Rama: Do votojmë kundër arrestimit, por Tahiri nuk do të jetë më në PS

October 23, 2017 09:41

Rama: Do votojmë kundër arrestimit, por Tahiri nuk do të jetë më në PS

Kryeministri Edi Rama tha se të mërkurën Partia Socialiste do të votojë kundër arrestimit të deputetit dhe ish-ministrit Saimir Tahiri, porse ku i fundit betejën e tij për të zbardhur të vërtetën do ta vazhdojë jashtë forumeve dhe grupit parlamentar të shumicës.

“Ne nuk jemi këtu për të mbrojtur të vërtetën e Saimir Tahirit, por për të bërë detyrat e mëdha për të qeverisur Shqipërinë. Saimir do të jetë deri në përfundim të këtij procesi një deputet i lirë, dhe një deputet i lirë, për të bërë betejën e tij ashtu si ta mendojë ai, jashtë forumeve të partisë dhe jashtë grupit Parlamentar të PS. Nis do të presim drejtësinë të na e thotë të vërtetën, sa më parë, dhe sigurisht, ne jemi këtu. Nëse prokuroria sjell prova, jo gazeta, prova, dhe vjen këtu me fakte, që sipas saj hapin rrugë për arrestimin e deputetit, jo për të mbyllur derën, Komisioni i Mandateve mund të rimblidhet edhe një herë, dhe ashtu sic do ta ngremë dorën pa asnjë rezervë të mërkurën kundër arrestit, jo për të mbrojtur Tahirin, por ligjin dhe drejtësinë, do ta ngremë dorën edhe për arrestin, po qe se prokuroria do të sjell prova”, tha Rama.

October 23, 2017 09:41
Komento

21 Komente

 1. asd October 23, 09:52

  E ku e di ti se cfrae qendrimi do te mbaje cdo individ i PS ne parlament ? Apo korin e deleve e ke si “noter” te vendimeve tuaja?
  Ky eshte “vetingu” i turpshem i Rames;

  Reply to this comment
  • Gerina Mullaj October 23, 11:13

   Pres me padurim të vijë e hëna për të parë njeriun që më frymëzon në ekran, përmes të cilit shpërndahet bashkë me rrezatimin në dhomë, shkëlqimi i tij. Shkëlqimtar është vërtëtë, mënyra si lëviz në skenë, si kruan kokën, si nervozohet, si buzëqesh, si e bind veten se është i madh, si kujton se na bind neve se është i madh. Për gjithë këto e për më tepër ai e meriton të mos dalë vetëm të hënën, por edhe të martën. Edhe të martë ai është aty, hokatar, qëndrestar, ironizues, ndërsa mençuria i rrjedh nëpër vena teksa flet e teksa i kërcen pështyma pupthi në ajer. Lum si ajeri. Vishet bukur dhe sigurisht përfytyroj se përreth tij shpërndahet një aromë e mirë bajamesh tamam si aroma e kendshme e e famës së tij.

   Madhështia e tij s’ka se si të mos i bindet një rregulli të thjesht të arsyes, sipas të cilit për të qëndruar në lartësinë e kapur duhet dalë në ekran edhe të mërkurën, madje edhe të ejnten. Ai ruan zhdërvjelltësinë e një personazhi publik i cili nuk ka durimin të mos jetë i gjithëgjendshëm, gjithkund, gjithmonë. Zgjohem në mëngjes e s’mund të rrëfej sa e vështirë është të shkoj në punë pa parë atë, madje, qëkur më mbiu logjika në kokë kam kuptuar se as gjumi nuk më merr pa mbërthyer qoftë edhe një herë sytë si gozhdë para ekranit.

   Të premten është dita e tij e fundit në ekran, sytë i janë rënduar, përplas qerpikët me përtesën e një njeriu të lodhur e megjithëkëtë vazhdon qëndron bukuran si Helena e Trojës për hir të audiencës së tij. Përgjatë kësaj dite ndjehet thekshëm dembelizmi i cili pasohet me përgatitjen e udhëtimeve të fundjavës.

   Por befas ndodh diçka, ai nuk niset për shkak se nuk është aq i lajthitur sa të mos dalë edhe të shtunën. Nuk është as i pamend sa të lejojë që t’ja zënë të tjerët hapësirën, mund të ndodh që padashje duke lëshuar terren të vezullojë ndonjë tjetër më i mirë, dhe kjo do ishte fatale. Kryetari nuk ka dhënë ende urdhër se ka ardhur koha që koha e tij të mbarojë. Jo. Eshtë ende herët, ai ka shumë pak vjet në ekran, vetëm 30 vjet dhe duhet të vazhdojë të qëndrojë aty edhe për 30 të tjera.

   Duhet të qëndrojë edhe se na frymëzon me disa mësime të vyera: na mëson lajmin e mirë se nuk qënka e vështirë për të hyrë në botën e televizionit, madje qënka shumë e thjesht, çdokush që kërkon suksesin symbyllazi mjafton të flejë. Të flejë me të ose me kryetarin e tij. Suksesi arrihet duke fjetur me njerëz të suksesshëm.

   Vjen e djela dhe ai më del sërish. Më del në ëndërr

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit October 23, 12:30

    e paske shkruar ne kohen e Saliut, kur dilte ne ekran edhe ne 36 gusht. Megjtihate ky portret po i shkon edhe Rames, qe mundohet te mos dale te tria vaktet si Sala, para dhe pas buke, duke inaguruar njehere rrugen, pastaj asfaltin dhe ne fund projektin e asfaltit mbi rruge.Megjithate, lapidare mbetet thenia e Tonin Tershanes qe kur e pyeten per cilesine e tallavase, tha se nuk eshte faji i atij qe shet ate lloj gjelle, por i atyre qe duan ta blejne. Hap nje gazete çfaredo ne Shqiperi, qofte edhe “Palomen”. Edhe aty do gjesh politike, ne mos foto me breke plazhi te Nardndokes.

    Reply to this comment
   • Granit Boni October 23, 16:10

    Kujdes Gerina se qëkur të mbiu logjika në kokë ke kuptuar se as gjumi nuk të merr pa mbërthyer qoftë edhe një herë sytë si gozhdë para gjatoshit te te gjatit. Gjume te embel.

    Reply to this comment
 2. intelektuali October 23, 09:59

  Edhe Al Kapone ne SHBA shume vite me pare nuk dha asnje prove se ishte KOKA e krimit te organizuar ne Cikago, por vullneti politik i Federaleve beri qe ta rasnin brenda me ca flete gazete qe vertetonin se nuk kishte paguar taksat ne shtet dhe ashtu vdiq ne burg ky kriminel monster historike qe kishte blere gjithe pushtetin ne SHBA.

  CFARE PROVASH KERKON TI MORE KRYEMINISTER KARAGJOZ?

  Kur Saimir Tahiri e ka vene policine e shtetit ne sherbim te Habiljave te droges dhe i ka detyruar policet femra te behen “dashnore” te tyre? Po a ke sy dhe veshe o Edi Rama, apo je vete i implikuar me mafien e Saimirit? Po Dritan Zaganin pse e bere ARMIK te popullit dhe nuk e therret tani qe te deshmoje si policja e penduar Vlores?

  PO CFARE KRYEMINISTRI JE TI MORE MAVRI?

  Reply to this comment
 3. Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o ramovic,berishovice e metovice me sozite tuaja. October 23, 10:28

  O mije kenetash,o ramovic, nese gazetat te duken qesharake dhe jo baze per nisjen e hetimit ndaj pjelles suaj te pangopesise per leke te piset dhe pushtet brenda djallit, atehere perse e largove nga grupi parlamentare Tahirin….?Turp veprimet tuaja jane si dy pika uje me veprimet e diktatorit Hoxha, as me pak dhe as me shyme, kur shikon se si kerkon ti mbrosh berishovicet e ajazevicet, e metovice,ku pas gjithe atyre krimeve makabre i vare nga nje dekorate si “patriote te medhej”,kure ata te marresebashku duheshin te ishin duke vuajtur denimin per mijra krime makabre,terror, superkorrupsione dhe tradheti kombetare.Turp dhe bashkefajesi sebashku. Turpi bashke me to do t’u mbuloje tere jeten, por ne burg si bashkepuntore me boten e krim-korrupsionit-imoralo-politik ne te tre pushtetet. Dridhuni e perdrdhuni,po vjen ora qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet, doni apo nuke doni ju o mije kenetash dhe avoketer,notere dhe pjella e mostra te diktatures komuniste, drejtesia do te behet se e kerkon sovrani, USA dhe BE-ja. C’do skenare i peshtire i pjellave dhe mostrave te diktatures komuniste qe krekosen si gjeli siper plehut te tyre nga fuqia e pushteteve shume shpejt do te marre ndeshkimin e merituar per mijra krime dhe superkorrupsione te faktuara me ze, figure dhe deshmi te gjalla sa istitucionale, aqe dhe me shume popullore, e medjatike. Besoni o pjella e mostra vrasesish e cvatesish,Zoti vonon, por kurre nuke harroje te ndeshkoje kriminelet, te korruptuarit dhe bashkepuntoret me ta.

  Reply to this comment
 4. Mihal Xhamo October 23, 10:43

  DREJTESIA DHE ME NDESIA

  Zoti Thano! Ditet e fundit , te gjithe shqipta ret pane ne drite te diellit si politik aneve tone u digj et barkuper Vetin gun. Perbetimet se”krimi ka mber thyer sferat e lart a te shtetit”, plasi qysh ne rastin e p are,sapo prokuror ia gervishi plagen Sapo u cek nje de putet ishminister per implikim ne a fera narkotikesh, mazhoranca u gr ushtbashkua per te mos ja dhene drejtesise.Perkun drazi i beren gjyq in politik,si dikur, prokurorise.Por, a jo qe bie ne sy es hte “solidariteti popullor” ne perk rahje te akuzuarit si dikur”masat po pullore kunder ar miqeve te popull it”ne perkrahje te akuzuarit. Askush nuk i ndaloi keto grumbullime pa l eje,as ne shtepin e deputetit dhe as para zyrave te Kuvendit. Te kun derten beren me ish te persekutua rit politik para nje jave policia e sht etit duke perdoru r shkopinjte e go mes. A na nderon kjo? Pershendetje Mihal Xhamo

  Reply to this comment
  • aty October 23, 13:25

   O z.Mihal te lutem vetem per te burgosurit politik mos fol, ata te gjithe nuk kane qene kurre te burgosur politik pasi ai xhaxhi ne kohen e vete te zhdukte nga faqja e dheut pa nam e pa nishan sic thone une nuk e di dhe as meinterson pasi gjithe opulli kart qene i denuar e persekutuar.Xhaxhi kundershtaret e tij i eliminonte dhe jo ti ushqente.Per mua kaneqene ordiner dheper ti denuar me shume ju a kane futur per politike.

   Reply to this comment
 5. GJYQI I HAGES October 23, 11:13

  MANDATI I DEPUTETIT ESHTE PRONE VETEM E POPULLIT DHE ATE NUK E KA TE DREJTE TJA HEQIN AS KAMIKAZET E LLALLES QE ESHTE KRRIMINEL DHE AQE ME TEPER PARLAMENTI I UDBSE-SALISE.LIKE FLORISE E AMERIQISE…..
  SAJMIR TAHIRI TE PERBALLET DERI ME NJE PO JO ME KETE DREJTESI POR ME ATE TE VETTINGUT DHE JO NGA BURGU POR I LIRE ASHTU SI ESHTE DHE BASHA E MONIKA E LIKJA TE LIRE EDHE PSE TE INKRIMINUAR 100 PERQIND

  Reply to this comment
 6. Arberia October 23, 11:41

  PD+LSI mund te humbin Tahirin-betejen e pare, por jo luften e shenjte kunder Vetting-ut te Edi Rames. Populli po kendon:

  Sali Berisha e mprehu shpaten
  edhe i her’o per situaten.
  Kjo asht shpata qe u rrin te supi
  gjithe armiqve qe ka SHQUP-i!

  Reply to this comment
 7. Zylo October 23, 13:20

  Ja niset Sajmirit thjesht per ta larguar nga karriera politike ne Ps.Sepse lali Eri eshte pas dhe corape kuqi Taulant ti kene dyert e hapur per ne krye te Ps.Loje e piste politike.Pasi me droge gjysma e deputeteve merren dhe pjesa tjeter me korrupsione ne shkolle rruge me video pa video me spitale etj.Kjo qe loja per te larguar the next person.

  Reply to this comment
 8. gjykim...."anglo sakson" October 23, 14:07

  keto qe thua ti, jane statutore ose kushtetuese, apo keshtu t’a tha mendja …dhe pastaj ec e kundershto gerinen e mulles ….

  Reply to this comment
 9. fteri October 23, 16:15

  Sali vrasësi,Lul tradhëtari ,Ilir hajduti ,dhe Munika mashtruesja me Batare “topash ” përpiluan sulmin rrufe kundër Wetingut .
  Me anë të Llallës vunë në lëvizje treshen e prokurorve qyqëman tropojan ,për të Arrestuar ishë ministrin më të sukseëshëm të PS-së ,deputetin S.Tahiri .
  Por sharra u ngeci në gozhdë për mungesë të provave që duheshin për të ralizuar grushtin e shtetit për të përmbysur qeverinë e E.Ramës e votuar me shumicë vote nga populli.

  Por ky grup kriminal Saleh+Ilir+Luli+Monika +grupi prokurorve Tropojan +një grup gjykatësish e avokat sekser të korruptuar s’ mund ta ndalin reformën në drejtësi dhe WETING-UN në ahqipri .
  -,litari u është shtërnguar në qafë ,pasuritë prrallore të vjedhura si tokë,shtëpi e vila dyqanëe moderne do tu sekuestrohen ,dhe vetë S.Berisha ,I.Meta ,L,Basha do të prangosen .

  SHteti ligjor dhe demokracia në shqipri do të avancoi përpara nuk do të ngelet peng i kësajë bande hajdutësh dhe kriminelësh për 27 vjet kan bërë kërdinë në shqipri.

  Plani ogurzi ka qenë i kobëshëm i rrufeshëm :
  – të arrestohet S.Tahiri !
  -të shkarkohet E.Rama !
  -të bjrë qeveria !
  -të kalohet në zgjedhje të reja të parakoheshme
  Për këtë u hodhën disa hapa ,
  Tre prokuror të krimeve të rënda ,të klait kriminal të tropojës kërkouan lejnë për arrestimin e S.TAHIRIT !
  -L.Basha mblodhi tyrjezën me LSI -në ,për të përmbysur qeverinë dhe kërkoi E.Ramës të jap dorheqjen ,dhe vetë kishte veshur kostumin e kryeministrit !…..ishte gati !…….donte vetëm çelsat …………..!
  -S.Berisha e bekoi menjëher kët tyrjezë !!!!
  -Monika u hoshë në sulm ,ajo bëri thirrje :
  -qeveria RA !
  -të bëjmë zgjedhje të reja ,
  Wetingu mbeti jetim në dorë të :
  -Sali karaxhixhit ,
  -Ilir Floririt ,
  -L.tradhëtarit ,

  DHe kori i prokurorve dhe gjykatsve që kan shkaktuar tragjedi në këtë vend 27 vjet të jetojë dhe të gëzojnë të lumtur pasurinë dhe të gjitha privilegjet kriminale që kan siguruar .Populli përsëri të jetoi në krim,varfëri dhe mizerapël si në SOMALI.
  Këta nuk duan shtetë ligjor dhe Weting-ë ,për këtë qëllin organizuan arrestimin rrufe të S.Tahirit ,për të sulmuar E.Ramë.

  Ky ishte skenari më i kobëshëm i zi që bëriA.Llalla në fund të karjerës tijë.
  Flet arresti me urdhër të S.Berishës dhe I.Metës për deputetin dhe ishë ministrin e brendëshëm më të sukseëshëm të periudhës demokratoshkërdhatësisë 27 vjeçar,U TRETËN SI KRIPA NË UJË .
  S.Berishës ju ndalën milardat e drogës së Lazaratit më 18 qërshor 2014.

  Reply to this comment
 10. kryeministër i çadrës. October 23, 16:45

  Parlamenti duhet të bindet me prova ndaj akuzave të kobshëme Salehut për të arrestuar Deputetin S.Tahiri .

  Reply to this comment
 11. moisiu October 23, 17:47

  Te mbrojme Saimirin nga Trusti i Geshtenjave,te mos triumfoje korupsojni dhe hajduteria me ndershmerine ,nuk vendoset fati i Saimirit ,por fati i Shqiperise ,poshte agjentet e UDB !

  Reply to this comment
 12. lora October 23, 20:16

  Kisha per te dhene mendimin tim, por s’ja vlen. Keni bere nje gabim te madh ju te gazetes: Une s’e kam degjuar Ramen apo dikush nga PS qe Saimir Tahiri nuk do te jete me ne Ps. Saimir Tahiri do hetohet do dali i pafajshem se provat i prodhon pd e lsi dhe ka mundesi qe te behet edhe prape minister ne ps. Keshtu e kuptova une fjalen e kryeministrit; nje mendim dhe veprim kaq demokrat e serioz i ps dhe atij.

  Reply to this comment
 13. Rinald October 24, 00:07

  Ce do. Ky palo kryeminister ka humbur gjithe kredibilitetin ne sy te Shqiptareve. Dhe ata qe kakarisin ketu, jane mercenaret e lartise ne pushtet, me te cilen i lidh interesi, qofte ai kriminal apo korruptiv. Te mos llogarisim ketu edhe ushtrine propagandistike, te cilet paguhen nga qeveria per te komentuar ne mediat online. Jane me qindra. Ata qe promovuan dhe mbeshteten Ramen ne rrugen e tij drejt kryeministrise, duhet te mendojne seriozisht zvendesimin e tij, sepse ai ka humbur cdo lloj kredibileteti te shumica e njerezve. Ky konsumim, erdhi me shpejte nga cfare pritej, duke pasur parasysh edhe diagnozen narsisiste dhe varesine ndaj kokaines te kryeministrit. Njerezve dhe Shqiperise i ka humbur shpresa dhe kjo edhte nje ceshtje serioze qe kerkon zgjidhje imediate per ardhmerine e atij vendi.

  Reply to this comment
 14. Rinald October 24, 00:13

  Ce do. Ky palo kryeminister ka humbur gjithe kredibilitetin ne sy te Shqiptareve. Dhe ata qe kakarisin ketu, jane mercenaret e partise ne pushtet, me te cilen i lidh interesi, qofte ai kriminal apo korruptiv. Te mos llogarisim ketu edhe ushtrine propagandistike, te cilet paguhen nga qeveria per te komentuar ne mediat online. Jane me qindra. Ata qe promovuan dhe mbeshteten Ramen ne rrugen e tij drejt kryeministrise, duhet te mendojne seriozisht zvendesimin e tij, sepse ai ka humbur cdo lloj kredibileteti te shumica e njerezve. Ky konsumim, erdhi me shpejte nga cfare pritej, duke pasur parasysh edhe diagnozen narsisiste dhe varesine ndaj kokaines te kryeministrit. Njerezve dhe Shqiperise i ka humbur shpresa dhe kjo eshte nje ceshtje serioze qe kerkon zgjidhje imediate per ardhmerine e atij vendi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim