Zoti KM, jemi këtu prej gënjeshtrës për ndëshkim dhe vijimit të korrupsionit

May 12, 2019 23:59

Zoti KM, jemi këtu prej gënjeshtrës për ndëshkim dhe vijimit të korrupsionit

Kryeministri Edi Rama ka dalë dje në një konferencë për shtyp mbi ngjarjet e rënd gjatë protestës së opozitës.

Ai risolli në vëmendje protestën e madhe të PS në opozitë më 2011 ku sipas kryeministrit edhe pse godina e kryeministrisë nuk u qëllua “as me një guriçkë” nga ajo godinë doli urdhri për të vrarë 4 protestues të pafajshëm.

“Shikoni se sa mirë dhe se sa me dinjitet sillet dhe punon sot Policia e Shtetit, sepse e shkuara na ka rezervuar kujtime shumë të rënda dhe që nuk kanë lidhje me asnjë standard dhe asnjë vlerë të funksionimit të një shteti në një rend demokratik.

U kujtoj se kjo godinë para pak kohësh, në vitin 2011 nuk u qëllua me asnjë guricke dhe jo më me bomba dhe me zjarr dhe nga kjo godinë u urdhërua vrasja e katër protestuesve të pafajshëm. U urdhërua shkrehja e karikatorëve të kallashnikovëve mbi protestuesit, u plagosën mbi 40 persona me plumba  vdekjeprurës dhe pastaj u turr edhe trupa e përdorur e FNSH dhe u fut deri tek kulla përballë duke masakruar kush i doli përpara. Mbi 130 persona të dëmtuar nga dhuna.

Mendoni të isha unë në atë tribunë dhe flakët të vinin tek kjo dritare, do isha unë sot duke folur, do isha unë diku në globin tokësor duke marrë frymë, apo do isha në botën tjetër? Përgjigjja është e saktë. E ka thënë, i vetmi pishman që kam është që nuk i dhashë një plumb ballit në 21 janar. Jo vetëm që nuk bën asnjë reflektim që nën qeverisjen e tij dhe me të në këtë zyrë nga dritaret e kësaj zyre ka vrarë njerëz, ka këtë pishman” – tha ndër të tjera kryeministri.

I cili bën sikur “harron” që Shqipëria është këtu ku është, e kallur sërish në flakë, prej gënjeshtrës së tij për ndëshkim dhe vijimit të korrupsionit.

Siç kemi paralajmëruar prej kohësh në Dita në mënyrë të përsëritur, vijimi i pandëshkueshmërisë do na sillte doemos te përsëritja e krimit. Ata që kanë rimarrë sot peng Shqipërinë duhet të ishin pas hekurave. Nuk ndodhi. Në vend të kësaj kemi radikalizim të ri dhe Shqipërinë sërish në zgrip të humnerës, prej të njëjtëve emra.

Vijimi i pandëshkueshmërisë solli paralelisht edhe vijimin e korrupsionit në qeverisje. Tashmë, duke rënë në një vetëbesim absurd dhe në një harresë të programit që ka shtruar, e ashtuquajtura Rilindje ka krijuar mes shkallës së saj sipërore dhe njerëzve që prisnin me besim e shpresë nga ajo, një hendek që nuk mund të mbushet me “bashkëbisedime” mediokre, fasadë dhe të pafrytshme.

Ajo harroi se e djeshmja duhej ndëshkuar për kriminalizimin e vendit, për vrasjet dhe vjedhjet masive, për skandalet e pashembullta, për krijimin e një oligarkie politike e financiare; ajo la pas dore premtimin që kishte bërë në ndriçimin e disa prej akteve më të rënda, mes tyre edhe vrasjet e 21 janarit; ajo veshi mantelin e të mundurit dhe bëri pjesë të jetës së saj pikërisht ata që kishte bërë thirrje për t’i dënuar; ndërkohë që, votuesit e saj, në një shumësi të madhe nga shtresat e varfra dhe të mesme të popullsisë u lanë pas dore.

Sali Berisha që i rivë flakën Tiranës në 2019 në fakt, që pas vitit 1997, nuk duhej të ishte më në politikë. Dështimi i tij flagrant, grabitja e rreth 2 miliardë dollarëve përmes firmave piramidale, krijimi i gjendjes së luftës civile, mobilizimi i civilëve, shumica nga veriu, për të sulmuar jugun, krijimi i një ndasie fatale krahinore, urdhëri për të përdorur lëndë kimike, rizgjedhja e tij si president në kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme, do të kishin nxjerrë jashtë nga politika cilindo, pa asnjë dyshim dhe do të kishin krijuar mundësinë e fillesës së një mendimi krejt ndryshe të politikës dhe të marrjes së pushtetit.

Megjithatë, ai qëndroi në politikë. Jo se ishte i fuqishëm, por sepse socialistët në pushtet, të ngazëllyer që u ngjitën ku nuk e mendonin se do të vinin aq shpejt, bënë heshturazi një amnisti politike për shkaktarët dhe, si nuk pritej, shkuan edhe më tej se kaq.

Rilindja bëri të njëjtën gjë në 2013.

Dhe ja ku jemi sërish nën flakë. E sërish fjalë, fjalë, fjalë. Flakvënësit flasin në emër të popullit, flakëpritësit kërkojnë nga “populli” që ti mbështesë. Por populli e ka bërë të vetën më shumë se një herë. Dhe është mashtruar. Tani çfarë kërkohet nga ky popull?

Dita

 

May 12, 2019 23:59
Komento

49 Komente

 1. Dn May 12, 14:34

  Syte e Edit tregojne dicka..Levizin jashte kontrollit ne nystagmus!

