“Falimentimi i industrisë së riciklimit sot, një Shqipëri më e ndotur nesër”

September 23, 2016 13:48

“Falimentimi i industrisë së riciklimit sot, një Shqipëri më e ndotur nesër”

Kryeministi Edi Rama deklaroi sot se ligji i miratuar një ditë më parë është një hap i natyrshëm dhe i domosdoshëm për të normalizuar situatën ligjore në lidhje me riciklimin e mbetjeve të listës së gjelbërt të Bashkimit Europian, përtej zhurmave për përfitime politike.

Ja cfarë shkruan ai:

Zhurma e orkestruar e atyre që duan të nxjerrin përfitime politike duke trembur njerëzit dhe e atyre që nuk duan të dëgjojnë po vetëm të flasin, është edhe këtë herë një thikë e cila u ngulet pabesisht në tru njerëzve që për shkak të tmerreve e poshtërsive që kanë parë apo pësuar në të shkuarën, e dëgjojnë këtë kor zhurmaxhinjsh profesionistë!

Ligji i votuar mbrëmë nuk ka asnjë lidhje me plehrat ogurzeza, po është vetëm një hap i natyrshëm dhe i domosdoshëm për të normalizuar situatën ligjore në lidhje me riciklimin e mbetjeve të listës së gjelbërt të Bashkimit Europian; për të fuqizuar industrinë e lehtë të riciklimit me qëllim rritjen e përpunimit edhe të mbetjeve të vendit.

Dëgjojeni mirë: Falimentimi i kësaj industrie sot, do të thoshte një Shqipëri më e ndotur nesër! Jo më kot e gjithë pjesa e shëndoshë e specialistëve të mjedisit dhe e ambientalistëve që pasion ka mjedisin jo protestat pa arsye, kanë dhënë kontribut në hartimin e ligjit dhe e mbështesin atë.

Të tjerat janë broçkullat e radhës që dalin nga kazani i politikës së ulët të interesave të atyre që donin të digjnin në Shqipëri, plehrat e importit!

14462996_10154038573851523_1700646656606521580_n

September 23, 2016 13:48
Komento

26 Komente

  • Raimond vlonjati September 23, 15:05

   Edi Rama esht nje halabak qe duhet perzene me gure nga kreu i qeverise dhe nga kreu i PS

   Te gjitha cfare thote ky jane genjeshtra bajate

   Ky palaco e perdor Shqiperine per interesat e tij ekonomike dhe te karieres se tij

   Duhet qe gjith populli te ngrihet ne proteste kunder ardhjes se plehrave

   Ne nuk i kontrollojm dot plehrat
   Dhe pastaj ka dicka ketu se edhe nqs ju gjejme atyre shkellje ligjire tek plehrat nuk ju bejm dot gje , sepse ne gjyqe nderkombetare ata do fitojn kunder nesh

   Gjykatat nderkombetare jane kunder nesh , sic ishin ne te gjitha rastet qe kemi hap gjyqe te tilla

   Ndaj duhet me mire te mos pranohen fare plehrat se do shkaterrohet vendi per gjithmone

   Keto fjale , gjasme se ky ligj sherben per riciklimin e mbetjeve ne vendin tone , jane pallavra te jetij palacos per te mbuluar pisllekun e tij

   Ky thote aty se ‘ specialistet e kesaj pune e aprovojn ligjin’

   Sepse ky i ka koruptuar Sazan Gurin apo me mire Sazan bajgen me shoke , dhe ata tani nuk ngihen te protestojn

   Ky vazhdon me menyren e tij kriminale te drejtimit qe duhet quajtur ” Menyra Muxhahedine e drejtimit” te shtetit , qe ben si i do qejfi pa pyetur aspak popullin shqiptar per ceshtje qe prekin te ardhmen e shqiptareve

   Ashtu sic mori Muxhahedinet , sic donte te merte armet kimike , ashtu ai po fut ne Shqiperi plehrat e gjith Europes

   Ngrihuni te gjithe ta ndaloni tani se ky kete pune do beje gjithmone
   Ky ka shpirt akrepi dhe nuk i behet vone per te ardhmen e shqiptareve , se ky mendon vetem per jeten e tij

