Rama: Enver Hoxha e bëri Shqipërinë Korenë e Veriut të Europës

March 6, 2019 11:43

Rama: Enver Hoxha e bëri Shqipërinë Korenë e Veriut të Europës

Në intervistën e mbrëmshme në studion e gazetarit italian Bruno Vespa, u përmend edhe Enver Hoxha si dhe periudha e historisë shqiptare para viteve ’90.

Vespa e kujtoi atë periudhë me një përpjekje të tij për të ardhur në Shqipëri dhe vlerësoi sjelljen e diplomacisë shqiptare të kohës:

“Për mua, të flas me shefin e një Shqipërie demokratike përbën një farë përshtypje, sepse unë në fillim të viteve ’80, kur ishte ende regjimi i vjetër i Enver Hoxhës, ambasadorët më dhuronin të gjitha veprat e Enver Hoxhës, gjithë veprën e plotë të Enver Hoxhës dhe shumë konjak shqiptar. Po bëja bisedime, do të isha gazetari i parë i huaj që do të vija në Shqipëri. Konjaku ishte shumë i mirë. Nuk u bë asgjë, më pas ndodhi revolucioni”.

Por shefi i qeverisë së majtë shqiptare duke folur për Shqipërinë e para ’90-s, pak më herët në intervistë e krahasoi Enver Hoxhën me Kim Jong.

“Dikur sillnim këtu dëshpërimin, pas një regjimi që e bëri Shqipërinë Korenë e Veriut të Europës” – tha kreu i socialistëve, Rama.

“Çdo vend ka problemet e tij” – tha gjatë intervistimit Vespa.

Për Ramën “Shqipëria ka bërë me të vërtetë hapa prej gjiganti, por duhet të luftojmë sepse ka shumë punë për të bërë për t’u modernizuar dhe për t’u futur në këtë Europë që e kemi ëndërruar gjithmonë”.

n.s. / dita

March 6, 2019 11:43
Komento

69 Komente

 1. epo kjo pune March 6, 12:03

  po mire more kryeminister, ti qe mburresh dhe nuk shan Salen e Bashen per zullumet e tyre ne perendim ne gjuhe te huaj pse hedh balte per Enverin kur dhe vete Vespa eshte me i mirekuptueshem per ate kohe!!!

  Reply to this comment
  • Glaukias March 6, 13:06

   Kryetarin e Koresë së Veriut shkon e takon Presidenti i Amerikës, ty të merr në telefon zëvendësi i zëvendësit të këshilltarit amerikan për sigurinë. Keni gojë edhe flisni, ju që paguani mijra dollarë për një fotografi me Trumpin. Keni 29 vjet që vidhni e akoma ka mbetur nga ato që populli ndërtoi në ato 40 vite. Ju ckeni ndërtuar në këto 29 vite ?

   Reply to this comment
  • Sigfrid March 6, 23:39

   Enver Hoxha e beri sipas teje o vrrome Shqiperine si Korea e Veriut,por ne 90-ten e la me 4 milion banore!
   Ndersa ti sot ke 50% te banoreve,pra 2 milion dhe 3 cereku jane pensioniste dhe femije,se mosha e punes,pra rinia ia ka mbathur kembeve!
   Pra ti o vrrome e ke kthyer Shqiperine si Kandahar ku njerezit nuk kane buke te hane,por ti nuk e njeh realitetin se rron ne boten e cudirave!

   Reply to this comment
 2. N.VJOSA March 6, 12:13

  Aman o Ramë, mos bëj shaka
  Mos e bëj qimen tra
  Se Enveri faj s’të ka
  Para tij je Kalama…

  Po të ishte per Enver
  S’tallej Saliu 30 vjet
  S kish rrëmujë, por kish shtet
  Saliu e hapte Gropën vet…

  Mjaft me ca servilllëqe
  Enveri bëri në 30 vjet
  Ti si bën të rrosh për jetë
  Mos u mat me atë Det!…

  Se sistemet venë e vijnë
  Bota eshtë Oqean
  Kanë dallgë dhe nuk ngrijnë
  Bota ndryshon or Katran!…

  Se nuk ka përjet Ciflig
  Dhe pertej në Amerikë
  Zjen e majta si Vullkan
  Oqean që të përlan!…

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 6, 15:20

   E majta ne Amerike si vullkan, qe te perlan? O Muti Vjosa po cfare tymos o i ziu ti, apo ke bajga ne vend te trurit?

   Reply to this comment
   • N.V. March 6, 18:37

    Or Xhuxh,
    Kur nuk merr vesh, mos u hiq specialist per gjithcka!
    Partia Demokratike amerikane eshte nje e majtë e moderuar. Kur Obama erdhi President Opinioni publik e dinte qe ai ish nje avokat i pajtimit te njerzve te varfër dhe Oligarkise.Disa nga kandidatet per President kane shfaqur ne programet e tyre ide për reforma ne interes te shtresave te varfera e te mesme.Njeri nga kandidatet me te degjuar njihet në gjithe boten si socialist i moderuar, njihet per idet e tij socialdemokrate.Nuk po flase per senatore dhe kongresmene qe aspirojne nga e Majta.
    Aq e vertete eshte kjo sa ju desh dhe Trampit te deklaronte ne fjalimin e fundit para Kombit se nuk do lejojme socializmin ne Amerike!
    Dhe kur deklaron Presidenti para Kombit,
    ki parasysh se nuk ka bajga ne vend te trurit si ti…dhe deklaron kur e sheh kete rrezik aktual.Pa Socialdemokracine, bota sot nuk mund te qeveriset!
    Rritu, rritu se do mesosh,
    qe te mos mbetesh xhuxh
    per njohjen e filozofise së levizjeve shoqerore…

    Reply to this comment
    • N. March 6, 19:16

     Edhe dicka:
     Neomarksizmi në Perëndim i perfaqsuar teorikisht nga francezi Piketty dhe në politikë nga Korbyn në Britani, Sanders në SHBA, Cipras, Sances, nga socialistët portugezë deri diku edhe nga Grillo në Itali, kanë dalë me programe në opozitë apo qeveri thellësisht të majta, në kundërshtim me populistët e djathtë që cojnë drejt autoritarizmit si në Hungari, Poloni e gjetkë…
     Nuk po flas per Kinén Miliardshe që po kap vendin e dytë në botë si superfuqi, si ekonomi e centralizuar.

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku March 7, 01:44

      O Muti Vjosa, ta thashe nje here “Po te mos flasesh njerzia mund te mendojne se je idiot, fol sic flet ti dhe ke provuar katerciperisht qe je IDIOT”. Neomarksizmin fute ne bythe, une nuk thashe qe vetem ti je idiot ne kete bote, ke shoke plot.

     • N. March 7, 09:27

      O Xhuxh,
      Të lërofsha Plakun dhe Xhuxhmaxhuxhin .
      Unë nuk të kam sharë, as ofenduar, të kam shkruar vetem ashtu si e mendoj une të Verteten.Muti të bëftë mire, se keshtu tregon se cfarë muti je.
      Vetëm nje plehrë, primitiv dhe ordiner mund të debatoj kështu si ty. Debatin nuk e kam nisur une me ty.Por kjo pergjigja jote tregon edhe një herë se cfarë fundërrine je.
      Plehra si ty shoqerit e perparuara i mbajne te mbyllur ne kafaze hekuri.

     • Plaku Xhuxhumaku March 7, 15:13

      Nejse o Muti Vjosa, le te me cojne kudo vetem ne Shkollen e Partise te mos me cojne, se atje thone qe ta heqin trurin dhe ta mbushin koken me bajga. kafazi i hekurit eshte mall ne krahasim me Shkollen e Partise.

 3. Poshte Enveristet March 6, 12:19

  6 vite qe ka qene KM Rama sma ka mbushur mendjen asnjehere. Por me kete qe tha, qe nuk eshte as nga nje gje e madhe ma beri qefin se i acaroi pak enveristet. Dihet kudo qe enver plera e beri shqiperine gazi botes, dhe e la pa buke ne mes bollikut, e la ma aleat ne mes te europes dhe e la pa intelekuale duke pas tere ato mendje te ndritura te shkolluara jashte. Ca ka bere enveri do studiohet dhe do analizohet gjithmone e me teper. Do dali ne drite fakti qe ishte lavire e beogradit fillimisht, pastaj e stalinit, pas stalinit e maos dhe ne fund ishte nje derr qe perpiqesh te mbante gjalle ferrin qe kishte krijuar ne Shqiperi. Sa per enveristet modern mos kujtoni se ka ardh koha te nxirrni prap koken, ule koken aty kty ku e ule ne 90en dhe mos bej ze.