  Reply to this comment
 2. Lili May 12, 14:39

  A ka reaguar osbeja per dhunen ne France? Nuk kam degjuar gje..

  Reply to this comment
  • "Ti qe u mandatove te beje Shqiperine" !! May 13, 06:11

   Rama premtove drejtesine ! Me “fajin e ka saliu” nuk e shtyn dot gjithe jeten,Si ka mundesi,ke 6vjet,qe nen umbrellen tende jo vetem qe asnjerit si ra as nje pike shiu,por perkundrazi,eshte streha e mbulimit te korrupsionit dhe krimit
   Cila eshte rruga e deshtimit ? e pa aftesise,apo e bashkepunimit,Zgjidh e merr Edi Rama ! Turpi eshte joti

   Reply to this comment
  • Xxx May 13, 14:24

   Nuk ka nevoje se aty reagon opozita kunder dhunes nuk eshte halabake dhe zjarrevenese si ketu.

   Reply to this comment
 3. Ano Nimi May 12, 14:42

  Ky legen, bythac, frikacak, i pushtuar nga tmerri saqe nuk lidh dot dy llafe, i droguar nga depresioni, i pazoti te mbroje nga bandat e zuzareve Berisha Basha Mona, zyren e tij, pa lere me institucionet e tjera te shtetit dhe akset rrugore te vendit, duhet te arrestohet sa me pare.
  Perballe banditeve e paramilitareve te Berishes, duhet nje burre shteti.

  Reply to this comment
  • teuta May 13, 02:33

   O c’na gajase o Ano Nimi, c’na kujtove kohen e dovletit

   Reply to this comment
  • Sali Akrepi May 13, 03:08

   AKREPIN e ndihmoi BRETKOCA qe te kapercente kanalin.
   Por kur doli ne breg AI e pickoi bretkocen…

   Ky eshte eshte zakoni i akrepave..
   Prandaj marreveshja nuk funksionoi dhe per pendimin nuk ka ilac-thote populli i Bathores

   Reply to this comment
 4. Terrorist me petk intelektuali May 12, 14:45

  Lulzim Basha duhet duhet arrestuar si projektues dhe nxitës i sulmeve me bomba nga militantët e PD-së.

  Ne SHBA dhe Europe të arrestojnë vetëm se kanë një informacion per veprime te dhunshme e terroriste me bomba shpërthyese, lëre pastaj në se kjo gjë do bëhej realitet. Arrest ne vend dhe dënime disa vjeçare me burg.
  Bombat e plumbat Basha s’i ka për gjë, ashtu si derdhi plumbat mbi protestuesit pasivë me duar në xhepa në mes te bulevardit.

  Reply to this comment
 5. seat vlora May 12, 14:49

  ke marre fund o0 langaraq, tradhetove voten e shqiptareve, u lidhe me krimin dhe hajdutet, do kesh fund te frikshem, ndersa i turpshem je bere

  Reply to this comment
 6. O zot ! Perse me largove cdo shprese May 12, 14:50

  Nji dalje ndoshta jo e mirmenduar .
  Presioni psikologjike qe ata qe qendrojne mbas bandes

  Tutoret e Huaj dijne mir ,se cfar te arrijne me te tilla aksione te dhuneshme -drejtuar qellimishte personit Rama .

  Shifeni rexionet qe ka len ke kryeministri ,ky presion .
  Kryeministri e reflekton ate qarte me tronditjen qe ka pesuar .
  Nuk eshte ky, reagimi i nji kryeministri te vertete e nji pushetari te vertete .
  Sigurishte qe edhe kryministri eshte njeri si ne ,
  me gjak e mish dhe ka emocione qe e kapin e pushtojne .
  Kjo nuk ka te bej mendoj un me ate ndjenje frike ,si shume e intepretojne por , me luften e brendeshme te ksaj Padrejtesie njerezore ,qe nji parti bande ushtron kunder vendit te tij .
  Sidoqofte Presioni Psikologjik i ber ne frontal edhe nga Kazani i plehrave te ktij kombi ,
  mundet te themi se ka len gjurme ke psikua e kryeministrit , te cilen peer fat te keqe e reflekton qarte ne kte dalje te tij .
  Emocional okay por edhe qendrim konseguent vs bandave .

  Dhe e fundit ,qe un mendoj ka bazen gjithe kjo tronditje e brendeshme e kryeminstrit eshte ai Vakum ,
  qe ai vet , ja akumuloj vehtes se tij me mosveprimin e shtetit ,me mos venjen ne veprim te institucionevve te shtetit te kryejne Ligjin .
  Pra nji Vakum i cili krijon tensione brenda vet atij qe i shkakton .
  Dhe e fundit , menyra si kryeministri i trajtojn situatat politiike i cili i hiperbolizon situatat duke i dhene rendsin e tepruar ,i dobet nga ana psikologjike duke e vendosur ne cdo rast vehten e vet ne Mbrojtje ne rolin e te Akuzuarit nderkoheqe eshte Ky , kryeminister i cili duhet te sulmoje e Akuzoje bandat e rruges .
  Dhe kjo gje do coje ne deshtim nji dite kte kryeminjsterqe sditi njiher te mesoj nga e kaluara .

  Mbushu njiher me fryme mir se le nam e vrave cdo shpres te votuesit duke u paraqitur ktu si nji bukeshkal,
  duke penalizuar ne cdo rast vehten tende duke te quajtur votuesit me te drejte frikacak .
  Nuk je aty si Rama por si nji njeri i zgjedhur ,qe ka marre persiper ti sherbeje Shqiperise .