   Reply to this comment
 1. lili September 23, 13:57

  Eliminimi i plastikut,dmth i ketyre shisheve eshte nje nder ma toxik me perpunimin e satyre metalike! Prandaj t’i dergojne ty ,o edi rama qe tradhetove votuesit e tu!
  Shqiptare mbani mène mire plehrat qe votuan kete ligj edhe ku mos i votoni prape per asgje

  Reply to this comment
  • Hajde plehra September 23, 17:08

   Cdo vend i zhvilluar ka ligj qe rregullon trajtimin e plehrave. Ne Shqiperi nuk ka pasur ligj fare dhe ligji duhej. Sa per import-exportin e plehrave, njehere qe do behesh pjese e EU levizja dhe trajtimi i plehrave eshte per te gjithe shtetet njesoj.
   Ne Shqiperi protestojne kunder ligjit, dmth me mire pa ligje e pa shtet!
   Eshte fakt qe pothuajse te gjithe ata qe protestojne nuk e kane lexuar ligjin, pastaj ka nga ata qe jo per faj te tyre por nga inteligjenca e paket qe kane, edhe po ta lexonin ligjin, nuk do ta kuptonin dot.
   Perfundimisht, para se te beni komente idiote lexoni ligjin, kuptoni situaten se ku eshte Shqiperia tani me trajtimin e plehrave, sensibilizoni publikun te mos ndote, dhe pastaj vendosni c’te thoni neper rrjete sociale se jeni bere nje shoqeri qe shkon si dele mbas thashethemeve.

   Reply to this comment
   • Jo kosh basketbolli, por kosh plenash September 23, 19:38

    Edhe “komplet palle” sikur te ishe, mundesi kjo qe s’perjashtohet, po te marresh parasysh se i tille ka qene kur ja hyri politikes dhe vete shtatlartsia e tij, “ish-demokrati” E.Drama, ti s’do ishe jargavitur kaq shume duke bere krahasime midis vendeve tebotes se trete qe permbyten vetem pas 5 minutash shi, me vendet e zhvilluara te evropes, ku pervec ligjeve te forta e te zbatueshme, dhe kultures se larte te qytetareve per ta ruajtur te paster mjedisin, aty ka dhe mjaft mekanizma shteterore, institucione dhe organizata te fuqishme, te cilat sherbejne jo vetem si qendra informimi, por ne rast te konstatimit te shkeljeve, ato kontrollojne dhe penalizojne pa perjashtim (!) cilindo qe mundohet ta ktheje riciklimin e mbetjeve ne matrapazllek mafjoz.

    O palle e mavijosur! Me qe e mban veten me inteligjent se inteligjenca, qe sipas teje nuk di te lexoje as ligjet, pas miratimit me 63 vota pro te ketij ligji qe do e ktheje Shqiperine ne nje hale te botes, a i ke bere pyetje vetes, se sa poshte mund te bjere moralii qytetareve dhe motivacioni i tyre per te ruajtur te paster ambjentin?

    A e imagjinon dot o palle e indoktrinuar, se nqs. deri me sot ka patur te pakten mjaft qytetare qe i respektonin rregullat e mbrojtjes se mjedisit dhe i hidhnin plehrat ne kosh (jo ke koshi qe ka varur Rama ne zyren provizore…), neser po keta, duke marre shembull nga qeveritaret mund t’i hedhin kokat e peshkut nga ballkoni direkt per ke “ko-koshat” e kryeministrise?

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati September 23, 20:41

    Degjo ti !
    Nuk ka nevoj oer ligj per te pastruar plehrat e vendit tend

    Cdo biznes paguan taksen e Pastrimit tek Bashkia
    Ndaj Bashkia duhet te marri masa per te bere pastrimin e qytetit duke caktuar kosha te vecante per klasifikimin e plehrave , ku plastiket te jene me vete dhe pjesa tjeter e plehrave me vete

    Pastaj Bashkia le te bjere be kontakt me biznesmene qe duan te bejn riciklimin e plehrave ose perpunimin e tyre dhe per ket gje nuk ha nevoje per ligj

    Bashkia vete te caktoj vendin ku do ngrihet inpianti i riciklimit . Ajo te bashkepunoje me shoqatat mjedisore , specialistet dhe organizatat nderkombetare qe mbrojn mjedisin