  Reply to this comment
  • enveristi March 6, 16:08

   Po Rama ty te perfaqeson
   Ty “antienveristin”, dmth antimoralin, antishtetin, antidinjitetin kombetar e nderkombetar.
   Ju jeni shume pak
   Edhe nese Enveri te ka persekutuar jeni shume pak
   Cdo regjim dhe cdo sistem ben viktima.
   Por duhen vendosur ne kandar te mirat e te keqijat.
   Vendosi ne kandar te mirat e te keqijat e para 90 dhe keto sot.
   Nise nga arsimi, shendetesia, rendi, imazhi i shtetit ne arenen nderkombetare, planifikimi, organizimi, autoriteti i institucioneve etj etj
   Cfare mendon ti? mqe paskemi sot buke per zorren e liri per tu palluar, qenkemi me mire se dje?

   Reply to this comment
 4. gjermani i fundit March 6, 12:22

  Pas deklarimeve qesharake ne studiot e Amerikes mbi arsyet pse amerikanet s’duhej te votonin Trampin (dhe ata ta varen shume), keto qyfyre me Vespen, Fevziun e Italise te bejne te dukesh me gjigand se shallvaret qe vesh ndonjehere per hashure propogandistike. Lerja kusuret è Enverit asaj kohe ku edhe Vespa me shume takt perpiqet ta anashkaloje. Per keq apo mire, shteti koreanoverior ka peshe ne Azi ku perplasen gjigantet, jo bytha jote me kater bejleret e Tiranes ku vidhen tenderat dhe ju iken roja I spitalit ne drejtim te paditur. Shteti jot o zoteri gdhihet sipas humorit te ambassadorit me syze dhe ngryset I trembur nga pordhet orale te Paloqes, se po u kollit berishesaliu dyqanet ulin qepenat nga frika.

  Reply to this comment
  • Sallakja March 6, 15:15

   Po’ pse more gjermoniparafunit,….. deklarata qesharake ?
   Ishin 80% e politikanve dhe intelektualeve te europes qe thane te njejten gje qe tha Rama.
   Apo i ke harruar ? Askush nuk i konsideroje qesharake.
   Dje me Vespen dhe tre dite me pare me D’alemen tek tg2 post foli shume mire dhe beri bella figura. Foli shume mire edhe per E.Hoxhen, packa se ty nuk te paska pelqyer
   ( Me siguri ke harruar )
   Zoteron shume mire anglishten, frengjishten dhe italishten, cun Tirone inteligjent, i matur dhe i ekuilibruar, flet si i barabarte me cfardolloje politikani, asnje kompleks, ka nuhatje politikani dhe eshte shume i rafinuar
   Mbron me dinjitet ngjyrat e Shqiperise.
   Nga shtypi Italian konsiderohet;
   Una persona in gamba.
   Ne giro nuk kemi asnje me mire se Rama.
   I degjove intervistat e Berishes dhe te Bashes ?
   Diletantizem, turp, mjerim.
   Me ate Shqiperi qe ka njemieshtate halle edhe De Gasperi do ta kishte shume veshtire.

   Reply to this comment
   • N. March 6, 19:31

    Bravo Sallake,
    Ketu ke folur si Hero i Punës .
    Ke folur vertet mirë.
    Po ma ndryshon opinionin.

    Reply to this comment
   • gjermani i fundit March 7, 00:47

    Sallakja, Rama beri nje gabim ne llogari kur foli ne Amerike kunder Trampit. Ai è morì per te sigurt fitoren e Hillarit dhe per te ftuar simpatine e saj si presidente e ardhshme beri ato deklarata qe beri. Un enorme errore di calcolo. Mos thuaj jo, se ishte shume evidente. Prandaj mos pretendo se ka nuhatje politikani, se atje doli komplet huq. Per Trampin edhe une è ti kemi alergji, po ndryshe kur je kryetar shteti. Sa per “i barabarte” me kryetaret e shtwteve te medha, nuk e kuptoj kontekstin. Ne ato takime shkohet per interesa shteterore, ku pesha dhe masa qe perfaqesojne shtetet jane ne objeksionin prima dhe tjeter gje te “ndihesh” i barabarte e tjeter te Jesh i barabarte. Shtypi italian e konsideron si person “in gamba”?!! Cili shtyp konkretisht, se po me ben kurioz? Novella 2000?! Di shume gjuhe, ok, bravo per gjuhet, e pastaj? Te dale vend e pavend e tu kujtoje biznesmeneve italiane se ne Shqiperi s’ka sindikata, e kesisoj è kuptoj e vete ata se ne Shqiperi mund te gjejne shesh e te bejne pershesh. Sallakja, nuk eshte nevoja te flase mire per Enverin, se nuk eshte kryetar qeverie per kete. Biles nuk è kuptoj pse ishte ne studion e nje programi italian ne nje moment te veshtire qeverisjeje me opoziten e shpifur ne dere. Pastaj edhe Basha po aty. Spostohet debati nga Shqiperia ne Italo, nuk e kuptoj pse? C’interes ka publiku italian te mesoje sesi eshte kaq I zoti dhe I rafinuar kryetari I shtetit te varfer fqinj, apo kryetari I opozites? Per mua thjesht nje show vaniteti. Se non altro che “Per vendere scorregge”. Se fundi, pa dashur te nihilizoj gjithshka tek Rama, sepse kam ndjesine se shpesh ai ngaterron ngjyrat e tija me ato te Shqiperise, qe shpesh nuk koincidojne. Eshte ai qe ne detyren ku eshte ti sherbeje interesave te Shqiperise dhe jo Shqiperia ti sherbeje si mjet per te perkedhelur ambicjet e tij personale. Ato paraqitjet me atlete, shallvare, kollare me rombe, kompase, sidomos kompasi, eeee kompasi, lajle e lule, ndofta ty te duken kuptimplote e shenja moderniteti. Mua me ngjajne boshllek dhe tendency per te terhequr vemendjen. Po ja, e terhoqi vemendjen, i tha ato fjalet e medha qe i ka merak. Po pasketaj?! A ndryshon kah rrotullimi i planeteve?

    Reply to this comment
  • Zagora March 6, 17:34

   Po ky Rama e ka marre vesh qe presidenti Trump e ka takuar dy here Kim Jongun e Korese se Veriut dhe e ka mburrur ate me superlativa?
   Me gjej nje shtet sot te vogel sa Korea e Veriut qe presidenti apo kryeministri i tyre te kete takuar Trumpin?
   Rama si kelysh komunisti,do te shaje Enver Hoxhen per t’u dukur si antikomunist!
   Por eshte vetem nje karikature antikomuniste ky brekushexhi i kellire!

   Reply to this comment
 5. Kokpalari 21 janarit March 6, 12:25

  Shifni foton aman si pozon si adoleshent i lumtur narcist
  Dhe e paska postuar dhe vete
  njeri legen, keni kurajon permendni Enverin ti dhe Saliu
  Dy deshtake te semure qe jeni aty ku jeni sot pikerisht prej atij “rregjimi”

  Reply to this comment
  • Shefqet Cela March 6, 21:32

   Une nuk çuditem aspak me deklarimin e Rames per Enver Hoxhen per dy arsye:
   1 . – Ka kohe qe Mitati e beri ballist.
   2 . – Enveri, edhe i vdekur, u ben hije.
   Ai e mori vendin ne nje mjerim te plote, me uri kronike dhe analfabetizem skandaloz dhe e çoi atje ku e çoi: pa analfabetizem por me nje shkollim per tu admiruar. sapo mbaroi lufta parrulla e tije ishte:
   ME SHUME BUKE, E KULTURE PER POPULLIN
   E tha dhe e beri ne nenyre shembullore.
   U ben hije sepse sapo ndezin driten ne darke apo mender televizorin e laptopin per te na derguar fotografi u kujtohet vigani qe i beri keto hidroçentrale e jo vetem por edhe uzina e fabrika e cilat i shpartalloi Saliu.
   Halle halle kjo dynja!