  Reply to this comment
 7. Lili May 12, 14:52

  Mos u merr me popullin o edi,se nuk ia dell mire,je ne sherbim te tyre e nuk mundesh me i moralizuar si femije ! Behu ne nivel institucional e je si mesuesi qe qorton femijet!

  Reply to this comment
 8. Zigur Qarri May 12, 15:23

  “Duke e cilësuar histeri mënyrën se si u interpretua dhunimi i sekretarit organizativ të PD, Sahit Dollapi, Rama risolli në vëmendje protestën e madhe të PS në opozitë më 2011 ku sipas kryeministrit edhe pse godina e kryeministrisë nuk u qëllua as me një guriçkë nga ajo godinë doli urdhri për të vrarë 4 protestues të pafajshëm.Edvin D’Rama thote: “godina e kryeministrisë nuk u qëllua as me një guriçkë”!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=4nUAsyAe71U
  PS ka zgjedhur si kandidat për garën në bashkinë e Matit, Agron Malajn.Ky i fundit ka qenë komandant seksioni i Njësisë Speciale
  të Gardës së Republikës në protestën e 21 Janarit.Malaj ishte një prej 10 oficerëve që ishin pjesëtarë të “grupit të zjarrit” kur u
  qëllua mbi protestuesit, ku mbetën të vrarë 4 prej tyre.

  Reply to this comment
 9. RAMA DESHTAKU May 12, 15:40

  Rama shprese e humbur,populli te votoj ,po ti njeri nuk u ndave dot nga krimi,nga oligarket qe te shfrytezojne dhe do te hedhin si lecke.Cfare kabineti formove per te udhehequr ekonomine- gjiknurin hajdutin e votave ne vlore, ne diber qe ju vodhen thaset me euro NE SHTEPI dhe nuk denancoi ne polici me familjen qe ka ……….Ahmetaj hajdutin qe ne kohen e Nanos I varur nga pornografia. Mer kalamajte qe merr nga kosova se te mungon ekselenca shqiptare, nderton cabinet qe ti kesh nen urdhera pa shtylle kurizore. trego ku shkelqeve -apo tek bojatisja e pallateve dhe betoni I rrugeve ku cmimet e ndertimit ja kalojne 200perqind.Me Agacen MAFIEN ,qe vetem biznes me miljona euro lidhje me mafien.U mburre me llafe, video lungomare lungomare e vlores—– shurren me fekale I bere miljona euro hodhe . Populli I Vlores ka nevoje per buke industri turizem jo per xhirro, ti pastrove leket me firmen fusha shpk, athere per se duhet te votohesh perseri ti deshtove 6 vjet . Cdo dite te te muajit qeveria jote antaret e tu te kryesise kane aferr koruptive .SHUME SHPEJTE DO TE MARRESH NDERSHKIMIN —— NUK MUNDE TE HYSH NE HISTORI SI BURRE SHTETI.

  Reply to this comment
 10. eshte nji proces biologjike psikoanal-it ik e ,, se kur njeri e mban hapur vrymen tjetri i rraset me thelle -edhe politika e idioteve ne ate vend May 12, 16:03

  pushteti ka kohe qe ben pasivin ,
  nderkohe qe pederasti i rras idiotin gjithmon e me thelle

  per aq kohe ,sa nuk do frenohet shtyrja drejt thellesise idiotllikut te psuhtave ,
  pra nuk do ja ndjej ,s’do ti dhembi te kundershtoje
  perseri do kemi marrshim perpara te qenit te rruges

  qe po ja ktheve – ta hipi

  Reply to this comment
 11. Eltoni May 12, 17:00

  Edi je theshte nje mashtrues qe per bythen tende shet me nene e me babe, e jo me te tjeret. Socialist sot e 28 vjet jam, por ti or mik je nje aventurier si dikur korridireve te Akademise se Arteve.

  Reply to this comment
 12. fteri May 12, 17:20

  Nuk ka dështua Rama ,por është shtuar etja për lek të kriminelve të opozitës ,që vodhën e dogjën shqipërinë.

  Reply to this comment
 13. Petrela May 12, 17:53

  Edi eshte mbrojtesi me I mire I sal dhe pd pse permend 21 janarin Kot saliu I vrau dhe pranon vete ti ke deshmitarin Agron malaj Perdore mos genje njerezit noire ne Interviste te ertv si eshe e Verteta e Vrasjeve te 21Janarit. Mjaft.

  Reply to this comment
 14. Arben May 12, 20:17

  21 janar u turret me.kuc e me.mac per ti vene bombat kryeministrise. Mashtrues ordiner

  Reply to this comment
  • mirel May 13, 14:32

   Cfate flet o tip i vecante? Nuk u pa asnje bombe e as flake ne 2011 nga protestuesit. Nga e solle ne jete kete teori famoze?
   Predhat i leshoi kryeministria, apo ka pare dynjaja ender, dhe vetem ti ke qene zgjuar..

   Reply to this comment
 15. Vasili May 12, 20:29

  Or ndyraq frikacak,qe vazhdo te shqetesohesh vetem per karrieren tende vetiake:
  Ti bashke me ministrin tend e dergoni policine e shtetit per tu bere mish per top,nga shpellaret,duke e porositur te mbaje nje qendrim defensiv,nen bresherine e mjeteve te dhuneshme te falangave te shpellave, dhe jo te veproje konform ligjit.
  Si nje frikacak i semure,ju vazhdoni me tej duke bere nje veprim te neveritshem dhe indinjues,duke bere sikur arrestoni ndonje nga keta funderrina,per ta liruar te nesermen,per te shkuar perseri te mbaje te bllokuara rruget,jetike per te qarkulluar populli i ketij vendi:
  Dhe per me tej,keto do te organizojne demonstrimin e rradhes zjarrevenes te institucionit shteteror dhe goditur dhe plagosur policet e gjore,duke vazhduar te tallin bythen keq,me ate qe duhet te ish shteti shqiptar.
  Dhe kete ky palaco dhe bythec kryeminister e quan qendrim dinjitoz te policeve,kur lincimin e tyre vazhdon ta shohe i qete,nga frengjite e kryeministrise dhe Surelit.

  Reply to this comment
 16. demo May 12, 22:06

  Prandaj te votuam qe te dergosh sali hajdutin e kriminelin bashke me kriminelet e tij ne burg.Por ti nuk kishe ndermend te vije drejtesine ne vend por u zhyte ne vjedhje
  si kurre me pare.
  Tani ujku po te vjen tek dera dhe kerkon koken tende.

  Reply to this comment
 17. fran May 13, 02:37

  tre cereku i ketyre komentuesve qe shajne ramen se nuk futi ne burg Saliun jane pseudot e Dites , pervec Zigur Qarrit sigurisht, qe ha corben e saliut.
  hajde kadri hajde

  Reply to this comment
 18. Adih May 13, 04:19

  Mos u merzit more Rame ..
  SPAK do meret me ty te parin ,e pastaj e ka radhen Luli , Saliu e Mona.

  Reply to this comment
 19. Limani May 13, 05:57

  Tollumbacja Edvin , e lyer me bojëra të bukura për të mashtruar shqipëtarin naiv , më në fund është çpuar keq dhe po çfryn gazërat e qelbura që mbante brënda . U deshën 6 vjet për të parë kalbësinë morale të këtij njeriu – mashtruesin e pacipë , pa ideal , pa moral , demagog , llafazan e frikacak .
  Duhet t’i japim hakun Sali banditit kur në 90-tën e përzuri nga grupi i pardysybardhëve , si ekstremist të djathtë ; Saliu paska qenë racional , se i prishte punë !
  Atë që s’arriti dot me Saliun , e arriti shkallë-shkallë , vite më von , me udhëheqien idiote të PS !
  Këtejë e tutje , unë s’kam punë me këtë njeri , ia kam vënë vizën , ashtu si me kohë iu kam vënë vizën atyre që sot provokojnë luftën.
  Kam punë me PS e mjerë që është kthyer në një kufomë politike , pa nder e dinjitet !

  Reply to this comment
 20. Kili May 13, 07:59

  Hatermbetjet e kesaj gazete vazhdojne te jete ne nivelet me te larta si ai femija qe po nuk i plotesove tekat kur nuk te afrohet!Pavaresisht deshires te çdokujt qe ata qe mbajne peng kete vend me vjedhje,vrasje,trdheti kombetare jo vetem qe nk duhet te ishin protagonist sot per ridjegje te shqiperise por duhet te ishin ne kalbje e siper ne birucat respektive te tyre per ndeshkueshmerine e bemave ndaj ketij populli e vendi!Mirpo kollaj eshte te thuash merre arrestoje e paralelisht me te te ndertosh eshe nje shtet ligjor te shkermoqur deri ne ate fare feje ,ku veshtire se para 3-4 viteve ishte te kuptoje se kush drejtonte ne kete haur pa porta pa istitucione te konsoliduara ku te zbriturit nga bjeshket kishin zaptuar tere administraten e drejtimin e tyre sa neper institucione ne çdo mengjes behej apeli i koligjumeve “kush eshte nga veriu te ngreje doren e çuditerisht te gjithe ishin ne kembe pa perjashtim”!Ndaj o ju te dites qe ndoshta per ta pare Shqiperine te stabilizuar e shoqerine te emancipuar i versuleni me kete rast kryeministrit i cili e ka theksuar per te disaten here qe “une nuk jame prokurori”ku e thene ndryshe nuk e kam zgjedhur une por ambasada mike kryeprekuroren ,qe fle gjume e ndoshta misionin per te cilin eshte zotuar po e kryen mesemiri duke mos ndeshkuar vandalet qe sot kerkojne te ridjegin shqiperine!Hajde te ngrihemi e ti kerkojne institucionit te prekurorise se perse keta vandale lejohen deri nekete mase te prishin rendin kushtetues pa i hyre gjembe ne kembe etj!

  Reply to this comment
 21. Romak May 13, 08:33

  Langaraq,zorraxhi,laper,bythqire,pederast,pamoral,pa skrupuj,idegjeneruar ne cdo pikpamje.
  E ka tredhur PS-ne dhe mire ja ka bare ne fakt.
  Duhet populli te marr ne dore fatet e tij,por dhe ky eshte nje popull i tredhur.
  Banda perballe e shpellareve eshte ne te drejten e vet te kerkoje lufte dhe pushtet,sepse nuk e njeh friken,nuk ka si ta njohe kur nje qurrac si ky eshte kryeminister i vendit.

  Reply to this comment
 22. i keqardhuri May 13, 08:34

  Opalaca,pasken filluar pune qysh heret puntoret me meditje te Sales e Liros.Ju kam zili cuna e goca,jeni te pa pame,Keni vullnet e besnikerine e qenit,edhe pse vetem nje byrek e kafe merrni nga padronet ne dite,lehni 24 ore.Jua qaj hallin se te dy partite tuaja iken per lesh bubi dhe ska kush tju punesoje me.

