve per te gjithe ata politikane qe jane zhytur ne korrupsion,ne te kundert populli ka per t,i ndeshkuar shume shpejt ata qe heqin shkopin zvarre,shkop qe populli ua dha ne dore per te goditur te gjithe ata qe kane kryer zullume ne kurriz te popullit.

  Reply to this comment
 28. Dhori December 1, 19:21

  Nje arrestim i Saliut mund te mos sjelle pasoja nga ata qe per shkak se nuk kuptojne adhurojne, por Saliun nuk do ta zhburreronte, sic po e zhburreron dita dites perpjekja e tij donkishoteske per te gjetur pretekstin per ta ridjegur Shqiperine.
  Ka te drejte kush thote se drejtesia eshte problem, por nuk mendoj se ka plotesisht te drejte kur problemin e sheh tek gjyqtaret. Ata edhe mund te rastisin te gatshem ta gjykojne drejte. Mirepo gjykimi i drejte do te thote qe provat te jene te plota e te pakundershtueshem.
  Provat i con para gjykates prokuroria, po a eshte e gatshme prokuria e komanduar nga z. Llalla? Kjo eshte shume e veshtire, jo se eshte besnik i atyre qe e vune ne ate karrike, por se esthe thellesisht i komprometuar me ta, fijet shkojne nga qindra milionet e humbur tek e ashtuquajtura rruga e kombit, deri ne Teksas. Per te mos u zgjatur, Llalla edhe mund ta kerkoje arrestin e Berishes, por une nuk besoj dot se provat do merren ndershmerisht nga prokuroret, qe porosisin Selmanllarin dhe shoket e tjere te Zenit te mos flasin ne telefona se jane ne pergjigjim.

  Reply to this comment
 29. Altin December 1, 21:21

  Ore njerez,kapni thelbin e problemit.E kane kapur mire tashme Europa dhe Amerika e nuk ben te mos e kuptojme apo pranojme ne qe i vuajme pasojat ne Shqiperi.Burimi i te gjithe te keqijave qe kane mberthyer kete vend eshte rrenjosja e modelit te korrupsionit dhe perfitimit te paligjshem si i vetmi model suksesi.E tha qarte e shkoqur ai eurodeputeti dje.Nese ne perendim modeli i jeteses eshte ai qe vjen nga puna e ndershme,ketu tek ne modeli idhull i shoqerise eshte perfitimi duke abuzuar ne shkelje te punes,te detyres,te te drejtave,pronave dhe parave te publikut.Ky kryeamoralitet shoqeror u krijua nga bashkepunimi i kastes se politikes dhe nenkastes se saj ne drejtesi(gjyqtare e prokurore) ,te cilet duke sunduar te pashqetesuar jane bere miliardere ne kurriz te nje populli shume te varfer.
  Nuk ka per te ndryshuar kurre ky mentalitet shoqeror e per rrjedhoje nuk ka per te RILINDUR kurre ndonjehere ky vend ne qofte se njerezit nuk do te shohin pas hekurave kokat e ketij sistemi te ndyre ne nivelet me te larta te politikes dhe drejtesise.Vetem kur njerezit ta shohin me sy se si brekegrisurit qe u gdhine varfanjake dhe u ngrysen miliardere po i vjellin te gjitha cfare kane ngrene ne kurriz te tyre,do te binden se nuk mund te aspirojne me nje jete tille.Takticizmat tip Nano e Meta te viteve 1998-2000 qe jo mos ta egersojme Berishen sot,se me Berishen te lire rrime me shume ne pushtet etj i sherbejne vetem vazhdimesise se regjimit te kastave ne dem te te gjithe qytetareve.U vertetua se si nje tolerance e tille perfundoi ne riciklim te te keqes.
  Nuk duhen humbur me jo vite por as edhe muaj per ta nisur kete revolucion te shoqerise.Jam dakord qe se pari duhet reformuar totalisht drejtesia,iniciativa reformuese per te cilen nuk ka se nga te vije tjeter pervecse nga shumica qeverisese me te gjitha mekanizmat qe ajo sot i disponon dhe vetem ne se nuk do nuk i ve ne perdorim.

  Reply to this comment
 30. christian December 1, 22:41

  Te arrestohet sa me shpejt saliu.po nuk u arrestua ky qelbesir shqiperia nuk do ket kurre qetesi.ky kriminel duhet te hyj ne burg patjeter.

  Reply to this comment
 31. tironsirefugjat December 2, 12:06

  Οre ti Z. Raimond ! Nuk po kuptoj aspak kte tendencen qe te mbetemi tek diskretitimi i Saliut pasi ke rjeshtuar aq bukur e mir “mekatet” e tij dhe flet per njerez hakmares primitiv ata qe duan Saliun te pergjigjet para drejtesis ! Nuk dua te perseris komente njerzish qe sme duken aspak “primitiv” por din te argumentojn e te shprehin me mir nga un ate qe mbi 1 milion shqiptar e ndjejn ,e din dhe nuk esht hera e par qe bemat e tij i shohim e i lexojm te ter ! Po predikon si “Jehovajt” qe na trokasin ne der per te na treguar rugen e Zotit e te shpulles ne faqe qe tja kthejm faqen tjeter dhunuesit ! Kush te tha ty se ne Greqi nuk kan cuar ne burg ne mos kryeministrin ,zevendesin e tij Cohaxopulos (dhe ish minister i mbrojtjes) ku bashk me te u denuan e shoqja ,e bija dhe pjestar nga farefisi ! Nuk e kuptoj kte tendencen tende te “diskretitimit”kur ai esht me koh i diskretituar sepse ka 23 vjet qe vec atyre qe bukur i rjeshton ,vjedh vota e qendron ne udheheqje me dhun ! Ai esht ideatori dhe krijusi i ketij lloj shteti “diktatur postkomuniste” ku robotet funksionojn pa qen nevoja te firmos ai ! Esht ai pergjegjes per sa thua ti vet dhe pas tij familja e tij dhe ter mekanizmi administrrativ qe ka ndertuar dhe sot, ai mbahet fort pas tij e mer fuqin e Anteut !Perse u dashka te trembemi???? Vall 97 ta qe ai solli shkaterimin me vjedhjen qe ju beri popullit dhe refugjateve te mjer ku i coi te hapin depot e armeve e ta cojn Shqiperin ne goj te krokodilit.,ti mendon se mund te perseritet per hir te prishjes se “qetesis” se ktij diktatori ? Na quan primitiv se themi te dergohet ne duar te drejtesis ? Per cka ka ber, as kte privilegj nuk e meriton, se ai nuk ka ber drejtesi ,nuk e ka njohur ate, ndersa ktu po flitet per drejtesi jo alla Sali !Shqiperin e ka mbytur hajnia krimi e korupsioni por asne politikan nuk e pam te jap llogari ! Prandaj bashkohem me mjaft komentusa ketu ,pa dashur te permend ,qe drejtesia esht ajo qe me ndeshkimin do i hap rugen ndryshimit dhe shpreses………….

  Reply to this comment
 32. Aliu nga Selenic December 2, 13:11

  BERISHA DHE USTALLARET E TIJE NGA KALKULIMET POLITIK QE KAN BER PERJASHTOJNE MUNDESIN E ARRESTIMIT TE BERISHES.!

  Berisha nuk eshte i vetem ne kete masaker 25 vjecare ne shqiperi. Ai ka nje prapavije te fuqishme antishqiptare te cilet ne programin e tyre kane arritur te bejne kalkulime te tilla poli ike qe mundesojne perjashtimin e Sali Berishes nga arrestimi i tije.
  1. Nje nder keto kalkulime eshte suporti politik ku nga analiza qe u behet kryeministrave te shqiperise pervece Enver Hoxhes dhe Adil Carcanitne qe kane vdekur natyralishte ndarsa te tjeret ose jane vrare ose jane denuar dhe nga kjo ata e nxjerrin Berishen te pamundur arrestimin e tij pasi edhe ne demokraci sipas tyre kryeministrat u shtohet lista e tyre te denuar. Kjo eshte nja favorit i Berishe ku kerkon bashke me ustallaret e tjere ta shpetojne. Fatkeqesishte edhe mjafte komentues vazhdojne te jen ne kete linje.
  2. Sipas ustallarve te Berishes ata mendojne se Berisha nuk”mbane” Pergjegjesi per c`fare eshte bere pasi ky sipas tyre nuk paska firmosura asgje,Kjo sipas tyre e shpeton Berishen nga arrestimi.
  3. Nje arsye tjeter qe perjashton mundesin e arrestimit te Berishes sipas ustallarve eshte se ky u deshka te arrestohet i fundit, pasi jane te tjeret para tije qe i kane bere gjemen ketij vendi.
  4. Arsye tjeter qe te gjith qarqet antishqiptare i kane vendosur edhe teke rezistenca e militanteve te Partise Demokratike qe ata munde te bejne ne se Berisha arrestohet. Ata mendojne se pjesa e paditur e militanteve bashke me pjesen tjeter te perfituesve nga kjo situat te krijuar nga Berisha do ta shpetojn ate nga arrestimi.
  Te gjith keto bejen zbrapsjen e arrestimit te Berishes.
  Po a duhet menduar keshtu pjesa e shendoshe e shqiptarve.? Une mendoi se jo. Berisha duke qene ne krye edhe te Partise se tije per 23 vjet rrjeshte ka krijuar uzurpimin e shtetit, ndersa partia nuk ka qen gje tjeter vecse nje bande e cila ka miratuar verberishe tera vendimet dhe veprimet qe ka bere kryebanditi Berisha . Pra ne kete situar une them qe arrestimi i Berishe do tu hape rruge proceseve te gjykimt dhe te venjes para pergjegjesise te tere aktivitatit kriminale per 23 vjet rrjeshte. Une them qe keto kalkulime te prapavijes se Berishes mbi te cilen u mbeshte veprimi antishqiptari i tije duhet ti c`jerret maska sa me pare.!Koha ka ardhur bile dhe tejkaluar.!

  Reply to this comment
 33. capajevi December 2, 17:49

  Pergjigje sherbetorit!
  Mero Baze ka kerkuar falj per ato qe ka bere. Po ai qe vodhi lope nuk ka faj fare? hajde te denojme ate qe e la lopen pa lidhur….

  Reply to this comment
 34. CERBER December 3, 11:56

  Rasti me tipik ku drejtesia pengohet nga politika eshte rasti OLLDASHI. N.q.s nuk zbardhet kjo vrasje atehere jane perfshire te dy krahet e politikes ne krim.

  Reply to this comment
 35. geri December 3, 12:20

  Sali Berisha eshte burre shteti. Politikani me i spikatur ne Shqiperi dhe Ballkan keta 23 vjet. Njeri karizmatik dhe udheheqes i palodhur. Ai e permbylli misionin e tij ne nivelet me te larta drejtuese te ketij vendi me nje fushate te mrekullueshme per zgjedhjet e 23 qershorit. Ne kete fushate Sali Berisha u tregua gjigand i vertete ne takimet intensive qe ai pati me popullin ne te gjithe Shqiperine. Edhe pse i humbi zgjedhjet rezultat i kohes se gjate te qendrimit ne pushtet , u faktua se ato ishin zgjedhje te lira dhe te ndershme. Qeverisjen e vet Sali Berisha e permbylli me nje bilanc shume pozitiv te reformave qe ai nderrmori keto 8 vite fryt i punes se tij sistematike ne te mire te vendit te tij.

  Reply to this comment
  • Shkop per zagaret e Saliut December 3, 13:25

   Ti je zagari i fundit te pakte ne kete faqe, qe kerkon te marresh ne mbrojtje ate qe te ka hedhur kocka per te lepire deri tani.
   Sali Berisha eshte burreci antishtet, antipopull dhe antikombetar.
   Thuaj nje mor zagar!
   Ai eshte dhe do te mbetet psikopati ne faze skizofrenie qe ka drejtuar ndonjehere shtetin dhe pushtetin qendror ne ndonje vend te botes qe nga historia e krijimit te shtetit pas rendit te komunitetit primitiv.
   Thuaj dy o zagar!
   Po! Ai permbylli misionin e shkaterrimit te Shqiperise dhe degradimin e dinjitetit te kombit shqiptar duke shfrytezuar ne maksimum poste drejtuese qe ia serviren dhe ia dhuruan me gjithefare lloj skenaresh ne keta 23 vjet padronet e tij sllave, armiqte shekullor te Shqiperise dhe shqiptareve.
   Thuaj tre o zagar!
   Sali Berisha si nje llamarine e ndryshkur ne kete fushate i ra krejt kallai qe i mbulonte ndryshkun e demagogjise se trashe dhe shterpe.
   Tuaj kater mor lakua!
   Nje milion grushte ne turinj dhe gelbaza ne goje te Berishs dhe zagareve te tij e detyruan te futej ne koliben e qelbur te ti!
   Thuaj pese o qen zgjebarak!
   Ne historine 23 vjeçare te pluripartitizmit shqiptar, Sali Berisha do te mbahet mend si diktatori i instaluar ne nje shtet pluripolitik, si skenaristi dhe regjizori i mjaft ngjarjeve tragjike, si hajduti dhe korrupsionisti unikal, si nepotisti dhe bajraktari provincial!
   Kjo qe e fundit o perfaqesues i lukunise se terbuar ne arrati!

   Reply to this comment
 36. ODOVACKER December 3, 12:27

  Politika apo drejtesia? Kujtoni ju lutem videon efamshme korruptive META-PRIFTI. Edhe ne Botsvana te kishte qene do ishin denuar, jo me ne Evrope.

  Reply to this comment
 37. Preng pjetri October 7, 05:14

  Faj dhe fajtoret mbesin si kopilat. As falen.as po ndeshkohen!. C.rendesi ka se kush nenglizhon ne kete mesele. E rendesishme eshte te ndeshkohet banditet e kombit dhe kryebanditi plak. Po hajde kape gjarperi nga bishti po ta mbajti b…a?. Saliu eshte eklipsi i djellit dhe engjulli i djallit. Po nuk u zhduk ky eklips.s.ka negocjada me. B. E. As demokraci rreale ne kete vend qe thuajse eshte bere xhungula e kokrodilave.

  Reply to this comment
 38. Arben September 30, 19:40

  SHQIPETARET DUAN SHOKUN EDVER.

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  Reply to this comment
 39. Campbell September 30, 20:34

  Raimond “vlonjati” (qe ka mundesi te jetw Raimond Vicidoli) thote se nuk ka hedhur ndonje firme Saliu, keshtu qe nuk mund ta denosh.
  As Enver Hoxha nuk ka hedhur firme, sepse punonjesit e aparatit te KQ nuk firmosnin kurre. Firmat i hidhnin punonjesit e Kryeministrise. Por eaimond Vicidolit kaq i ranw kur undane ato te shkreta tru.

  Reply to this comment
 40. pse censuroni!! September 30, 21:05

  ——Habitem me analistet me komentuesit pa tjeter dhe me mazhorancen qe nuk e kuptojne nje fakt fare te thjeshte:

  Ndegjoni me kujdes:

  Sali berishoviqi eshte nje viktime..nje kobure ne dore te elezbiberit dhe bill rajersonit qe zbatoi teorine kanibale te dekomunistifikimit qe rezultoi me e keqe se NACERTANIA SERBE &MEGALIDHEA GREKE.

  NDIQNI KETO RRJESHTA ME POSHTE PER TE KUPTUAR SE SERBERISHA I VERTETE NDODHET NE AMERIKE ..EMRI I TIJ ESHTE ELEZ SERBIBERAJ ..KAQ MJAFTON

  Diçka thelbësore nuk ka funksionuar atje në qendër, në Uashington që kur prunë Saliserbin me bekim te beogradit dhe me ne te njejten vit janullatosin me bekimin e lobit serbo-amerikan

  E kam thënë edhe herë të tjera, edhe në DITA, se nuk e kam vënë asnjëherë në dyshim se VOA ka qenë gjatë gjithë kohës në një mbështetje të verbër të Berishës. Mirëpo, nëse në fillim kjo mbështetje ka qenë e justifikuar me ndryshimin e sistemit, më pas mbështetja u bë e pakuptimtë, duke shkelur parimet bazë të “Zërit të Amerikës”. Është pikërisht ky fakt, pra njëanshmëria, madje dhe transmetimi i lajmeve të rreme të sajuara nga vetë Berisha, që ka ndikuar dukshëm në uljen e besueshmërisë dhe të dëgjueshmërisë së kësaj radioje. Argumenti i parë që mund të sillet pse është ulur dëgjueshmëria e kësaj mediaje, për pasojë edhe besueshmëria, për shkak të përhapjes së gjerë të mediave private në Shqipëri sidomos në dekadën e fundit, mendoj se nuk qëndron.

  Qysh në gusht të vitit 1995 i jam drejtuar me një letër Drejtorit të atëhershëm të VOA-s, Geoffrey Cowan ku i tregoja se ç’po ndodhte dhe se si po manipulohej me emrin e madh të “Zërit të Amerikës”. Thënë shkurt, i thashë zotit Cowan se seksioni shqip i “Zërit të Amerikës” po shkelte parimet themelore të radiostacionit, të sanksionuara në një statut që e ka firmosur Presidenti Gerald Ford në mesin e viteve 1970. Më vonë kam botuar një libër mbi përvojën time me VOA-n, të cilin e kam botuar nja 15 vjet të shkuar, në të cilin kam treguar se si Berisha mbante në duar fijet e “Zërit të Amerikës”. Nuk e di si kanë rrjedhur punët, por është e pafalshme që ky radiostacion tashmë shumë i sofistikuar të vazhdojë të jetë nën hyqmin e këtij njeriu edhe sot e kësaj dite. Kjo përshtypje të përforcohet duke ndjekur disa intervista agresive dhe disa komente dhe analiza dukshëm të njëanshme kundër koalicionit aktual qeverisës, sikur të jenë orientuar nga selia e SHQUP-it në Tiranë.

  Sepse ka një paralele të habitshme: Ndërsa është larguar para disa vjetësh si shef i seksionit shqip të VOA-s, Elez Biberaj duket se vazhdon të mbajë ende frenat e atij seksioni, të orientojë politikat editoriale dhe qëndrimit e përditshme të tij. Kjo duket në emisionet që transmeton çdo ditë dhe që përshkohen nga një mungesë e theksuar profesionalizmi. Ndryshe kjo strategji e ndjekur nga Elezi në seksionin që drejtonte është quajtur ‘Biberizëm’ sikurse e quan dhe Vasel Malaj. Të njëjtën gjë bën dhe Berisha në Tiranë që, megjithëse është larguar de jure nga drejtimi i Partisë Demokratike, vazhdon të luajë de fakto të gjitha fijet dhe orientojë të gjitha lëvizjet politike në atë parti që është katandisur në ditët më të këqija të saj. E kjo strategji e ndjekur nga Saliu në PD është quajtur rëndom Berishizëm.

  Të jetë rastësi kjo ngjashmëri? Vështirë ta besojë kush. Këto dy emërtime janë të lidhura ngushtësisht me njëri-tjetrin, ndaj dhe është krijuar një neologjizëm: Biberishizëm. Biberishizmi vazhon të jetë i pranishëm si në Uashington dhe në Tiranë, duke ulur sa besueshmërinë e dëgjuesve të “Zërit të Amerikës” aq dhe mundësitë e PD-së për të qenë një alternativë e së ardhmes.

  Fakt është se “Zëri i Amerikës” në gjuhën shqipe sot është një hije e zbehtë e historisë së respektuar dhe hijerëndë të dikurshme të tij. Është për të ardhur keq kur dëgjoj ta krahasojnë aktualisht Zërin e Amerikës me radio lokale të Shqipërisë

  KONKLUZION:

  ju lutem lereni te qete viktimen kufome serberisha..

  nqs keni pak guxim merruni me tribalin elez biberaj qe ka qene eshte de do jete pulti qe e komandon kete monster per cerek shekulli..

  duhet thene e verteta fort dhe pa frike qe qofte shqiptaret apo dhe amerikanet te sensibilizohen per gafat e qeverise amerikane qe sakrifikuan shqiperine ne kohen qe amerika me jugo-serbine ishin me shume se “motra”..ose me sakte kur shteti amerikan do te denoje antishqiptaret dhe anti amerikanet BILL & ELEZ….PRA KUR DO DENOHET SALI BERISHA AMERIKES= ELEZ SERBIBERAJ..vijon—

  Reply to this comment
 41. Edi Idem September 30, 21:50

  Sali Berisha e nisi shembjen e komunizmit duke sulmuar Enverin. Por jo enverizmin, origjinen e tij.
  Edi Rama vazhdon akoma me luften kunder Saliut. Por je te Ram Berishes, sivellaut te tij.
  Populli shqiptar do t’i duroje akoma? Se per shprese nuk behet me fjale!!!

  Reply to this comment
  • Prangat saliqenit..ose shenjteroni enverin October 1, 19:51

   i dashur Edi Idem.

   Nje vizitie mjeksore te mjeku psikiater e ke jo vetem te nevojeshme por dhe te domosdoshme.

   -Tregon shkalle te rende te semundjes psiqike sepse Berisha nuk e shembi komunizmin..pasi ajo faze nuk kishte arritur akoma..pra ishim ne socjalizem te pakten teorikisht.

   -Tregon shkalle te rende te semundjes mentale sepse sistemi enver hoxhes (jo komunist) kishte rene qe ne 17 dhjetor 1981 kur u vra apo u vetvra legjendari MEHMET SHEHU.

   -Tregon shkalle te rende te semundjes psiqike NE SHKALLE SKIZOFRENIKE kur thua se Rama lufton mender Berishen qe ne fakt nuk i ka prekur nje qime nga vargmalet me krime te tij.

   Me Berishen dhe Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike. Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm.

   Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë. Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë.

   Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali QeniNë Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë.

   Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj. Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht. Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë;

   Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë; Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse; Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave.

   Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër). U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera.

   A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria. Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.

   Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi. Është shkatërruar administrata shtetërore.

   Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna. Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot.

   Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar. Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot.

   Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha:

   Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë.

   Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE.

   Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali.

   Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij.

   Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.

   Nqs se nderkombetaret dhe qeveria e sotme nuk denon berishizmin si praktike dhe doctrine antishqiptare duke e futur ne biruce supertradhetarin berishe atehere Enver Hoxha do jete Jezu Krishti I shqipatereve I cili u tregoi vendin hajduteve,krimineleve,imoraleve,tradhetareve,hipokriteve,terroristeve,diversanteve,spiuneve,agjenteve,idioteve pa harruar pseudo malsoret dhe porno-ambassadoret.

   pra i nderuar mos ngaterro enverin me elezbiberin qe sic thote ai zoteria me lart eshte berisha (bisha) e vertete qe duhet te ishte hedhr ne plehra me kohe nga qeverite amerikane

   Reply to this comment
 42. fteri October 1, 20:38

  Sali Krimineli,Sali sadisti,Sali hajduti,Sali shpifsi,Sali xhelati ,Sali vrasësi,Sali Bastardi,Sali palaço ,Sali sharlatani,Sali gërdeci,Sali urdhëruesi i tragjedisë 21 janarit, Sali tradhëtari shiti detin,Sali agjenti i serbisë dhe naftës së milosheviçit,dhe vjedhjes 500 milon eurove të rr.kombit.Urdhëruesi i ngjarjeve kriminale të viteve 1996,97,98,Janë krime të pa ndëshkuara të S.Berishës.Nuk po filloi nga shkatrrimin e qëllimëshëm të zingjirit të industrisë si fabrikat e kromit e bakrit që punsonin gjithë shqipërinë e veriut me një cikël të mbyllur nga minerali me bollok në vendë deri tek prodhimi i telit e kabullave të bakrit në fabrikën moderne të telit shkodër.të cilën trajton si dënim moral ,por jo me ose pushkatim si në amerikë ,ose me varje para popullit në qendër të tiranës ,ose djegëje me zjarrë në turrë të druve. S.Berishës ?
  …….Kjo mundë të parandaloi vjedhjet ,vrasjet dhe krimet e mëvonshme që po ndodhin përditë në shqipëri.
  ….Ky model krimineli i ka shkaktuar dëme kaqë të mëdha shqipërisë dhe popullit shqiptar sa edhe një luftë pushtuese me gjerman të tipit me të egër hitlerjan nuk ja kanë shkaktuar vendit.!!! Ky kriminel kërcënoi strukturën dhe ekzistencën e popullit shqiptar duke detyruar gjysmën e popullit të arratiset nga sytë këmbët për një cop bukë.Uzurpoi në duartë e tijë dhe të bandës që drejtoi gjithë autoritetin e ligjëshëm të shtetit me prokurori,me gjykata ,me institucione ,me arsimin,me ushtrin,,me shikun amëkeqë ku ekzekutoi jetën e shumë shqiptarve,me ministri të brndëshme ,paralizoi gjithë levat e shtetit,dhe gazeta e TV-të ndryshme.
  …..Qëllimi i dënimit të S.Berishës është shpagimi ,ku me shpagim kuptojmë vuajtjen e këtij personi që ka kryer kaqë krime të madha.,sekuestrimin e pasurisë kudo ajo ndodhet.
  ….Kërkesa ime për ndëshkim në formën e shpagimit kundrejt S,Berishës niset nga respekti për ligjin që nuk vepron me me dy tandarte,dhe se kushë kryen krime ligji e dënon dhe ligji gjithmonë e mbanë fjalë,funksionon në mënyrë perfekte.
  ….Kërkesa për ndëshkim me çdo kushtë për S.Berishën shërben për të garantuar kriminelët tjerë se do të marrin atë që meritojnë.Vuajtjen me burgë si ndëshkim për krimet që kryejnë.Ky është shteti ligjor që kërkojm,jo falja!!!!!

  Reply to this comment
 43. Arben October 2, 05:13

  O MILET,

  NE SHQIPERI PO C’MONTOHEN ARMET KIMIKE TE SIRISE.

  1. “KESHILLTARET RUSE”, JANE SPECIALISTET E ARMEVE KIMIKE QE I KANE PRODHUAR ATO, DHE ATA KA KONTRAKTUAR USA PER TI DEMONTUAR.

  2. KAMIONAT E SHUMTE USHTARAK QE KEMI PARE KETO KOHET E FUNDIT NE DREJTIMIN E VLORES, I TRANSPORTOJNE TEK VENDI I PERCAKTUAR PER DEMONTIM, QE DUHET TE JETE NE JUG TE SHQIPERISE.

  3. ANIJA USHTARAKE RUSE QE U ANKORUA PARDJE NE KORFUZ, SHERBEN PER TI MARRE PJESET E ARMEVE QE DEMONTOHEN, PASI JANE PRODHIM RUS, DHE MUND TI FUSE PRAPE NE PUNE. PERVEC TE TJERAVE, MUND TE JETE EDHE SHPERBLIMI QE MERR RUSIA PER DEMONTIMIN E ARMEVE QE AJO I KA SHITUR SIRISE.

  4. RAMA, DUKE QENE SE KA PRANUAR DEMONTIMIN E ARMEVE NE SHQIPERI, KA KERKUAR TE KALOJE LIGJIN E PLEHRAVE, QE TE “BEJE NJE DORE LEK” PER VETEN E VET, NUK KA SI SHPJEGOHET NDRYSHE QENDRIMI I LULU-SE PER PROTESTEN KUNDER PLEHRAVE.

  5. PERFUNDIMISHT, POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK, PRAPE E KA BRENDA, PASI ESHTE AKOMA DUKE FJETUR GJUME.

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  Reply to this comment
 44. intelektuali October 2, 09:48

  EDI RAMA DO QE MILETI TE ARGETOHET ME SALIUN POR DEKORON SERIOZISHT NEXHMIJEN DHE VITON E ENVERIT DHE VAJTON SI KUKUMJACKE PYLLI PER LANCIN KRIMINAL TE TIJ QE MBOLLI MURTAJEN BOLSHEVIKE NE TROJET TONA

  prandaj:

  PA U DENUAR KRIMET E ENVERIT NUK MUND TE NDESHKOHET SALIU DHE AS EDVINI PAS TIJ PER ZULLUMET QE PO I BEJNE VATANIT.

  Pse o gazeta DITA duhet te zoritet Edvini qe te ndeshkoje Saliun per zullumet e tij, kur as ne mend nuk i shkon te denoje krimet e Enverit dhe te kerkoje falje si Kryetar i nje Partie qe eshte PJELLA e Partise se Punes? A e keni pare si e mbron me fanatizem Piramiden Famekeqe te Enverit tek Kryeministria dhe si mbron me stoicizem te papare gazeten Zeri i Popullit qe u kal friken edhe femijeve ne barkun e nenes? Po nga ky mashtrues enverist, KAQOL, pa shkolle batutash ordinere, pinjoll i poshter dhe i droguar i Spiro Kolekes prisni ju qe te denoje Sali VARKARIN e familjes Hoxha more gazetare te paditur te DITES? Po a nuk e keni pare si bashkepunojne ne terrin e nates Edvini me Saliun edhe me Like Floririn e tyre si “fandi spathi” per ceshtje madhore qe kane te bejne direkt me LEKAT qe fusin ne xhepat e tyre sic ishte rasti i Fullan Kusarit? Po sorra enveriste nuk ja nxjerr syte sorres komuniste more gazetare te paditur te gazetes DITA.

  prandaj:

  PA U DENUAR KRIMET E ENVERIT NUK MUND TE NDESHKOHET SALIU DHE AS EDVINI PER ZULLUMET QE PO I BEJNE VATANIT.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*