Rama e Meta: Pa sakrificën e dëshmorëve, Shqipëria s’do ishte kjo që është

May 5, 2015 11:35

Rama e Meta: Pa sakrificën e dëshmorëve, Shqipëria s’do ishte kjo që është

Kryeministri Edi Rama dhe kryeparlamentari Ilir Meta, nën shoqërinë e kandidatit të majtë për Tiranën, Erion Veliaj, kanë bërë homazhe te “Varrezat e Dëshmorëve”, në përkujtim të 5 Majit.

Rama dhe Meta kanë thënë gjatë fjalës së tyre, se pa sakrificën e dëshmorëve, Shqipëria sot nuk do të ishte ajo që është.

Dita e Dëshmorëve të atdheut përbën një ditë të veçantë.

Qemal Stafa mbetet figura e një gjenerate që iu kundërvu një hordhie shkatërruese, që u lëshua në Shqipërinë e vogël me gjithë egërsinë e tij, por që ndeshi gjithë forcën e rezistencës dhe atdhedashurisë.

5 Maji i sotëm përkon me 70-vjetorin e fitores mbi fashizmin. Shqipëria u rreshtua në anën e duhur të historisë, të cilën e shkruan mijëra vajza e djem shqiptarë, që kishin vetëm një armë përballë armiqve që kishin ardhur me armët më moderne të atëhershme”, ka thënë Rama.

Përkulemi me mirënjohje për kontritubtin e tyre të jashtëzakonshëm për lirinë e vendit. Pa sakrificën e tyre sublime Shqipëria sot nuk do të ishte ajo që është.

Shqiptarët i pritën me armë fashizmin dhe nazizmin, duke i dhënë një mesazh të qartë Evropës. Sot jemi krenarë që jemi anëtarë të NATO-s, që jemi kandidat për në BE dhe në themelet e kësaj Shqipërie euro-atlantike dhe evropiane është ëndrra e Qemal Stafës dhe dëshmorëve të rinj që dhanë jetën e tyre”, tha Meta nga ana tjetër.

Ndërsa kandidati i PS për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj ka ftuar gjeneratat e sotme që të mbajnë mend dëshmorët që sakrifikuan jetën, “pasi vetëm kështu do të mund të jenë në gjendje të zgjedhin rrugën e duhur ndaj asaj të gabuar”.

May 5, 2015 11:35
Komento

40 Komente

 1. intelektuali May 5, 12:01

  PA VEPREN SATANIKE TE “DESHMOREVE IMAGJINARE” TE ENVER HOXHES DO TE ISHTE I PAMUNDUR IMPLEMENTIMI U “MURTAJES BOLSHEVIKE NE TROJET TONA.

  Dhe Shqypnia do te ishte barabar me vendet e tjera demokratike dhe antikomuniste te BE dhe jo si nje fisi prehistorik i cifuteve te Moisiut qe kishin marre eksodin e tyre ne shkretetire, te ndjekur nga faraoni i Egjyptit, te lemerisur nga Vatani ku sundon ligji i mafies me pushtet dhe i korrupsionit makaber i LSI-se dhe i partive komuniste te Frrokut dhe vellezerve te tij.

  Reply to this comment
  • Dordomuzi May 5, 12:53

   O tradhetar i ketij kombi! O cope muti e hajvanit te Burgajetit! Me dy rrjeshta me fjale te shkruara me shkronja te medha nuk ke bere gje tjeter por ke dekonspiruar plotesisht veten tende si antishqiptar, si nje hiene qe akoma bene hije mbi toke aksidentalsiht. Vepra e Deshmoireve te Kombit nuk mund te jete e parnueshme per tradhetare, kuinslinge qe shiten bythen dhe grate e tyre tek pushtuesi. Ajo nuk mund te jete e pranueshme as per vemjet e tyre, njeri prej te cileve je dhe ti mor qen, qe u pollen nga barqet e kurvave te orborrit te mbretit te vetshpallur, qe e shiti Shqiperine si plaçke trtegu dhe ngordhi ne arrati.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 5, 16:38