  Reply to this comment
 23. valentina May 13, 08:52

  Edi legeni,largohohuni nga Partia Socialiste sa nuk eshte vone,ju nuk mund te silleshit ndryshe me pushtetin si nje gjobvenes prej 11 vitesh ne bashkine e Tiranes duke kerkuar 20% per cdo leje ndertimi,keni qene dhe mbeteni nje hajdut oerdiner,prandaj largohu dhe merr me vete edhe gramoz rucin,qe te shpetoje Partia Socialiste dhe te mos perfundoje me keq se partia e derrave PD.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 13, 12:18

   val
   ky do tia lërë në dorë saliut dhe në asnjë mënyrë partisë së tij!!
   gjithçka po bëhet me atë skenar!!
   nesër do të thotë “nuk më deshët mua?!mbani saliun!”
   por harron psikopati se është faji i tij nëse rivjen në pushtet saliu!!

   Reply to this comment
 24. ETHEM LALAJ May 13, 09:13

  BRAVO D I T A: PER 2 PROBLEMET QE NGRINI KAM KTO MENDIME:
  1-PER MOS NDESHKIMIN E KRIMINELVE TE 21 JANARIT E KO..!
  -KAM LEXUAR NE D I T A DHE DEGJUAR NE TV SE SALIKRIMI NUK DENOHET PASI KA MBROJTJE ND/KOMBRTARE DHE KRYESISHT SHBA+ITALIA.KJO PER HIR TE STABILITETIT DHE SE DO NDERPRITESHIN NDIHMAT PER POPULLIN NE 97.KJO E DEKLARUAR NGA PASKAL MILO E ARTA DADE.
  -LOBIMI RUS ME FIRMEN E LULIT DHE URDHERIN E SALIUT TREGON SE 4 VET QE DREJTOJNE SOT OPOZITEN E KRIMIT I MARRIN UDHRAT NGA UDB+KGB+ASFALIA GREKE.TENTIMI PER TE DJEGUR K.MINISTRIN DHE KUVENDIN ESHTE SKENAR RUS…SIÇ U VEPRUA NE MAQEDONI,M.ZI. ETJ.
  -DEKLARIMI I AMBASADORIT ARVIZU PER SALIN E LULIN..”BURR SHTETI” DHE ” YLL NE NGJITJE” NUK ESHTE PA DOMETHENIE.
  -SB KA AKOMA MIQ NE 4 KONTINENTET QE KERKOJNE MOS-ARRESTIMIN E TIJ,PASI NE TE KUNDERT DIGJET SHQIPERIA.FAKTI QE SALIU UDHEROI QE TE MBROHET E NXIRRET NGA BURGU DHUNUESI POLICISE SAHIT DOLLAPI,DO TE THOT SHUME:”. NESE ARRESTOHET SALIU,LULI APO LIKE FLORIRI..E KO…” NE KTE VEND DO NDODH KATALIMOJA,DOCSHUHETVI MADH E I VOGEL E JO EDI RAMA TE CILIN SALIU DO E VRISTE NE 21 JANAR.
  -PO PSE NUK DO EDI RAMA ARRESTIMIN E SALIUT !? 100 % PO.POR NUK MUNDET.DHE POPULLI THOT:”NJE DORE QE NUK KAFSHOHET DOTE -AJO PUTHET. ”
  2-PER KORRUPSIONIN:
  -SHUME FLITET E SHKRUHET NGA OPOZITA DHE MEDJET PRO SAJ,KU EDI RAMA EDHE GAZETEN “ZERI POPULLIT” E MBYLLI.POR RAMA NUK DO BEJ VETGJYQSI PER NJERZIT E TIJ PA FAKTE E PROVA…SIÇ U VEPRUA ME SAIMIR TAHIRIN QE U DENUA PER DISA SMS TE KUSHERINJVE TE 13 TE TIJ.NDRYSHE DREKURORIA ITALIANE DO KISHTE FOLUR SHQIP.
  -OSE DISA SMS TE MARRA NE PREKURORIN E SALIUT NGA GAZRTARJA E NEWS24-KLODI,U DERGUAN TE VOA E TROPOJANIT ELEZ BIBERAJ,KY BOTOJ GAZETEN DHE ATE GAZRTE E TUND SALIU SI DOSJE 139.
  -D I T A KA TE DREJTE TE KRITIKOJ KM RAMA PER GABIMIN TRASHANIK QE BERI ME REABILITIMIN E M.FRASHRIT,
  PER QENDRIMIN NDAJ AGRON TUFES QE SHTEMRON LNÇL DHE PERDHOS HEROJT E DESHMORET E LUFTES E NUK E SHKARKON,ETJ,PROBLEME TE QEVRRISJES QE KA PLOT E PLOT.POR DUHET THEN SE KM RAMA NE 6 VITE KA PUNUAR ME SHUME SE TE GJITHA QEVERIT NE 25 VITE.DHE SIPAR REXHEP QOSES E ALFRED MOISIUT..ESHTE ME I MIRI NE 29 VITE.PIKE…PIKE.Te fala nga Fieri,jo anonim.

  Reply to this comment
 25. Pesimisti May 13, 12:04

  Sali Berisha disa herë dhe haptazi ka kërcënuar që do të vras Edi Ramën me pendimin e thellë që dështoj ta bënte këtë në protestën e 21 janarit. Një kërcënim të tillë mund ta bëj një njeri i pagdhëndur me mentalitetin primitiv të hakmarrjes ose një kapoband i botës së krimit për kundërshtarin e bandës tjetër ose, në fund të fundit, një i lajthitur por kurr një njeri i arsyeshëm e normal. Ne jemi para faktit që ishpresidenti dhe ishkryeministri ynë deklaron në mënyrë kategorike që ka patur ndërmënd dhe faktikisht do që të vras kryeministrin aktual. Të më thoni njerëz a është kjo shaka dhe duhet të qeshim apo është një lojë dhe duhet të argëtohemi apo çfarë është? Si kryeministri ynë hesht për këto kërcënime poshtëruese dhe të rrezikëshme për të si njeri që nuk i bëjnë nder jo vetëm atij por edhe kombit dhe vendit tonë. Çfarë mund të thonë kryeministrat dhe presidentët e botës për vëndin tonë kur kryeministrat dhe presdentët tanë këmbejnë kërcënime për të vrarë njeri tjetrin? Këta njerëz si kërcënuesi dhe i kërcënuar burra shteti nuk mund të jenë, por ata nuk janë as burra në kuptimin e zakonshëm të fjalës; ata ose janë pjesë e botës së njerëzve të pagdhëndur ose të botës së njerëzve të lajthitur ose njerëz të botës së flliqur të krimit ordiner, njerëz normal nuk ka si të jenë. Mjer ne për njerëzit që na qeverisin dhe për ata që me bomba molotovë e armë të tjera në dorë kërkojnë që të rimarin qeverisjen e vendit.

  Reply to this comment
  • mirel May 13, 15:02

   Or zoteri, te trullos Ramuti me faktet. Fakt eshte qe ish kryeministri nuk deklaroi, por vrau kater veta. Krimi eshte i kryer, dhe i pandeshkuar. Deklara qe do qellonte mbi Ramiun eshte vetem zhurmuese per te zhvleftesuar teresisht vrasjet e kater vetave te pafajshem, dhe per ta kthyer krimin inekzistent.
   Ajo qe me e paimagjimueshmja eshte pafytyresia e ketij njeriu qe nuk shkoi ne protesta nga frika se mos vritej, dhe ne vend te ulte koken dhe te ikte nga politika si burre maskara qe shtyu protestuesit drejt vdekjes, sot paraqitet si viktime.
   Kush u vra, dhe cili ben viktimen..

   Reply to this comment
 26. Popullori May 13, 12:50

  Sali Berisha ka bere shume te zeza, por po te kishte vrare edi ramen do i kishte shlyer sepse do kishte shpetuar Shqiperia.

  Reply to this comment
 27. SOCIALIST i SUPER ZHGËNJYER nga Edvin FRRIKACAKU që i kishte mbushur POTURRET plot nga LULI dje në Konferencën për Shtyp May 13, 12:56

  Edvin HAJDUT Rama me Veprimet dhe MOS Veprimet e tija , êshtë BashkëPunëtor në KRIM dhe DJEGJEN e SHQIPËRISË !!! Ose tju tregoj VENDIN BANDITËVE , HORRAVE dhe KRRIMINELËVE tê PD dhe LesheLisë , ose të ZHDUKET dhe SHPORRET një ORË e më Parë nga KRYEMINISTRIA dhe nga PSja !!!!! Edvin Rama po Reagon si MERCENAR dhe si FRRIKACAK i URRYER !!! ZHDUKU Edvin HAJDUTI dhe Lëre KRYEMINISTRINË sepse NUK i DEL dot për ZOT ti !!!! Po je BURRË lërja SKËNDER GJINUSHIT vetëm 24 ORË , sepse i del SKËNDERI për ZOT SHQIPËRISË dhe SHUMICËS Dërrmuese që kanë VOTUAR në BLLOK PARTINË SOCIALISTE !!!!! ZHDUKU Edvin , sepse po i merr më qafë edge
  POLICAT qê po HANË SHKOPINJTË për ty HAJDUT , dhe ti PLEHRË NUK i lë as qê të MBROJNË Vetveten , por i “HA në BESË” dhe i bën me FAJ për Dy SHKOPINJË Gome që i dhanë atij ish HAJDUTIT me DAMKË të PD KRRIMIT , që NUK ka lènè gjè pa VJEDHUR tek UKT dhe OSSHE !!! Edvin FRRIKACAKU Dorëzo PSnë sepse je MERCENAR i PABESË dhe po të zënë HAKAT e FATMIR XHAFËS dhe SAIMIR TAHIRIT , që i hodhe poshtë sepse ashtu donte PD KRRIMI dhe LSI PLAÇKITJA !! IK SURRATZI njëherë e më Parë sepse me këtë “TOLERANCË” kundrejt KRRIMINELËVE , një DITË të BUKUR me DIELL , ata BANDITË dhe KRRIMINELË , do të futen tek SHTËPIA në SURREL !!!! ZHDUKU dhe Mos ta Pafshim Bojën më SURRATZI që vetëm SOCIALIST NUK je !!!! Je HAJDUT që VJEDH dhe PLAÇKIT SHQIPËRINË me të njëjtët KRRIMINELË dhe KRYEHAJDUTË , që VIDHTE dhe GRABISTE PDja dhe LESHELIJA !!!

  Reply to this comment
 28. bart72 May 13, 13:09

  Rama drogaxhiu qiu rrobet shqiptareve ripi te gialle qiu rrobet qiu rrobet mbyti qiu rrobet rrobet qiu

  Reply to this comment
 29. mirel May 13, 14:36

  Dhe ky e pranon vete, nuk shkova ne demonstrate se do me vriste Saliu. Sot do ish i vdekur. Keshtu qe e beri zgjedhjen, me mire te vdesin kokepalaret se sa te vdiste vete.
  Vetem kaq te mendojne votuesit..qe Ramuti eshte gati ta coje popullin ne ekzekutim me vdekje, vetem bytha e tij te shpetoje e te fitoje nga vdekja e te tjereve.
  Njeri me te poshter nuk gjen

  Reply to this comment
 30. Dash May 13, 16:27

  Titull i bukur DITA , “na genjeve” …nje kinez apo nje amerikan mund ta thoshin kete se jane disa mijera km. larg por ju qe jeni ketu e dini shume mire qe Rama i ka duart e lidhura nga drejtesia se ciles i tremben horrat qe po ecen me ritmin shqiptar , megjithate do te thoja shume mire,,,mjaft tju kujtoj avokaten e popullit dhe raportin skandaloz te dites se dieshme…

  Reply to this comment
 31. Redaksia May 13, 16:36

  Ca eshte ky artikull pa autor?
  Ky eshte opinion, jo lajm. Opinioni i kujt? E gjithe redaksia ka te njejtin opinion me kete qe ka shkruar keto 5 fjali pa permendur asnje fakt?
  Dita e mori rrugen e qofte larg-ut.

  Reply to this comment
 32. Alban Dega May 13, 23:35

  Ne vend te nje replike vellazerore

  MUNGON KAMBANA !

  Kisha e mendimeve tuaja Solomon ka te verteta dhe verejtje te sakta ndaj kryeministrit shqiptar !
  Pajtohem me to e shume te tjera qe as i ke permendur as ti e as shume analiste te tjere!
  Cka i mungon kishes se mendimeve tua eshte kambana …
  Kambana do te thoja kryekambana eshte Ligji dhe drejtesia !
  Pa shtet ligjor nuk ka as shtet te vertete as qeverisje te mire…
  Pse !?

  From: Alban Dega
  Date: June 25, 2016 at 1:54:39 PM EDT

  Opinione

  MOS E BENI ATE GABIM….!?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Mos arrestoni asnje prej Kapove te Mafias politiko- familjare te Berishes para Reformes ne Drejtesi!
  A mundet qe kryprokuhora si Adriatik Palla dhe ai i krimeve te renda Besim Hajdarmataj te nenshkruajne urdher- arreste per Sali Berishen, kryebosin e bosit te tyre Bujar Perishani!?
  Kurrsesi.
  A mundet qe Gjin Gjonet e KLD-se dhe Fatmira Hajdarajt e Plepave, Arjana Fullanet e Tom Ndrecajt, Aliajt e Zagarnjoret … e Luigjit te 14-te te ndeshkojne Padrinon e Mafias vrastare e kusare te Shqiperise!?
  Asesi .
  Vetem pasi te pastrohen halet e antidrejtesine shqiptare duhet te filloje spastrimi dhe ndeshkimi I kryehaleve te politikes shqiptare, I Kryekrimineleve te Shqiperise Berisha, Basha, Mediu, Bode, Imami, …. Gjingjonet Llalla, Zagarnjori, Nishani, Hajdarmataj e Corp. e krimit e antidrejtesise shqiptare .

  PS:

  A e dini vellezer e motra shqiptare se as gjysma e prokuroreve dhe gjykatesve te sterkorruptuar kane dhene doreheqjen ose jane spastruar deri tani nga OMN dhe KPK – ja per shkak te zvarritjes absurde te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut qe po ecin jo me hapin e breshkes por me ritmet e zbarritjes se kermillit per shkak te pengesave, minave me sahat, trazirave dhe dhunes e komploteve te kryebanditeve e kryekrimineleve te SaLikekracise !
  Ngadale ngadale shkohet larg por nuk mberrin kurre thone italianet !
  Avash avash behet shelegu dash thone turqit !
  As gjysma e tyre nuk kane kaluar ende ne siten e tyre !
  Vetem pasi te pastrohen organet e antidrejtesine shqiptare duhet te filloje spastrimi dhe ndeshkimi I kryepeshqeve te politikes shqiptare, i Kryekrimineleve te Shqiperise Berisha, Basha, Mediu, Bode, Imami, …. Gjingjonet Llalla, Zagarnjori, Nishani, Hajdarmataj e co…
  Gjykata Administrative vazhdon te marre vendime ne kundershtim te plote me ligjin.
  A e dini pse !?
  Sepse 75 per qind e gjyqtareve te saj kane pasuri dhe para te pajustifikuara me pagat qe marrin !?
  Pra kane vjedhur dhe jane te korruptuar nga koka tek kembet dhe vazhdojne avanzin e SaLikekracise !?
  Nuk kane pse te paguajne gjoba kusaresh juridike per kusaret politike qe i nxjerrin te pafajshem sepse kryprokuhorat Llalla dhe Hajdarmataj “harrojme te apelojne” vendimet e tyre, sic ndodhi me Agim Shehun, me Ndrea Prendin, me Ardian Fullanin e co. e mijera te tjere.
  Ndaj shteti i varferuar e sakatuar shqiptar per 100 vjet, paguan 3 e 4 rroga per nje vend pune ne administrate nga vendimeve te Gjykates Administrative SaLukekratike!
  Me gjeni nje shtet tjeter ne Bote ku ndodhe nje dukuri e tille ne sherbim te kamikazeve dhe mercenareve te SaLike Floririt me diploma Plepash e Kristalesh, Vitrinash …. e Akademive te Vicidolit !
  Cfare mund te beje Edi Rama qe e rrrezikoi kater here karriken e qeverisjen e tij per Reformen ne drejtesi!
  Te beje kyegjykatesin Suprem Saleh Ramollah Berishen, Bujar Jarismsn Nishanin apo Like Mona Floririn!?
  Enough it’s enough, thone vellezerit tane amerikane!
  … Boll me!
  Ndaj mos e beni ate gabim !

  Reply to this comment
 33. Alban Dega May 13, 23:36

  Ne vend te nje replike vellazerore

  MUNGON KAMBANA !

  Kisha e mendimeve tuaja Solomon ka te verteta dhe verejtje te sakta ndaj kryeministrit shqiptar !
  Pajtohem me to e shume te tjera qe as i ke permendur as ti e as shume analiste te tjere!
  Cka i mungon kishes se mendimeve tua eshte kambana …
  Kambana do te thoja kryekambana eshte Ligji dhe drejtesia !
  Pa shtet ligjor nuk ka as shtet te vertete as qeverisje te mire…
  Pse !?