    Aty pastaj te vendoset sipas kritereve te EU qe te ngrihet Impianti i pastrimit dhe perpunimit te mbetjeve
    Ndaj nuk ka nevoje fare per ligj , se cdo gje behet brenda per brenda Shqiperise

    Reply to this comment
   • lili September 23, 21:11

    Hajde plehra,mos medo se te gjithe shqiptare Jane idiote si ti ,e nuk informohen perte propagandes qeveritare:lexo edhe tij pa ma shume mbi plehrat ne per bote sidomos alto te Italie qe maffia italiane do me t’i derguar me bekimin e ministrit tend. Sa per informin tend si mjeke e formuar jashte shqiperise kam pa ma shume njohuri se ti mbi kete.Po edhe mos te kisha,po t’informoj se ia me kilometra rapporte mbi toxisitetin e ketyre plehrave….vete frangjisht shko e shiko danger des dechets plastiques edhe do kuptojesh se sa te rezikshme Jane per shqiperine ku nuk existon as matja e dioxines!

    Reply to this comment
  • Raimond vlonjati September 23, 20:29

   Ne fakt ju te Dutes na beni nje favor ne lexuesve te gazetes suaj duke e futur kete postimin e Edi Rames tek Rubrika … Gojet e Liga lol

   Sepse keto qe thote ky … Janissari i Plehrave nuk duhen marre seriozisht
   Se ky ka gjithe qytetet e Shqiperise te mbytura nga pislleku dhe bashkiaket , sidomos ata te PS , as qe marrin masa fare per pastrimin e qytetit
   Ky te organizoje punen per te ricikluar fillimisht gjithe mbetjet neper qytetet Shqiptare ,

   Ndersa per Boten ta lere atje ku esht . Ata ti riciklojn ne vendin e tyre plehrat e tyre jo tek ne
   Ne e nxorem nje Nene Tereze qe ndihmonte gjith Boten . Tani boll me

   Ky Kryeminister paguhet nga taksapaguesit shqiptare qe tu sherbeje shqiptareve , jo tu sherbeje interesave te klaneve mafioze italiane te pastrimit te plehrave

   Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 September 23, 14:02

  “Të tjerat janë broçkullat e radhës”
  je ti dhe askush tjetër!!
  ” industrisë së riciklimit “jepi të riciklojë plehërat tona!!është mbushur shqipëria e gjitha bërrllog!!
  dhe në krye je ti or fodull i qelbur!!

  Reply to this comment
 3. Call of Duty September 23, 14:09

  Fuck you, you asshole, you hypocrite.

  Reply to this comment
 4. Albert September 23, 14:15

  Ma nje gje nuk arrij ta kuptoj na mer per idiote ky kryeministri yne…Po te ishte nje bisnes nuk i ciklojne vete italianet por na i sjellin neve se jemi me zgjuar , …

  Reply to this comment
 5. gjermani i fundit September 23, 14:34

  O Edi Rama, kujt i thua “industri e lehte e riciklimit”? Se gafa jemi e njerez bejme, e ngaterrojme me industrine e lehte dhe ushqimore…. Eshte i lehte procesi i riciklimit o gjigand? Jo tamam, megjithate, ligji duhet te rregulloje kriteret dhe deri ketu mire bete. Por e keqja vjen nga imtesirat o gjigand i “industrise se lehte te riciklimit”. Meqe ra fjala, do shtoni nje ministri per kete industri, se dikur ajo ushqimore kishte minister. A do importohen mbetjet! Sa % ze importi? Sa hektare nevojit nje impiant i vetem, sa largo qendres se banuar me te afert? A demton avenirin e turizmit? Dhe ti vete o gjigand kur do vendosesh te ndalosh se foluri e te degjosh njehere?

  Reply to this comment
 6. intelektuali September 23, 15:48

  EDI RAMA ESHTE NE TE NJEJTEN POZITE SI ME LHL-TE E ASADIT

  Ja ku e ke o Edi Rama ligjin tend per riciklimin e plehrave te Botes, ja shikoje te placin syte qe te mos mashtrosh dhe te mos genjesh me me finte enveriste:

  http://www.alamy.com/stock-photo-mother-and-daughter-collecting-rubbish-for-recycling-at-sharre-a-slum-19878714.html

  PSE DUHET QE TE BESOJNE SHQYPTARET EDI RAMEN?

  Kur i genjeu pabesisht me LHL-te e Asadit qe ne fillim te mandatit te tij?

  Kur i mashtroi me “Taksen Famoze Progresive” qe me shkop magjik do te mbushte buxhetin e shtetit duke i grabitur si Enveri pasaniket barkderra dhe duke darovitur si Marksi te papunet bartharre?

  Kur ky Kryeminister i papergjegjshem nuk di te organizoje prodhimin e ndershem kombetar, por po kapet si i mbyturi pas fijes se kashtes me riciklimin plehrave te Botes duke na e paraqitur si nje “INDUSTRI TE LEHTE” ashtu sic reklamonte edhe Armet Kimike te Asadit? Ashtu sic e quan edhe Kreu i Dhomes se Tregetise, Jaka “INDUSTRI TE LEHTE” legalizimin dhe riciklimin e kanabisit, kurvave dhe bythqirjes, ashtu sic i quante edhe Sali Berisha, si “INDUSTRI TE LEHTE” Piramidat e tij financiare ne vitin 1996.

  PSE TE GJITHE BOSAT E SHQYPNISE ZGJEDHIN RRUGEN ME TE LEHTE PER TE BERE LEKA NE KURIZ TE POPULLIT?

  Dihet se nga riciklimi i pleherave perpunohen vetem 20-25 % e tyre, pjesa tjeter duhet te depoziohet perseri ne landfille, ose ne vendet me te zhvilluara kryhet me djegje ne impiante te posacme per te perftuar energji sic ndodh ne Suedi.

  KU DO TE DEPOZITOJE EDI RAMA PJESEN 80 % TE MBETJEVE QE DO TE SJELLE NGA ITALIA?

  Kur Shqypnia nuk po depoziton dot mbetjet e veta?

  Vete e pohon se djegja e tyre ne vendin tone eshte “Nje mision i pamundur” dhe do te ishte cudi po te pohonte ndryshe, sepse edhe vete Italia nuk i djeg dot teresisht mbetjet e pariciklueshme per arsye se keto impiante per djegje kane kosto te larte dhe monitorohen me vemendje nga Bota.

  HE PRA O EDI RAMA PSE DO TA BESH SHQYPNINE SI NJE NJOLLE TOKSIKE NE BALLKAN, SI ASKUSH ME PARE NE HISTORI?

  Ja shikoje si u be Rumania nga plehrat e Botes qe donte t’i riciklonte, shikoje qe te vesh mend:

  http://www.eu-norway.org/news1/EUR-20-million-for-fighting-poverty-in-Romania/#.V-UyVYiLTcs

  Reply to this comment
 7. logjika September 23, 16:03

  Edhe ata qe shkruajne me emocione nuk e kane fare te qarte se perse eshte votuar apo se çfare eshte pranuar. lexoj pyetje nga me te ndryshme qe mund te marrin vetem nje pergjigje. Jeni objektiv ne ate qe thoni se nuk rregullohen asnjehere gjerat me ulurime histerike. Spjegimi eshte bere i qarte ne ligjin e miratuar. Te tjerat jane per te prishur e jo ndrequr. Ne qoftese ka diçka qe nuk shkon thuajen, por koknkretisht. Une jam bindur nga argumentat e ligjit. Mosbesimi realizimit eshte tjeter gje , por nuk eshte argument.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 23, 17:12

   O LOQE servile qe del me porosi ketu ne DITA por cfare flet more mavri idiote me pallavrat qe leshon si klishe enveriste apo edviniste ketu ne kete forum te nderuar?

   Ti more LOQE edviniste a ligjin e Edvinit tregoja sateme dhe tyteti qe te kane lindur cyryk nga trute, sepse ku qendron llogjika e ftohte kur Mafia e Kuqe me pushtet dhe pushtat e Edvinit te komanduar nga ai vete po perpiqen ta bejne Shqypnine si nje Grope Toksike ne mes te Evropes nga lakmia e pamatur te bejne LEKA te shpejta ngaqe nuk dine te organizojne orodhimin tone kombetar me rruge te ndershme.

   Ik o LOQE servile e paguar dhe gjej ndonje gazete tjeter per jashteqitjet mafioze qe hedh ketu ne DITA se nuk te beson kush.

   Reply to this comment
  • intelektuali September 23, 17:13

   O LOQE servile qe del me porosi ketu ne DITA por cfare flet more mavri idiote me pallavrat qe leshon si klishe enveriste apo edviniste ketu ne kete forum te nderuar?

   Ti more LOQE edviniste a ligjin e Edvinit tregoja sateme dhe tyteti qe te kane lindur cyryk nga trute, sepse ku qendron llogjika e ftohte kur Mafia e Kuqe me pushtet dhe pushtat e Edvinit te komanduar nga ai vete po perpiqen ta bejne Shqypnine si nje Grope Toksike ne mes te Evropes nga lakmia e pamatur te bejne LEKA te shpejta ngaqe nuk dine te organizojne prodhimin tone kombetar me rruge te ndershme.

   Ik o LOQE servile e paguar dhe gjej ndonje gazete tjeter per jashteqitjet mafioze qe hedh ketu ne DITA se nuk te beson kush.

   Reply to this comment
   • shqipe September 23, 21:16

    “… I zoti e di ku i pikon catia….”Zonja Blac…,me falni,zonja,zotni! hahahahaaa… intelektual….Se s’merre vesh c’je… Jo se, me foshte gjithmon ajo… mue: – O, v…,o,B. Swan,o itelkt..o,…..Pa s’u ngopeke,qe s’u ngope,qe mos u ngopc!
    ” A c’po na ha mun prapa e prap e prap,prap,pra…

    Reply to this comment
 8. paci September 23, 16:56

  Shqiperise i duhet ringritur industria e lehte ushqimore dhe fabrikat e duhan cigareve qe kishim z. Kryeminister e jo kurre te bejme plehun e botes mullar ne vendin tone te bekuar nga Zoti e te masakruar nga njeriu i pa drejtim e i pa drejtesi ne cerek shekullin e fundit .

  Reply to this comment
 9. I.Troplini September 23, 17:26

  Mèndja e madhe, e zeza e tè zot.

  Tè hyftè vetja nè qejf, “tè mallkojnè” nè Shkodèr o partner i Ilir Metès.
  Zotrote kujton se tè gjithè shqiptarèt janè si ato fermerèt e Lushnjès, ku mjafton tè bèsh njè qyfyre bajate dhe gjithçka mbyllet. Fermeri meket ndèrsa Zotrote fryhet si palloi qè kishim njèherè e njèkohè nè kopshtin zoologjik.
  Nuk i duam plehrat e huaja nè Shqipèri o Z. kryeministèr.
  Boll kemi tonat. Aq kemi, saqè e kemi kthyer vèndin, nè deponinè mè tè madhe nè kontinent. Aq tè korruptuar i kemi ministrat e ekipit tuaj qeveritar saqè gjithçka nè kètè vènd èshtè vetèm pjesè e kèsaj deponie.
  Iu ka hyrè vetja nè qejf o Z.Kryeministèr. Kini harruar se e vetmja arsye pèrse fitoni akoma zgjedhjet lokale, èshtè se nè anèn tjetèr, nuk kini kundèrshtarè politikè por ordinerizmin dhe surratin e krimit, qè njèherè e njèkohè premtonit se nuk kishit mandat ta falnit. Jo vetèm qè e falèt por edhe po bèni gjithçka ta kini aty pèrjetè. Ata janè garancia juaj personale pèr vazhdimin e lojès sè fodullèkut qè Ju mendoni se duhet tè luani.
  Votèn ta kemi dhènè o Zotèri por jo qè Ju tè bèni estradè province me shqiptarèt dhe Shqipèrinè por pèr atè qè premtuat se do bènit. Do bènim SHTET. Do vendosnim drejtèsi.
  Drejtèsinè tuaj e ka marrè lana qysh atè ditè qè pèr hir tè karrikes, u ulèt nè prehrin e Ilir Metès.
  Administrata e shtetit e zhytur nè korrupsion, nuk ju shqetèson Ju aspak. Pèr kètè kemi emisionin “Fiks fare”. Qè vèndi èshtè akoma nè duart e mafies dhe pa organe drejtèsie, edhe kjo nuk ju shqetèson Ju aspak. Reforma thoni Ju. Prisni edhe pak, sa t, ia mbushè mèndjen Donald Lu, atij qè “Ju do zgjidhnit pèrpara trapit”.
  Kur vjen tek plehrat,,,,, çdo gjè do jetè ndryshe. Me to, do ndryshojè rrènjèsisht administrata juaj. Nga rrumpallè, do bèhet dixhitale efiçiente.
  Boll o Z.Kryeministèr. Boll me hundèn pèrpjetè nè majè tè plehut sepse nuk u ka hije.
  Shqipèria nuk ka nevojè pèr qyfyre mejhanesh por pèr punè efektive menaxhuese. Nuk ka nevojè pèr distributorè plehrash qè nuk i do askush por pèr politikanè tè ndershèm dhe tè vendosur, qè besojnè dhe veprojnè sepse janè tè bindur qè ajo qè premtojnè, duhet pèrmbushur.
  Ju vendosèt tè pèrfundonit tek plehrat. Rrugè e mbarè por pa ne ama.

  Reply to this comment
 10. info analitike September 23, 21:32

  Per te pakorrigjueshmit qe jane gati te ndjekin kryepsikopatin deri ne vdekje: http://eshabani.blogspot.al/2016/09/7-gjera-qe-edi-rama-nuk-na-i-tha-per.html?m=1

  Reply to this comment
 11. intelektuali September 23, 22:50

  NJE KERKESE PER EDI RAMEN

  nga biznesmene italiane, miq te intelektualit:

  Degjo o Edi Rama nje keshille qe vjen nga Italia Fqinje:

  Keto materiale famoze qe po kerkon t’i importosh nga Italia si ato qe ke nxjerre ne foton tende ne DITA apo ne FB:

  LETER
  ALUMIN
  DRU

  Mos i dergo fare ne Shqypni se ka biznesemene ketu ne Itali qe i blejne dhe te paguajne si “frengu pulen” pa i ricikluar fare: Me letrene e vjeter ne ketu ne Itali do bejme fletoret e reja per femijet, me aluminin e vjeter do bejme kanoce te reja per birre dhe coca-cola, drurin qe do ta dergosh ne Shqypnine tende do e djegim direkt ne sobat e shtepive tona ketu ne Itali, ndersa shishet e plastmasit sidomos ato PET qe nuk asgjesohen dhe nuk riciklohen coji ne Surrel tek vila jote famoze me “materiale te varfera”.

  Nga nje grup biznessmenesh ne Itali.

  Reply to this comment
 12. kris 1 September 23, 22:54

  kush e ka financuar kete industri gjigante plehrash,BE,mafia shqiptare apo mafia nderkombetare.Te hedhesh leket ne nje biznes pa gjetur lenden e pare do te thote se pastron pare.
  Clidhje ka rama me mafien apo industrialistet e ndershem te riciklimit.Thone se nje fabrike te tille e ka dhe Delijorgji i Rames.

  Reply to this comment
 13. Adih September 23, 22:55

  Ky anti shqiptare , i lidhur koke e kembe nga maafja e biznesit , ky i mjere shejtan budalla , as edhe nje gje nuk ka me ne dore , qeveria i ka dale jashte kontrollit. Ky i semure enverist duhet sa me pare te hapi rruge , te dorezoje celsat sa seshte vone ,se me vone do jete shum keq per te .. E keqja e ketij debili eshte se mendon se populli do me votoje prape ,se per ndryshe vjen SALI MORTJA .Por e ke gabim more piktor i deshtuar.Mereni perzejeni ju te PS nga partia , se do jete me mire per ju neser ,ose ne te kundert paci vehten me qafe.. Populli mezi po mbijeton nga ekonomia ,ku po i cojne femite ne gjume edhe pa ngrene nga papasja ,Dhe ty ore piktor i deshtuar ,mos kujto se ky popull dele duron dhe mban , e ke gabim ,se per mbetjet toksike kanceroze , populli nuk do ta fali dhe gjej vend e futu pastaj …Njeri me dy fytyra , dje ishje kunder , e sot je pro plehrave ,Hyt palaco pa principe . o plehre qe te terheq e te josh mafja si top lecke…..

  Reply to this comment
 14. info analitike September 24, 10:35

  Fotoja mund te shoqerohet me dicituren “Plehera te riciklueshme”

  Reply to this comment
 15. vlora.al September 24, 12:31

  Dy kryeplehrat e rilindjes,poshte qeveria jote e qelbur

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim