Rama: Dy historitë e suksesit që do na hapin negociatat me BE

October 15, 2017 18:50

Rama: Dy historitë e suksesit që do na hapin negociatat me BE

Kryeministri Edi Rama në “Komunikimin Javor” të kësaj të diele, foli për dy histori suksesi të qeverisë, të cilat sipas tij do ta ndihmojnë me patjetër vendin në çeljen e negociatave me Bashkimin Europian.

“Temë kryesore ishte takimi me drejtorin e BE për zgjerimin e ekipit të tij. Shqipëria po bën progres në drejtimin e duhur, objektivi për çeljen e negociatave mesin e vitit tjetër është plotësisht i arritshëm.

Nuk ka dyshime për 2 historitë e suksesit në vendin tonë të përshëndetur nga ndërkombëtarët

Së pari, zgjedhjet e 25-qershorit, Shqipëria ia doli pas shumë pengesave, si çadra apo refuzimi i zgjatur i opozitës. Fushata më e qetë dhe më pak e kushtueshme. Zgjedhjet janë konsideruar nga komuniteti ndërkombëtar në përputhje të plotë me standartet e Europës.

Propaganda kundër zgjedhjeve, e atyre që humbën, është thjeshtë shfaqje e vetëdobësisë së brendshme politike, morale e programore, që e cuan në humbje. Kështu rrezikojnë të humbin sërish e të dobësohen më shumë. Por është çështje e tyre. Jo e jona.

Së dyti ,rezultatet për crrënjosjen e sëmundjes së vjetër të kanabisit, dhe nxjerrjen e vendit tonë nga territoret e kultivimit të drogës. Nisi me asgjësimin e Lazaratit, e arritje në të gjithë vendin. Por këtë vit do të mbyllet me fitoren e shtetit  kundër krimit e drogës. Do ta vijojmë këtë luftë kundër rrjeteve që kanë përfituar nga droga, do identifikojmë e sekuestrojmë asetet e përfituara nga paratë e drogës, e të cojmë prapa hekurave të fortët. Kjo betejë ka nisur në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtare. S’do të ketë tolerancë. Opozita e përdor temën e krimit për të shuar vëmendjen nga humbja e vet. Përpjekje e dëshpëruar për një opozitë që rreket si e marrë për ta shfrytëzuar krimin për të mbjellë paqëndrueshmëri sociale.

Jemi zgjedhur nga shqiptarët për të mirëqeverisur vendin e synojmë rrugën e dialogut e bashkëpunimit me opozitën. Dialog me vullnetin e një pale nuk do ketë por ne s’do e humbasim durimin por do vijojmë t’i bëjmë thirrje opozitës që të bisedojmë për të mirën e vendit,” tha Rama.

October 15, 2017 18:50
Komento

8 Komente

 1. O sali mos e pafsh diellin neser ne mengjes October 15, 19:38

  O rame vari leshet europes,po ne shqiptaret kemi nje halle,kur do ta futesh saliun ne burg?

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati October 16, 02:40

   Nuk kane per ti hapur negociatat me ne, sepse nuk kane respekt per popullin tone

   Ato kushte qe kane vendosur , i kane vendosur per te justifkuar ligesine e tyre
   e cila shprehet me faktin, se ata duan te fusin me pare Serbine dhe Malin e zi

   Kuptohet pse duan ti fusin keto shtete me pare, ne menyre qe kur te vije radha jone per tu futur Serbia nuk e jep kurre voten pro–Dhe EU esht e justifikuar keshtu qe ne nuk futemi kurre

   Problemi ketu eshte qe te shikohet e drejta ne sy, dhe te mos e lejojme veten te na genjejne keta burokratet e EU-se , te nxitur nga Merkel

   Politika shqiptare duhet ta diskretitoje politken e EU-se qe ka ndermend te futi Serbine para Shqiperise dhe para Kosoves
   Kjo eshte skandaloze, ndaj politka jone ti diskretitoje me sa te munden

   Sepse se pari e mbi te gjitha Serbia nuk esht vend i Nato-s dhe se dyti Serbia nuk ka plotesuar asnje kusht per te qene pjese e EU-se

   Ne Serbi ka akoma varreza masive te njerezve te zhdukur nga Kosova dhe kete e thote vete Kryetarja serbe e te Human Rights me qender ne Beograd

   Ndersa ne lidhje me jeten politke ne Serbi ata jane skandal fare ,
   se atje sa ka qe u vra ish Kryeminstri GJingjic ne mes te beogradit dhe po ashtu Vucic paralajmeron per dite se do me vrasin .

   Pra ne Serbi rendi esht per toke dhe jeta politke eshte nje lufte primitive si ne Mesjete
   Si mund te futen ata ne EU ?

   Vertet ka probleme Shqiperia ne jeten politike, por nuk jane aq te mprehta sa ne Serbi

   Ne Shqiperi Kryeministri shkon ne pune ne kembe , mes permes Tiranes,
   sikur esht ne Hollande, se vetem atje eshte rendi e siguria 100% ,
   Ndersa ne Serbi Kryeministri qahet neper televizione :>…Aman do me vrasin,aman do me vrasin

   Shto pastaj per Korupsionin , Serbia esht vendi me i koruptuar ne Europe ,

   Vete zyra e antikorupsionit me qender ne New York e Bankes Boterore ka deklaruar , para nje viti,
   se nga bankat serbe kane dale ne menyre te fshehte reth 10 miliard dollare –Cka eshte skandaloze,

   Ndersa nga Shqiperia kishin dale as 1 miliard dollare
   Po ashtu nga Mali i zi kishin dale 4 miliard dollare

   Pra te gjithe treguesit Serbia dhe Mali i zi i kane te perkeqesuar dhe shume me poshte se Shqiperia
   Pastaj ky Kryeminsitri i Malit te zi , eshte akuzuar nga Prokuroria Italiane se ky bente trafikimin e droges me mafien siciliane –Kjo eshte skandaloze

   Si mund te futet ne EU Serbia kur atje nuk zhvillon dot nje ndeshje futbolli ?

   Edhe ne Kore te Veriut te shkosh dhe nje ndeshje futbolli nderkombetare e zhvillon normalisht

   Ndersa ne Serbi nuk zhvillohet dot nje ndeshje e Kupes se Europes, se ata nuk e mbajne dot rendin

   Dhe me e keqja akoma eshte se Serbia po rehabiliton Kriminelet e luftes qe kane bere krime ne Kosove e Bosnje
   DHe kete akuze po e ngre per dite Organizata e te Drejtave te njeriut me qender ne Beograd, qe jane vete serbe

   Ndaj duhet qe gazetaret tane te shkruajne artikuj ku te diskretitohet politka me dy standarde e EU-se qe udhehiqet nga Merkel

   Jane te gjitha pasoja te politikes djallezore, te kesaj shtriges Merkel ,
   qe ka tamam nje mentalitet naziskin ,

   Sepse eshte pikerisht Merkel ,qe favorizon nje shtet xhelat,
   si Serbia ,qe kreu genocizem me varre masive ne mes te Europes, krijuan nje Aushvic te ri ne Ballkan ,
   dhe kjo ndrikulla e Gjermanise kerkon ta fusi ne EU KETE SHTET KRIMINAL si Serbia,
   dhe Shqiperine e Kosoven kerkon ti lere pergjithmone jashte EU-se

   Te gjithe duhet te ngrihen e te flasin kunder kesaj politke te lige qe po aplikon EU kunder Shqiperise

   Edhe gazeta juaj te mari ne interviste Ambasadorin gjerman dhe ta diskretitoje kete politike pro-serbe te Merkel ,

   I diskretitoni, as mos e ruani fare, se ata e kane respektin per kombin tone , nen nivelin zero , pike

   Reply to this comment
 2. SKANDAL October 15, 19:45

  Ore cfar ndodh ne ate vend .
  Bandat e serbit e grekut pd lsi – po e cajne me dysh ne cdo aspekt te jetes Shqiperine ,greku gerthet ne Himare eshte Himara Greke ,serbi pushton tregun e i afron shqiptarit vdekjen ,kryeministri jone i gjate ,del e flet per negociata ! Deri kur te hapi deren e bodrumit BE-ja per Shqiperine , – Shqiperisa i ka ngel vetem Skeleti . A ka njeri pran kryministri qe te shikoj me qarte situaten ku po degjenron Shqiperia ,nderkohe qe vazhdon te merret me idiotlliqet e plehrat e bandave pd lsi .Skadnaloze

  Reply to this comment
 3. Illi October 15, 21:15

  Vetingu, plako, vetingu, se perndryshe NUK kemi gje ne terezi.

  Reply to this comment
 4. Merre me long, se mishi ka maru... October 15, 23:04

  Edhe imituesi me i rendomte i Sali bajraktarit s’do kishte bere premtime kaq boshe dhe kaq ordinere.

  Te propagandosh celjen e negociatave (wow) si arritje pozitive, eshte njelloj sikur ujku t’i trokase nena dhise ke dera, dhe ajo t’i thote me trego kemben e bardhe pa te te qas brenda.

  Por a mund te ulet aq kollaj kembekryq me kecat nje ujk bloze i zi?

  Nese i referohemi ( LINK: PROCESIT TE NEGOCIATAVE ) per pranimin e Turqise ne BE, mund te marrim nje shpjegim llogjik te kesaj pyetje.

  Turqia ka aplikuar qysh para 18 viteve si kandidate dhe ka plot 12 vite qe vazhdon negociatat me BE-ne per pranimin e saj. Ajo qe eshte per t’u theksuar eshte se nga gjithsej 35 kushte paraprake, ne gjithe keto 12 vite eshte ratifikuar vetem 1. Po u vazhdua me keto hapa “gjigande” matematikisht i bie qe Turqia te integrohet pas 12 x 34 = 408 vitesh… 😉

  Kur u dashkan kaq vite per “Perandorine Turke” imagjinoni pastaj se sa duhen per “Protektoratin” e saj 😉

  A nuk perkon kjo me thenien se Turku na la 5 shekuj pas 😉

  Reply to this comment
 5. * October 15, 23:11

  Please do not reply to this comment. This is only for test purposes.

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 October 16, 12:45

  dmth sipas teje korrupsionin se kemi më problem??!!
  jo për gjë por ai është guri i themelit të të gjitha të “mirave” që kemi!!
  sidoqoftë ti mos e rruj!!
  të është mbushur mëndja ty se ke të drejtë??
  për të tjerët mos e çaj fare!!
  kujton ti se me këto gënjeshtrat euforike gënjen të gjithë!?
  mos e vrit fare!!
  ne i kuptojmë a si kuptojmë,pordhët e tua!?!
  jemi të detyruar ti pranojmë për parfum!!
  skemi bithë të ta zëmë me shkelma bithën tënde!

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 October 16, 16:59

  Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

  « Back

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*