  From: Alban Dega
  Date: June 25, 2016 at 1:54:39 PM EDT

  Opinione

  MOS E BENI ATE GABIM….!?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Mos arrestoni asnje prej Kapove te Mafias politiko- familjare te Berishes para Reformes ne Drejtesi!
  A mundet qe kryprokuhora si Adriatik Palla dhe ai i krimeve te renda Besim Hajdarmataj te nenshkruajne urdher- arreste per Sali Berishen, kryebosin e bosit te tyre Bujar Perishani!?
  Kurrsesi.
  A mundet qe Gjin Gjonet e KLD-se dhe Fatmira Hajdarajt e Plepave, Arjana Fullanet e Tom Ndrecajt, Aliajt e Zagarnjoret … e Luigjit te 14-te te ndeshkojne Padrinon e Mafias vrastare e kusare te Shqiperise!?
  Asesi .
  Vetem pasi te pastrohen halet e antidrejtesine shqiptare duhet te filloje spastrimi dhe ndeshkimi I kryehaleve te politikes shqiptare, I Kryekrimineleve te Shqiperise Berisha, Basha, Mediu, Bode, Imami, …. Gjingjonet Llalla, Zagarnjori, Nishani, Hajdarmataj e Corp. e krimit e antidrejtesise shqiptare .

  PS:

  A e dini vellezer e motra shqiptare se as gjysma e prokuroreve dhe gjykatesve te sterkorruptuar kane dhene doreheqjen ose jane spastruar deri tani nga OMN dhe KPK – ja per shkak te zvarritjes absurde te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut qe po ecin jo me hapin e breshkes por me ritmet e zbarritjes se kermillit per shkak te pengesave, minave me sahat, trazirave dhe dhunes e komploteve te kryebanditeve e kryekrimineleve te SaLikekracise !
  Ngadale ngadale shkohet larg por nuk mberrin kurre thone italianet !
  Avash avash behet shelegu dash thone turqit !
  As gjysma e tyre nuk kane kaluar ende ne siten e tyre !
  Vetem pasi te pastrohen organet e antidrejtesine shqiptare duhet te filloje spastrimi dhe ndeshkimi I kryepeshqeve te politikes shqiptare, i Kryekrimineleve te Shqiperise Berisha, Basha, Mediu, Bode, Imami, …. Gjingjonet Llalla, Zagarnjori, Nishani, Hajdarmataj e co…
  Gjykata Administrative vazhdon te marre vendime ne kundershtim te plote me ligjin.
  A e dini pse !?
  Sepse 75 per qind e gjyqtareve te saj kane pasuri dhe para te pajustifikuara me pagat qe marrin !?
  Pra kane vjedhur dhe jane te korruptuar nga koka tek kembet dhe vazhdojne avanzin e SaLikekracise !?
  Nuk kane pse te paguajne gjoba kusaresh juridike per kusaret politike qe i nxjerrin te pafajshem sepse kryprokuhorat Llalla dhe Hajdarmataj “harrojme te apelojne” vendimet e tyre, sic ndodhi me Agim Shehun, me Ndrea Prendin, me Ardian Fullanin e co. e mijera te tjere.
  Ndaj shteti i varferuar e sakatuar shqiptar per 100 vjet, paguan 3 e 4 rroga per nje vend pune ne administrate nga vendimeve te Gjykates Administrative SaLukekratike!
  Me gjeni nje shtet tjeter ne Bote ku ndodhe nje dukuri e tille ne sherbim te kamikazeve dhe mercenareve te SaLike Floririt me diploma Plepash e Kristalesh, Vitrinash …. e Akademive te Vicidolit !
  Cfare mund te beje Edi Rama qe e rrrezikoi kater here karriken e qeverisjen e tij per Reformen ne drejtesi!
  Te beje kyegjykatesin Suprem Saleh Ramollah Berishen, Bujar Jarismsn Nishanin apo Like Mona Floririn!?
  Enough it’s enough, thone vellezerit tane amerikane!
  … Boll me!
  Ndaj mos e beni ate gabim !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 14, 09:33

   o copë idioti mirë që na ricilon bërrllogun tënd,po të paktën mos na çaj trapin duke i botuar disa herë!!
   o copa e idiotit,kur do ta riciklosh atë shkrimin fenomenal për katnarin tënd që ishte njëlloj si bushi,që dhe kur e bën mutin,nuk përpiqet që ta pastrojë,por e ha të gjithin deri në fund??
   apo akoma rama është i fortë,dhe duhet ta mbështesësh??
   ti vetëm me kërma merresh!!

   Reply to this comment
   • Alban May 15, 14:03

    NUK DUA TA FYEJ BERLLOGUN ANTICENSURE 00000000

    Eshte shume me i vlefshem se truri jot qe nxjerr vetem jashteqitje mendore !

    Reply to this comment
 34. leka May 14, 11:39

  Sakte DITA, Rama po tregon keto 6 vjet qe eshte nje frikacak e qe nuk don ti shkoje deri ne fund pandeshkueshmerise se politikaneve. Kjo klase politike duhet te zhduket dhe flas per te dyja palet, pozite e opozite, perndryshe ngelim peng e te shkuares

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 14, 12:38

   lek o xhan
   nuk është frikacak or njeri!!bën sikur është!!është ajo e dhisë ky pis!!
   të ishte frikacak nuk do kishte bërë batërdinë duke vjedhur!!frikacaku ka frikë nga ndëshkimi,biri i kurvës bën sikur ka frikë,por në të vërtetë nuk ka!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*