    Antishqyptarte ishin ata qe shiten Vatanin dhe BYTHEN e tyre tek komunistet jugosllave te Titos dhe implementuan MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare, prandaj laje gojen me kolinoz kur te permendesh intelektualet properendimore shqyptare qe dhane jeten e tyre per nje Shqypni Demokratike sic po kerkon te behet sot dhe mos u bej si nje kloun i paguar i politikes mafioze kusare dhe vrastare, qe nga njera ane kerkon t’i bashkohet BE-se Antikomuniste dhe nga ana tjeter qan dhe vajton si kukumjacke pylli per Deshmoret dhe xhelatet e Enverit qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone.

    Reply to this comment
    • mirel May 5, 18:56

     Shqiperia per here te pare u be shtet nen Enver Hoxhen.
     Jo me shume se disa muaj me pare KGB botoi dokumente qe deshmojne qe Hoxha perdori Stalinin per te permbysur planet e Titos per nje republike te shtate te Jugosllavise.
     Vemje si puna jote i prishin pune ketij kombi.

     Reply to this comment
  • tepo cobani May 5, 16:36

   PYETJA E THJESHTE :

   CFARE ESHTE PRA SHQIPERIA SOT ?! ?! ?! ?! ?!

   LOGORI RETORIKASH NGA JENICERET ? ? ?

   Reply to this comment
 2. ali May 5, 12:02

  Cfare thote ky bufi I Skraparit po zoterinjte qe ti bere kualicion I shiten detin grekut .Bej perpjekje tani qe vendimi te mos marri form te prere

  Reply to this comment
  • mirel May 5, 18:59

   duhet nje tjeter EH i dyte qe te veje ne vend dhe ajo puna e detit.
   Qeveria e sotme hesht dhe pretendon ta kaloje me heshtje kete tradheti te larte..dhe behet gati te shkaterroje Vjosen.
   Ne emer te popullit shtojne koncesionet

   Reply to this comment
 3. nostradamus May 5, 12:37

  Cfare ”intelektuali” me se shkerdhate …!!!! Ballisto-zogist i qelbur !!! Edhe te vdekur po
  qelbni dynjane ”alienet”…..!!!!!

  Reply to this comment
 4. Edi May 5, 13:02

  Autobuset per veteranet ishin organizuar nga amnasada Ruse. Keta tanet ku rafsha mos u vrafsha.

  Reply to this comment
 5. SS May 5, 14:56

  He morr ballista te qelbur!! Kurr tju vin mend sdo tju han as qente Tradhetin po e trashegoni dhe ne brezi i ri Zoti vente dore tju regulloj pamjen e veremosur qe keni shemtuar Shqiperin atdheun ton te dashur qe e kan lene te paster rilindasit tane Lavdi deshmoreve qe dhan jeten per clirimin e vendit Perjet qofte kujtimi i tyre

  Reply to this comment
 6. mirel May 5, 16:42

  kuslinget dhe qelbesirat ne varrezat e deshmoreve dhe veteranet jo.
  Kjo lufte pati nje komandant te madh, ai duhet nderuar i pari.
  Jo zogu, ju plera te peshtira qe e mbani ne mes te Tiranes

  Reply to this comment
 7. fshatari. pafshat May 5, 17:18

  Te shemtuar rine
  Perpara Nenes Shqiperi
  Ne prag te zgjedhjeve vendore
  Dhe votave fresk u bejne
  Politikanet – hipokritet pakufi.

  Reply to this comment
 8. Shahisti Pichakar Bythamçeftas May 5, 17:50

  Pa sakrificën e dëshmorëve, Shqipëria s’do ishte kjo që është…thone keta zoterinjte dhe kane te drejte, mbase do te ishte me e mire…

  Reply to this comment
 9. intelektuali May 5, 17:50

  Pasi te kene bere homazhe tek varrezat e Deshmoreve Imagjinare komuniste te Enverit, Edi Rama me Like Floririn le te shkojne Ne Moske ne 9 maj per te bere homazhe tek varret e Deshmoreve Reale bolshevike te Putinit se numuri i tyre nuk ka qene i sajuar nga Partia e Punes 28 mije vete sa eshte siperfaqja e Shqypnise, por 30 milione te vrare nga Lufta e Dyte Boterore, aq sa kishte vrare Stalini me doren e vet ne periudhen e NEP-it komunist para Luftes. Le te shikojme me pas si do te reagojne vendet e BE-se me kameleonet e politikes sone kombetare.

  Reply to this comment
 10. lili May 5, 18:44

  Po ju duket mire shqiperia sic eshte? Bravo,blini pra nje pare zyza!

  Reply to this comment
 11. Elio May 5, 18:49

  Ashtu eshte more lakej. Po Shqiperine e gjysherve tane ju e vodhet, coptuat, vrate dhe shitet dhe tani dilni na mbani koferenca hipokritesh ketu. Hajdute dhe plehra jeni asgje me shume se kaq.

  Reply to this comment
 12. padrino May 5, 18:56

  O like florini , dhe edvin “rilindasi “Lavdi Dëshmorëve, po kush i udhëhoqi këta që ranë luftë, pse sja përmendni emrin Enverit , apo ju ndalon ameriqia. Saliu i shiti detin gerqisë , zogu Shën -Naunin serbve, esati shkondrën malit të zi. dhe pd u ka bërë monumente ,i quan patriotë , tradhtarët . Enveri që ka punuar shumë nga të gjithë shqiptarët për popullin dhe vendin, në mijëvjeçarin e dytë qenka tradhtar .

  Reply to this comment
  • Tasi May 5, 19:14

   padrino i ke then te gjitha. Bravo! Jane hajdute dhe servile te ndyre nga i pari tek i fundit. Rilindasi me “Bllokun ne Dore” do rilindin Shqiperine!!! hahahahahahahaha

   Reply to this comment
  • intelektuali May 5, 19:31

   O DUDUM enverist,

   qaj sa te duash per MONSTREN Enver Pederastin, por mos shaj Ameriqine se s’ta ka fajin ajo qe Enveri ju beri si kafshe grabitqare pylli qe filluat te hani njeri-tjetrin qe nga spiunimi dhe vrasja e Qemal Stafes, Nako Spirut, Alqi Kondit, Lym Ketes deri tek Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu me nje ushtri gjeneralesh komuniste nga pas si qena te zgjebosur.

   Reply to this comment
 13. intelektuali May 6, 06:34

  KUJT I INTERESON SOT TE MBAJE GJALLE LEGJENDEN E DESHMOREVE KOMUNISTE IMAGJINARE TE ENVERIT?

  Pas Luftes Enver Hoxha me dinakerine e tij e kuptoi se po te mos krijonte ne Bote imazhin e nje Lufte partizane me shume deshmore dhe heronj te rene, nuk do te mund t’i shpetonte sanksioneve ne Konferencen e Paqes ne Paris qe atehere akuzonin Shqypnine se i kishte lejuar territorin e saj Italise se Duces per te sulmuar Greqine. Kjo teze forcohej akoma me shume sepse Enver Hoxha gjithe kohen e Luftes kishte jetuar si nje princ pasanik ne vilen e kryefashistit dhe kunatit te vet Bahri Omari dhe nga kjo vile ne qender te Tiranes kishte spiunuar pothuaj te gjithe komunistet idealiste te tjere dhe kjo ishte nje e fshehte publike qe e tregonin lart e poshte ne te gjithe Tiranen. Per te realizuar kete ide Enver Hoxha kerkoi ndihmen e tij urgjente tek emisaret me te afert te Titos qe ja adresuan kerkesen ne Moske dhe keshtu ne bodrumet e Kremlinit u sajua LEGJENDA e 28 mije deshmoreve komuniste shqyptare, nje shifer sa ishte territori i Shqypnise ne harten e Botes. Me ndihmen e sovjetikeve te Stalinit dhe Hrushcovit pas tij Enver Hoxha arriti te krijoje imazhin e vendit qe kishte luftuar perkrah Aleateve, por vrasja e ushtareve anglze ne Kanalin e Korfuzit me nje pabesi te papare e fundosi perfundimisht shpresen e Shqypnise te konsiderohej nga Bota si nje vend ALEAT i Perendimit dhe per afro 50 vjet qe pasuan u quajt me shperfillje totale si nje vend i terrorit bolshevik.

  Erdhi viti 1990 dhe u pa qarte se ekonimia e Shqypnise kishte falimentuar totalisht dhe shteti enverist ishte renuar perfundimisht dhe shqyptaret per te shpetuar koken nga mjerimi kishin marre arratine ne Bote me eksodin e tyre tragjik. Qeverite qe erdhen pas 1990-s deklaruan se do te hidhnin poshte ideollogjine e demshme ekonomike dhe se do te afroheshin me Perendimin dhe me shume ne ketij drejtimi te ri politik te Shqypnise i meshoi Sali Berisha me antikomunizmin e tij. Por me kalimin e kohes u pa se Enver Hoxha nuk u denua per krimet e tij monstruoze dhe se Saliu me PD-ne e tij shkonte dhe bente homazhe tek varret e deshmoreve imagjinare komuniste te Enverit cdo 5 maj dhe perdorte me murafet per qellimet e tij elektorale cdo date tjeter komuniste dhe as ne mendje nuk i shkonte per te gjetur dhe nderuar viktimat e verteta te Enverit qe kishin dhene jeten e tyre per nje Shqypni Demokratike dhe Antikomuniste. Kete linje politike te “mesalles me dy faqe” Saliu e mbajti qe nga fillimi dhe e mban deri me sot dhe asnjehere nuk u kujtua per “Deshmoret e VERTETE shqyptare, shumica nga familje intelektuale properendimore qe dhane jeten e tyre per kauzen evropiane te Vatanit qe nga Mukja 1943 deri sa u vrane dhe u masakruan familjarisht nga sadisti dhe killeri serial Enver Hoxha. Deri ketu OK dhe eshte fare e qarte. Nje njeri qe nga nje UJK enverist, sekretar i Partise se Punes, i stervitur ne palestrat e Sigurimit te shtetit nuk mund te prisje gje tjeter vecse KERMA komuniste gjate gjithe qeverisjes se tij dhe kete e vertoi koha: Vrasjet politike enveriste dhe nga lakmia per para dhe pushtet nuk reshten asnjehere qe nga dita qe Saliu krijoi PD-ne e peshtire te tij deri ne ditet tona dhe eshte e kote t’i numerojme dhe t’i rendisim ketu, pasi tema e ketij shkrimi eshte nje gje tjeter:

  KUJT I INTERESON SOT TE MBAJE GJALLE LEGJENDEN E DESHMOREVE KOMUNISTE IMAGJINARE TE ENVERIT?

  Ilir Meta apo Like Floriri sic e quan mileti iku nga Saliu dhe u bashkua me rilindjen socialiste duke rikthyer euforine e festimeve famekeqe te Enverit per 29 nentorin e ZI jugosllav dhe duke rikthyer legjenden e “Deshmoreve Komuniste Imagjinare” te Enverit me nje force te papare, aq shume sa filluan te trembin vendet e BE-se me keto festime qeveritare ne njue kohe qe Shqypnia kishte kohe qe kishte deklaruar deshiren e saj per t’ju bashkuar ideollogjise antikomuniste dhe demokratike te popujve te Evropes. Edi Rama bile sapo mberriti ne Berlin ne prani te Kancelares Merkel kerkoi falje per viktimat e komunizmit dhe denoi regjimin satrap te Enverit, por sapo u kthye ne Rinas hapi thesin e buxhetit te shkundur te shtetit dhe hodhi LEKAT e marra borxh badiava per te festuar 29 nentorin e ZI jugosllav qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona. Pse veproi keshtu Edi Rama nuk eshte e veshtire te kuptohet duke ndjekur se Artisti i Bashkise se Tiranes po keshtu me nje mendjelehtesi adoleshenti veproi me LHL-te e Asadit, por edhe ne shume raste te tjera qe shtrojne pyetjen thelbesore:

  A ESHTE NE RRUGE TE DREJTE EDI RAMA?

  Apo po kerkon te shtyje mandatin per te bere ca LEKA

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F May 6, 11:09

   Nastradin! Edhe pse ne nje moshe te thyer, edhe pse me vjen rende te debatoje me ty, perseri duke lexuar sot gjithe keto zhgarravinat tuaja qe u ngjajne jargavitjeve te nje qeni te terbuar qe nuk pushon se lehuri per shkak te simptomes se tij te pasherueshme, nuk munda te rrija indiferent, pa pergjigje.
   O idiot dhe pleher e kalbur e jashteqitejeve zogiste.
   O kanibal i shekullit te XXI, lecke kepucesh e pushtetareve te pushtetit qe u permbys!
   O spiun dhe trashgimtar spiunesh, laver e keqe e shushunjave fajdexhinj te kohes se pordhes apo te Zogut!
   Po ç’kujton ti mor faqezi se duke qene se u mbyll kjo faqe apo u mbyll data e Perkujtimit te Martireve te Kombit qe u vrane nga pushtuesit dhe pabesisht nga
   bashkepunetoret e tyre qe sihin te paret e tu, tradhetaret e ketij kombi, do te mund te lehje pa marre pergjigjen qe te takon?!
   Kur ti, nje relike me dite dhe ore te numuruara, merr guximin akoma te hedhesh balte, atehere nuk ka se si te mos presishsi pergjigje ate çka po bene dhe meriton.
   Degjo o gerdalle e rrjedhur dhe e pjerdhur!
   Me ne te gjallet, grij sa te duash, , por me ata qe dhane jeten dhe rinine e tyre per lirine e ketij vendi , kujdes dhe mos luaj me zjarrin, mos perfito nga rasti qe je nje kerrme dhe nuk te afrohet kush, por ne koshin qe meriton nuk ta perton kush!
   Deshmoret dhe heronjte e ketij populli, nuk jane as kreijesa dhe as sajesa, aq me pak imagjinare siç kerkon t’i trajtoje mendja dhe truri yt i fishkur dhe i mbushur me ligesi.
   Deshmoret dhe heronjte e ketij populli jane lavdia dhe historia e ketij populli. Mos u mundo t’i plak i rrjedhur te perziesh ndyresine e politikes se sotme dhe budallaleqet e nje pjese te djeshme me gjakun e paster te atyre djemeve dhe vajzave qe ne themelet e lirise te ketij kombi, ne themelet e pavarsise se ketij shteti, ne themelet e integritetit dhe dinjitetit te ketij kombi dhe ne themelet e lirise se popujve perparimtare te botes, vune gjakun e tyre, jeten e tyre ne lule te rinise.
   Kur te harrohet perkujtimi im tyre, ateher nuk mund te kete me komb, pavarsi , liri dhe dinjitet.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 7, 06:41

    “LIRINE” e shqyptareve e morri dhe e shiti tek jugosllavet dhe sovjetiket pederasti Enver Hoxha qe e beri Vatanin si nje CIFLIG personal te familjes se tij. “DESHMORET” e Enverit ishin xhelatet komuniste qe vrane dhe masakruan intelektualet properendimore dhe pollen vemje sadiste, spiune te Sigurimit si puna jote dhe qe mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet tona, prandaj laje gojen me kolinoz dhjete here para se te flasesh dhe te kercenosh nga faqet e DITES nastradinin, qe e pi i qete kafen tek Tajvani.

    Beji te fala mikeshes tende, Prandvera Hoxhes dhe ngushelloje per nipcen Ermalin e Kokaines te Rilindjes Socialiste te Xibrakes qe ra ne burg nga “Tradhetia” e gjermaneve, se po te ishte per komunistet e Edvinit laboratoret e kokaines enveriste do te ishin perhapur ne gjithe Shqypnine.

    Reply to this comment
 14. Gim May 6, 07:19

  Si nuk ju vjene turp more kalamaq qe doni te lozni me ata qe dhane jeten per ju qe mos e gezofshi.

  Reply to this comment
 15. skifteri May 6, 14:53

  *****….. nuk i ngjane Saliu komandantit laje gojne ,por mbretit hajdut e tradhtar qe vodhi ,vrau ,shiti teritorin detar siç shiti mbreti teritore shqiptare ne kembim te ardhjes ne pushtet ,Komandanti ishte atdhetar,besnik,i dashur,komandant I llogoreve i luftes dhe fitores ,Saliu eshte shkatrrues i ushtrise i armatimit ,dhe minues I veprave te mdha industrial dhe energjitike.Prandaj ti bythamçeftas siç ke emrin ke dhe shpirtin.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 16. skifteri May 6, 15:15

  Ne kete forum nga 29 opinjone 10 jane te “intelektualit “ky teste trgon lajthitjen ,armiqesine ashpersin,ekzagjerimin ne genjeshtrat e jetes tije ku perplitet drama e jetes tij te perditshme te nxije nga tmerri çdo gje si ato fallgjoret ,nje shpifse per te kthyer besimin ne vetvete se asnjeri nuk e beson nga shpifja dhe mallkimi,ky eshte nje i semure imagjinar deri sa vazhdon te beje polemika pa argument duke belbezuar ,zhduk helmin ne shpirt dhe ngjall shpresen .~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 17. Sejdi Veseli May 6, 16:04

  Të injorosh ata që i prinë dhe drejtuan Luftë Antifashiste Nacional-Çlirimtare, jo vetëm se është ligësi, por noton në ujërat e tradhtisë ndaj gjakut të çlirimtarëve. Do të ishte më e ndershme për drejtuesit aktual të Shqipërisë londineze, të mos gërvalleshin sot para monumentit Nënë Shqipëri, se sa të shërbeheshin me të pa vërteta, se gjoja Heroi i Popullit, Qemal Stafa, paska bartur barrën kryesore të drejtimit të luftës. Do t’ua parashtroja z.Rama dhe z. Meta, një pyetje, i bindur se populli shqiptar(ata që nuk u shitën për “dy rena fli”), e din. A do të pajtohej Heroi i Popullit, Qemal Stafa, që në këtë Përvjetor të dhembjes dhe të krenarisë mbarë kombëtare, të apostrofohej emri i tij, për t’u injoruar emri i bashkëpartiakut, thjeshtë të Sekretarit të Parë të PKSH, Komandantit Shokut Enver Hoxha. Jam i bindur, se përgjigja do të ishte: Kurrën e kurrës!
  Atëherë turp për ata që për hatër të huqeve kancelarive të huaja, përpiqen (së koti) të shkelin mbi kolosët e historisë!

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas May 10, 23:31

   O Sejdi, po ti qeke “medium” mer qerrata, paske komunikuar me Qemolin dhe ai ta paska kallxu qi e dote shume Komandantin Tone Shokun e Pshurrur Enver Qen Hoxha. Po Nexhmijen e ke pyet, ajo eshte gjalle akoma, shko shko pyete nje here se mos te kallxo ndonje histori me breke neper kembe.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim