Rama e nis ditën me një premtim të mbajtur: Ja sa punësuam në 3 vite

December 13, 2017 09:22

Rama e nis ditën me një premtim të mbajtur: Ja sa punësuam në 3 vite

Kreu i qeverisë Edi Rama ka bërë edhe sot urimin e një dite të mbarë për të gjithë qytetarët ku i ka dhënë dhe lajmin e mirë se vijon rritja e punësimit dhe dhe rënia vazhdueshme e papunësisë.

Në statusin e tij në Facebook, Rama shkruan se në 3-mujorin e tretë të vitit 2017, ka rreth 220 mijë të punësuar më shumë se 3 mujori i parë i 2014.

Kreu i qeverisë bashkangjitur statusit të tij ka publikuar një artikull të INSTAT mbi anketën tremujore të Forcave të Punës.

Mirëmëngjes dhe me lajmin e mirë që vijon rritja e punësimit dhe rënia e vazhdueshme e papunësisë duke shënuar për 3-mujorin e tretë 2017 rreth 220 mijë të punësuar më shumë se 3-mujori i parë 2014, ju uroj një ditë të mbarë,” shkruan ai.

December 13, 2017 09:22
Komento

5 Komente

 1. Minotauri December 13, 13:49

  Edi Rama e ka natyre, nuk genjen.
  Por…kam frike se e genjejne: ne rastin e ketyre shifrave, te te punesuarve,

  mos i kane dhene numrin e shqiptareve qe kerkojne azil ne Gjermani, si numra te punesuar?!

  ose, mos ia kane raportuar si te punesuar numrin e atyre qe merrnin pjese ne seleksionimin e pergatitjen e hashashait…

  E clironi nga kjo barre keqkuptimesh Edi Ramen…

  Reply to this comment
 2. Mark U.k December 13, 14:43

  E vertet e ka fjalen per ata qe u punesuan ne drog.

  Reply to this comment
 3. Bjeri dajres dajrexhi... December 13, 15:18

  “Dajrexhinjte e Politikes” as nuk mashtrohen dhe as nuk genjehen.

  Ata VETEGENJEHEN !

  Duke genjyer vetveten, ata kujtojne dhe besojne verberisht se keshtu genjehen dhe te tjeret.

  GABOHEN !

  Si fansa facebook-u & co., ata “jetojne” brenda nje BOTE VIRTUALE, te bombarduar me aq fantazira, spekullime, dhe genjeshtra, sa cdo gje qe degjojne, lexojne, apo u shfaqet para syve, ata e konceptojne dhe e trajtojne (fillimisht) si “FAKE”.

  Nese per ta dikur BOTA REALE ishte e prekshme, ajo per ta sot nuk ekziston me.

  LIBRI I SURRATIT i ka izoluar viktimat komplet nga realiteti. Te qendruarit larg njerezve te prekshem dhe vetmia gjithnje e ne rritje i ka mesuar qe cdo gje ta peshojne vetem me kandarin e tyre konceptual, tashme te keqdeformuar, difektoz dhe te pariparueshem.

  A ja vlen te intervistosh me kot per numrin tejmase te larte papunesise ne “Edistanin” e dembelave te dobishem te kafeneve?

  A ja vlen te besh nje “recherche” te shpejte per papunesine, kur vetem portale te pavarura raportojne per mega-skandale te tilla si ky me poshte?

  Lexim te… trishtueshem

  Nëna rrëfen orët e qëndrimit me vajzën 5-vjeçare në qëlinë e komisariatit Nr.3

  Nga L.Progni

  E arrestuara për vjedhje të energjisë elektrike tregon sjelljen flagrante të efektivëve të policisë ndaj vazjës së mitur

  Nëna e arrestuar bashkë me vajzen e saj 5-vjeçare ka rrëfyer tetë orët e qëndrimit në komisariatin nr. 3. Në një intervistë ekskluzive për “Ora News” shtetesja N.N. tregon për pasojat që ka lënë tek fëmija qëndrimi për tetë orë në qelitë e komisariatit të policisë, duke theksuar se vajza ka refuzuar për disa ditë të ushqehet. Ajo thotë se për tetë orë fëmija nuk është ushqyer dhe ka qëndruar nën presionin e efektivëve të policisë ndërkohë që në të njëjtën qeli kishte edhe dhjetë persona të tjerë. Nëna e arrestuar bashkë me vajzën e mitur tregon në intervistë detaje të kësaj ngjarjeje të pazakonte të mbajtjes në qeli të një fëmijë 5-vjeçarë.

  Pjesë nga dëshmia e gruas së arrestuar

  “Më thanë hajde të shkojmë te rajoni i policisë, sepse ti ke kryer vepër penale dhe duhet të mbahesh në burg. Vajza e kuptoi se dëgjoi policinë që tha do t’ju arrestojmë dhe do t’ju fusim te kjo dhoma. E hapën derën dhe në të po qëndronin më shumë se 10 vetë të ndaluar, po në atë ambient qëndroi edhe vajza ime 4 vjeçe se 5 nuk i ka bërë akoma, për 8 orë me radhë.

  E di cili ishte kujdesi i tyre? Kujdesi i tyre ishte kur donin të ma merrnin fëmijën me dhunë, e kapën për krahu dhe e tërhoqën. Unë i thashë: Mos guxoni fëmijën tim ta tërhiqni ashtu.

  Kur vajza kërkonte për të ngrënë e për të pirë, ata i thoshin: Rri urtë, mos fol, mos bërtit se po vjen kontrolli të shikon ty që je brenda dhe na pushon nga puna.

  Vajza ishte e terrorizuar dhe herë pas herë qante, i dhimbnin këmbët, trupi, nganjëherë e kapte edhe temperatura, djersitej nganjëherë bëhej akull dhe gjendja e fëmijës u përkeqësua… Ajo nuk ka ngrënë deri sa kam dalë unë nga aty.. Nuk e di sa ka qenë ora. Sa për atë që u tha se ishte dhomë e përshtatshme ajo që qëndroi vazja ime, në qoftë se atyre i duket dhomë e përshtatshme, le t’i çojnë fëmijët e tyre, qoftë edhe 2 minuta sa po i rezistojnë aty…

  I thashë që e kam rilidhur vetë energjinë elektrike pasi unë nuk mundësi t’i paguaj, sepse vetë e pa punë, pa asistencë, pa ndihmë nga askund. E kam fëmijën e vogël edhe dritet i rilidha vetëm për fëmijën e vogël, sepse po të ishtë për vetë do të rrija me qiri. Kur të shkoj te shtëpia prap do t’i rilidh.”

  Reply to this comment
 4. Ministruci December 13, 15:33

  O Edo, po Ministri i Punes cfare mendimi ka ai per papunesine?

  Apo i eshte bashkuar dhe ai ARMATES ?

  Hahahaha ca gallate

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*