Rama në Kukës: Për Kosovën jemi bashkë, mirënjohje Berishës

April 16, 2014 13:45

Rama në Kukës: Për Kosovën jemi bashkë, mirënjohje Berishës

Dy kabinetet qeveritare të Shqipërisë dhe Kosovës janë sot bashkë në qytetin e Kukësit, në një aktivitet të përbashkët për përkujtimin e eksodit të shqiptarëve të Kosovës, të cilët 15 vjet më parë lanë shtëpitë e tyre për t’u strehuar në Shqipëri, pas dhunës dhe represionit serb.

Aktiviteti, i cili është i pari i këtij lloji për përkujtimin e ngjarjeve të vitit 1999, nisi me një dokumentar mbi luftën në Kosovë, ndërhyrjen e NATO-s dhe depërtimin e 1 milionë kosovarëve nga regjimi i Millosheviçit. Aktiviteti u zhvillua në Pallatin e Kulturës të qytetit të Kukësit, ku mbajtën fjalën e tyre edhe kryeministrat Rama e Thaçi dhe ministrat e Jashtëm, të Arsimit e të Kulturës së Shqipërisë dhe Kosovës.

Kryeministri Rama tha në fjalën e tij se pavarësisht konflikteve politike, kur vjen puna për çështjen e Kosovës, shqiptarët janë bashkë. Rama shprehu mirënjohje për ish-kryeministrin Berisha dhe mbështetjen e tij për Kosovën gjatë qeverisjes së të djathtës. “Shpreh mirënjohje dhe për Sali Berishën e PD, kur ishte në qeverisje, si pjesë e përbashkët shqiptare për pavarësinë e Kosovës dhe për të arritur në këto ditë. Nëse e kthejmë në çështje politike, ne ngatërrohemi edhe sa është ora , apo është mars a prill por fatmirësisht nuk ndahemi tek çështja e madhe që deri dje mbante emrin çështja e Kosovës por sot natyrshëm ka emrin çështja e shqiptarëve”, citon ORA kryeministrin Rama. Rama dhe Thaçi shprehën falënderime për SHBA-në, BE-në dhe NATO-n për rolin në pavarësinë e Kosovës .

kurse Pandeli Majko tha se Shqipëria dhe Kosova duhet t’i kthejnë borxhin Kukësit për atë që bëri 15 vjet më parë.  “Ka ardhur koha që t’i kthejmë borxhin Kukësit. Kukësi ka bërë diçka të jashtëzakonshme. Vështirë gjen njerëz që nuk kanë dhënë kontribut”, u shpreh Majko gjatë një prononcimi pas ceremonisë së kujtim të eksodit kosovar të 1999. Ish-kreu i qeverisë shqiptare që përballoi krizën e Kosovës të genocidit serb dhe mbështetës i ndërhyrjes së NATO-s për çlirimin e Kosovës, tha sot se Shqipëria dhe Kosova janë një e vetme.

 

Video:

* * *

AXHENDA E AKTIVITETEVE

Ora 10:00 Mbërritja e Kryeministrit të Kosovës dhe delegacionit të tij në pikën kufitare të Morinës.
Ora 10:05 Nisja drejt Pallatit të Kulturës së qytetit të Kukësit
10:15 – 10:25 Takimi i dy Kryeministrave dhe delegacioneve të tyre si dhe Ceremonia Zyrtare e Pritjes
Vendi: Sheshi përpara Pallatit të Kulturës
Ora 10:30 – 12:30 Konferenca “Nga Eksodi tek Partneriteti Strategjik” Vendi: Pallati i Kulturës Kukës
Ora 12:30 Vizite tek Panairi Artizanal
15:00 – 15:45 Ndeshje miqesore Kukesi-Mitrovica
16:00-17:00 Vizite tek zyra e Kryetarit te Bashkise
17:00- 18:00 Takim me Familje Kosovare dhe Familje Kuksiane pritese .Vendi: Obelisku i Kukesit/Kulla e Qendreses
13:00 – 17:00 Aktivitete kulturore të ndryshme në Shesh (Ansambli Popullor, Cirk, Stenda për artin Kulinar, Kinema Lëvizëse)
17:00 – 21:00 Koncert me këngëtarët më të njohur nga te gjitha trevat shqiptare, Vendi: Sheshi përpara Pallatit të Kulturës
21:00 e vazhdim koncertet dhe aktivitetet kulturore vazhdojnë në Shesh

 

 

April 16, 2014 13:45
Komento

50 Komente

 1. Horri i Bulevardit April 16, 10:47

  Urime dhe takim te mbare, bora erdhi, liqenet do te mbushen,
  Zoti i bekofte shqiptaret e mire.

  Reply to this comment
  • Plaku April 16, 14:30

   Tall bythe Edi Rame me ne qe te zgjodhem ne krye te vendit dhe sot na ke bere te ndjehemi me keq se ne kohen e sali kriminelit! Ne qofte se Sali ka merita per Kosoven, pike se pari duhet ti permendesh edhe meritat qe ka per Millosheviçin (nje “dashnor i madh” i Kosoves dhe Shqiperise)! Pastaj ti more legen burre, nqs sale krimineli ka ndonje merite, ate mund ta kete vetem per anetarsimin ne NATO! Perse more debil, kur sala festonte anetarsimin ne NATO, ti dhe halabaket qe te rredhojne dolet me bilbila ne parlament, me greva urie, etj, etj vetem qe Shqiperi te mos behej anetare e NATO-s apo te mos merrte statusin e vendit kandidat per ne BE? Me keto qe ke thene ti po rregullon pazaret e qelbura me krye-kriminelin sali berishsa dhe po na verteten se nuk je aspak ndryshe nga ai (edhe pse ca dyshime ishin sheshit qysh kur bere kualicion me laviren e tij, Ilir Meten)! Turp, turp, turp, ne prisnim te beje drejtesi ne kete vend duke e vene sale kriminelin para drejtesise dhe ti i tregon mirenjohje? Mirenjohje per çfare? Sigurisht, mirenjohje per shkaterrimin e Shqiperise dhe shqipetarve……

   Reply to this comment
  • art April 16, 18:40

   O horr, horri, ti duhet te jeshe ndonje nga bythlepirsit e sales qe je kethyer me Ilir kokelopen…. Emri i jot i vertete eshte MORR se nuk ke kelleqe per te qene as horr, lere pstaj te komentosh…!

   Reply to this comment
 2. enea April 16, 13:56

  Takimet midis ketyre dy qeverive jane nje budallallek me vete. Nuk mjaftojne problemet tona, do merremi tani edhe me ato te Kosoves…

  Reply to this comment
 3. tirona April 16, 14:26

  Mirenjohje Berishes !!!!!!!!????????? Ajo thyerja e embargos se natos dhe dhenia nafte Milloshevicit quhet patriotizem…????

  Reply to this comment
 4. tirona April 16, 14:31

  Po ajo linja e interkonjeksionit me kosoven qe u sabotua per kaq vite me radhe dhe deri dje PS e quante si nje veprim anti kombetar….???????

  Reply to this comment
 5. pilo shpiragu April 16, 14:34

  Ish kryeministrin Sali Berisha nuk duhet ta kishe permendur. Ai flet me banden e tij. Vret me sadistet e tij. Ben cdo gje kunder shqiperise e Ju si kryeminister e vleresoni. Ti nuk ke qene ne Shqiperi ne vitin 1997. Ai shkaterroi gjithecka. E Ju i ngrini meritat. E keni edhe Ju jo vetem nje derrase por disa derrasa mangut. Nuk keni kujtesen e ngjarjeve

  Reply to this comment
 6. enea April 16, 17:19

  Ne Shqiperi muti lahet me shurre, shqiperia ne vend numero.

  Reply to this comment
 7. Mark uk April 16, 17:33

  tirrona: Ku mendon se do e kishte lejuar Europa per te thyer embargon.Europa ka urdheruar more katunar tirane per nafte e as qe e ka pyet Berishen.

  Reply to this comment
  • tirona April 17, 00:27

   Ha..ha..Mark uk. kam qeshur me te madhe ..Shuqyr qe erdhet ju ne “katunin” e quajturTirane dhe na sollet civilizimin …Do deshiroja shume te ktheheni ne vendlindjet tuaja qe jane aq te civilizuar dhe ta leni Tiranen qe e ti quan katun ne injorancen e vet…
   Me fal, ne rast se e ke te veshtire te kuptosh domethenien e fjalive me thuaj se do ta shkruaj me thjesht..

   Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic April 16, 17:35

  Edi Rama ke zemer shume te madhe. Ti me ket zemer perfaqeson realishte te majten shqiptare se edhe e majta shqiptar e tille eshte. Sa i perket Sali Berishes verte ti e e falenderon, pore nje falenderim i pa merituar.
  Une e kuptoi politikishte Edi Rama perse beht nje falenderim i till, pore ky soj si Berisha nuk preket ne seder, nuk e vreson perse ti i ben keto leshima kaqe te ,adha.
  Soi i Berishes keto leshime nuk imerre si zgjatje dore qe te ecim se bashku. Jo harroje ket Edi Rama Sali Berisha e konsideron nje dobesi kete qe ben ti ne interse te ceshtjes shqiptare.
  Po ku dine Sali Berisha interesa kombetar. Kjo tashme e dine edhe bufi qe Berish nuk ka asnje sens Kombetar ai ka vet sense tradhetie dhe ket tradheti ja ka dhen vete vetes se tyija dhe asti dhe ase kush nuk ja kan imponuar pervec vetja e tije.
  Mos marrje pjes e asnje nga krahu i djathte ne ket evenimen kaqe te madhe tregon asiqare per verberin e tyre politike, per fatkeqesin e madhe qe e ka kapluar kete krah mjaran politike.
  Rrrofte Kombi Shqip[tar
  Poshte tradhetare.
  Rrrofte SHBA dhe NATO
  Lavdi Bill Klinton.!

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic April 16, 17:37

  RROFTE EDHE PARTIA SOCIALISTE E CILA SI FORCE KRYESORE POLITIKE DHE ME PUSHTETIN E SAJE INGRANOI TER FAKTORET BRENDA DHE JASHTE SHQIPARISE PER REALIZIMIN E ASPIRATAVE TE POPULLIT SHQIP[TAR TE kOSOVES.!

  Reply to this comment
 10. Koke Llulla. April 16, 18:05

  Nje tufe pederastesh, pa fyer aspak kuptimin e shoqates perkatese, kane uzurpuar udheqesine e ketij fare shteti te cilin po e perdorin ashtu sic u do bytha. Po e perdorin vecse per te fshehur pasurite e tyre, Ata nuk munden, sado perpiqen, ta mbulojne veprimtarine dhe vetedijen e tyre antikombetare. Njerezit jane ndergjegjesuar tashme per realitetin – produktin absurd te demokracise shqiptare. Por, ata nuk mund te veprojne pasi nuk kane alternative tjeter. Gjithesesi, kush prej atyre politikane shqiptare do te jetoje deri ne periudhen 2040-2050, padyshim, do te kete nje fund apo pleqeri te llahtarshme – si shperblim te tradhetise, apo pushtllekut me fatet e popullit, kombit. VFLP.

  Reply to this comment
 11. Plaku i mocem April 16, 18:10

  Kam bere nja dy komente ne kete gazete me nick name “Plaku”.I kerkoj ndjese poseduesit te vertete me nick name “Plaku”.Ky gabim me ka kaluar pa e pare..Nga sot e tutje nick name im do te jete “Plaku I Motshem”.Kuptohet edhe mendimi im per komentin e sotem te “Plakut”.

  Reply to this comment
 12. Besiana Gushi April 16, 18:36

  YOU ARE SIMPLY PETTINESS MAN

  Ne nuk harrojme dore-ngritjen tende te tipit naziskin, Edi AuNirthte Rama, pak minuta pas fitores se 23 qershorit, per te na mbyllur gojen, kunder thirrjeve anti-berishiste si fans-a PS-iste qe ishim. Nuk flejme me sy hapur, nuk na pelqeu “urdheri i heshtjes”, si tradhetia e pare e votebesimit qe te dhame.

  Ate paftyresi e shndrove ne “Kodin e Heshtjes” qe nuk e perfole asnjehere ne premtimet mashtruese te para votimeve. Dhe beme sikur nuk kish ndodhur asgje…. per te ridegjuar sot debolesen tende per te birin e Shiqeres nga Viçi-doli per te kullotur, afersia me te cilin duket te jete shume me e thelle se nje sllogan goje-prishor qe hodhe ne kete tubim kosovaresh pandelimajkore.

  Pettiness-lleku (njeri i vogel, meskin, boshllek njerezor !) eshte aspekti me i dobet i karakterit njerezor. Zakonisht, po te mos shkallezohet ne ligesi ekstreme, ne situata normale, sjell perkeqesim maredhenjesh edhe ne nje mjedis te shendoshe.

  Abuzuesit pushtet-shume e konsiderojne pettiness-llekun nje faktor udherrefyes ne maredhenjet shoqerore, politike, kulturore edhe ato familjare, pse jo, te interesave te ngushta private, te simpative te semura, pa u pezmatuar per demet qe i sjellin te tjereve, besedhenesve, te shumteve, duke i servirur ne nje pjatance te argjendete shprehjen makabre: “kalova lumin, te dhjefsha kalin” !

  Me tregonte nje koleg ç’i’ kish ndodhur kur punonte ne nje kompani telefonike (si ajo e kushrires tende te brezit te shtat’te Harito delenxheshkes). Ne ate kohe celularet nuk ekzistonin akoma dhe kolegu im, ne punen e tij ishte i detyruar te kontraktonte me kliente te ndryshem. I theriste zakonisht nga telefoni i zyres se tij, duke i ftuar me pas ne zyre. Dhe ndodhi pa pritur ajo qe nje zedhenes i bosit-pettiness-llor ti terhiqte vemendjen per kete lloj praktike: – bosit nuk i pelqente te shihte gjate orarit te punes, klientet e kompanise, ne zyrat e te punesuarve te tij ! Duhej ti kontaktonin nga telefonet publike, mes zhurmave e klaksoneve te makinave dhe vetem aty te kontraktonin me ta !

  Shembuj te tille te pettiness-llekut ne maredhenjet mes njeri tjetrit, ne pune dhe ne jete jane te pa fund: siç mund te jete: “harresa” e qellimte per te bere nje njoftim, apo mungesa e tejzgjatur gjate orarit te punes te nje kolegu, punen e te cilit duhet ta mbuloni ju, apo nje “pikture e veteprodhuar” si dhurate ne dyzetepese vjetorin e ditelindjes se ndokujt qe mund te quhet edhe Ilir Meta nga Çepani, apo largimi i menjehershem pas nje fjalimi akuze ne Kuvend pa pritur degjimin e reagimit te te tjereve e sa e sa rasteve te ngjashme.

  Deri kur ky pettiness-llek mbulon raportet mes dy a disa personave, ne shoqeri, familje e gjetke, demi qe shkakton eshte i vogel dhe i trajtueshem: nje qendrim i njejte, nje largim nga puna, nje ftohje te raporteve etj.

  Por kur Edi AuNirthte Rama, pettiness-llekun e tij e dorovit ndaj miliona shqiptareve qe i dhane votebesimin, meskiniteti kalon çdo limit dhe eshte i pa pranueshem, shkakton heret a vone “vete-vrasjen” e tij politike-berese, shoqerore, karakteriale.

  Te jesh nje mbartes i semure i pettiness-llekut eshte nje gje e demeshme per te gjithe, te jesh spiritoz (shakaxhi) eshte edhe e shendeteshme, gjithnje ne limitin e tolerances komportamentale. Manifestimi i tij si “veshe-shkules” profesionist eshte tashme nje moment humori per te gjithe.

  Pettiness-lleku ndaj vuajtjes, sakrificave, poshterimit nga serbo-malazezi Sali Ram Shiqere Berisha, i gjithe shqiptareve, nga Edi AuNirthte Rama ne fjalen e tij sot ne Kukes JO !

  Reply to this comment
 13. samir April 16, 18:50

  Respekt Majko, por akoma nuk jemi nje!

  Reply to this comment
  • gege kosova April 16, 18:51

   Në vend të përvjetorit
   KUR DREJTESIA SHPETON KRIMIT NDAJ NJEREZISE
   Shkruan:Ismail Gashi-Sllovia
   Memorandum I ASSHA (SANU) per debimin e shqiptreve nga trojet e tyre etnike, kishte hartuar Projektin “PATKOI”, qe ishte vazhdimesi e dhjetra projeteve antishqiptare serbve qe nga “Nacertania” e Garashninit e vitit 1844 e deri te Memorandumi I 1986, te cilit gjate bombardimeve te NATO-se, me gjitha formacionet e forcave ushtarake e policore te dhunes serbe iu permbajten me perpikri. Ne hapesiren lindore te treves se Lypjanit Gadimja e Eperme me fashtrat e aferta malore Vrelle e Plitkoviq, mbeten nje nenpatkua i projektut serbe, me fashtrat e fundit e te vetmet ,ne te cilet shqiptaret e ndjekur nga dhuna serbe mund te strehoheshin, deri me 16 prill 1999.Ne Gedime pas sulmeve serbe fashatit Babush te Muhaxhireve me 28 mars 1999, banoret e te cilit erdhen ne Gagime te Eperme, si dhe ne vazhdim, kur u sulmuan Gllavica e Marevci I Vogel e Gadimja e Poshtme, shumica e banorve te tyre poashtu u strehuan ne Gadime te Eperme, Mandej pas debimit te shqiptareve nga Kishnapola, Gadishi e Sllakovci, shqiptaret e ndjekur erdhen ne ku tjeter pos ne Gadime te Eperme. Ndersa , me 15 prill 1999 u sulmua Akllapi, e sidomos sulmi tragjike ne Sllovi, me 45 te vrare. qe pervec banoreve te vet, kishte edhe mbi 5 mije refugjate te strehuar nga hapesirat e ndryshme shqiptare po ate dite ndodhi edhe debimi I shqiptareve nga Samllusha. Shumica e te ndjekurit e ketyre fshatrave u strehua poashtu ne Gadime te Eperme, si edhe banoret e ndjekur pas sulmeve te 15 prillit 1999 ne Bresalc, Zhegoci, pas Betejesse Zhegocit, ne Zhegoc dhe fshatit Verbice e Zhegocit. Te nesermen, me 16 pril 1999,mbi njemije banore, kryesisht gra, femije e burra te moshuar, pas udhetimit te gjithe nates me shi e te ftohet mes 15 e 16 prillit 1999, arriten ne Vrelle te Gadimes mga vazhduan rrugen e u strehuan ne Gadime te Eperme
   Keshtu qe Gadimja e Eperme, Vrella e Plitkoviqi, praktikisht mbeten te vetmet vendbanimet ende te pa sulmuara nga forcat serbe. Me 16 prill 1999, per te realizuar symimin e ndjekjes, gjithnje sipas Projektit “Patkoi”, forcat e dhunes serbe organizuan sulme vrastare dhe ndjekjes se shqiptareve edhe nga keto vendbanime te mbetura. Plitkoviqin e sulmuan kah ora 11-te e paradites, pasi ishte vendbanim I vogel, me popullate te mbetur, aty nuk vonuan shume dhe vazhduan sulmet edhe ne Vrelle per te arritur ne Gedime te Eperme, diku para ores 15 e pasdites. Forca policore e ushtarake u duken nga krahu I Vrelles ne lindje te Gedimes, erdhen ne fasht duke djegur e leshuar britma kercnimi,Kallen disa objekte banime dhe objekte ndihmese.Popullata nen kercnim te dhunes serbe, masovisht doli nga shtepit dhunshem mori rrugen e ikjes. Pjestaret e dhunes serbe arriten ne familjaret e pjeses lindore te fshatit dhe i detyruan te drejtohen ne kolone ne drejtim te Gedimes se Poshtme per ne autoudhen Shkup-Prishtine ne drejtim te Lypjanit. Gedimja e Eperme, vendbanim me shume banues, thuaja nga gjithe trevat e hapesires Prishtine, Lypjan, Ferizaj e Gjilanit me rrethine, si dhe shumefishin e te strehuareve aty. Diku kah ore 15 gadimasit bashk me te strehuarit e tyre, mes te cileve kishin strehuar edhe kater ushtare te plagosur te UCK, me afro 25 mije civile te pa armatosur shqiptare, ne kolone te gjate, me traktore, vetura, automjete te ndryshme madje edhe me qerre kuajsh e deri edhe me autobuset e kompanive transportuese vendore “ Gmica”,”Nexhi” dhe “Jehona” ne percjellje, kercnimi e turture psikike e fizike, u nisen ne rrugen e egzodit per Shqiperi. Forcat policore e ushtarake serbe, ishin ne percjellje rigoroze e kercnuese, perkunder kontrellit rigoroz te rruges, me qellim qe askush nga kolona mos te shkeputet, e te hyje ne fshatrat shqiptare. Per disa momente, disa nga familjaret u pervodhen dhe ne forma te ndryshme arriten te hyjne ne fashtrat per rreth rruge, Llugaxhi, Guvnaselle-Bujari, Banulle,Gllogoc, deri sa nuk u vrejten nga pollcia sebe, e cila menjehre vendosi police ne gjitha rruget dalese nga magjistrale ne keto fshatra deri ne Lypjan. Ne qytezen e Lypjani, mu para stacionit policor, disa police vendore serbe, ndalen disa automjete nga kolona e qytetareve civile shqiptare, i kerncuan, I fyen dhe kerysisht ju kerkuan para dhe stoli ari. Askush nga pjestaret e kesaj kolone, deri ne afersi te Shtimes, nuk ka mundur ti shpetoje syrit vezhgues te policies dhe ushtrise vrastare serbe, Apo me ndonje forme tjeter te ndahet nga vezhgimit kercnues serbe e te hyje ne ndonjerin nga keto fsahtra. Ashtu ne percjllje e kercnim kjo kolone egzodi vazhdonte rrugetimin ikjes nga dhuna serbe. Pati ndonje rast qe eshte cfrytezuar mundesia e kthimit ne ndonjerin fshat shqiptar edhe deri ne Shtime, si ne Davidovc ku pak familjare arriten te ndahen nga kjolona, dhe ne Shtime, ku me leje te policise serbe, bile me urdherin e tyre, disa familje ashkalijsh u shkeputen nga kolona dhe te futen ne ndonjeren nga familjet ashkalish te Shtimes. Kolona vazhdoi rrugtimin e kercnimit e rrezikut Grykes se Caraleves e deri ne Duhel e Suhareke, kolona e te ndejkureve, pervec qe ishte eksponuar dhunes,plackitjes e kercniumit ishte e rrethuar per rreth rruge nga forcat policore serbe.Kishte pervec sharjeve dhe kercnimeve edhe placktije,kerkim te hollash dhe stoli ari. Gjate ketij rrugetimi dallohet postblloku policor te Fabrika e Suharekes “Ballkan” si dhe momente te shpeshta rrezikimi deri ne dhunen serbe, qe vazhdoi deri ne Prizren.U dallua vecmas edhe kersnimi nga policia e dehur serbe ne Zhur Dhe ndonje postbllok tjeter deri e ne vendkalimin kufitar me Shqiperine Morine, ku arriten ne mbremjen e 16 prillit 1999.Gadi gjithe nata dhe ore te paradites kaloi ne kontrolim te vendkalimit ne Morine. Nje kohe popullata e shpetuar, tash e gezuar, qe arriten te dalin ne “token e premtuar” ne teritor te Shqiperise. Ku u priten nga shume media nderkombetare te cilat inqizonin e merrnin rrefimet e qyteatareve,per ate qe perjetuan ne kete rrugtim kalvari, Ne Kukes arriten te “rahatohen” ne mbremjen e 17 prillit 1999. Kjo kolone e te ndjekureve shqiptare, gjithnje sipas projktit te Akademise Serbe “Patkoi”, qe kishte qellim debimin e shqiptareve jashte trojeve etnike nga gjithe hapesirat shqiptare te Kosoves. Shqiptaret e ndjekur nga Gedmija e Eperme, me 16 prill 1999, ishin jo vetem banore te Gadimes, Por, aty kishte edhe nga shume vende te Kosoves, qe me pare ishin strehuar ne vendbanime te ndryshme. Vendstrehimi I fundit per ata ishte Gedimja e Eperme nga e cila bashke me gedimasit u depertuan ne Shqiperi, kaluan rrugen deri ne Kalvar.Per rrugtimin e egzodit shqiptare gadimas, dijne dhe mund te tregojne shume, vetem vet perjetuesit e asaj golgot, si dhe sa u ofenduan, si u rrehen e u lenduan fizikisht e shpirterisht, e sa u kercnuan dhe sa u plackiten e u vodhen pergjate kesaj golgote deri ne shpetimin vellezrore neToken e Premtuar, mes vellezerive ne Kukes Te Shqiperise.
   Per debimet shqiptare, golgoten e Egzodit 16 prill 1999, nga Gadimja e Eperme dhe te strehuarve te tjere shqitare aty, ngjashem dihet e njihet edhe Egzodi nga Mitrovica duhet dhe kemi sa te flasim e te shruajme, edhe pse poashtu njihen edhe depertimet e shume shqiptareve ne dite e kohe te ndryshme, por jo kaq masiv sic jane te njoihgura kolonat nga Gadimja e Eperme dhe masivitetit I ndjekjes se shqiptareve nga Mitrovica. Shqiptaret dhe egzodi I tyre nga dhuna serbe,praktikisht dhe natyrshem mori tri drejtime kryesore. Ata, sipas projektt serbe Patkoi, u depertuan ne tri drejtime te mdha. Zakonishte ku ishin dhe jane toka etnike shqiptare dhe te shtetit shqiptar. Drejt Kanalit te Shkupit-Maqedonise, ne drejtim te Malit te Zi dhe shumicen e ndjekur shqiptare e drejtonin, ne drejtim te Shqiperise, Serbet kishin te vetmin qellim gjenocidal, qe synin ne patrimin etnik te planifikuar, zbrazjen e trevave shqiptare te Kosoves, per moskthimin e tyre, dhe populllezimin e kesaj hapesire etnike autoktone shqiptare me “banore” serbe.

   Reply to this comment
 14. Horri i Bulevardit April 16, 18:54

  Permendja e Sali Berishes sot nga Edi Rama, ishte nje test, qe beri kryeministri.
  Kush se ka kuptuar, te prese se cdo te ndodhe me vone, por duartrokitje nuk pati kur u permend Saliu, kjo do te thote se kosovaret, po arrinjne te kuptojne demagogjine e Saliut.
  Une keshtu e kuptoj.
  Saliu nuk vonoi dhe beri postimin e tij si clirimtar, por shifni komentet dhe do te besoni se Saliun spo e llogarisin me, ndoshta Nul Moka.

  Reply to this comment
  • Dibra A April 16, 20:18

   @Horri i Bulevardit
   Qenke shkrap nga koka.
   Nuk e di ne se je ai horri i vertete apo ndoje tjeter qe te ka marre psudonimin.
   Do te jete gjynah ne se je i verteti.
   Asnje here nuk kam pase besim ke Edi Rama
   Gjynah Shqiperia gjynah PS

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit April 17, 00:25

    Hej dibran, ne qofte se do me njohesh, do ulesh koken nga turpi, vetem ne qofte se je soji i babait te Haxhi Lleshit, qe shoqeroi forcat serbe , per te mposhtur demokracine e te madhit Fan Nolit, ne dobi te Zogollit.
    Kaq mund te them si fillim.

    Reply to this comment
 15. Jozi April 16, 20:09

  AMAN ORE EDI ME MIR MOS TA KESH NJOHUR FARE SA I THUA MIRNJOHJE ATI NDRYSHKU

  Reply to this comment
 16. Vezhguesi April 16, 20:22

  Nuk e kuptojme se cila ishte ndihma qe SALIU ka dhen per KOSOVEN! Mos do te quajme ndihme dhenien e naftes MILLOSHEVICIT,po qe Saliu thote se ua dha per te “ngrohur Kosovaret? Mos quhet dhenie ndihme thirrja se kush firmos Rambujene eshte tradhetar i Kosoves? Per Kosoven hero duhet te quhen Pandeli Majko, Ilir Meta,i ndjeri Sabri GODO,Paskal Milo,te cilet i dhane mbeshtetje Natos, Amerikes qe te vepronin mbi Serbine. Ishte besimi i madh qe miqte tan perndimor kishin te dy djemte e rinj qe drejtonin vendin. E perse duhet permendur SALIU .? Po SALIU ka nje “merite” qe i ftohu mardheniet me Rugoven e shante UCK. Pas clirimit te Kosoves,Saliu u hoq si shpetimtari,duke mashtruar si e ka zakon. Ka merite vetem se kur shkonte ne kosove,vetem shante si ne cdo rast te manjten SHQIPTARE, e trumetonte veten si ideatori me i madh i demokracise, si shpetimtari i kombit shqipetar,se SHQIPERIA ” LINDI”,kur doli Saliu si udheheqes ,por ne fakt Shqiperia nuk “lINDI ,por vdiq
  Jemi te habitur ,perse Rama e falenderon SALIUN,per kete problem,ku nuk ka asnje gram kontribut.

  Reply to this comment
 17. miro April 16, 20:26

  respekte plaku,
  mirenjohje besiana gushi

  Reply to this comment
 18. Pëllumb zaimi April 16, 20:27

  Nuk kam ndonjë gjë për mbledhjen dhe ceremonine e dy qeverive? Por me duket si pa sens dhe antihistorike deklarata e Ramës për berishën!? Oportunizëm klasik i socialpacifistëve tanë!? Në ka njeri qe e ka sabotuar dhe minuar pavarësine e Kosovës ky është sali ram berisha! Oportunizëm pa kripë,pa shije,pa erë,pa ngjyrë,i shpëlarë! Hera-herës katovica shqiptare nxjer kokën!? Unë e shoh! Ka vite që e shoh !? Mjerë naiviteti ynë!?

  Reply to this comment
 19. Pëllumb zaimi April 16, 20:29

  @@@ Nuk kam ndonjë gjë për mbledhjen dhe ceremonine e dy qeverive? Por me duket si pa sens dhe antihistorike deklarata e Ramës për berishën!? Oportunizëm klasik i socialpacifistëve tanë!? Në ka njeri qe e ka sabotuar dhe minuar pavarësine e Kosovës ky është sali ram berisha! Oportunizëm pa kripë,pa shije,pa erë,pa ngjyrë,i shpëlarë! Hera-herës katovica shqiptare nxjer kokën!? Unë e shoh! Ka vite që e shoh !? Mjerë naiviteti ynë!?

  Reply to this comment
 20. Vëzhguesi F April 16, 21:16

  @ Pellumb Zaimi!
  I nderuar mik ( te me falesh qe per shkak fillimeve te mia si komentues kam dale dhe bashkebisedoj jo me emrin tim) ndaj te njejtin opinion me mendimin tend.
  Si kurdohere jeni i perpikte dhe i sakte.
  Perdorimi i oportunitetit ne funksion te konsolidimit te pozites, me se paku eshte shfaqje hipokrizie perballe mases, e cila beson ne seriozitetin dhe korrektesine e sjelljes tende.
  Te falenderosh Sali Berishen per gjera qe ai nuk i meriton, sepse nuk ka bere gje, per te mos thene ate qe ka bere pra te kunderten, jo vetem qe nuk ka sens, por eshte nje lloj sarkazme pa kurrfare vlere.
  Po, te falenderosh antaret e PD-es, njerzit e zakonshem apo dhe ne pushtetin lokal, qe u bene pjese e menaxhimit te krizes kosovare, eshte gjeja me e sakte. por kjo nuk eshte dhe nuk mund te jete merite e Saliut.
  Pse?- mund te thote dikush.
  Por nese ka “merite ” Saliu si person, ajo ka qene ne favor te Sllobodanit makines ushtarake te tij dhe pembushjes se qellimeve te tij.
  Jo vetem shkelja e embargos ndaj ish Jugosllavise duke mundesuar furnizimin me nafte te makinerise ushtarake serbe ne shtypjen e popujve, por dhe ngjarjet e ’96-97-tes, pavarsisht se zhvilloheshin ne Shqiperi, i krijuan “fushe te lire” veprimi serbeve per te shfarrosur popullin kosovar. 14 Shtatori i ’98-tes, apo grushti i shtetit i Sali Berishes, ishte nje ndihmese per Sllobodanin, duke bere spostimin e vemendjes se nderkombetareve nga genocidi serb ne trazirat shqiptare.
  Ndaj “vlersimi” i Sali Berishes sot me la nje shije te hidhur, po aq sa dhe e Pandeli Majkos ne Dhjetor 1998, kur i shtriu doren e pajtimit kriminelit qe drejtoi grushtin e shtetit, duke realizuar dhe ndihmuar riciklimin e tij ne politike.
  Merita e perballjes se krizes se kosoves, eshte merite kologjiale e shqiptareve, ne fillim e popullit te thjeshte qe hapi vatrat dhe zemrat, pushtetareve lokal dhe ne fund e qeverise qendrore, qofte dhe socialiste, por kurrsesi e individeve te veçante qe kerkojne te fryhen si gjela deti dhe te barazohen me udheheqesit e vendeve lider te botes.
  Respekte!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 17, 01:02

   I nderuar mik “vëzhguesi f “? Nuk ka fare rëndësi nëse nuk përdor emrin, por nick-un. Nick-un e quaj me vënd të përdoret kur nuk ke qëllim baltosës por te mirë. Nick-u me qëllim baltosës është pa moral ? Ka edhe raste te tjera kur nick-u ështe dhe një forme vetembrojtje për shume e shume arsye? Kaq për këte pike sepse nuk ështe kjo kryesorja ne komentin tuaj. Kryesorja është që ju jo vetëm integroheni politikisht dhe plotësisht me qëndrimin tim ndaj çështjes në fjalë por e zhvilloni akoma me tej dhe më mirë atë! Kjo më gëzon pa masë! Por mbi të gjitha më bën të ndjehem i sigurt se rreth meje ka dhe shumë të tjerë që “nuk hanë tallash” dhe se e kanë vëzhgimin me fuqi “megapixeli” më cilësore se mua dhe se shumë te tjerë! Ose,ose.. duke pasur ndrojtje se po mbikaloj pa të drejtë mbi “modestinë” tuaj po them që… “kanë vëzhgim të njëllojtë të çështjes me mua”. Nuk dua të zgjatem me sepse nuk dua të ndjeni bezdinë e zgjatjes apo të përseritjes se asaj që kini thënë bukur! Ka rendesi qe misioni im dhe juaji përputhen në pikën qe unë po e formuloj ne formën e thirrjes “o njerëz hapni sytë? Jo cdo gjë që shkëlqen është ar”!? Ja si p.sh “ari” i kësaj radhe kur na del se “meritat e saliut janë me ujë ari” apo si i thonë atij lengut metalor që shkëlqen dy-tre ditë dhe pastaj “ora e artë …të del nga ato dymijëlekshet e vjetra”!? Nuk e di a kini qënë i vemendshem kur kini lexuar “Fushenë”? Librin dhe parathenien i ka bërë vetë stefan zvajg. Më ka mbetur ne mendje te parathenia ku afersisht thotë “mos i besoni asnjelloj politikani. Jane rraca me e pabese..” A ka vend në ketë rast? Po them vetëm “ndoshta”!? Me siguri dhe pa asnje dilemë them kêtê: ” Ju përshendes fort o miku im i llogores”. Të jini i sigurt se nuk ka ujë nga “ai që shkelqen për dy tre ditë”në këtë pérshendetje? Paç fat e shprese kudo që të jini !

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 17, 01:06

   @@@ I nderuar mik “vëzhguesi f “? Nuk ka fare rëndësi nëse nuk përdor emrin, por nick-un. Nick-un e quaj me vënd të përdoret kur nuk ke qëllim baltosës por te mirë. Nick-u me qëllim baltosës është pa moral ? Ka edhe raste te tjera kur nick-u ështe dhe një forme vetembrojtje për shume e shume arsye? Kaq për këte pike sepse nuk ështe kjo kryesorja ne komentin tuaj. Kryesorja është që ju jo vetëm integroheni politikisht dhe plotësisht me qëndrimin tim ndaj çështjes në fjalë por e zhvilloni akoma me tej dhe më mirë atë! Kjo më gëzon pa masë! Por mbi të gjitha më bën të ndjehem i sigurt se rreth meje ka dhe shumë të tjerë që “nuk hanë tallash” dhe se e kanë vëzhgimin me fuqi “megapixeli” më cilësore se mua dhe se shumë te tjerë! Ose,ose.. duke pasur ndrojtje se po mbikaloj pa të drejtë mbi “modestinë” tuaj po them që… “kanë vëzhgim të njëllojtë të çështjes me mua”. Nuk dua të zgjatem me sepse nuk dua të ndjeni bezdinë e zgjatjes apo të përseritjes se asaj që kini thënë bukur! Ka rendesi qe misioni im dhe juaji përputhen në pikën qe unë po e formuloj ne formën e thirrjes “o njerëz hapni sytë? Jo cdo gjë që shkëlqen është ar”!? Ja si p.sh “ari” i kësaj radhe kur na del se “meritat e saliut janë me ujë ari” apo si i thonë atij lengut metalor që shkëlqen dy-tre ditë dhe pastaj “ora e artë …të del nga ato dymijëlekshet e vjetra”!? Nuk e di a kini qënë i vemendshem kur kini lexuar “Fushenë”? Librin dhe parathenien i ka bërë vetë stefan zvajg. Më ka mbetur ne mendje te parathenia ku afersisht thotë “mos i besoni asnjelloj politikani. Jane rraca me e pabese..” A ka vend në ketë rast? Po them vetëm “ndoshta”!? Me siguri dhe pa asnje dilemë them kêtê: ” Ju përshendes fort o miku im i llogores”. Të jini i sigurt se nuk ka ujë nga “ai që shkelqen për dy tre ditë”në këtë pérshendetje? Paç fat e shprese kudo që të jini !

   Reply to this comment
 21. fat man April 16, 21:34

  Edvin Kristaq Rama me veten dhe me familjen tende, ne lidhje me Saliun bej c’te duash, kur ai te ka akuzuar direkt ty qe femija yt eshte i ngjizur nga Kriataqi babai juaj dhe ti ke zgjedhur heshtjen. Ti nuk ke asnje te drejte te ngresh lart figuren e nje Krimineli, bashkepunetor i Milloshevicit dhe i Arkandit, ne furnizime me nafte Serbise kur ishte me embargo nderkombetare nga OKB, duke fituar nepermjet firmes Shqiponja miliona dollare te lyer me gjakun e kosovareve. Dihet boterisht por sic duket vetem ti jo, qe Saliu ka arrestuar, debuar e burgosur luftetare te UCK si komandantin legjendar Adem Jashariri, Kryeministrin e sotem Ashim Thaci e plot te tjere, duke vazhduar me tej detyren me listat emerore te tyre e te familjare qe i ka dorzuar Slobodanit ku perfundimi i tyre dihet, jane kapur e pushkatuar nga kriminelet serb. Shoku Edi ti e di shume mire qe spiuni i serbise Saliu u beri thirrje kosovareve qe te mos merrnin pjese ne Konferencen e Rambujese, aty ku Kosova u njoh si shtet ne fillimet e saj dhe ti, te dalesh publikisht e ti shprehesh mirenjohjen nje krimineli dhe tradhetari si Sali Zehere Berisha, je po qa legen sa ai dhe buke shkeles i votes 1 milion qytetareve. Ti shoku Edi nuk ke faj je nje pervers e imoral sipas percaktimit te Kriminelit Sali, kur kosovaret vriteshin per te cliruar vendin e tyre nga pushtuesit serbe ti beje xhiro nudo, me nje femer qe e pretendoje “gruan” e rradhes ne plazhet e Frances. Mos harro se nuk ke mbajtur asnje premtim te dhene ne kembim te votave te 23 qershorit, po ben KONSENSUS me krimenele e hajdute te strehuar tek SHQUP-i dhe eshte “mire” ti beshe pjese te kabinetit qeveritar si i paafte qe je duke shkelmuar KONSENSUSIN me Qytetaret. Qytetaret po presin qe krimineli Sali C4&CO&Familja te dalin para gjyqit e te plaset ne burg, meqenese denim me pushkatim nuk ka, ti del e shpreh mirenjohje, po per cfareqe nuk realizoi dot skenarin serb per ta lene kosoven aty ku ishte tek SERBET, kjo ishte detyra puna dhe deshira e Sali C4&CO (SHIK i Gazidetdes), por jo e qytetareve kosovare ku bene realitet shtetin e pavarur KOSOVEN. Toc.

  Reply to this comment
 22. kris April 16, 21:55

  Me se fundi piktori doli prape nudo dhe po ecen zbathur mbi dinamit dhe kufoma.Shpresoj qe ne ta kuptojme qe eshte nje mashtrues dhe pjestar ibandes mafioze politike..Turp per ne si popull po se hoqem kete bandit

  Reply to this comment
 23. Pensionisti April 16, 22:24

  O vezhguesi F, te pershendes !
  Ke pare qe po me pelqen per realizmin dhe menyren troce te te thenit te gjerave. Ka ndodhur tepke ashtu sic e pershkruan ty.
  Me perjashtim te popullit, asnje institucion ( individ jo e jo), nuk ka meriten e percjelljes se eksodit masiv te kosovareve.
  Mund te kete te drejte morale ish Kryeministri i kohes te tregoje pak histori si ndodhi dhe cfar deklaroi, Dhe askujt tjeter nuk i lejohet te flase.
  Me troc, Edi Rames, Sali Berishes, Fatos Nanos, & Co nuk u lejohet te flasin se do abuzojne.
  Por, te falenderosh Berishen sot per perkrahjen dje te ceshtjes kosovare, minimalisht eshte falsifikim i te vertetave historike dhe SERVILIZEM apo QOKE, FTESE PER PAJTIM, etj.
  Por nje gje nuk kuptoj me ty o vezhgues, kur ty vete thua pesefish gjera me shume, me mire dhe me drejt se sa ndonjeri qe i referohesh, pse e ben kete ?
  Ki me shume besim te vetja. Por, duket se je djale i ri dhe pa pervoje.
  Mbaje parasysh kete, se nga keshillat e plakut nuk gjen keq. Se ketej nga nahija e Peqinit, populli thote: “Plakut vetem nje gje mos i degjo, po….en”

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F April 16, 22:40

   I nderuar “Pensionisti”!
   Faleminderit per konsideraten!
   Me vjen dy here mire nga komenti yt, perveç konsiderates, por edhe se je nga nje qytet qe kam nje respekt dhe nderim te veçante, ku kam jo vetem shoke te feminise sime dhe rinise se hershme por dhe miq , ku kam kaluar gati dy dekada te jetes sime dhe me lidhin shume kujtime.
   Jo nuk jam i ri, madje jam bere dhe gjysh.
   Por ne gjykimin tim modest, thjeshtesia dhe respekti ndaj dhe nje fjale plot llogjike i kujtdo dhe jo vetem te atij qe e konsideron mik dhe i referohesh, eshte respekt jo vetem ndaj atij qe i drejtohesh por dhe ndaj vetes dhe asaj qe shpreh. RESPEKTE!

   Reply to this comment
   • Tartufi April 17, 00:04

    Ku kane respekt bijte e kurvave te dala neper male,per kurverim
    o qelbesire e ndyre komunisti i deshtuar.

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F April 17, 12:32

     @ “Tartaruge”! Pleh qe te paska hyre keq! Natyrisht qe bijte e kurvave te sojit tend, qe dine vetem te ruajne prapa çelesit (zanatin e babait te tyre) dhe te fusin turinjte e qelbur dhe ne nje komunikim normal, nuk dine jo vetem se ç’eshte respekti po as elementin me fillestar te edukates njerzore. Idiot dhe pjelle idioti!

     Reply to this comment
   • merobaze April 17, 06:41

    Vezhguesi F
    Si Piqinas ap po mthue sa grade e pi rakine?
    Me siguri 12 grade
    Ah moj Shqypni na mbyten komunistat!

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F April 17, 12:39

     Nastradin efendem! Lere “mero bazen”, se eshte tepelenas qe nuk te fal kollaj!
     Une nuk jam peqinas por do ta kisha per nder te isha peqinas qe kane vlera burrerie dhe besnikerie se sa ndonje gjysem pe korçe dhe çerek prej shkodre se pjesa tjeter nuk dihet, qe nuk e kane per gje te shesin çdo gje per te mbrojtur menderen, si puna e zoterise tende.
     Ate punen e spiunit nga vrima e çelesit dhe ti nuk e paske harruar megjithese plak i rrjedhur.
     Si e pi une rakine?! Hajde rangalle zogiste , hajde!

     Reply to this comment
 24. gjermani i fundit April 16, 22:25

  Prit kur te dale ndonje dite te falenderoje Berishen qe e la te behej kryeminister….Sic po ngrohet koha e po vjen behari ka gjasa ta beje dhe kete.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 17, 01:12

   @ gjermani i fundit? Jo nuk më duket çudi që mund të ndodhë ashtu siç thoni ju!? Nuk je larg të vërtetës! Nderime!

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit April 17, 10:39

    Pellumb,pershendetje!E kisha fjalen se ai qe i dha pushtetin,dmth shumica e hallexhinjve po harrohet,ashtu si U harrua se qeveria s’ishte gjekundi ne ’99,por populli i shkrete ndau edhe miserniken me te debuarit kosovare,por popullit s’i ngre kush monument.Ndonjeri nga zona jone i bie me shkurt: – Te pagova per voten, s’te kam borxh gje tjeter, dhe keshtu e ndjen legjitime te mbushet me pushtet e pasuri.Kam idene se Thano te mban me hater, ti dergon nje koment dhe ai ta publikon dy here ,e kam me shaka.Nje dite tjeter do te dergoj vjershen me gjermanin e fundit,arsyeja pse me mbeti pseudonim.Ia kalofshi mire!

    Reply to this comment
 25. sazani April 16, 22:28

  MIrmbrema te gjitheve, Kjo qe lexuam ne kete pervjetor quhet POLITIKE por jo Moral.
  Sikur te publikoheshin disa fakte ne lidhje me luften e Kosoves As MAJKO dhe as Berisha nuk do te ishin Patriote. Fatkeqesisht nuk eshte as momenti dhe nuk jam as personi i duhur qe duhet te flas per kete. Ata qe duhet te flasin shtrengojne dhembet. Po ju jap nje argument pse dy: Kontrbanda e Karburanteve, dhe Akuzat qe Ju bene FAtos Klosit nuk kishin origjinen tek trafiku i armeve por ne disInformacionet qe MAJKO i hante si karamele! Prisni se historia do te zbardhet.

  Reply to this comment
 26. ali April 17, 00:15

  Dakort plotesisht me ”Plaku-n” ! Edi Rama nuk eshte fare ne te ! Ne djall vafshi ! Jeni nje
  bajge e madhe lope e ndare per gjysem : ana djathte dhe ana majte !
  NE DJALL VAFSHI !!!!

  Reply to this comment
 27. Pëllumb zaimi April 17, 00:58

  I nderuar mik “vëzhguesi f “? Nuk ka fare rëndësi nëse nuk përdor emrin, por nick-un. Nick-un e quaj me vënd të përdoret kur nuk ke qëllim baltosës por te mirë. Nick-u me qëllim baltosës është pa moral ? Ka edhe raste te tjera kur nick-u ështe dhe një forme vetembrojtje për shume e shume arsye? Kaq për këte pike sepse nuk ështe kjo kryesorja ne komentin tuaj. Kryesorja është që ju jo vetëm integroheni politikisht dhe plotësisht me qëndrimin tim ndaj çështjes në fjalë por e zhvilloni akoma me tej dhe më mirë atë! Kjo më gëzon pa masë! Por mbi të gjitha më bën të ndjehem i sigurt se rreth meje ka dhe shumë të tjerë që “nuk hanë tallash” dhe se e kanë vëzhgimin me fuqi “megapixeli” më cilësore se mua dhe se shumë te tjerë! Ose,ose.. duke pasur ndrojtje se po mbikaloj pa të drejtë mbi “modestinë” tuaj po them që… “kanë vëzhgim të njëllojtë të çështjes me mua”. Nuk dua të zgjatem me sepse nuk dua të ndjeni bezdinë e zgjatjes apo të përseritjes se asaj që kini thënë bukur! Ka rendesi qe misioni im dhe juaji përputhen në pikën qe unë po e formuloj ne formën e thirrjes “o njerëz hapni sytë? Jo cdo gjë që shkëlqen është ar”!? Ja si p.sh “ari” i kësaj radhe kur na del se “meritat e saliut janë me ujë ari” apo si i thonë atij lengut metalor që shkëlqen dy-tre ditë dhe pastaj “ora e artë …të del nga ato dymijëlekshet e vjetra”!? Nuk e di a kini qënë i vemendshem kur kini lexuar “Fushenë”? Librin dhe parathenien i ka bërë vetë stefan zvajg. Më ka mbetur ne mendje te parathenia ku afersisht thotë “mos i besoni asnjelloj politikani. Jane rraca me e pabese..” A ka vend në ketë rast? Po them vetëm “ndoshta”!? Me siguri dhe pa asnje dilemë them kêtê: ” Ju përshendes fort o miku im i llogores”. Të jini i sigurt se nuk ka ujë nga “ai që shkelqen për dy tre ditë”në këtë pérshendetje? Paç fat e shprese kudo që të jini !

  Reply to this comment
 28. Pëllumb zaimi April 17, 01:18

  @sazani ? Kini të drejtë qe Majko “..i ha shumë karamelet”!? Për te tjerat nuk po prononcohem sepse po behem i bezdisshem. Mund t’ju them se lundroni mirë!

  Reply to this comment
 29. Pëllumb zaimi April 17, 01:29

  @ Besiana ? Pas një metafore të fuqishme përcillni një mesazh të fuqishëm! Shpotitëse,ironike,thumbuese,realiste kalibri ! Kështu e kam përshtypjen për komentin tuaj? Nderime!

  Reply to this comment
 30. Daullja April 17, 07:59

  O horr i horrit, jemi ne nje mendje me perjashtim te kostatimit tend se kosovaret e paskan kuptuar qe Saliu ja u ka fut. Jo vetem qe s’kane kuptuar asgje keta derra, por jane gati ta provojne qe t’ja u fus prape, se nga keto shkerdhata jane.

  Reply to this comment
 31. Hate April 17, 08:27

  Nje fjale e mire ose e keqe e nje shtetari te larte ben “çarap”nj opinion,popull te tere.Kjo qe ndodhi me Edi Ramen dje ne Kukes ishte marrezia e radhes.Ta cilesosh Sali Berishen mirnjohes per ngjarjet e Kosoves 15 vjet me pare do te thot qe te pajtohesh me fajet e ti te renda qe ka bere per Kosoven,Shqiperine dhe vet Edi Ramen.Per thyerjen e embagos me Jugosllavine Saliu duhet te ishte ne burg,per mosnjohjen e marrveshjes se Rambujes-Saliu nuk duhet te shkelte kurre ne Kosove,Per sabotimin e linjes se interkonjeksionit me Kosoven-Saliut te pakten duhet ti priteshin dritat ne shtepi,per burgosjen e perzenien e luftetareve te UÇK-se,saliu duhet te ishte cilesuar tradhetar,injorimi i Rexhep Qoses nga Saliu eshte idjotesi dhe mosmirnjohje,’97-98-ta eshte dora e Sali-Millosheviçve,Saliu ty Rama me 2009 ne metingun e Shkodres te cilesoi i tredhur dhe te mohoi djalin qe ke duke te turperuar familjarisht.Çfardo merita ti jepni ju Saliut-ai kurren e kurres nuk do e pushoi luften ndaj teje deri sa te neutralizoi perfundimisht…!

  Reply to this comment
 32. miro April 17, 09:24

  @ horri mos i banalizo gjerat, ai foli shqip, qarte, forte, paster, kthjellet,bukur,……..mirenjohje atij qe te ngrine buzeqeshjen ne fytyre.

  Reply to this comment
 33. nora April 17, 09:55

  Epo çte bejme kete Kryeminister kemi.Mirenjohje saliut,po,mirenjohje ilirit po,dmth,as njeri as tjetri nuk durohen.Midis dy te keqeve zgjedhim me te voglen.
  Por duke ditur dhe kercenimin me 21 janar ,ndoshta ate dore qe se kafshon dot ,puthe,jemi ne Kukes!Po na jep sinjalet radhe ,prit gomar te mbije bar.PS e pakenaqur,PD e perçare,fiton 70 mije euroshi!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*