   Reply to this comment
 6. Gani USA March 6, 12:29

  Rri o Rame aty ku je
  Se aty e pate fatin
  Se Enveri o Edvin
  Sa je ti, kishte hallatin

  Reply to this comment
 7. mosmirenjohes ti dhe saliu March 6, 12:33

  O Edi
  Enveri ishte burre shteti sepse kishte nje projekt, nje vizion, nje ideologji
  Dhe femijet e tij sot jane njerez ta zakonshem
  Ti dhe politikanet e sotem jeni shume poshte, as nuk i afroheni permasave te nje burri shteti.
  Jeni shume partiake, nepotike, klanore
  Femijet tuaj notojne ne lukse hajdutlliqesh
  Keshtu qe kurseja vetes dhe neve qe te votojme keto brockulla
  Ty te ka lindur nje baba, dhe nese nuk ke respekt per babane dhe arsyet pse je sot nje njeri i lexuar dhe politikan etj etj, atehere nuk ke si te kesh respekt per mua dhe per ata qe te votojne si mua.
  Nese nuk ke respekt per ate qe je, si te kesh respekt per ne?

  Reply to this comment
 8. PD + LSI = VRASÈS , BANDITÈ , KRYEHAJDUTÈ dhe KRYEKUSARÈ March 6, 12:35

  Edvini i ZI vazhdon të jet PORDHAC i URRYER !! LUFTO KORRUPSIONIN o SURAT ZI dhe FAQEZI i MALLKUAR !!! Vet e krijove kètè Situatë me VJEDHJEN dhe GRABITJEN GJIGANDE e 40 MILJON €URO që do ZHVASJE tek UNAZA e RE , me atë PLEHRÈN 26 VJEÇAR !!! Me KRRIMINELIN 26 VJEÇAR që do VIDHJE SHQIPTARËT e VARFËR !!! SHPORRU nga PS , Plehrë , Karagjoz , Edepzëz , DITËZI dhe SURRAT ZI Kryeministèr !

  Reply to this comment
 9. intelektuali March 6, 12:53

  BOBOBO!

  Nxorri nga dufi i shpirtit Edi Rama nje te VERTETE dhe e hodhi ne efir si nje gur te zi,

  dhe:

  KERCYEN ENVERISTET NGA BRIMAT E MIUT SIKUR T’I KETE PICKUAR ZEKTHI PER TE SHARE DHE FYER BOSIN E TYRE

  qe:

  E ka babane kriminel te Enverit, qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet, disident antikomunist dhe ky krim makaber si nje rezil i kryeministrit shqyptar qe nuk ka kerkuar kurre flaje per krimet e babait te tij ne vitin 1988, kur Komunizmit i kishte ardhur ngordhja ne te gjithe boten me perjashtim ne Korene e Veriut te Kim Babait dhe Kim Djalit Bullafiq, ja po i besojme djalit te kristaq Rames,

  por:

  PSE E MBAN PIRAMIDEN FAMEKEQE TE ENVERIT PERBALLE ZYRES SE TIJ?

  qe:

  I kall daten te perndjekurve politike, por edhe femijeve te palindur ne barkun e nenes kur i kalojne prane,

  dhe qe:

  GEZON SYRIN DHE U NGROH SHPIRITIN E ZI, KATIL DHE TE POSHTER TE ENVERISTEVE FANATIKE SI DINOSAURE PREHISTORIKE TE PARTISE SE PUNES?

  Reply to this comment
 10. Andrea March 6, 13:00

  Ngaqe i perket nje race bastarde, pa histori, qe nje here e quan veten Vlonjat, nje here Tirons, nje here Durrsak, nje here Shkodran, e nje here nje cerek Italian, perdor si pika referimi historine e popujve te tjere.

  Ndryshe nga ty, Shqiptaret kane nje histori te gjate mbrapa shpine prej ku mund te gjejne pika krahasimi.

  Enveri e beri Shqiperine si Skenderbeu, keshtjelle te pa mposhtur, sepse ishte vete Skenderbeu i ringjallur ne shekullin e XX. Mjafton te pyesesh veten cfare do kishte bere Skenderbeu po te kishte lindur ne shekullin e XX, dhe c’do gje qe Skenderbeu do kishte bere, Enveri e beri.

  Per sa i perket izolimit, Shqiperia e Enverit nuk ishte aq e izoluar sa ajo e Skenderbeut. Shqiperia kishte miq popuj qe e ndihmuan pa hile, fale ndihmes se te cileve u be vend i pavarur ekonomikisht. Kur u linda une, gjyshi im ne fshat kishte televizor te prodhuar ne Shqiperi.

  Ndersa Shqiperia jote ska miq. Ka vetem padrone. Ashtu si ne kohen e zogollit, kur Shqiperia ishte mesjete Afrikane, sot eshte “e hapur”, sepse kolonite ashtu jane “te hapura”.

  Por edhe sikur Enveri ta kishte izoluar Shqiperine me shume se Skenderbeu, prape do i kishte siguruar vetes nje vend me te mire ne histori se sa ty or race bastarde, sepse sic thote nje fjale e urte Angleze “better to be alone than in bad company”.

  Dhe je aq gje e trashe sa nuk e kupton qe krahasimi yt s’ben gje tjeter vecse tregon intelektin tend te ulet. Koreja e veriut eshte nje vend qe prodhon raketa dhe mbushje berthamore, te cilat vetem popuj qe kane nje shkence te zhvilluar mund t’i prodhojne. Ndersa vendi yt, qe sipas mendjes tende te semure qendron me lart se Koreja e Veriut, prodhon vetem kriminele.
  Ne te gjithe Europen Koreja e Veriut eshte me e respektuar se Shqiperia dhe vetem veten poshteron duke u krahasur me te.

  Reply to this comment
 11. Ne te vertete... March 6, 13:18

  Sistemi i Enver Hoxhes ishte diktature e deklaruar,sitemi Edvin Rames dikture mafioze e kamufluar.
  Popullsia ne sistemin e Enver Hoxhes u gjashtefishua,ne shtetin mafioz te Rames u decimua.
  Prona private ne sistemin diktatorial te Enver Hoxhes u shtetzua dhe shperdorua vetem nga Shteti,
  ne sistemin e Edvin Rames ndrroi pronare,u vodh nga pushtetaret me firmat e gjykatesve.
  Ne sistemin e Enver Hoxhes shitej cigare kontrabande mafies italiane per interesa shtetrore,ne
  sistemin e Edvin Rames shitet droge ku perfituesit jan gangsterat ordinere dhe pushtetaret e
  rilindjes.Ushtaret e rilindjes jan budallenjt,kurvat,hadutet dhe drogaxhijt.

  Reply to this comment
 12. moko March 6, 13:24

  Mos o katran,mos o hajn.Ku ke mendere ti gansteri i lagjes te injorish ENVERIN.Nuk ka me tradhetare,hajdute kriminele me te medhenj se kjo klase politike qe po drejton 30 vjet.Pra nuk e fajin Saliu,qe ky vend u kethye ne shkretetire,qe miliona njerz kane ikur nga syte kembet,qe nuk late pasuri pa shkaterua e vjedhur,qe shkateruat arsimin,shendetsine,qe injoruat njerezit e ditur,qe i perzute,i sakatuat,qe futet poshtersine ne kete vend,e paer keto i ka fajet Enveri.

  Reply to this comment
 13. Ylli March 6, 13:25

  Zvarraniku Edi Rama , JO ENVER HOXHËS që Nuk i vjen as tek Thonjtë e Këmbës , por edhe Kim Yong Un , ja ha atë të Gjatin , sepse Kim Yong Un ështè BURRÈ SHTETI , dhe Jo LEPUR dhe Lapurak si Edvin Rama HAJDUTI ! U bë Edvin KËRRMA të shaj ENVER HOXHËN ?????!!!! Edvini me SYTË e tij me RRATHÈ të ZINJË nga HEROINA qê konsumon !!!!!!! EDVIN Zgjebaraku! Edvin + Lul + Like Presidenti = HAJDUTÈ TRADHTARÈ KUSARË KRIMINELË .

