Rama: Do shkulim edhe kancerin e korrupsionit nga sistemi i drejtësisë

June 9, 2015 08:50

Rama: Do shkulim edhe kancerin e korrupsionit nga sistemi i drejtësisë

Kryeministri Edi Rama ka komentuar raportin e paraqitur një ditë më parë nga Komisioni i Reformës në Drejtësi, që fliste për qindra mijëra euro ryshfet nga ana e shqytarëve.

Rama thotë se kjo qeveri do shkulë kancerin e korrupsionit nga sistemi i drejtësisë.

Dje na u dha mundesia te njihemi me rezulatet tejet inkurajuese te punes disamujore te Komisionit te Reformes ne Drejtesi; nje pune e shkelqyer e bazuar teresisht ne kontributin e eksperteve shqiptare dhe nderkombetare, pa asnje anesi apo ndikim politik.

Per here te pare ne 25 vjet kemi nje kantier te vertete reforme rrenjesore ne sistemin e kalbur te drejtesise, i cili pa asnje dyshim, eshte edhe me i degraduar se sa sistemi i energjise ku tanime jemi kthyer perfundimisht ne drejtimin e duhur.

Me te njejtin vullnet te hekurt do te imponojme kthesen edhe per drejtesine, ku duhet shkulur tumori me i madh i kancerit te korrupsionit e te keqqeverisjes se shume viteve te shkuara.

Diagnoza voluminoze qe na ka vene ne dispozicion ekspertiza e larte e siguruar nga Komisioni i Reformes ne Drejtesi, na jep mundesine historike te realizojme kthesen e madhe duke e mbeshtetur me vullnetin me te forte politik punen e metejshme te eksperteve dhe duke miratuar brenda vjeshtes se ardhshme ne Kuvend te gjithe bazen ligjore te propozuar prej tyre per kete operacion jetik per Shqiperine.

Me mirenjohje e konsiderate te larte per punen e madhe cilesore te eksperteve dhe me inkurajimin qe Komisioni i Reformes ne Drejtesi ta çoje perpara, me te njejten largpamesi e vendosmeri punen kolosale qe ka nisur, dua te ndaj me qytetaret bindjen se fale kesaj pune ne do t’ia dalim permbysjes se sistemit te degjeneruar te nje drejtesie qe per kaq shume vite na ka marre frymen e fytyren si shtet”, shkruan Rama në FB.

June 9, 2015 08:50
Komento

35 Komente

 1. astrit June 9, 09:05

  kjo eshte shume gje e rendesishme per popullin dhe shtetin ton !! u be mbi 2 vjet qe faktori i berishizmit eshte ne gjykate dhe ne drejtesi !! duhen reformat duhet drejtesija dhe populli ka besim te ty rama !! populli eshte i gjithi me ty

  Reply to this comment
  • maksi June 9, 09:06

   reformat duhen kryer dhe pse opozita nuk eshte dakort per arsyet se ajo dhe e tere shqiperia e di , sepse saliu dhe familja e tij kan leverdi me ate drejtesi qe eshte aktuale , per arsye qe te shmangen drejtesise !! rama duhet te vazhdoj me reformat dhe te hiqen gjithe ato pislliqe nga ai vend qe duhet te jete 100% steril nga KANCERi

   Reply to this comment
   • keno June 9, 09:08

    turp eshte te thuash qe jemi ne ket vit dhe kandidat per EU , dhe kemi nje drejtesi qe vetem drejtesi nuk eshte , eshte mjerim i ketij vendi , nje nga pasojat e partise demokratike . ketu po te shikoni me vemendje o njerez tregon qarte se kush ka gisht ne kete semundje te keqe , dhe keto jan te gjithe ato gjasme demokratet e PD !! sepse ato sduan te ndryshoj per arsyet e perfitimeve te tyre personale !!

    Reply to this comment
    • milanisi June 9, 09:10

     do jet nje sfide e veshtire dhe shume delikate nga kjo qeveri , do kete shume revolta nga ato pseudo demokrat qe jan te zhytur gjer ne fyt me krime , dhe gjykata i ka bere shpesh favore , ka ardhur koha te reformohet sepse ne europ do hym plotesisht 100% , ju pergezoj dhe jam plotesisht dakort me kete zgjedhje te qeverise tone

     Reply to this comment
     • nona June 9, 09:21

      kishim frik te shkonim ne gjykate se u bote si ankand lekesh , kush hidhte me shume lek fitote ne drejtesi, dhe te tere ato jan te vene nga familja berisha, se kuptoje se si kan ftyre e thoojn qe drejtesija seshte me kriminela,

     • sekreti June 9, 09:23

      nga drejtesija me kancer rrjedhin shume krime qe njerzit e shkrete i vendosin ne forma te dhunshme , se gjykata nuk te hapte as deren pa tregu shumen e lekve , dhe neqoftese doni te hiqni keto krime qe behen rrugve duhet te hiqni tere kupolen e drejtesise !! bravo rama per iniciativen

     • mario June 9, 11:13

      Me ne fund po behet edhe drejtesia shqiptare. eshte plaga me e madhe e gjithe shoqerise tone, ku i keqi fitonte gjithmon te i miri hajduti edhe krimineli jane te pafajshem kjo eshte drejtesia shqiptare ne gjithe kto vjet edhe shqyer qe po merr fund. sepse edhe ktu duhet te ekzisotj ligji edhe rendi!

     • teater per fushate June 9, 09:38

      Ja dhe Rama qe ben teater dy java para zgjedhjeve. Dy vjet me rradhe nuk beri asgje per reformen ne drejtesi, tani kujtohet te bej teater vetem dy jave para. Rama do qe ti hedhi hi syve miliona shqiptareve te zhgenjyer nga premtimi i pambajtur per drejtesi. Premtimin e pambajtrur Rama kerkon ta mbuloje me nje teater ne kohe fushate. Turp ky mashtrues qe shkeli mbi gjakun e 21 janarit, dhe tani kerkon voten prape. Kurre me vote per Ramen dhe per kalamajte qe ka vene neper Shqiperi.

     • Kladi June 9, 14:54

      duhet shkul per cdo qyteetar shqiptare qe drejtesia mos funksionoj vetem per te fortin po per cdo qyteatr shqiptare. kjo reforme do ndihmoj shume sektoret shqiptare sidomos ate te prones ku do ndaj shapen nga sheqeri kush eshte i drejti edhe ai hajduti!

     • bledi June 9, 14:57

      Duhet per sa me shpejt sepse eshte nje plage qe ka renduar ne jeten e qytetarve , nuk kemi kohe te presim per opoziten sepse ka treguar qe eshte njesh me kte drejesi te korruptuar qe eshte sot sepse kjo drejtesi eshte e vtmja gje qe e shpeton nga uzurllumet qe kane bere ne kto vite!

   • KOSTANDIN June 9, 09:23

    Eshte emergjente reforma ne drejtesi ! Nuk mund te vazhdohet më me kete sistem drejtesie qe eshte i qelbur koke e kembe. Gjykates qe fillojne punen me nje zarf plot me para’ mbi tavolinen e tyre, shprehej ambasadori gjerman Hofman pak dite me pare. Z. Rama po tregon vullnet lidhur me kryerjen e kesaj reforme nderkohe e kunderta po ndodh me opoziten.

    Reply to this comment
  • Klaudio June 9, 09:17

   Pa kryer reformen ne drejtesi nuk mundet te progresojme e per me teper te aderojme ne familjen europiane pjese e se ciles enderrojme te jemi. Edhe kancelarja Merkel e cila tanime ka ne patronazh te gjithe Ballkanin u shpreh qarte lidhur me hapat qe i duhen Shqiperise per tu anetaresuar ne BE. Hap primar ajo cilesoi reformen ne drejtesi per Shqiperine.

   Reply to this comment
  • ana June 9, 09:19

   Bravo Z.Rama, kryeministri qe duam ,njeriu i vetem qe do shpetoje Shqiperine nga Rrumpalla Ligjit.Njeriu monument qe do fuse Shqiperine ne “shinat” e demokracise moderne Europiane

   Reply to this comment
  • rexhepi June 9, 09:25

   Besimplote se kjo reforme do kryhet e vendi do ece perpara. Pasi nje shtet me sistem te konsoliduar drejtesie ndikon ne imazhin e vendit ne arenen nderkombetare. Keshtu biznesmene te huaj investojne ne Shqiperi kjo shkakton investim te kapitalit te huaj ne vendin tone, krijon vende pune, shkakton impakt pozitiv ne ekonomine e shtetit shqiptar.

   Reply to this comment
  • ermiona June 9, 14:37

   institucionet me te rendesishme te sistemit te drejtesise shfaqin probleme te dukshme ne funksionimin e tyre ndaj kerkohet bashkepunimi i te gjitha paleve per reformimin e sistemit te drejtesise vlersoj se shumti angazhimin e qeverise duke qene dhe nje nga kriteret kryesoree te anetaresimit te shqiperise ne familjen europiane kjo tregon vulnetin e qarte qe ka qeveria per nje sistem drejtesie te drejte sipas standarteve europaine

   Reply to this comment
  • fiona June 9, 14:48

   me vullnetin e madh qe po tregon qeveria kam besimin qe edhe sistemin e drejtesise do e ktheje ne rrugen e mbare, ashtu sic ka bere me shume fusha te tjera qe paraqesnin problematika, duke e transformuar ne nje sistem me te besueshem per qytetaret, kjo nderhyrje e qeverise vlen se shumti edhe statusin e vendit kandidat te shqiperise ne BE duke qene nje nder kriteret kryesore, kam besim ne reformimin e ketij sistemi dhe transformimi ne nje sistem me te pergjegjshem dhe te besueshem

   Reply to this comment
 2. Agamemnoni June 9, 09:09

  E drejte. Gjithcka fillon nga drejtesia. Mazhoranca po tregon vullnet te qarte per kryrejen e kesaj reforme e cila eshte e domosdoshme per shtetin shqiptar nderkohe qe nga ana e opozites cuditerisht ky vullnet po mungon. Sistemi i drejtesise aktualisht duhet ta pranojme eshte i kalbezyer, gjykates e prokurore te korruptuar, kjo eshte panorama e drejtesise shqiptare sot. Duhet me patjeter qe opozita te bashkepunoje ne menyre qe reforma ne drejtesi te kryhet njehere e mire.

  Reply to this comment
  • Janaqi June 9, 09:11

   Dje u shpreh qarte ambasadori i Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Shqiperi, Donald Lu lidhur me kete ceshtje. Ai ftoi opoziten te bashkepunoje pasi reforma ne sistemin e drjetesise eshte urgjente. Madje Lu i dha edhe nje shuplake te forte opozites teksa deklaroi se reforma ne drejtesi duhet te kryhet me patjeter, madje edhe ne rast se opozita nuk bashkepunon. Qasja e z. Rama per kete ceshtje ka qene kurdohere konstruktive.

   Reply to this comment
 3. Tak Braho me cante ne dore June 9, 09:10

  Cfare hipokrizie! Si tallin menderen me kete popull qe ja moren frymen sot e 25 vite. Sot e moren vesh keta “sherbetoret” e popullit qe sistemi i drejtesise eshte i kalbur nga kreu tek bishti sepse qe te behesh antare i ketij sistemi duhet te paguash 100-300 mije euro pikerishte “sherbetoret” e popullit, se jane keta qe te zgjedhin dhe jo tjeter kush!!!!! Nuk ke byth ta besh kete pune ti or “rilindas” se te bien breket ne fund te kembeve. Te mban ne kembe Meta me 40 hajdute!

  Reply to this comment
 4. joni June 9, 09:13

  reforma ne drejtesi eshte ceshtja me kyce e cdo shqiptari. nuk mund te rrihet me me gjyqtar qe nuk te japin te drejten se nuk jep lek. korrupsioni me se pari vjen se nuk ke drejtesi, se nuk nje vend ku te marresh ate,perderisa gjykatat jan kshu si jan. prandaj kjo qeveri po e kthen vendin ne drejtimin e duhur dita dites

  Reply to this comment
  • geri June 9, 09:17

   si ka mundesi qe asnje fjale nga opozita per kete reform qe ndryshon perfundimisht jeten dhe imazhin e shqiptareve. nga gjithe kjo pune qe eshte bere nga komisioni, ai presidenti i shqupit do vazhdoj te akuzoj prap qeverine? kjo eshte nje nga proceset me te medha qe do kaloi vendi per tu bere me standarte europiane ne fushen me jetike ku kerkohet e drejta

   Reply to this comment
   • toni June 9, 09:21

    ju pergezoj per kte reform zoti kryeminister. e vetmja mundsi qe vendi te bej me te vertet perpara eshte nje drejtesi e pavarur dhe e pakorruptuar. uroj qe dhe gjithe ata gjyqtar qe kan marr vendime skandaloze dhe me dem kolosal per shqiptaret te mos rrin pa u hetuar. kjo do jet e vetmja mundsi qe vebdi te shkoj perpara dhe te mbyllet ky tranzicion 25 vjecar

    Reply to this comment
    • fati June 9, 09:25

     smund te rrihet me gjin gjonin ne kld zoti kryeminister. krahas reformes duhet nje spastrim total i gjyqtareve qe kan bere nje korrupsion galopant, sidomos gjate 8 viteve te pd, ku jan len te lire lloj lloj vrasesish, lloj lloj drejtorash qe vidhnin tendera miliona euro. ska se si tani te thote gje dhe presidenti per transparencen megjithse ai ska qen vet kurre transparent si kryetar KLD

     Reply to this comment
 5. asteri June 9, 09:27

  QE NA KA MARRE FRYMENKORUPSIONI I NGRITUR NE SISTEM NGA VETE KRYETARET E GJYKATAVE .NGA KRYEPREKURORI DHE PRESIDENTI SI KRYETAR I K.L.D-se ESHTE PAK TE THEMI Z .RAMA, POR NE KYTE THELLESI TE MADHE TUMORALE QE ESHTE SISTEMI I DREJTESISE DO TE KETE BISTURI QE TA SHKULI? OPINIONI I POPULLIT EHSHTE MOSBESUES SE DO TE HARRIHET PASTRIMI I SISTEMIT,SE GJITHE KETO VITE BERISHA KA PUNUAR QE TE KORUPTUARIT JANE ME TE FORTE NGA NJEREZIT E NDERGJEGJSHEM NE SISTEM, QE DO TE THOTE SE ATA E BLEJNE EDHE TE NDERGJEGJESHMIN,DHE NE KETE MENYRE ATA DO TA PENGOJNE BERJEN E REFORMES,MOSMARJA PJESE E OPOZITES NE REFORMEN NE DREJTESI ESHTE E QELLIMSHME PER TA PENGUAR ATE AE KAQ GJE E DINE ATA,QE JANE TE PARET QE KANE ABUZUAR NE CDO DIKASTER KU KANE DREJTUAR,VONESA NE REFORMEN NE DREJTESI,U JEP KOHE TE KORRUPTUARVE TE RIORGANIZOHEN Z. RAMA.

  Reply to this comment
 6. kris 1 June 9, 09:53

  Pa dyshim qe per reformen do te kemi mbeshtetjen e NATO-s se vet Rama ka deklaruar qe nuk jam as prokuror dhe as gjykates.Si do te dali mbi ta?
  Nje beteje nisi me Gjinin dhe e mbylli gojen.Duhej nje komision per te kuptuar ate qe e din gjithe populli dhe per te kuptuar se ato vila e pasuri te gjyqtareve nuk vihen me page?
  Sa dosje ka derguar qeveria ne organin e akuzes dhe sa ballafaqime ka bere me te per fatin e dosjeve dhe akuzave,
  Duhet vullnet dhe vendosmeri gje qe i mungon qeverise Rama megjithese ka mbeshtetjen e plote te popullit dhe te nderkombetareve.

  Reply to this comment
 7. info-analitike June 9, 10:43

  Kush do ta beje reformen e drejtesise, Tahiri me Ramen? Po ministri i drejtesise cfare do te beje? Po Liken e Mones e kane pyetur per punen e reformes? Jo me kot ministrine e drejtesise e ka ne dore LSI-ja.

  Reply to this comment
 8. korcari June 9, 11:34

  Puna duhet te filloje me nje here papritur vjeshten. shume gjykates e prokurore i kane te hapura dosjet per tu denuar penalisht . Te pakten keshtu deklaronte ne kohen e katundarit te Tiranes kryetari ilevizjes kuq e zi, njekohesisht dhe n/kryetar i KLD. Duhet vepruar pa humbur kohe .

  Reply to this comment
 9. Perkthyesi June 9, 11:52

  Gjyqtaret, prokuroret dhe njerezit prane tyre e kane marre peng vendin dhe e mbajne ate fort! Abuzimet me detyren i bejne ata kontigjente qe duhej te ishin me kohe ne burg, dhe tu sekuestroheshin gjithe pasurite materiale dhe monetare qe nuk justifikoheshin me pagen! Kush do e beje, te vdekurit? Durimi e ka nje kufi!

  Reply to this comment
 10. Arben June 9, 12:36

  NJA DY VJET IKEN DERI TANI,

  KUR DO BEHET SE U LODHEM ME LLAFE.

  Reply to this comment
 11. Jimi June 9, 12:45

  Z Rama!
  Duhet te pregaditeni mire edhe per nje reagim te ashper te segmenteve mafioze te instaluar ne pushtet nga i paudhi gjate 25 vjeteve, pasi dihet sa te rrezikshme jane goditjet e derrit te plagosur.

  Reply to this comment
 12. Mark uk June 9, 12:59

  Po shkule pra c’far pret.Ke dy vite ne pushtet e as gje nuk po behet.Bile po fellohet cdo dite.

  Reply to this comment
 13. geni June 9, 13:33

  do jete nje sfide e veshtire por me kembnguljen qe ka zoti Rama jam i bindur qe do e arrije, eshte nje nga gjerat me primare qe ka nevoje vendi yne .me te zgjidhur kete vendi eshte tamam ne rrugen e duhur drejt BE , me funksionimin e kesaj te paret qe duhet te kallzohen penalisht jan lulushi me berishen per njerizt e vrare ne mes te bulevardit sepse eshte e pafalshme per nje vend demokratik

  Reply to this comment
 14. besnik June 9, 13:46

  me ngulmin dhe punen e palodhur zoti rama do e perfundoj me sukses kete KANCER te keq. Me mirfunksionim te prokurorise dhe te gjykates te gjithe do e shofim si do te lulzoje shqiperia sa hap e mbyll syte. me vendosjen e rregullit ne keto institucione sdo te ket me politikane apo figura te larta imun. jo nuk do te ket sepse ligji eshte i barabarte per te gjithe dhe ashtu duhet te jet.

  Reply to this comment
 15. protesilahu June 9, 14:04

  Kaq e ka populli,hidhi nje grusht me premtime (genjeshtra)dhe e hodhe edhe per gjashte muaj te tjere,s’kemi c’bejme do vuajme se e meritojme.-“nese do, qe te mos behet nje reforme,ngrini nje komision dhe zgjate pa mbarim deri sa te harohet e te vije ne rend te dites nje problematike e re”.

  Reply to this comment
 16. METEH June 9, 15:22

  Te shkulen qelbesirat e PD e KLD-se orgjent pasi po i marrin frymen ketij populli.Ky eshte bunkeri fundit qe ka ne dore kundershtari politik qe kerkon ta mbaje me “THIKE NDER DHEMBE”,pasi aty e ka shpresen per te fituar kapital politik dhe per te shpetuar nga vjedhjet e krimet qe ka bere ne keto 25 vjet,ndaj Saliu nuk largohet nga kolltuku i SHQUPIT,se ka frik nga familjet qe u ka shkatuar viktima te shumta.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim