Rama e Meta, konferencë dy ditë para zgjedhjeve: Kushte optimale për zgjedhjet

June 19, 2015 11:36

Rama e Meta, konferencë dy ditë para zgjedhjeve: Kushte optimale për zgjedhjet

Kryeministri Edi Rama dhe kryeparlamentari Ilir Meta, kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp, dy ditë para zgjedhjeve të 21 qershorit.

Ata kanë thënë gjatë fjalës së tyre, se kushtet për zgjedhjet e 21 qershorit janë optimal.

Sipas tyre, kjo ditë mund të kthehet në një festë për demokracinë.

Kryeministri dhe kryeparlamentari kanë thënë ndërkohë, se nuk është përdorur asnjë fond nga buxheti për këtë fushatë, gjë që ndodhte gjatë qeverisjeve të kaluara.

Buxheti i shtetit nuk u bë pjesë e shpenzimeve elektorale dhe shpenzimet nuk u frynë dhe as nuk u deformuan për shkak të fushatës” tha Rama.

Nuk ka përdorim të fëmijëve në fushatë por thjesht një përzgjedhje të natyrshme të fëmijëve me eventin që është tërësisht e pashmangshme.

Nuk janë partitë tona që i veshin bluzat e fushatës fëmijëve por janë prindërit”, vijoi ai.

Kryeministri ndërkohë ka thënë se janë ndjekur me rigorozitet të gjitha incidentet që kanë ndodhur gjatë kësaj fushate.

Incidentet si ai në Ersekë, ku një person hodhi karrige në drejtim të turmës së PD-së, janë raste që janë ndjekur me rigorizet maksimal nga Policia e Shtetit dhe janë ndëshkuar siç e parashikon ligji.

Ndërsa historitë me fotografi me kamioncinë, apo makinë policie me flamur të PS-së ku nuk ndodhet kryetari I PS-së, as ai I LSI-së, këto janë qesharake.

Por, nëse erdhi dita kur të diskutojmë dhe këto, atëherë kemi shkuar shumë larg”, tha Rama.

 

 

June 19, 2015 11:36
Komento

16 Komente

 1. LOVE June 19, 11:56

  Rama po flet per ….demokraci , do kete parasysh 21 janarin ,kur kerkoi demokraci
  Mmmmmmmmeta , me qetesi dhe dashuri ,po ju thote qe voten me shtrenje se LSI ,nuk jua blen dot asnje ….eshte pragmatist

  Kokepalare , ju kane dale brigadieret ,….realizoni normen 😛

  Reply to this comment
  • irsa June 19, 12:29

   bravo qeverise per marrjen e masave paraprake per te garantuar nje proces zgjedhor te qete pa incidente duke i deshmuar dhe te huajve se shqiperia ka arritur standarte per te realizuar zgjedhje te lira e te drejta, eshte shume e rendesishme qe qytetaret ne mbare vendin te shprehin voten e tyre te lire pa presione duke votuar per kandidatet qe ata kane besim se do i cojen ne drejtimin e duhur

   Reply to this comment
   • denisi June 19, 12:36

    nuk ka munguar angazhimi i qeverise dhe policise se shtetit duke marre te gjitha masat e nevojshme qe me 21 qershor qytetaret ti drejtohen qendrave te votimit per te shprehur vullnetin e tyre me ane te votes se lire per kandidatet qe ata besojne se jane te duhurit per bashkite e vendit , bravo de per risite e reja si mos perdorimi i nxenesve te shkollave dhe administrates publike si instrumenete per te mbushur mitingjet e kandiadteve ne ndryshim nga e kaluar kjo ishte nje arritje duke vendosur disa rregulla te reja

    Reply to this comment
   • Falmerajer June 19, 12:55

    Te vazhdohet puna e nisur nga qeveria. Aksionet per prishjen e ndertimeve pa leje, stopimi i ndertimeve pa kriter, aksioni per prerjen e lidhjeve te jashtligjshme te energjise, reforma ne pensione, dhenia fund e abuzimit me TVSH, shlyerja e borxheve ndaj bizneseve, kthimi i rendit, dhenia fund rrumpalles 23 vjecare qe ekzistonte ne vend, te gjitha keto jane arritje ne vetem 18 muaj. Qeveria te vazhdoje me kete ritem.

    Reply to this comment
  • kushte June 19, 12:31

   keto zgjedhje do jene me te sigurtat dhe transparente qe qytetaret shqiptar jane perballur. qeveria shqiptare ka ndermarre te gjithe masat per zgjedhje optimale larg problemete te zakonshme ordinere te cilat shfaqeshin sa here qe ne pushtet ishte partia demokratike. vota e shqiptareve drejt drejtimit te duhur eshte e sigurt!

   Reply to this comment
  • Lagunari June 19, 12:40

   Opozita po pregatit skenarin e braktisjes se zgjedhjeve. Do pesoje humbje te thelle ne te gjitha qytetet e per pasoje do gjendet si justifikim bojkotin. Deri me sot kemi pare nje opozite te dobet, opozite destruktive qe vetem hedh akuza boshe e nuk ofron asnje alternative. Opozita me e dobet qe kemi pasur ndonjehere, eshte per te ardhur keq.

   Reply to this comment
  • Ranheim June 19, 12:44

   Shqiptaret votojne per ASHE. Reformat e ndermarra ne cdo sektor nga kjo qeveri ishin jetike per vendin. Jemi koshiente qe reformat kane kosto por shume shpejt do japin efektin e tyre pozitiv. E rendesishme eshte qe jemi ne rruge te mbare. Vetem keshtu mund te progresojme e te ecim perpara. Shqiptaret i keni krah jush.

   Reply to this comment
  • Janaqi June 19, 12:48

   Zgjedhjet padyshim qe do jene normale. Kjo per faktin se tanime ai qe manipulonte zgjedhjet nuk ka me ndikim, Saliu per fat te mire te shqiptareve eshte mbyllur ne skuten e tij. Edhe Ristani i kutive te gabuara nuk do kete me mundesine te drejtoje KQZ-ne e te manipuloje rezultatin duke shpallur humbesin fitues e fituesin humbes, sic beri ne vitin 2011. Vezhgimi i nderkombetareve te jete sa me i rrepte ne menyre qe te mos ngrihen alibi.

   Reply to this comment
  • boris June 19, 13:31

   kushtet dhe standartet per zgjdhje te qeta dhe per ecuri zgjedhjesh.pra kjo eshte demokracia dhe liria qe ofron kjo qeveri ,ndryshe nga tjetera qe i mbushte njerzit me presion madje madje u mblidhte dhe kartat e identitet dhe i thoshte ti mos vota se ti najep voten kunder.jemi krenar qe ndryshoi shteti me reformat e duhura per qytetarin dhe jo per pushtetarin.

   Reply to this comment
  • publiku June 19, 13:34

   e vetmja menyre per te pasur zgjedhje efektive,eshte qe procesi i zgjedhje te jete sa me i qete.dhe per kete qeveria duket e angazhuar plotesisht.sepse dhe vet fakiti qe opozita eshte e deshtuar ja ka bere qeverise kete proces me te qete.me ne fund qeveria per qytetaret dhe jo per deputet.

   Reply to this comment
  • populli June 19, 13:37

   qeveria qe respkton qytetaret ndodh neper vendet demokratike.normalisht nuk ishim nje vend demokratik sepse qeveria para 2013 ,i bente cdo lloj forme presioni njerzve si dhe punonjsve te administrates dhe duket qarte qe kesaj politike i ka ikur koha tashme.praq me ne fund dhe renditemi mes vendeve europiane fale kesaj qeverie se te ishte per ate qe lame ne 2013 do renditeshim afern kongos dhe afer ugandes per proces zgjedhor.

   Reply to this comment
  • homeri June 19, 13:39

   bravo qeverise per angazhimin,per standartin elarte te lirise se shprehjes se votes te sovranit.ku ndryshe nga shqupi qe i bente presion njerzve per te votuar me vendin e pune dhe i conte administrat turma turma neper mitingje.qeveria qe na ben krenar dhe europian ne sy te botes.

   Reply to this comment
  • te mjeret June 19, 13:41

   qeveria e beri punen e vet dhe bravo i qofte per angazhimin e saj ne zgjedhje sa me te qeta.por nuk mund te them te njejten gje per opoziten qe nuk reshte se cenuari me skenare shpifjeje cdo moment te fushates,dhe me bindje te plote them qe keshtu do beje dhe gjate procesit zgjedhor.shqupi kete alternativ ka dhe kete menyr politike ben.

   Reply to this comment
  • POPULLI June 19, 15:48

   Perse nuk e ka shkruar ne CV Dritan Leli qe ka qene pedagog ne universitetin Kristal. Perse nuk e ka shkruar sesa ju kerkonte studentave per provim dhe sa merrte per mbushje kartelash kur diploma shitej?
   Kandidati Dritan Leli eshte me i rezikshem se Elvis Roshi.

   Reply to this comment
 2. ada June 19, 13:08

  Dy ujqerit e veshur me lekure kaprolli…
  Keta po behen si bisha per te fituar me cdo kusht. presioni mbi kandidatet e djathte eshte nje sinjal shume i rrezikshem. Eleminimi i gares eshte sinjali i pare i diktatures.
  KUJDES!!!!!!

  Reply to this comment
 3. Arben June 19, 15:46

  TA BEJE EDHE UNE NJEHERE SI KANDIDATI I PERMETIT.

  “KUSH VOTON ILIR METEN, TA HAJE KANCERI NE GRYKE”

  HA HA HA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*