  Reply to this comment
 14. intelektuali March 6, 13:37

  Bejini te fala BUNKEREVE dhe TOLLONAVE te bukes

  O KRIMINELE TE FELLIQUR TE ENVERIT

  qe:

  E keni bere Shqypnine si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU dhe Bota e civilizuar na tregon me gisht si majmune xhungle me bisht nga prapa!

  PO PSE KESHTU DO TE HYNI NE BE JU O EDEPSEZA TE LIQ, KOKPALARE DHE PA BREKE NE BYTHE?

  Reply to this comment
  • Valon Palloshi March 6, 21:43

   Te fala edhe motres, gruas dhe cupes Intelektualoqe qe po ua troqosin gopin llumrat e demokratures.Dhe ti si lango rrugesh te vjen mire se ato po bejne qejf o qejf.

   Reply to this comment
 15. Gimi March 6, 13:46

  Si tha rama “nuk flas keq ne gjuhe te huaj per Shqiptaret”?

  Me nje fjale sipas rames saliu dhe basha perfaqesojne “kulturen Shqiptare”, per te cilat ky “patriot” i madh nuk flet keq ne gjuhe te huaj.

  Ndersa Enveri, partine e te cilit ky ka marre peng, nuk eshte Shqiptar keshtu qe mund te flasesh keq per te ne gjuhe te huaj.

  Mos rame. Maloket e tu kane lene c’do pune per te komentuar 24-7 ne c’do gazete per te te bere ty “komunist” dhe hero te anti-berishizmit, ndersa ti vete dhe i nxjerr bllof.

  Reply to this comment
 16. MH March 6, 13:50

  Bravo N.Vjosa!
  Mesa ndjeka vargun e poezise tende,nji mendje ma thote qe mund te konkurrosh me te madhin Duka.Gjithmon krijimet letrare apo cfardo qe te arrihen jane teper te kendeshme kur ne ato krijimtari parshkruhet e vertet,rrealiteti si drita e diellit mbi Toke.
  Pershendetje Juve dhe gjithe komentuesve qe shkruajn me aq bukuri dhe vertetesi te verteten,realitetin!!!

  Reply to this comment
 17. mirel March 6, 14:02

  Shikoni cgare qelbesire, Vespa tregohet me politikan dhe diplomat, dhe i kujton Ramutit se cdo vend ka problemet e tij, ndersa Ramuti degradon qellimisht vendin e tij, per te nxjerre ne pah arritjet personale. Ndryshim gjigantesh apo jo..
  Edi gjiganti.
  Duhet qerruar, Mitatisti i qelbur..
  Dhe gazetaret e Dites vazhdojne akoma me dilema.
  Te mbajme nje plere ricikluese te Berishes..apo te mos e mbajme

  Reply to this comment
 18. Fredi March 6, 14:08

  Po ty ata qe shan po te mbajn ne pushtet o te shkerdhefsha çar te mban pragu , po pse ti ku po e çon vendin o bythqir e pederast i degjenerum , o kurv burr , por mos u merzit se ne qe ta dham voten do ta shkerdhejm aneten ty , se ti pusht burr nuk ke asgje me shum se sali berisha , po e kalove lumin te qifsha ate qe te ka ber e more mandatin e dyt , sle byth pa lepir , sa e more tani del ne origjin , koren e veriut ne shqiperi babai jot e ngriti dhe e mbajti ne kemb se ishte antar i komitetit qendror dhe firmoste internimet dhe denimet me vdekje , kurvllikun e babes tat vuajn mijra komunist te ndershem qe punonin si qent ne at koh dhe si pirdhte njeri , se qarin dhe privilegjet i kishe ti o pederast i ulet me familjen tende , ne morem vetem balten qe gatoi babai jot , politiken dhe zato qe shan ti sot nuk i ben baballaret tan o kurv e degjenerume , por babai jot , do te lash gjynahet e babes tat dhe te ngeli suma tek te denuarit politik , tek ata qe denoi dhe maskaroi yt at pler legen shkerdhat , un jam i majt dhe kam votuar gjithmon te majten , por kte rradh do te jap nje mut te madh un dhe te ter ata te majt qe kan tru ne kok , nuk flas per tifozat e politikes , qe te çajn at mikun neper komente , ata jan pjesa pa tru e elektoratit , ata dhe ne kok ti dhjesesh ti me ty do jen , por flas ata qe kan nje far ideali ne perkatsin e politikes ku aderojn , komunisti keq esht 1000 her me i poshter se antishqiptari me i terbuar , ti dhe saliu jeni ata komunistet e kqinj , saliu çfaqson veten , ti tet at per kobat e krimet qe ka ber ne sitemin e kores veriut , legen .

  Reply to this comment
 19. Fredi March 6, 14:11

  Po ty ata qe shan po te mbajn ne pushtet o te shkerdhefsha çar te mban pragu , thuaju italianve qe un e kam patur ne eliten e politikes se sistemit te shkuar babain tim antar te komitetit qendror dhe kandidat te byros politike , pse nuk i thua , pse e fshe te verteten o legen , pastaj po pse ti ku po e çon vendin o bythqir e pederast i degjenerum , o kurv burr , por mos u merzit se ne qe ta dham voten do ta shkerdhejm aneten ty , se ti pusht burr nuk ke asgje me shum se sali berisha , po e kalove lumin te qifsha ate qe te ka ber e more mandatin e dyt , sle byth pa lepir , sa e more tani del ne origjin , koren e veriut ne shqiperi babai jot e ngriti dhe e mbajti ne kemb se ishte antar i komitetit qendror dhe firmoste internimet dhe denimet me vdekje , kurvllikun e babes tat vuajn mijra komunist te ndershem qe punonin si qent ne at koh dhe si pirdhte njeri , se qarin dhe privilegjet i kishe ti o pederast i ulet me familjen tende , ne morem vetem balten qe gatoi babai jot , politiken dhe zato qe shan ti sot nuk i ben baballaret tan o kurv e degjenerume , por babai jot , do te lash gjynahet e babes tat dhe te ngeli suma tek te denuarit politik , tek ata qe denoi dhe maskaroi yt at pler legen shkerdhat , un jam i majt dhe kam votuar gjithmon te majten , por kte rradh do te jap nje mut te madh un dhe te ter ata te majt qe kan tru ne kok , nuk flas per tifozat e politikes , qe te çajn at mikun neper komente , ata jan pjesa pa tru e elektoratit , ata dhe ne kok ti dhjesesh ti me ty do jen , por flas ata qe kan nje far ideali ne perkatsin e politikes ku aderojn , komunisti keq esht 1000 her me i poshter se antishqiptari me i terbuar , ti dhe saliu jeni ata komunistet e kqinj , saliu çfaqson veten , ti tet at per kobat e krimet qe ka ber ne sitemin e kores veriut , legen .

  Reply to this comment
  • mirel March 6, 14:24

   Ekzakt Fredi, ky plere meriton ta lerosh me fare e fis..

   Reply to this comment
   • tani March 6, 14:47

    zagaret si ty qe lehin,nuk te hane.Thjesht kerkojne nje kocke.

    Reply to this comment
    • mirel March 6, 15:35

     O tani se le nam. Kockat greke po i kerkoni ju te Ramutit dhe Mero gelbazes. Mos u perpiq te peshtysh se i ke direkt ne goje mbrapsht te gjitha. 75 evro nje pale kocka.
     Dhe shkoni te Kisha ortodokse per asamblene e PS. Ate beni..

     Reply to this comment
 20. intelektuali March 6, 14:21

  SHIKO O EDI RAMA CFARE QELBESIRASH ENVERISTE KANE VOTUAR PER TY!

  Shiko fanatiket e Enverit si dolen nga brimat e miut sapo e hape gojen ne RAI dhe deklarove nje gje te vertete per MONSTREN Enver Hoxha qe ju beri nonat kafsheve qe t’i thonin baba deri me sot, shikoji keto Kafshe Prehistorike gjakatare qe mbase do te beje mire t’i asgjesoje nga faqja e dheut me Armet Kimike te Asadit,

  njashtu:

  SIC KISHE PARASHIKUAR TI AMBASADORIN AVRIZU DO KOHE ME PARE.

  Shikoji keto Kafshe te Ringjallura gjakatare te Enverit qe duan te shqyejne copa-copa me dhembet jashte,

  qe:

  TE BINDESH SE KUSH KA VOTUAR PER TY.

  Reply to this comment
 21. Labi March 6, 14:23

  Enveri sa je ti ne kembe kishte aletin a shejtan i palare, mblidh mendjen dhe mos ja ki me hile Amerikes sedo perfundosh si ver llapa o derezi.

  Reply to this comment
 22. demo March 6, 14:29

  Votat tona jane per Edi Ramen.Sa te jete ne politike gardisti malok i enverit Sali Berisha,qe i fali rrugaceve dhe malokeve pronat tona,votat e antienveristeve jane per ty.
  Enveri na burgosi,Saliu na cpronesoi.
  Diktatori satanik Enver Hoxha ka bere krime te tmerrshme mbi kete popull,por krimi me i madh eshte se i shkaterroi genin shqiptarit,.E ktheu ne hajdut,spiun,kriminel,,.duke mbjelle VARFERINE.
  Tre here pati shansin te ndryshoje gjendjen ekonomike te popullit.Ne 45-46 Amerika zbarkoi ndihmat e UNRRAS ne Shqiperi,ky i dergonte ne Jugosllavi.
  Amerika ndryshoi faqen e Evropes perendimore,ky i vuri shqelmin e perzuri fare.Edhe ate mall te tregtareve bashke me bagetine qe gjendej ne Shqiperi,e dergoi ne Jugosllavi.
  Ne 56-60 Hrushovi e mesoi ta kthente Shqiperine ne kopesht vitrine te kampit socialist ne Evrope,,Te mbillte limona,portokalle,qe ti nderronte me grure.Jo,kerkon te na marri peng Pavaresine Ekonomike..Po nje thes me lule Mimozash,vlenin me shume se nje thes grure ne BRSS! Shiti ne Suedi,po s`te pelqeu BRSS.
  Preu maredhenit me Kinen,se ja mbushen magazinat e dyqanet plot me mall,.U rrit mireqenia,Fshatarikishte dy ekonomi,Nje ANGARI,qe ishte kooperativa dhe nje PERSONALE,qe ishte tre dynymshi.
  Satanait i hypi hasreti madh,pse populli shkonte ne pune me bicikleta.Donte ti shihte vetem me xhupa te rreckosur dhe kominoshe pune.Nderpreu marredheniet me Kinen,hoqi tre dynymshin,ju grabiti bagetite,se quheshin borgjeze.I shpetoi.Nuk quheshin me borgjeze,quheshin proletare rreckamane.

  Reply to this comment
 23. Adih March 6, 14:30

  O Rame , ju jeni me te keqinj se diktatori Enver . Ja keni kaluar atij nje qind here . Ai formoi nje cike shtet ,funksiononte ligji , pamvaresisht diktatures se tmershme dhe fukarallekut dhe izolimit . Tani po te mbajne me buke refugjatet o i mjere shejtan budalla , qe ja ke ulur Euron ,dhe po i vjedh te gjithe . Ja ke kaluar nga abuzimet e vjedhjet Sali LARGQOFTIT .Enveri beri dhe formoi me trojet e pronareve kooperative bujqesore , kurse ti o neokomunist po i shkel me kembe pronaret , nuk ke surrat te krahasohesh me DULLEN tend te dashur ti po i vjedh me oligarket ,me Zamir Manet e soj e sorollop ,me 1 Euro m2 ,qe per interesat e tua personale ,qe po i bie ne top si ne mall te babes , i ke vene nofken BILIONER :Pa haruar te te them, qe ke formuar nje diktature ,ku i ke vene ne rresht per nje , te gjithe deputetet dhe ministrat e tu , e po i ben rreshtore kur te teket . As edhe nje nuk te kundershton nga te tute per bemat e tua ,shume te lexueshme .Tani e ka radhen SPAK ,dhe me qe permend KIMIN e KORESE se VERIT ,beni mire ju te gjithe anti Shqiptaret mbare ,e hajdute te kombit , te kerkoni azil politik sa seshte vone tek

  KIMI ne KORENE e VERIT , e te KERKONI AZIL POLITIK .Per te shpetuar koken .

  TE GARANTOJ , SE KIMI DO JA U BEJE LETRAT E PUNES .
  Mos e mer me shaka SPAKUN , dy rruge jane ,sinqerisht dua te ndihmoje , se aq ta pret ty kaplloqja bosh qe ke ,, o KOREJA e VERIUT ose Reci i Shkodres ,eshte i vetmi shanc per ju Katovicaret e ketij tranzicioni post komunist ..

  Reply to this comment
 24. fety March 6, 14:39

  enver hoxha e beri shqiperine kore te veriut te europes kurse , sa td ra shqiperija ty ne dore , ti ate e berd Kolumbi te europes …!

  Reply to this comment
 25. fery March 6, 14:40

  enver hoxha e beri shqiperine kore te veriut te europes kurse , sa td ra shqiperija ty ne dore , ti ate e berd Kolumbi te europes …!

  Reply to this comment
 26. Buda March 6, 15:31

  E verteta e fteses se studios se Vespes per Edi Ramen dhe Lulzim Bashen, per mendimin tim, ka qene takimi i tyre per arritjen e ndonje kompromisi te ri ne prag te 1 vjetorit te kompromisit te vjeter per pushtetin.

  Reply to this comment
 27. fteri March 6, 15:41

  Ore Edvin sharlatani !

  Nuk të vjen turp të përmendësh Legjendën Enver Hoxha në ITALI ore mavri ,sa i peshonin koqet keni tru ju të gjthë klasa politike së bashku.

  Vetëm zhgarvina në pallate ,asnjë fabrikë nuk bëtë nga qindra e mijra që bëri Enver djali .

  Akoma 30 vjet demokratoshkërdhatësi ju po hani pasuritë që u la Enveri ,turp të keni për gjendjen e rënëdë shfrytëzuese që keni bë mbi popullin shqiptar ,gati duke lypur ,shërbimi mjeksor në fshatra nuk ekziston fare .

  Vetëm krimet gjatë 30 vjetve të pluralizmit politik e -fashiste ,ju e vratë popullin ,e veshët me të zeza ,e syrxhenuat jashtë trojeve të atdheut mbi 2 milon shqipëtar .

  Krimet po bëjnë kërdinë :
  Vetëm për 10 vjet 1993-2003 krimet e rënda jan rritë , 265% ,vrasjet 210%,grabitjet e rënda deri te depot e armatimeve të ushtrisë mbi 510 %.
  Sulmet e rënda kundër jetës së njerzve mbi 147% ,ku nuk i shpëtuat shkopit të Sali Berishës edhe ju dhe deputetve socialistë nga gangëster të familjes mafioze berisha ,përdhunimet më shumë se 192 përqindë .

  Vetëm gjatë gjysmës parë të vitit 1997në shqipëri pati 1500000 grabitje,vjedhje,përdhunime,vrasje ,sulme me armë ,vrasje ,plagosje dhe ti ke gojë të shashë E.Hoxhën ,kafsho gjuhën bre mut.

  Sipas shtypit numri i krimeve serjoze në shqipëri të demokratoshkërdhatësisë se klasës politke të Sali Berishës shpellarit për 25 vjet ka qenë mbi 2 milon ,gjithë këto krime të përbindëshme sa një mal ,dhe ti EDI ,as emrin e kryekriminelit Sali ,nuk guxon ta përmendë ,se edhe ti ke pjesën tënde .

  Turp që guxon të shashë E.Hoxhën !
  Enver Hoxha e mësoi kombin shqiptar dhe gjithë botën se si jetohet me forcat e veta dhe i pa varur ,pa ja pasur nevojn askujt,shqipërinë e mori si fise të egra 800 mijë banor analfabet dhe dorzoi 4 milon me 100 të shkolluar dhe deri te akademia shkencave .Me pishë e kandil dhe e dorzoi fuqi energjitike në ballkan ,e mori me pushkë të shkurtë turke dhe e dorzoi te uzina dhe prodhimi i armëve municioneve moderne ,te prodhimi automatikut kallashnikov e municioneve ,me ushtri të fuqishme me artileri ,tanke e aviacion dhe anie moderne . Kurse ju e katandisët në një togë paqëruejtësish që sebia na pushton me një togë gjahtarësh .

  Enver Hoxha ishte dhe mbetet burrë shteti ,udhëheqësi legjendar i shqipëtarve ,ai i rezistoi fuqive imperjaliste ,jo si ju që ziheni si qen mavri me bojë ,shqipërinë e shitët dhe shqiptarët sot jan kthyer refugjat në vendin e tyre ,kjo është raliteti i zi .

  Shqipëtarët sot jan mjaftë të varfër 80% të popullësisë mezi nxjerrin bukën e gojës ..Kurse ju me një grusht shkërdhat politikanësh shkatërruat një komb ,keni vjedhur pasuritë e popullit të fituara me djersë e gjak për 45 vjet të popullit gjatë munizmit .

  Turp të krahasosh socializmin me hajdutërinë e vrasit e sotëm politik ,jeni ju që mbushët varrezat me djem të ri sa 5 fishi i munizmit .

  Për kohën e Enver Hoxhës duhet të lashë gojnë 10 herë kur të përmendësh vetë emrin ENVER ! Shqipëria ishte një vend i shkëlqyer ,Kishte një rend e qetësi fantastik në botë dhe regjim ideal .

  Enver Hoxha
  Krijoi vlerën më të madhe në histori botrore qytetarin dhe njeriun e ri .!

  Këtë duhej ti tregoje publikut Italnian o Edvin , të flisje me nderim të madhë e dashuri për figurën dhe arritjet brilante te legjendarit pa harruar E.Hoxhës .Jo të shashe.,kjo nuk të jep pikë ,por vetëm ti ulë.

  Përse nuk i treguet publikut Italian se ju për 30 vjet e degjeneruat e varfëruat e njollosët totalisht shqipërinë ,e vratë rininë ,e droguat e sakatuat,e futët në vrasje ne gjakëmarrje ,e veshët në të zeza ,sot vajton çdo familje në shqipëri ,ka ulë kokën kombi kur ju shashi rrethimin kufitar ,por arritët të rrethoni Parlamentin e popullit me tel me gjemba ,nga kjo si do mbroheni .

  Enver Hoxha duhej të mbrohej me fanatizëm nga ti në emisionin e BRUNO VESPËS , populli italnian të informohej se sa nderim të madhë ka populli për arritjet e Enver Hoxhës sa 1000vjet turqi,zallahami,,zogista ,ballista ,çifligaro ,bajrektar ,bemokratoshkërdhatësi e rende shfrytëzimi të mëparshme ,duhej të flitëshe për respektin dhe pavdeksinë në shekujë të E.Hoxhës.

  ENVER HOXHA ISHTE BURRI MË I MADHË I KOMBIT.
  a’ e more veshë o EDVIN Droga ! Është hera e parë që të shajë,se poplli merr 100$ kurse ju merrni 1000%

  OEnver ,je trim me fletë
  Goja heshtë ,po zemra flet

  Jo, Enveri ,nuk vdes kurrë
  Ai për ne është flamur,
  Ai do rrojë përgjithmonë.
  Ai është ndërgjegja jonë.
  Ai është qenja jonë.

  Vdiq Enveri ,trimi ,burri
  por nga mrapa ka lënë
  HAJDUT e HORRRA !

  Reply to this comment
 28. katarakti March 6, 15:43

  Si do qe te jete Enveri e çoi perpara Shqiperine. Me dru dhe dajak, por vendi ndryshoi si nata me diten. Vertet Shqiperia i ngjante atehere shume Korese se Veriut, po sot kujt i ngjan?! Kjo eshte pyetja. Sot Shqiperia i gjan nje shteti te shkallmuar me themel, saqe edhe shtetet afrikane nuk duan qe te krahasohen me ne. Vertet ishim nje vend i mbyllur dhe nje popull relativisht i varfer, por sot jemi nje bordello e hapur, ku kush te doje mund te shfryje epshet e tij. Prandaj mbylle halen o Edi Rama.

  Reply to this comment
 29. fteri March 6, 16:03

  Ore Edvin sharlatani !

  Nuk të vjen turp të përmendësh Legjendën Enver Hoxha në ITALI ore mavri ,sa i peshonin koqet keni tru ju të gjthë klasa politike së bashku.

  Vetëm zhgarvina në pallate ,asnjë fabrikë nuk bëtë nga qindra e mijra që bëri Enver djali .

  Akoma 30 vjet demokratoshkërdhatësi ju po hani pasuritë që u la Enveri ,turp të keni për gjendjen e rënëdë shfrytëzuese që keni bë mbi popullin shqiptar ,gati duke lypur ,shërbimi mjeksor në fshatra nuk ekziston fare .

  Vetëm krimet gjatë 30 vjetve të pluralizmit politik e -fashiste ,ju e vratë popullin ,e veshët me të zeza ,e syrxhenuat jashtë trojeve të atdheut mbi 2 milon shqipëtar .

  Krimet po bëjnë kërdinë :
  Vetëm për 10 vjet 1993-2003 krimet e rënda jan rritë , 265% ,vrasjet 210%,grabitjet e rënda deri te depot e armatimeve të ushtrisë mbi 510 %.
  Sulmet e rënda kundër jetës së njerzve mbi 147% ,ku nuk i shpëtuat shkopit të Sali Berishës edhe ju dhe deputetve socialistë nga gangëster të familjes mafioze berisha ,përdhunimet më shumë se 192 përqindë .

  Vetëm gjatë gjysmës parë të vitit 1997në shqipëri pati 1500000 grabitje,vjedhje,përdhunime,vrasje ,sulme me armë ,vrasje ,plagosje dhe ti ke gojë të shashë E.Hoxhën ,kafsho gjuhën bre mut.

  Sipas shtypit numri i krimeve serjoze në shqipëri të demokratoshkërdhatësisë se klasës politke të Sali Berishës shpellarit për 25 vjet ka qenë mbi 2 milon ,gjithë këto krime të përbindëshme sa një mal ,dhe ti EDI ,as emrin e kryekriminelit Sali ,nuk guxon ta përmendë ,se edhe ti ke pjesën tënde .

  Turp që guxon të shashë E.Hoxhën !
  Enver Hoxha e mësoi kombin shqiptar dhe gjithë botën se si jetohet me forcat e veta dhe i pa varur ,pa ja pasur nevojn askujt,shqipërinë e mori si fise të egra 800 mijë banor analfabet dhe dorzoi 4 milon me 100% të popullësisë të shkolluar dhe deri te akademia shkencave .Emori me pishë e kandil dhe e dorzoi fuqi energjitike në ballkan e në botë ,e mori me pushkë me gkjalmë të shkurtë turke dhe e dorzoi te uzina modene e armëve te prodhimi i armëve municioneve moderne ,te automatiku kallashnikov e municioneve në shqipërinë historikisht -blektorale ,krijoi ushtri të fuqishme më të madhen në histori kombit me artileri ,tanke e aviacion dhe anie të fuqishme moderne,dridheshin edhe shtete fqinje,kurse sot tallin bytheën me shqiprinë. . Halabak ju e katandisët shqipërinë në një togë sanitarësh , që Serbia na pushton me një togë gjahtarësh .

  Enver Hoxha ishte dhe mbetet burrë shteti ,udhëheqësi vigan legjendar i shqipëtarve ,ai i rezistoi fuqive imperjaliste ,jo si ju që ziheni si qen .

  Shqipërinë e shitët dhe shqiptarët sot jan kthyer refugjat në vendin e tyre me plot pasuri që ja ka dhënë natyra ,por ju i shitët kjo është raliteti i zi .

  Shqipëtarët sot jan mjaftë të varfër 80% të popullësisë mezi nxjerrin bukën e gojës ..Kurse ju me një grusht shkërdhat politikanësh jetoni si sheik me pasuri përrallore ,ju shkatërruat një komb ,keni vjedhur pasuritë e popullit të fituara me djersë e gjak për 45 vjet nga populli gjatë munizmit .Kjo është e dhimbëshme .

  Turp të krahasosh socializmin me hajdutërinë e vrasit e sotëm politik ,jeni ju që mbushët varrezat me djem të ri sa 5 fishi i munizmit .

  Për kohën e Enver Hoxhës duhet të lashë gojnë 10 herë kur të përmendësh vetëm emrin ENVER ! Shqipëria ishte një vend i shkëlqyer ,Kishte një rend e qetësi fantastik dhe regjim ideal ,këtë e kan thënë edhe miq vizitor të shqipërisë .

  Enver Hoxha
  Krijoi vlerën më të madhe në histori botrore qytetarin dhe njeriun e ri .!

  Këtë duhej ti tregoje publikut Italnian o Edvin , të flisje me nderim të madhë e dashuri për figurën dhe arritjet brilante te legjendarit pa harruar E.Hoxhës .Jo të shashe.,kjo nuk të jep pikë ,por vetëm ti ulë.

  Përse nuk i treguet publikut Italian se ju për 30 vjet e degjeneruat e varfëruat e njollosët totalisht shqipërinë ,e vratë rininë ,e droguat e sakatuat,e futët në vrasje ne gjakëmarrje ,e veshët në të zeza ,sot vajton çdo familje në shqipëri ,ka ulë kokën kombi kur ju shashi rrethimin kufitar ,por arritët të rrethoni Parlamentin e popullit me tel me gjemba ,nga kjo si do mbroheni .

  Enver Hoxha duhej të mbrohej me fanatizëm nga ti në emisionin e BRUNO VESPËS , populli italnian të informohej se sa nderim të madhë ka populli për arritjet e Enver Hoxhës sa 1000vjet turqi,zallahami,,zogista ,ballista ,çifligaro ,bajrektar ,bemokratoshkërdhatësi e rende shfrytëzimi të mëparshme ,duhej të flitëshe për respektin dhe pavdeksinë në shekujë të E.Hoxhës.

  ENVER HOXHA ISHTE BURRI MË I MADHË I KOMBIT.
  a’ e more veshë o EDVIN Droga ! Është hera e parë që të shajë,se poplli merr 100$ kurse ju merrni 1000%

  OEnver ,je trim me fletë
  Goja heshtë ,po zemra flet

  Jo, Enveri ,nuk vdes kurrë
  Ai për ne është flamur,
  Ai do rrojë përgjithmonë.
  Ai është ndërgjegja jonë.
  Ai është qenja jonë.

  Vdiq Enveri ,trimi ,burri
  por nga mrapa ka lënë
  HAJDUT e HORRRA !

  Reply to this comment
 30. Patatja eshte dhe buke edhe gjelle March 6, 16:26

  Ne se behet nje pyetje se ku ndryshon Rama nga Enveri , padyshim kane te perbashketa si psh demagogjine e intrigen, por jane larg njeri me tjetrin se : Enveri bente ate qe thoshte, ndersa Rama ben at qe nuk thote!!!!!!!!

  Reply to this comment
 31. FILOZOFI March 6, 17:01

  Enver Hoxha, në vlerë dhe LARTËSI, me Edvin Ramën,Sot, janë si DIELLI me MUTIN në tokë!

  KORENË E VERIUT, me hatër e me zor, sot e respekton -edhe krejt BOTA, kurse, Shqipërinë tënde, Ramo, BOTA ta konsideron e respekton si një NEVOJTORE apo, edhe më keq sesa NEVOJTORE !

  Reply to this comment
 32. PS March 6, 17:11

  Degjo miku im !
  Ti se bashku me shoket e tu bllokmene, shkoni e zbrazeni zorren e “antikomunizmit” tuaj mbi varret e Hysniut, Todit, Kicos, Vitos, Kristaqit…, se populli sja u ka borxh jashteqitjet tuaja!
  Je duke drejtuar partine qe themeloi Enver Hoxha, jo partine tende.
  Po te drejtoje partine tende antikomuniste dhe antihoxhiste, shume nga deklararat e tua pompoze edhe mund te kishin kuptim, por ne kete pike je edhe me bagel se Sali Berisha, qe si ty eshte pjelle e keqe e atij sistemi, por te pakten arriti te vjedhe dhe drejton nje parti antikomuniste. Kam frike se idiotizmi patologjik qe yt ate kishte identifikuar tek ty, shume shpejt do te hedhe ne gremine dhe socialistet, jo rilindasit e tu sezonale, do te marrin me gure.
  Ashtu si Sali bagla, idioti lubonja, Ngjela, Bushati e te tjere, jeni delirante sharlatane te dashuruar marrezisht vetem me veten, por qe qelbeni te njejten ere.

  Reply to this comment
 33. info analitike March 6, 17:31

  U desh nje lidhje direkte e ERTV me RAI UNO per te degjuar perrenjte psiqike te nje psikopati megalloman qe i duket vetja Ronaldo i hipur ne gomarin e Juventusit. Ore e kuptoni se sa keq ka katandisur kiriekaqoli!!!

  Reply to this comment
 34. mirel March 6, 17:59

  Eshte kureshtje zbavitese te shikosh sesi sharlatanet e Rilindjes preken nga deklaratat e Edi Ramutit.
  Sot po e kritikojne me kritika te denja per partiaket e bindur te ideologjise komuniste, ndersa me pas harrojne cthone dhe te hidhen ne gryke sikur Ramuti tja kete kaluar dhe vete Enver Hoxhes.
  Nje cope mut, tradhetar laro ka goje dhe flet per Enver Hoxhen se ka ju mbeshtetje , o pordha qe veni e i uleni ne karrige ne mes sheshit te Flamurit.
  Ramuti ua perdhos 100 here ate shesh, dhe ju e duartrokisni. Legena qe jeni..

  Reply to this comment
 35. valentina March 6, 18:28

  Po more kryeminister bythqire ashtu e kishte bere si thua ti,per ju horrat politikane te demonkracise padyshim i tille ka qene, te ishte gjalle xhaxhi nuk do kishit mundesi te beheshit sheike duke grabitur popullin tuaj,sepse ai xhaxhi ju shkerdhente grate te paren,te dyten,te treten dhe me radhe te gjitheve ju qe keni qeverisur kete vend.

  Reply to this comment
 36. Ceni March 6, 19:47

  RRPFTË ENVER HOXHA i LAVDISHÈM !!! VDEKJE Edvinëve me “Gjyshe” ITALIANE !!! Edvini i ZI si KATRANI me Gjyshe MalaZeze !!!! Edvini i ZI STÈRRRRR si Kongjilli me “Gjyshe” Shkodrane !!!!!!! Edvini i ZI si SHEJTANI me “Gjyshe” nga VLORA !!!!! O Edvin KËRRMA HAJDUTI , Laj Gojën me KLOR kur të përmendësh ENVER HOXHÈN , O HORR dhe SHKÈRDHATÈ i Degjeneruar !!!! O DOBIÇ 24 KARAT dhe MosMirënjohè , 60% të VOTAVE që ke marr janë Mbështetësit e ENVER HOXHËS !!! O Shkërllata Edvin i Kristaqit , po ta mbajti Bytha e Shpuar , provoke me REFERENDUM POPULLOR sesa Përqind e SHQIPTARËVE e duan LEGJENDÈN e paharruar ENVER HOXHÈN , dhe sa të duan ty dhe LUL Zhapikun !!!!!! O Pis Burrë mos fol në Emèr tè Popullit , siç bën edhe Lul Zagari dhe Monka Nepèrka , sepse do ta paguash o Distrofik Edvini i Kristaqit të ZI , që i mbush Poturret plot nga LUL Shurraqi !!!! Ti hash KARIN ENVER HOXHËS ti Edvin i ZI i RILINDJES bashkë me Lul Plehrën dhe Like Fekalen e LSIsë Hajdutërisë

  Reply to this comment
 37. FUCK DONALD TRUMP March 6, 20:02

  Enver Hoxhën Nuk e lind më NÈNA ! ENVER HOXHA ishte BURRÈ Shteti me TOPE të RÈNDA! Sa kishte ENVERI dy KOQET , èshtë Ed Rama , Luli , Saliu dhe Likja dhe 140 Deputetët e tjerë KRIMINELË dhe HAJDUTË të këtyre 28 VITEVE Maskarallik !!!! Ju ZAGARË ja Hani Koqet dhe ja Lëpini ENVERIT !!! ENVER HOXHA kur mbante Fjalim , e dëgjonte LIVE USA , RUSIA , KINA , ANGLIA , GJERMANIA , etj etj etj , kurse ju PLEHRA dhe HAJDUTÈ , NUK ju dègjojnë as JEVGJIT e Babrrusë dhe Harrixhinjtë e Bregut të Lumit !!!!! RROFTË ENVER HOXHA !!!!! VDEKJE e gjithè Politikanève KËRRMA të ShkërLLatoKracisê 28 Vjeçare pa pèrjashtim . !!! FUCK YOU EDI RAMA !!!!!! FUCK OFF Piece of shit Edvin i ZI .

  Reply to this comment
 38. Psikiatri Apo psikiatria March 6, 20:23

  Edikokaina hajdute mafioz psycho delirant.
  Mjekohet nga Prof te spitalit psikiatrik Por ambulant , ne shtepi te Mos e marre vesh njeri.
  Njoh mjeku/en qe e mban Ben Kontrolle.
  Edi citjonia e atletja Packa se I Kish nga 2000 Eur.

  Po ne nje gje ja ke hudh Enverit ti:
  E la Familien fukara dhe pronat e te pareve di Kane marre.
  Ed-sal shkerdhatat I dhane pronat atij idiot the zogut, ndertuar Dy shtepi te molkadares, milionerit, me paret e taksapaguesve.
  Shtepine e Enverit me Gjirokastren nuk ja u kthejne familjes por me guidat Touristike eshte e pasqyruar so shteoia e “diktatorit” Hoxha.

  Ndersa edikokaina sy mavia, femijet legale dhe ilegal, femijet e burrat dhe Grate e dhashnoreve dhe dashnorëve I ka Bo te pasur, me probably te tundshme e te patundshme
  Ed Mavria ti vetem rinovon e rikonstruktoni Por asnjeri gje the re ske ndertuar Apo do ndertuar.

  AAA vetem rrugen qe te Vene turistet sa me shpejt ne pronat qe vodhet ne bregdet ne hotelet qe ndertuar ne leket e vjedhura ne tokat e vjedhura.

  E la Si Korea Veriut, Po NAFTA e Minierat e HEC Shkollat e Spitälet e Shkollat, Jane akoma te Enverit .

  Ti Si bojaxhi qe je vetem i lyen e i llustron nga jashte .
  Dhe 30% te fondeve te buchetit i füt ne xhep

  Ju hengert kolera e kanceri Bashke, nje hekurudhe Tirane – Durres keni 30 vjet se ndertoni DOT.

  Veliaj ngul shkul peme e ngrei parqe lodrash.

  Ato parqe ne kohen Tone kish cdo bllok banimi ne tirane .

  Ketu ja hodhe Enverit ti drogaxhi pervers psychopat.

  E KE cudit Bruno Vespen ne Delirin tend te madheshtise
  Apo so ngjan dhe duces Kur fryhesh Si gjel.

  Reply to this comment
 39. intelektuali March 6, 20:41

  Enveri me Fakt me beri nonen dhe baben mu
  Prandaj jam si mushka hibrid shterpe.
  As Amerika sme shpeton dot

  MOS jam vella a moter me demon. Po ai ose ajo e/I ziu eshte ne shqypni dhe Kur komenton dhe kritikon realitetin e ketyre 30 vjeteve eshte enverist extremist.

  Une te pakten jetoj me amerike Po ADN e kemi njesoj transe- gender. Duhet ta vendosur vete cfare gjinie I perkasim. Bile dhe Ed tironsi ka te njejten perkatesi

  Ciao Mio carissimo fratello/sorella demo

  Reply to this comment
 40. KOZi March 6, 20:52

  Edi Rama eshte ne te drejten e tij dhe ne bindjen e tij. Ai nuk ka ndryshuar qe nga 1990. Fjala e tij tek stadiumi Qemal Stafa ne miting te PD ne 1991 eshte ” antienverist” Libri EDi Rama Ardian KLosi -Refleksione- 1992 eshte antikomunist. antienverist, kunder luftes civile ne 1943-44. Kunder PPSH e tj. Juve po jini me Enverin te cfaqeshin ate dite korriku 1991 kur Kongresi i 10 i PPSH u mbyll dhe filloi Kongresi i pare i PS. Te dilnin nga salla delegatet e deputetet komumniste e te vashdonin Kongresin e 11….E hoqi nga qarkullimi gazeten :” Zeri i Popullit” dhe nuk demostruat. U rikthyen Eqerem Vlora, Ali Kelcyra, Mit’hat Frasheri qe asnje nga juve nuk e di qe ato ishin te MAJTE.etj etj prandej juve komunistet e enveristet hapni krahun se duam te parakaloime neve…….tung

  Reply to this comment
 41. RRUFE-BUBULLIMA ! March 6, 22:46

  VDEKJE antienveristëve shqipfolës, VDEKJE !!!

  Dhe të tillët janë të vdekur dhe do jenë të VDEKUR përgjithmonë për SHQIPTARËT E VËRTETË dhe për Shqipërinë.

  Reply to this comment
 42. kris 1 March 7, 02:13

  nje ballone e mbushur me pordhe ne krye te qivurise

  Reply to this comment
 43. anda March 7, 02:56

  Shume llafe, shume genjeshtra,shume ne cdo gje..isha ne Shqiperi ne kohen e Enverit une isha ne pune ne administaretn e Universitetit te Tiranes paguhesha 6900 lek pune normale pa stress pa blla blla qeraja e apartamentit 200 lek uli 50 lek korenti 100 lek pjesa tjeter mbetej per shpine,gruaja ime nuk punonte se prisnim te gjenim pune por jetonim normalisht,mbaronim punen 4 mbasdite rrinim me shoket deri 12 nates zhiro ne bulevard,kafe,muhabete,kinema,etj nje jete normale te pasur jo por te gezuar me miq e shoke,me respek e dashuri per njeri tjetrin…mungesa kish ne treg por keto ishin gjera qe mund te ishin zgjidhur kollaj…pse su bene nuk di cfare te them..jam ne Amerike punoj dy pune filloj mengjes e kthehem i robtuar ne darke vone ne shpi,lek marr por nuk i shof qeraja 1300$ korenti $450 intereneti telefoni 200$ makina me loan nga banka 250$ insuranca $150 insuranca mjekesore $ 300 muaj per familjen,shoke e miq ketu s’ka punon je i mrekullueshem ne nje moment dicka ndodh,ti nuk je me ai te hedhin ne rruge pa shpirt,mbete ne rruge ku do perplasesh,nuk te hap deren njeri…po nuk gjete pune do flesh ke garazhi pallatit…ka shume gjera te tjera por kaq po them per tani ju gjykojini vete

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit March 7, 09:39

   Erich Fromm I ka shpjeguar keto gjera ne esene “Te Kesh apo te Jesh”. Rama hiqet sikur jeton per te qene por mesa duket jeton per te pasur. Shqiperi gangsteresh. Qe emigrimin è kane kaluar duke shitur femra dhe droge è me keto para blejne dhe shesin politike dhe vota. Qysh ta vleresoje sakrificen è popullit per nje atdhe te pavarur dhe dinjitoz? Eshte mire keshtu, rrumpalle dhe tangerllik, berishizma she edramizma kabareje.

   Reply to this comment
 44. RRUFE-BUBULLIMA ! March 7, 10:13

  anda,

  ti, në komentin tënd këtu lartë po e thua të VËRTETËN që është kushedi sa herë më e keqe, më e tmerrshme dhe më e vrazhdë në Amerikë, sesa që ishte në Shqipërinë e Enver Hozhës; por, shqiptarëve që prej pas vitit 1990, MENDTË, nga kokat iu janë zbritur në BYTHËT, prandaj dhe, që prej pas vitit 1990 shqiptarmjerët e shqiptargjorët TË MIRËN po e quajnë TË KEQE dhe TË KEQËN TË MIRË; ndaj dhe që prej pas vitit 1990 po jetojnë e përjetojnë JETËN MYNXYRË !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim